آشنایی با کشور افغانستان

آشنایی با کشور افغانستان

مجموعه: فرهنگ زندگی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • آشنایی با کشور افغانستان
 •  

  آشنایی با کشور افغانستان

  آشنایی با کشور افغانستان

   

  افغانستان یکی از همسایگان شرقی ایران است که سالیان متمادی است جنگ‌های مختلف در آن جریان دارد. مساحت افغانستان ۶۵۲ هزار و ۲۲۵ کیلومتر مربع است.

  افغانستان با کشورهای ایران از غرب، ترکمنستان از شمال، ازبکستان از شمال، تاجیکستان از شمال، چین از شرق، کشمیر از جنوب شرقی و پاکستان از جنوب هم‌مرز است.

  تابستان‌های افغانستان گرم و زمستان‌هایش سرد است. یکی از مهمترین مشخصه‌های جغرافیایی افغانستان کوهستانی بودن آن است. یکی از دلایلی که جنگ‌های افغان‌ها اغلب طولانی است همین کوهستانی بودن افغانستان است.

  افغانستان به آب‌های آزاد دسترسی ندارد و به دلیل نداشتن سیستم‌ مناسب برای بازیافت زباله‌ها و تصفیه، اغلب منابع آب آن آلوده است.

  از تاریخ ۱۷۴۷ میلادی که پس از مرگ نادرشاه افشار احمدخان سدوزایی خود را حاکم افغانستان کرد، تا زمان استقلال افغانستان در سال ۱۹۱۹ میلادی، این کشور به زیر سلطه دو امپراطوری آن دوران، بریتانیا و روسیه در آمده بود.

  در سال ۱۹۷8 میلادی در کشور افغانستان کودتا شد و دولت کمونیست بر سر کار آمد. در سال ۱۹۹۲ یک نیروی خودجوش و چریکی به نام مجاهدین در این کشور شکل گرفت که رژیم کمونیستی ۱۵ ساله را شکست داد.

  آن‌گونه که در دانشنامه اینترنتی ویکی پدیا آمده است، مجاهدین موفق به تشکیل دولت ملی نشدند و جای آنها را  طالبان گرفت. طالبان نتوانستند بقایای مجاهدین را که بر علیه آنها مقاومت می‌کردند به طور کامل سرکوب کند. رژیم طالبان با حمله ائتلاف بین‌المللی به رهبری امریکا از هم پاشید.

  از سال ۲۰۰۱ میلادی بعد از کنفرانس بن (Bonn) در اثر توافق گروه‌های افغان دولت موقت افغانستان به رهبری حامد کرزی روی کار آمد. حکومت در ۷ دسامبر ۲۰۰۴ میلادی به ریاست جمهوری حامد کرزی شکل گرفت و در ۱۹ دسامبر سال ۲۰۰۵ نیز انتخاب مجلس قانون‌گذاری آن را تکمیل کرد.

  سیاست در افغانستان

  افغانستان عضو سازمان ملل و اکو است.

  حکومت درکشور افغانستان جمهوری اسلامی است. این کشور دو مجلس دارد: مجلس نمایندگان با ۲۴۹ عضو و مجلس سنا با ۱۰۲ عضو. سن قانونی درکشور افغانستان 18  سالگی است.

  نظام قضایی افغانستان تلفیقی از قوانین شهروندی و دینی است. هم‌اکنون احزاب زیادی در این کشور در حال فعالیت هستند.

  اقتصاد در افغانستان:

  اقتصاد افغانستان در حال نوسازی خود پس از سال‌ها جنگ و درگیری است. با این حال پس از فروپاشی طالبان در سال 2001 رو‌ به رشد نهاده است.

  53 درصد از مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند و به دلیل همین وضعیت نامناسب اقتصادی و فقر است که بخش زیادی از مردم آن به کشورهای همسایه از جمله ایران و برخی کشورهای آمریکایی و اروپایی مهاجرت کرده‌اند.

  حدود ۸۱ درصد مردم افغانستان در بخش کشاورزی،۱۱ درصد در صنعت (اغلب بافندگی) و ۹ درصد در بخش خدمات مشغول به کارند.

  واحد پول افغانستان، افغانی نام دارد که از سال۲۰۰۰ به بعد ارزش‌ها به نسبت دلار رو به بهبودی دارد.

  صنایع زیادی در افغانستان موجود نیست. با این حال صنعت قالی‌بافی، فرش‌های دستی، گلیم و نمد در این کشور به طور خودجوش وجود دارد. افغانستان سالانه حدود دو و نیم میلیون متر مربع فرش صادر می کند.

  مردم افغانستان

  مردم افغانستان به یکی از زبان‌های دری (فارسی) ۵۰ درصد، پشتو ۳۵ درصد، ازبکی، ترکمنی، پشه‌یی، نورستانی و بلوچی سخن می‌گویند. بر اساس قانون اساسی افغانستان، زبان‌های دری و پشتو زبان‌های رسمی دولت افغانستان است.

  زبان غالب در کابل پایتخت و بیشتر شهرهای شمال، مرکز و شمال غرب افغانستان دری است. زبان غالب در شهرهای قندهار و جلال آباد و بیشتر شهرهای جنوب شرق افغانستان پشتو است. زبان غالب در شهرهای شبرغان و میمنه، ازبکی است.

  نژادهای مختلف در افغانستان:

  گروه‌های نژادی افغانستان عبارتند از: تاجیک، پشتون، هزاره، ازبک، ترکمن، اویماق، بلوچ، پشه‌یی، نورستانی، اسماری (گجر)، قزلباش‌ها و…. تاجیکها بیشتر در نیمه شمالی کشور ودر تمام کشور پراکنده‌اند و هزاره‌ها درمناطق مرکزی کشور زندگی می‌کنند، همچنین پشتون‌ها در نیمه جنوبی کشور زندگی می‌کنند.

  قوم بلوچ در جنوب باختری، قوم‌های ازبک و ترکمن در شمال، و اقوام نورستانی و پشه‌یی در مناطق مرکزی و شرقی کشور به سر می‌برند.

  تعدادی از اماکن تاریخی افغانستان:

  پل تاریخی مالان یکی از آثار باستانی افغانستان:

  پل مالان یکی از بناهای تاریخی هرات و از پلهای زیبا و تاریخی افغانستان است که بر روی رودخانه هریرود در منطقه مالان ساخته شده است.
  این پل در مسیر جاده قدیمی هرات – قندهار واقع شده و در گذشته های دور، کاروان هایی که از هرات به مقصد سیستان، قندهار و هند سفر می کردند، از این پل عبور می کردند.

  تخت رستم یکی از آثار باستانی افغانستان:

  تخت رستم, که در ایبک مرکز ولایت سمنگان قرار دارد, یادگاری است قریب به 2500 سال پیش که اینک تنهای تنها در اسارت حوضچه هایی که در آن زمان حفرشده بوده است در اطراف این تخت زیبا, تا از نفوذ دشمنان در امان باشد, قرار دارد.

  تنگه خیبر یکی از آثار باستانی افغانستان:

  تنگه خیبر یا گردنه خیبر دره و گذرگاهی معروف در رشته کوه هندوکش است که در مرز میان افغانستان و پاکستان قرار دارد. این گردنه که قرنها راه داد و ستد و هجوم از آسیای مرکزی بوده اینک حلقه عمدهٔ ارتباطى بین پیشاور پاکستان و کابل افغانستان می‌باشد. این گردنه ارتفاعش از ۱۰۷۰ متر تجاوز نمی‌کند.

  منار جام یکی از آثار باستانی افغانستان:

  کارشناسان عرصهء باستان شناسی در یونسکو منار جام را یکی از سازه های خارق العادهء معماری و کهنسال ترین برج آجری باقیمانده در جهان میدانند.غیر از این گفته شده است که منار جام سنت معماری کهن و سبک هنری قدیم در منطقه را در آخرین حد کمال و زیبایی آن نمایندگی میکند .

  منار جام یکی از تماشایی ترین ابنیه های تاریخی افغانستان است و گفته می شود که پس از قطب منار در دهلی بلند ترین منارآجری جهان است.

  فرهنگ افغانستان

  جشن نوروز در افغانستان

  نوروز یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران باستان است. زمان برگزاری نوروز، در آغاز فصل بهار است. نوروز در افغانستان نیز همچون ایران آغاز سال نو محسوب می‌شود. این جشن طبق سنت‌ها برای مدت دو هفته برگزار می‌شود و مردم از چند روز قبل (حداقل قبل از چهارشنبه سوری) برای آغاز این جشن آماده می‌شوند. جشن‌های نوروزی در افغانستان عبارتند از:

  جشن گل سرخ در افغانستان: جشن گل سرخ (میله گل سرخ) یک جشن خاص است که در مزار شریف در ۴۰ روز اول سال و به مناسبت روییدن گل‌های سرخ اجرا می‌شود و در طول این ۴۰ روز مردم از همه جا برای حضور در این جشن به مزار شریف می‌آیند. این مراسم به طور همزمان با مراسم جهنده علی (یا ژنده علی) انجام می‌شود. این مراسم با برافراشتن یک علم (که ترکیب رنگ آن به درفش کاویانی شباهت دارد و به آن ژنده سخی می‌گویند) در حرم منسوب به امام علی و در اولین روز سال اجرا می‌شود. جشن گل سرخ برای چهل روز در دشت‌های لاله و حرم ادامه می‌یابد.

  جشن دهقان در افغانستان: یکی دیگر از جشن‌های نوروزی در افغانستان «جشن دهقان» است که در روز اول سال اجرا می‌شود کشاورزان به شهرها می‌آیند و تولیدات خود را به نمایش می‌گذارند. در سال‌های اخیر این مراسم تنها در کابل و برخی شهرهای بزرگ اجرا می‌شود و حتی شخصیت‌های بلند پایه حکومتی نیز در تماشای آن شرکت دارند.

  مراسم سَمَنَک در افغانستان : زن‌ها در طول شب یک مراسم خاص برای سَمَنَک (سمنو) می‌گیرند و از اواخر عصر تا صبح روز بعد مشغول پختن آن هستند و شعری به این مضمون را تکرار می‌کنند:

  «سمنک در جوش، ما کفچه زنیم، دیگران در خواب، ما دفچه زنیم!»

  هفت میوه: در افغانستان به جای هفت سین مردم به آماده کردن هفت میوه می‌پردازند. هفت میوه چیزی شبیه به سالاد میوه است که از هفت نوع میوه خشک مختلف تشکیل شده. این هفت میوه عبارتند از: کشمش، سنجد، پسته، فندق، قیسی (زردآلوی خشک) و چهارمغز (گردو) یا آلو.

  سیزده بدر در افغانستان: مردم هرات علاوه بر چهارشنبه اول سال در روز سیزده فروردین نیز به گردش در طبیعت می‌پردازند.

  جشن استقلال افغانستان:

  این جشن هر ساله در ۲۸ اسد (۲۸ مرداد) در سالروز استقلال افغانستان تجلیل می‌‌شود. این مراسم با اجرای رقص و پایکوبی همراه است. افغانستان در سال ۱۹۱۹ میلادی (۱۲۹۸ خورشیدی) در زمان حکومت امان‌الله خان، استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد.

   

  کلمات کلیدی : منار ( () (اغلب (حداقل (زردآلوی (سمنو) (فارسی) (میله (که (گجر)، (گردو) (یا   «جشن آب آباد آب‌های آثار آجری آخرین آزاد آسیای آشنایی آغاز آلو سیزده آلوده آماده آمد آمده آمریکایی آن آنها ائتلاف ابنیه اثر اجرا اجرای احزاب احمدخان اخیر ادامه ارتباطى ارتفاعش ارزش‌ها اروپایی از از جشن ازبک ازبک، ازبکستان ازبکی ازبکی، اسارت اساس اساسی است است است از است افغانستان است تابستان‌های است حکومت است زبان است فرهنگ است نظام است نژادهای است این است، استقلال اسد اسلامی اسماری اطراف اغلب افشار افغان افغانستان افغانستان افغانستان افغانستان افغانستان افغانستان اقتصاد افغانستان این افغانستان تخت افغانستان تنگه افغانستان جشن افغانستان مردم افغانستان نوروز افغانستان پل افغانستان کارشناسان افغانستان گروه‌های افغانستان، افغانی افغان‌ها اقتصادی اقوام العادهء امام امان امان‌الله اماکن امریکا امپراطوری انتخاب انجام اواخر اول اولین اویماق، اکو ایبک ایران این اینترنتی اینک با باختری، بازیافت باستان باستانی باشد, بافندگی) باقیمانده بخش بدر بر برافراشتن برای برج برخی برگزار برگزاری بریتانیا بزرگ بعد بقایای بلند بلوچ بلوچ، بلوچی بن بناهای به بهار بهبودی بود در بودن بوده بیشتر بین بین‌المللی تا تاجیک، تاجیکستان تاجیکها تاریخ تاریخی تجاوز تجلیل تخت ترکمن ترکمن، ترکمنستان ترکمنی، ترکیب ترین تشکیل تصفیه، تلفیقی تماشای تماشایی تمام تنها تنهای توافق تولیدات تکرار تکمیل جا جاده جام جای جریان جشن جشن‌های جغرافیایی جلال جمله جمهوری جنوب جنوبی جنگ جنگ‌های جهان جهنده جوش، حال حامد حاکم حتی حد حدود حرم حضور حفرشده حلقه حمله حوضچه حکومت حکومتی خارق خاص خان، خدمات خشک خشک) خط خواب، خود خودجوش خورشیدی) خیبر داد داد آن‌گونه دارد دارد تنگه دارد صنایع دارد, دارند مراسم دانشنامه در درصد درصد، درفش درمناطق دره درکشور درگیری دری دسامبر دسترسی دستی، دشت‌های دشمنان دفچه دلار دلایلی دلیل دهقان دهقان» دهلی دو دور، دوران دوران، دولت دینی دیگر دیگران را را  راه رستم رستم, رسمی رشته رشد رقص رنگ رهبری رو رودخانه روز روسیه روی روییدن رو‌ رژیم ریاست زباله‌ها زبان زبان‌های زمان زمستان‌هایش زندگی زنیم» هفت زنیم، زن‌ها زیادی زیبا زیبا, زیبایی زیر ساخته سازمان سازه سال سالاد سالانه سالروز ساله سالگی سالیان سال‌ها سال‌های سبک ستد سخن سخی سدوزایی سر سرخ سرخ) سرد سرکوب سفر سلطه سمنگان سن سنا سنت سنت‌ها سنجد، سوری) سَمَنَک سیزده سیستان، سیستم‌ سین شب شباهت شبرغان شبیه شخصیت‌های شد شده شرق شرق، شرقی شرکت شریف شعری شمال شمال، شمالی شناسی شهرها شهرهای شهروندی شود شکست شکل صادر صبح صنعت طالبان طبق طبیعت طور طول طولانی عبارتند عبور عرصهء عصر عضو علاوه علم علی علی) علیه عمدهٔ غالب غرب غرب، فرش فرش‌های فروردین فروپاشی فصل فعالیت فقر فندق، قالی‌بافی، قانون قانونی قانون‌گذاری قبل قدیم قدیمی قرار قرنها قریب قزلباش‌ها قضایی قطب قندهار قوانین قوم‌های قیسی لاله ما مالان مانده متر متمادی مجاهدین مجلس محسوب مختلف مدت مراسم مربع مرداد) مردم مرز مرکز مرکزی مرگ مزار مساحت مسیر مشخصه‌های مشغول مضمون معروف معماری مقاومت مقصد ملل ملی منابع منار منارآجری مناسب مناسبت مناطق منسوب منطقه مهاجرت مهمترین موجود موفق موقت می میان میدانندغیر میلادی میلادی، میلیون میمنه، میوه میکند می‌آیند می‌باشد می‌برند تعدادی می‌شود می‌شوند می‌پردازند می‌پردازند جشن می‌کردند می‌کنند می‌کنند «سمنک می‌کنند قوم می‌کنند، می‌گذارند می‌گویند می‌گویند) می‌گیرند می‌یابد جشن می‌‌شود نادرشاه نام نامناسب نتوانستند ندارد نداشتن نسبت نشدند نفوذ نمایش نمایندگان نمایندگی نمد نمی‌کند منار نهاده نو نورستانی نورستانی، نوروز نوروز، نوروزی نوسازی نوع نژادی نیروی نیز نیست نیم نیمه های هایی هجوم هر هرات هریرود هزار هزاره، هزاره‌ها هستند هستند اقتصاد هفت هفته هم همراه همزمان همسایه همسایگان همه همچنین همچون همین هم‌اکنون هم‌مرز هند هندوکش هنری و واقع وجود ودر وضعیت ولایت ویکی پاشید از پاکستان پایتخت پایه پایکوبی پختن پدیا پراکنده‌اند پس پسته، پشتو پشتون، پشتون‌ها پشه‌یی پشه‌یی، پل پلهای پول پیش پیشاور چریکی چند چهارشنبه چهارمغز چهل چیزی چین ژنده کابل کار کارند واحد کاروان کامل کاویانی کرد کرد سیاست کرد، کردن کردند تخت کردند، کرده‌اند حدود کرزی کسب کشاورزان کشاورزی، کشمش، کشمیر کشور کشورهای کفچه کمال کمونیست کمونیستی کند کند مردم کنفرانس که کهن کهنسال کهن‌ترین کودتا کوه کوهستانی کیلومتر گذرگاهی گذشته گردش گردنه گرفت گرم گروه‌های گفته گل گلیم گل‌های یا یادگاری یونسکو یک یکی

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “آشنایی با کشور افغانستان”

  دیدگاه ها بسته شده اند.