چغندر

چغندر

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • چغندر
 •  

  چغندر

  چغندر

  چُغُندَر سبزه‌ای است خوردنی. که ریشه آن کلفت و گوشتی است و پخته آن از اغذیه لذیذ و شیرین است و برگ چغندر و خود آن را در آشها و بورانی‌ها داخل می‌کنند و نیز چغندر را در تغذیه حیوانات بکار می‌برند و از نوعی از آن قند و الکل می‌سازند. سبزیی است خوردنی با ریشه بزرگ. گیاهی دوساله که در سال اول برگهای گسترده دارد و ریشه آن اندوخته قندی می‌سازد و در سال دوم ساقه گلدار آن تشکیل یافته اندوخته را بمصرف می‌رساند.

  [ساکارز] در برگهای بزرگ چغندر در هنگام روز در برابر نور ساخته می‌شود و شب به ریشه رفته در آنجا ذخیره می‌شود و طبقات متوالی ریشه ضخیم می‌گردد. رنگ ریشه‌های چغندر ممکن است زرد یا سفید یا سرخ تیره باشد. نام گیاهی که بیخ و ریشه آن که در زیرزمین رشد می‌کند انواع گوناگون ریز و درشت و کم شیرینی و پرشیرینی دارد و نوع معروف آن چغندر قند است که در کارخانه‌ها بمصرف تهیه قند می‌رسد و تفاله یا ملاس این نوع چغندر را در تغذیه حیوانات مصرف می‌کنند یا بجای کود در پاره‌ای از کشاورزیها بکار می‌برند و گونه دیگرش چغندر معمولی است که از پخته آن روستائیان و بعضی اهالی شهرستانها تغذیه می‌کنند و خام آن را نیز بمصرف تغذیه حیوانات علفخوار می‌رسانند.

  خواص چغندر قند

  خواص چغندر قند

  1_ حاوی ویتامین های : A، B، C و عناصر : آهن ، کلسیم ، فسفر ، منیزیم ، منگنز ، پتاسیم ، ارسنیک ، روبیدم و از موادی مثل آلبومین ، قندها ، چربی و هیدرات کربن تشکیل شده است
  2_ چغندر بعلت داشتن ارسنیک و روبیدم از بیماری جذام جلوگیری کرده و همچنین بخاطر داشتن فسفر غذای خوبی برای تقویت مغز بوده و موجب تقویت حافظه و اعصاب می شود
  3_ اشتها آور ، مدر ، دافع اسید اوریک ، مقوی ، ملین ، آرام بخش و تصفیه کننده خون می باشد
  4_ مصرف چغندر برای افرادی که به بیماریهایی مانند : سوء هاضمه ، اسهال خونی ، بواسیر ، سیاتیک ، ورم کلیه ، درد کلیه ، سکته مغزی ، التهاب مثانه ، ضعف حافظه ، ناراحتی عصبی و پوستی مبتلا می باشند می تواند مفید واقع شود
  5_ خوردن آب برگ چغندر در موارد ، سردرد ، چاقی ، درد دندان ، و زخم معده اثر بسیار سودمندی می تواند داشته باشد
  6_ مصرف برگ آن در رفع بیماری التهاب کبدی نقش مفیدی داشته و خون را نیز قلیایی می کند
  7_ تخم چغندر دافع بلغم می باشد که برای مصرف باید از دمکرده آن استفاده کرد
  8_ ضماد برگ چغندر در رفع ورم پشت پا و موخوره اثر درمانی دارد ، همچنین ضماد آن مخلوط با عسل در رفع عارضه پوستی کهیر اثر خوبی داشته و موجب بر طرف شدن آن می شود
  9_ شستشوی موی سر با آب جوشانده برگ چغندر مانع شوره موهای سر می شود
  10_ جهت افزایش قدرت چغندر در ایجاد اثر پاک کنندگی بیشتر در کبد ، آب چغندر را گرفته و همراه باآب هویج مصرف نمایید
  11_ برای تسکین درد گوش توصیه شده است که آب آن را با روغن بادام گرم مخلوط کرده و در داخل گوش بچکانید

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت دلار

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  مضرات چغندر

  1_ افراد مبتلا به سوء هاضمه باید از افراط در خوردنش خودداری کنند
  2_ اشخاصی که به قند خون مبتلا می باشند مجاز به مصرف نمی باشند
  3_ خوردن برگ چغندر ممکن است که در بعضی افراد موجب استفراغ ، دلپیچه و در برخی کودکان باعث حساسیت شود
  4_ اشخاص مبتلا به فشار خون و ناراحتی های معده باید در مصرفش احتیاط کنند

  فواید چغندر قرمز

  فواید چغندر قرمز

  لبو پاک کننده عالی است و می‌تواند معده را شستشو داده و حکم مسهل را برای برخی افراد دارای یبوست دائمی دارد.
  مفیدترین و بهترین بخش چغندر، برگ آن است و بعد ساقه‌های آن و بعد از آن ریشه که پخته آن لبو نام دارد.
  قند ریشه آن برای مبتلایان به دیابت مضر است.
  خوردن پخته چغندر رعشه را معالجه می‌کند.
  برگ سرخ رنگ آن اگر خام با سرکه و خردل خورده شود طحال را باز می‌کند و ورم آن را فرو می‌نشاند.
  برای درد پشت و مثانه و امراض مقعد مفید است.
  آب برگ چغندر برای درد مفاصل و نقرس، سردرد و دندان‌درد مفید است. ضماد برگ با اسید بوریک باعث بهبود کک و مک و طاسی می‌شود.
  لبو به دلیل داشتن فیبر که خاصیت کاهش چربی خون را دارد و همچنین اسیدفولیک، باید در سبد غذایی بیماران قلبی قرار گیرد.
  افراد می‌توانند با مصرف 105 گرم چغندر قرمز، 53 درصد اسیدفولیک مورد نیاز بدن را تأمین کنند.
  فیبر زیاد موجود در آن، موجب کاهش سطح کلسترول خون و کاهش خطر بروز سکته‌های قلبی در بیماران قلبی است. گفتنی است، چغندر قرمز به دلیل داشتن مواد مغذی آهن در کنار اسیدفولیک از بروز کم‌خونی جلوگیری می‌کند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت سکه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  لبو از دید یک کارشناس

  عضو مرکز ایمنی محصولات طبیعی و گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: مصرف لبو از بروز جذام جلوگیری می‌کند.
  مهدی ‌ایمانی با اشاره به این که چغندر لبویی گیاهی است با فواید بسیار که پخته آن را لبو می‌گویند، افزود: پخته این گیاه، رعشه را معالجه می‌کند و بسیار آرامش بخش است.
  وی با بیان این که لبو برای مغز و اعصاب مفید است، ادامه داد: آب لبوی خام برای التهاب مثانه، رفع یبوست مفید است و علاوه بر آن این گیاه دارای ویتامین‌هایی است که اشتها آور است و برای افراد بسیار لاغر حکم کیمیا را دارد.
  به گفته‌ی ‌ایمانی، مصرف لبو، لکه‌های سفیدی که در پوست بدن پدید آمده و موجب مرض پیسی می‌شود را از بین می‌برد.
  وی با ذکر این که لبو یک ساله بوده و منشأ آن را سواحل مدیترانه در اروپا و شمال افریقا می‌دانند، توضیح داد: انواع چغندر از جمله چغندر لبویی برای درد مفاصل و نقرس مفید است؛ شیره چغندر، سیستم گردش خون را بهبود می‌بخشد و سیستم ایمنی بدن را ارتقاء می‌دهد.
  این پژوهشگر گیاهان دارویی خراسان شمالی، از جمله خواص دیگر این گیاه را تولید گلبول‌های قرمز خون، کمک به حفظ سلامت سلول‌ها، کمک به حفظ سلامت کل بدن و کمک به جذب بهتر بسیاری از مواد مغذی ذکر کرد.
  به گفته وی، لبو پاک کننده عالی است و می‌تواند معده را شستشو داده و حکم مسهل برای برخی افراد دارای یبوست دائمی دارد.
  ایمانی با اشاره به این که بخش‌های خوراکی چغندر لبویی در برگ و ریشه آن است، تصریح کرد: در برگ‌های این گیاه طی طول روز، قند تولید می‌شود و هنگام عصر اگر برگ آن خام خورده شود، کاملاً شیرین است.
  وی با ذکر این که لبو حاوی مقدار زیادی عناصر معمولی و کمیاب همچون پتاسیم، گوگرد، ید، آهن و مس است، افزود: همچنین عناصر کمیابی مثل روبیدیوم (RUBIDIUM) و کاسیوم (CAESIUM) از عناصر موجود در آن است.
  به گفته ایمانی، برگ گیاه به عنوان سبزی خام خورده می‌شود و پخته شده این گیاه غذایی لذیذ و مقوی برای کودکان و خانم‌های ضعیف است.

   

  کلمات کلیدی : از () ، آب آرام آرامش آشها آلبومین آمده آن آن، آنجا آهن آور اثر احتیاط ادامه ارتقاء ارسنیک اروپا از است است است آب است به است خوردن است وی است، است؛ استفاده استفراغ اسهال اسید اسیدفولیک اسیدفولیک، اشاره اشتها اشخاص اشخاصی اعصاب اغذیه افراد افرادی افراط افریقا افزایش افزود التهاب الکل امراض اندوخته انواع اهالی اوریک اول اگر ایجاد ایمانی، ایمنی این با باآب بادام باز بازدید باشد باشد باشند باشند باعث باید بجای بخاطر بخش بخش‌های بدن بر برابر برای برخی بروز برگ برگهای برگ‌های بزرگ بسیار بسیاری بعد بعضی بعلت بلغم بمصرف به بهبود بهتر بهترین بواسیر بوده بورانی‌ها بوریک بچکانید بکار بیان بیخ بیشتر بیماران بیماری بیماریهایی بین تأمین تخم تسکین تشکیل تصریح تصفیه تغذیه تفاله تقویت تهیه تواند توصیه توضیح تولید تیره جذام جذب جلوگیری جمله جهت جوشانده حافظه حاوی حساسیت حفظ حکم حیوانات خاصیت خام خانم‌های خراسان خردل خطر خواص خوبی خود خودداری خوراکی خوردن خوردنش خوردنی خورده خون خون، خونی دائمی داخل داد داده دارای دارد دارد ایمانی دارد به دارد قند دارد مفیدترین دارویی داشتن داشته دافع دانشگاه در درد درشت درصد درمانی دلار دلپیچه دلیل دمکرده دندان دندان‌درد دوساله دوم دیابت دید دیگر دیگرش ذخیره ذکر را رشد رعشه رفته رفع رنگ روبیدم روبیدیوم روز روز، روستائیان روغن ریز ریشه ریشه‌های زخم زرد زیاد زیادی زیرزمین ساخته ساقه ساقه‌های سال ساله سبد سبزه‌ای سبزی سبزیی سر سرخ سردرد سرکه سطح سفید سفیدی سلامت سلول‌ها، سوء سواحل سودمندی سکته سکته‌های سکه سیاتیک سیستم شب شدن شده شستشو شستشوی شمال شمالی شمالی، شهرستانها شود شود شود، شوره شیره شیرین شیرینی صفحات ضخیم ضعف ضعیف ضماد طاسی طبقات طبیعی طحال طرف طول طی عارضه عالی عسل عصبی عصر عضو علاوه علفخوار علوم عناصر عنوان غذای غذایی فرمائید فرو فسفر فشار فواید فیبر قدرت قرار قرمز قرمز قرمز، قلبی قلیایی قند قند قندها قندی قیمت لاغر لبو لبو، لبوی لبویی لذیذ لکه‌های مانع مانند مبتلا مبتلایان متوالی مثانه مثانه، مثل مجاز محصولات مخلوط مدر مدیترانه مرض مرکز مس مسهل مصرف مصرفش مضر مضرات معالجه معده معروف معمولی مغذی مغز مغزی مفاصل مفید مفیدی مقدار مقعد مقوی ملاس ملین ممکن منشأ منگنز منیزیم مواد موادی موارد موجب موجود موخوره مورد موهای موی مک می می‌بخشد می‌برد وی می‌برند می‌تواند می‌توانند می‌دانند، می‌دهد این می‌رساند [ساکارز] می‌رسانند می‌رسد می‌سازد می‌سازند می‌شود می‌شود لبو می‌نشاند برای می‌کند می‌کند می‌کند برگ می‌کند مهدی می‌کنند می‌گردد می‌گویند، ناراحتی نام نقرس نقرس، نقش نمایید نمی نور نوع نوعی نیاز نیز هاضمه های همراه همچنین همچون هنگام هویج هیدرات و واقع ورم وی، ویتامین ویتامین‌هایی پا پاره‌ای پاک پتاسیم پتاسیم، پخته پدید پرشیرینی پزشکی پشت پوست پوستی پژوهشگر پیسی چاقی چربی چغندر چغندر چغندر، چُغُندَر کارخانه‌ها کارشناس کاسیوم کاملاً کاهش کبد کبدی کربن کرد کرد کرد به کرده کشاورزیها کل کلسترول کلسیم کلفت کلیه کم کمک کمیاب کمیابی کم‌خونی کنار کند کنند کنند فیبر کننده کنندگی که کهیر کود کودکان کک کیمیا گردش گرفته گرم گسترده گفت گفتنی گفته گفته‌ی گلبول‌های گلدار گوش گوشتی گوناگون گونه گوگرد، گیاه گیاه، گیاهان گیاهی گیرد افراد یا یافته یبوست ید، یک ‌ایمانی ‌ایمانی،

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “چغندر”

  دیدگاه ها بسته شده اند.