بارهنگ

بارهنگ

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • بارهنگ
 •  

  بارهنگ

  بارهنگ

  بارهنگ (Plantago major L) گیاه چندساله‌ای از تیره بارهنگیان است.

  بارهنگ گیاهی است پایا، ظاهراً بی کرک یا کمی کرکپوش با بن و ریشه‌ای کوتاه است. ساقه آن به طول ۷۰-۱۰ سانتی متر، متعدد ایستاده یا خیزان، فاقد شیار، مساوی یا کمی بلندتر از برگ‌ها است. برگ‌های آن تماماً طوقه‌ای، تخم مرغی پهن با ۹-۳ رگبرگ قوی و برجسته، کامل یا در حاشیه سینوسی، بی کرک یا کرکپوش، دارای دمبرگ نسبتاً بلند. گل‌ها سبز متمایل به قهوه‌ای، کوچک مجتمع در خوشه‌های دراز استوانه‌ای. موسم گلدهی گیاه اردیبهشت تا شهریورماه است. دانه‌های این گیاه تیره رنگ، کوچک و تخم مرغی شکل و در میوه‌ای پوستینه که به صورت کپسول تخم مرغی بوده و دارای ۲ خانه و محتوی ۸-۴ دانه‌است قرار دارند. دانه‌ها را از اواسط فصل بهار به بعد جمع آوری می‌نمایند. «Plantain» یک نام هند و اروپایی به معنای «داروی زندگی» است. تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که این نام نمی‌تواند چیزی دور از حقیقت باشد. بارهنگ گیاهی دائمی است که تصور می‌شود از اروپا و آسیا نشئت گرفته و اکنون در تمام دنیا کشت می‌شود.

   

  خواص بارهنگ

   

  خواص بارهنگ

   

  ترکیبات مهم

  این ترکیبات عبارت هستند از: ایریدوئید گلوکزید از جمله آکوبین(رینانتین). موسیلاژ به میزان حدود 5/6 درصد که حاوی دست کم چهار پلی ساکارید می ‏باشد.

  تانن ‏ها، کومارین از جمله آسکولتین، فلاونوئید از جمله آپی ژنین، اسید سیلی سیک به میزان دست کم یک درصد و املاح روی و پتاسیم.

  اثرات مهم

  * برگ بارهنگ در درمان تورم نزله ‏های قسمت‏های فوقانی تنفسی (به علت دارا بودن تانن و موسیلاژ گیاه) موثر است. تمام اشکال خیسانده عصاره مایع، شربت، آب برگ تازه و پاستیل‏ های تهیه شده از آن، مصرف می ‏شود.

  عصاره آبی در حالت سرد و عصاره مایع آن و همچنین آب برگ بارهنگ، اثرات توقف باکتری ‏ها و باکتری کشی را دارا است؛ در حالی که دم کرده و جوشانده برگ، فاقد اثر است؛ چرا که در اثر گرما د- گلوکزیداز آن شکسته شده و از عمل فعال شدن اجسام بعدی، جلوگیری می‏ کند.

  * دانه بارهنگ در درمان یبوست (اثر اصلی) کاربرد دارد و به عنوان داروی ضد التهاب دستگاه گوارش مصرف می‏ شود.

  طریقه و میزان مصرف

  برگ :

  بر روی 2 تا 4 گرم برگ خرد یا پودر شده، یک لیوان آب سرد ریخته و تا حد جوشیدن، حرارت دهید و بعد از آن حرارت را خاموش کنید. سپس 10 دقیقه صبر کرده و محصول را صاف و میل کنید.

  فرآورده‏های گیاهی‏ برگ بارهنگ، بیشتر به صورت تی بگ حدود یک گرمی عرضه می ‏شود و داروهای گیاهی تهیه شده از برگ، به صورت قطره یا شربت، به عنوان ضد سرفه و خلط ‏آور در بازارهای جهان، در دسترس هستند.

  دانه :

  منابع مختلف، مصرف روزانه بین 5 تا 15 گرم دانه‏ را توصیه کرده‏‏ اند. دانه‏ ها را داخل نصف استکان آب ریخته، مخلوط کرده و میل نمایید.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت دلار

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  مهم ‏ترین اثرات گزارش شده ی بارهنگ :

  (مربوط به برگ و دانه Major Plantago) ضد آلزایمر، ضد آرتریت، ضد تصلب شرائین، ضد باکتری، ضد سرطان، ضد کرم، ضد شکنندگی عروق، ضد ادم، ضد التهاب، ضد اکسیدان، ضد تب، ضد روماتیسم، ضد قارچ کاندیدا، ضد عفونی کننده، ضد تومور، ضد سرفه، ضد زخم‏ های داخلی، قابض، بازکننده برونش ‏ها، ملین، مسهل، معرق، هضم کننده غذا، ادرار‏آور، خلط ‏آور، محافظ کبد، محرک ایمنی بدن، شیرافزا، کاهش دهنده چربی، مقوی رحم، ترشح‏ کننده اسیداوریک در ادرار و درمان کننده زخم.

  عوارض جانبی

  برگ و دانه در حد مصرف دارویی، همراه  با عارضه نیستند.

  نکات ضروری

  1- در هنگام مصرف بارهنگ، باید مایعات به مقدار زیاد نوشید تا موسیلاژ روی سطح دانه‏ ها، به خوبی بتوانند آب جذب کنند و متورم شوند و از متراکم شدن در معده و روده جلوگیری شود.

  2- مصرف بارهنگ در زمان حاملگی و شیردهی توصیه نمی ‏شود؛ چون روغن دانه که شباهتی به روغن خردل دارد، باعث تحریک رحم شده و با حالت مسهلی که ایجاد می‏ کند، ممکن است مشکل ساز شود.

  3- ممکن است روغن مذکور دانه باعث آلرژی، التهاب و درماتیت در بعضی افراد حساس گردد.

  4- ممکن است دانه‏های بارهنگ موجود در بازار ایران مربوط به گونه دیگری از بارهنگ به نام Major Plantago (یا بارهنگ کبیر با نام‏های مترادف Exaltata Plantago و یا Cemata Plantago)، مربوط باشد.

  این گونه بارهنگ دارای برگ ‏های پهن و بزرگ است که بر روی سطح  زمین قرار گرفته‏ اند. در پهنگ این برگ ‏ها 3 تا 11 رگبرگ سراسری در طول برگ به خوبی نمایان است. گل ‏ها به صورت سنبله درازی بر روی محوری که از وسط برگ‏ ها می ‏روید ظاهر شده که سپس به میوه و دانه‏ هایی که بر روی همین محور قرار دارند تبدیل می‏ شوند.

  قسمت مورد استفاده این گیاه، دانه، برگ و ریشه است که در طب عوام از آن ها استفاده می‏ شود.

  گونه دیگری که ممکن است از دانه آن در ایران به عنوان بارهنگ استفاده شود Media Plantago می‏ باشد.

  دانه بیشتر گونه‏ های بارهنگ (Plantago) حاوی موسیلاژ بوده که در نقاط مختلف جهان مورد مصرف دارویی مشابه دارند.

  5- طبق کتاب ” گیاهان دارویی سنتی ایران ” آقای دکتر غلامرضا امین، مخلوطی از دانه ‏های بارهنگ، قدومه، تخم مرو و به دانه به نام ” چهار تخمه ” تهیه می ‏شود که در طب عوام، به عنوان نرم کننده سینه و برطرف کننده سرفه و خارش ‏های گلو، مصرف می ‏شود.

   

  فواید بارهنگ

   

  فواید بارهنگ

   

  بارهنگ یا بارتنگ که در کتاب‌های طب سنتی قدیم از آن به نام لسان‌الحمل (زبان گوسفند) یاد شده است، گیاهی است علفی، چندساله، بدون ساقه، به ارتفاع 10 تا 70 سانتی‌متر با برگ‌های پهن و گسترده و دمبرگ‌های بلند که دارای خواص چشمگیری است.

  پهنک برگ گیاه بارهنگ شبیه زبان گوسفند است، 3 تا 7 رگبرگ طولی مشخص دارد و گل‌آذین آن به صورت خوشه‌ی باریک و کشیده‌ای است که در انتهای پایک بلند و بدون انشعاب خود قرار دارد.

  این گل‌آذین در هنگام رسیدن، دارای بذرهای فراوان و انبوهی است، تخم بارهنگ عبارت از دانه‌های ریز قهوه‌ای تیره متمایل به سیاه است و چنانچه در آب قرار گیرد، لایه‌ی رویی آن با ایجاد لعاب، تورم آن را سبب می‌شود.

  بارهنگی که در طب سنتی بیشتر از آن استفاده می‌کنند، گیاه Plantago major یا لسان‌الحمل کبیر است، گیاه Plantago lanceolata نیز که آن را به اسامی بارهنگ سرنیزه‌ای (بارهنگ کاردی) یا لسان‌الحمل صغیر می‌نامند، خواص مشابهی دارد و آن را نیز مورد استفاده قرار می‌دهند.

  گیاه بارهنگ معمولاً به صورت علف هرز در مکان‌های مرطوب مانند حاشیه‌ی جوی‌های آب، مزارع، باغ‌ها، باغچه‌ها و فضاهای سبز شهری و خانگی می‌روید و به راحتی در دسترس انسان قرار دارد.

  در ترکیبات شیمیایی گیاه بارهنگ، گلیکوزیدی به نام اوکوبین و موادی همچون پلانتاژین و ساپونین وجود دارد همچنین در تخم بارهنگ، مقدار زیادی مواد گلوتینی، اسید پلانتئونولیک، اسید سوکسینیک، آدنین، کولین، اکوبین و هولوزید پلانتئوز وجود دارد و نیز تخم بارهنگ حدود 10 درصد مواد روغنی دارد، روغن بارهنگ زردرنگ است و بویی مطبوع و طعمی شبیه روغن گردو دارد.

  طبق آنچه در منابع مختلف ازجمله ذخیره‌ی خوارزمشاهی، صیدنه ابوریحان بیرونی، قانون ابوعلی سینا، الابینه عن حقایق‌الادویه ابومنصور هروی و تحفه حکیم مۆمن در خصوص خواص و کاربردهای این گیاه آمده است، باید گفت طبع بارهنگ، سرد و خشک در درجه‌ی دوم است همه‌ی بخش‌های گیاه بارهنگ شامل برگ و ریشه و دانه‌ی آن، مصارف دارویی دارد؛ اما، برگ و ریشه آن را بیشتر به صورت استعمال خارجی و تخم بارهنگ را بیشتر به صورت مصارف داخلی استفاده می‌کنند.

  بارهنگ، اثر قابض و نرم کنندگی دارد و به عنوان تب‌بر، تصفیه کننده‌ی خون، آرام‌کننده و رافع تحریکات مجاری تنفسی و ادراری مطرح است همچنین بارهنگ در رفع ناراحتی‌های آسم آمفیزم، اسهال‌های ساده و صفراوی، خون‌ریزی‌های دستگاه گوارش، ورم مخاط دهان، درد دندان و حتی درد گوش، مۆثر است.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت سکه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  برگ‌های تازه‌ی بارهنگ، خواص ضدباکتریایی قوی دارد؛ به همین جهت، برای التیام زخم‌ها، جراحت‌ها و سطوح ملتهب و آزرده‌ی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. مالیدن له شده‌ی برگ تازه و تمیز بارهنگ بر روی زخم‌ها ضمن این که آن‌ها را از چرکی شدن محافظت می‌کند، باعث التیام آن‌ها نیز می‌شود همچنین کاربرد این گیاه برای زخم‌های کهنه و چرکی شدید نیز سبب باز شدن سر زخم و خروج چرک و در نهایت، بهبود زخم می‌شود.

  برای قطع خون‌ریزی و رفع درد ناخن (عقربک)، ناراحتی‌های پوستی و جوش‌های صورت و نیز فروکش کردن ورم صورت ناشی از آبسه (پیله) دندان، توصیه شده است.

  پانسمان زخم‌ها با پخته برگ تازه بارهنگ نیز در بهبود آن‌ها اثر تسریع‌کنندگی دارد.

  جوشانده برگ بارهنگ همراه با گُل‌های اکلیل الملک (یونجه باغی زرد) و گل گندم، به صورت مایع شستشوی چشم، در رفع ورم ملتحمه بسیار مۆثر است، برای تهیه‌ی این محلول، 10 گرم برگ بارهنگ را به همراه مقدار کمی از دو گُل یادشده در 150 گرم آب جوش، دم می‌کنند.

  برای درمان بیماری‌های ریوی، برگ تمیز و شسته شده‌ی بارهنگ را روی پارچه‌ی تمیزی پهن می‌کنند تا خشک شود سپس آن را خرد می‌کنند و شیره آن را می‌گیرند و هم‌وزن آن، عسل اضافه کرده به مدت 20 دقیقه، دم می‌کنند. مصرف این دم‌کرده برای بیماری‌های ریوی بسیار مفید است.

  از مخلوط 10 درصد پودر برگ بارهنگ با وازلین، پمادی به دست می‌آید که مالیدن آن روی زخم‌های چرکین و دردناک، سبب بهبود آن‌ها می‌شود و به سرعت، چرک را می‌خشکاند.

  کمپرس برگ‌های تازه و خردشده‌ی بارهنگ برای فرونشاندن ورم‌ها، نقاط ضرب‌دیده و کوفتگی‌ها و التیام زخم‌های عفونی، سوختگی‌های ناشی از آتش و جای نیش حشرات، مفید است.

  تخم بارهنگ، قابض، محرک، تب‌بر، معرق، مدر و معالج اسهال خونی است، همچنین آن را برای رفع اختلالات کلیوی و معالجه‌ی کولیک، مالاریا، سرفه، آسم برونشیتی و قطع خون‌ریزی و معالجه‌ی امراض مثانه و سوزاک، توصیه کرده‌اند.

  خوردن یا تنقیه ی عصاره تخم یا لعاب بارهنگ برای التیام زخم‌های روده‌ای و قطع خون‌ریزی بواسیر، سودمند است همچنین تخم بارهنگ برای رفع خون‌روی‌ها و زخم‌های ریوی و وجود خون در اخلاط بدن، سل، تنگی نفس، بیماری‌های کبدی، زردی و برگشت غذا از معده به مری (ریفلکس)، مفید است.

  جوشانده تخم بارهنگ در رفع التهابات دستگاه ادراری به ویژه در صورت وجود خون در ادرار، مۆثر است و نیز غرغره عصاره بارهنگ در بهبود ورم لوزه‌ها و خون‌ریزی لثه، موثر است، مضمضه کردن دم کرده ریشه یا آب برگ بارهنگ برای کاهش ورم مخاط دهان و تسکین درد دندان، توصیه می‌شود. برای تهیه جوشانده ریشه یا برگ بارهنگ، 80 تا 100 گرم تمیز شده آن را در یک لیتر آب می‌جوشانند و پس از صاف کردن، روزی 3 تا 4 فنجان میل می‌کنند.

  یکی از کاربردهای مهم تخم بارهنگ، استفاده آن در داروی ترکیبی چهار تخم لعابی است، چهار تخم لعابی یکی از داروهای ترکیبی متداول در طب سنتی بوده که در اکثر خانه‌ها وجود دارد. این دارو به عنوان برطرف‌کننده سرفه‌های خشک سردردآور و خشکی و خارش گلو، نرم‌کننده سینه و رفع کننده گرفتگی صدا و به طور کلی برای بهبود انواع سرفه‌ها و به خصوص سیاه‌سرفه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  در تهیه این دارو، از تخم بارهنگ، قدومه، به‌دانه و تخم مرو (مروره یا کنو) یا به جای آن، تخم شربتی یا بالنگ و همراه با اندکی انزروت و صمغ عربی بهره می‌بردند. معمولاً این مخلوط را در آب جوشیده ولرم، خیس می‌کنند که این امر باعث ایجاد ماده ژله مانندی می‌شود که خوردن آن در وعده‌های منظم موجب از بین رفتن التهابات گلو و سرفه‌های شدید می‌شود. این دارو، اثراتی مفیدتر از شربت‌های اکسپکتورانت و دیفن هیدرامین و مانند آن‌ها دارد.

  اگرچه بارهنگ در دسته گیاهان دارویی بی‌ضرر قرار گرفته است، اما بنا بر احتیاط عصاره آن برای طحال، مضر است که مصلح آن، مصطکی (شیره گیاهی رزینی زردرنگی است که به شکل قطعات اشکی بیضی، سخت، کوچک در ابعاد یک نخود، زردرنگ، نیم شفاف و معطر است وقتی آن را بجوید زیر دندان نرم شده و طعم معطری دارد) است و پخته شده ریشه و برگ آن نیز برای ریه، مضر است که مصلح آن نیز عسل است. در جریان درمان این بیماری‌ها حتماً باید از مصلح مربوطه نیز استفاده شود؛ در غیر این صورت، ممکن است عوارض جانبی بروز کند. مقدار خوراک تخم بارهنگ در هر وعده، حداکثر تا 12 گرم است.

   

  کلمات کلیدی : (مربوط از بر برگ‌های منابع مهم ( () (اثر (بارهنگ (به (ریفلکس)، (زبان (شیره (عقربک)، (مروره (پیله) (یا (یونجه ) )، «» «داروی آب آب، آبسه آبی آتش آدنین، آرام‌کننده آرتریت، آزرده‌ی آسم آسکولتین، آسیا آقای آلرژی، آلزایمر، آمده آمفیزم، آن آن، آنچه آن‌ها آوری آپی آکوبین(رینانتین) ابعاد ابوریحان ابوعلی ابومنصور اثر اثرات اثراتی اجسام احتیاط اختلالات اخلاط اخیر ادرار ادرار، ادراری ادرار‏آور، ادم، ارتفاع اردیبهشت اروپا اروپایی از ازجمله اسامی است است است از است بارهنگ است تخم است جوشانده است پانسمان است پهنک است، است؛ استعمال استفاده استوانه‌ای استکان اسهال اسهال‌های اسید اسیداوریک اشکال اشکی اصلی) اضافه افراد الابینه التهاب التهاب، التهابات التیام الملک اما اما، امر امراض املاح امین، انبوهی انتهای اند اندکی انزروت انسان انشعاب انواع اواسط اوکوبین اکثر اکسپکتورانت اکسیدان، اکلیل اکنون اکوبین ایجاد ایران ایریدوئید ایستاده ایمنی این با بارتنگ بارهنگ بارهنگ بارهنگ بارهنگ ترکیبات بارهنگ بارهنگ بارهنگ، بارهنگیان باریک باز بازار بازارهای بازدید بازکننده باشد باشد این باشد دانه باعث باغچه‌ها باغی باغ‌ها، بالنگ باکتری باکتری، باید بتوانند بجوید بخش‌های بدن بدن، بدون بذرهای بر برای برجسته، برطرف برطرف‌کننده بروز برونش برونشیتی برگ برگ، برگشت برگ‌ها برگ‌های برگ‏ بزرگ بسیار بعد بعدی، بعضی بلند بلندتر بن بنا به بهار بهبود بهره به‌دانه بواسیر، بودن بوده بویی بگ بی بیرونی، بیشتر بیضی، بیماری‌ها بیماری‌های بین بی‌ضرر تا تازه تازه‌ی تانن تب، تبدیل تب‌بر، تحریک تحریکات تحفه تحقیقات تخم تخمه ترشح‏ ترکیبات ترکیبی تسریع‌کنندگی تسکین تصفیه تصلب تصور تمام تماماً تمیز تمیزی تنفسی تنقیه تنگی تهیه تهیه‌ی تورم توصیه توقف تومور، تی تیره جانبی جانبی برگ جای جذب جراحت‌ها جریان جلوگیری جمع جمله جهان جهان، جهت، جوش، جوشانده جوشیدن، جوشیده جوش‌های جوی‌های حاشیه حاشیه‌ی حالت حالی حاملگی حاوی حتماً حتی حد حداکثر حدود حرارت حساس حشرات، حقایق‌الادویه حقیقت حکیم خارجی خارش خاموش خانه خانه‌ها خانگی خرد خردشده‌ی خردل خروج خشک خشکی خصوص خلط خوارزمشاهی، خواص خوبی خود خوراک خوردن خوشه‌های خوشه‌ی خون خون، خونی خون‌روی‌ها خون‌ریزی خون‌ریزی‌های خیزان، خیس خیسانده د دائمی داخل داخلی داخلی، دارا دارای دارد دارد اگرچه دارد این دارد جوشانده دارد در دارد طبق دارد) دارد، دارد؛ دارند دارند دارو دارو، داروهای داروی دارویی دارویی، دانه دانه، دانه‌است دانه‌ها دانه‌های دانه‌ی دانه‏ دانه‏های در دراز درازی درجه‌ی درد دردناک، درصد درماتیت درمان دست دسترس دسته دستگاه دقیقه دقیقه، دلار دم دمبرگ دمبرگ‌های دم‌کرده دندان دندان، دنیا دهان دهان، دهنده دهید دو دور دوم دکتر دیفن دیگر دیگری ذخیره‌ی را راحتی رافع رحم رحم، رزینی رسیدن، رفتن رفع رنگ، روده روده‌ای روزانه روزی روغن روغنی روماتیسم، روی رویی رگبرگ ریخته ریخته، ریز ریشه ریشه‌ای ریه، ریوی ریوی، زبان زخم زخم عوارض زخم‌ها زخم‌ها، زخم‌های زخم‏ زرد) زردرنگ زردرنگ، زردرنگی زردی زمان زمین زندگی» زیاد زیادی زیر ساده ساز ساقه ساقه، سانتی سانتی‌متر ساپونین ساکارید سبب سبز سخت، سر سراسری سرد سردردآور سرطان، سرعت، سرفه سرفه، سرفه‌ها سرفه‌های سرنیزه‌ای سطح سطح  سطوح سل، سنبله سنتی سوختگی‌های سودمند سوزاک، سوکسینیک، سپس سکه سیاه سیاه‌سرفه سیلی سینا، سینه سینوسی، سیک شامل شباهتی شبیه شدن شده شده، شده‌ی شدید شرائین، شربت، شربتی شربت‌های شستشوی شسته شفاف شهری شهریورماه شود شود شود طریقه شود گونه شود؛ شوند شوند قسمت شکسته شکل شکنندگی شیار، شیرافزا، شیردهی شیره شیمیایی صاف صبر صدا صغیر صفحات صفراوی، صمغ صورت صورت، صیدنه ضد ضدباکتریایی ضرب‌دیده ضروری ضمن طب طبع طبق طحال، طعم طعمی طور طوقه‌ای، طول طولی ظاهر ظاهراً عارضه عبارت عربی عرضه عروق، عسل عصاره عفونی عفونی، علت علف علفی، عمل عن عنوان عوارض عوام عوام، غذا غذا، غرغره غلامرضا غیر فاقد فراوان فرمائید فرونشاندن فروکش فصل فضاهای فعال فلاونوئید فنجان فواید فوقانی قابض قابض، قارچ قانون قدومه، قدیم قرار قسمت‏های قطره قطع قطعات قهوه‌ای قهوه‌ای، قوی قیمت لایه‌ی لثه، لسان‌الحمل لعاب لعاب، لعابی له لوزه‌ها لیتر لیوان ماده مالاریا، مالیدن مانند مانندی مایع مایع، مایعات متداول متر، مترادف متراکم متعدد متمایل متورم مثانه مجاری مجتمع محافظ محافظت محتوی محرک محرک، محصول محلول، محور محوری مخاط مختلف مختلف، مخلوط مخلوطی مدت مدر مذکور مربوط مربوطه مرطوب مرغی مرو مری مزارع، مساوی مسهل، مسهلی مشابه مشابهی مشخص مشکل مصارف مصرف مصرف برگ مصطکی مصلح مضر مضمضه مطبوع مطرح معالج معالجه‌ی معده معرق، معطر معطری معمولاً معنای مفید مفیدتر مقدار مقوی ملتحمه ملتهب ملین، ممکن منابع منظم مهم مهم مهم این مواد موادی موثر موجب موجود مورد موسم موسیلاژ مکان‌های مۆثر مۆمن می میزان میل میوه میوه‌ای می‌آید می‌بردند می‌جوشانند می‌خشکاند کمپرس می‌دهند می‌دهند گیاه می‌روید می‌شود می‌شود می‌شود بارهنگی می‌شود برای می‌نامند، می‌نمایند می‌کند، می‌کنند می‌کنند بارهنگ، می‌کنند برای می‌کنند یکی می‌کنند، می‌گیرد می‌گیرد در می‌گیرند می‏ ناخن ناراحتی‌های ناشی نام نام‏های نخود، نرم نرم‌کننده نزله نسبتاً نشئت نشان نصف نفس، نقاط نمایان نمایید نمی نمی‌تواند نهایت، نوشید نیز نیستند نکات نیش نیم ها ها، های هایی هر هرز هروی هستند هستند دانه هضم همراه همراه  همه‌ی همچنین همچون همین هم‌وزن هند هنگام هولوزید هیدرامین و وازلین، وجود ورم ورم‌ها، وسط وعده، وعده‌های وقتی ولرم، ویژه پارچه‌ی پاستیل‏ پایا، پایک پتاسیم اثرات پخته پس پلانتئوز پلانتئونولیک، پلانتاژین پلی پمادی پهن پهنگ پودر پوستی پوستینه چرا چربی، چرک چرکی چرکین چشم، چشمگیری چنانچه چندساله، چندساله‌ای چهار چون چیزی ژله ژنین، کاربرد کاربردهای کاردی) کامل کاندیدا، کاهش کبد، کبدی، کبیر کتاب کتاب‌های کردن کردن، کرده کرده‌اند خوردن کرده‏‏ کرم، کرک کرکپوش کرکپوش، کشت کشی کشیده‌ای کلی کلیوی کم کمی کند کند کند، کنند کننده کننده، کننده‌ی کنندگی کنو) کنید کنید فرآورده‏های که کهنه کوتاه کوفتگی‌ها کولین، کولیک، کومارین کوچک کپسول گردد گردو گرفته گرفته‏ گرفتگی گرم گرما گرمی گزارش گسترده گفت گل گلدهی گلو گلو، گلوتینی، گلوکزید گلوکزیداز گلیکوزیدی گل‌آذین گل‌ها گندم، گوارش گوارش، گوسفند گوسفند) گوش، گونه گونه‏ گُل گُل‌های گیاه گیاه) گیاه، گیاهان گیاهی گیاهی‏ گیرد، ی یا یاد یادشده یبوست یک یکی ‏آور ‏آور، ‏باشد تانن ‏ترین ‏روید ‏شود ‏شود ‏شود عصاره ‏شود؛ ‏ها ‏ها، ‏های

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “بارهنگ”

  دیدگاه ها بسته شده اند.