علت بوی بد دهان

علت بوی بد دهان

مجموعه: اختصاصی, پزشکی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • علت بوی بد دهان
 •  

  علت بوی بد دهان

  علت بوی بد دهان

  دست های خود را جلوی بینی و دهان خود بگیرید و هوای دهان خود را رها کنید. چه بویی حس می کنید؟ اگر بوی بدی حس کنید، ممکن است دلیل آن را سریعاً وابسته به غذایی که خورده اید، بدانید. همه می دانند که پس از خوردن پیاز، سیر، ساندویچ و برخی غذاهای دیگر، ممکن است دهانمان بوی بدی داشته باشد. اما غیر از غذایی که خورده اید، دلایل زیادی وجود دارند که ممکن است عامل این بوی بد باشند.

  ممکن است، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، به طور غلط مسواک زدن و یا مصرف سیگار، عامل این بوی بد باشد. در این مطلب، هفت علت اصلی بوی بد دهان توضیح داده شده است. سعی شده روش های جلوگیری از بوی بد و راه های بهبود آنها نیز، یادآوری شود.

  عادات بد در بهداشت دهان و دندان

  شاید باور نکنید، اما طبق گفته دکتر مارگارت میشل -دکترای جراحی دهان و دندان- بسیاری از افراد حتی قبل از خواب هم دندان های خود را مسواک نمی زنند! همچنین اغلب آنها، در طول روز فقط برای یک وعده و آن هم برای ۱۰ ثانیه دندان های خود را مسواک می کنند.

  در واقع، لازم است که حداقل روزی دو بار دندان های خود را به خوبی مسواک بزنید. تمیز کردن بین دندان ها با نخ دندان و همینطور پاک کردن سطح زبان با استفاده از مسواک و زبان‌پاک‌کن نیز توصیه می شود. باقی مانده مواد غذایی در بین دندان ها و روی زبان، نه تنها بوی بد دهان‌ را ناشی می شود، بلکه منجر به بروز عوامل جدی تری مانند پلاک و بیماری های لثه و دندان نیز می شود.

  مشکلات دندان که درمان نشده اند

  در صورتی که دندان ها و یا لثه های شما مشکل دارند، در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کرده و  مشکلات را بهبود دهید. دکتر میشل در مورد این مشکلات اخطار می دهد و می گوید: تقریباً هر ضایعه دندانی، می تواند بوی بد دهان‌ را در آینده منجر شود.

  یک دندان عقل نیمه در آمده که تمیز کردن باقیمانده مواد غذایی از کناره های آن مشکل است و یا یک آبسه ساده، می توانند در مدتی کوتاه تبدیل به یکی از مهمترین دلایل بوی بدن دهان شما شوند.

  یکی از مهمترین دلایل بوی بد دهان‌ نیز، بیماری های لثه هستند. بسیاری از افراد تا وقتی که متوجه بوی بد دهان‌ خود نشوند، از ضایعاتی که در لثه شان در حال وقوع است، آگاهی ندارند.

  مراجعه مکرر و منظم به دندانپزشک در فواصل زمانی مشخص ( مثلاً هر شش ماه یک بار)، سلامت دهان و دندان و پیشگیری از بوی بد دهان‌ ، را برای شما به ارمغان می آورد.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت دلار

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  خشکی دهان

  بزاق دهان، اثرات غذاهای باقیمانده و همچنین باکتری هایی که از هوا وارد دهان می شوند را پاک می کند. در صورتی که دهان شما خشک باشد، پلاک ها شروع به رشد بر روی دندان ها می کنند. علاوه بر این، به تدریج مشکلات بیشتری نیز برای دندان های شما به وجود می آیند که نهایتاً بوی بد دهان‌ را نیز باعث می شود.

  تنفس، مصرف برخی دارو ها و بیماری های غدد بزاقی، ممکن است از دلایل خشکی دهان باشند. اگر می خواهید دهانی خوشبو داشته باشید، باید مراقب خشکی دهان خود باشید. مصرف مایعات -خصوصاً پس از صرف غذا- بسیار توصیه می شود. در صورتی که احساس می کنید، خشکی دهان شما غیرعادی است، بهتر است برای معاینه به پزشک و دندانپزشک خود مراجعه کنید.

  سینوس ، مخاط بینی و لوزه ها

  چنانچه مشکلات سینوسی دارید، ممکن است که مخاط آلوده به گلو برسد و در اثر تنفس در آنجا انباشته شود. در این صورت، این ترشحات انبار شده، بوی بسیار بدی را از گلو به دهان انتقال می دهند. همچنین بنا به گفته های دکتر میشل، مواد غذایی و باکتری هایی که در لوزه های شما گیر می کنند نیز می توانند از عوامل بوی بد دهان‌ باشند. در این صورت ممکن است اثرات تورم در لوزه ها قابل مشاهده نیز باشد که لازم است برای معالجه، هر چه زودتر به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

  مشکلات معده

  بازگشت اسید معده به سمت بالا و ورود آن به دهان یکی از دلایل بوی بد دهان‌ است. دکتر میشل توضیح می دهد که ریفلاکس معده، می تواند علاوه بر بوی بد دهان‌ ، منجر به حساسیت دندان ها در برابر سرما و گرما و همچنین بیماری های سینوسی شود.

  غذا خوردن قبل از خواب و بد خوابیدن از عواملی هستند که می توانند منجر به ریفلاکس معده شوند. اما اگر موارد مشکوکی نیز در این زمینه وجود دارند که شما را آزار می دهند، بهتر است برای حل مشکل به یک متخصص گوارش مراجعه کنید.

  رفع بوی بد دهان ، بوی دهان

  بوی دهان

  سیگار

  بوی سیگار، به اندازه کافی بد هست، اما نقش سیگار در بوی بد دهان‌ ، بسیار زیاد است. وقتی سیگار اینقدر برای ریه های شما مضر است، تصور کنید چه مشکلاتی را می تواند برای دهان و دندان های شما به وجود آورد.

  دهان شما، اولین جایی است که دود سیگار به آن وارد می شود و همین مساله آسیب های زیادی را به دهان شما وارد می کند که از جمله آنها می توان به خشکی دهان، بیماری های لثه و عفونت های دهانی و سینوسی، اشاره کرد.

  اگر شما در حال ترک سیگار هستید، بد نیست که از دندانپزشک خود نیز در خصوص دریافت برنامه هایی در خصوص ترک سیگار و درمان های ضدسیگار، کمک بخواهید.

  دندان های مصنوعی

  دندان های مصنوعی، اغلب در بوی بد دهان‌ نقش داشته اند. اما در اغلب موارد، دلیل این بوی بد، عدم مراقبت صحیح از این دندان ها است.

  دکتر میشل در خصوص این دندان ها می گوید: دندان مصنوعی، هرگز جایگزین دندان های ما نمی شوند و می توانند محل مناسبی برای رشد قارچ ها، پلاک ها و باکتری ها باشند.

  در خصوص نحوه نگهداری از دندان های مصنوعی از دندان پزشک خود سوال کنید. علاوه بر آن باید توجه داشته باشید که لازم است هر پنج تا هفت سال، دندان های مصنوعی خود را عوض کنید.

  رفع بوی بد دهان

  1- جویدن مقداری سبزی جعفری موجب کاهش بوی بد دهان که ناشی از خستگی روزانه و نخوردن غذا است، می‌شود. مصرف جعفری بعد از غذا به تازه شدن بازدم کمک می‌کند. جعفری منبع غنی از کلروفیل است که به عنوان یک خوشبوکننده طبیعی دهان عمل می‌کند. این سبزی هم چنین مثل یک خنک کننده طبیعی در دهان احساس تازگی و تمیزی ایجاد می‌کند. اگر برگ جعفری به صورت آدامس جویده شود، بوی بد دهان را از بین می‌برد و استفاده از سیب بعد آن برای درمان بوی دهان بسیار موثر است. از طرفی جعفری، تحریک‌کننده‌ی اشتهاست و به هضم غذا نیز کمک می‌کند.

  2- مسواک کردن با جوش شیرین نیز در رفع بوی نامطبوع دهان بسیار موثر است چون مولکول‌های بو را به خود جذب می‌کند و خواص ضدباکتریایی دارد. برای این منظور مقداری جوش شیرین روی مسواک خود بریزید و دندان‌ها و روی زبان را با آن مسواک بزنید تا تأثیر معجزه آسای آن را در پاک‌سازی دهان مشاهده کنید.

  3- استفاده از چاشنی‌های معطر مثل میخک، دانه‌های هل و رازیانه نیز پس از هر وعده غذایی در رفع بوی بد دهان بسیار موثر است. این چاشنی‌های گیاهی خواص ضدمیکروبی دارند و بهداشت دهان و دندان‌ها را بهبود می‌بخشند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت سکه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  4- عرق نعناع بوی بد دهان را کم می‌کند. استفاده از عصاره نعناع یا عرق نعناع قبل از خوابیدن و پس از خوردن غذا می‌تواند در درمان مشکلات گوارشی ناشی از تخمیر مواد غذایی و ایجاد بوی بد دهان بسیار مؤثر باشد.

  5- پونه؛ برطرف‌کننده سکسکه و بوی بد دهان. پونه از خانواده نعناع است و ترکیب اصلی موجود در این گیاه، اسانس روغنی فرار یا روغن منتول است. پونه ضد سرفه است و بوی بد دهان را از بین می‌برد و به عنوان ضدعفونی‌کننده به شمار می‌رود. پونه را به عنوان تحریک‌کننده تولید صفرا نیز می‌شناسند. پونه از مشکلات و ناراحتی‌های گوارشی مثل ‌ترش کردن معده جلوگیری می‌کند، برای هضم غذا و برطرف کردن سکسکه مفید است.

  6- درمان بوی بد دهان با خوردن کرفس. کرفس سبزی زیبا، خوش‌عطر و پرخاصیتی است. یک وعده غذای کرفس‌دار بوی بد دهان را از بین می‌برد. احتمالاً موادی که در معده تولید می‌شوند، با مواد معطر کرفس ترکیب شده و از بوی بد دهان جلوگیری می‌کند. کرفس 2 تا 3 درصد اسانس یا عطر دارد.

  7- خوردن انجیر بوی بد دهان را از بین می‌برد. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد، انجیر میوه‌ای مقوی و شیرین است که موجب از بین رفتن بوی بد دهان می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد؛ اگر انجیر با عسل مخلوط شود در تسکین زخم معده بسیار مفید خواهد بود.

  8- کاهش بوی بد دهان با مصرف قهوه. تحقیقات نشان می‌دهد مصرف قهوه باعث خنثی شدن یا کاهش باکتری‌هایی در دهان می‌شود که فعالیت آن‌ها از عوامل ایجاد بوی ناخوشایند در دهان است. از این رو پزشکان به افرادی که از بوی بد در تنفس رنج می‌برند توصیه می‌کنند قهوه بنوشند. البته دقت داشته باشید که نوشیدن زیاد قهوه به دلیل خشکی دهان ممکن است اثر عکس داشته باشد؛ پس نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرد.

  9- نوشیدن آب کافی نیز یکی از راهکارهای مفید برای کاهش بوی بد دهان است. نوشیدن آب، هم به پاک شدن دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی آن‌ها کمک کرده و هم از خشکی دهان جلوگیری می‌کند به همین دلیل بوی بد دهان را نیز رفع می‌کند.

   

  کلمات کلیدی : از ( ، آب آب، آبسه آدامس آزار آسای آسیب آلوده آمده آن آنجا آنها آنها، آن‌ها آورد آورد دهان آگاهی آیند آینده اثر اثرات احتمالاً احساس اخطار ارمغان از اسانس است است است دکتر است، استفاده اسید اشاره اشتهاست اصلی اغلب افراد افرادی البته اما انبار انباشته انتقال انجیر اند اند اندازه اولین اگر ایجاد اید، این این، اینقدر با بار بار)، بازدم بازدید بازگشت باشد باشد باشد، باشد؛ باشند باشند در باشند ممکن باشید باشید، باعث باقی باقیمانده بالا باور باکتری باکتری‌هایی باید بخواهید بد بد، بدانید بدن بدی بر برابر برای برخی بررسی‌ها برسد برطرف برطرف‌کننده برنامه بروز برگ بریزید بزاق بزاقی، بزنید بسیار بسیاری بعد بلکه بنا بنوشند به بهبود بهتر بهداشت بو بود بوی بویی بگیرید بیشتری بیماری بین بینی تأثیر تا تازه تازگی تبدیل تحریک‌کننده تحریک‌کننده‌ی تحقیقات تخمیر تدریج ترشحات ترک ترکیب تری تسکین تصور تقریباً تمیز تمیزی تنفس تنها توان تواند توانند توجه تورم توصیه توضیح تولید ثانیه جایگزین جایی جدی جذب جراحی جعفری جعفری، جلوگیری جلوی جمله جوش جویدن جویده حال حتی حداقل حس حساسیت حل حلق خانواده خستگی خشک خشکی خصوص خصوصاً خنثی خنک خواب خوابیدن خواص خواهد خواهید خوبی خود خوردن خورده خوشبو خوشبوکننده خوش‌عطر داده دارد دارد دارند دارند، دارو دارید، داشته دانند دانه‌های در درصد درمان دریافت دست دقت دلار دلایل دلیل دندان دندان دندان، دندانپزشک دندانی، دندان‌ها دهان دهان دهان، دهانمان دهانی دهان‌ دهد دهند دهند، دهید دو دود دکتر دکترای دیگر دیگر، را رازیانه راه راهکارهای رشد رعایت رفتن رفع رنج رها رو روز روزانه روزی روش روغن روغنی روی ریفلاکس ریه زبان زبان، زبان‌پاک‌کن زخم زدن زمانی زمینه زنند زودتر زیاد زیاده‌روی زیادی زیبا، ساده، سال، ساندویچ سبزی سرفه سرما سریعاً سطح سعی سلامت سمت سوال سکسکه سکه سیب سیر، سینوس سینوسی سینوسی، سیگار سیگار سیگار، شان شاید شدن شده شده، شروع شش شما شما، شمار شود شود شود تنفس، شود غذا شود یک شود، شوند شوند یکی شیرین صحیح صرف صفحات صفرا صورت صورت، صورتی ضایعاتی ضایعه ضد ضدباکتریایی ضدسیگار، ضدعفونی‌کننده ضدمیکروبی طبق طبیعی طرفی طور طول عادات عامل عدم عرق عسل عصاره عطر عفونت عقل علاوه علت عمل عنوان عوامل عواملی عوض عکس غدد غذا غذاهای غذای غذایی غلط غنی غیر غیرعادی فرار فرصت فرمائید فعالیت فقط فواصل قابل قارچ قبل قهوه قیمت لازم لثه لوزه مؤثر ما مارگارت مانده مانند ماه مایعات متخصص متوجه مثل مثلاً محل مخاط مخلوط مدتی مراجعه مراقب مراقبت مساله مسواک مشاهده مشخص مشکل مشکلات مشکلاتی مشکوکی مصرف مصنوعی مصنوعی مصنوعی، مضر مطلب، معالجه، معاینه معجزه معده معده معده، معطر مفید مقداری مقوی ممکن مناسبی منبع منتول منجر منظم منظور مهمترین مواد موادی موارد موارد، موثر موجب موجود مورد مولکول‌های مکرر می میخک، میشل میشل، میوه‌ای می‌بخشند می‌برد می‌برند می‌تواند می‌دهد می‌دهد، می‌دهد؛ می‌رود می‌شناسند می‌شود می‌شوند، می‌کند می‌کند می‌کند، می‌کنند ناخوشایند ناراحتی‌های ناشی نامطبوع نباید نتایج نحوه نخ نخوردن ندارند مراجعه نشان نشده نشوند، نعناع نقش نمی نه نهایتاً نوشیدن نکنید، نگهداری نیز نیز، نیست نیمه ها ها ها، های هایی هر هرگز هست، هستند هستید، هضم هفت هل هم همه همچنین همین همینطور هوا هوای و و  وابسته وارد واقع، وجود ورود وعده وقتی وقوع پاک پاک‌سازی پرخاصیتی پزشک پزشکان پس پلاک پنج پوسیدگی پونه پونه؛ پیاز، پیشگیری چاشنی‌های چنانچه چنین چه چون کافی کاهش کرد کرد اگر کردن کرده کرفس کرفس‌دار کلروفیل کم کمک کناره کند کنند کنند در کننده کنید کنید کنید، کنید؟ که کوتاه گرما گفته گلو گوارش گوارشی گوش گوید گیاه، گیاهی گیر یا یادآوری یک یکی ‌ترش

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “علت بوی بد دهان”

  دیدگاه ها بسته شده اند.