بالنگ

بالنگ

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • بالنگ
 •  

  بالنگ

  بالنگ

  بالَنگ (بالنگو، بالنجو) Citrus medica cedrata میوه‌ای خوراکی از تیرهٔ مرکبات (Rutaceae) است. از آن در مرباسازی استفاده می‌شود.

  بالنگ در کتب طب سنتی با نام”اترج کبیر” آمده است. میوه آنرا به فارسی بالنگ گویند و از نظر گیاه شناسی واریته از بادرنگ است. این درختچه دارای میوه های زشتی است که گاهی به وزن یک کیلو گرم نیز می رسد. نوع دیگری از بالنگ را به فارسی “بادرنگ” می نامند و در کتب طب سنتی با نام های بادرنج، باذرنج و اترج صغیر آمده است. بالنگ درختچه ای است به شکل غیرمنظم، برگ آن با کمی اختلاف شبیه سایر مرکبات ولی میوه آن به کلی متفاوت و نوع کبیر آن در ابعاد یک خربزه کوچک است.

  شکل آن دراز از یک طرف متصل به شاخه کمی پهن و از طرف دیگر به نوک بارکی ختم می شود. پوست آن به رنگ زرد طلایی خیلی ضخیم،موج دار و دارای برآمدگی هایی مانند تاول درشت است. قسمت عمده میوه را با پوست زرد و گوشت سفید داخل پوست را گرفته و تقریبا جای برای پولپ ترش غیر خوراکی وسط آن باقی نگذارده است.

  گل آن سفید است. بالنگ دارای پوست زرد رنگ طلایی، با بوی معطر، به خصوص نوع کوچک آن که پوستش صاف است، معطرتر است. قسمت گوشتی سفید متصل به پوست خارجی آن ضخیم و کمی شیرین و قسمت پولپ وسط آن که در میان پرده های ضخیم طولانی واقع شده است،دارای الیاف و غلاف های پر از مایعی است که در بعضی انواع شیرین و در برخی ترش است. تخم های آن که در قسمت پولپ آن واقع است کمی دراز و در غلاف سفیدی واقع و مغز، سفید و کمی تلخ است.

   

  خواص بالنگ

   

  خواص بالنگ

   

  ● ترکیبات شیمیایی

  بالنگ حاوی مقادیر زیادی سیترونلال است که یک ترکیب آرامش دهنده بوده و در درمان بیماران مبتلا به افسردگی و بیماری های روانی کاربرد دارد. همچنین در پوست میوه بالنگ اسانس لیمونن، گاما، ترپینن، ژرانیال و نرال است.

  ● خواص درمانی

  از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی پوست زرد آن کمی گرم و خشک است و شحم آن یا به عبارت دیگر قسمت گوشت سفید داخلی متصل به پوست زرد آن در ارقامی که این قسمت شیرین است از نظر طبیعت سرد و تر و خشک و برگ و شکوفه آن گرم وخشک است. از نظر خواص معتقدند که پوست زرد آن برا ی تقویت قلب و دماغ و کبد، سرد و معده احشای داخل شکم مفید است و برای تحلیل بادها و نفخ و کمک به هضم غذا موثر می باشد.

  بخصوص مربای آن با عسل; البته با خوردن مربای آن اسراف نباید شود زیرا هضم آن مشکل می شود. دم کرده پوست زرد خشک شده آن مسکن قی صفراوی و جویدن آن خوشبو کننده دهان است. اگر پوست و گوشت سفید خشک شده آن را درلابه لای لباسها بگذارند مانع بید زدن می شوند. روغن بالنگ از نظر طبعیت گرم وخشک است ومالیدن آن برای رفع بی حسی،فلجی، لقوه، رعشه و در مفاصل، سیاتیک،امراض سرد عصبی و درد کلیه، مثانه و خوشبویی عرق نافع است.

  روغن شکوفه آن نیز همین اثر را دارد و روغن برگ آن قویتر است. خوردن قسمت گوشت سفید متصل به پوست زرد خارجی آن خیلی ثقیل است و دیرهضم می شود و مصرف آن باید به صورت مربا با شکر و یا با عسل باشد. آب قسمت مغز ترش مزه بالنگ اگر با غذا خورده شود برای مالیخولیا حاصل سودا نافع است و چون ترشی آن برای اشخاص سوداوی مضر است باید با شکر و قند شیرین شود و سپس خورده شود.

  ضماد پخته تمام میوه بالنگ در سرکه برای درد مفاصل و نقرس و ورم های مختلفه نافع است. در چین از خوشانده ریشه وپوست بالنگ به عنوان ضدسرفه، نرم کننده سینه ورفع ناراحتی لومباگو استفاده می کنند. تخم بالنگ کرم کش وضد تب است.دم کرده سر شاخه های تازه سبز و جوان آن راشبه جزیره مالاریا به عنوان اشتها آور وضد گرما معالجه شکم درد می خورند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت طلا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  ● مضرات

  مضرات خاصی برای آن گفته نشده است.

   

  فواید بالنگ

   

  فواید بالنگ

   

  بالنگ برای تقویت قلب مفید استبالنگ میوه مرکباتی است و اغلب در آسیا، آمریکای مرکزی و جنوبی و کشورهای مدیترانه کشت می شود.

  ▪ در رفع نفخ معده و هضم غذا موثر است.

  ▪ بالنگ برای تقویت قلب و کبد مفید است.

  ▪ دم کرده پوست خشک شده این میوه برای ترشح صفراوی مفید است و جویدن آن خوشبو کننده دهان است.

  ▪ قراردادن گوشت سفید خشک شده آن در لابه لای لباس ها مانع بید زدن آن ها می شود.

  ▪ مالیدن روغن بالنگ برای رفع بی حسی، فلجی، سیاتیک، امراض عصبی، درد کلیه و مثانه مفید است.

  ▪ جویدن پوست این میوه باعث خوشبو شدن دهان می شود.

  ▪ تخم بالنگ ضد تب است و برای از بین بردن کرم روده ای مفید می باشد.

  ▪ این میوه خنک کننده و آرام بخش است.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت خودرو

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

   

  کلمات کلیدی : از ● () (بالنگو، آب آرام آرامش آسیا، آمده آمریکای آن آنرا آور ابعاد اترج اثر احشای اختلاف ارقامی از اسانس است است است است روغن است شکل است گل است ▪ است ● است، است،دارای استبالنگ استدم استفاده اسراف اشتها اشخاص اغلب افسردگی البته الیاف امراض انواع اگر ای این با بادرنج، بادرنگ بادها باذرنج بارکی بازدید باشد باشد بخصوص باشد ▪ باعث باقی بالنجو) بالنگ بالنگ بالنگ بالنگ ● بالنگ بالَنگ باید بخش برآمدگی برا برای برخی بردن برگ بعضی به بوده بوی بگذارند بی بید بیماران بیماری بین تازه تاول تب تحلیل تخم تر ترش ترشح ترشی ترپینن، ترکیب ترکیبات تقریبا تقویت تلخ تمام تیرهٔ ثقیل جای جزیره جنوبی جوان جویدن حاصل حاوی حسی، حسی،فلجی، حکمای خارجی خاصی ختم خربزه خشک خصوص خنک خواص خودرو خوراکی خوردن خورده خورند خوشانده خوشبو خوشبویی خیلی داخل داخلی دار دارای دارد در دراز درختچه درد درشت درلابه درمان درمانی از دم دماغ دهان دهنده دیرهضم دیگر دیگری را راشبه رسد رعشه رفع رنگ روانی روده روغن ریشه زدن زرد زشتی زیادی زیرا سایر سبز سر سرد سرکه سفید سفیدی سنتی سودا سوداوی سپس سیاتیک، سیاتیک،امراض سیترونلال سینه شاخه شبیه شحم شدن شده شناسی شود شود ضماد شود ▪ شوند شکر شکل شکم شکوفه شیرین شیمیایی بالنگ صاف صغیر صفحات صفراوی صورت ضخیم ضخیم،موج ضد ضدسرفه، طب طبعیت طبق طبیعت طرف طلا طلایی طلایی، طولانی عبارت عرق عسل عصبی عصبی، عمده عنوان غذا غلاف غیر غیرمنظم، فارسی فرمائید فلجی، فواید قراردادن قسمت قلب قند قویتر قی قیمت لابه لای لباس لباسها لقوه، لومباگو لیمونن، مالاریا مالیخولیا مالیدن مانع مانند مایعی مبتلا متصل متفاوت مثانه مختلفه مدیترانه مربا مرباسازی مربای مرکبات مرکباتی مرکزی مزه مسکن مشکل مصرف مضر مضرات مضرات معالجه معتقدند معده معطر، معطرتر مغز مغز، مفاصل مفاصل، مفید مقادیر موثر می میان میوه میوه‌ای می‌شود بالنگ ناراحتی نافع نام ناماترج نامند نباید نرال نرم نشده نظر نفخ نقرس نوع نوک نگذارده نیز ها های هایی هضم همچنین همین و واریته واقع وخشک ورفع ورم وزن وسط وضد ولی ومالیدن وپوست پخته پر پرده پهن پوست پوستش پولپ چون چین ژرانیال کاربرد کبد کبد، کبیر کتب کرده کرم کش کشت کشورهای کلی کلیه کلیه، کمک کمی کنند کننده که کوچک کیلو گاما، گاهی گرفته گرم گرما گفته گوشت گوشتی گویند گیاه ی یا یک

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “بالنگ”

  دیدگاه ها بسته شده اند.