رازک

رازک

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • رازک
 •  

  عصاره رازک

  عصاره رازک

  رازَک گیاهی دارویی است. کاربرد آن بیشتر در ساخت آبجو است. رازک از راستهٔ گل سرخ (Rosales) و تیرهٔ شاهدانگان (Cannabaceae)، جنس رازک‌ها (Humulus) است.

  رازک گیاهی علفی، چندساله و بالا رونده با ریشه‌ای عمیق و منشعب است. این گیاه دو پایه (نر و ماده) بوده و اعضای آن پوشیده از تارهای خشن است. برگ‌های گیاه، متقابل، دندانه دار و مرکب از ۳ تا ۵ لوب نامساوی است. گل‌های نر به صورت مجتمع و خوشه‌ای از بغل برگها می‌رویند. گل‌های ماده، به صورت مخروطی بیضی شکل و به رنگ سفید مایل به حنایی می‌باشند. قسمت مورد استفاده گیاه، مخروط‌های ماده (گل‌های ماده) آن است که دارای بوی معطر و مطبوع با طعم تلخ است. این گیاه بیشتر در نواحی شمال ایران از جمله گرگان، چالوس، تنکابن، رشت، لاهیجان و آستارا می‌روید.

   

  خواص رازک

   

  خواص رازک

   

  ترکیبات مهم :

  این ترکیبات عبارت هستند از :

  * مواد تلخ از جمله آسیل فلوروگلوسیدهای موجود در رزین،

  * اسانس به میزان 3/0 تا 1 درصد که حاوی میرسن، لینالول، فارنزن و کاریوفیلن است،

  * تانن به میزان 2 تا 4 درصد،

  * فلاونوئید،

  * مقدار کمی فنل کربوکسیلیک اسید از جمله اسید فرولیک و اسید کلروژنیک.

  اثرات مهم :

  رازک دارای اثر آرام بخش می باشد، به خصوص هنگامی که همراه با آرام بخش های دیگر گیاهی مصرف می شود.

  همچنین در بدخوابی عصبی و استرس ها استفاده می شود.

  رازک به صورت دم کرده با مزه ی تلخ به عنوان مقوی معده، محرک اشتها و افزاینده ی ترشحات معده کاربرد دارد؛ اسیدهای تلخ آن شامل لوپولون و هومولون دارای خواص ضد میکروبی است.

  در طب عوام از دم کرده ی آن جهت درمان زخم معده و به عنوان ضد ورم مثانه استفاده می شود.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت دلار

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  فرآورده های دارویی :

  حدود 70 فرآورده ی آرام بخش از رازک در آلمان وجود دارد. در انگلستان حدود 60 فرآورده از آن تهیه می گردد که همگی به عنوان آرام بخش استفاده می شود.

  عمده ی این فرآورده ها به صورت قرص هستند.

  از عصاره ی خشک رازک به صورت چای و یا فرآورده های دیگر به عنوان خواب آور و مُسکن استفاده می شود.

  تهیه چای : یک لیوان آب در حال جوشیدن را بر روی نیم گرم گیاه له شده یا پودر بریزید و 15 دقیقه صبر کنید؛ سپس صاف کرده و میل نمایید.

  نگهداری :

  رازک باید دور از نور و در هوای سرد نگه داری شود. حداکثر مدت نگهداری یک سال است.

  عوارض جانبی :

  مصرف رازک ممکن است در بعضی افراد حساسیت پوستی ایجاد کند. علت آن مربوط به گرده های گیاه است.

  مهم ترین اثرات گزارش شده رازک :

  آلرژی زا، ضد درد، ضد باکتری، ضد عفونی کننده، ضد اسپاسم، ضد تومور، معرق، هضم کننده، ادرارآور، قاعده آور، استروژنیک، مُلین، خلط آور، قارچ کش، خواب آور، شیرافزا، مُسهل، مخدر، مقوی اعصاب، مقوی معده، آرام بخش، مقوی رحم، ضد کرم و کاهش دهنده ی میل جنسی.

  نکات قابل توجه :

  1- چای و یا دم کرده ی رازک بهتر است شب هنگام یا قبل از خواب مصرف شود تا بتوان خواب آرام تری را در پیش داشت. این میزان مصرف را می توان تا سه بار در روز تکرار کرد.

  2- میزان مصرف فراورده های صنعتی رازک مانند قرص و یا کپسول در راهنمای همراه دارو توصیه شده است.

  3- گل های ماده تحت عنوان Strobiles مشهور می باشند که قسمت دارویی رازک هستند.

  4- خواص گیاه رازک به طور چشمگیر به نو یا کهنه بودن آن ارتباط دارد، چون مواد موجود در آن با گذشت زمان اکسید می گردند. مثلا مصرف تازه ی گل های ماده برای رفع بدخوابی بسیار موثر است، در صورتی که خشک شده ی گل های ماده برای پُر کردن بالش افرادی که دارای بی خوابی هستند مناسب است. تعویض گل های خشک ماده در این بالش های باید هر دو سه ماه صورت گیرد، چون گل های خشک کهنه رازک دارای خاصیت محرک می باشند.

  5- برای رفع بی خوابی بهتر است از گل های ماده ی تازه خشک شده و یا گل های فریز شده استفاده نمود. در این صورت بر روی 2 قاشق چای خوری از گل ها، یک لیوان آب جوش ریخته و پس از 5 تا 10 دقیقه صاف نموده و میل کنید.

   

  فواید رازک

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت سکه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

   

  فواید رازک

   

  امان از این استرس! استرس کار، استرس کارهای خانه، استرس درس و مشق بچه‌ها، استرس امتحان، استرس ترافیک و دیر رسیدن و هزارتا استرس دیگر.

  اما نمی‌شود که هر روز را با استرس شب کرد و شب‌ها هم از استرس نخوابید. باید راهی برای کنترل و مهار آن پیدا کرد. یعنی از هر موقعیتی برای ایجاد آرامش و لحظه‌ای سکوت و شادی استفاده کرد.

  یکی از راه های کنترل و کاهش فشارهای روحی میوه‌ی رازک است. برای لحظاتی هم که شده با یک نفس عمیق استرس‌ها را رها کنید و با ما همراه باشید.

  گیاهی است با قدمت هزاران ساله که برای ساخت نوشابه و دارو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  دم کرده‌ی رازک را در یک بطری شیشه‌ای بریزید. هر روز 3 فنجان از این دم کرده میل کنید. خواهید دید که کم کم استرس‌هایتان رفع خواهد شد. زمانی که دل شوره ها و استرس‌هایتان از بین رفت دیگر نیازی به این دم کرده ندارید.

  این گیاه که به میوه‌ی رازک معروف است آرام بخش و خواب آور طبیعی است. از عصاره‌ی به دست آمده از گل‌های رازک در نوشابه سازی استفاده می‌شود. همچنین از این گیاه برای شفافیت و خوش عطر شدن ماءالشعیر استفاده می‌کنند.

  15 گرم گیاه رازک را در یک لیتر آب جوش بریزید و اجازه دهید به مدت حدود 10 دقیقه بجوشد. سپس بگذارید محلول به دست آمده خنک‌تر شود و سپس آن را صاف کنید. دم کرده‌ی رازک را در یک بطری شیشه‌ای بریزید. هر روز 3 فنجان از این دم کرده میل کنید. خواهید دید که کم کم استرس‌هایتان رفع خواهد شد. زمانی که دل شوره ها و استرس‌هایتان از بین رفت دیگر نیازی به این دم کرده ندارید.

   

  کلمات کلیدی : آلرژی از این حدود رازک فرآورده مصرف () ()، (نر (گل‌های آب آبجو آرام آرامش آستارا آسیل آلمان آمده آن آور آور، اثر اثرات اجازه ادرارآور، ارتباط از اسانس است است است در است رازک است عوارض است مهم است، است، استرس استرس‌ها استرس‌هایتان استروژنیک، استفاده اسپاسم، اسید اسیدهای اشتها اعصاب، اعضای افراد افرادی افزاینده امتحان، انگلستان اکسید ایجاد ایران این با بار بازدید باشد، باشند باشند باشید گیاهی بالا بالش باکتری، باید بتوان بجوشد بخش بخش، بدخوابی بر برای برگها برگ‌های بریزید بسیار بطری بعضی بغل به بهتر بودن بوده بوی بچه‌ها، بگذارید بی بیشتر بیضی بین تا تارهای تازه تانن تحت ترافیک ترشحات ترکیبات تری ترین تعویض تلخ تنکابن، تهیه توان توجه توصیه تومور، تکرار تیرهٔ جانبی جمله جنس جنسی نکات جهت جوش جوشیدن حال حاوی حداکثر حدود حساسیت حنایی خاصیت خانه، خشن خشک خصوص خلط خنک‌تر خواب خوابی خواص خواهد خواهید خوری خوش خوشه‌ای دار دارای دارد دارد، دارد؛ دارو دارویی داری داشت در درد، درس درصد درصد، درمان دست دقیقه دل دلار دم دندانه دهنده دهید دو دور دید دیر دیگر دیگر اما را رازک رازک امان رازک ترکیبات رازک رازَک رازک‌ها راستهٔ راه راهنمای راهی رحم، رزین، رسیدن رشت، رفت رفع رنگ رها روحی روز رونده روی ریخته ریشه‌ای زا، زخم زمان زمانی ساخت سازی سال ساله سرخ سرد سفید سه سپس سکه سکوت شادی شامل شاهدانگان شب شب‌ها شد شدن شده شفافیت شمال شود شود شود تهیه شود رازک شود عمده شود همچنین شوره شکل شیرافزا، شیشه‌ای صاف صبر صفحات صنعتی صورت صورتی ضد طب طبیعی طعم طور عبارت عصاره عصاره‌ی عصبی عطر عفونی علت علفی، عمیق عنوان عوام فارنزن فرآورده فراورده فرمائید فرولیک فریز فشارهای فلاونوئید، فلوروگلوسیدهای فنجان فنل فواید قابل قارچ قاشق قاعده قبل قدمت قرار قرص قسمت قیمت لاهیجان لحظاتی لحظه‌ای له لوب لوپولون لیتر لینالول، لیوان ما ماءالشعیر ماده ماده) ماده، مانند ماه مایل متقابل، مثانه مثلا مجتمع محرک محلول مخدر، مخروطی مخروط‌های مدت مربوط مرکب مزه مشق مشهور مصرف مطبوع معده معده، معرق، معروف معطر مقدار مقوی ممکن مناسب منشعب مهار مهم مواد موثر موجود مورد موقعیتی مُسهل، مُسکن مُلین، می میرسن، میزان میل میوه‌ی میکروبی می‌باشند می‌روید می‌رویند می‌شود می‌کنند می‌گیرد دم نامساوی نخوابید ندارید ندارید این نر نفس نمایید نگهداری نمود نموده نمی‌شود نو نواحی نور نوشابه نگه نگهداری نیازی نیز نیم ها ها، های هر هزاران هزارتا هستند هستند هستند از هضم هم همراه همچنین همگی هنگام هنگامی هوای هومولون و وجود ورم پایه پس پودر پوستی پوشیده پُر پیدا پیش چالوس، چای چشمگیر چندساله چون کار، کاربرد کارهای کاریوفیلن کاهش کربوکسیلیک کرد کرد کرد یکی کردن کرده کرده‌ی کرم کش، کلروژنیک اثرات کم کمی کنترل کند کننده، کنید کنید کنید؛ که کهنه کپسول گذشت گردد گردند گرده گرم گرگان، گزارش گل گل‌های گیاه گیاه، گیاهی گیرد، ی یا یعنی یک

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “رازک”

  دیدگاه ها بسته شده اند.