صنایع دستی و غذاهای محلی استان اردبیل

صنایع دستی و غذاهای محلی استان اردبیل

مجموعه: فرهنگ زندگی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • صنایع دستی و غذاهای محلی استان اردبیل
 •  

  صنایع دستی و غذاهای محلی استان اردبیل

  صنایع دستی و غذاهای محلی استان اردبیل

   

  صنایع دستی اردبیل بیش تر توسط عشایر و ساکنان شهرها و روستاهای کوچک منطقه صورت می گیرد . قالی بافی ، گلیم بافی و جاجیم بافی از کهن ترین صنایع دستی شهرستان اردبیل است که دارای شهرت فراوان و اهمیت ویژه ای هستند . گلیم بافی در این میان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و فرش اردبیل در مجموعه فرش های نفیس آذربایجان به شمار می آید . نقشه شکسته و اسلیمی ، زمینه فرش های تولیدی فرش بافان اردبیلی را تشکیل می دهد . از مهم ترین طرح های این نقشه ها می توان به طرح قیچی ، تک گل ، ستاره ، ریزماهی ، وان ، هریس ، زیرخاکی ، کله قوچ ، زرین قلم ، طرح قره باغ ، لچک ترنج و مانند این ها اشاره کرد . بر اساس آمار موجود 80 درصد فرش تولیدی شهرستان اردبیل ، به خارج از کشور و بیش تر به کشورهای آلمان ، ایتالیا ، فرانسه و ژاپن صادر می شود .

  از دیگر صنایع دستی شهرستان اردبیل می توان شال بافی ، جوراب های پشمی ، پشتی ، قلاب دوزی ، خورجین بافی ، نقره کاری ، قلمزنی ، خاتم کاری ، صنایع چوبی و فلزی و سفال گری را نام برد .

  نمین
  مهم ترین صنایع دستی منطقه قالی بافی ، گلیم بافی و جاجیم بافی بوده که قالی و گلیم ساخته دست مردم نمین جزو محصولات صادراتی شهرستان محسوب می شوند .

  کوثر
  از میان هنرهای دستی معروف این شهرستان می توان به تهیه شال ، جاجیم‌های ابریشمی و پشمی ، گلیم بافی ، پلاس ، لباس های پشمی وکرکی و بافت مسند اشاره کرد .

  خلخال
  از میان هنرهای دستی معروف این شهرستان می توان به تهیه شال ، جاجیم‌های ابریشمی و پشمی ، گلیم بافی ، پلاس ، لباس های پشمی وکرکی و بافت مسند اشاره نمود .

  متأسفانه بعد از متروک شدن نوغان داری ( پرورش کرم ابریشم ) بافت جاجیم‌های ابریشمی نیز متروک شد و حالا درهر کجا جاجیم‌های خلخال پیدا شود باید آن را جزو اشیاء عتیقه محسوب نمود . شال پشمی خلخال که قسمت عمده آن در بخش شاهرود تهیه می ‌شود از صادرات مهم خلخال بوده که آن هم فعلاً کاهش یافته است .

  بافت گلیم و مسند نیز در خلخال رواج دارد . در این منطقه گاه مسندهای بسیار نفیس دیده می ‌شود که هنرمندان خلخالی آن را به صورت برجسته می ‌بافند .

  مشکین شهر
  از مهم ترین این صنایع می توان به قالی بافی ، گلیم بافی و جاجیم بافی اشاره نمود . قالی های مشکین شهر شباهت زیادی به قالی های سراب دارد . در این منطقه قالی ها و کناره های بادوام و ضخیم با طرح های هندسی بافته می شوند . از مهم ترین طرح هایی که در قالی بافی این شهرستان به کار می روند می توان به لچک ، ترنج ، کله قوچ ، زرین ، قلم و تک گل اشاره نمود . قالی از صادرات مهم این شهرستان به شمار می رود . صنایع پارچه بافی و صنایع کوچک محلی نیز در این شهرستان رواج دارد .

  گرمی
  از نظر صنایع دستی ، تولیدات این منطقه قابل اهمیت است . نوعی ورنی یا گلیم ریز فرش نما در روستای اینجلو تولید می شود که در نوع خود منحصر به فرد بوده و یکی از اصلی ترین تولیدات سنتی گرمی محسوب می شود . شال بافی در اجارود و روستاهای تابعه آن رواج زیادی دارد و هنرمندان این رشته ، کالاهای بسیار مرغوبی به بازار مصرف عرضه می دارند .

  از دیگر صنایع دستی گرمی می توان خورجین و پلاس و شال گردن و بافتن دوزی را نام برد

  پارس آباد
  فرش بافی مهم ترین صنایع دستی منطقه است . عشایر و روستاییان منطقه مغان در استان اردبیل ورنی‌های نفیسی تولید می ‌کنند که نقش و نگارهای زیبای روی بدنه‌ آن ها بیش ‌تراز طبیعت منطقه و شیوه زندگی عشیره‌ای آن ها الهام گرفته است . با این که در گذشته ساخت ورنی در این منطقه رواج زیادی داشته است ، اما متأسفانه گرانی این محصول رفته رفته از شمارمشتریان داخلی آن کاسته است . هم اکنون ورنی بافان مغان براساس نیاز بازارهای داخلی یا خارجی به تولید آن می ‌پردازند ، به همین خاطر از تولید این محصول تا حد زیادی کاسته شده است .

  غذاهای محلی استان اردبیل
  استان اردبیل در زمینه غذاهای سنتی و محلی نیز دارای شهرت است . مردم این استان به کیفیت خوراک اهمیت زیادی قائل هستند و از تمام انواع خوراکی های رایج در ایران در این خطه نیز استفاده می شود .

  برخی از خوراکی ها و غذاهای تهیه شده در این استان فقط خاص منطقه است که بسیار خوشمزه بوده و از جمله جاذبه های گردشگری این خطه به شمار می آیند .

  آش دوغ معروف ترین غذای محلی اردبیل است که با ماست ، سبزی ، سیر ، کوفته ریزه و برنج تهیه می شود و طعم بسیار خوبی دارد . در بلندی های اردبیل که سرما ی زیادی وجود دارد خوردن آش داغ محلی اردبیل خوشمزه ترین قسمت خاطرات گردشگران را تشکیل می دهد .

  عسل سبلان شهرت ملی دارد و در تمام ایران معروف است و لذا صبحانه های منطقه اردبیل با عسل ، نان تازه و کره محلی از جذابیت های خاص خود برخوردار است .

  دیگر غذاهای آذری چون : پیچاق قیمه ، انواع کوکو ، رشته پلو قیسی ، اماج بایلدی ، خورش هویچ ، شیرپلو ، باسترپلو ، کوکوماه و … نیز در این استان به فراوانی طبخ می شوند .

  انواع ترشی های محلی ، انواع سالادها از قبیل سالاد فلفل سبز، انواع مرباها از قبیل مربای گل ، هویچ ، آلبالو ، بالنگ ، لیمو ، موز ، پوست پسته و … برخی از مهم ترین چاشنی ها و دسرهای این منطقه هستند .

  سوغات اردبیل
  از مهم‌ترین سوغات اردبیل می‌توان آب ‌نبات ، تخمهٔ آفتابگردان ، حلوای سیاه ، سرشیر، شیرینی‌های محلی ، شکلات روسته ، عسل طبیعی سبلان ، عصارهٔ گل‌های سبلان و کره را نام برد .

  حلوای سیاه اردبیل معجونی است که از جوانهٔ گندم و کرهٔ طبیعی تهیه می‌شود و بسیار مقوی می‌باشد.

   

  کلمات کلیدی : آش از انواع بافت برخی حلوای خلخال از دیگر سوغات عسل غذاهای متأسفانه مشکین نمین مهم کوثر از گرمی از از ( ) ، آب آباد فرش آذربایجان آذری آش آفتابگردان آلبالو آلمان آمار آن آید آیند ابریشم ابریشمی اجارود اردبیل اردبیل اردبیل از اردبیل استان اردبیلی از اساس است استان استفاده اسلیمی اشاره اشیاء اصلی الهام اما اماج انواع اهمیت اکنون ای ایتالیا ایران این اینجلو با بادوام بازار بازارهای باسترپلو باغ بافان بافت بافتن بافته بافی بالنگ باید بایلدی بخش بدنه‌ بر براساس برجسته برخوردار برخی برد برد پارس برنج بسیار بعد بلندی به بوده بیش تا تابعه تازه تخمهٔ تر ترشی ترنج ترین تشکیل تمام تهیه توان توسط تولید تولیدات تولیدی تک جاجیم جاجیم‌های جاذبه جذابیت جزو جمله جوانهٔ جوراب حالا حد حلوای خاتم خارج خارجی خاص خاطر خاطرات خطه خلخال خلخالی خوبی خود خوراک خوراکی خورجین خوردن خورش خوشمزه داخلی دارای دارد دارند داری داشته داغ در درصد درهر دست دستی دسرهای دهد دوزی دوغ دیده دیگر را رایج رشته رفته رواج رود روستاهای روستای روستاییان روسته روند روی ریز ریزماهی ریزه زرین زمینه زندگی زیادی زیبای زیرخاکی ساخت ساخته سالاد سالادها ساکنان سبز، سبزی سبلان ستاره سراب سرشیر، سرما سفال سنتی سوغات سیاه سیر شال شاهرود شباهت شد شدن شده شمار شمارمشتریان شهر شهر از شهرت شهرستان شهرها شود شوند شکسته شکلات شیرپلو شیرینی‌های شیوه صادر صادرات صادراتی صبحانه صنایع صورت ضخیم طبخ طبیعت طبیعی طرح طعم عتیقه عرضه عسل عشایر عشیره‌ای عصارهٔ عمده غذاهای غذای فرانسه فراوان فراوانی فرد فرش فعلاً فقط فلزی فلفل قائل قابل قالی قبیل قره قسمت قلاب قلم قلمزنی قوچ قیسی قیمه قیچی لباس لذا لچک لیمو ماست مانند متأسفانه متروک مجموعه محسوب محصول محصولات محلی مرباها مربای مردم مرغوبی مسند مسندهای مشکین مصرف معجونی معروف مغان مقوی ملی منحصر منطقه مهم مهم‌ترین موجود موز می میان می‌باشد می‌توان می‌شود نام نان نظر نفیس نفیسی نقره نقش نقشه نما نمود نمین نوع نوعی نوغان نگارهای نیاز نیز ها های هایی هریس هستند هم همین هندسی هنرمندان هنرهای هویچ و وان وجود ورنی ورنی‌های وکرکی ویژه پارچه پرورش پسته پشتی پشمی پلاس پلو پوست پیدا پیچاق چاشنی چوبی چون ژاپن کار کاری کاسته کالاهای کاهش کجا کرد کرم کره کرهٔ کشور کشورهای کله کناره که کهن کوفته کوچک کوکو کوکوماه کیفیت گاه گذشته گرانی گردشگران گردشگری گردن گرفته گرمی گری گل گلیم گل‌های گندم گیرد ی یا یافته یکی ‌بافند ‌تراز ‌شود ‌نبات ‌پردازند ‌کنند

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “صنایع دستی و غذاهای محلی استان اردبیل”

  دیدگاه ها بسته شده اند.