فرهنگ و مشکلات آپارتمان نشینی

فرهنگ و مشکلات آپارتمان نشینی

مجموعه: فرهنگ زندگی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • فرهنگ و مشکلات آپارتمان نشینی
 •  

  فرهنگ و مشکلات آپارتمان نشینی

  فرهنگ و مشکلات آپارتمان نشینی

   

  رشدجمعیت شهری و گذر زمان در چند دهه گذشته عاملی بود تا تغییرات بنیادی و اساسی در نحوه و شکل زندگی مردم به وجود آید؛ تغییراتی که گاه از سر شوق و اشتیاق بود. این تغییرات به مرور زمان در شرایطی وارد جامعه می شود که جایگزین شدن ماشین به جای درشکه استفاده از تلفن همراه به جای باجه های تلفن و بسیاری از وسایل مدرن امروزی برای نسل ها و دهه های گذشته حتی فکر کردن و در تخیل آوردنش هم کار بسیار سختی بود.

  از سوی دیگر تغییراتی نیز از سر اجبار و نیاز درجامعه به وجود آمد که دیگر چاره ای برای رفع آن وجود نداشت و باید به آن تن داده می شد.

  خارج شدن خانه ها از فضایی که وسعت آن امروزه برای نسل جدید کمتر در تخیل می گنجد وتبدیل شدن آنها به خانه هایی در ابعاد کوچک تر، به گونه ای که هر خانه روی خانه ای دیگر بنا شده، مدلی از زندگی را در خانه هایی به نام آپارتمان به وجود آورده است. مدلی که زندگی در آن خلاف زندگی درخانه های حیاط دار و بزرگ تابع قواعد و قانون خاص خودش است.

  ● قانون در کنار آپارتمان نشینی

  آپارتمان ها بنا به تعریف، واحدهایی از یک مجموعه ساختمانی هستند که در عرصه واحد، از یک پلاک ثبتی خاص با واحدهای مستقل با سند تفکیکی خاص و مجزا بنا شده اند.

  با توجه به شروع ساخت و ساز مجتمع های آپارتمانی از دهه 40 که تعداد آنها ازتعداد انگشتان دست فراتر نمی رفت، قانون تملک آپارتمان ها در سال 1343 به تصویب رسید و آیین نامه اجرایی آن نیز چهار سال بعد یعنی 1347 تدوین شد.

  اصلاح آیین نامه اجرایی آپارتمان ها در دهه 60 در حالی مورد بازبینی مجدد قرار گرفت که مردم در این دهه به زندگی در آپارتمان روی آورده و در کشاکش زندگی در آنها با مشکلات مختلفی روبه رو شده بودند.

  ● سنت آپارتمان نشینی

  مشکلات زندگی آپارتمانی از زمانی آغاز شد که خانواده ها همچنان پیرو زندگی سنتی خود در خانه های حیاط دار بودند؛ به گونه ای که صحبت کردن با صدای بلند، رفت و آمد در هر زمان از شبانه روز، بلندی صدای تلویزیون، رادیو و ضبط صوت تا آن میزان که تمایل دارند و بسیاری از نمونه های دیگر، با این تفکر که چهار دیواری اختیاری است همچنان بر آن شیوه زندگی سنتی پا فشاری می کردند، بدون آن که توجه به حقوق همسایه دیوار به دیوار یا همسایه طبقه پایین یا بالایی خود داشته باشند.

  مردم ما اگر چه ازخانه های حیاط دار به آپارتمان های چند طبقه کوچ کرده اند، اما نمی توانند درخانه های خود آرام بگیرند. آنها یا از مزاحمت همسایگان در عذاب هستند یا موجب مزاحمت همسایگان دیگر می شوند. بطوری که معتقدند پولش را داده اند و هرگونه که بخواهند، می توانند زندگی کنند و شاید هم به این دلیل است که از سکوت در آپارتمان ناراضی به نظر می رسند اما در دنیای امروز با افزایش روبه رشد جمعیت، تنها راه کنار آمدن بااین موضوع، داشتن فرهنگ و قوانین آپارتمان نشینی است یا اینکه از شهر خارج و در شهرک های اطراف ساکن شوند.

  ● قانون و فرهنگ

  فرهنگ، جزء لاینفک هر زندگی آپارتمان نشینی بوده و نادیده گرفتن این بخش مهم در زندگی آپارتمانی به وجود آورنده بخش بزرگی از مشکلات اجتماعی و معضلات روانی در این محدوده است.

  رسیدن به یک فرهنگ واحد در هر مجموعه آپارتمانی در حالی است که هر خانواده ساکن درهر واحد مسکونی فرهنگ آپارتمانی خاص خودش را دارد و همسو وهمراه کردن همه فرهنگ ها با یکدیگر در یک فرهنگ در عرصه عمل کاری غیر ممکن به حساب می آید.

  با این حال وارد شدن و زندگی کردن در مجتمع های آپارتمانی دو اصل بدیهی است : با توجه به محدودیت های زندگی آپارتمان نشینی نخست باید رعایت حقوق دیگران مهم شمرده شود و دیگر آن که در انتظار رعایت حقوق و قوانین از جانب دیگران نباشید.

  به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، مشکلات آپارتمان نشینی و اختلاف میان همسایگان در نتیجه نادیده گرفتن این دو نکته اساسی است که بوجود می آید. به گونه ای که آنها در یک جمع بندی ساده معتقدند توافق نداشتن ساکنان در نحوه استفاده از مشاع ها، وجود سلیقه های گوناگون، فرهنگ ها و اختلاف محسوس اجتماعی میان ساکنان، نبودن ضوابط و مقررات مدرن برای طراحی، ساخت و بهره برداری از مجتمع ها، بی توجهی ساکنان به حقوق همسایگان و الزام نداشتن آنها به جبران خسارت های احتمالی تنها بخشی از این مشکلات بوده یا باعث ایجاد مشکلات است.زندگی شهری در حصار خانه های قوطی کبریتی گرفتار شده است. فرهنگ آپارتمان نشینی به معنای توجه به آداب، قواعد و الزام های زندگی در محیط جمعی یعنی آپارتمان نشینی معنا و مفهوم پیدا می کند و دوری از آن باعث بالا رفتن مشکلات اجتماعی می شود.

  از مشکلات اجتماعی مشکلاتی است که خود را در اعتراض ها و شکایت های گوناگون در کلانتری ها و دادسرها نشان می دهد.

  آنچه در شکایت و دادرسی براساس آنچه حق قانونی به حساب می آید تنها یک روی سکه است و روی دیگر را باید در کاسته شدن از ارزش همسایه و همسایه داری جست وجو کرد.

  همسایه ای که در فرهنگ کهن، احادیث و آموزه های دینی ما برای آن سفارش های بی شماری شده است.

  یکی از مزایای ارتباط و دوستی با همسایه ایجاد امنیت و آرامش برای مسلمانان در یک شهر توسط خود مردم است. در روایات داریم که 40 خانه پهلویی، 40 خانه عقبی و 40 خانه جلویی به عنوان همسایه محسوب می شوند. چنانچه از حضرت رسول(ص) روایت داریم که فرمودند اگر ستم نبود می گفتم همسایه از همسایه ارث می برد.

  ارتباط با همسایه و حقوقی که همسایه بر همسایه دارد را می توان در چارچوب مسایل اخلاقی حل و فصل کرد.

  ● آپارتمان قالب کوچک یک کشور

  شاید بتوان آپارتمان نشینی را مقیاس کوچکی از یک کشور یا شهر در نظر گرفت که وضع قوانین و مقررات در ایجاد نظم و هماهنگی در آن نقش بسیار مهم و اساسی را ایفا می کند. اگر برای اداره شهر یا کشور نیاز به حضور مدیر یا مدیرانی در رأس امور است، اداره آپارتمان نیز نیازمند حضور مدیر یا مدیرانی از داخل خود مجموعه است تا بتوانند قوانین و مقرراتی را برای اداره، کنترل و حتی هماهنگ کردن خانواده های ساکن در آپارتمان وضع کنند و به اجرا درآورند که این مهم در آیین نامه اجرایی قانون آپارتمان وضع شده است.

  با این حال دیگر دوره سکونت در خانه های وسیع و باغ های بزرگ گذشته و ضرورت های زندگی شهرنشینی و تمرکز امکانات و منابع ما را وادار کرده است تا در محیطی تنگ و فشرده زندگی کنیم. پس طبیعی است که هرچه مکان های زندگی انسان ها فشرده تر شود، خواسته های شخصی بیشتر با هم برخورد می کند. در این شرایط افراد برای برخورداری از یک زندگی آرام، ناگزیرند از برخی آزادی های خود صرف نظر کرده و در ازای حقوقی که پیدا می کنند، تکالیفی در مقابل یکدیگر بپذیرند. نکته ای که شاید از زیر چشم بسیاری از آپارتمان نشین ها دور مانده است.

   

  کلمات کلیدی : آداب، آرام آرام، آرامش آزادی آغاز آمد آمدن آموزه آن آنها آنچه آوردنش آورده آورنده آپارتمان آپارتمانی آید آید با آید؛ آیین ابعاد اجبار اجتماعی اجرا اجرایی احادیث احتمالی اختلاف اختیاری اخلاقی اداره اداره، ارتباط ارث ارزش از ازای ازتعداد ازخانه اساسی است است با است رسیدن است یکی است ● است، استزندگی استفاده اشتیاق اصل اطراف اعتراض اعتقاد افراد افزایش الزام اما امروز امروزه امروزی امنیت امور امکانات انتظار اند اند با اند، انسان انگشتان اگر ای ایجاد ایفا این اینکه با بااین باجه بازبینی باشند مردم باعث باغ بالا بالایی باید بتوان بتوانند بخش بخشی بخواهند، بدون بدیهی بر براساس برای برخورد برخورداری برخی برد ارتباط برداری بزرگ بزرگی بسیار بسیاری بطوری بعد بلند، بلندی بنا بندی بنیادی به بهره بوجود بود بود از بودند ● بودند؛ بوده بپذیرند بگیرند بی بیشتر تا تابع تخیل تدوین تر تر، تصویب تعداد تعریف، تغییرات تغییراتی تفکر تفکیکی تلفن تلویزیون، تمایل تمرکز تملک تن تنها تنگ توافق توان توانند توجه توجهی توسط تکالیفی ثبتی جامعه جانب جای جایگزین جبران جدید جزء جست جلویی جمع جمعی جمعیت، حال حالی حتی حساب حصار حضرت حضور حق حقوق حقوقی حل حیاط خارج خاص خانه خانواده خسارت خلاف خواسته خود خودش داخل دادرسی دادسرها داده دار دارد دارند داری داریم داشتن داشته در درآورند درجامعه درخانه درشکه درهر دست دلیل دنیای دهد آنچه دهه دو دور دوره دوری دوستی دینی دیوار دیواری دیگر دیگر، دیگران رأس را رادیو راه رسند رسول(ص) رسید رشد رشدجمعیت رعایت رفت رفت، رفتن رفع رو روانی روایات روایت روبه روز، روی زمان زمانی زندگی زیر ساخت ساختمانی ساده ساز سال ساکن ساکنان ساکنان، ستم سختی سر سفارش سلیقه سنت سنتی سند سوی سکه سکوت سکونت شاید شبانه شخصی شد شد اصلاح شد خارج شدن شده شده، شرایط شرایطی شروع شماری شمرده شهر شهرنشینی شهرک شهری شود شود از شود، شوق شوند شوند ● شکایت شکل شیوه صحبت صدای صرف صوت ضبط ضرورت ضوابط طبقه طبیعی طراحی، عاملی عذاب عرصه عقبی عمل عنوان غیر فراتر فرمودند فرهنگ فرهنگ فرهنگ، فشاری فشرده فصل فضایی فکر قالب قانون قانونی قرار قواعد قوانین قوطی لاینفک ما ماشین مانده مجتمع مجدد مجزا مجموعه محدوده محدودیت محسوب محسوس محیط محیطی مختلفی مدرن مدلی مدیر مدیرانی مردم مرور مزاحمت مزایای مسایل مستقل مسلمانان مسکونی مشاع مشکلات مشکلاتی معتقدند معضلات معنا معنای مفهوم مقابل مقررات مقرراتی مقیاس ممکن منابع مهم موجب مورد موضوع، مکان می میان میزان نادیده ناراضی نام نامه ناگزیرند نباشید به نبود نبودن نتیجه نحوه نخست نداشت نداشتن نسل نشان نشین نشینی نشینی نشینی آپارتمان نشینی مشکلات نظر نظم نقش نمونه نمی نکته نیاز نیازمند نیز ها ها، های هایی هر هرچه هرگونه هستند هم هماهنگ هماهنگی همراه همسایه همسایگان همسو همه همچنان و واحد واحد، واحدهای واحدهایی وادار وارد وتبدیل وجو وجود وسایل وسعت وسیع وضع وهمراه پا پایین پس پلاک پهلویی، پولش پیدا پیرو چاره چارچوب چشم چنانچه چند چه چهار کار کارشناسان، کاری کاسته کبریتی کرد همسایه کرد ● کردن کردند، کرده کشاکش کشور کشور شاید کلانتری کمتر کنار کنترل کند کنند کنند، کنیم که کهن، کوچ کوچک کوچکی گاه گذر گذشته گرفت گرفتار گرفتن گفتم گنجد گوناگون گوناگون، گونه یا یعنی یک یکدیگر

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “فرهنگ و مشکلات آپارتمان نشینی”

  دیدگاه ها بسته شده اند.