آداب و رسوم زایمان در کشورهای مختلف

آداب و رسوم زایمان در کشورهای مختلف

مجموعه: فرهنگ زندگی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • آداب و رسوم زایمان در کشورهای مختلف
 •  

  آداب و رسوم زایمان در کشورهای مختلف

  آداب و رسوم زایمان در کشورهای مختلف

   

  از زمانی که اسطوخودوس دم می‌کردند و به زائو ‌می‌دادند مدت‌ها می‌گذرد. دیگر برای پراندن آل، کمتر کسی قیچی به دست می‌گیرد و روی پشت بام خانه زائو جن‌ها را دفع می‌کند. اما بعضی از رسوم زایمان همیشگی است، هنوز با به دنیا آمدن نوزاد پدر نوزاد یا بزرگ فامیل زیر گوشش اذان می‌گوید یا رنگ‌هایی برای زائو انتخاب می‌شود که برایش شگون داشته باشد.
  با کوچک شدن دهکده جهانی، مدرن شدن روش‌های زایمان، کمتر شدن دفعات زایمان و تعداد بچه‌ها، به دنیا آمدن کودک برای هر خانواده‌ایی تبدیل به یک اتفاق مهم شده است، اتفاقی که اکنون در سراسر جهان واکنش یکسانی نسبت به آن وجود دارد. قدم زدن‌های مضطرب پدر‌ها پشت در اتاق زایمان این روز‌ها تبدیل به حضور او در اتاق و کمک به همسر در حال زایمانش شده است، زیرا روان‌شناسان می‌گویند این حضور به بهتر شدن ارتباط بین زن و شوهر و همچنین پدر و فرزند کمک می‌کند. ضمن آن‌که این روز‌ها می‌توان تمام لحظات زایمان را به عنوان یک خاطره بزرگ ثبت کرد، تهیه عکس و فیلم از مراحل زایمان و لحظه به دنیا آمدن نوزاد، یکی از رسومی است که در دنیای مدرن شکل گرفته است. اولین تصویر از نوزاد و بعد نمای بسته از ساعتی که روی دیوار است به نشانه ثبت زمان تولد، از کلیشه‌ای‌ترین اتفاقات جدید زایمان است. اما به غیر از این رسم جدید که در کشورمان هم به تدریج جای رسم‌های قدیمی‌تر را می‌گیرد، کشورهای مختلف جهان رسوم گوناگونی در زمان بارداری و زایمان دارند که تفاوت‌های ملل و فرهنگ‌ها را نشان می‌دهد.

  ژاپن
  در گذشته رسم نبود کسی به غیر از پزشک و پرستار در اتاق زایمان حضور داشته باشد، اما این روز‌ها در ژاپن هم مثل بقیه نقاط دنیا پدر‌ها در اتاق زایمان حضور دارند و شاهد به دنیا آمدن نوزادشان هستند. با این حال هنوز مانند گذشته، فریاد زدن زن هنگام زایمان چندان پسندیده نیست و مادران دردشان را با ناله‌های خفه شده یا گاز گرفتن پارچه‌ای که در دهان دارند، نشان می‌دهند. از نظر ژاپنی‌ها، فریاد زدن زن هنگام زایمان باعث شرمساری خانواده‌اش می‌شود. در ژاپن معمولا رسم بر این است که خانم‌ها برای زایمان طبیعی حداقل یک هفته در بیمارستان بمانند. بعد از زایمان زائو‌ها اجازه ندارند نوزادشان را شب‌ها در کنارشان داشته باشند، اما این رسم هم با فراگیر شدن بیمارستانی غربی در ژاپن در حال کنار گذاشته شدن است و مادر و نوزاد بعد از زایمان در یک اتاق نگهداری می‌شوند.

  بعد از زایمان معمولا بند ناف نوزاد در یک جعبه چوبی نگهداری می‌شود و مادر اجازه ندارد تا یک هفته مو‌هایش را بشوید. مادر بعد از زایمان به مدت ۲۰ تا ۳۰ روز به منزل پدری‌اش می‌رود تا مادربزرگ روش نگهداری از فرزند به دنیا آمده را به دخترش یاد بدهد.
  از دیگر رسوم ژاپنیها شرکت در مراسم ناکی زومو (Naki Sumo) یا فستیوال گریه نوزاد است.فستیوال گریه کودک یک سنت دیرینه ژاپنی است که قدمت 400 ساله دارد. این فستیوال هر ساله در معبد سنسوجی (Sensoji Temple) در توکیو برگزار می‌شود. والدینی ژاپن بر این باور هستند که این سنت، یعنی وادار کردن نوزادان به گریه طولانی، برای سلامت و حفظ آنها از شر شیاطین و ارواح خبیثه بسیار مفید است.

  ایران
  در کشور پهناور ما به خاطر تنوع نژاد‌ها و قومیت‌ها و همچنین پراکندگی جمعیت، آداب و رسوم مختلفی برای زایمان و دوران بارداری وجود دارد. از مناطق بختیاری و عشایر آن‌که قابله‌ها همه کارهای زایمان را تا بریدن بند ناف انجام می‌دادند تا اقوام لر ساکن شوش که هنگام زایمان در زیر نشیمن زائو کاه و خاکستر گرم می‌ریختند. در خوزستان رسم بر این بود که هنگام زایمان برای دور کردن آل که جن مادران باردار بود، قیچی، نمک و پنجه گرگ بالای سر زائو به دیوار می‌آویختند و بعد از به دنیا آمدن نوزاد هم پیازی را به سیخ می‌کشیدند و کنار نوزاد قرار می‌دادند. بختیاری‌های ایذه معمولا اسم اقوام نزدیک نوزاد را بر نوزاد قرار نمی‌دهند زیرا آن را بد شگون می‌دانند.

  ترک‌های آذربایجان هم در گذشته رسم داشتند هفتمین روز به دنیا آمدن نوزاد را جشن بگیرند. این کار به دلیل به سلامت رد کردن 6 روز اول زندگی نوزاد بود و به آن «یدی گئجه» می‌گفتند. این مراسم این‌گونه شروع می‌شد که نزدیک غروب، دور تا دور رختخواب مادر و نوزاد را با ریسمانی سیاه‌رنگ که از موی بز تهیه می‌شد، حصار می‌کشیدند. این کار و همچنین قرار دادن کاسه مسی و چاقو از‌‌ همان روز اول بالای سر مادر برای دور کردن جن زایمان یا آل بود که در اصطلاح محلی به آن «آل آروادی» می‌گویند. معمولا در کنار کاسه مسی و چاقو، تکه نانی نیز به یمن برکت و روزی نوزاد، قرار می‌دادند. هنوز هم در آذربایجان این مراسم به صورت نمادین و در خانواده‌های سنتی انجام می‌شود.

  چین
  چینی‌ها بیشترین رسوم و قوانین را در زمان بارداری و زایمان دارند. یک مادر باردار چینی حق ندارد زمان بارداری حتی افکار بد و ناراحت کننده داشته باشد و باید شعر و نوشته‌های خوب و مناسب بخواند زیرا چینی‌ها معتقدند افکار مادر هم می‌تواند بر شخصیت جنین تاثیر داشته باشد. چینی‌ها به هیچ وجه قبل از به دنیا آمدن نوزاد جشن یا مهمانی نمی‌گیرند و به مادر هدیه نمی‌دهند و همه هدایا و مهمانی‌ها باید بعد از به دنیا آمدن نوزاد باشد. تنها هدیه‌ای که قبل از تولد نوزاد به مادر داده می‌شود از طرف مادربزرگ نوزاد است. یک ماه قبل از زایمان بسته‌ای حاوی یک دست لباس سفید نوزاد برای مادر فرستاده می‌شود. مادر بزرگ تا 3 روز بعد از زایمان به دیدن نوزاد نمی‌رود اما بعد از 3 روز با بسته بزرگتری از لباس‌های نوزادی باید به دیدن مادر و کودک نورسیده‌اش برود.
  پدر نوزاد برای اعلام تولد فرزندش، برای اقوام کمی پول می‌فرستد. برای آرام کردن نوزادان پسر، پدرهای چینی بعد از به دنیا آمدن نوزاد یک عدد تیر چوبی کوچک می‌تراشند و کنار گهواره نوزاد می‌گذارند.

  مصر
  7 روز بعد از به دنیا آمدن نوزاد، والدین نوزاد مراسمی برگزار می‌کنند که در آن نام کودک انتخاب می‌شود. در این مراسم به نوزاد یک کادوی مذهبی مانند قرآن هدیه می‌شود و خانواده پدر به مادر نوزاد جواهر یا طلا هدیه می‌دهند.

  هند
  در زمان زایمان رسم بر این است که مادر مو‌هایش را باز کند و به هیچ وجه موی بافته و زیورآلات طلا یا جواهر نداشته باشد. همه درهای خانه‌ای که در آن زایمان انجام می‌شود باید باز باشد و بعد از زایمان بند ناف برای مدتی به آهستگی دور گردن نوزاد قرار داده می‌شود.
  تا 10 روز پس از زایمان زن ماساژ دهنده ای برای ماساژ بدن نوزاد و تا چهل روز برای بدن مادر در خدمت خانواده است.
  بیشتر کسانیکه بچه را می بینند مراسم خاص پوجا را به جا می‌آورند. منظور یک جور عبادت هست که باری حفظ بچه و عاقبت بخیریش ادا می کنند. و از پودرهای رنگی و گلهای رنگارنگ استفاده می کنند. بچه علامتی یا نقص عضوی داشته باشه بسته به مورد خوشحال میشن و از نشانه های معجزه الهی و خاص بودن بچه اشون می دانند.

  آمریکا
  پدر‌ها باید چند ماه قبل از به دنیا آمدن کودک همراه مادر به کلاس‌های آموزش نگهداری از نوزاد بروند. در این کلاس‌ها حتی به پدر و مادر آموزش داده می‌شود زمان نزدیک شدن زایمان و به وجود آمدن دردهای زایمان چطور رفتار کنند و چطور به مادر آرامش بدهند. وظایف روز زایمان هم تقسیم شده است. پدر از چند روز قبل کیف مخصوص بیمارستان را آماده کرده است و باید یک بالش مخصوص مادر هم به همراه داشته باشد. در آمریکا والدین ترجیح می‌دهند پدر هم در زمان به دنیا آمدن نوزاد در کنار مادر حضور داشته باشد و بند ناف توسط پدر قطع شود. در آمریکا رسم بر این است که پدر بعد از زایمان به مادر هدیه بدهد.

  تایلند
  در تایلند زمانی که زایمان به مشکل بر می‌خورد، کمی آب مقدس روی شکم مادر می‌ریزند. هنگام زایمان رسم بر این است که همه در‌ها و پنجره‌ها باید باز باشد و مادر باید به سمت شرق باشد. در گذشته و در روستا‌ها رسم بر این بود که پدر هنگام زایمان در کنار زائو حضور نداشته باشد و به جمع‌آوری هیزم بپردازد و آن‌ها را در غرب اتاقی که زائو در حال زایمان است، جمع کند. از عقاید عجیب زایمان در تایلند این بوده که نوزادانی که هنگام زایمان بند ناف به دور گردن‌شان گره خورده باشد، بسیار خوش شانس و با اقبال بلند محسوب می‌شوند.

   

  کلمات کلیدی : ( ) «آل «یدی آب آداب آذربایجان آرام آرامش آروادی» آل آل، آماده آمدن آمده آمریکا آموزش آن آنها آن‌ها آن‌که آهستگی اتاق اتاقی اتفاق اتفاقات اتفاقی اجازه ادا اذان ارتباط ارواح از از‌‌ است است ایران در است بیشتر است، استفاده استفستیوال اسطوخودوس اسم اشون اصطلاح اعلام افکار اقبال اقوام الهی اما انتخاب انجام او اول اولین اکنون ای ایذه این این‌گونه با باردار بارداری باری باز باشد باشد با باشد، باشند، باشه باعث بافته بالای بالش بام باور باید بختیاری بختیاری‌های بخواند بخیریش بد بدن بدهد تایلند در بدهد از بدهند بر برای برایش برود پدر بروند برکت برگزار بریدن بز بزرگ بزرگتری بسته بسته‌ای بسیار بشوید بعد بعضی بقیه بلند بمانند بند به بهتر بود بود، بودن بوده بپردازد بچه بچه‌ها، بگیرند بیشترین بیمارستان بیمارستانی بین بینند تا تاثیر تایلند تبدیل تدریج ترجیح تصویر تعداد تفاوت‌های تقسیم تمام تنها تنوع تهیه توسط تولد تولد، توکیو تکه تیر ثبت جا جای جدید جشن جعبه جمع جمعیت، جمع‌آوری جن جنین جن‌ها جهان جهانی، جواهر جور حال حاوی حتی حداقل حصار حضور حفظ حق خاص خاطر خاطره خانم‌ها خانه خانه‌ای خانواده خانواده‌اش خانواده‌ایی خانواده‌های خاکستر خبیثه خدمت خفه خوب خورده خوزستان خوش خوشحال دادن داده دارد دارند دارند، داشتند داشته دانند آمریکا پدر‌ها دخترش در دردشان دردهای درهای در‌ها دست دفع دفعات دلیل دم دنیا دنیای دهان دهنده دهکده دور دوران دیدن دیرینه دیوار دیگر را رختخواب رد رسم رسم‌های رسوم رسومی رفتار رنگارنگ رنگی رنگ‌هایی روان‌شناسان روز روزی روز‌ها روستا‌ها روش روش‌های روی ریسمانی زائو زائو‌ها زایمان زایمان، زایمانش زدن زدن‌های زمان زمانی زن زندگی زومو زیر زیرا زیورآلات ساعتی ساله ساکن سر سراسر سفید سلامت سمت سنت سنت، سنتی سنسوجی سیاه‌رنگ سیخ شانس شاهد شب‌ها شخصیت شدن شده شر شرق شرمساری شروع شرکت شعر شود شوش شوهر شکل شکم شگون شیاطین صورت ضمن طبیعی طرف طلا طولانی، عاقبت عبادت عجیب عدد عشایر عضوی عقاید علامتی عنوان عکس غرب غربی غروب، غیر فامیل فراگیر فرزند فرزندش، فرستاده فرهنگ‌ها فریاد فستیوال فیلم قابله‌ها قبل قدم قدمت قدیمی‌تر قرآن قرار قطع قوانین قومیت‌ها قیچی قیچی، لباس لباس‌های لحظات لحظه لر ما مادر مادران مادربزرگ ماساژ مانند ماه مثل محسوب محلی مختلف مختلف مختلفی مخصوص مدت مدتی مدت‌ها مدرن مذهبی مراحل مراسم مراسمی مسی مشکل مضطرب معبد معتقدند معجزه معمولا مفید مقدس ملل مناسب مناطق منزل منظور مهم مهمانی مهمانی‌ها مورد موی مو‌هایش می میشن می‌آورند می‌آویختند می‌تراشند می‌توان می‌تواند می‌خورد، می‌دادند می‌دانند ترک‌های می‌دهد ژاپن در می‌دهند می‌دهند هند در می‌رود می‌ریختند می‌ریزند می‌شد می‌شد، می‌شود می‌شود چین چینی‌ها می‌شود تا می‌شوند می‌شوند بعد می‌فرستد می‌کردند می‌کشیدند می‌کند می‌کنند می‌گذارند مصر می‌گذرد می‌گفتند می‌گوید می‌گویند می‌گیرد می‌گیرد، ناراحت ناف ناله‌های نام نانی ناکی نبود ندارد ندارند نداشته نزدیک نسبت نشان نشانه نشیمن نظر نقاط نقص نمادین نمای نمک نمی‌دهند نمی‌رود نمی‌گیرند نورسیده‌اش نوزاد نوزاد، نوزادان نوزادانی نوزادشان نوزادی نوشته‌های نژاد‌ها نگهداری نیز نیست های هدایا هدیه هدیه‌ای هر هست هستند هفتمین هفته هم همان همراه همسر همه همچنین همیشگی هنوز هنگام هیزم هیچ و وادار والدین والدینی واکنش وجه وجود وظایف پارچه‌ای پدر پدرهای پدری‌اش پدر‌ها پراندن پراکندگی پرستار پزشک پس پسر، پسندیده پشت پنجره‌ها پنجه پهناور پوجا پودرهای پول پیازی چاقو چاقو، چطور چند چندان چهل چوبی چینی چینی‌ها ژاپن ژاپنی ژاپنیها ژاپنی‌ها، کادوی کار کارهای کاسه کاه کرد، کردن کرده کسانیکه کسی کشور کشورمان کشورهای کلاس‌ها کلاس‌های کلیشه‌ای‌ترین کمتر کمک کمی کنار کنارشان کند کنند کننده که کودک کوچک کیف گئجه» گاز گذاشته گذشته گذشته، گردن گردن‌شان گرفتن گرفته گرم گره گرگ گریه گلهای گهواره گوشش گوناگونی یا یاد یعنی یمن یک یکسانی یکی ‌می‌دادند

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “آداب و رسوم زایمان در کشورهای مختلف”

  دیدگاه ها بسته شده اند.