آداب و رسوم مردم زنجان در طبخ غذا

آداب و رسوم مردم زنجان در طبخ غذا

مجموعه: فرهنگ زندگی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • آداب و رسوم مردم زنجان در طبخ غذا
 •  

  آداب و رسوم مردم زنجان در طبخ غذا

  آداب و رسوم مردم زنجان در طبخ غذا

   

  رسم‌های مختلف و خلق وخوی اقوام مختلف با توجه به تاریخ و قدمت منطقه در طی سال‌های طولانی شکل گرفته، سینه به سینه به افراد یک جامعه منتقل می‌شود و در طول سال‌ها، زنده و پا برجا می‌ماند. مردم شهر زنجان نیز با توجه به قدمت تاریخی و فراز ونشیب‌های بسیار در طول زمان خود، دارای آداب و رسوم وفرهنگ وخصلت‌های ویژه ای هستند. جشن‌ها و آداب و رسوم مختلف در موارد گوناگون، دارای نظم و قوانین خاصی هستند که همگان ملزم به رعایت آن‌ها هستند، مراسم اعیاد مذهبی و ملی، مراسم عمومی‌ و عزا، نوع لباس پوشیدن و جشن‌های محلی از جمله مواردی هستند که دارای نظم خاصی بوده و جزو آداب و رسوم مردم شهر زنجان می‌آیند.

  محل آشپزی:
  تعسان (تنورستان) محلی بود که تنور و اجاق پخت غذا در آن قرار داشت که بنا به تعداد افراد خانواده تعداد اجاق نیز فرق می‌کرد برای سوخت اجاق و تنور از هیزم استفاده می‌کردند که در اصطلاح محلی بدان «اودون» می‌گویند سوختن هیزم غالباً دود زیادی ایجاد می‌کرد و برای همین دیوارهای تعسان همیشه با لایه‌ای از دوده پوشیده بود. در هر خانواده معمولاً دوخروار یا بیشتر آرد وجود داشت و در ماه یک یا دو بار نان می‌پختند و سپس نانها را در یک اطاق بر روی هم می‌چیدند و هر روز مقداری از آنرا سرسفره می‌آوردند و اگر نان خشک شده بود با جاروی کوچکی یا با دست مقداری آب روی آن می‌پاشیدند و بعد از یکی دو ساعت قابل خوردن می‌شد. بیشتر خانواده‌ها مخصوصاً روستائیان در زمستان کرسی را روی همان تنور می‌گذاشتند و افراد خانواده شبها دور آن می‌خوابیدند و از حرارت تنور استفاده می‌کردند. برای خوردن غذا محل خاصی وجود نداشته است و گاهی در اتاق و گاهی در آشپزخانه عمل غذا خوردن انجام می‌گرفته است، البته ثروتمندان هیچوقت در آشپزخانه غذا نمی‌‌خورده‌اند.

  خوراک محلی:
  از غذاهائی که معمولاً فقط در مراسم خاصی پخته می‌شوند و مردم زنجان در سایر اوقات سال کمتر از آن استفاده می‌کنند می‌توان به غذای شب چهارشنبه سوری – غذای شب عید و غذائی که به هنگام دندان در آوردن کودک پخته می‌شود اشاره کرد. در شب چهارشنبه سوری معمولاً خانواده‌ها به همراه برنج، خورشتی بنام «‌شش‌انداز» درست می‌کنند که ترکیبی است که از روغن، خرما، کشمش، گردو، تخم‌مرغ، و سرکه. علاوه بر این به تعداد افراد خانواده تخم‌مرغی با پوست پیاز نازک در لابلای برنج گذاشته می‌شود تا رنگ بگیرد معمولاً اشکال متنوعی که بر روی تخم‌مرغ ایجاد می‌شود توسط افراد تفسیر می‌شود مثلاً اگر بر روی تخم‌مرغی شکلی مانند هواپیما دیده شود آنرا نشانه سفر حج می‌گیرند و غیره.اما خوراک شب عید نوروز، در این شب اغلب خانواده‌ها معمولاً یک ماهی تهیه می‌کنند و در کنار ماهی رشته پلو یا زعفران پلو (بسته به استطاعت خانواده) پخته می‌شود. یکی از دلایلی که مردم برای مصرف ماهی در شب سال نوبر می‌شمرند این است که چون آب دریا حیات بخش است برای همین در اول سال از موجودات دریائی استفاده می‌کنند تا سال خوبی داشته باشند. یکی دیگر از غذاهائی که در زنجان در مراسم خاصی پخته می‌شود خوراکی است به نام دنک که در هنگام دندان در آوردن کودک پخته می‌شود این خوراک از گندم و گوشت تهیه می‌شود و بعضی از اوقات این خوراک بین خویشان نزدیک و گاهی بین همسایه‌ها نیز توزیع می‌شود.

  قاتق لش (gateg lesh) نوعی خوراک است که از گوشت و مقداری برنج درست می‌شود همچنین در تمام مراسم برنج با گوشت و یا ماهی پخته می‌شود و به آن «پلاو» (plaw) می‌گویند. چکدرمه (chekerme) نوعی پلو با گوشت است که برای مهمانان و نیز در مراسم پخته می‌شود گاهی نیز کشمش و دانه‌های انار به آن اضافه می‌شود که برای مهمانان و نیز در مراسم پخته می‌شود گاهی نیز کشمش و یا دانه‌های انار به آن اضافه می‌شود. یاغ‌چوربا (yag churba) نوعی سوپ است که از نان ریزریز و آب و چربی درست می‌شود و گاهی پیاز به آن اضافه می‌کنند «قره‌چوربا» (gara churba) گوشت آب‌پز با نان ریزریز شده است.

  غذاهای محلی:
  از غذاهای محلی استان زنجان می‌توان به رشته – بلاماش (با آرد و روغن درست می‌شود) قیقناق – کوفده یا کوفته – آغوز یا بلاما – اییردک (با آرد و شیر درست می‌شود) -سوزمه: ماست کیسه‌ای – حلوای شیره – فیرنی – قووت. همچنین از انواع آش می‌توان اریشته آشو (آش رشته) – بوغدا آشو (آش گندم) – تورش آشو اشاره کرد (آش ترش) – سوت آشو (شیر برنج) – قوروت آشو (آش کشک) یارما آشو (آش بلغور) را نام برد.

  مواد اولیه غذا: مواد اولیه در هر محل نسبت به محل دیگر فرق می‌کرده است و بیشتر به مواد اولیه در دسترس شیوه معیشت – میزان درآمد و امکانات فرد یا خانواده بستگی داشته است. امابه طور کلی آرد- گوشت – حبوبات و سبزیجات را می‌توان به عنوان مواد اولیه برای پخت غذا نام برد.

   

  کلمات کلیدی : ( () (آش (با (بسته (تنورستان) (شیر ) «اودون» «قره‌چوربا» «پلاو» «‌شش‌انداز» آب آب‌پز آداب آرد آش آشو آشپزخانه آشپزی تعسان آغوز آن آنرا آن‌ها آوردن اتاق اجاق اریشته از است است غذاهای است، استان استطاعت استفاده اشاره اشکال اصطلاح اضافه اطاق اعیاد اغلب افراد اقوام البته امابه امکانات انار انجام انواع اوقات اول اولیه اگر ای ایجاد این اییردک با بار باشند بخش بدان بر برای برجا برد برد مواد برنج برنج) برنج، بستگی بسیار بعد بعضی بلاما بلاماش بلغور) بنا بنام به بود بوده بوغدا بگیرد بیشتر بین تا تاریخ تاریخی تخم‌مرغ تخم‌مرغ، تخم‌مرغی ترش) ترکیبی تعداد تعسان تفسیر تمام تنور تهیه توجه تورش توزیع توسط ثروتمندان جاروی جامعه جزو جشن‌ها جشن‌های جمله حبوبات حج حرارت حلوای حیات خاصی خانواده خانواده) خانواده‌ها خرما، خشک خلق خوبی خود، خوراک خوراکی خوردن خورشتی خویشان دارای داشت داشته دانه‌های در درآمد درست دریا دریائی دست دسترس دلایلی دندان دنک دو دوخروار دود دوده دور دیده دیوارهای دیگر را رسم‌های رسوم رشته رشته) رعایت رنگ روز روستائیان روغن روغن، روی ریزریز زعفران زمان زمستان زنجان زنده زیادی ساعت سال سال‌ها، سال‌های سایر سبزیجات سرسفره سرکه سفر سوت سوخت سوختن سوری سوزمه سوپ سپس سینه شب شبها شده شهر شود شکل شکلی شیر شیره شیوه طبخ طور طول طولانی طی عزا، علاوه عمل عمومی‌ عنوان عید غالباً غذا غذا غذائی غذاهائی غذاهای غذای غیرهاما فراز فرد فرق فقط فیرنی قابل قدمت قرار قوانین قوروت قووت قیقناق لابلای لایه‌ای لباس لش ماست مانند ماه ماهی متنوعی مثلاً محل محلی محلی از مختلف مخصوصاً مذهبی مراسم مردم مصرف معمولاً معیشت مقداری ملزم ملی، منتقل منطقه مهمانان مواد موارد مواردی موجودات میزان می‌آوردند می‌آیند محل می‌توان می‌خوابیدند می‌شد می‌شمرند می‌شود می‌شود قاتق می‌شود) می‌شوند می‌ماند می‌پاشیدند می‌پختند می‌چیدند می‌کرد می‌کردند می‌کرده می‌کنند می‌گذاشتند می‌گرفته می‌گویند می‌گیرند نازک نام نان نانها نداشته نزدیک نسبت نشانه نظم نمی‌‌خورده‌اند خوراک نوبر نوروز، نوع نوعی نیز هر هستند هستند، هم همان همراه همسایه‌ها همچنین همگان همیشه همین هنگام هواپیما هیزم هیچوقت و وجود وخصلت‌های وخوی وفرهنگ ونشیب‌های ویژه پا پخت پخته پلو پوست پوشیدن پوشیده پیاز چربی چهارشنبه چون چکدرمه کرد کرسی کشمش کشمش، کشک) کلی کمتر کنار که کودک کوفته کوفده کوچکی کیسه‌ای گاهی گذاشته گردو، گرفته، گندم گندم) گوشت گوناگون، یا یارما یاغ‌چوربا یک یکی

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “آداب و رسوم مردم زنجان در طبخ غذا”

  دیدگاه ها بسته شده اند.