آداب و رسوم مردم ارمنستان

آداب و رسوم مردم ارمنستان

مجموعه: فرهنگ زندگی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • آداب و رسوم مردم ارمنستان
 •  

  آداب و رسوم مردم ارمنستان

  آداب و رسوم مردم ارمنستان

   

  تا قبل از ورود مسیحیت به ارمنستان ارامنه دارای اعیاد مختلفی بودند که مهمترین آن عید آغاز سال باستانی بود که ناواسارت نام داشت.

  اعیاد دیگری نیز در این زمان مرسوم بود که عمدتا به پرستش الهه ها و بت ها اختصاص داشت و از معروفترین انها می توان به وارتاوار اشاره کرد که در اوایل تابستان برگزار می گردید و با وجود گذشت قرن ها و گرویدن ارامنه به دین مسیح هنوز در میان این ملت رواج دارد و ارامنه این عید را با پاشیدن آب به روی یکدیگر گرامی می دارند.

  با ورود مسیحیت به ارمنستان اعیاد دینی جانشین اعیاد قبلی شدند. مهمترین عید ارامنه همچون سایر مسیحیان جهان عید کریسمس یا تولد حضرت مسیح است که ارامنه آن را در 6 ژانویه برگزار می کنند در حالی که سایر مسیحیان آن را در روز 25 دسامبر برگزار می کنند و از این نظر میان کلیسای ارمنی و سایر کلیساها اختلاف نظر وجود دارد.

  دومین عید مهم مسیحی که نزد ارامنه بسیار مهم می باشد عید پاک است که سالروز رستاخیز حضرت مسیح بوده و طبق تقویم خاصی در اولین ماه بهار برگزار می شود.
  از اعیاد دیگر می توان از هامیار تسوم اشاره کرد که سالروز عروج مسیح (ع) به آسمان ها است.

  اعیاد ملی در ارمنستان
  عید وارتانانک و عید روز فرهنگ از مهمترین آنهاست. عید وارتانک سالروز قیام ملی ارامنه به رهبری وارتان مامیکونیان و عید فرهنگ گرامیداشت سالروز ابداع الفبا و خط ارمنی توسط مسروپ ماشتوس می باشد.

  از دیگر اعیاد ملی ارمنستان در حال حاضر می توان به گرامیداشت روز 25 سپتامبر که روز ملی ارمنستان می باشد اشاره کرد. در این روز مردم ارمنستان با شرکت در انتخاباتی به یاد ماندنی رای به استقلال ارمنستان از اتحاد جماهیر شوروی دادند.

  روز مهم دیگر در میان ارامنه 28 ماه مه می باشد، در چنین روزی در 1918 ارامنه پس از قرن ها توانستند استقلال خود را باز یابند، استقلالی که چندان دوام نداشت.

  روز استقلال
  صرف نظر از پیشینه و قدمت تاریخی ارمنستان که به حدود سال هشتصد قبل از میلاد(یعنی زمانی که ارمنستان بخشی از امپراطوری اورارتو محسوب می شد) برمیگردد٬ ما برای اولین بار نام ارمنستان را به عنوان کشوری مستقل برای مدت زمان بسیار کوتاهی(در حد دوسال!)

  از سال ۱۹۱۸ تا سال۱۹۲۰ میلادی به عنوان “جمهوری مستقل ارمنستان” در تاریخ سیاسی جهان شاهد هستیم. در سال٬۱۹۲۰ نیروهای کمونیست که در حال قدرت گرفتن بود بوسیله ارتش سرخ شوروی ارمنستان را مورد تاخت و تاز قرار داد و ارمنستان را به عنوان بخشی از “جمهوری سوسیالیسم” شوروی در آورد…

  بالاخره با فروپاشی شوروی٬ ارمنستان در ۲۱ سپتامبر سال ۱۹۹۱ استقلال خود را تحت نام کشوری مستقل اعلام داشت…

  ۲۱ سپتامبر سال ۱۹۹۱ روزی بود که استقلال ارمنستان به همه پرسی گذاشته شد و با ۹۹ درصد آرای مردم به تصویب رسید. این روز ٬روز استقلال نامیده می شود- یکی از تعطیلات رسمی سالانه در ارمنستان است- جشن ملی است و هر ساله باشکوه تر از سال قبل در میدان بزرگ و اصلی شهر ایروان(هراپاراگ) بزرگداشت می گردد.

  روز یادبود کشتار ارمنیان
  نسل‌کشی ارامنه به تبعید و کشتار دسته‌جمعی، عمدی، و سیستماتیک تعداد بسیار زیادی از مردم ارمنی ساکن سرزمین‌های تحت کنترل امپراتوری عثمانی توسط نیروهای تحت فرمان اسماعیل انور (انور پاشا) بین سالهای ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ گفته می‌شود. تعداد قربانیان این نسل‌کشی از یک میلیون تا یک و نیم میلیون نفر تخمین زده می‌شود

  علاوه بر دستگیری و اعدام ارامنه، جمعیت بسیار زیادی از مردان، زنان و کودکان ارمنی از خانه و کاشانه خود تبعید، بدون هیچ دسترسی به آب و غذا به قصد مرگ وادار به راهپیمایی در مسیرهای طولانی و بیابانی شدند. تجاوز و آزار و اذیت جنسی قربانیان توسظ نیروهای متخاصم در طول تبعید به دفعات گزارش شده‌است.

  لباس سنتی
  لباس مردان آنها ما بین لباس سنتی مردان ساکن خطه شمالی ایران و لباس مردان گرجی بوده است و نشان از سالهای نفوذ فرهنگ ایرانی در منطقه قفقاز دارد.

  لباس زنان ارمنی که تحت عنوان داراز شناخته می شود نیز شبیه لباس های زنان سایر ملل ساکن در منطقه است و شامل لباس بلند و زردوزی شده و روسری به رنگهای شاد می باشد.

  غذا های محلی ارمنستان
  اکثر غذاهای سنتی بسیار شبیه به غذاهای سنتی ایرانی و ترکی بوده و به خوبی می توان تاثیر فرهنگ ایرانی را در پخت غذای ارامنه دید.
  معروفترین غذاهای سنتی ارامنه عبارت از: خاش که تقریبا همان کله و پاچه ایرانی می باشد.

  خاشلاما که از گوشت گوسفند درست می شود و زاوراپلاف که نوعی پلو است به جای برنج از بلغور تهیه می شود.
  یکی از غذاهای معروف ارمنستان در حال حاضر کباب ماهی ایشخان می باشد این ماهی که از دریاچه سوان صید می شود و نژاد آن به علت صید بی رویه در حال انقراض است، یکی از لذیذترین ماهی های آب های شیرین بوده و طرفداران بسیاری در میان توریست هایی که از ارمنستان دیدن می کنند دارد.

   

  کلمات کلیدی : (انور (ع) آب آداب آرای آزار آسمان آغاز آن آنها آنهاست آورد بالاخره ابداع اتحاد اختصاص اختلاف اذیت ارامنه ارامنه، ارتش ارمنستان ارمنستان ارمنستان اکثر ارمنستان عید ارمنی ارمنیان نسل‌کشی از است است اعیاد است، استقلال استقلال صرف استقلالی اسماعیل اشاره اصلی اعدام اعلام اعیاد الفبا الهه امپراتوری امپراطوری انتخاباتی انقراض انها انور اوایل اورارتو اولین ایران ایرانی ایروان(هراپاراگ) ایشخان این با بار باز باستانی باشد باشد از باشد خاشلاما باشد غذا باشد، باشکوه بت بخشی بدون بر برای برمیگردد٬ برنج برگزار بزرگ بزرگداشت بسیار بسیاری بلغور بلند به بهار بود بودند بوده بوسیله بی بیابانی بین تا تابستان تاثیر تاخت تاریخ تاریخی تاز تبعید تبعید، تجاوز تحت تخمین تر ترکی تسوم تصویب تعداد تعطیلات تقریبا تقویم تهیه توان توانستند توریست توسط توسظ تولد جانشین جای جشن جماهیر جمعیت جمهوری جنسی جهان حاضر حال حالی حد حدود حضرت خاش خاصی خانه خط خطه خوبی خود داد دادند روز داراز دارای دارد دارد دومین دارد لباس دارند با داشت داشت داشت اعیاد در درست درصد دریاچه دسامبر دسترسی دسته‌جمعی، دستگیری دفعات دوام دوسال) از دید معروفترین دیدن دین دینی دیگر دیگری را راهپیمایی رای رستاخیز رسمی رسوم رسید رنگهای رهبری رواج روز روزی روسری روی رویه زاوراپلاف زده زردوزی زمان زمانی زنان زیادی سال سالانه سالروز ساله سالهای سال٬ ساکن سایر سرخ سرزمین‌های سنتی سنتی لباس سوان سوسیالیسم سپتامبر سیاسی سیستماتیک شاد شامل شاهد شبیه شد شد) شدند شده شده‌است لباس شرکت شمالی شناخته شهر شود شود از شود یکی شوروی شوروی٬ شیرین صید طبق طرفداران طول طولانی عبارت عثمانی عروج علت عمدتا عمدی، عنوان عید غذا غذاهای غذای فرمان فرهنگ فروپاشی قبل قبلی قدرت قدمت قرار قربانیان قرن قصد قفقاز قیام لباس لذیذترین ما ماشتوس مامیکونیان ماندنی ماه ماهی متخاصم محسوب محلی مختلفی مدت مردان مردان، مردم مرسوم مرگ مستقل مسروپ مسیح مسیحی مسیحیان مسیحیت مسیرهای معروف معروفترین ملت ملل ملی منطقه مه مهم مهمترین مورد می میان میدان میلاد(یعنی میلادی میلیون می‌شود می‌شود علاوه نام نامیده ناواسارت نداشت روز نزد نسل‌کشی نشان نظر نفر نفوذ نوعی نژاد نیروهای نیز نیم ها هامیار های هایی هر هستیم هشتصد همان همه همچون هنوز هیچ و وادار وارتان وارتانانک وارتانک وارتاوار وجود ورود ٬روز پاشا) پاشیدن پاچه پاک پخت پرستش پرسی پس پلو پیشینه چندان چنین ژانویه کاشانه کباب کرد کریسمس کشتار کشوری کله کلیساها کلیسای کمونیست کنترل کنند که کوتاهی(در کودکان گذاشته گذشت گرامی گرامیداشت گرجی گردد روز گردید گرفتن گرویدن گزارش گفته گوسفند گوشت یا یابند، یاد یادبود یک یکدیگر یکی

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “آداب و رسوم مردم ارمنستان”

  دیدگاه ها بسته شده اند.