آداب و رسوم مردم استان قم

آداب و رسوم مردم استان قم

مجموعه: فرهنگ زندگی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • آداب و رسوم مردم استان قم
 •  

  آداب و رسوم مردم استان قم

  آداب و رسوم مردم استان قم

   

  جشن ها وآیین ها : مردم قم معمولاً تمام میلادهای ائمه (ع) را جشن می‌گیرند و این جشن ها را مولودی می خوانند . در ایام میلاد یکی از ائمه در قم ؛ در هر کوی و برزنی می توان مراسم جشن های مذهبی را دید و اوج این جشن های مذهبی همواره در حرم مقدسه حضرت معصومه (س) برگزار می شود .

  مراسم یادمان ورود حضرت معصومه (س) به قم : روز بیست و سوم ربیع الاول سال 201 ه.ق روز ورود حضرت معصومه (س) از مسیر ساوه به قم است . در این روز مردم قم به اتفاق موسی بن خزرج ، که از بزرگان قم و از ارادتمندان به اهل بیت (ع) بود ، تا بیرون شهر به استقبال آن حضرت می روند و موسی بن خزرج که افسار شتر حضرت را به دست داشت ، آن بانوی بزرگوار را به منزل شخصی خود هدایت می کنند . همه ساله ، خادمان حرم آن حضرت در این روز طی یک حرکت نمادین ، به استقبال آن حضرت می روند و این روز را گرامی می دارند .

  لاله گردانی : مراسم لاله گردانی یا شمعدان گردانی حرم حضرت معصومه (س) از جمله مراسم های زیبا و دیدنی است . این مراسم مخصوص خادمان حرم است که هنگام تغییر کشیک انجام می شود .

  سر درختی : این مراسم در اوایل بهار در روستای وشنوه قم برای در امان ماندن باغ ها از گزند سرما اجرا می شود . به این منظور با هزینه اهالی گاوی خریداری می شود . سپس دستمال سبز رنگی به دور گردن گاو بسته می شود و آن را در روستا می گردانند . در مرحله بعد گاو را در امامزاده قربانی می کنند و از گوشت آن حلیم می پزند و در بین اهالی تقسیم می کنند .

  نژاد استان

  نژاد : اهالی قم از نژاد آریایی هستند و از برخی اقوام ایرانی چون عرب ها ، ترک ها و بختیاری ها در این منطقه زندگی می کنند . خانواده قمی متشکل از پدر ، مادر ، فرزندان و گاهی پدربزرگ و مادر بزرگ خانواده است . امروزه در مناطق شهری ؛ خانواده ها به صورت جمعی زندگی نمی کنند و فقط در مناطق روستایی و عشایری بافت خانواده ها هم چون گذشته بزرگ و دسته جمعی است . مراسم های سوگواری نیز به دو شیوه شخصی و مذهبی انجام می گیرد و همان آداب کلی مرسوم در ایران در این جا نیز حاکم است .

  عشایر : در شمال و جنوب منطقه قم ؛ می توان ایل ها و عشایر متعددی چون : کلکو ، شاهسون ، میش مست ، زند ، بختیاری و قاسملو را مشاهده کرد . این ایل ها و عشایر از مسیرهای خاصی عبور کرده و به ییلاق و قشلاق می روند . آداب و رسوم خاصی بر کارهای آن ها سایه انداخته و هر حرکتشان تفسیری شنیدنی دارد . صحنه حرکت ایل از سویی و شیوه زندگی و گرفتن جشن ها از سوی دیگر ؛ سبب شده که زندگی ایل ها و عشایر منطقه قم ؛ یکی از مهم ترین جاذبه های زندگی اجتماعی باشد که دیدن آن ها برای هر بیننده ای جذاب و فراموش نشدنی است . تاریخچه ورود عشایر قم به منطقه ، آداب و رسوم حاکم بر آنها، مسیرهای حرکت ، جشن های عروسی ، چگونگی پوشش و اطلاعات دیگر در قسمت عشایر به طور کامل آورده شده است . عشایر قم در جاده‌ کاشان، حسین‌آباد ، میش مست (میش مس) درقم ، جنت‌آباد ، قم رود و لب دریاچه‌ حوض سلطان و در وسعت زیست بومی در حدود 670000 هکتار پراکنده شده‌اند . این زیست بوم، بخش‌هایی از شهرستان قم را به عنوان منطقه‌ی قشلاقی در برمی‌گیرد که بیشتر عشایر آن در سیلو زندگی می‌کنند . محل اسکان آن ها در روستاهای عشایری بوده و تعداد کمی چادرنشین هستند

  لباس های محلی : لباس های محلی قم ؛ بیشتر در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت . زنان در روستاها لباس‌های بلند بر تن می‌کردند که تا زانوی آن ها می‌رسید و معمولاً این لباس ها سفید گلدار بود و در زیر آن شلوار به پا می‌کردند . لباس های آن ها دو جیب داشت که در اطرافش دوخته شده بود . زن ها همیشه حتی در خانه روسری (چارقد) سفید بر سر داشتند . چارقد را به صورت مثلثی تا می‌کردند و بر سر می‌زدند و برای محکم کردن آن یا گره می‌زدند یا با سنجاق آن را وصل می‌کردند . بعضی از آن ها در دو طرف سنجاق پارچه کوچک سبزی که با یکی از زیارت‌های ائمه یا امامزادگان متبرک شده بود را قرار می‌دادند . آن ها اگر پولی همراه خود داشتند در گوشه‌ چارقد خود گره می‌زدند

   

  کلمات کلیدی : سر عشایر لاله نژاد مراسم (س) (ع) (میش (چارقد) ، ؛ آداب آریایی آن آنها، آورده ائمه اتفاق اجتماعی اجرا ارادتمندان از است استان استان نژاد استفاده استقبال اسکان اطرافش اطلاعات افسار اقوام الاول امامزاده امامزادگان امان امروزه انجام انداخته اهالی اهل اوایل اوج اگر ای ایام ایران ایرانی ایل این با باشد باغ بافت بانوی بختیاری بخش‌هایی بر برای برخی برزنی برمی‌گیرد برگزار بزرگ بزرگان بزرگوار بسته بعد بعضی بلند بن به بهار بود بوده بوم، بومی بیت بیرون بیست بیشتر بین بیننده تا تاریخچه ترک ترین تعداد تغییر تفسیری تقسیم تمام تن توان جا جاده‌ جاذبه جذاب جشن جمعی جمله جنت‌آباد جنوب جیب حاکم حتی حدود حرم حرکت حرکتشان حسین‌آباد حضرت حلیم حوض خادمان خاصی خانه خانواده خریداری خزرج خوانند خود دارد دارند داشت داشتند در درختی درقم دریاچه‌ دست دستمال دسته دو دوخته دور دید دیدن دیدنی دیگر را ربیع رسوم رنگی رود روز روستا روستاها روستاهای روستای روستایی روسری روند زانوی زن زنان زند زندگی زیارت‌های زیبا زیر زیست سال ساله ساوه سایه سبب سبز سبزی سر سرما سفید سلطان سنجاق سوم سوگواری سوی سویی سپس سیلو شاهسون شتر شخصی شده شده‌اند شلوار شمال شمعدان شنیدنی شهر شهرستان شهری شود شیوه صحنه صورت طرف طور طی عبور عرب عروسی عشایر عشایری عنوان فراموش فرزندان فقط قاسملو قرار قربانی قسمت قشلاق قشلاقی قم قم قمی لاله لب لباس لباس‌های مادر ماندن متبرک متشکل متعددی مثلثی محل محلی محکم مخصوص مذهبی مراسم مرحله مردم مرسوم مس) مست مسیر مسیرهای مشاهده معصومه معمولاً مقدسه مناطق منزل منطقه منطقه‌ی منظور مهم مورد موسی مولودی می میش میلاد میلادهای می‌دادند می‌رسید می‌زدند می‌کردند می‌کنند می‌گیرند نشدنی نمادین نمی نژاد نیز ها های هدایت هر هزینه هستند هستند لباس هق هم همان همراه همه همواره همیشه هنگام هکتار و وآیین ورود وسعت وشنوه وصل پا پارچه پدر پدربزرگ پراکنده پزند پوشش پولی چادرنشین چارقد چون چگونگی کارهای کاشان، کامل کرد کردن کرده کشیک کلکو کلی کمی کنند که کوچک کوی گاهی گاو گاوی گذشته گرامی گردانند گردانی گردن گرفت گرفتن گره گزند گلدار گوشت گوشه‌ گیرد یا یادمان یک یکی ییلاق

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “آداب و رسوم مردم استان قم”

  دیدگاه ها بسته شده اند.