آداب و رسوم استان فارس

آداب و رسوم استان فارس

مجموعه: فرهنگ زندگی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • آداب و رسوم استان فارس
 •  

  آداب و رسوم استان فارس

  آداب و رسوم استان فارس

   

  آداب و رسوم ازدواج :
  مراسم ازدواج: دلالگی، مادر و خواهر داماد و چند نفر از نزدیکانش به خانه ای که دختر داشته باشد ، می روند . خانواده دختر در صورتی که موافق باشند ، علاوه بر چای ، شربت هم برای آنها می آورند . در صورتی که خانواده دختر تنها به چای اکتفا کنند ، نشانه آن است که به این وصلت رضایت ندارند . پس موضوع منتفی شده و خانواده داماد به خانه ی دیگری می روند.

  مراسم درخت نارنج: در شیراز رسم بر این است که اگر درخت نارنجی که در خانه است نارنج کم دهد یا اصلا ندهد آن را عروس کنند و برایش مراسم عروسی بگیرند برای این کار ابتدا زن صاحب خانه زنان همسایه را دعوت به عروسی  درخت نارنج می کند همه در یک زمان مشخص در خانه جمع می شوند و زن صاحب خانه اره ای را می آورد تا شاخه ی درخت را ببرد .  یکی از زنان  همسایه می آید و ضامن درخت می شود سپس تور نازکی روی در خت می کشند و روی آن شکر پنیر می پاشند کر می کشند و اسولک می خوانند و شادی می کنند و بر این باورند که آن درخت  در فصل بهار بعدی بار نارنج خواهد داد.

  موسیقی :

  در ایل قشقایی سه گروه موسیقی دان وجود دارد : عاشق ها ، چنگیان و ساربانان .
  عاشقان قشقایی : عاشقان قشقایی از مناطقی مانند قفقاز و شیروان به استان فارس مهاجرت کرده اند و از این رو ترک زبانند . ساز اصلی آنها «چگور» است اما از سه دهه پیش «تار» جای آن را گرفت و اکنون کمانچه ساز اصلی آنها است . عاشق ها به دلیل شرایط سخت زندگی ، بیشتر در شهرها زندگی می کنند و ارتباط چندانی با ایل ندارند .

  بسیاری دیگر نیز به دلیل تنگدستی در روستاهای دوردست و آبادی های اطراف شیراز زندگی می کنند و بدین ترتیب بسیاری از آهنگ های آنها فراموش شده است . عاشق ها معمولاً داستان های طولانی را توأم با ساز و آواز ارائه می کنند . از آهنگ های قدیمی عاشق ها می توان از «سحرآوازی» ، «جنگ نامه» و از آهنگ های متداول امروزی از «کوراوغلی» ، «محمود و صنم» ، «هلیله و خسرو» و «بیستون» نام برد.

  چنگیان : موسیقی قوم قشقایی در میان «چنگیان» رایج است . آنها نوازندگان «کـُرنا» ، «ساز» و «نقاره» هستند . این هنرمندان معمولاً در عروسی ها و سایر جشن ها می نوازند . چنگی ها نیز مانند عاشق ها از مردم محروم و زحمتکش ایل هستند . چنگیان نمایانگر موسیقی متداول طایفه خویش هستند و نواهای آنها ، پیچیدگی و دشواری نواهای عاشقی را ندارد و آینه تمام نمای موسیقی عامیانه به شمار می رود.

  ساربانان : ساربانان آهنگ های قومی ایل را با «نی» می نوازند. «نی» در میان مردم ایل ، سازی قدیمی و شناخته شده است . ترانه های عاشق ها و چنگیان به زبان ترکی قشقایی است ولی ساربانان با زبانی غیر از آن یعنی «کوروشی» می خوانند که شبیه زبان پهلوی است . در میان آهنگ های مخصوص ساربانان می توان از «گدادارنما» که در وصف شترهای در حال حرکت است ، نام برد . بخش قابل توجهی از موسیقی ایل قشقایی را «لالایی» تشکیل می دهد که در میان مادران ایل معمول است . در ایل قشقایی آهنگ هایی وجود دارد که آنها را در هنگام کار اجرا می کنند و معروف ترین آنها عبارت اند از : سحرآوازی ، جنگ نامه و موسیقی هایی که برای برنج کوبی، راندن گله و دوشیدن احشام نواخته و خوانده می شود.

  پوشاک مردمان فارس

  پوشاک مردمان فارس به دلیل گوناگون فرهنگی،بسیار متنوع است از این رو به پوشاک سنتی عشایر کوهمره سرخی اشاره می شود:
  پوشاک مردان: لباس مردانه سنتی عشایر فارس از اجزای زیر تشکیل شده است :
  قبا(ارخالق) : پوشش اصلی بدن است ک درازای آن تا روی کفش (ملکی) می رسد و مچ پا را می پوشاند . قبا لباسی گشاد است و تحرک در راه های کوهستانی را ممکن می سازد. پارچه ی آن ضخیم و به رنگ های الوان گاه با نقش ستاره و ماه همراه است . رنگ های سبز و قرمز جلف محسوب می شود .

  شال: روی قبا و دور کمر بسته می شود. شال حدود 7 تا 25 متر پارچه دبیت مشکی یا قهوه ای رنگ است که چند ردیف به طرز مخصوصی دور کمر پیچیده می شود .

  چقه : روی قبا می پوشند و به عبا شباهت دارد . پارچه آن نازک و سوراخ دار و از جنس پشم است . آستین های آن کوتاه است.زیباترین و گران ترین چقه،چقه سفید بود که کلانتر به عنوان عیدی به جوانان برجسته میداد.

  غذاها و خوارکی ها مخصوص استان فارس

  از غذاها و خوارکی ها مخصوص استان فارس می توان آش کارده، آش سبزی صبحانه،کلم پلوی شیرازی، کوفته هلو، آلو دو پیازه، کوفته سبزی، فالوده، دم پخت عدس عدس و کلم چنگال نام برد.

  ادبیات قومی
  زبان و گویش : زبان بیشتر مردم فارس فارسی است و به گویش های مختلف از جمله شیرازی گویش لاری و لری و شمال فارس صحبت می کنند.

   

  کلمات کلیدی : بسیاری در شال چقه عاشقان قبا(ارخالق) مراسم (ملکی)   «بیستون» «تار» «جنگ «ساز» «سحرآوازی» «لالایی» «محمود «نقاره» «نی» «هلیله «چنگیان» «چگور» «کـُرنا» «کوراوغلی» «کوروشی» «گدادارنما» ، آبادی آداب آستین آش آلو آن آنها آهنگ آواز آورد آورند آید آینه ابتدا اجرا اجزای احشام ارائه ارتباط اره از ازدواج است استان استزیباترین اسولک اشاره اصلا اصلی اطراف الوان اما امروزی اند اکتفا اکنون اگر ای ایل این با بار باشد باشند باورند ببرد بخش بدن بدین بر برای برایش برجسته برد برد ادبیات برد چنگیان برنج بسته بسیاری بعدی به بهار بود بگیرند بیشتر تا تحرک ترانه ترتیب ترک ترکی ترین تشکیل تمام تنها تنگدستی توأم توان توجهی تور جای جشن جلف جمع جمله جنس جنگ جوانان حال حدود حرکت خانه خانواده خت خسرو» خوارکی خوانده خوانند خواهد خواهر خویش داد موسیقی دار دارد داستان داشته داماد دان دبیت دختر در درازای درخت درخت  دشواری دعوت دلالگی، دلیل دم دهد دهه دو دور دوردست دوشیدن دیگر دیگری را راندن راه رایج ردیف رسد رسم رسوم رضایت رنگ رو رود ساربانان روستاهای روند روند مراسم روی زبان زبانند زبانی زحمتکش زمان زن زنان زنان  زندگی زیر ساربانان ساز سازد سازی سایر سبز سبزی سبزی، ستاره سحرآوازی سخت سرخی سفید سنتی سه سوراخ سپس شاخه شادی شال شباهت شبیه شترهای شده شرایط شربت شمار شمال شناخته شهرها شود شود پوشاک شود پوشاک شوند شکر شیراز شیرازی شیرازی، شیروان صاحب صبحانه،کلم صحبت صنم» صورتی ضامن ضخیم طایفه طرز طولانی عاشق عاشقان عاشقی عامیانه عبا عبارت عدس عروس عروسی عروسی  عشایر علاوه عنوان عیدی غذاها غیر فارس فارس فارس از فارس پوشاک فارسی فالوده، فراموش فرهنگی،بسیار فصل قابل قبا قدیمی قرمز قشقایی قفقاز قهوه قوم قومی قومی زبان لاری لباس لباسی لری مادر مادران مانند ماه متداول متر متنوع محروم محسوب مختلف مخصوص مخصوصی مراسم مردان مردانه مردم مردمان مشخص مشکی معروف معمول معمولاً ممکن مناطقی منتفی مهاجرت موافق موسیقی موضوع مچ می میان میداد غذاها نارنج نارنجی نازک نازکی نام نامه نامه» ندارد ندارند ندهد نزدیکانش نشانه نفر نقش نمای نمایانگر نواخته نوازند نوازندگان نواهای نیز ها های هایی هستند هلو، هم همراه همسایه همه هنرمندان هنگام و وجود وصف وصلت ولی پا پارچه پاشند پخت پس پشم پلوی پنیر پهلوی پوشاند پوشاک پوشش پوشند پیازه، پیش پیچیده پیچیدگی چای چقه،چقه چند چندانی چنگال چنگی چنگیان ک کار کارده، کر کرده کشند کفش کلانتر کلم کم کمانچه کمر کند کنند که کوبی، کوتاه کوفته کوهستانی کوهمره گاه گران گرفت گروه گشاد گله گوناگون گویش ی یا یعنی یک یکی

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “آداب و رسوم استان فارس”

  دیدگاه ها بسته شده اند.