شوید

شوید

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • شوید
 •  

  خاصیت شوید

  خاصیت شوید

  شِوید یا شِوِد (نام علمی: Anethum graveolens dhi) گیاهی است یکساله یا دوساله که گاهی بلندی آن به یک متر نیز می‌رسد. ریشه آن راست و مخروطی شکل و سفید است. این گیاه بومی جنوب غربی و آسیا و آسیای میانه‌است و امروزه در بیشتر نقاط گیتی از جمله بخش‌های جنوب اروپا، ایران، مصر، آمریکا و چین پرورانده می‌شود.

  میوه شوید بیضوی شکل، مسطح و به درازای ۴ میلی‌متر و پهنای ۳ میلی‌متر است. رنگ آن قهوه‌ای روشن و در سطح آن برجستگی‌هایی به رنگ زرد و در کناره‌های آن لبه بال مانندی به رنگ زرد روشن دیده می‌شود.

   

  فواید شوید

   

  فواید شوید

   

  شوید یا شبت با طبیعت گرم و خشک، مفید حال بلغمی ها و سردمزاج ها است. مسکن درد شکم و روده، بازکننده گیر و انسداد آن ها و هاضم قوی می باشد.خوردن شوید، یرقان (زردی پوست) و امراض بلغمی و سکسکه و ضعف معده و جگر و طحال را رفع می کند.

  خوردن شبت سرفه و تنگی نفس را بهبود می دهد.

  مصرف تازه آن ، برای تنگی نفس، سکسکه، ضعف معده و کبد و طحال، سنگ کلیه و مثانه، کولیت، درد مفاصل، درد قاعدگی و بیماری های تناسلی مفید است.

  از منظر طب سنتی، تحلیل برنده اخلاط بدن، بازکننده انسداد عروق، اشتهاآور، مدر و قاعده آور است و می تواند با افزایش ترشح انسولین، سطح قند خون را در بیماران دیابتی کاهش دهد.

  فراموش نکنیم که در مقاله های طب نوین هم تأکید شده است که استفاده از شوید تازه باعث کاهش سطح تری گلیسرید و کلسترول خون می شود.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت دلار

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  در مورد درد شدید و ورم معده از دم کرده آن استفاده می کردند که اثر تسکین فوری درد دارد.

  از آن برای دل درد در حیوانات نیز استفاده می شود و دام داران قدیم بخوبی به این موضوع واقف بودند . مثلا برای گوسفند و بز کافی است که مقدر 30 گرم تخم شوید به آنها داد که نفخ و دل درد را ساکت کند .

  در مورد بیمارانی که مبتلا به استفراغ شدید هستند و هیچ غذایی حتی آب را نمی توانند در معده خود نگاهدارند بهترین درمان است . این نوع بیماران باید دم کرده آن را آهسته آهسته بنوشند .

  در چین حتی آن را برای کمردردهایی که بعلت انقباض عضلانی باشد بکار میبرند .

   

  درمان طبیعی باد فتق

   

  یک نسخه قدیمی چینی که برای باد فتق از تخم آن استفاده می کنند .

  طرز استفاده :

  باید حدود 40 گرم تخم شوید را بو دهید تا کاملا قهو ه ای شود سپس آنرا کاملا آسیاب کنید تا بصورت پودر دراید و بعدا آنرا با سرکه سیب مخلوط کرده و میل کنید .

   

  خواص آب آن

  خوردن آب شبت با عسل باعث قی و آسودگی از آزار طعام خراب می شود.آب پخته آن رفع درد پشت و کلیه و مثانه می کند. آب پخته خود و تخم آن مسکن درد شکم و روده، و رافع نفخ شکم ناشی از پرخوری به دنبال گرسنگی زیاد می باشد. خوردن آب پخته شبت رفع سکسکه و قی و غثیان غذای فاسد می کند.

  آب شبت موجب رفع بیماری های گوش می شود به صورتی که با چکاندن اب شوید در گوش می توانید امراض گوش را برطرف کنید.

  نشستن در آب جوشانده شبت در بهبود امراض زخم بی مانند است، و ضماد پخته آن که از جوشیدن و پختن سفت شده باشد با عسل بر مقعد باعث لینت طبع می شود.

   

  خواص تخم آن

  تخم شبت از ترش کردن معده جلوگیری می کند و اثرات درمانی زیادی دارد منجمله بعنوان ضد تشنج ، ضد درد، نفخ شکم ، ادرار آور و برای تقویت معده بکار می رود .

  برای کسانیکه اشتهای زیادی به غذا ندارند و لاغر هستند تخم شبت بهترین دارو است زیرا اشتها را زیاد کرده معده را تقویت می کند و انرژی به بدن می دهد . تخم شوید را می توان برای ناراحتی معده ، بی خوابی و ضد گاز معده بکار برد . خانمهای شیر ده کهش یر آنها کم است باید حتما روی چند بار دم کرده تخم شوید  یا در تخم شود بخورند و در غذای خود مصرف کنند بطور معجزه آسائی شیر آنها زیاد خواهد شد .

  خانمهای شیر ده که شیر آنها کم است باید حتما روی چند بار دم کرده تخم شوید یا در تخم شوید بخورند و در غذای خود مصرف کنند بطور معجزه آسائی شیر آنها زیاد خواهد شد .

  همچنین افرادی که دارای بیماری چربی خون میباشند از علف و تخم آن برای درمان بیماری استفاده نمایند که نحوه استفاده تخم آن به صورت جوشانده میباشد .

   

  خواص شوید

   

  خواص شوید

   

  خواص شوید خشک

  سائیده سوخته شبت خشک با عسل که بخورند و بر موضع گذارند رفع علت بواسیر می کند.

  پاشیدن سائیده خشک شبت، زخم و جراحت چرک دار را به هم آورده خشک می کند و در جهت بهبود زخم آلت تناسلی بی عدیل می باشد.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت سکه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  مضرات و هشدارها :

  گرم مزاجان باید آن را با آب لیمو و سکنجبین و آب غوره و ترشی ها بخورند و سرد مزاجان باید آن را با قرنفل و دارچین و عسل بخورند.

  شوید از تیره جعفری بوده و بخاطر داشتن فورانوکومارین ها موجب افزایش حساسیت پوست به نور ماوراء بنفش و افزایش احتمال بروز واکنش حساسیت به نور می گردد.

  مصرف شوید در کسانی که بیماری حاد کلیوی ( ATN) یا بیماری مزمن کلیوی دارند،موجب تشدید التهاب مجاری کلیوی بواسطه اسانس اجزاء شوید می گردد.

  مصرف مقادیر زیاد از فراورده های تغلیظ شده می تواند موجب تقلیل میزان اسپرم گردد .

  دید را ضعیف می‎کند.

  کسانی که زخم معده دارند احتمالاً ایجاد خونریزی می‎کند.

  مصرف افشرده شوید موجب افزایش احتمال اختلالات کبدی در بیمارانی که مبتلا به التهاب مزمن کبدی ( سیروز Cirrhosis ) می گردد.

   

  کلمات کلیدی : از باید برای خانمهای در دید طرز همچنین گرم ( (زردی (نام ) ، آب آزار آسائی آسودگی آسیا آسیاب آسیای آلت آمریکا آن آن تخم آن خوردن آنرا آنها آهسته آور آورده اب اثر اثرات اجزاء احتمال احتمالاً اختلالات اخلاط ادرار اروپا، از اسانس است است از است، استفاده استفراغ اسپرم اشتها اشتهاآور، اشتهای افرادی افزایش افشرده التهاب امراض امروزه انرژی انسداد انسولین، انقباض ای ایجاد ایران، این با باد بار بازدید بازکننده باشد باشد باشدخوردن باعث بال باید بخاطر بخش‌های بخوبی بخورند بخورند شوید بدن بدن، بر برای برجستگی‌هایی برد برطرف برنده بروز بز بصورت بطور بعدا بعلت بعنوان بلغمی بلندی بنفش بنوشند به بهبود بهترین بو بواسطه بواسیر بودند بوده بومی بکار بی بیشتر بیضوی بیماران بیمارانی بیماری تأکید تا تازه تحلیل تخم ترش ترشح ترشی تری تسکین تشدید تشنج تغلیظ تقلیل تقویت تناسلی تنگی توان تواند توانند توانید تیره جراحت جعفری جلوگیری جمله جنوب جهت جوشانده جوشیدن جگر حاد حال حتما حتی حدود حساسیت حیوانات خاصیت خانمهای خراب خشک خشک سائیده خشک، خوابی خواص خواهد خود خوردن خون خونریزی داد دار داران دارای دارد دارد از دارند دارند،موجب دارو دارچین داشتن دام در درازای دراید درد درد، درمان درمانی دل دلار دم دنبال ده دهد دهد فراموش دهد مصرف دهید دوساله دیابتی دیده دیگر را راست رافع رفع رنگ رود روده، روشن روی ریشه زخم زرد زیاد زیادی زیرا سائیده ساکت سرد سردمزاج سرفه سرکه سطح سفت سفید سنتی، سنگ سوخته سپس سکسکه سکسکه، سکنجبین سکه سیب سیروز شبت شبت، شد شده شدید شود شود شود شودآب شوید شوید شوید شوید شوید شِوید شوید  شوید، شِوِد شکل شکل، شکم شیر صفحات صورت صورتی ضد ضعف ضعیف ضماد طب طبع طبیعت طبیعی طحال طحال، طعام عدیل عروق، عسل عضلانی علت علف علمی غثیان غذا غذای غذایی غربی غوره فاسد فتق فتق یک فراورده فرمائید فواید فورانوکومارین فوری قاعده قاعدگی قدیم قدیمی قرنفل قند قهو قهوه‌ای قوی قی قیمت لاغر لبه لیمو لینت مانند مانندی ماوراء مبتلا متر مثانه مثانه، مثلا مجاری مخروطی مخلوط مدر مزاجان مزمن مسطح مسکن مصر، مصرف مضرات معجزه معده مفاصل، مفید مقادیر مقاله مقدر مقعد منجمله منظر موجب مورد موضع موضوع می میانه‌است میباشد میباشند میبرند میزان میل میلی‌متر می‌رسد می‌شود می‌شود میوه می‎کند مصرف می‎کند کسانی ناراحتی ناشی نحوه ندارند نسخه نفخ نفس نفس، نقاط نمایند نمی نور نوع نوین نکنیم نگاهدارند نیز ه ها هاضم های هستند هشدارها هم هیچ و واقف واکنش ورم پختن پخته پرخوری پرورانده پشت پهنای پودر پوست پوست) چربی چرک چند چکاندن چین چینی کافی کاملا کاهش کبد کبدی کردن کردند کرده کسانی کسانیکه کلسترول کلیه کلیوی کم کمردردهایی کناره‌های کند کند آب کند خوردن کند پاشیدن کنند کنید کنید نشستن که کهش کولیت، گاز گاهی گذارند گردد گردد مصرف گرسنگی گرم گلیسرید گوسفند گوش گیاه گیاهی گیتی گیر یا یر یرقان یک یکساله

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “شوید”

  دیدگاه ها بسته شده اند.