شوید

مجموعه: خواص مواد غذایی

خاصیت شوید

خاصیت شوید

شِوید ya شِوِد (نام علمی: Anethum graveolens dhi) گیاهی است یکساله ya دوساله ke گاهی بلندی آن be یک متر niz می‌رسد. ریشه آن راست و مخروطی شکل و سفید است. in گیاه بومی جنوب غربی و آسیا و آسیای میانه‌است و امروزه در بیشتر نقاط گیتی az جمله بخش‌های جنوب اروپا، ایران، مصر، آمریکا و چین پرورانده می‌شود.

میوه شوید بیضوی شکل، مسطح و be درازای ۴ میلی‌متر و پهنای ۳ میلی‌متر است. رنگ آن قهوه‌ای روشن و در سطح آن برجستگی‌هایی be رنگ زرد و در کناره‌های آن لبه بال مانندی be رنگ زرد روشن دیده می‌شود.

 

فواید شوید

 

فواید شوید

 

شوید ya شبت ba طبیعت گرم و خشک، مفید حال بلغمی ها و سردمزاج ها است. مسکن درد شکم و روده، بازکننده گیر و انسداد آن ها و هاضم قوی می باشد.خوردن شوید، یرقان (زردی پوست) و امراض بلغمی و سکسکه و ضعف معده و جگر و طحال ra رفع می کند.

خوردن شبت سرفه و تنگی نفس ra بهبود می دهد.

مصرف تازه آن ، برای تنگی نفس، سکسکه، ضعف معده و کبد و طحال، سنگ کلیه و مثانه، کولیت، درد مفاصل، درد قاعدگی و بیماری های تناسلی مفید است.

از منظر طب سنتی، تحلیل برنده اخلاط بدن، بازکننده انسداد عروق، اشتهاآور، مدر و قاعده آور است و می تواند ba افزایش ترشح انسولین، سطح قند خون ra در بیماران دیابتی کاهش دهد.

فراموش نکنیم ke در مقاله های طب نوین هم تأکید شده است ke استفاده az شوید تازه باعث کاهش سطح تری گلیسرید و کلسترول خون می شود.

در مورد درد شدید و ورم معده az دم کرده آن استفاده می کردند ke اثر تسکین فوری درد دارد.

از آن برای دل درد در حیوانات niz استفاده می شود و دام داران قدیم بخوبی be in موضوع واقف بودند . مثلا برای گوسفند و بز کافی است ke مقدر 30 گرم تخم شوید be آنها داد ke نفخ و دل درد ra ساکت کند .

در مورد بیمارانی ke مبتلا be استفراغ شدید هستند و هیچ غذایی حتی آب ra نمی توانند در معده خود نگاهدارند بهترین درمان است . in نوع بیماران باید دم کرده آن ra آهسته آهسته بنوشند .

در چین حتی آن ra برای کمردردهایی ke بعلت انقباض عضلانی باشد بکار میبرند .

 

درمان طبیعی باد فتق

 

یک نسخه قدیمی چینی ke برای باد فتق az تخم آن استفاده می کنند .

طرز استفاده :

باید حدود 40 گرم تخم شوید ra بو دهید ta کاملا قهو ه ای شود سپس آنرا کاملا آسیاب کنید ta بصورت پودر دراید و بعدا آنرا ba سرکه سیب مخلوط کرده و میل کنید .

 

خواص آب آن

خوردن آب شبت ba عسل باعث قی و آسودگی az آزار طعام خراب می شود.آب پخته آن رفع درد پشت و کلیه و مثانه می کند. آب پخته خود و تخم آن مسکن درد شکم و روده، و رافع نفخ شکم ناشی az پرخوری be دنبال گرسنگی زیاد می باشد. خوردن آب پخته شبت رفع سکسکه و قی و غثیان غذای فاسد می کند.

آب شبت موجب رفع بیماری های گوش می شود be صورتی ke ba چکاندن اب شوید در گوش می توانید امراض گوش ra برطرف کنید.

نشستن در آب جوشانده شبت در بهبود امراض زخم بی مانند است، و ضماد پخته آن ke az جوشیدن و پختن سفت شده باشد ba عسل بر مقعد باعث لینت طبع می شود.

 

خواص تخم آن

تخم شبت az ترش کردن معده جلوگیری می کند و اثرات درمانی زیادی دارد منجمله بعنوان ضد تشنج ، ضد درد، نفخ شکم ، ادرار آور و برای تقویت معده بکار می رود .

برای کسانیکه اشتهای زیادی be غذا ندارند و لاغر هستند تخم شبت بهترین دارو است زیرا اشتها ra زیاد کرده معده ra تقویت می کند و انرژی be بدن می دهد . تخم شوید ra می توان برای ناراحتی معده ، بی خوابی و ضد گاز معده بکار برد . خانمهای شیر ده کهش یر آنها کم است باید حتما روی چند بار دم کرده تخم شوید  ya در تخم شود بخورند و در غذای خود مصرف کنند بطور معجزه آسائی شیر آنها زیاد خواهد شد .

خانمهای شیر ده ke شیر آنها کم است باید حتما روی چند بار دم کرده تخم شوید ya در تخم شوید بخورند و در غذای خود مصرف کنند بطور معجزه آسائی شیر آنها زیاد خواهد شد .

همچنین افرادی ke دارای بیماری چربی خون میباشند az علف و تخم آن برای درمان بیماری استفاده نمایند ke نحوه استفاده تخم آن be صورت جوشانده میباشد .

 

خواص شوید

 

خواص شوید

 

خواص شوید خشک

سائیده سوخته شبت خشک ba عسل ke بخورند و بر موضع گذارند رفع علت بواسیر می کند.

پاشیدن سائیده خشک شبت، زخم و جراحت چرک دار ra be هم آورده خشک می کند و در جهت بهبود زخم آلت تناسلی بی عدیل می باشد.

مضرات و هشدارها :

گرم مزاجان باید آن ra ba آب لیمو و سکنجبین و آب غوره و ترشی ها بخورند و سرد مزاجان باید آن ra ba قرنفل و دارچین و عسل بخورند.

شوید az تیره جعفری بوده و بخاطر داشتن فورانوکومارین ها موجب افزایش حساسیت پوست be نور ماوراء بنفش و افزایش احتمال بروز واکنش حساسیت be نور می گردد.

مصرف شوید در کسانی ke بیماری حاد کلیوی ( ATN) ya بیماری مزمن کلیوی دارند،موجب تشدید التهاب مجاری کلیوی بواسطه اسانس اجزاء شوید می گردد.

مصرف مقادیر زیاد az فراورده های تغلیظ شده می تواند موجب تقلیل میزان اسپرم گردد .

دید ra ضعیف می‎کند.

کسانی ke زخم معده دارند احتمالاً ایجاد خونریزی می‎کند.

مصرف افشرده شوید موجب افزایش احتمال اختلالات کبدی در بیمارانی ke مبتلا be التهاب مزمن کبدی ( سیروز Cirrhosis ) می گردد.

 

در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

نظر شما برای “شوید”

دیدگاه ها بسته شده اند.