اسپند

اسپند

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • اسپند
 •  

  اسپند

  اسپند

  اِسپَند (نام علمی: ‘Peganum harmala’) ، سپند یا اسفند گیاهی چندساله یا پایا از تیره نیتراریاسه (Nitrariaceae) است.

  اسپند گیاهی است دارای ارتفاعی بطول حدود ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر. ظاهر آن بوته مانند، دارای برگ‌های سبز با تقسیمات باریک و دراز و نامنظم است. گل‌های آن درشت و دارای کاسبرگ نازک و گلبرگ بزرگ برنگ سفید مایل به سبز، میوه آن پوشینه و حاوی دانه‌های متعدد برنگ سیاه است.

  از دانه های اسپند هزاران سال است که در بسیاری مراسم آیینی و معنوی فرهنگ های مختلف دنیا، به خصوص در فرهنگ های باستانی خاورمیانه استفاده می شود. اهمیت و تقدس اسپند در طول تاریخ به قدری زیاد است که برخی از تاریخ دانان بر این باورند که گیاه اسطوره ای – باستانی هوم (سانسکریت: soma، گیاهی بسیار مقدس ملقب به گیاه خدایان که هم در اوستای زرتشت و هم در متون مقدس ریگ‌ودا آیین هندو به آن اشاره شده ولی هویت واقعی آن در طول تاریخ فراموش شده است) همان اسپند است.

  گل ها و مخصوصا دانه های اسپند سرشار از آلکالوئید های گروه بتا-کربولین است که همگی بازدارنده‌های مونوآمین اکسیداز هستند؛ به همین دلیل خوردن جوشانده ی اسپند در اندازه های کم (۱ الی ۳ گرم) خواص ضدافسردگی و آرام بخش و در اندازه های زیاد (۳ الی ۱۵ گرم) خواص روان گردان دارد. اما به دلیل از کار افتادن آنزیم مونوآمین اکسیداز درون کبد توسط آلکالوئیدهای اسپند، تیرامین موجود در بساری مواد غذایی (الکل، پنیر، سوسیس و کالباس و اکثر محصولات پروتئینی و لبنی، میوه جات و غذاهای مانده و …) که در حالت معمول توسط این آنزیم شکسته می شود، می تواند باعث ایجاد فشار خون و ضربان قلب بسیار شدید، سردرد های شدید، شوک، تشنج و در صورت عدم درمان سریع- حتی مرگ شود. لذا از حداقل ۴۸ ساعت قبل تا ۴۸ ساعت بعد، باید از مصرف هرگونه خوراکی حاوی تیرامین به شدت خودداری کرد. برخی از دیگر تداخلات به شدت خطرناک و مرگ‌آور که مصرفشان باید حداقل از ۲ هفته قبل قطع شود: اکثر قرص های ضد افسردگی از جمله بازدارنده‌های بازجذب سروتونین مانند سیتالوپرام، آمفتامین‌ها از جمله اکستازی و مت‌آمفتامین(شیشه)، کوکائین، مورفین.

   

  خواص درمانی اسپند

   

  خواص درمانی اسپند

   

  یکی از گیاهان نام آشنا برای ایرانی‌ها، اسپند است. دانه این گیاه در خانه سوزانده می‌شود و دود غلیظ آن برای ضدعفونی هوا ، دور کننده حشرات، خوشبوکننده فضا و به باور برخی حتی خنثی کردن چشم‌زخم و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  علاوه بر تمام این موارد، در آسیا از دانه‌های اسپند به عنوان ضدانگل، کرم‌کش و کشنده آمیب استفاده می‌کنند.

  اسپند در سایر کشورها نیز طرفدار دارد؛ مردم یونان از اسپند به عنوان قاعده‌آور، کرم‌کش، مسکن و خواب‌آور استفاده می‌کنند.

  در گذشته در هند برای سفلیس و در آفریقا نیز برای تب از اسپند استفاده می‌کردند، گرچه مصرف خوراکی این گیاه می‌تواند مسموم‌کننده باشد، اما بعضی از افراد محلی در این کشورها هنوز از آن برای درمان آسم، کولیک، تب، سنگ‌های صفراوی، سکسکه، زردی، مالاریا، دردهای عصبی، پارکینسون، افتادگی رحم، روماتیسم و بیماری‌های ادراری تناسلی استفاده می‌کنند.

  اسپند برای افراد گرم مزاج مضر است و اگر افرادی که مزاج گرم و خشک دارند، حتی مقادیر کمی از آن را بخورند دچار مشکل خواهند شد.

  اگر جوشانده اسپند را صاف‌کرده با عسل و روغن کنجد بنوشید، به شدت حالت تهوع ایجاد می‌کند.

  این گیاه در افراد گرم مزاج باعث سردرد و حالت تهوع می‌شود.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت دلار

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  عوارض جانبی

  معمولاً از گیاه اسپند بیشتر به عنوان خوشبوکننده هوا استفاده می‌شود و شکل خوراکی آن کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، چرا که مصرف ناصحیح آن باعث عوارضی چون تشنج، تهوع، سکسکه، ترشح بیش از حد بزاق و تضعیف سیستم اعصاب مرکزی می‌شود.

  سمی بودن این گیاه به اندازه‌ای است که حتی حیوانات هم با مصرف آن دچار مسمومیت می‌شوند و مواردی از مرگ و میر حیوانات نیز گزارش شده است.

  در قدیم برای کاهش تأثیر میزان سم گیاه اسپند آن را چند بار در آب خیس می‌کردند.

   

  فواید اسپند دود کردن

   

  فواید اسپند دود کردن

   

  پذیرش بعضی از مطالب کتاب مفاتیح‌الجنان مانند اسپند دود کردن ، از نظر عقل اشکال دارد ؟

  شیخ عباس قمی صاحب کتاب مفاتیح‌الجنان مردی عالم و دانشمند و محدثی خبیر و آگاه بود ولی باید توجه داشت که کتاب مفاتیح‌الجنان شامل دو بخش است :

  1- متن کتاب که به نام :مفاتیح‌الجنان است.

  2- حواشی اطراف کتاب به نام :الباقیات الصالحات.

  در متن اول مفاتیح‌الجنان – چنان چه خود در مقدمه کتاب گفته است -سعی او بر این بوده که دعاهای معتبر را در این کتاب جمع‌آوری نماید. و در مورد قسم دوم (حواشی مفاتیح‌الجنان که به نام باقیات الصالحات نامیده شده) چنین جمله‌ای را بیان نکرده و به طور کلی نمی‌توان به طور قطعی حکم کرد که همه آنچه در مفاتیح‌الجنان آمده از ائمه معصومین (علیه‌السلام) واردشده است؛ ولی مضمون بعضی از روایات این است که هرگاه روایتی به دست شما رسید که برای انجام دادن کاری ثواب و پاداشی مقرر شده و شما آن کار را انجام دهید به آن ثواب خواهید رسید هر چند آن حدیث را پیامبر(صلی الله علیه و آله) یا امام (علیه‌السلام) نگفته باشد و روی این حساب علما در سند این گونه امور چندان دقت نمی‌کنند و خیلی آن‌ها را مورد بررسی قرار نمی‌دهند.

  اسپند یا اسفند در عربی

  اسفند را به عربی “حَرْمَل” گویند. در مورد اسفند دود کردن روایتی به دست نیامد. در دائره المعارف آمده:گیاه اسفند به سبب داشتن خاصیت‏های طبی در درمان برخی از بیماری‏ها به کار می‏رود”.(مصطفی حسینی دشتی، معارف و معاریف، ج 2، ص 178 ماده اسفند)

  در فرهنگ عامه مردم سرزمین‏های اسلامی اسفند و دانه آن مقدس شمرده می‏شود و آن را برای راندن بلاها و آفت‏ها و دفع چشم زخم به کار می‏برند.(دائره المعارف بزرگ اسلامی، ج 6، ص 333، ماده اسفند.)

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت سکه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  اسپند در مفاتیح‌الجنان

  و اما در مورد اسپند، البته در مفاتیح راجع به دود کردن اسپند مطلبی نیامده ولی روایاتی نقل شده که سحر را برطرف می‌کند و دانه آن شفای هفتاد درد است. گرچه صدور این روایات از معصومین صددرصد ثابت نیست ولی به صرف استبعاد عقلی هم رد آن صحیح نیست. از نظر عقلی چه مانعی دارد که اسپند مصرف دارویی داشته باشد و برای درمان برخی مرض‌ها و دردها مفید باشد و یا این که ریشه و شاخه آن موجب برطرف شدن سحر و جادو باشد.

  آیا درست است که “اسپند” دود کردن هفتاد بلا را دفع می‌کند؟ آیا سند دارد؟

  با مطالعات و بررسی‌هایی که شد، به حدیثی درباره دود کردن اسفند دست نیافتیم ، امّا در یکی از روایات اشاره شده است که اسفند، دوای هفتاد درد است.امام صادق(علیه السلام) فرمود: “اسپند شفای هفتاد درد است که کم‌ترین آن‌ها جذام است، پس از (مداوا کردن با) آن غفلت نکنید.( طب الأئمه، عبداللَّه سابور، نیسابوری، ص 68.)

  ممکن است مقصود از عدد هفتاد، فراوانی فایده این گیاه در درمان دردها باشد، نه انحصار در آن عدد؛ زیرا در روایت دیگر از پیامبر(صلی الله علیه وآله) دوای هفتاد و دو درد بیان شده است.( همان، ص 67)

  نقش اسپند در رفع چشم زخم

  در مورد دود اسفند برای رفع چشم زخم روایت خاصی وارد نشده است.

  از دیدگاه اسلام دود کردن اسفند، تأثیری در دفع بلا یا چشم زخم ندارد . این نوع کارها، جزو آداب و رسوم مردم است و ریشه اسلامی ندارد، البته در باره رویاندن اسفند و خواص آن روایاتی وارد شده ؛ در حدیث است که پیغمبر اکرم (صلی الله علیه وآله) فرمود: از اسفند درخت یا برگ یا میوه‌ای نمی‌روید، مگر آن که فرشته‌ای بر آن گماشته شده است تا آن را به آن که باید برساند، یا خشک شود، در ریشه و ساقه‌اش شفا است، در دانه آن داروی 72 بیماری .( مکارم الأخلاق،ترجمه میر باقری، ج1، ص 355.)

  نیز از محمد بن حکم نقل شده است: پیامبری به خداوند از ترسویی امتش شکایت کرد، خداوند به وی وحی فرمود : دستور ده امتت اسفند بخورند که شجاعت را زیاد می‌کند. (آسمان و جهان، ترجمه کتاب السماء و العالم بحار،ج6 ،ص 184 باب هشتاد و سوم: اسفند و کندر،ص182)

   

  کلمات کلیدی : از اسپند عوارض ' ') ( () (آسمان (الکل، (حواشی (سانسکریت (صلی (علیه‌السلام) (مداوا (نام ) ) ممکن ) نقش ) نیز ، ،ص ؛ ؟ شیخ آب آداب آرام آسم، آسیا آشنا آفت‏ها آفریقا آله) آلکالوئید آلکالوئیدهای آمده آمدهگیاه آمفتامین‌ها آمیب آن آنزیم آنچه آن‌ها آگاه آیا آیین آیینی ائمه ادراری ارتفاعی از است است است از است اسپند است در است گل است( است) است، است؛ استامام استبعاد استفاده اسطوره اسفند اسفند) اسفند) در اسفند، اسلام اسلامی اسلامی، اسپند اسپند یکی اسپند اِسپَند اسپند، اشاره اشکال اطراف اعصاب افتادن افتادگی افراد افرادی افسردگی الأئمه، الأخلاق،ترجمه الباقیات البته السلام) السماء الصالحات الصالحات در العالم الله المعارف الی اما امام امتت امتش امور امّا انجام انحصار اندازه اندازه‌ای اهمیت او اوستای اول اکثر اکرم اکستازی اکسیداز اگر ای ایجاد ایرانی‌ها، این با با) باب بار باره باریک بازجذب بازدارنده‌های بازدید باستانی باشد باشد آیا باشد، باعث باقری، باقیات باور باورند باید بتاکربولین بحار،ج بخش بخورند بر برای برخی بررسی بررسی‌هایی برساند، برطرف برنگ برگ برگ‌های بزاق بزرگ بساری بسیار بسیاری بطول بعد، بعضی بلا بلاها بن بنوشید، به بوته بود بودن بوده بیان بیش بیشتر بیماری بیماری‌های بیماری‏ها تأثیر تأثیری تا تاریخ تب تب، تداخلات ترجمه ترسویی ترشح تشنج تشنج، تضعیف تقدس تقسیمات تمام تناسلی تهوع تهوع، تواند توجه توسط تیرامین تیره ثابت ثواب ج ج، جات جادو جانبی معمولاً جذام جزو جمع‌آوری جمله جمله‌ای جهان، جوشانده حالت حاوی حتی حد حداقل حدود حدیث حدیثی حساب حسینی حشرات، حواشی حَرْمَل حکم حیوانات خاصی خاصیت‏های خانه خاورمیانه خبیر خداوند خدایان خشک خصوص خطرناک خنثی خواب‌آور خواص خواهند خواهید خود خودداری خوراکی خوردن خوشبوکننده خون خیس خیلی دائره دادن دارای دارد دارد؛ دارد؟ با دارند، داروی دارویی داشت داشتن داشته دانان دانشمند دانه دانه‌های در دراز درباره درخت درد دردها دردهای درست درشت درمان درمانی درون دست دستور دشتی، دعاهای دفع دقت دلار دلیل دنیا، ده دهید دو دوای دود دور دوم دچار دیدگاه دیگر را راجع راندن رحم، رد رسوم رسید رفع روان روایات روایاتی روایت روایتی روغن روماتیسم روی رویاندن ریشه ریگ‌ودا زخم زخم در زرتشت زردی، زیاد زیرا سابور، ساعت ساقه‌اش سال سانتی سایر سبب سبز سبز، سحر سردرد سرزمین‏های سرشار سروتونین سریع سعی سفلیس سفید سم سند سنگ‌های سوزانده سوسیس سوم سپند سکسکه، سکه سیاه سیتالوپرام، سیستم شاخه شامل شجاعت شد اگر شد، شدت شدن شده شده) شدید، شفا شفای شما شمرده شود شود، شوک، شکایت شکسته شکل ص صاحب صادق(علیه صاف‌کرده صحیح صددرصد صدور صرف صفحات صفراوی، صورت ضد ضدافسردگی ضدانگل، ضدعفونی ضربان طب طبی طرفدار طور طول ظاهر عالم عامه عباس عبداللَّه عدد عدد؛ عدم عربی عربی اسفند عسل عصبی، عقل عقلی علما علمی علیه عنوان عوارضی غذاهای غذایی غفلت غلیظ فایده فراموش فراوانی فرشته‌ای فرمائید فرمود فرهنگ فشار فضا فواید قاعده‌آور، قبل قدری قدیم قرار قرص قسم قطع قطعی قلب قمی قیمت لبنی، لذا ماده مالاریا، مانده مانعی مانند مانند، مایل متر متعدد متن متون مت‌آمفتامین(شیشه)، محدثی محصولات محلی محمد مختلف مخصوصا مراسم مردم مردی مرض‌ها مرکزی مرگ مرگ‌آور مزاج مسمومیت مسموم‌کننده مسکن مشکل مصرف مصرفشان مضر مضمون مطالب مطالعات مطلبی معارف معاریف، معتبر معصومین معمول معنوی مفاتیح مفاتیح‌الجنان مفاتیح‌الجنان و مفید مقادیر مقدس مقدمه مقرر مقصود ملقب مواد موارد، مواردی موجب موجود مورد مورفین مونوآمین مکارم مگر می میر میزان میوه میوه‌ای می‌تواند می‌شود می‌شود می‌شود سمی می‌شوند می‌کردند می‌کردند، می‌کند می‌کند این می‌کند؟ می‌کنند اسپند می‌کنند در می‌گیرد علاوه می‌گیرد، می‏برند(دائره می‏رود(مصطفی می‏شود نازک ناصحیح نام نامنظم نامیده ندارد ندارد، نشده نظر نقل نماید نمی‌توان نمی‌دهند اسپند نمی‌روید، نمی‌کنند نه نوع نکرده نکنید( نگفته نیافتیم نیامد نیامده نیتراریاسه نیز نیسابوری، نیست ها های هر هرگاه هرگونه هزاران هستند؛ هشتاد هفتاد هفتاد، هفته هم همان همان، همه همگی همین هند هندو هنوز هوا هوم هویت و وآله) وارد واردشده واقعی وحی ولی وی پاداشی پارکینسون، پایا پروتئینی پس پنیر، پوشینه پیامبر(صلی پیامبری پیغمبر چرا چشم چشم‌زخم چنان چند چندان چندساله چنین چه چون کار کارها، کاری کاسبرگ کالباس کاهش کبد کتاب کرد کرد، کردن کردن پذیرش کرم‌کش کرم‌کش، کشنده کشورها کلی کم کمتر کمی کم‌ترین کنجد کندر،ص) کننده که کولیک، کوکائین، گذشته گردان گرم گرم) گروه گرچه گزارش گفته گلبرگ گل‌های گماشته گونه گویند گیاه گیاهان گیاهی ی یا یونان یکی

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “اسپند”

  دیدگاه ها بسته شده اند.