اسفرزه

اسفرزه

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • اسفرزه
 •  

  اسفرزه

  اسفرزه

  اسپرزه یا اسفرزه (نام علمی: Plantago psyllium یا Plantago ovata forsk) یکی از گیاهان است و در ایران از جمله در بلندی‌های بالای ۲۵۰۰ متر در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌روید. در زبان بلوچی به آن دانیچک می‌گویند و این گیاه در بلوچستان ایران و پاکستان به وفور رشد می‌کند که بلوچها تخم این گیاه را جهت رفع اسهال با ماست مخلوط کرده و به خورد بیمار می‌دهند که بسیار مؤثر است.

  این گیاه علفی و یکساله، بدون ساقه یا دارای ساقه‌های کوتاه و برگهای باریک، دراز و نوک تیز با سه رگبرگ سراسری در جهت طول برگ، گلهای کوچک آن به صورت سنبله‌های استوانه‌ای یا تقریباً مدور به طول ۵/۱ تا ۳ سانتی‌متر در راس دمگل ظاهر می‌شوند و محتوی دانه‌هایی به رنگ قهوه‌ای مایل به زرد هستند. ارتفاع این گیاه به ۱۰ تا ۳۵ سانتی‌متر می‌رسد. میوه این گیاه پوشینه، شکوفا، دو خانه و محتوی معمولاً یک‌دانه کوچک، لغزنده و به رنگ قهوه‌ای در هر خانه‌است. این گیاه به حالت خودرو روی چمن‌های خشک، چراگاه‌ها، مزارع رها شده، علف زارها، کنار راه‌ها و جویبارها و بیابان‌های بایر دیده می‌شود.

  این گیاه در مرحله رویش بیشتر به آب و هوای خشک و سرد نیاز دارد ولی در طول دوره رسیدن بذر و برداشت نیاز به هوای خشک و آفتابی دارد. کاشت تا برداشت تکثیر بوسیله دانه و در زمین‌های شنی قابل نفوذ، شخم زده و عاری از علف‌های هرز صورت می‌گیرد. برای این کار ابتدا، شیارهایی به عمق ۴ تا ۵ سانتی‌متر و به فواصل ۶۰ سانتی‌متر، در زمین ایجاد می‌کنند. سپس دانه‌ها را هنگام بهار در این شیارها می‌کارند و نیز غلتک ملایمی بر روی آنها می‌زنند، تا دانه‌ها از قشر نازک خاک پوشیده گردند. معمولاً پس از نمو دانه‌ها و پیدا شدن گیاهان جوان، فاصله آنها را از یکدیگر به نحوی زیاد می‌کنند که هر پایه از دیگری لااقل ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر فاصله داشته باشد. مقدار بذر مورد نیاز ۵ تا ۷ کیلوگرم در هکتار است. طول مدت جوانه زنی ۷ تا ۱۰ روز می‌باشد. گیاه احتیاجات آبی متوسطی دارد، ۵ تا ۶ آبیاری سبک به دلیل سیستم ریشه‌ای کوچک در طول دوره رویش برای گیاه کافی است، آبیاری دوم باید با یک وقفه ۱۰ تا ۱۵ روزه صورت گیرد. احتیاجات غذایی گیاه پایین است، ۵۰ تا۷۰ کیلوگرم در هکتار کود از ته در دو نوبت، ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم در هکتار کود فسفره و ۲۵ تا ۳۵ کیلوگرم در هکتار کود پتاس برای رشد گیاه کافی است. ۶۰ روز پس از کاشت بذر گیاه به گل می‌رود و ۸ تا ۱۷ روز بعد آماده برداشت است. هنگامی که سنبله‌ها به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز در آیند و برگهای پایینی خشک شوند و بیفتند و برگهای بالایی قهوه‌ای رنگ گردند بهترین زمان برداشت است.

   

  خواص اسفرزه

   

  خواص اسفرزه

   

  ترکیب شیمیایی

  دانه های اسفرزه دارای 10 درصد موسیلاژ است که در اثر هیدرولیز تولید دگزیلوزان، آرابینوز، د – گالاکتوز، د – گالاکتورونیک اسید می نماید. همچنین دارای روغن ثابت، پروتئین و املاح معدنی می باشد. دانه های اسپرزه را در آب قرار دهند پوسته خارجی اپیدرم متورم می شود و تولید یک لایه موسیلاژی در اطراف هسته می نماید و از این رو آن را در درمان اسهال خونی (کمی بو داده استفاده می‌کنند) به کار می برند.

  در آمریکا از آن داروهای ملینی چون Metamucil تهیه میگردد که ملین خوبی است دانه بسیار سختی است که تقریبا در غالب مناطق دنیا می روید و در ردیف مفیدترین، موثرترین و بی ضررترین و در عین حال ملایم ترین ملینهای گیاهی است که از قرنها پیش برای لینت مزاج تجویز شده است ولی تحقیقات جدید نشان می دهد که دانه های اسپرزه برای کاهش کلسترول و قند خون نیز موثر است.

   

  شفابخشی با اسفرزه

  در حدود 30 درصد پوشش دانه اسپرزه را یک ماده جاذب آب تشکیل می‌دهد که موسیلاژ نامیده می شود و پس از خیس شدن و جذب آب، لعاب می‌دهد و هر دانه 10 برابر حجم خودش متورم می‌شود و به شکل لعابی ژلاتینی درمی‌آید و این لعاب است که منشاء شفابخشی آن در موارد اسهال و یبوست می‌باشد. پژوهشهای دانشمندان نشان می‌دهد که یک قاشق مرباخوری تخم اسفرزه که 3 بار در روز خورده شود و هر بار اقلا دو لیوان آب ولرم با آن نوشیده شود، اثر محسوسی در تخلیه و رفع یبوست دارد.

  طبق گزارشی اسفرزه در مورد کاهش درد و رفع خارش بیماریهای کولون و رکتوم و قطع خونریزی بواسیر نیز مفید است. و همچنین در کاهش کلسترول.

  در مجله اتحادیه پزشکان آمریکا نقل شده که در مدت 12 هفته 5 درصد کلسترول را کاهش می دهد.

   

  نکات احتیاط آمیز در مصرف اسفرزه

  به عنوان ملین و کاهنده کلسترول و احتمالا پیشگیری سرطان، اسفرزه فی نفسه نقشی ندارد بلکه خاصیت ورم کردن و تولید لعاب زیاد آن است که این آثار را ایجاد می کند. پس اگر اسفرزه خورده شود و به قدر کافی آب زیاد خورده نشود، روده ها ورم کرده و چون آب مدفوع کاملا جذب می شود برعکس، انتظار خروج مدفوع متعسر می شود. پس فراموش نشود که با اسفرزه باید آب زیاد خورده شود.

  بااینکه یبوست ناراحتی عمومی زنان باردار است ولی مع هذا زنان باردار باید از خوردن اسفرزه نظیر سایر ملین ها پرهیز کنند و برای رفع یبوست از سایر خوراکی های غنی از فایبر و الیاف گیاهی مانند سبزیها، دانه‌های غلات، نان سبوس دار و … استفاده کنند. و همچنین برای کودکان زیر 2 سال نباید داده شود.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت دلار

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از دیدگاه حکمای طب سنتی ایران

  طبیعت آن سرد و تر است، نوع سفید رنگ آن مرغوبتر و در آب ته نشین شود. دانه های لعاب زا و خوردن لعاب آن موجب تسکین حرارت و تشنگی می باشد و برای تبهای گرم، غلیان خون و ناراحتی و خشونت سینه و حلق و زبان و سردرد و زخم روده و رفع یبوست روده ها که منشاء آن علل صفراوی یا عوارض حاصله از خوردن داروهای گرم است بسیار مفید می باشد. در تمام موارد فوق لعاب آن به تنهایی و با مخلوط با روغن بادام شیرین خورده می شود.

  در استعمال خارجی ضماد لعاب اسفرزه مخلوط با سرکه و روغن گلسرخ برای تسکین درد مفاصل گرم، نقرس و نرم کردن ورمهای بخصوص ورمهای پشت گوش نافع است و ضماد کوبیده آن با گلاب برای تسکین سردرد و یا روغن بنفشه برای تسکین سردردهای گرم و رفع خشکی دماغ و اعصاب نافع است و همچنین برای رشد و نرم کردن مو و جلوگیری از دو تا شدن تارهای مو بسیار مفید است در مورد مو باید مالیدن ضماد چند روز پی در پی تکرار شود.

  اگر 12 – 10 گرم تخم اسفرزه در آب گرم خیسانده شود که لعاب آن زود خارج شود و با شکر و با سکنجبین خورده شود برای لینت مراج بسیار مفید است و نوعی ملین است. دم کرده آن برای تسکین درد سینه نافع است.

   

  فواید گیاه اسفرزه

   

  فواید گیاه اسفرزه

   

  * آن را در آب بریزید و بگذارید بماند و دائم به جای آب خوردن از آب آن میل کنید، اگر دائم جرعه جرعه نوشیده شود گرفتگی صدا که از گرمی و حرارت باشد را برطرف می سازد، در موارد کاهش درد و رفع خارش و قطع خونریزی بواسیر نافع است.

  * آن را با عناب در آب بچسبانید و آب آن را صبح ناشتا بخورید و با آب آن بدن را هم بشویید خارش قسمتهای زنانه یا واژینال را برطرف می سازد.

  * آب دم کرده آن را بنوشید، مدر است و برای سوزاک مفید می باشد.

  * 20 گرم در یک لیوان آب جوشانده و 4 روز تکرار شود دافع سنگ کیسه صفرا است.

  * اگر اسفرزه را با تخم شربتی و خاکشیر (هر کدام 100 گرم) ترکیب کرده و هر روز یک قاشق سوپخوری آن را در 2 لیوان آب حل کرده و مصرف کنیم برای رفع خارش تن و تصفیه خون و باز شدن اشتها مفید است.

  * هر روز صبح، ظهر و شب هر بار یک قاشق شربت خوری از آن را در یک فنجان آبجوش بریزید بعد با نبات شیرین نموده بخورید، اسهال خونی را درمان میکند، از خونریزی زیاد و قاعدگی جلوگیری می نماید.

  * آن را بو دهید و هر روز بخورید. اسهالهای طولانی و مزمن را درمان میکند.

  * لعاب آن را دائم در گلو قرقره کنید و هم جرعه جرعه بخورید، گلودرد را درمان می کند و اگر آب آن را در دهان نگه دارید برفک و سوختگی و طاول و زخمهای دهان رادرمان می کند.

  * آن را بکوبید، بعد با سرکه خمیر نموده و هر روز صبح و شب روی محل ضماد بگذارید سالک را درمان می کند.

  * آن را با شیر مادر دختردار خمیر نموده و ضماد اندازید. خنازیر (غده‌های سخت که در گردن و زیرگلو پیدا می شود) را درمان می‌کند.

  * گل ختمی کوبیده را با لعاب آن مخلوط کنید و بر پیشانی بمالید. سردردی که از آفتاب باشد را تسکین می‌دهد.

  تذکر مهم : توجه شود که در استعمال داخلی هیچگونه نباید تخم اسفرزه کوبیده شود، زیرا اگر کوبیده شود و خورده شود خطرناک است و خوردن در حدود 40 گرم تخم اسفرزه کوبیده شده موجب سرد شدن بدن و تخدیر و تنگی نفس و آشفتگی و سرانجام منجر به غش و توقف نبض و پس از مدتی احتمالامنجر به مرگ می شود. لذا در این حالت از داروهای قی آور گرم نظیر آب عسل و نمک و یا سایر داروها استفاده می شود.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت سکه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  به مثل بزر قطونا دل درویشان است تا درست است صفا ورشکنی سم گردد

  و در نهایت خلاصه‌ای از خواص اسپرزه به قرار زیر است :

  1- نرم کننده شکم
  2- ضد زخم روده و معده
  3- ضد حرارت و عطش
  4- ضد اسهال ساده و خونی
  5- ضد خونریزی سینه
  6- نشاط آور
  7- ضد تب و لرز

   

  کلمات کلیدی : از به (غده‌های (نام (هر (کمی ) آب آب، آبجوش آبی آبیاری آثار آرابینوز، آشفتگی آفتاب آفتابی آماده آمریکا آمیز آن آنها آور آور آیند ابتدا، اتحادیه اثر احتمالا احتمالامنجر احتیاجات احتیاط ارتفاع از است است است است است این است، استان استعمال استفاده استوانه‌ای اسفرزه اسفرزه اسفرزه به اسفرزه در اسفرزه اسپرزه اسهال اسهالهای اسپرزه اسید اشتها اطراف اعصاب اقلا الیاف املاح انتظار اندازید اپیدرم اگر ایجاد ایران ایران طبیعت این با بادام بار باردار باریک، باز بازدید باشد باشد بالای بالایی باید بایر بخصوص بخورید بخورید، بدن بدون بذر بر برابر برای برداشت برطرف برعکس، برفک برند در برگ، برگهای بریزید بزر بسیار بشویید بعد بلندی‌های بلوچستان بلوچها بلوچی بلکه بمالید بماند بنفشه بنوشید، به بهار بهترین بو بواسیر بوسیله بویراحمد بچسبانید بکوبید، بگذارید بی بیابان‌های بیشتر بیفتند بیمار بیماریهای تا تارهای تب تبهای تجویز تحقیقات تخدیر تخلیه تخم تر ترکیب ترین تسکین تشنگی تشکیل تصفیه تقریبا تقریباً تمام تن تنهایی تنگی ته تهیه توجه توقف تولید تکثیر تکرار تیز ثابت، جاذب جای جدید جذب جرعه جلوگیری جمله جهت جوان، جوانه جوشانده جویبارها حاصله حال حالت حجم حدود حرارت حل حلق حکمای خارج خارجی خارش خاصیت خانه خانه‌است خاک خاکشیر ختمی خروج خشونت خشک خشک، خشکی خطرناک خلاصه‌ای خمیر خنازیر خواص خوبی خودرو خودش خوراکی خورد خوردن خورده خوری خون خونریزی خونی خونی خیس خیسانده د دائم داخلی داده دار دارای دارد دارد طبق دارد، داروها داروهای دارید داشته دافع دانشمندان دانه دانه‌ها دانه‌های دانه‌هایی دانیچک دختردار در دراز درد درست درصد درمان درمی‌آید درویشان دل دلار دلیل دم دماغ دمگل دنیا دهان دهد دهد دهند دهید دو دوره دوم دگزیلوزان، دیده دیدگاه دیگر دیگری را رادرمان راس راه‌ها ردیف رسیدن رشد رفع رنگ رها رو روده روز روزه روغن روی روید رویش رکتوم رگبرگ ریشه‌ای زا زارها، زبان زخم زخمهای زده زرد زمان زمین زمین‌های زنان زنانه زنی زود زیاد زیر زیرا زیرگلو ساده سازد سازد، ساقه ساقه‌های سال سالک سانتی‌متر سانتی‌متر، سایر سبزیها، سبوس سبک سخت سختی سراسری سرانجام سرد سردرد سردردهای سردردی سرطان، سرکه سفید سم سنبله‌ها سنبله‌های سنتی سنگ سه سوختگی سوزاک سوپخوری سپس سکنجبین سکه سیستم سینه سینه شب شخم شدن شده شده، شربت شربتی شفابخشی شنی شود شود شود اگر شود بااینکه شود در شود) شود، شوند شکر شکل شکم شکوفا، شیارها شیارهایی شیر شیرین شیمیایی دانه صبح صبح، صدا صفا صفحات صفرا صفراوی صورت ضد ضررترین ضماد طاول طب طول طولانی ظاهر ظهر عاری عسل عطش علف علفی علف‌های علل علمی عمق عمومی عناب عنوان عوارض عین غالب غذایی غش غلات، غلتک غلیان غنی فاصله فایبر فراموش فرمائید فسفره فنجان فواصل فواید فوق فی قابل قاشق قاعدگی قدر قرار قرقره قرمز قرنها قسمتهای قشر قطع قطونا قند قهوه‌ای قی قیمت لااقل لایه لذا لرز لعاب لعابی لغزنده لینت لیوان مؤثر مادر ماده ماست مالیدن مانند مایل متر متعسر متورم متوسطی مثل مجله محتوی محسوسی محل مخلوط مدت مدتی مدر مدفوع مدور مراج مرباخوری مرحله مرغوبتر مرگ مزاج مزارع مزمن مصرف مع معدنی معده معمولاً مفاصل مفید مفیدترین، مقدار ملایم ملایمی ملین ملینهای ملینی مناطق منجر منشاء مهم مو موارد موثر موثرترین موجب مورد موسیلاژ موسیلاژی می میل میوه میکند میکند، میگردد می‌باشد می‌دهد می‌دهد تذکر می‌دهند می‌رسد می‌رود می‌روید می‌زنند، می‌شود می‌شود این می‌شوند می‌کارند می‌کند می‌کند می‌کنند می‌کنند) می‌گویند می‌گیرد ناراحتی نازک ناشتا نافع نامیده نان نبات نباید نبض نحوی ندارد نرم نشاط نشان نشود نشود، نشین نظیر نفس نفسه نفوذ، نقرس نقشی نقل نماید نماید نمو نموده نمک نهایت نوبت، نوشیده نوع نوعی نوک نکات نگه نیاز نیز ها های هذا هر هرز هستند هسته هفته هم همچنین هنگام هنگامی هوای هکتار هیدرولیز هیچگونه و واژینال ورشکنی ورم ورمهای وفور وقفه ولرم ولی پاکستان پایه پایین پایینی پتاس پرهیز پروتئین پزشکان پس پشت پوسته پوشش پوشیده پوشینه، پژوهشهای پی پیدا پیش پیشانی پیشگیری چراگاه‌ها، چمن‌های چند چون ژلاتینی کار کاشت کافی کاملا کاهش کاهنده کدام کردن کرده کلسترول کلسترول در کنار کند کند کنند کننده کنید کنید، کنیم که کهگیلویه کوبیده کوتاه کود کودکان کولون کوچک کوچک، کیسه کیلوگرم گالاکتورونیک گالاکتوز، گردد و گردن گردند گرفتگی گرم گرم) گرم، گرمی گزارشی گل گلاب گلسرخ گلهای گلو گلودرد گوش گیاه گیاهان گیاهی گیرد یا یبوست یک یکدیگر یکساله، یکی یک‌دانه

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “اسفرزه”

  دیدگاه ها بسته شده اند.