امام حسین

امام حسین

مجموعه: اختصاصی, دینی و مذهبی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • امام حسین
 •  

  امام حسین

   

   

  امام حسین

   

  یکی از نکات قابل تاملی که در عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) در کشور به چشم می‌خورد، این است که هیات‌های مذهبی هنوز عاشورا آغاز نشده به عزاداری می‌پردازند، اما بعد از عاشورا که امام حسین(ع) به شهادت می‌رسد و اصحاب و یاران حضرت به اسارت می‌روند، هیات‌ها جمع می‌شوند که این امر خود جای بسی تامل دارد.

  به گزارش ایسنا، غم و مصیبت اهل بیت (ع) از همان آغازین روزهای ماه محرم آغاز می‌شود و از دوم این ماه که کاروان امام حسین (ع) به صحرای کربلا می‌رسد، این حزن  و زاری دو چندان می‌شود.

  اما درباره عزاداری‌هایی که در جامعه برگزار می‌شود و همه آن از رویِ ارادت به سیدِ و سالار شهیدان است، باید به نکاتی توجه کنیم؛ از جمله اینکه چرا بعد از روز عاشورا، مراسم‌های عزاداری هم برچیده می‌شوند و دیگر خبری از خمیه‌های عزا نیست؟ درحالیکه در این روز تازه امام حسین (ع) و یارانش به شهادت رسیده و اهل یت ایشان به اسارت درمی‌آیند.

  به نظر باید این امر در جامعه ترویج پیدا کند که محرم و عزاداری اباعبدالله فقط به ۱۰ روز ابتدایی این ماه محدود نشود.

  «حجت‌الاسلام والمسلمین بهرام دلیر»، مدرس فلسفه عالی و عرفان حوزه علمیه قم در این‌باره با اشاره به اینکه محرم در واقع نماد عزاداری یک ملت محسوب می‌شود، اظهار کرد: در رابطه با این نماد عزاداری بحث‌هایی وجود دارد که گاهی تحریف‌هایی در آن‌ها رخ داده و در طول زمان معاصر محور بحث‌های اباعبدالله و محرم متأسفانه به دست کسانی افتاده است که فقط از دار دنیا یک سرمایه حنجره دارند و معرفت و عرفانی در نهاد برخی از آن‌ها وجود ندارد و گاهی بی‌ادبی‌ها و بی‌اخلاقی‌هایی از آن‌ها سر می‌زند که قطعا امام حسین (ع) نیز از این رفتار راضی نیست.

  وی خاطرنشان کرد: اینکه در دهه اول محرم صرفا برخی هیأت‌ها عزاداری می‌کنند و بعد از آن دیگر خبری از عزاداری نیست، جای کار بسیار زیادی دارد. امام حسین (ع) در روز عاشورا شهید می‌شود و عزاداری اصلی از همان روز تا دهه آخر صفر که اربعین است باید برگزار شود، ولی می‌بینیم که امام حسین (ع) هنوز شهید نشده است مردم عزاداری و سیاه پوشان را آغاز می‌کنند و کلا در روز عاشورا مراسم تمام می‌شود.

  این مدرس فلسفه عالی و عرفان حوزه علمیه قم تصریح کرد:‌ ما پس از برگزاری هر دوره عزاداری باید به حقیقت و معنای واقعی کربلا پی ببریم، اما متأسفانه این امر در جامعه ما وجود ندارد. یکی از زوایای برجسته عاشورا بردباری و صبوری است که در بین اهل بیت (ع) شاهد آن هستیم؛ اما آیا در عزاداری‌های ما نیز این سبک‌ها در بین مردم ترویج پیدا می‌کند و آیا سبک زندگی اجتماعی ما از محرم سال گذشته نسبت به امسال تغییراتی داشته است؟

  دلیر تأکید کرد: شجاعت و جانثاری، ترویج نماز اول وقت و امثال این‌ها جزء افکار و اندیشه‌های برجسته عاشورا و اباعبدالله (ع) است. متأسفانه در برخی مواقع می‌بینیم که محرم در بین ما به سمت دیگری می‌رود، در حالیکه اهداف اباعبدالله (ع) به سمت دیگری. محرم مجموعه‌ای از باورهاست که نمونه این باور را در شب عاشورا می‌بینیم. ما باید این‌ها را تجزیه و تحلیل کنیم تا محرم سال آینده که می‌آید، اندیشه‌محوری در جامعه ما در رأس امور باشد نه مداح محوری.

  وی یادآور شد: زمانی که محرم را به مداحی و فقط صدا سپردیم، دیگر نمی‌توانیم افکار اباعبدالله (ع) را در جامعه پیاده کنیم. برخی در بین این عزیزان هستند که سواد دارند، اما اغلب‌شان معرفت چندانی نسبت به قیام عاشورا ندارند. مجددا تأکید می‌کنم که دهه محرم از عاشورا شروع می‌شود. یکی از مواردی که باید به آن در عزاداری‌ها پرداخت همین امر است که هیات‌ها فقط  ۱۰ روز اول عزاداری می‌کنند.

  سابقه تاریخی عزاداری در دهه اول ماه محرم

  نقش عزاداری در حفظ فرهنگ عاشورا مهم است و آثار و برکات خوبی برای بشر داشته و خواهد داشت. افزون بر این، کاروان امام حسین (ع) روز دوم محرّم سال ۶۱ هجری وارد کربلا شد، پس از آن سپاه کوفیان به تدریج وارد شدند و عزا و مصیبت خاندان اهل بیت(ع) از همان زمان آغاز شد. بنابراین چون اصل گرفتاری حضرت از دهه اول محرم آغاز شده است، پیروان حضرت از اول محرم عزاداری می‌کنند.

  عزاداری از ابتدای محرم سابقه تاریخی دارد. آغاز عزاداری در دهه اول محرم آن هم به صورت فراگیر همانند عزاداری امروزه را می‌توان از عصر معزالدوله دیلمی از سلسله آل بویه دانست. (۱)

  معزالدّوله اولین کسی است که فرمان داد مردم شیعه بغداد در دهه اول محرم برای حضرت امام حسین (ع) سیاه بپوشند و بازار را سیاهپوش کنند و در روز عاشورا دکان‌ها را ببندند و از طباخی جلوگیری کنند و تعطیل عمومی اعلام کنند. این مراسم در تمام کشورهای اسلامی از جمله ایران تا اوایل سلطنت سلجوقیان معمول بود که تا به امروز ادامه دارد. (۲)

  ——————————————
  منبع:

  ۱.مرتضی مطهری، مجموعه آثار، ج ۱۷، ص ۹۴

  ۲.جواد محدّثی، فرهنگ عاشورا، ص ۳۱۳

   

  زندگینامه امام حسین

   

  زندگینامه امام حسین

   

  دومین فرزند برومند حضرت علی و(1) در روز سوم ماه شعبان سال چهارم هجرت فاطمه ، که درود خدا بر ایشان باد، در خانه وحی و ولایت چشم به جهان گشود.
  چون خبر ولادتش به پیامبر گرامی اسلام (ص ) رسید، به خانه حضرت علی (ع ) و فاطمه را فرمود تا کودکش را بیاورد. اسما او را در پارچه ای سپید (2) (س ) آمد و اسما پیچید و خدمت رسول اکرم (ص ) برد، آن گرامی به گوش راست او اذان و به گوش چپ (3) او اقامه گفت . به روزهای اول یا هفتمین روز ولادت با سعادتش ، امین وحی الهی ، جبرئیل ، فرود آمد و گفت : سلام خداوند بر تو باد ای رسول خدا، این نوزاد را به نام پسر کوچک هارون (شبیر) چون علی برای تو بسان هارون (5) که به عربی (حسین ) خوانده می شود نام بگذار. (4)برای موسی بن عمران است ، جز آن که تو خاتم پیغمبران هستی .
  و به این ترتیب نام پرعظمت “حسین ” از جانب پروردگار، برای دومین فرزند فاطمه (س ) انتخاب شد. به روز هفتم ولادتش ، فاطمه زهرا که سلام خداوند بر او باد، گوسفندی را برای کشت ، و سر آن حضرت را تراشید و هم وزن موی سر او (6) فرزندش به عنوان عقیقه (7) نقره صدقه داد.

  حسین (ع ) و پیامبر (ص )
  از ولادت حسین بن علی (ع ) که در سال چهارم هجرت بود تا رحلت رسول الله (ص ) که شش سال و چند ماه بعد اتفاق افتاد، مردم از اظهار محبت و لطفی که پیامبر راستین اسلام (ص ) درباره حسین (ع ) ابراز می داشت ، به بزرگواری و مقام شامخ پیشوای سوم آگاه شدند. سلمان فارسی می گوید: دیدم که رسول خدا (ص ) حسین (ع ) را بر زانوی خویش نهاده او را می بوسید و می فرمود: تو بزرگوار و پسر بزرگوار و پدر بزرگوارانی ، تو امام و پسر امام و پدر امامان هستی ، تو حجت خدا و پسر حجت خدا و پدر حجتهای خدایی که نه نفرند و خاتم ایشان ، (8) قائم ایشان (امام زمان “عج “) می باشد.
  انس بن مالک روایت می کند: وقتی از پیامبر پرسیدند کدام یک از اهل بیت خود را بیشتر دوست می داری ، فرمود:
  بارها رسول گرامی حسن (ع ) و حسین (ع ) را به سینه می فشرد و (9) حسن و حسین را، (10) آنان را می بویید و می بوسید. ابوهریره که از مزدوران معاویه و از دشمنان خاندان امامت است ، در عین حال اعتراف می کند که : “رسول اکرم را دیدم که حسن و حسین را بر شانه های خویش نشانده بود و به سوی ما می آمد، وقتی به ما رسید فرمود هر کس این دو فرزندم را دوست بدارد مرا دوست (11) داشته ، و هر که با آنان دشمنی ورزد با من دشمنی نموده است .
  عالی ترین ، صمیمی ترین و گویاترین رابطه معنوی و ملکوتی بین پیامبر و حسین را می توان در این جمله رسول گرامی اسلام (ص ) خواند که فرمود: “حسین از من و من از (12) حسینم

  حسین (ع ) با پدر
  شش سال از عمرش با پیامبر بزرگوار سپری شد، و آن گاه که رسول خدا (ص ) چشم ازجهان فروبست و به لقای پروردگار شتافت ، مدت سی سال با پدر زیست . پدری که جز به انصاف حکم نکرد، و جز به طهارت و بندگی نگذرانید، جز خدا ندید و جز خدا نخواست و جز خدا نیافت . پدری که در زمان حکومتش لحظه ای او را آرام نگذاشتند،همچنان که به هنگام غصب خلافتش جز به آزارش برنخاستند. در تمام این مدت ، با دل و جان از اوامر پدر اطاعت می کرد، و در چند سالی که حضرت علی (ع ) متصدی خلافت ظاهری شد، حضرت حسین (ع ) در راه پیشبرد اهداف اسلامی ، مانند یک سرباز فداکار همچون برادر بزرگوارش می کوشید، و در جنگهای “جمل “، “صفین ” و “نهروان ” شرکت و به این ترتیب ، از پدرش امیرالمؤمنین (ع ) و دین خدا حمایت کرد و (13) داشت . حتی گاهی در حضور جمعیت به غاصبین خلافت اعتراض می کرد.
  در زمان حکومت عمر، امام حسین (ع ) وارد مسجد شد، خلیفه دوم را بر منبر رسول الله (ص ) مشاهده کرد که سخن می گفت . بلادرنگ از منبر بالا رفت و فریاد زد: “از منبر (14) پدرم فرود آی ….

  امام حسین (ع ) با برادر
  پس از شهادت حضرت علی (ع )، به فرموده رسول خدا (ص ) و وصیت امیرالمؤمنین (ع )مامت و رهبری شیعیان به حسن بن علی (ع )، فرزند بزرگ امیرالمؤمنین (ع )، منتقل گشت و بر همه مردم واجب و لازم آمد که به فرامین پیشوایشان امام حسن (ع ) گوش فرادارند. امام حسین (ع ) که دست پرورد وحی محمدی و ولایت علوی بود، همراه و همکار و همفکر برادرش بود. چنان که وقتی بنا بر مصالح اسلام و جامعه مسلمانان و به دستور خداوند بزرگ ، امام حسن (ع ) مجبور شد که با معاویه صلح کند و آن همه ناراحتیها را تحمل نماید، امام حسین (ع ) شریک رنجهای برادر بود و چون می دانست که این صلح به صلاح اسلام و مسلمین معاویه ، در حضور امام حسن (ع ) وامام حسین (ع ) دهان آلوده اش را به بدگویی نسبت به امام حسن (ع ) و پدر بزرگوارشان امیرمؤمنان (ع ) گشود، امام حسین (ع ) به دفاع برخاست تا سخن در گلوی معاویه بشکند و سزای ناهنجاریش را به کنارش بگذارد، ولی امام حسن (ع ) او را به سکوت و خاموشی فراخواند، امام حسین (ع ) پذیرا شد و به جایش بازگشت ، آن گاه امام حسن (ع ) خود به پاسخ معاویه (15) برآمد، و با بیانی رسا و کوبنده خاموشش ساخت .

  امام حسین (ع ) در زمان معاویه
  چون امام حسن (سلام خدا و فرشتگان خدا بر او باد) از دنیا رحلت فرمود، به گفته رسول خدا (ص ) و امیرالمؤمنین (ع ) و وصیت حسن بن علی (ع ) امامت و رهبری شیعیان به امام حسین (ع ) منتقل شد و از طرف خدا مأمور رهبری جامعه گردید. امام حسین (ع ) می دید که معاویه با اتکا به قدرت اسلام ، بر اریکه حکومت اسلام به ناحق تکیه زده ، سخت مشغول تخریب اساس جامعه اسلامی و قوانین خداوند است ، و از این حکومت پوشالی مخرب به سختی رنج می برد، ولی نمی توانست دستی فراز آورد و قدرتی فراهم کند تا او را از جایگاه حکومت اسلامی پایین بکشد، چنانچه برادرش امام حسن (ع ) نیز وضعی مشابه او داشت .
  امام حسین (ع ) می دانست اگر تصمیمش را آشکار سازد و به سازندگی قدرت بپردازد، پیش از هر جنبش و حرکت مفیدی به قتلش می رساند، ناچار دندان بر جگر نهاد و صبر را پیشه ساخت که اگر برمی خاست ، پیش از اقدام به دسیسه کشته می شد، و از این کشته شدن هیچ نتیجه ای گرفته نمی شد.
  بنابراین تا معاویه زنده بود، چون برادر زیست و علم مخالفتهای بزرگ نیفراخت ، جز آن که گاهی محیط و حرکات و اعمال معاویه را به باد انتقاد می گرفت و مردم را به آینده نزدیک امیدوار می ساخت که اقدام مؤثری خواهد نمود. و در تمام طول مدتی که معاویه از مردم برای ولایت عهدی یزید، بیعت می گرفت ، حسین به شدت با او مخالفت کرد، و هرگز تن به بیعت یزید نداد و ولی عهدی او را نپذیرفت و حتی گاهی (16) سخنانی تند به معاویه گفت و یا نامه ای کوبنده برای او نوشت .
  معاویه هم در بیعت گرفتن برای یزید، به او اصراری نکرد و امام (ع ) همچنین بود و ماند تا معاویه درگذشت …

  قیام حسینی
  یزید پس از معاویه بر تخت حکومت اسلامی تکیه زد و خود را امیرالمؤمنین خواند،و برای این که سلطنت ناحق و ستمگرانه اش را تثبیت کند، مصمم شد برای نامداران و شخصیتهای اسلامی پیامی بفرستد و آنان را به بیعت با خویش بخواند. به همین منظور، نامه ای به حاکم مدینه نوشت و در آن یادآور شد که برای من از حسین (ع ) بیعت بگیر و اگر مخالفت نمود بقتلش برسان . حاکم این خبر را به امام حسین (ع ) رسانید و جواب مطالبه نمود. امام حسین (ع ) چنین فرمود:
  “انا لله و انا الیه راجعون و علی الاسلام السلام اذا بلیت الامه براع مثل (17) یزید آن گاه که افرادی چون یزید، (شراب خوار و قمارباز و بی ایمان و ناپاک که حتی ظاهر اسلام را هم مراعات نمی کند) بر مسند حکومت اسلامی بنشیند، باید فاتحه اسلام را خواند. (زیرا این گونه زمامدارها با نیروی اسلام و به نام اسلام ، اسلام را از بین می برند.)
  امام حسین (ع ) می دانست اینک که حکومت یزید را به رسمیت نشناخته است ، اگر در مدینه بماند به قتلش می رسانند، لذا به امر پروردگار، شبانه و مخفی از مدینه به سوی مکه حرکت کرد. آمدن آن حضرت به مکه ، همراه با سرباز زدن او از بیعت یزید، در بین مردم مکه و مدینه انتشار یافت ، و این خبر تا به کوفه هم رسید. کوفیان از امام حسین (ع ) که در مکه بسر می برد دعوت کردند تا به سوی آنان آید و زمامدار امورشان باشد. امام (ع ) مسلم بن عقیل ، پسر عموی خویش را به کوفه فرستاد تا حرکت و واکنش اجتماع کوفی را از نزدیک ببیند و برایش بنویسد. مسلم به کوفه رسید و با استقبال گرم و بی سابقه ای روبرو شد، هزاران نفر به عنوان نایب امام (ع ) با او بیعت کردند، و مسلم هم نامه ای به امام حسین (ع ) نگاشت و حرکت فوری امام (ع ) را لازم گزارش داد.
  هر چند امام حسین (ع ) کوفیان را به خوبی می شناخت ، و بی وفایی و بی دینی شان را در زمان حکومت پدر و برادر دیده بود و می دانست به گفته ها و بیعتشان با مسلم نمی توان اعتماد کرد، و لیکن برای اتمام حجت و اجرای اوامر پروردگار تصمیم گرفت که به سوی کوفه حرکت کند.
  با این حال تا هشتم ذی حجه ، یعنی روزی که همه مردم مکه عازم رفتن به “منی ” بودند و هر کس در راه مکه جا مانده بود با عجله تمام می خواست خود را به مکه (18) برساند، آن حضرت در مکه ماند و در چنین روزی با اهل بیت و یاران خود، از مکه به طرف عراق خارج شد و با این کار هم به وظیفه خویش عمل کرد و هم به مسلمانان جهان فهماند که پسر پیغمبر امت ، یزید را به رسمیت نشناخته و با او بیعت نکرده ، بلکه علیه او قیام کرده است .
  یزید که حرکت مسلم را به سوی کوفه دریافته و از بیعت کوفیان با او آگاه شده بود، ابن زیاد را (که از پلیدترین یاران یزید و از کثیفترین طرفداران حکومت بنی امیه بود) به کوفه فرستاد. ابن زیاد از ضعف ایمان و دورویی و ترس مردم کوفه استفاده نمود و با تهدید ارعاب ، آنان را از دور و بر مسلم پراکنده ساخت ، و مسلم به تنهایی با عمال ابن زیاد به نبرد پرداخت ، و پس از جنگی دلاورانه و شگفت ، با شجاعت شهید شد.
  (سلام خدا بر او باد). و ابن زیاد جامعه دورو و خیانتکار و بی ایمان کوفه را علیه امام حسین (ع ) برانگیخت ، و کار به جایی رسید که عده ای از همان کسانی که برای امام (ع ) دعوت نامه نوشته بودند، سلاح جنگ پوشیدند و منتظر ماندند تا امام حسین (ع ) از راه برسد و به قتلش برسانند.
  امام حسین (ع ) از همان شبی که از مدینه بیرون آمد، و در تمام مدتی که در مکه اقامت گزید، و در طول راه مکه به کربلا، تا هنگام شهادت ، گاهی به اشاره ، گاهی به اعلان می داشت که : “مقصود من از حرکت ، رسوا ساختن حکومت ضد اسلامی یزید و صراحت ، برپاداشتن امر به معروف و نهی از منکر و ایستادگی در برابر ظلم و ستمگری است و جز حمایت قرآن و زنده داشتن دین محمدی هدفی ندارم .
  و این مأموریتی بود که خداوند به او واگذار نموده بود، حتی اگر به کشته شدن خود و اصحاب و فرزندان و اسیری خانواده اش اتمام پذیرد. رسول گرامی (ص ) و امیرمؤمنان (ع) و حسن بن علی (ع ) پیشوایان پیشین اسلام ، شهادت امام حسین (ع ) را بارها بیان فرموده بودند. حتی در هنگام ولادت امام حسین (ع )، و خود امام حسین (ع ) به (19) رسول گرانمایه اسلام (ص ) شهادتش را تذکر داده بود.
  علم امامت می دانست که آخر این سفر به شهادتش می انجامد، ولی او کسی نبود که در برابر دستور آسمانی و فرمان خدا برای جان خود ارزشی قائل باشد، یا از اسارت خانواده اش واهمه ای به دل راه دهد. او آن کس بود که بلا را کرامت و شهادت را سعادت می پنداشت . (سلام ابدی خدا بر او باد) .
  خبر “شهادت حسین (ع ) در کربلا” به قدری در اجتماع اسلامی مورد گفتگو واقع شده بود که عامه مردم از پایان این سفر مطلع بودند. چون جسته و گریخته ، از رسول الله (ص ) و امیرالمؤمنین (ع ) و امام حسن بن علی (ع ) و دیگر بزرگان صدر اسلام شنیده بودند. بدینسان حرکت امام حسین (ع ) با آن درگیریها و ناراحتیها احتمال کشته شدنش را در اذهان عامه تشدید کرد. بویژه که خود در طول راه می فرمود: “من کان باذلا فینا مهجته (20) و موطنا علی لقاء الله نفسه فلیرحل معنا.
  هر کس حاضر است در راه ما از جان خویش بگذرد و به ملاقات پروردگار بشتابد، همراه ما بیاید. و لذا در بعضی از دوستان این توهم پیش آمد که حضرتش را از این سفر منصرف سازند.
  غافل از این که فرزند علی بن ابی طالب (ع ) امام و جانشین پیامبر، و از دیگران به وظیفه خویش آگاهتر است و هرگز از آنچه خدا بر عهده او نهاده دست نخواهد کشید.
  باری امام حسین (ع ) با همه این افکار و نظریه ها که اطرافش را گرفته بود به راه خویش ادامه داد، و کوچکترین خللی در تصمیمش راه نیافت .
  سرانجام ، رفت ، و شهادت را دریافت . نه خود تنها، بلکه با اصحاب و فرزندان که هر یک ستاره ای درخشان در افق اسلام بودند، رفتند و کشته شدند، و خونهایشان شنهای گرم دشت کربلا را لاله باران کرد تا جامعه مسلمانان بفهمد یزید (باقی مانده بسترهای گناه آلود خاندان امیه ) جانشین رسول خدا نیست ، و اساسا اسلام از بنی امیه و بنی امیه از اسلام جداست .
  راستی هرگز اندیشیده اید اگر شهادت جانگداز و حماسه آفرین حسین (ع ) به وقوع نمی پیوست و مردم یزید را خلیفه پیغمبر (ص ) می دانستند، و آن گاه اخبار دربار یزید و شهوترانیهای او و عمالش را می شنیدند، چقدر از اسلام متنفر می شدند، زیرا اسلامی که خلیفه پیغمبرش یزید باشد، به راستی نیز تنفرآور است … و خاندان پاک حضرت امام حسین (ع ) نیز اسیر شدند تا آخرین رسالت این شهادت را به گوش مردم برسانند. و شنیدیم و خواندیم که در شهرها، در بازارها، در مسجدها، در بارگاه متعفن پسر زیاد و دربار نکبت بار یزید، هماره و همه جا دهان گشودند و فریاد زدند، و پرده زیبای فریب را از چهره زشت و جنایتکار جیره خواران بنی امیه برداشتند و ثابت کردند که یزید سگ باز وشرابخوار است ، هرگز لیاقت خلافت ندارد و این اریکه ای که او بر آن تکیه زده جایگاه او نیست . سخنانشان رسالت شهادت حسینی را تکمیل کرد، طوفانی در جانها برانگیختند، چنان که نام یزید تا همیشه مترادف با هر پستی و رذالت و دناءت گردید و همه آرزوهای طلایی و شیطانیش چون نقش بر آب گشت . نگرشی ژرف می خواهد تا بتوان بر همه ابعاد این شهادت عظیم و پرنتیجه دست یافت .
  از همان اوان شهادتش تا کنون ، دوستان و شیعیانش ، و همه آنان که به شرافت و عظمت انسان ارج می گذارند، همه ساله سالروز به خون غلتیدنش را، سالروز قیام و شهادتش را با سیاه پوشی و عزاداری محترم می شمارند، و خلوص خویش را با گریه بر مصایب آن بزرگوار ابراز می دارند. پیشوایان مآل اندیش و معصوم ما، هماره به واقعه کربلا و به زنده داشتن آن عنایتی خاص داشتند.
  غیر از این که خود به زیارت مرقدش می شتافتند و عزایش را بر پا می داشتند، در فضیلت عزاداری و محزون بودن برای آن بزرگوار، گفتارهای متعددی ایراد فرموده اند. ابوعماره گوید: “روزی به حضور امام ششم صادق آل محمد (ع ) رسیدم ، فرمود اشعاری در سوگواری حسین برای ما بخوان . وقتی شروع به خواندن نمودم صدای گریه حضرت برخاست ، من می خواندم و آن عزیز می گریست ، چندان که صدای گریه از خانه برخاست .
  بعد از آن که اشعار را تمام کردم ، امام (ع ) در فضلیت و ثواب مرثیه و گریاندن مردم بر امام (21) حسین (ع ) مطالبی بیان فرمود و نیز از آن جناب است که فرمود: “گریستن و بی تابی کردن در هیچ مصیبتی شایسته (22) نیست مگر در مصیبت حسین بن علی ، که ثواب و جزایی گرانمایه دارد.
  باقرالعلوم ، امام پنجم (ع ) به محمد بن مسلم که یکی از اصحاب بزرگ او است فرمود: “به شیعیان ما بگویید که به زیارت مرقد حسین بروند، زیرا بر هر شخص باایمانی که (23) به امامت ما معترف است ، زیارت قبر اباعبدالله لازم می باشد.
  امام صادق (ع ) می فرماید: “ان زیاره الحسین علیه السلام افضل ما یکون من الاعمال . (24) همانا زیارت حسین (ع ) از هر عمل پسندیده ای ارزش و فضیلتش بیشتر است .
  زیرا که این زیارت در حقیقت مدرسه بزرگ و عظیم است که به جهانیان درس ایمان و عمل صالح می دهد و گویی روح را به سوی ملکوت خوبیها و پاکدامنیها و فداکاریها پرواز می دهد. هر چند عزاداری و گریه بر مصایب حسین بن علی (ع )، و مشرف شدن به زیارت قبرش و بازنمایاندن تاریخ پرشکوه و حماسه ساز کربلایش ارزش و معیاری والا دارد، لکن باید دانست که نباید تنها به این زیارتها و گریه ها و غم گساریدن اکتفا کرد، بلکه همه این تظاهرات ، فلسفه دین داری ، فداکاری و حمایت از قوانین آسمانی را به ما گوشزد می نماید، و هدف هم جز این نیست ، و نیاز بزرگ ما از درگاه حسینی آموختن انسانیت و خالی بودن دل از هر چه غیر از خداست می باشد، و گرنه اگر فقط به صورت ظاهر قضیه بپردازیم ، هدف مقدس حسینی به فراموشی می گراید.

  اخلاق و رفتار امام حسین (ع )
  با نگاهی اجمالی به 56سال زندگی سراسر خداخواهی و خداجویی حسین (ع )، درمی یابیم که هماره وقت او به پاکدامنی و بندگی و نشر رسالت احمدی و مفاهیم عمیقی والاتر از درک و دید ما گذشته است . اکنون مروری کوتاه به زوایای زندگانی آن عزیز، که پیش روی ما است :
  جنابش به نماز و نیایش با پروردگار و خواندن قرآن و دعا و استغفار علاقه بسیاری و حتی در آخرین شب (25) داشت . گاهی در شبانه روز صدها رکعت نماز می گزاشت .
  زندگی دست از نیاز و دعا برنداشت ، و خوانده ایم که از دشمنان مهلت خواست تا بتواند با خدای خویش به خلوت بنشیند. و فرمود: “خدا می داند که من نماز و تلاوت (26) قرآن و دعای زیاد و استغفار را دوست دارم (27) حضرتش بارها پیاده به خانه کعبه شتافت و مراسم حج را برگزار کرد.
  ابن اثیر در کتاب “اسد الغابه ” می نویسد: “کان الحسین رضی الله عنه فاضلا کثیر الصوم و الصلوه و الحج و الصدقه و افعال (28) الخیر جمیعها. حسین (ع ) بسیار روزه می گرفت و نماز می گزارد و به حج می رفت و صدقه می داد و همه کارهای پسندیده را انجام می داد.
  شخصیت حسین بن علی (ع ) آنچنان بلند و دور از دسترس و پرشکوه بود که وقتی با برادرش امام مجتبی (ع ) پیاده به کعبه می رفتند، همه بزرگان و شخصیتهای اسلامی به (29) احترامشان از مرکب پیاده شده ، همراه آنان راه می پیمودند.
  احترامی که جامعه برای حسین (ع ) قائل بود، بدان جهت بود که او با مردم زندگی می کرد – از مردم و معاشرتشان کناره نمی جست – با جان جامعه هماهنگ بود، چونان دیگران از مواهب و مصائب یک اجتماع برخوردار بود، و بالاتر از همه ایمان بی تزلزل او به خداوند، او را غم خوار و یاور مردم ساخته بود.
  و گرنه ، او نه کاخهای مجلل داشت و نه سربازان و غلامان محافظ، و هرگز مثل جباران راه آمد و شد را به گذرش بر مردم نمی بستند، و حرم رسول الله (ص ) را برای او خلوت نمی کردند… این روایت یک نمونه از اخلاق اجتماعی اوست ، بخوانیم :
  روزی از محلی عبور می فرمود، عده ای از فقرا بر عباهای پهن شده شان نشسته بودند و نان پاره های خشکی می خوردند، امام حسین (ع ) می گذشت که تعارفش کردند و او هم پذیرفت ، نشست و تناول فرمود و آن گاه بیان داشت : “ان الله لا یحب المتکبرین “، خداوند متکبران را دوست نمی دارد. (30)
  پس فرمود: “من دعوت شما را اجابت کردم ، شما هم دعوت مرا اجابت کنید.
  آنها هم دعوت آن حضرت را پذیرفتند و همراه جنابش به منزل رفتند. حضرت دستور داد و بدین ترتیب پذیرایی گرمی (31) هر چه در خانه موجود است به ضیافتشان بیاورند، از آنان به عمل آمد، و نیز درس تواضع و انسان دوستی را با عمل خویش به جامعه آموخت .
  شعیب بن عبدالرحمن خزاعی می گوید: “چون حسین بن علی (ع ) به شهادت رسید، بر پشت مبارکش آثار پینه مشاهده کردند، علتش را از امام زین العابدین (ع ) پرسیدند، فرمود این پینه ها اثر کیسه های غذایی است که پدرم شبها به دوش می کشید و به خانه (32) زنهای شوهرمرده و کودکان یتیم و فقرا می رسانید.
  علائلی در کتاب “سمو المعنی ” می نویسد:
  “ما در تاریخ انسان به مردان بزرگی برخورد می کنیم که هر کدام در جبهه و جهتی عظمت و بزرگی خویش را جهان گیر ساخته اند، یکی در شجاعت ، دیگری در زهد، آن دیگری در سخاوت ، و… اما شکوه و بزرگی امام حسین (ع ) حجم عظیمی است که ابعاد بی نهایتش هر یک مشخص کننده یک عظمت فراز تاریخ است ، گویا او جامع همه (33) والاییها و فرازمندیها است .
  آری ، مردی که وارث بی کرانگی نبوت محمدی است ، مردی که وارث عظمت عدل و مروت پدری چون حضرت علی (ع ) است و وارث جلال و درخشندگی فضیلت مادری چون حضرت فاطمه (س ) است ، چگونه نمونه برتر و والای عظمت انسان و نشانه آشکار فضیلتهای خدایی نباشد. درود ما بر او باد که باید او را سمبل اعمال و کردارمان قرار دهیم .
  امام حسین (ع ) و حکایت زیستن و شهادتش و لحن گفتارش و ابعاد کردارش نه تنها نمونه یک بزرگ مرد تاریخ را برای ما مجسم می سازد، بلکه او با همه خویشتن ، آیینه تمام نمای فضیلتها، بزرگ منشیها، فداکاریها، جان بازیها، خداخواهیها وخداجوییها می باشد، او به تنهایی می تواند جان را به لاهوت راهبر باشد و سعادت بشریت را ضامن گردد. بودن و رفتنش ، معنویت و فضیلتهای انسان را ارجمند نمود.

  پی نوشتها:

  در سال و ماه و روز ولادت امام حسین (ع ) اقوال دیگری هم گفته شده است ، ولی (1)
  ما قول مشهور بین شیعه را نقل کردیم . ر. به . ک . اعلام الوری طبرسی ، ص .213
  احتمال دارد منظور از اسما، دختر یزید بن سکن انصاری باشد. ر. به . ک . اعیان (2)
  الشیعه ، جزء ,11 ص .167
  امالی شیخ طوسی ، ج 1، ص .377 (3)
  شبر بر وزن حسن ، و شبیر بر وزن حسین ، و مبشر بر وزن محسن ، نام پسران هارون (4)
  بوده است و پیغمبر اسلام (ص ) فرزندان خود حسن و حسین و محسن را به این سه نام
  نامیده است – تاج العروس ، ج 3، ص ,389 این سه کلمه در زبان عبری همان معنی را
  دارد که حسن و حسین و محسن در زبان عربی دارد – لسان العرب ، ج ,66 ص .60
  معانی الاخبار، ص .57 (5)
  در منابع اسلامی درباره عقیقه سفارش فراوان شده و برای سلامتی فرزند بسیار (6)
  مؤثر دانسته شده است . ر. به . ک . وسائل الشیعه ، ج ,15 ص 143به بعد.
  کافی ، ج 6، ص .33 (7)
  مقتل خوارزمی ، ج 1، ص 146- کمال الدین صدوق ، ص .152 (8)
  سنن ترمذی ، ج 5، ص .323 (9)
  ذخائر العقبی ، ص .122 (10)
  الاصابه ، ج ,11 ص .30 (11)
  سنن ترمذی ، ج 5، ص 324- در این قسمت روایاتی که در کتابهای اهل تسنن آمده (12)
  است نقل شد تا برای آنها هم سندیت داشته باشد.
  الاصابه ، ج 1، ص .333 (13)
  تذکره الخواص ابن جوزی ، ص 34- الاصابه ، ج 1، ص ,333 آن طور که بعضی از (14)
  مورخین گفته اند این موضوع تقریبا در سن ده سالگی امام حسین (ع ) اتفاق افتاده
  است .
  ارشاد مفید، ص .173 (15)
  رجال کشی ، ص 94- کشف الغمه ، ج 2، ص .206 (16)
  مقتل خوارزمی ، ج 1، ص 184- لهوف ، ص .20 (17)
  روز هشتم ماه ذیحجه مستحب است که حاجیها به “منی ” بروند، و در آن زمان به (18)
  این حکم استحبابی عمل می کردند، ولی در زمان ما مرسوم شده است که از روز هشتم
  یکسره به عرفات می روند.
  کامل الزیارات ، ص 68به بعد – مشیر الاحزان ، ص 9. (19)
  لهوف ، ص .53 (20)
  کامل الزیارات ، ص .105 (21)
  کامل الزیارات ، ص .101 (22)
  کامل الزیارات ، ص .121 (23)
  کامل الزیارات ، ص .147 (24)
  عقد الفرید، ج 3، ص .143 (25)
  ارشاد مفید، ص .214 (26)
  مناقب ابن شهرآشوب ، ج 3، ص 224- اسد الغابه ، ج 2، ص .20 (27)
  اسد الغابه ، ج 2، ص .20 (28)
  ذکری الحسین ، ج 1، ص ,152 به نقل از ریاض الجنان ، چاپ بمبک ی ، ص 241- (29)
  انساب الاشراف .
  سوره نحل ، آیه .22 (30)
  تفسیر عیاشی ، ج 2، ص .257 (31)
  مناقب ، ج 2، ص .222 (32)
  از کتاب سمو المعنی ، ص 104به بعد، نقل به معنی شده است . (33)

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت طلا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

   

  احادیث امام حسین

   

  احادیث امام حسین

   

  حدیث (1) امام حسین علیه السلام فرمودند:

  لاتـَرفع حــاجَتَک إلاّ إلـى أحـَدٍ ثَلاثه: إلـى ذِى دیـنٍ، اَو مُــرُوّه اَو حَسَب
  جز به یکى از سه نفر حاجت مبر: به دیندار، یا صاحب مروت، یا کسى که اصالت خانوادگى داشته باشد

  تحف العقول ، ص 251) )

  حدیث (2) امام حسین علیه السلام فرمودند:

  أیما اثنَین جَرى بینهما کلام فطلب أحدهما رضَـى الاخر کانَ سابقه الىَ الجنّه
  هر یک از دو نفـرى که میان آنها نزاعى واقع ی و یکـى از آن دو رضایت دیگرى را بجـویـد ، سبقت گیـرنـده اهل بهشت خـواهـد بــود

  محجه البیصاء ج 4،ص (228)

  حدیث (3) امام حسین علیه السلام فرمودند:

  لاأفلَحَ قـَومٌ اشتَـروا مَـرضـاتِ المَخلـُوق بسَخَطِ الخـالِق
  رستگـار نمی ی مـردمـى که خشنـودى مخلـوق را در مقـابل غضب خـالق خریدنـد

  تاریخ طبرى،ج 1،ص 239))

  حدیث (4) امام حسین علیه السلام فرمودند:

  إنَّ شِیعَتَنا مَن سَلمَت قُلُوبُهُم مٍن کلِّ غَشٍّ وَ غِلٍّ وَ دَغَلٍ
  بدرستی که شیعیان ما قلبشان از هرناخالصی و حیله و تزویر پاک است

  فرهنگ سخنان امام حسین ص 476))

  حدیث (5) امام حسین علیه السلام فرمودند:

  لا یأمَن یومَ القیامَهِ إلاّ مَن خافَ الله فِی الدُّنیا
  کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت

  مناقب ابن شهر آشوب ج4 (ص 69 )

  حدیث (6) امام حسین علیه السلام فرمودند:

  أَعجَزالنّاسٍ مَن عَجَزَ عَنِ الدُّعاء
  عاجزترین مردم کسی است که نتواند دعا کند

  بحارالانوارج 93 (ص249 )

  حدیث (7) امام حسین علیه السلام فرمودند:

  اَلبُکاءُ مِن خَشیهِ اللهِ نَجآهٌ مِنَ النّارِ
  گریه از ترس خدا سبب نجات از آتش جهنّم است

  حیات امام حسین ج 1 (ص 183)

  حدیث (8) امام حسین علیه السلام فرمودند:

  مَن حاوَلَ اَمراً بمَعصِیَهِ اللهِ کانَ اَفوَتَ لِما یَرجُو وَاَسرَعَ لِمَجئ ما یَحذَرُ
  آن که در کاری که نافرمانی خداست بکوشد امیدش را از دست می دهد و نگرانیها به او رو می آورد.

  بحار الانوار ، ج 3 ،( ص 397)

  حدیث (9) امام حسین علیه السلام فرمودند:

  اِنّ اَعفَی النّاسِ مَن عَفا عِندَقُدرَتِهِِ
  بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.

  الدره الباهره ، (ص24)

  حدیث (10) امام حسین علیه السلام فرمودند:

  لا یأمن یوم القیامه إلا من خاف الله فی الدنیا.
  هیچ کس روز قیامت در امان نیست ، مگر آن که در دنیا خدا ترس باشد.

  بحار الانوار،ج 4،(ص 19)

  حدیث (11) امام حسین علیه السلام فرمودند:

  لا أفلح قوم إشتروا مرضاه المخلوق بسخط الخالق.
  کسانی که رضایت مخلوق را به بهای غضب خالق بخرند، رستگار نخواهند شد.

  مقتل خوارزمی،ج 1،(ص239)

  حدیث (12) امام حسین علیه السلام فرمودند:

  من حاول اَمرا بمعصیه الله کان اَفوت لما یرجو و اَسرع لما یحذر.
  کسی که بخواهد از راه گناه به مقصدی برسد ، دیرتر به آروزیش می رسد و زودتر به آنچه می ترسد گرفتار می ی .

  بحارالانوار،ج78،(ص120)

  حدیث (13) امام حسین علیه السلام فرمودند:

  من طلب رضی الناس بسخط الله وکله الله إلی الناس .
  کسی که برای جلب رضایت و خوشنودی مردم ، موجب خشم و غضب خداوند ی، خداوند او را به مردم وا می گذارد.

  بحارالانوار،ج78،(ص126)

  حدیث (14) امام حسین علیه السلام فرمودند:

  من اَحبک نهاک و من اَبغضک اَغراک.
  کسی که تو را دوست دارد، از تو انتقاد می کند و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند

  بحار الانوار،ج75،(ص128)

  حدیث (15) امام حسین علیه السلام فرمودند:

  من دلائل العالم إنتقاده لحدیثه و علمه بحقائق فنون النظر.
  از نشانه های عالم ، نقد سخن و اندیشه خود و آگاهی از نظرات مختلف است .

  بحارالانوار،ج78،(ص119)

  حدیث (16) امام حسین علیه السلام فرمودند:

  من دلائل العالم إنتقاده لحدیثه و علمه بحقائق فنون النظر.
  از نشانه های عالم ، نقد سخن و اندیشه خود و آگاهی از نظرات مختلف است .

  بحارالانوار،ج78،(ص119)

  حدیث (17) امام حسین(ع) فرمودند:

  لا تقولوا باَلسنَتکم ما ینقُص عَن قَدَرَکم
  چیزى را بر زبان نیاورید که از ارزش شما بکاهد

  جلاءالعیون،ج۲(ص۲۰۵)

  حدیث(18) امام حسین فرمودند:

  لا یأمن یوم القیامه إلا من خاف الله فی الدنیا.
  هیچ کس روز قیامت در امان نیست ، مگر آن که در دنیا خدا ترس باشد.

  بحار الانوار، ج 44، (ص 192)

  حدیث(19) امام حسین (ع) فرمودند:

  لا یکمل العقل إلا باتباع الحق .
  عقل کامل نمی شود مگر با پیروی از حق .

  بحار الانوار، ج 78، (ص 127 )

  حدیث(20) امام حسین (ع) فرمودند:

  یاک و ما تعتذر منه ، فإن المؤمن لا یسیء و لا یعتذر، و المنافق کل یوم یسیء و یعتذر
  حذر کن از مواردی که باید عذرخواهی کنی ، زیرا مؤمن نه کار زشتی انجام می دهد و نه به عذرخواهی می پردازد، اما منافق همه روزه بدی می کند، و به عذرخواهی می پردازد.

  بحار الانوار، ج 78، (ص120)

  حدیث(21) امام حسین(ع) فرمودند:

  مُجالَسَهِ أهلِ الدِنَاءَه شَر، وَ مُجَالَسَهِ أَهلِ الفُسُوقِ ریبَه

  همنشینی با سفلگان و افراد پست ناپسند است و همدمی گناهکاران موجب بدبینی مردم و از دست دادن اعتماد و اعتبار استی

  بحارالانوار، ج78، (ص 122)

  حدیث(22) امام حسین(ع) فرمودند:

  مُجالَسَهِ أهلِ الدِنَاءَه شَر، وَ مُجَالَسَهِ أَهلِ الفُسُوقِ ریبَه

  همنشینی با سفلگان و افراد پست ناپسند است و همدمی گناهکاران موجب بدبینی مردم و از دست دادن اعتماد و اعتبار استی

  بحارالانوار، ج8، (ص 122)

  حدیث(23) امام حسین (ع) فرمودند:

  فَإنی لا أَرَی المَوتَ إلَّا السَّعادَهَ وَ الحَیاه مَعَ الظّالِمینَ إلّا بَرماًی
  به درستی که من مرگ را جز سعادت نمی بینم و زندگی با ستمکاران را جز محنت نمی دانم.

  تحف العقول، (ص 245)

  حدیث (24) امام حسین(ع) فرمودند:

  مَن عَبَدَ اللهَ حَقَّ عِبادَتِهِ آتاهُ اللهُ فَوقَ أمانِیهِ وَ کفایتِهِی
  هر که خدا را، آن‌گونه که سزاوار اوست، بندگی کند، خداوند بیش از آرزوها و کفایتش به او عطا کندی

  بحار الأنوار، ج 71، (ص 183)

  حدیث (25) امام حسین (ع) فرمودند:

  إنَّ أجوَدَ النَّاسِ مَن أعطیَ مَن لا یرجُو.
  بخشنده‌ترین مردم کسی است که به آنکه چشم امید به او نبسته، بخشش ‌کند.

  کشف ‌الغمّه، ج2، (ص239 )

  حدیث (26) امام حسین (ع) فرمودند:

  إنَّ شیعَتَنا مَن سَلِمَت قُلوبُهُم مِن کلِّ غِشٍّ وَغِلٍّ وَدَغَلٍ
  بی‏ گمان شیعیان ما، دل‏هایشان از هر خیانت، کینه، و فریبکارى پاک است.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت خودرو

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  بحارالأنوار، ج 68، (ص 156 )

  حدیث(27) امام حسین علیه السلام فرمودند:

  مَن صَامَ ثَلَاثَهَ أَیامٍ مِن شَعبَانَ وَجَبَت لَهُ الجَنَّهُ وَ کانَ رَسُولُ اللَّهِ (ص) شَفِیعَهُ یومَ القِیامَهِ

  هر کسی که سه روز از ماه شعبان را روزه بگیرد؛ بهشت بر او واجب می شود و در قیامت نیز پیامبر(ص) شفیع او خواهد بود

  وسائل ‏الشیعه ج 10 ، (ص 490)

  حدیث(28) امام حسین علیه السلام فرمودند:

  إنَّ حَوائِجَ النّاسِ إلَیکم مِن نِعَمِ اللهِ عَلَیکم فَلا تَمَلُّوا النِّعَمَ
  نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و بیزار نباشید

  بحار الأنوار، ج 74، (ص 205)

  حدیث(29) امام حسین (ع) می فرمایند:

  یَظهَرُ اللَّهُ قائِمَنا فَیَنتَقِمُ مِنَ الظّالِمینَ
  خداوند قائم ما را از پس پرده غیبت بیرون مى‏آورد و آن‏گاه او از ستم‏گران انتقام مى‏گیرد

  إثباه الهداه، ج 7، (ص 138)

  حدیث(30) امام حسین (ع) می فرمایند:

  أنَا قَتیلُ العَبَرَهِ لایَذکُرُنی مُؤمِنٌ إلّا استَعبَرَ
  من کشته اشکم ؛ هر مؤمنى مرا یاد کند ، اشکش روان شود

  کامل الزیارات ، (ص 215)

  حدیث (31) امام حسین(ع) می فرمایند:

  اَللّهُمَّ لا تَسْتَدْرِجنى بِالاِْحسانِ وَ لا تُؤَدِّبْنى بِالْبَلاء
  خدایا! با غرق کردن من در ناز و نعمت، مرا به پرتگاه عذاب خویش مَکشان و با بلایا (گرفتارى‏ها) ادبم مکن

  عیون اَخبار الرضا، ج 1، (ص 107 ح 1)

  حدیث (32) امام حسین (ع) می فرمایند:

  لا یَکمُلُ العَقلُ اِلاّ بِاتِّباعِ الحَقِّ
  عقل، جز با پیروى از حق، کامل نمى‏شود

  اعلام الدین، (ص 298)

  حدیث (33) امام حسین علیه السلام می فرمایند:

  مِن دَلائِلِ عَلاماتِ القَبولِ : الجُلوسُ إلى‏ أهلِ العُقولِ
  از نشانه‏ هاى خوش‏نامى و نیک‏بختى ، همنشینى با خردمندان است.

  بحارالأنوار، ج 75، (ص 119)

  حدیث (34) امام حسین (ع) می فرمایند:

  اَ یُّهَا النّاسُ نافِسوا فِى المَکارِمِ وَ سارِعوا فِى المَغانِمِ وَ لا تَحتَسِبوا بِمَعروفٍ لَم تَجعَلوا

  اى مردم در خوبى‏ها با یکدیگر رقابت کنید و در بهره گرفتن از فرصت‏ها شتاب نمایید و کار نیکى را که در انجامش شتاب نکرده‏اید، به حساب نیاورید.

  ارشاد القلوب دیلمى، (ص 73)

  حدیث (35)  امام حسین(ع) می فرمایند:

  أَلاِستِدراجُ مِنَ اللّهِ سُبحانَهُ لِعَبدِهِ أَن یُسبِغَ عَلَیهِ النِّعَمَ وَ یَسلُبَهُ الشُّکر
  غافلگیر کردن بنده از جانب خداوند به این شکل است که به او نعمت فراوان دهد و توفیق شکرگزاری را از او بگیرد.

  تحف العقول،(ص 250)

  حدیث (36)امام حسین علیه السلام می فرمایند:

  مَن حاوَلَ اَمراً بمَعصِیَهِ اللهِ کانَ اَفوَتَ لِما یَرجُو وَاَسرَعَ لِمَجئ ما یَحذَرُ
  کسی که بخواهد از راه گناه به مقصدی برسد ، دیرتر به آروزیش می رسد و زودتر به آنچه می ترسد گرفتار می شود .

  بحارالانوار،ج78،(ص120)

  حدیث (37)امام حسین علیه السلام می فرمایند:

  إنَّ شِیعَتَنا مَن سَلمَت قُلُوبُهُم مٍن کُلِّ غَشٍّ وَ غِلٍّ وَ دَغَلٍ
  بدرستی که شیعیان ما قلبشان از هرناخالصی و حیله و تزویر پاک است.

  فرهنگ سخنان امام حسین (ص 476)

  حدیث (38)امام حسین علیه السلام می فرمایند:

  لا یُکمَلُ العَقلُ اِلّا بِاتِّباعِ الحَق اَلاتَرَونَ اَنَّ الحَق لا یُعمَلُ بِه وَ الباطِل لا یُتَناهی عَنه

  عقل جز به پیروی از «حق» کمال نمی یابد آیا نمی بینید که به حق عمل نمی شود و از باطل نهی نمی شود؟

  بحار الانوار، ج 78،( ص 127)

  حدیث (39) امام حسین(ع) می فرمایند:

  اَللّهُمَّ لا تَستَدرِجنى بِالاِحسانِ وَ لا تُؤَدِّبنى بِالبَلاءِ ؛
  خدایا! با غرق کردن من در ناز و نعمت، مرا به پرتگاه عذاب خویش مَکشان و با بلایا (گرفتارى ‏ها) ادبم مکن.

  الدُّرًّهُ البَاهره من الأصدَاف الطّاهِره

  حدیث (40) امام حسین(ع) می فرمایند:

  لا یَأمَنُ یوم الْقِیامَهِ إلاّ مَنْ قَدْ خافَ اللهَ فی الدُّنْیا ؛
  کسى در روز قیامت از شدائد و أحوال آن در أمان نمى باشد، مگر آن که در دنیا از خداوند متعال ترس داشته باشد ـ و اهل گناه و معصیت نگردد-

  بحار الأنوار: ج 44، (ص 192، ح 5)

  حدیث (41) امام حسین(ع) می فرمایند:

  اَلبَخیلُ مَن بَخِلَ بِالسَّلامِ ؛
  بخیل کسی است که از سلام کردن بخل ورزد ) سلام نکند)

  تحف العقول(ص 253)

  حدیث (42) امام حسین(ع) می فرمایند:

  لِلسَّلامِ سَبعُونَ حَسَنَهً، تِسعٌ وَ سِتُّونَ لِلمُبتَدِءِ وَ واحِدَهٌ لِلرادِ ؛
  سلام کردن هفتاد حسنه و ثواب دارد شصت و نه ثواب از برای سلام کننده و یک ثواب برای جوابگو است (با وجود آنکه سلام کردن مستحب ولی جواب دادن آن واجب است(.

  تحف العقول (ص 253)

  حدیث (43) امام حسین(ع) می فرمایند:

  لاتـَرفع حــاجَتَک إلاّ إلـى أحـَدٍ ثَلاثه: إلـى ذِى دیـنٍ ، اَو مُــرُوّه اَو حَسَب ِ ؛
  جز به یکى از سه نفر حاجت مبر: به دیندار ، یا صاحب مروت ، یا کسى که اصالت خانوادگى داشته باشد

  تحف العقول ، (ص 251)

  حدیث (44) امام حسین(ع) می فرمایند:

  مَن عَبَدَ اللهَ حَقَّ عِبادَتِهِ آتاهُ اللهُ فَوقَ أمانِیهِ وَ کفایتِهِ ؛
  هر که خدا را ، آن‌گونه که سزاوار اوست ، بندگی کند ، خداوند بیش از آرزوها و کفایتش به او عطا کند

  بحار الأنوار، ج 71، (ص 183)

  حدیث (45) امام حسین(ع) می فرمایند:

  اَلبُکاءُ مِن خَشیهِ اللهِ نَجآهٌ مِنَ النّار ؛
  گریه از ترس خدا سبب نجات از آتش جهنّم است

  حیات امام حسین ج 1 (ص 183)

  حدیث (46) امام حسین(ع) می فرمایند:

  مَن حاوَلَ أمراً بِمَعصِیهِ الله کان أفوتُ لما یَرجُوا و أسرَع لما یحذَر ؛
  کسی که بخواهد از راه گناه به مقصدی برسد ، دیرتر به آرزویش می رسد و زودتر به آنچه می ترسد گرفتار می شود

  بحار الانوار، ج 78، (ص 120)

  حدیث (47) امام حسین(ع) می فرمایند:

  أیما اثْنَین جَرى بینهما کلام فطلب أحدهما رضَـى الاخر کانَ سابقه الىَ الجنّه ؛
  هر یک از دو نفـرى که میان آنها نزاعى واقع می شود و یکـى از آن دو رضایت دیگرى را بجـویـد ، سبقت گیـرنـده اهل بهشت خـواهـد بــود

  محجه البیصاء ج 4،(ص 228)

  حدیث (48) امام حسین(ع) می فرمایند:

  لاأفلَحَ قـَومٌ اشتَـروا مَـرضـاتِ الْمَخلـُوق بسَخَطِ اْلخـالِق ؛
  رستگـار نمی شوند مـردمـى که خشنـودى مخلـوق را در مقـابل غضب خـالق خریدنـد.

  تاریخ طبرى،ج 1،(ص 239)

  حدیث (49) امام حسین(ع) می فرمایند:

  اِنّ اَعفَی النّاسِ مَن عَفا عِندَقُدرَتِهِ ِ؛
  بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.

  الدره الباهره ، (ص24)

  حدیث (50) امام حسین(ع) می فرمایند:

  أمن حاول اَمرا بمعصیه الله کان اَفوت لما یرجو و اَسرع لما یحذر ؛
  کسی که بخواهد از راه گناه به مقصدی برسد ، دیرتر به آروزیش می رسد و زودتر به آنچه می ترسد گرفتار می شود.

  بحارالانوار،ج78،(ص120)

   

  کلمات کلیدی : از امام بحار بحارالأنوار، بحارالانوار،ج،(ص) حدیث جواد قیام آری احتمال ارشاد از امالی امام بعد جنابش خبر راستی روزی زندگی زیرا سرانجام سوره شعیب عالی عقل معانی معاویه و کسی یزید () () () منبع مرتضی () حدیث () معزالدّوله () ارشاد () از () است () اسد () الاصابه () الشیعه () انساب () این () بوده () تذکره () تفسیر () در () ذخائر () ذکری () رجال () روز () سنن () شبر () عقد () لهوف () مؤثر () ما () مقتل () مناقب () مورخین () پس () کامل ()  ()امام ()برای (امام (با (باقی (حسین (زیرا (س (سلام (شبیر) (شراب (ص (ص) (ص) حدیث (ص) حدیث() (ع (ع) (که (گرفتارى (گرفتارى‏ها) ) ) حدیث ) حدیث() ) از ) با )) حدیث )، )مامت , «حق» ، ،( ،(ص ،(ص) حدیث ،ص ؛ ؛ بخیل ؛ جز ؛ خدایا ؛ رستگـار ؛ سلام ؛ هر ؛ کسى ؛ کسی ؛ گریه آب آتاهُ آتش آثار آثار، آخر آخرین آرام آرزوها آرزوهای آرزویش آروزیش آزارش آسمانی آشوب آشکار آغاز آغازین آفرین آل آلود آلوده آمد آمد، آمدن آمده آموخت آموختن آن آنان آنها آنچنان آنچه آنکه آن‌ها آن‌گونه آن‏گاه آورد آورد بحار آگاه آگاهتر آگاهی آی آیا آید آینده آیه آیینه أجوَدَ أحدهما أحـَدٍ أحوال أسرَع أعطیَ أفلح أفوتُ أمان أمانِیهِ أمراً أهلِ أَرَی أَن أَهلِ أَیامٍ إشتروا إلا إلاّ إلـى إلى‏ إلَیکم إلّا إلَّا إلی إنتقاده اباعبدالله ابتدای ابتدایی ابدی ابراز ابعاد ابن ابوعماره ابوهریره ابی اتفاق اتمام اتکا اثر اثنَین اثْنَین اثیر اجابت اجتماع اجتماعی اجرای اجمالی احادیث احترامشان احتمال احمدی اخبار اخلاق ادامه ادبم اذا اذان اذهان ارادت اربعین ارج ارجمند ارزش ارزشی ارعاب اریکه از ازجهان اسارت اساس اساسا است است است بحارالأنوار، است حیات است فرهنگ است( تحف است، است؟ دلیر استحبابی استغفار استفاده استقبال استَعبَرَ من استی بحارالانوار، اسد اسلام اسلامی اسما اسما، اسیر اسیری اش اشاره اشتَـروا اشعار اشعاری اشکش اشکم اصالت اصحاب اصراری اصل اصلی اطاعت اطرافش اظهار اعتبار اعتراض اعتراف اعتماد اعلام اعلان اعمال اعیان اغلب‌شان افتاد، افتاده افتاده است افراد افرادی افزون افسرده افضل افعال افق افکار اقامت اقامه اقدام اقوال الأصدَاف الأنوار الأنوار، الاحزان الاخبار، الاخر الاسلام الاشراف الاصابه الاعمال الامه الانوار الانوار، الانوار،ج الانوار،ج،(ص) حدیث الباطِل الباهره البَاهره البیصاء الجنان الجنّه الجنّه هر الجَنَّهُ الجُلوسُ الحج الحسین الحق الحَق الحَقِّ عقل، الحَیاه الخالق کسانی الخـالِق رستگـار الخواص الخیر الدنیا هیچ الدِنَاءَه الدُّعاء عاجزترین الدُّنْیا الدُّنیا کسی الدین الدین، الرضا، الزیارات السلام السَّعادَهَ الشُّکر غافلگیر الشیعه الصدقه الصلوه الصوم الطّاهِره حدیث الظّالِمینَ الظّالِمینَ خداوند العابدین العالم العرب العروس العقبی العقل العقول العقول(ص العقول، العقول،(ص العَبَرَهِ العَقلُ العُقولِ از الغابه الغمه الفرید، الفُسُوقِ القلوب القَبولِ القِیامَهِ هر القیامه القیامَهِ الله اللهَ اللهُ اللهِ اللّهِ اللَّهُ اللَّهِ المؤمن المتکبرین المخلوق المعنی المنافق المَخلـُوق المَغانِمِ المَوتَ المَکارِمِ الناس النظر از النّار النّارِ گریه النّاسُ النّاسِ النَّاسِ النِّعَمَ النِّعَمَ نیاز الهداه، الهی الوری الىَ الْقِیامَهِ الْمَخلـُوق الیه اما امام امامان امامت امان امت امثال امر امروز امروزه امسال امور امورشان امید امیدش امیدوار امیرالمؤمنین امیرمؤمنان امین امیه ان انا انتخاب انتشار انتقاد انتقام انجام انجامد، انجامش اند اند، اندیش اندیشه اندیشه‌محوری اندیشه‌های اندیشیده انسان انسانیت انصاری انصاف اهداف اهل او اوامر اوان اوایل اوست اوست، اول اولین اَبغضک اَحبک اَخبار اَسرع اَعفَی اَغراک کسی اَفوت اَفوَتَ اَلاتَرَونَ اَمرا اَمراً اَنَّ اَو اِلاّ اِلّا اْلخـالِق اکتفا اکرم اکنون اگر ای اید ایراد ایران ایستادگی ایسنا، ایشان ایم ایمان این این، اینک اینکه این‌باره این‌ها با باایمانی باتباع باد باد) باد، باذلا بار باران بارها بارگاه باز بازار بازارها، بازدید بازنمایاندن بازگشت بازیها، باشد باشد بحار باشد تحف باشد الاصابه باشد امام باشد انس باشد، باطل بالا بالاتر باور باورهاست باَلسنَتکم باید ببریم، ببندند ببیند بتوان بتواند بجـویـد بحث‌های بحث‌هایی بحقائق بخرند، بخشد الدره بخشش بخل بخوان بخواند بخوانیم بخواهد بدارد بدان بدبینی بدگویی بدی بدین بدینسان بر برآمد، برابر برادر برادر پس برادرش براع برانگیخت برانگیختند، برای برایش برتر برجسته برخاست برخورد برخوردار برخی برد برد، برداشتند بردباری برسان برساند، برسانند برسانند امام برسد برمی برنخاستند برند) امام برنداشت برومند بروند، برپاداشتن برچیده برکات برگزار برگزاری بزرگ بزرگان بزرگوار بزرگوار، بزرگوارانی بزرگوارش بزرگوارشان بزرگواری بزرگی بسان بسترهای بستند، بسخط بسر بسَخَطِ بسی بسیار بسیاری بشتابد، بشر بشریت بشکند بعد بعد کافی بعد، بعضی بغداد بــود محجه بفرستد بفهمد بقتلش بلا بلادرنگ بلایا بلند بلکه بلیت بماند بمبک بمعصیه بمَعصِیَهِ بن بنا بنابراین بنده بندگی بنشیند بنشیند، بنویسد بنی به بهای بهرام بهره بهشت بود بود وسائل بود علم بود و بود) بود، بودن بودند بودند، بوسید بویه بویژه بویید بَخِلَ بَرماًی به بِاتِّباعِ بِالاِحسانِ بِالاِْحسانِ بِالبَلاءِ بِالسَّلامِ بِالْبَلاء خدایا بِمَعروفٍ بِمَعصِیهِ بِه بپردازد، بپردازیم بپوشند بکاهد جلاءالعیون،ج(ص) حدیث() بکشد، بکوشد بگذار بگذارد، بگذرد بگویید بگیر بگیرد تحف بگیرد؛ بی بیان بیانی بیاورد بیاورند، بیاید بیت بیت(ع) بیرون بیزار بیش بیشتر بیعت بیعتشان بین بینم بینهما بینید بی‌اخلاقی‌هایی بی‌ادبی‌ها تأکید تا تابی تاج تاریخ تاریخی تازه تامل تاملی تثبیت تجزیه تحریف‌هایی تحلیل تحمل تخت تخریب تدریج تذکر تراشید ترتیب ترس ترسد ترمذی ترویج ترین تزلزل تزویر تسنن تشدید تصریح تصمیم تصمیمش تظاهرات تعارفش تعتذر تعریف تعطیل تغییراتی تقریبا تقولوا تلاوت تمام تمجید تن تناول تند تنفرآور تنها تنها، تنهایی تهدید تو تواضع توان تواند توانست توجه توفیق توهم تَجعَلوا اى تَحتَسِبوا تَستَدرِجنى تَسْتَدْرِجنى تَمَلُّوا تُؤَدِّبنى تُؤَدِّبْنى تِسعٌ تکمیل تکیه ثابت ثواب ثَلاثه ثَلَاثَهَ ج ج، جا جامع جامعه جان جانب جانثاری، جانشین جانها جانگداز جای جایش جایگاه جایی جباران جبرئیل جبهه جداست جز جزء جزایی جست جسته جلال جلب جلوگیری جمع جمعیت جمل جمله جمیعها جناب جنابش جنایتکار جنبش جنگ جنگهای جنگی جهان جهانیان جهت جهتی جهنّم جواب جوابگو جوزی جَرى جگر جیره ح حاجت حاجیها حاضر حال حالیکه حاول حاوَلَ حاکم حتی حج حجت حجتهای حجم حجه حرم حرکات حرکت حزن  حساب حسن حسنه حسین حسین حدیث حسین دومین حسین یکی حسین(ع) حسینم حسین حسینی حسینی یزید حضرت حضرتش حضور حــاجَتَک حفظ حق حق، حقیقت حماسه حمایت حنجره حوزه حَسَب حَسَب جز حَسَنَهً، حَقَّ حَوائِجَ حکایت حکم حکومت حکومتش حیله خاتم خارج خاست خاص خاطرنشان خاف خافَ خالق خالی خاموشش خاموشی خاندان خانه خانواده خانوادگى خبر خبری خدا خدا، خداجویی خداخواهی خداخواهیها خداست خداوند خداوند، خدای خدایی خدمت خردمندان خریدنـد تاریخ خزاعی خشم خشنـودى خشکی خـالق خـواهـد خلافت خلافتش خللی خلوت خلوص خلیفه خمیه‌های خوار خواران خوارزمی خوارزمی،ج خواست خواند خواند،و خواندم خواندن خوانده خواندیم خواهد خوبى‏ها خوبی خوبیها خود خود، خودرو خوردند، خوشنودی خوش‏نامى خون خونهایشان خویش خویشتن خَشیهِ خیانت، خیانتکار داد داد حسین داد شخصیت داد هر داد، دادن داده دار دارد دارد به دارد باقرالعلوم دارد، دارم دارند دارند، داری داشت داشت مناقب داشتن داشتند غیر داشتند، داشته داند دانست دانستند، دانسته دانم تحف دختر در دربار درباره درحالیکه درخشان درخشندگی درس درستی درمی درمی‌آیند به درود درک درگاه درگذشت درگیریها دریافت دریافته دست دسترس دستور دستی دسیسه دشت دشمنان دشمنی دعا دعای دعوت دفاع دل دلائل دلاورانه دلیر»، دل‏هایشان دناءت دندان دنیا ده دهان دهد دهه دهیم دو دور دوره دورو دورویی دوست دوستان دوستی دوش دوم دومین دَغَلٍ بدرستی دَلائِلِ دکان‌ها دید دیدم دیده دیرتر دیـنٍ دیـنٍ، دیلمى، دیلمی دین دیندار دیندار، دینی دیگر دیگران دیگرى دیگری ذِى ذی ذیحجه ر رأس را را دارد را، رابطه راجعون راست راستی راستین راضی راه راهبر رحلت رخ رذالت رسا رسالت رساند، رسانند، رسانید رسانید علائلی رستگار رسد رسمیت رسوا رسول رسید رسید، رسیدم رسیده رضایت رضَـى رضی رفت رفتار رفتن رفتند رفتند، رفتنش رقابت رنج رنجهای رهبری رو روان روایاتی روایت روبرو روح روز روزه روزهای روزی روند کامل روی رویِ رَسُولُ رکعت ریاض ریبَه همنشینی زاری زانوی زبان زد زدن زدند، زده زشت زشتی زمامدار زمامدارها زمان زمانی زنده زندگانی زندگی زندگینامه زنهای زهد، زهرا زوایای زودتر زیاد زیادی زیارت زیارتها زیاره زیبای زیرا زیست زیستن زین سابقه ساخت ساختن ساخته سارِعوا ساز سازد سازد، سازند غافل سازندگی سال سالار سالروز ساله سالگی سالی سبب سبقت سبک سبک‌ها ستاره ستمکاران ستمگرانه ستمگری ستم‏گران سخاوت سخت سختی سخن سخنان سخنانشان سخنانی سر سراسر سرباز سربازان سرمایه سزاوار سزای سعادت سعادتش سفارش سفر سفلگان سلاح سلام سلامتی سلجوقیان سلسله سلطنت سلمان سمبل سمت سمو سن سندیت سه سواد سوم سوگواری سوی سَبعُونَ سَلمَت سَلِمَت سُبحانَهُ سِتُّونَ سپاه سپردیم، سپری سپید سکن سکوت سگ سی سیاه سیاهپوش سیدِ سینه شامخ شان شانه شاهد شایسته شب شبانه شبها شبی شبیر شتاب شتافت شتافتند شجاعت شخص شخصیتهای شد شد مقتل شد (سلام شد بنابراین شد، شدائد شدت شدن شدند شدند، شدنش شده شرافت شروع شرکت شریک شش ششم شصت شعبان شفیع شما شمارند، شناخت شنهای شنیدند، شنیده شنیدیم شهادت شهادتش شهر شهرآشوب شهرها، شهوترانیهای شهید شهیدان شود شود بحار شود بحارالانوار،ج،(ص) شود کامل شود، شود؟ بحار شوند شوهرمرده شَر، شَعبَانَ شَفِیعَهُ شِیعَتَنا شکرگزاری شکل شکوه شگفت شیخ شیطانیش شیعه شیعَتَنا شیعیان شیعیانش ص صاحب صادق صالح صبر صبوری صحرای صدا صدای صدر صدقه صدها صدوق صراحت صرفا صفحات صفر صفین صلاح صلح صمیمی صورت صَامَ ضامن ضد ضعف ضیافتشان طالب طباخی طبرسی طبرى،ج طرف طرفداران طلا طلایی طلب طهارت طور طوسی طوفانی طول ظاهر ظاهری ظلم عازم عاشورا عاشورا، عالم عالی عامه عباهای عبدالرحمن عبری عبور عج عجله عدل عده عذاب عذرخواهی عراق عربی عرفات عرفان عرفانی عزا عزاداری عزاداری‌ها عزاداری‌های عزاداری‌هایی عزایش عزیز عزیز، عزیزان عصر عطا عظمت عظیم عظیمی عقیقه عقیل علاقه علتش علم علمه علمیه علوی علی علیه عمال عمالش عمر، عمران عمرش عمل عمومی عموی عمیقی عنایتی عنه عنوان عهده عهدی عَبَدَ عَجَزَ عَفا عَلاماتِ عَلَیهِ عَلَیکم عَن عَنه عقل عَنِ عِبادَتِهِ عِندَقُدرَتِهِ عِندَقُدرَتِهِِ بخشنده عیاشی عین غاصبین غذایی غرق غصب غضب غلامان غلتیدنش غم غَشٍّ غِشٍّ غِلٍّ غیبت غیر ـ فإن فاتحه فارسی فاضلا فاطمه فداکار فداکاری فداکاریها فداکاریها، فراخواند، فرادارند فراز فرازمندیها فراموشی فرامین فراهم فراوان فراگیر فرزند فرزندان فرزندش فرزندم فرستاد فرشتگان فرصت‏ها فرمائید فرمان فرماید فرمایند أمن فرمایند أنَا فرمایند أَلاِستِدراجُ فرمایند أیما فرمایند إنَّ فرمایند اَ فرمایند اَلبَخیلُ فرمایند اَلبُکاءُ فرمایند اَللّهُمَّ فرمایند اِنّ فرمایند لا فرمایند لاأفلَحَ فرمایند لاتـَرفع فرمایند لِلسَّلامِ فرمایند مَن فرمایند مِن فرمایند یَظهَرُ فرمود فرمود انا فرمود بارها فرمود، فرمودند أَعجَزالنّاسٍ فرمودند أیما فرمودند إنَّ فرمودند اَلبُکاءُ فرمودند اِنّ فرمودند فَإنی فرمودند لا فرمودند لاأفلَحَ فرمودند لاتـَرفع فرمودند من فرمودند مَن فرمودند مُجالَسَهِ فرمودند یاک فرموده فرهنگ فروبست فرود فریاد فریب فریبکارى فشرد فضلیت فضیلت فضیلتش فضیلتها، فضیلتهای فطلب فقرا فقط فقط  فلسفه فلیرحل فنون فهماند فوری فَلا فَوقَ فَیَنتَقِمُ فِى فِی فی فینا قائل قائم قائِمَنا قابل قبر قبرش قتلش قدرت قدرتی قدری قرآن قرار قسمت قضیه قطعا قـَومٌ قلبشان قم قمارباز قوانین قول قوم قَتیلُ قَدَرَکم چیزى قَدْ قُلوبُهُم قُلُوبُهُم قیام قیامت قیمت لا لازم لاله لاهوت لایَذکُرُنی لحدیثه لحظه لحن لذا لسان لطفی لقاء لقای لله لما لهوف لَم لَهُ لِعَبدِهِ لِلرادِ لِلمُبتَدِءِ لِما لِمَجئ لکن لیاقت لیکن مآل مأمور مأموریتی مؤثری مؤمن مؤمنى ما ما، مادری مالک ماند ماندند مانده مانند ماه مبارکش مبر مبشر متأسفانه مترادف متصدی متعال متعددی متعفن متنفر متکبران مثل مجبور مجتبی مجددا مجسم مجلل مجموعه مجموعه‌ای محافظ، محبت محترم محدود محدّثی، محرم محرم نقش محرّم محزون محسن محسوب محلی محمد محمدی محنت محور محوری وی محیط مخالفت مخالفتهای مختلف مخرب مخفی مخلـوق مخلوق مداح مداحی مدت مدتی مدرس مدرسه مدینه مذهبی مرا مراسم مراسم‌های مراعات مرثیه مرد مردان مردم مردی مرسوم مرضاه مرقد مرقدش مروت مروت، مروری مرکب مرگ مزدوران مستحب مسجد مسجدها، مسلم مسلمانان مسلمین مسند مشابه مشاهده مشخص مشرف مشغول مشهور مشیر مصائب مصالح مصایب مصمم مصیبت مصیبتی مطالبه مطالبی مطلع مطهری، معاشرتشان معاصر معاویه معاویه چون معترف معرفت معروف معزالدوله معصوم معصیت معمول معنا هر معنای معنوی معنویت معنی معیاری مـردمـى مفاهیم مفید، مفیدی مقام مقدس مقصدی مقصود مقـابل ملاقات ملت ملکوت ملکوتی من منابع منافق منبر منتظر منتقل منزل منشیها، منصرف منظور منظور، منه منکر منی مهجته مهلت مهم مواردی مواقع مواهب موجب موجود مورد موسی موضوع موطنا موی مى‏آورد مى‏گیرد إثباه مٍن مَعَ مَـرضـاتِ مَن مَنْ مَکشان مُؤمِنٌ مُجَالَسَهِ مُــرُوّه مِن مِنَ مکن الدُّرًّهُ مکن عیون مکه مگر می میان می‌آید، می‌بینیم می‌توان می‌خورد، می‌رسد می‌رسد، می‌رود، می‌روند، می‌زند می‌شود می‌شود اما می‌شود این می‌شود، می‌شوند می‌پردازند، می‌کند می‌کنم می‌کنند می‌کنند سابقه می‌کنند عزاداری ناحق ناراحتیها ناز نافرمانی نافِسوا نام نام نامیده نامداران نامه نان ناهنجاریش ناپاک ناپسند ناچار نایب نباشد نباشید بحار نباید نبرد نبسته، نبوت نبود نتواند نتیجه نجات نحل نخواست نخواهد نخواهند نداد ندارد ندارم ندارند ندید نزاعى نزدیک نسبت نشانده نشانه نشانه‏ نشده نشر نشست نشسته نشناخته نشود «حجت‌الاسلام نظر نظرات نظریه نعمت نعمت، نعمتهای نفر نفرند نفسه نفـرى نقد نقره نقش نقل نماد نماز نمای نماید، نمایید نمود نمود پی نمودم نموده نمونه نمى نمى‏شود اعلام نمی نمی‌توانیم نه نهاد نهاده نهاک نهایتش نهروان نهی نوزاد نوشت نوشته نوشتها در نویسد نویسد ما نَجآهٌ نِعَمِ نپذیرفت نکات نکاتی نکبت نکرد نکرد، نکرده نکرده‏اید، نکند) تحف نگاشت نگاهی نگذاشتند،همچنان نگذرانید، نگرانیها نگردد بحار نگرشی نیاز نیافت نیاورید نیاورید ارشاد نیایش نیروی نیز نیست نیست وی نیست، نیست؟ نیفراخت نیکى نیک‏بختى ها هارون هاى های هجرت هجری هدف هدفی هر هرناخالصی هرگز هزاران هستند هستی هستیم؛ هشتم هشتم یکسره هفتاد هفتم هفتمین هم هماره همان همانا همانند هماهنگ همدمی همراه همفکر همنشینى همه همچنین همچون همکار همیشه همین هنوز هنگام هیأت‌ها هیات‌ها هیات‌های هیچ و و() وا واجب واحِدَهٌ وارث وارد واقع واقعه واقعی والا والاتر والای والاییها والمسلمین وامام واهمه واکنش واگذار وجود وحی وخداجوییها ورزد وزن وسائل وشرابخوار وصیت وضعی وظیفه وفایی وقت وقتی وقوع ولادت ولادتش ولایت ولی وَ وَاَسرَعَ وَجَبَت وَدَغَلٍ بی‏ وَغِلٍّ وکله ِ ِ؛ بخشنده پا پاره پارچه پاسخ پاک پاکدامنی پاکدامنیها پایان پایین پدر پدر شش پدرش پدرم پدری پذیرا پذیرایی پذیرد پذیرفت پذیرفتند پراکنده پرتگاه پرداخت پردازد بحار پردازد، پرده پرسیدند پرسیدند، پرشکوه پرعظمت پرنتیجه پرواز پرورد پروردگار پروردگار، پس پست پستی پسر پسران پسندیده پشت پلیدترین پنجم پنداشت پهن پوشالی پوشان پوشی پوشیدند پی پیاده پیامبر پیامبر(ص) پیامبر، پیامی پیدا پیروان پیروى پیروی پیش پیشبرد پیشه پیشوای پیشوایان پیشوایشان پیشین پیغمبر پیغمبران پیغمبرش پیمودند احترامی پینه پیوست پیچید چاپ چرا چشم چقدر چنان چنانچه چند چندان چندانی چنین چه چهارم چهره چون چونان چپ چگونه ژرف ک کاخهای کار کارهای کاروان کاری کامل کان کانَ کتاب کتابهای کثیر کثیفترین کدام کرامت کرانگی کربلا کربلا، کربلایش کرد کرد ابن کرد در کرد، کردارش کردارمان کردم کردن کردند کردند، کرده کردیم کرد‌ کس کسانی کسى کسی کشت کشته کشف کشور کشورهای کشی کشید کشید باری کعبه کفایتش کفایتِهِ کفایتِهِی هر کل کلا کلام کلمه کلِّ کمال کن کنارش کناره کند کند بحار کند بحارالانوارج کند با کند) کند، کندی بحار کنند کننده کنون کنی کنید کنید آنها کنیم کنیم؛ که کوبنده کوتاه کودکان کودکش کوشید، کوفه کوفی کوفیان کوچک کوچکترین کُلِّ کیسه کینه، گاه گاهی گذارد بحارالانوار،ج،(ص) حدیث گذارند، گذرش گذشت گذشته گرامی گرانمایه گراید اخلاق گردد گردید گرفت گرفتار گرفتاری گرفتن گرفته گرم گرمی گرنه گریاندن گریخته گریست گریستن گریه گزارد گزارش گزاشت گزید، گساریدن گشت گشود چون گشود، گشودند گفت گفتارش گفتارهای گفته گفتگو گلوی گمان گناه گناهکاران گوسفندی گوش گوشزد گونه گویا گویاترین گوید گویی گیر گیـرنـده ی ی، یأمن یأمَن یا یابد یابیم یاد یادآور یاران یارانش یافت یاور یت یتیم یحب یحذر یحذر کسی یحذَر یرجو یرجُو بخشنده‌ترین یزید یزید، یسیء یعتذر حذر یعتذر، یعنی ینقُص یوم یومَ یَأمَنُ یَحذَرُ آن یَحذَرُ کسی یَرجُو یَرجُوا یَسلُبَهُ یَکمُلُ یُتَناهی یُسبِغَ یُعمَلُ یُکمَلُ یُّهَا یک یکدیگر یکـى یکمل یکون یکى یکی ‌الغمّه، ‌کند کشف ‏الشیعه ‏ها)

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “امام حسین”

  دیدگاه ها بسته شده اند.