امام خمینی

امام خمینی

مجموعه: اختصاصی, دینی و مذهبی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • امام خمینی
 •  

  امام خمینی

  امام خمینی

   

  فرزندان و نوادگان امام خمینی چه می‌کنند؟

  مصطفی، احمد، صدیقه، فریده و زهرا نام پنج فرزند آیت الله خمینی است که به توصیه پدر هیچ گاه از آنچه بنیانگذار جمهوری اسلامی در عرصه سیاسی برای همه ایرانیان به ارث گذاشت سهمی نبردند.

  به گزارش خبرآنلاین، مصطفی پسر ارشد آیت الله خمینی در زمان تبعید ایشان در نجف اشرف به طرز مشکوکی به شهادت رسید، احمد نیز که در دوران حیات پدر به عنوان امین ببنیانگذار جمهوری اسلامی مسئولیت کارهای دفتر و انتقال پیام‌های حساس امام (ره) به مقامات کشوری و لشکری را بر عهده داشت، به فاصله کوتاهی از رحلت ایشان دارفانی را وداع گفت. دختران آیت الله  خمینی نیز  به جز زهرا که کم و بیش برخی فعالیت‌های بانوان ایرانی را در عرصه سیاسی سامان می‌دهد و اظهارنظرهایی در این حوزه دارد، هیچکدام تحرکی در این عرصه نداشتند.

  از نسل دوم فرزندان آیت الله خمینی، برخی از آنها  تحت تاثیر اقبالی که مردم به دوران امام خمینی نشان می‌دادند، وارد عرصه سیاسی شدند؛ اما با توجه به نتیجه حاصل شده به نظر می‌رسد شاید بهتر بود توجه به توصیه آیت الله خمینی مبنی بر پرهیز از ورود فرزندانشان به عرصه سیاسی در نسل دوم فرزندان ایشان نیز تداوم می یافت.

  تصدق بانو قدس ایران

  خدیجه ثقفی  همسر آیت الله خمینی بانویی که همواره بنیانگذار جمهوری اسلامی با کرنش و احترام با او برخورد می‌کرد و نسبت به این امر توصیه  اکید به فرزندان و تمام اعضای خانواده داشت؛ دختر یکی از متمولین دوران خود بود که به گفته خودش، هیچگاه تصور نمی کرد با یک روحانی ازدواج کرده و از ملک پدری خود در شمال تهران آن زمان راهی قم شود. اما او در خواست ازدواج با آیت الله خمینی را پذیرفت و به همراه جهیزیه و کنیزی که به رسم معمول آن دوران از سوی خانواده عروس تهیه می‌شد، راهی قم و خانه به اصطلاح نقلی آیت الله در آن شهر شد و بعد از آن در تمام مراحل مبارزه و تبعید آیت الله خمینی، حتی زمان شهادت فرزند جوانش مصطفی در غربت، که به توصیه آیت الله خمینی جهت فرق قائل نشدن او با دیگر شهدای انقلاب هیچگاه مراسم باشکوهی برای وی برگزار نشد در کنار بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران باقی ماند و شکایتی نکرد. نامه عاشقانه امام به همسرش در سال 1312 که در راه سفر حج نوشته شد و با عبارت «تصدقت شوم؛ الهى قربانت بروم…» آغاز شده بود، گویای رابطه صمیمانه آن دو بود.

  بانو «قدس ایران» در 12 بهمن 57  بعد از سالها دوری اجباری از وطن همراه با آیت الله خمینی به ایران بازگشت و تا زمان حیات آیت الله خمنی در کنار ایشان بود و  بعد از آنکه حدود 20 سال بعد از در گذشت آیت الله خمینی چراغ خانه محقر ایشان در جماران را روشن نگاه داشت، در ۱ فروردین ۱۳۸۸ در سن ۹۶ سالگی در بیمارستان خاتم‌الانبیا تهران در گذشت.

  نور بصر آیت الله

  مصطفی خمینی فرزند ارشد آیت الله خمینی از همان روزهای نخستین فعالیت‌های سیاسی پدرش بر ضد حکومت پهلوی، در کنار او به فعالیت سیاسی پرداخت؛ اما هیچگاه فرصت این را نیافت تا در جشن  به ثمر نشستن این تلاش‌ها در کنار پدر و دیگر انقلابیون باشد. چراکه سید مصطفی خمینی در ۱ آبان ۱۳۵۶ در سن ۴۷ سالگی طی حادثه‌ای که جزئیات آن همچنان مورد بحث است  به شهادت رسید.

  امام خمینی که گفته می‌شود در مراسم تشییع پیکر فرزند ارشد خود به رسم معمول شرکتشان در مراسم های تشیع پیکر افراد  تنها 5دقیقه در این مراسم حاضر شد، در سوگ پسر پیامی صادر کرد و او را «نور بصرم و مهجه قلبم» خطاب کرد.

  مصطفی خمینی که هیچگاه به رسم احترام پدر به تمامی شهدای انقلاب در فرق قایل نشدن بین آنها در دوران حیات آیت الله خمینی، مراسمی برای بزرگداشت او برگزار نشد، دو فرزند داشت که حاصل ازدواجش با دختر مرتضی حائری یزدی فرزند عبدالکریم حائری یزدی موسس حوزه علمیه قم بود. «سیده مریم» پزشک شد و چندی در امارات متحده عربی (دوبی) و اکنون در سوئیس زندگی می‌کند. «سید حسین خمینی» نیز روحانی شد و اکنون در قم سکنی دارد.

  امین امام

  سید احمد خمینی که به لحاظ جایگاهش در دفتر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امین آیت الله خمینی لقب گرفت را شاید بتوان تنها فرزند روح الله خواند که  تا اندازه‌ای و البته در سایه حضور پدر، مناسبات سیاسی را در دوران حیات ایشان تجربه کرد.

  سید احمد خمینی که پس از مرگ پدر کانون توجه بسیاری از دوست‌داران امام راحل بود، بعد از درگذشت آیت الله خمینی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی امنیت ملی و شورای عالی انقلاب فرهنگی شد. عضویتش در نهادهای مذکور تا زمان مرگش ادامه داشت. او همچنین عضو هیئت امنای مرکزی کمیته امداد امام خمینی بود و در همین زمان متنی بلند به نام رنج‌نامه در مورد عزل حسین‌علی منتظری از قائم مقامی رهبری منتشر کرد. فرزند دوم آیت الله  خمینی در دو سال آخر عمرش خلوت و تنهایی را ترجیح می‌داد.

  سید احمد خمینی که  به طور ناگهانی در 21 اسفند سال 73 در بیمارستان بستری شد، در 25 اسفند ماه درگذشت. او در سال 1348  با فاطمه طباطبایی دختر آیت‌الله طباطبایی که در حال حاضر از اساتید به نام در علم فلسفه است ازدواج کرد و نتیجه این ازدواج سه فرزند پسر به نام‌های: سید حسن خمینی، سید یاسر خمینی و سید علی خمینی است.

  احمد، سه پسر داشت

  سیدحسن خمینی  فرزند ارشد سید احمد خمینی که مسئولیت تولیت آستان آیت الله خمینی او را در کانون توجهات قرار داده از فعال‌ترین نوادگان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران از  نظر ورود به عرصه‌های سیاسی و حشر و نشر با بزرگان این عرصه به شمار می‌آید. شاید همین مساله خصوصا نزدیکی  وی به آیت الله هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی به پاشنه آشیل وی تبدیل شد. سید حسن خمینی که در حال حاضر در قم سکونت دارد و به تدریس در حوزه مشغول است در ۲۷ آذر ۱۳۹۴، با حضور در وزارت کشور رسماً برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت‌نام کرد، اما به دلیل عدم حضور وی در امتحان اجتهاد، صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان احراز نشد. امری که به نظر می‌رسد هنوز هم خمینی جوان دلش را با این مساله صاف نکرده و غیبت او در مراسم افتتاحیه مجلس خبرگان پنجم به رغم دعوت، و عدم حضورش در مراسم اولین ادای احترام اعضای خبرگان پنجم به ریاست آیت الله جنتی به بنیانگذار جمهوری اسلامی گواه این دلخوری باشد.

  سیدحسن خمینی از ازدواج با دختر آیت الله موسوی بجنوردی  صاحب چهار فرزند به نام‌های احمد، فرشته، نرگس و محمد هادی است که از میان آنها احمد خمینی  با فعالیت در عرصه فضای مجازی به اعتقاد بسیاری انتشار دیدگاه‌های  سیاسی پدر را در این عرصه هدایت می‌کند .

  یاسر خمینی فرزند دوم سید احمد خمینی که تقریبا هیچگونه اظهار نظر سیاسی و سخنرانی از وی به چشم نمی‌خورد نیز با سیده حورا صدر دختر دکتر محمد صدر از دیپلمات‌های وزارت امور خارجه ازدواج کرده و با همسر و دو فرزند خود به نام روح الله و فاطمه همانند برادر بزرگ  خود در قم ساکن است و فعالیت‌های وی به فعالیت در امور حوزی بدون چاشنی سیاسی خلاصه شده است.

  فرزند آخر مرحوم سید احمد خمینی با نام علی که عکس منتشر شده از او در دوران طفولیت در آغوش بنیانگذار جمهوری اسلامی برای خیلی‌ها آشناست نیز این روزها گه گاهی سخنرانی‌هایی در باب آراء پدربزرگ خود و وضعیت آن در جامعه ایراد می‌کند ، اما او نیز اغلب در حوزه مشغول است و دروس برادر (سید حسن) را تقریر می‌کند و به همراه همسر خود که نوه آیت الله سیستانی از مراجع عالیقدر شیعه سالکن عراق است در قم سکونت دارد، علی، فرزندی به نام محمد علی دارد.

  اشراقی‌ها

  سید صدیقه خمینی فرزند سوم آیت الله خمینی با آیت الله شهاب الدین اشراقی که در اولین روزهای  انقلاب از همراهان صدیق آیت الله خمینی محسوب می‌شد ازدواج کرد، مردی که در همان سال‌های اولیه پیروزی انقلاب به لحاظ فشارهای روحی  ناشی از ماموریت‌های محول شده  و شرایطی که ضد انقلاب ایجاد می‌کردند سکته کرد و درگذشت و صدیقه خمینی مسئولیت پرورش فرزندان مشترک با آیت الله اشراقی با نام‌های نفیسه، زهرا، نعیمه، عاطفه، علی، محمد تقی و مرتضی را برعهده گرفت، شاید از این جهت باشد که هیچگاه نامی از فرزند سوم آیت الله خمینی در عرصه سیاسی و اجتماعی به چشم نمی‌خورد.

  از میان فرزندان صدیقه خمینی، علی اشراقی در انتخابات مجلس هشتم کاندیدا شد که ماجرای احراز صلاحیت نشدنش به عنوان اولین نوه آیت الله خمینی که صلاحیتش تایید نشد، باعث تعجب و اعتراض ‌هایی در همان مقطع زمانی شد. در بررسی مجدد صلاحیت وی، خبر از تایید صلاحیت علی اشراقی دادند، اما این بار او حاضر نشد کاندیدای انتخابات شود و عرصه را ترک کرد و هیچگاه نیز بخت خود را در این زمینه نیازمود. البته برادر کوچک او مرتضی که روحانی جوانی است در انتخابات مجلس دهم برای کاندیداتوری ثبت نام کرد که صلاحت او تایید  نشد و شاید این امر به دلیل همزمانی با رد صلاحیت سید حسن خمینی خیلی حساسیت افکار عمومی را جلب نکرد.

  زهرا اشراقی در میان نوه‌های دختری آیت الله خمینی شاید یکی از پر سر و صدا ترین آنها باشد چه در حوزه ظاهری و چه به جهت  اظهارنظرها، اشراقی از ازدواج با محمدرضا خاتمی برادر کوچک سید محمد خاتمی دو فرزند دارد؛ به نام‌های فاطمه و علی رضا.

  نعیمه دیگر فرزند صدیقه خمینی با پسر آیت الله طاهری اصفهانی ازدواج کرده و اکنون در تهران ساکن است، اما خواهر او عاطفه که با تبعه‌ای از پاکستان ازدواج کرده، هم اکنون در خارج از کشور زندگی می‌کند.

  نفیسه دیگر فرزند صدیقه خمینی و آیت الله اشراقی نیز به واسطه  ازدوا ج فرزندش با نوه آیت الله هاشمی در سال‌های اخیر بین دو خاندان خمینی و هاشمی ارتباط خویشاوندی برقرار کرده است.

  دو دختر گمنام و نام آشنای امام

  فریده خمینی فرزند چهارم آیت الله خمینی است که وی و تنها فرزندش فرشته، بی سر و صداترین فرزندان آیت الله خمینی محسوب می‌شوند. فریده خمینی همسرمرحوم اعرابی هم اینک در قم ساکن است و دختر وی نیز با مرتضی اعرابی برادر صادق و فاطمه طباطبایی وصلت کرده است.

  زهرا مصطفوی نام آشناترین دختر آیت الله خمینی در عرصه سیاست و اجتماع است که شاید اگر منع پدر نبود، در همان دوران حیات ایشان به صورت جدی وارد عرصه سیاست می‌شد. وی دبیر کل تشکل جمعیت زنان جمهوری اسلامی و دکترای الهیات و عضو هیات علمی دانشکده الهیات (گروه کلام و فلسفه اسلامی) دانشگاه تهران است.

  زهرامصطفوی که با مرحوم دکتر بروجردی ازدواج کرده دو فرزند به نام‌های لیلی و مسیح دارد. لیلی با یکی ازفرزندان آیت الله طباطبایی ازدواج کرده و دو دختر دارد که یکی از آنها با پسر محسن رضایی ازدواج کرده است. مسیح بروجردی دیگر فرزند زهرا مصطفوی و مرحوم دکتر بروجردی نیز هم اکنون درقم ساکن و از مدرسان خوشنام حوزه به شمار می‌رود.

  آنچه از این نوشتار حاصل می شود این است که بر خلاف تفکر رایج در افکار عمومی، فرزندان آیت الله خمینی خصوصا بعد از درگذشت ایشان تمایلی به حضور در عرصه سیاست ندارند و به جای تکیه بر مواهب میراث پدر بزرگ در عرصه سیاست، تمایل دارند در قم ساکن بوده و میراث دار آیت الله خمینی در حوزه علمیه باشند.

   

  زندگینامه امام خمینی

   

  زندگینامه امام خمینی

   

  امام خمینی در روز بیستم جمادى الثانى 1320 هجرى قمرى مطابق با 30 شهریـور 1281 هجرى شمسى ( 24 سپتامپر 1902 میلادى ) در شهرستان خمیـن از توابع استان مرکزى ایران در خانواده اى اهل علـم و هجرت و جهاد و در خـانـدانـى از سلاله زهـراى اطهر سلام الله علیها, روح الله المـوسـوى الخمینـى پـاى بـر خـاکدان طبیعت نهاد .

  او وارث سجایاى آبا و اجدادى بـود که نسل در نسل در کار هدایت مردم وکسب معارف الهى کـوشیـده انـد. پـدر بزرگـوار امام خمینـى مرحوم آیه الله سید مصطفى مـوسـوى از معاصریـن مرحـوم آیه الله العظمـى میرزاى شیـرازى (رض), پـس از آنکه سالیانـى چنـد در نجف اشـرف علـوم و معارف اسلامـى را فرا گرفته و به درجه اجتهاد نایل آمـده بـود به ایران بازگشت و در خمیـن ملجإ مردم و هادى آنان در امـور دینـى بـود. در حـالیکه بیـش از 5 مـاه ولادت امام خمینینمى گذشت،طاغوتیان و خـوانیـن تحت حمایت عمال حکومت وقت نداى حق طلبـى پـدر را که در برابر زورگـوئیهایشان به مقاومت بـر خاسته بـود، با گلـوله پاسخ گفتنـد و در مسیر خمیـن به اراک وى را به شهادت رسانـدنـد.

  بدیـن ترتبیب امام خمینى از اوان کـودکى با رنج یتیمى آشنا و با مفهوم شهادت روبرو گردید. وى دوران کـودکـى و نـوجـوانى را تحت سرپرستى مادر مـومنه اش (بانـو هاجر) که خـود از خاندان علـم و تقـوا و از نـوادگان مـرحـوم آیه الله خـوانسـارى ( صاحب زبـده التصانیف ) بوده است. همچنیـن نزد عمه مکرمه اش ( صاحبه خانم ) که بانـویى شجاع و حقجـو بـود سپرى کرد اما در سـن 15 سالگى از نعمت وجـود آن دو عزیز نیز محـروم گـردید .

  هجـرت امام خمینی به قـم و تحصیل دروس تکمیلـى:

  اندکـى پـس از هجرت آیه الله العظمـى حاج شیخ عبد الکریـم حایرى یزدى ـ رحمه الله علیه ـ ( نـوروز 1300 هجـرى شمسـى, مطابق بـا رجب المـرجب 1340 هجـرى قمـرى ) امام خمینـى نیز رهسپـار حـوزه علمیه قـم گردید و به سرعت مراحل تحصیلات تکمیلى علوم حـوزوى را نزد اساتید حـوزه قـم طـى کرد.

  ازدواج امام خمینی و تشکیل خانواده:

  میرزا محمد ثقفی تهرانی در زمان تحصیل در شهر مقدس قم، با حاج آقا روح ‌الله مصطفوی خمینی (حضرت امام) که در آن زمان 27 سال داشت آشنا شد که همین آشنایی، واسطه‌ ازدواج امام خمینی(ره) با بانو ثقفی در سال 1308 شمسی شد.

  امام خمینی در سال ۱۳۰۸ هجری خورشیدی با خدیجه ثقفی دختر میرزا محمد ثقفی تهرانی ازدواج کرد.برخلاف سنت رایج چند همسری و متعه در بین روحانیان آن زمان، خمینی هیچگاه همسر دیگری و متعه اختیار نکرد و برخلاف رسم آن زمان خمینی در امور منزل به همسرش کمک می کرد.

  ثمره این ازدواج تولد سید مصطفی، فرزند اول آنها در آذر 1309؛ سید احمد در 26 اسفند 1324 و خانم‌‌ها سیده فریده‌،‌ سیده زهرا و سیده صدیقه بود.

  پـس از رحلت آیه الله العظمـى حـایـرى یزدى تلاش امـام خمینـى به همراه جمعى دیگر از مجتهدیـن حـوزه علمیه قـم به نتیجه رسیـد و آیه الله العظمـى(رض) به عنـوان زعیـم حـوزه علمیه عازم قـــم گردید. در این زمان, امام خمینـى به عنـوان یکـى از مـدرسیـن و مجتهدیـن صـاحـب راى در فقه و اصـول و فلسفه و عرفـــان و اخلاق شناخته مى شد . حضرت امام خمینی طى سالهاى طولانى در حوزه علمیه قـم به تدریـس چندیـن دوره فقه, اصـول, فلسفه و عرفان و اخلاق اسلامـى در فیضیه, مسجـد اعظم, مسجـد محمـدیه, مـدرسه حـاج ملاصـادق, مسجـد سلماسى, و … همت گماشت و در حـوزه علمیه نجف نیز قریب 14 سال در مسجـد شیخ اعطـم انصــــارى (ره) معارف اهل بیت و فقه را در عالیترین سطـوح تدریـس نمود و در نجف بـود که براى نخستیـن بار مبانـى نظرى حکـومت اسلامـى را در سلسله درسهاى ولایت فقیه بازگـو نمود .

  امـام خمینـى در سنگـر مبـارزه و قیــام:

  روحیه مبارزه و جهاد در راه خدا ریشه در بینـش اعتقادى و تربیت و محیط خانـوادگى و شرایط سیاسى و اجتماعى طـول دوران زندگى امام خمینی داشته است. مبارزات ایشان از آغاز نـوجـوانـى آغاز, و سیر تکاملى آن به مـوازات تکامل ابعاد روحى و علمى امام خمینی از یکسـو و اوضاع و احـوال سیاسـى و اجتماعى ایران و جـوامع اسلامـى از سـوى دیگـر در اشکـال مختلف ادامه یـافته است و در ســـال 1340 و 41 ماجراى انجمنهاى ایالتى و ولایتى فرصتـى پـدید آورد تا امام خمینی در رهبـریت قیام و روحـانیت ایفاى نقـش کنـد و بـدیـن تـرتیب قیام سراسرى روحانیت و ملت ایران در 15 خرداد سال 1342 با دو ویژگـى برجسته یعنى رهبرى واحد امام خمینى و اسلامـى بـودن انگیزه ها, و شعارها و هدفهاى قیام, سرآغازى ششـد بر فصل نـویـن مبارزات ملت ایران که بعدها تحت نام انقلاب اسلامى در جهان شناخته و معرفـى شد

  امام خمینـى خاطـره خـویـش از جنگ بیـن الملل اول را در حالیکه نـوجـوانى 12 ساله بـوده چنین یاد مـى کند : مـن هر دو جنگ بیـن المللـى را یادم هست … مـن کـوچک بـودم لکـن مدرسه مى رفتـم و سربازهاى شـوروى را در همان مرکزى که ما داشتیـم در خمیـن, مـن آنجا آنها را مى دیدم و ما مورد تاخت و تاز واقع مى شدیـم در جنگ بیـن الملل اول.

  پـس از رحلت آیه الله العظمى حایرى ( 10 بهمـن 1315 ه.ش ) حـوزه علمیه قـم را خطر انحلال تهدید مى کرد. علماى متعهد به چاره جویى برخاستند. مدت هشت سال سرپرستى حـوزه علمیه قـم را آیات عظام : سید محمد حجت, سید صدر الدیـن صدر و سید محمد تقـى خـوانسارى ـ رضوان الله علیهم ـ بر عهده گرفتند. در ایـن فاصله و بخصوص پـس از سقوط رضاخان, شرایط براى تحقق مرجعیت عظمى فراهـم گردید. آیه الله العظمى بروجـردى شخصیت علمـى بـرجسته اى بـود که مـى تـوانست جانشین مناسبـى براى مرحوم حایرى و حفظ کیان حـوزه باشـد. ایـن پیشنهاد از سـوى شاگردان آیه الله حایرى و از جمله امام خمینـى به سرعت تعقیب شـد. شخص امام خمینیدر دعوت از آیه الله بروجردى براى هجرت به قـم و پذیرش مسئولیت خطیر زعامت حـوزه مجدانه تلاش کرد.

  امام خمینى در تعقیب هدفهاى ارزشمند خویش در سال 1328 طرح اصلاح اساس ساختار حـوزه علمیه را با همکارى آیه الله مـرتضـى حایـرى تهیه کرد و به آیه الله بروجردى (ره) پیشنهاد داد. ایـن طرح از سوى شاگردان امام و طلاب روشـن ضمیر حـوزه مورد استقبال و حمایت قرار گرفت .

  اما رژیـم در محاسباتـش اشتباه کرده بود. لایحه انجمنهاى ایالتى و ولایتى که به موجب آن شرط مسلمان بودن, سوگند به قرآن کریـم و مرد بـودن انتخاب کنندگان و کاندیداها تغییر مـى یافت در 16 مهر 1341 ه.ش به تصـویب کـابینه امیـر اسـد الله علـم رسیـد. آزادى انتخابات زنان پـوششـى براى مخفى نگه داشتـن هدفهاى دیگر بـود. حذف و تغییر دو شـرط نخست دقیقا به منظور قانـونـى کـردن حضـور عناصر بهایـى در مصادر کشـور انتخاب شـده بـود. چنانکه قبلا نیز اشاره شد پشتیبانى شاه از رژیـم صهیـونیستـى در تـوسعه مناسبات ایران و اسرأیل شرط حمایتهاى آمریکا از شاه بـود. نفوذ پیروان مسلک استعمارى بهأیت در قـواى سه گانه ایران ایـن شرط را تحقق مـى بخشید. امام خمینـى به همراه علماى بزرگ قـم و تهران به محض انتشار خبر تصویب لایحه مزبور پـس از تبادل نظر دست به اعتراضات همه جانبه زدند .

  نقـش حضرت امام خمینی در روشـن ساختـن اهداف واقعى رژیـم شاه و گوشزد کـردن رسالت خطیر علما و حـوزه هاى علمیه در ایـن شـرایط بسیار مـوثـر وکارساز بـود. تلگرافها و نامه ها سرگشاده اعتـراض آمیز علما به شاه و اسد الله علـم مـوجى از حمایت را در اقشار مختلف مردم برانگیخت. لحـن تلگرافهاى امام خمینـى به شاه و نخست وزیر تند و هشـدار دهنده بود.

  بدیـن ترتیب ماجراى انجمنهاى ایالتى و ولایتـى تجربه اى پیروز و گرانقدر براى ملت ایران بویژه ازآن جهت بـود که طى آن ویژگیهاى شخصیتـى را شناختنـد که از هر جهت براى رهبـرى امت اسلام شایسته بـود. با وجـود شکست شاه در ماجـراى انجمنها, فشار آمرکا بـراى انجـام اصلاحـات مـورد نظر ادامه یافت. شاه در دیماه 1341 هجـرى شمسى اصـول ششگانه اصلاحات خویـش ر بر شمرد و خـواستار رفراندوم شد . امام خمینى بار دیگر مراجع و علماى قـم را به نشست و چاره جویى دوباره فراخواند .

  با پیشنهاد امام خمینى عید باستانـى نـوروز سال 1342 در اعتراض به اقدامات رژیم تحریـم شد. در اعلامیه حضرت امام خمینى از انقلاب سفید شاه به انقلاب سیاه تعبیـر و همسـویـى شـاه بـا اهـداف آرمیکا و اسرایل افشا شده بـود . از سوى دیگر, شاه در مورد آمادگى جامعه ایـران بـراى انجام اصلاحات آمـریکا به مقامات واشنگتـن اطمینان داده بود و نام اصلاحات را انقلاب سفیـد نهاده بـود. مخالفت علما براى وى بسیار گران مى آمد .

  امام خمینى در اجتماع مردم, بى پروا از شخص شاه به عنـوان عامل اصلـى جنایات و همپیمان با اسـرأیل یاد مـى کـرد و مـردم را به قیام فرا مـى خواند. امام خمینى در سخنرانى خـود در روز دوازده فروردیـن 1342 شدیدا از سکـوت علماى قـم و نجف و دیگر بلاد اسلامى در مقابل جنایات تازه رژیـم انتقاد کرد و فرمود : امروز سکـوت همراهى با دستگاه جباراست حضـرت امام روز بعد ( 13 فـروردیـن 42 ) اعلامیه معروف خـود را تحت عنـوان شاه دوستى یعنى غارتگرى منتشر ساخت . راز تإثیر شگفت پیام امام خمینى و کلام امام در روان مخاطبینـش که تا مرز جانبازى پیـش مـى رفت را باید در همیـن اصالت انـدیشه, صلابت راى و صـداقت بـى شـأبه اش بـا مـردم جستجـو کـرد .

  سال 1342 با تحریـم مراسـم عید نوروز آغاز و با خـون مظلـومیـن فیضیه خـونرنگ شد. شاه بر انجام اصلاحات مـورد نظر آمریکا اصرار مـى ورزید و امام خمینى بر آگاه کردن مردم و قیام آنان در برابر دخـالتهاى آمـریکـا و خیـانتهاى شاه پـافشـارى داشت. در چهارده فروردیـن 1342 آیه الله العظمـى حکیـم از نجف طـى تلگرافهایى به علما و مراجع ایران خـواستار آن شد که همگـى به طـور دسته جمعى به نجف هجرت کنند. این پیشنهاد براى حفظ جان علماوکیان حـوزه ها مطرح شده بود .

  حضرت امام خمینى بـدون اعتنا به ایـن تهدیـدها, پاسخ تلگراف آیه الله العظمى حکیـم را ارسال نمـوده و در آن تإکید کرده بـود که هجرت دسته جمعى علما و خالـى کـردن حـوزه علمیه قـم به مصلحت نیست .

  امام خمینـى در پیامـى( به تایخ 12 / 2 / 1342 ) بمناسبت چهلـم فاجعه فیضیه بـر همـراهـى علما و ملت ایران در رویارویـى سـران ممـالک اسلامـى و دول عربـى بـا اسـرأیل غاصب تـإکیـد ورزیـــد وپیمـانهاى شـاه و اسـرأیل را محکـوم کرد .

  قیام 15 خرداد:

  ماه محرم 1342 که مصادف با خرداد بـود فرا رسید. امام خمینى از ایـن فـرصت نهایت استفاده را در تحـریک مردم به قیام علیه رژیـم مستبد شاه بعمل آورد .

  امام خمینى در عصر عاشـوراى سال 1383 هجرى قمـى( 13 خرداد 1342 شمسى ) در مدرسه فیضیه نطق تاریخـى خـویـش را که آغازى بر قیام 15 خرداد بود ایراد کرد .

  در همیـن سخنرانى بـود که امام خمینى با صداى بلند خطاب به شاه فرمـود : آقا مـن به شما نصیحت مـى کنـم, اى آقاى شاه ! اى جناب شاه! مـن به تو نیصحت مى کنم دست بردار از این کارها, آقا اغفال مى کنند تو را. مـن میل ندارم که یک روز اگر بخـواهند تـو بروى, همه شکر کنند … اگر دیکته مى دهند دستت و مى گـویند بخـوان, در اطـرافـش فکـر کـن …. نصیحت مرا بشنـو … ربط ما بیـن شاه و اسرأیل چیست که سازمان امنیت مـى گـوید از اسرأیل حـرف نزنیـد … مگر شاه اسـرأیلـى است ؟ شاه فـرمان خامـوش کـردن قیام را صادر کـرد. نخست جمع زیادى از یاران امام خمینـى در شـامگاه 14 خرداد دستگیـر و ساعت سه نیمه شب ( سحـرگاه پانزده خـرداد 42 ) صـدها کماندوى اعزامـى از مرکز, منزل حضرت امام خمینى را محاصره کردند و ایشان را در حالیکه مشغول نماز شب بـود دستگیر و سـراسیمه به تهران بـرده و در بازداشتگاه باشگاه افسـران زندانـى کـردنـد و غروب آنروز به زندان قصر منتقل نمـودنـد . صبحگاه پانزده خرداد خبـر دستگیرى رهبـر انقلاب به تهران, مشهد, شیـراز ودیگـر شهرها رسیـد و وضعیتـى مشـابه قـم پـدید آورد .

  نزدیکترین ندیم همیشگى شاه, تیمسار حسیـن فردوست در خاطراتش از بکارگیرى تجربیات و همکارى زبده ترین مإموریـن سیاسى و امنیتى آمریکا براى سرکـوب قیام و همچنیـن از سراسیمگـى شاه و دربار و امراى ارتـش وساواک در ایـن ساعات پرده بـرداشته و تـوضیح داده است که چگـونه شاه و ژنرالهایـش دیـوانه وار فرمان سرکـوب صادر مى کردند .

  امام خمینـى, پـس از 19 روز حبـس در زندان قصـر به زنـدانـى در پـادگـان نظامـى عشـرت آبـاد منتقل شـد .

  با دستگیرى امام خمینى  و کشتار وحشیانه مـردم در روز 15 خـرداد 42, قیام ظاهرا سرکوب شد. امام خمینى در حبـس از پاسخ گفتـن به سئوالات بازجـویان, با شهامت و اعلام اینکه هیئت حاکمه در ایـران و قـوه قضأیه آنرا غیر قانـونـى وفاقـد صلاحیت مـى داند, اجتناب ورزید. در شامگاه 18 فروردیـن سال 1343 بدون اطلاع قبلـى, امام خمینى آزاد و به قـم منتقل مـى شـود. به محض اطلاع مردم, شادمانى سراسر شهر را فرا مـى گیرد وجشنهاى باشکـوهـى در مـدرسه فیضیه و شهر به مـدت چنـد روز بـر پا مـى شـود . اولیـن سالگـرد قیام 15 خـرداد در سال 1343 با صـدور بیانیه مشتـرک امام خمینـى و دیگر مراجع تقلید و بیانیه هاى جداگانه حـوزه هاى علمیه گرامـى داشته شـد و به عنـوان روز عزاى عمـومـى معرفـى شـد.

  امـام خمینـى در همیـن روز ( 4 آبـان 1343 ) بیانیه اى انقلابـى صادر کرد و درآن نـوشت : دنیا بـدانـد که هر گرفتارى اى که ملت ایـران و ملل مسلمیـن دارنـد از اجـانب است, از آمـریکاست, ملل اسلام از اجـانب عمـومـا و از آمـریکـا خصـوصـا متنفــر است … آمـریکـاست که از اسـرأیل و هـواداران آن پشتیبـانـى مـى کنـد. آمریکاست که به اسرأیل قـدرت مـى دهـد که اعراب مسلـم را آواره کند. افشاگرى امام خمینى علیه تصـویب لایحه کاپیتـولاسیون, ایران را در آبـان سـال 43 در آستـانه قیـامـى دوبـاره قرار داد .

  از طـرف دیگـر به مـوجب سنـدهـایـى که بعد از پیــــروزى انقلاب اسلامـى منتشر شد, کسانـى همچـون آقاى شریعتمدارى در ایـن زمان ( آبان 43 )از مـوقعیت و نفـوذ خـود استفاده کرده و کـوشیدنـد تا طـرفـداران خـویـش را وادار به سکـوت و عدم حمایت از دعوت امام خمینى نمایند . سحرگاه 13 آبان 1343 دوباره کماندوهاى مسلح اعزامـى از تهران, منزل امام خمینى در قـم را محاصره کردند. شگفت آنکه وقت باز داشت, هماننـد سال قبل مصادف با نیایـش شبـانه امام خمینـى بـود .حضرت امام خمینى بازداشت و به همراه نیروهاى امنیتى مستقیما به فرودگاه مهرآباد تهران اعزام و با یک فروند هـواپیماى نظامى که از قبل آماده شده بـود, تحت الحفظ مامـوریـن امنیتى و نظامى به آنکارا پـرواز کـرد. عصـر آنـروز ساواک خبـر تبعیـد امام خمینى را به اتهام اقـدام علیه امنیت کشـور ! در روزنـامه ها منتشـر سـاخت.

  علیرغم فضاى خفقان موجى از اعتراضها بـه صـورت تظاهرات در بازار تهران, تعطیلى طولانى مدت دروس حوزه ها و ارسال طومارها و نامه ها به سازمانهاى بیـن المللـى و مـراجع تقلیـد جلـوه گـر شد.

  اقامت امام در ترکیه یازده ماه به درازا کشید در ایـن مدت رژیم شاه با شدت عمل بـى سابقه اى بقایاى مقاومت را در ایران در هـم شکست و در غیاب امام خمینـى به سرعت دست به اصلاحات آمریکا پسند زد. اقامت اجبارى در تـرکیه فـرصتـى مغتنـم بـراى امام بـود تا تـدویـن کتـاب بزرگ تحـریـر الـوسیله را آغاز کند.

  تبعیـد امـام خمینـى از تـرکیه به عراق:

  روز 13 مهرماه 1343 حضرت امام به همراه فرزنـدشان آیه الله حاج آقا مصطفـى از ترکیه به تبعیدگاه دوم, کشـور عراق اعزام شدند . امام خمینى پس از ورود به بغداد براى زیارت مرقد أمه اطهار(ع) به شهــرهــاى کاظمیـن, سامـرا و کـربلا شتـافت ویک هفته بعد به محل اصلـى اقـامت خـود یعنـى نجف عزیمت کرد.

  دوران اقامت طـولانـى و 13 ساله امام خمینـى در نجف در شـرایطـى آغاز شد که هر چند در ظاهر فشارها و محدودیتهاى مستقیـم در حـد ایـران و تـرکیه وجـود نـداشت اما مخالفتها و کارشکنیها و زخـم زبانها نه از جبهه دشمـن رویارو بلکه از ناحیه روحانى نمایان و دنیا خـواهان مخفى شده در لباس دیـن آنچنان گسترده و آزاردهنده بود که امام خمینى با همه صبر و بردبارى معروفـش بارها از سختى شرایط مبارزه در ایـن سالها به تلخى تمام یاد کرده است. ولى هیچیک از ایـن مصـأب و دشـواریها نتـوانست او را از مسیـرى که آگـاهانه انتخاب کرده بود باز دارد .

  امام خمینى سلسله درسهاى خارج فقه خـویـش را با همه مخالفتها و کارشکنیهاى عناصـر مغرض در آبان 1344 در مسجـد شیخ انصارى (ره) نجف آغاز کرد که تا زمان هجـرت از عراق به پاریـس ادامه داشت .

  حوزه درسى ایشان به عنـوان یکى از برجسته تریـن حـوزه هاى درسى نجف از لحـاظ کیفیت و کمیت شـاگـردان شنـاخته شـد .

  امام خمینـى از بدو ورود به نجف با ارسال نامه ها و پیکهایى به ایران, ارتباط خویـش را با مبارزیـن حفظ نموده و آنان را در هر منـاسبتـى به پـایـدارى در پیگیـرى اهـداف قیام 15 خـرداد فـرا مى خواند . امام خمینى در تمام دوران پـس از تبعید, علیرغم دشواریهاى پدید آمـده, هیچگاه دست از مبارزه نکشیـد, وبا سخنـرانیها و پیامهاى خـویـش امیـد به پیـروزى را در دلها زنـده نگـاه مى داشت .

  امام خمینى در گفتگـویى با نمانیده سازمان الفتح فلسطیـن در 19 مهر 1347 دیـدگاههاى خـویـش را دربـاره مسأل جهان اسلام و جهاد ملت فلسطین تشریح کرد و در همیـن مصاحبه بر وجـوب اختصاص بخشـى از وجـوه شـرعى زکات بـه مجـاهـدان فلسطینـى فتـوا داد .

  اوایل سال 1348 اختلافات بیـن رژیـم شاه و حزب بعث عراق بـر سـر مرز آبـى دو کشـور شدت گرفت. رژیـم عراق جمع زیادى از ایرانیان مقیـم این کشـور را در بدتریـن شرایط اخراج کرد. حزب بعث بسیار کوشید تا از دشمنى امام خمینى با رژیـم ایران در آن شرایط بهره گیرد .

  چهار سال تـدریـس, تلاش و روشنگرى امام خمینـى تـوانسته بـود تا حـدودى فضاى حـوزه نجف را دگرگـون سازد. اینک در سال 1348 علاوه بر مبارزین بیشمار داخل کشـور مخاطبیـن زیادى در عراق, لبنان و دیگـر بلاد اسلامـى بـودنـد که نهضت امام خمینـى را الگـوى خـویـش مى دانستند .

  امـام خمینـى و استمـرار مبـارزه ( 1350 ـ 1356 ):

  نیمه دوم سال 1350 اختلافات رژیـم بعثـى عراق و شاه بالا گـرفت و به اخراج و آواره شـدن بسیارى از ایرانیان مقیـم عراق انجامید. امام خمینى طـى تلگرافى به رئیـس جمهور عراق شدیدااقدامات ایـن رژیـم را محکـوم نمود. حضرت امام خمینى در اعتراض به شرایط پیـش آمده تصمیـم به خـروج از عراق گـرفت اما حکـام بغداد بـا آگـاهـى از پیـامـدهـاى هجـرت امام خمینى در آن شـرایط اجـازه خـروج نـدادنـد .

  سال 1354 در سالگرد قیام 15 خـرداد, مـدرسه فیضیه قـم بار دیگر شاهـد قیام طلاب انقلابـى بـود. فریادهاى درود بر خمینـى ومرگ بر سلسله پهلـوى به مـدت دو روز ادامه داشت پیـش از ایـن سازمانهاى چـریکـى متلاشـى شـده وشخصیتهاى مذهـى و سیاسـى مبـارز گـرفتـار زندانهاى رژیم بودند .

  شاه در ادامه سیاستهاى مذهب ستیز خـود در اسفنـد 1354 وقیحـانه تاریخ رسمـى کشـور را از مبدإ هجرت پیامبر اسلام به مبدإ سلطنت شاهان هخامنشى تغـییر داد. امام خمینى در واکنیشى سخت, فتوا به حرمت استفاده از تاریخ بـى پایه شاهنشاهـى داد. تحریـم استفاده از ایـن مبدإ موهوم تاریخى همانند تحریـم حزب رستاخیز از سـوى مردم ایران استقبال شـد و هر دو مـورد افتضاحـى براى رژیـم شاه شـده و رژیـم در سـال 1357 ناگزیـر از عقب نشینـى و لغو تـاریخ شاهنشاهى شد .

  اوجگیـرى انقلاب اسلامـى در سـال 1356 و قیـام مـردم:

  امام خمینـى که به دقت تحـولات جارى جهان و ایـران را زیـر نظر داشت از فـرصت به دست آمـده نهایت بهره بـردارى را کـرد. امام خمینى در مرداد 1356 طـى پیامى اعلام کرد : اکنـون به واسطه اوضاع داخلى و خارجى و انعکاس جنایات رژیـم در مجامع و مطبـوعات خارجى فرصتـى است که باید مجامع علمى و فرهنگـى و رجال وطنخـواه و دانشجـویان خارج و داخل و انجمنهاى اسلامـى در هـر جایـى درنگ از آن استفاده کنند و بى پرده بپا خیزند .

  شهادت آیه الله حاج آقا مصطفى خمینى در اول آبان 1356 و مراسـم پر شکـوهـى که در ایران برگزار شـد نقطه آغازى بـر خیزش دوباره حـوزه هاى علمیه و قیام جامعه مذهبى ایران بـود. امام خمینى در همان زمان به گـونه اى شگفت ایـن واقعه را از الطـاف خفیه الهى نامیده بـود. رژیـم شاه با درج مقاله اى توهیـن آمیز علیه امام در روزنامه اطلاعات انتقام گرفت. اعتراض به ایـن مقاله, به قیام 19 دى مـاه قـم در سـال 56 منجـر شـد که طــــى آن جمعى از طلاب انقلابـى به خـاک و خـون کشیـده شـدنـد . شاه علیـرغم دست زدن به کشتارهاى جمعى نتـوانست شعله هاى افروخته شـده را خامـوش کند .

  او بسیج نطـامـى و جهاد مسلحـانه عمـومـى را بعنــــوان تنها راه باقیمانـده در شرایط دست زدن آمریکا به کـودتاى نظامـى ارزیابـى مى کرد .

  هجـرت امـام خمینـى از عراق به پـاریـس:

  در دیدار وزراى خارجه ایران و عراق در نیویورک تصمیـم به اخراج امام خمینـى از عراق گرفته شـد. روز دوم مهر 1357 منزل امام در نجف بـوسیله قـواى بعثـى محاصره گردیـدانعکاس ایـن خبر با خشـم گستـرده مسلمانان در ایران, عراق و دیگـر کشـورها مـواجه شـد .

  روز 12 مهر ,امام خمینى نجف را به قصد مرز کـویت ترک گفت. دولت کویت با اشاره رژیـم ایران از ورود امام خمینى به ایـن کشـور جلوگیرى کـرد. قبلا صحبت از هجـرت امام خمینى به لبنـان و یا سـوریه بـود امـا ایشان پـس از مشـورت با فـرزنـدشان ( حجه الاسلام حاج سیـد احمـد خمینـى ) تصمیـم به هجـرت به پاریـس گرفت. در روز 14 مهر ایشان وارد پاریس شدند .

  و دو روز بعد در منزل یکى از ایرانیان در نوفل لوشاتـو ( حـومه پاریـس ) مستقـر شـدنـد. مإمـوریـن کاخ الیزه نظر رئیـس جمهور فـرانسه را مبنـى بـر اجتناب از هرگـونه فعالیت سیاسـى به امام خمینى ابلاغ کـردنـد. ایشان نیز در واکنشـى تنـد تصـریح کـرده بـود که اینگونه محدودیتها خلاف ادعاى دمکراسى است و اگر او ناگزیر شـود تا از ایـن فرودگاه به آن فـرودگاه و از ایـن کشور به آن کشـور بـرود بـاز دست از هـدفهایـش نخـواهـد کشیـد .

  امام خمینى در دیماه 57 شوراى انقلاب را تکشیل داد. شاه نیز پـس از تشکیل شـوراى سلطنت و اخذ رإى اعتماد بـراى کـابینه بختیار در روز 26 دیماه از کشـور فـرار کرد. خبـر در شهر تهران و سپـس ایران پیجید و مردم در خیابانها به جشـن و پایکـوبى پرداختند .

  بـازگشت امـام خمینـى به ایـران پـس از 14 سـال تبعیـد:

  اوایل بهمـن 57 خبر تصمیم امام خمینى در بازگشت به کشور منتشر شد. هر کـس که مى شنید اشک شـوق فرو مـى ریخت. مردم 14 سال انتظار کشیده بـودنـد. اما در عیـن حال مردم و دوستان امام نگـران جان ایشان بـودند چرا که هنوز دولت دست نشانده شاه سر پا و حکومت نظامى بر قرار بود. اما امام خمینى تصمیـم خویـش را گرفته و طى پیامهایى به مردم ایران گفته بـود مى خـواهد در ایـن روزها سرنـوشت ساز و خطیر در کنار مردمـش باشد. دولت بختیار با هماهنگى ژنرال هایزر فـرودگـاههاى کشـور را به روى پـروازهـاى خـارجى بست.

  دولت بختیار پـس از چنـد روز تـاب مقـاومت نیاورد و ناگزیـر از پذیرفتـن خـواست ملت شـد. سرانجام امام خمینـى بامداد 12 بهمـن 1357 پـس از 14 سال دورى از وطـن وارد کشـور شـد . استقبال بـى سـابقه مـردم ایـران چنـان عظیـم و غیـر قـابل انکـار بــود که خبرگزاریهاى غربـى نیز ناگزیر از اعتراف شـده و مستقبلیـن را 4 تا 6 میلیون نفر برآورد کردند .

  سرنگونى نظام شاهنشاهى و پیروزى انقلاب اسلامى 22 بهمن یوم الله:

  روز 19 بهمـن 1357 پرسنل نیروى هـوایى در محل اقامت امام خمینى (مـدرسه علـوى تهران) بـا ایشـان بیعت کـردند.

  سفارت آمریکا و شـوروى بـوسیله ساواکیها و پـس مانده هاى رژیـم شاه و با تحریک گروهکهاى کمـونیستـى به اصطلاح مجاهدین خلق ( منافقیـن ) در حـرکتهاى ایذایـى علیه انقلاب مشـارکت فعال داشتنـد . گـروهک تروریستـى فرقان , اندیشمند برجسته و عضـو شـوراى انقلاب , علامه مرتضى مطهرى را در تاریخ 12/2/58 و آیه الله قاضـى طباطبایى 10/ 8/58 و دکتر محمـد مفتح 28/9/58 و حاج مهدى عراقـى و پسـرش 4/6/58 تـرور کـرد و در تـرور آقـایان هـاشمـى رفسنجـانـى و مـوسـوى اردبیلـى نـاکـام مـاند .

  کمتر از دو ماه از پیروزى انقلاب نمـى گذشت که 2 / 98 درصد راى دهندگان در رفرانـدوم 12 فروردین سال 58 در یکـى از آزادتـریـن انتخـابـات تـاریخ ایـران رإى به استقـرار نظام جمهورى اسلامـى دادند و متعاقب آن انتخابات پیاپى براى تدویـن و تصـویب قانـون اساسـى و انتخاب نمایندگان مجلـس شـوراى اسلامـى برگزار گردید .

  امام خمینى پـس از پیروزى انقلاب در تاریخ دهـم اسفنـد 1357 از تهران به قـم آمده بود و تازمان ابتلإ به بیمارى قلبى 2 بهمـن 1358 ) در ایـن شهر بود . حضرت امام خمینى پس از 39 روز مداوا در بیمارستان قلب تهران , مـوقتا در منزلى واقع در منطقه دربند تهران ساکـن شد و سپـس در تاریخ 27 / 2 / 1359 بنا به تمایل خـود به منزلـى محقر متعلق به یکـى از روحـانیـون ( حجه الاسلام ) سیـد مهدى امــــام جمارانـى ) در محله جماران نقل مکـان کـرد و تـا زمـان رحلت در همین منزل ماند .

  در انتخابات اولیـن دوره ریاست جمهورى ایران ( 5 / 11 / 1358 ) و در حالیکه امام خمینـى در بیمارستان قلب تهران بستـرى بـود , آقاى ابـو الحسـن بنى صدر از رقباى خـود پیشـى گرفت . او که در آستانه پیـروزى انقلاب به کشـور بازگشته بـود بـا سخنـرانیهاى و ارأه کتابهاى خـویـش از خـود چهره اى مـذهبـى انقلابـى و اقتصاد دانى آگاه ارأه مى کرد .

  امام خمینى در مراسـم حکم تنفیذ ریاست جمهورى وى فرمودند : مـن یک کلمه به آقاى بنى صدر تذکر مى دهم . این کلمه براى همه است: (( حب الدنیا راس کل خطیئـه)) کیـش شخصـیت آقاى بنى صدر و قدرت طلبـى وى مـانع از بکـار گیـرى ایـن نصیحت شـد. وحدت ملـى با اختلاف افکنیهاى بنـى صدر به مخاطره افتاده بـود .

  سرانجام امام خمینى طـى حکمـى کـوتاه در 20 خرداد 1360 بنى صدر را از فرماندهى کل قوا عزل و متعاقب آن مجلـس شوراى اسلامى رإى به بى کفایتى وى داد .

  از این پـس منافقیـن رسما دست به اقدامات براندازى و فعالیتهاى تروریستـى زدندو سران و اعضاى آن در خانه هاى تیمى مخفى شدند . حزب جمهورى اسلامى در رإس حملات تروریستـى منافقیـن قرار داشت . ایـن حزب پـس از پیـروزى انقلاب بـا همت بزرگانـى همچـون حضـرات آقـایان : خـامنه اى , دکتـر بهشتـى , دکتـر بـاهنـر , هـاشمـى رفسنجانى , و موسـوى اردبیلى به منظور سازماندهى نیروهاى مومـن به راه امام خمینى و مقـابله بـا تحـرکات گـروهکهاى سیاسـى ضـد انقلاب تشکیل شده بود .

  آیه الله خامنه اى روز 6 تیر ماه 1360 بـر اثر انفجار بمبـى که منافقیـن در مسجـد ابـاذر تهران کـار گذاشته بـودنـد به هنگـام سخنرانـى مجروح گردیـد . فرداى آن روز فاجعه اى عظیـم به وقـوع پیوست . 72 تـن از کار آمدتریـن عناصر نظام اسلامى و یاران امام خمینى که در میان آنان رئیـس دیوانعالى کشـور ( دکتر بهشتى ) , چند تـن از وزرا , تعدادى از نمایندگان مجلس شوراى اسلامى وجمعى از مسئولیـن قـوه قضـأیه وجمعى از منتفکـریـن و نـویسنـدگان و نیروهاى انقلابـى حضـور داشتند , در مقر حزب جمهور اسلامى بر اثر انفجار بمبى قوى که عامل نفوذى سازمان منافقیـن کار گذاشته بود , شهید شدند . دو ماه بعد در روز 8 شهریـور 1360 آقاى محمد على رجایـى چهره محبـوب مردم ایران که بعد از عزل بنـى صدر از سـوى مردم به ریاست جمهورى انتخاب شده بود به همـران حجـه الاسلام دکتر محمـد جـواد باهنـر ( نخست وزیر ) در محل کار خـویـش با انفجار بمبى دیگر به شهادت رسیدند .

  منافقین در نظر مردم ایران منفورتریـن مجرمینى هستند که هیچگاه جنایات جانیان مشهور تـاریخ معاصـر ایـران به آنان نمـى رسـد . علاوه بـر شهادت 72 نفر از محبـوبتریـن شخصیتهاى نظام اسلامـى در انفجار مقـر حزب جمهورى اسلامـى وشهادت رئیـس جمهور و نخست وزیر ایران , چهره هاى برجسته دیگرى نیز بـوسیله اقـدامات تروریستـى منافقیـن از مردم ایران گرفته شـدنـد که مـى تـوان از ترور آیه الله صـدوقـى امام جمعه یزد ( 11 / 4 / 61 ) , تـرور آیه الـله دستغیب امام جمعه شیراز ( 20 / 9 / 60 ) , ترور آیه الله مدنـى امام جمعه تبـریز ( 20 / 6 / 60 ) , آیه الله قـدوسـى به همراه سرتیپ دستجردى ( 14 / 6 60 ) و ترور حجه الاسلام هاشمـى نژاد ( 7 / 7 / 60 ) و دهها شخصیت روحـانـى دیگـر نام بـرد که هـر یک در منطقه اى وسیع از ایران بـر دلهاى مـردم حکـومت داشتنـد و نقـش آفـرینـان نهضت امـام خمینـى بـودند.

  جنگ تحمیلـى و دفـاع 8 سـالهامام خمینى و ملت ایـران:

  شکست طرحهاى برانـداز نظام جمهورى اسلامـى با استفاده از محاصره اقتصادى و سیاسـى که از سـوى آمـریکا در جهان پیگیرى مـى شـد و شکست ایـن کشـور در عملیات صحراى طبـس پـس از اشغال لانه جاسـوس آمریکا , و ناکامى در تجزیه کردستان , هیئت حاکمه ایـن کشور را در سال 1359 به سمت تجربه راه حل نظامى تمام عیار سـوق مـى داد

  روحیه قـدرت طلبـى صـدام و خصـومتهاى مـرزى گذشته دو کشـور نیز شرایطـى ا یدهآل براى آمریکا پـدیـد مـى آورد تا به صـدام براى تجاوز و ا شغال نظامـى ایران چـراغ سبز داده و فرمان عملیات را صادر کند .

  به هـر حـال ارتـش عراق در روز 31 شهریـور 1359 تجـاوز گستـرده تظامى خـویـش را در طول 1280 کیلومتر مرز مشترک از شمالى تریـن نقطه مـرز مشتـرک با ایران تا بنـدر خـرمشهر و آبادان در جنـوب ایران آغاز کرد . همزمان هـواپیماهاى نظامى عراق فرودگاه تهران و منـاطق دیگر را( در سـاعت 2 بعد از ظهر) بمبـاران کـردند.

  ارتـش ایران که بر اثر حـوادث انقلاب به شدت آسیب دیده و از هـم گسیخته بـود , دوران اولیه بـازسـازى خـود را مـى گذراند.

  سپاه تازه تإسیـس پـاسـداران انقلاب ا سلامـى که به فـرمان امام خمینـى تشکیل شـده بود در آغاز راه بـود و نیـرو , تجهیزات , و تجـربه کـافـى در روزهـاى نخست جنگ نداشت.

  نخستیـن واکنشهاى امام خمینى واولین پیامها و سخنرانیهاى امام خمینى در رابطه بـا تجـاوز ارتـش عراق از لحـاظ شنـاخت شخصیت وى و نــوع فرماندهـى او بسیار جالب تـوجه است که در اینجا مجال بازگـویـى ظرافتها و ویژگیهاى آن نیست . امام خمینى بـى درنگ فرمان مقاومت صادر کرد .

  قبلا فرمان امام خمینى مبنى بر بسیج عمومى و تشکیل ارتـش بیست میلیونى بـا استقبـال جـوانـان انقلابـى ایـران مـواجه و آمـوزش و اعزام بسیجیـان به جبهه هـا فضـاى ایـران را دگـرگـون سـاخته بــود . مـوفقیتهاى پیاپـى رزمنـدگان سپـاه اسلام آثـار شکست را در جبهه بعثیها نمایان ساخت .

  انـواع سلاحهاى پیشرفته اى که حتـى در شـرایط صلح نیز تهیه آنها دشـوار و به چنـدیـن سال پیگیـرى و مذاکـره و امتیاز دادن نیاز داشت به سـرعت در اختیـار صـدام قـرار گرفت.

  مـوشکهاى اگزوسه و هواپیماهاى سوپراتاندارد فرانسـوى از آنجمله اند . امام خمینى در شرایطـى دفاع مقدس ملت را هدایت مى کرد که جمهورى اسلامى رسما از سـوى آمریکا و اروپا تحریـم تسلیحاتى شده بود و براى یافتـن یک قطعه هواپیماهایش مى بایست ماهها وقت صرف کند .

  سقوط صدام به دست سپاه اسلام کوس شکست چندیـن قدرت بزرگ جهان را در مقابله بـا انقلاب اسلامـى به صـدا در مـى آورد . اینک بـرخلاف گذشته همه تلاشهاى آمـریکا و شـوراى امنیت بـر مسـدود کـردن راه پیشروى رزمندگان ایرانـى و جلـوگیرى از سقـوط صدام متمرکز شـده بـود . قطعنامه 598 شـوراى امنیت از تصویب گذشت . ایـن قطعنامه قسمت عمـده نظرات و شرایط قبلـى ایران براى ترک نبـرد را که از آغاز دفاع خـویـش بر آنها اصرار مـى ورزید ولـى سازمانهاى بیـن المللـى به امید پیروزى صدام زیر بار نمى رفتند , پذیرفته بـود

  ایـن گروه در پایان بررسى به اتفاق آرإ نظر خـویـش را مبنى بر آماده بـودن شـرایط بـراى اثبـات حقانیت جمهورى اسلامـى در دفاع مقـدس 8 ساله و تـرک مخـاصمه بـر اساس مفاد قطعنامه 598 بـود .

  پیـام امـام خمینـى معروف به پیـام قبـول قطعنـامه تعبیـر امام خمینـى از پذیـرش قطعنامه به عنـوان جام زهـر خـود حقایقـى ناگفته دارد و حاوى نکات ظریف بسیارى است که بیان آنها در ایـن مقاله نمـى گنجـد و فقط به ذکر فـرازى از پیام امام خمینىدر ایـن رابطه بسنـده مـى شـود : و اما در مـورد قبـول قطعنامه که حقیقتا مسئله بسیار تلخ و ناگـوارى براى همه و خصـوصا براى مـن بود , ایـن است که مـن تا چند روز قبل معتقد به همان شیوه دفاع و مواضع اعلام شده در چنگ بـودم و مصلحت نظام و کشور و انقلاب را در اجراى آن مـى دیدم ولى به واسطه حـوادث و عواملـى که از ذکر آن فـعلا خـوددارى مـى کنـم و بـه امید خـداوند در آینده روشـن خواهد شد و با تـوجه به نظر تمامى کارشناسان سیاسى و نظامى سطح بالاى کشور که مـن به تعهد و دلسوزى و صداقت آنان اعتماد دارم , با قبول قطعنامه و آتـش بس موافقت نمودم و در مقطع کنونى آن را به مصلحت انقلاب و نظام مى دانـم و خـدا مـى دانـد که اگر نبـود انگیزه اى که همه ما و عزت و اعتبار مـا بـایـد در مسیـر مصلحت اسلام و مسلمین قربانى شـود هرگز راضـى به ایـن عمل نمى بـودم و مـرگ و شهادت بـرایـم گـواراتـر بـود.

  اما چاره چیست که همه باید به رضایت حق تعالى گردن نهیم ومسلـم ملت قهرمـان و دلاور ایـران نیز چنیـن بـوده و خـواهـد بـود …

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت طلا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از جمله شگفتیهاى دوران طـولانـى دفاع مقـدس ملت ایـران آنکه در تمام ایـن مـدت مردم ایران نشاط خـود را براى سازندگـى و جبران خـرابیهاى به ارث مانده از رژیـم سابق هیچگاه از دست ندادنـد و در همیـن مـدت علاوه بر اداره کامل امـور جبهه ها , طرحهاى بزرگ بازسازى و نوسازى کشـور از پروژه هاى عظیـم سد سازى و راه سازى گرفته تا طرحهاى توسعه اکتشافات و بهره بـردارى نفتـى و تـوسعه نیروگاههاى انرژى و بهسازى امور کشاوزرى و افزایـش دانشگاهها و مراکز تحقیقاتى کشـور و دیگر امـور مربـوط به تـوسعه ملى را با جدیت دنبال کردند .

  امـام خمینـى در تــــاریخ 4 / 2 / 1368 به منظور اصلاح و تکمیل ارکان تشکیلات نظام اسلامى طى نامه اى به رئیـس جمهور وقت ( حضرت آیه الله خـامنه اى ) هیئتـى از صـاحب نظران و کـارشنـاسـان را مسئول بررسى و تـدویـن اصلاحات لازم در قانـون اساسـى بـر اساس 8 محور تعیین شده در همیـن نامه نمود . اصلاح مواد مربوط به شرایط رهبـرى , تمرکز در قـوه مجـریه و قضأیه و صـدا و سیما و وظایف مجمع تشخیص مصحلت نظام از اهـم ایـن موارد بود . مواد اصلاح شده قـانـون اسـاسـى در تـــــاریخ 12 آذر 1368 ( بعد از رحلت ) به رفرانـدوم عمـومـى گذاشته و با اکثریت مطلق آرإ به تإیید ملت ایران رسید .

  دفـاع از پیامبـر اسلام و ارزشهاى دینـى آخـریـن رویارویـى امام خمینى با غرب:

  ماجـراى تـدویـن و انتشار وسیع کتاب مبتذل آیات شیطانـى نـوشته سلمان رشدى و حمایت رسمـى دولتهاى غربـى از آن سر آغازى بر فصل تهاجـم فرهنگى بـود . امام خمینى با تـوجه به دلایل و واقعیتهاى فـوق در تاریخ 25 / 11 / 1367 در ضمـن چند سطر کـوتاه با صـدور حکـم ارتداد و اعدام سلمانى رشدى و ناشریـن مطلع از محتواى کفر آمیز ایـن کتـاب , انقلابـى دیگـر بـر پـا کرد.

  سالهاى آخر عمر امام خمینى و حوادث ناگوار:

  چند حادثه در ایـن سالها اتفاق افتاد که اثر آن بر روح و خاطرهامام خمینى سنگینى مى کرد . یکى از ایـن حوادث , شهادت مظلومانه حجاج بیت الله الحرام در کنار خانه خدا و در مراسـم حج سال 1366 بود.

  در پهنه مسأل داخلى نیز شرایطـى که منجر به برکنارى قأم مقام رهبـرى از سـوى امام خمینـى ( در تاریخ 8 / 1 / 68 ) گردیـد از جمله حوادث ناگوار دیگر بـود ) امام خمینى درآخریـن نامه اى که خطاب به وى نـوشت و منجر به پذیرش استعفا و برکنارى او از قأم مقام رهبرى گردید ایـن نکته را تصریح کرده بـود که او از ابتدا با انتخاب آقاى منتظرى به عنـوان رهبر آینده نظام اسلامـى مخالف بوده و ایشـان را فاقد طاقت لازم براى پذیرش این مسئولیت سنگیـن و خطیر و مشکل مى دانسته است .

  رحلت امـام خمینـى :

  در آستـانه نیمه خـرداد سـال 1368 خـود را در آماده ملاقات عزیزى مى کرد که تمام عمرش را براى جلب رضاى او صرف کرده بـود و قامتش جز در بـرابـر او , در مـقابل هیچ قدرتى خـم نشده , و چشـمانش جز براى او گریه نکرده بـود . سروده هاى عارفانه اش همه حاکى از درد فـراق و بیان عطـش لحظه وصال محبوب بـود . و اینک ایـن لحظه شکـوهمنـد بـراى او , و جانــکاه و تحمل ناپذیر بـراى پیروانـش , فـرا مـى رسید .امـام خمینـى خـود در وصیتنامه اش نـوشـته است : با دلى آرام و قلبـى مطمئن و روحى شاد و ضمیرى امیدوار به فضل خدا از خدمت خـواهران و برادران مرخص و به سـوى جایگاه ابــدى سفر مى کنـم و به دعاى خیر شما احتیاج مبرم دارم و از خداى رحمن و رحیـم مى خـواهـم که عذرم را در کوتاهى خدمت و قصـور و تقصیر بپذیـرد و از مـلت امـیدوارم که عذرم را در کـوتاهى ها و قصـور و تقصیـرها بـپذیـرنـد و بـا قــدرت و تصمیـم و اراده بــه پیش بروند.

  ساعت 20 / 22 بعداز ظهر روز شنبه سیزدهـم خـرداد ماه سـال 1368 لحظه وصال بـود . قــلبـى از کار ایستـاد که میلیـونها قلــب را بـه نور خدا و معنـویت احـیاء کرده بـود.

  روز شمار برخی مبارزات و تبعیدهای حضرت امام خمینى (ره)

  16 مهرماه سال 1341
  جلسه مهم حضرت امام خمینى (ره) با مراجع قم در رابطه با انجمنهاى ایالتى و ولایتى

  11 آذر ماه سال 1341
  لغو تصویبنامه ساختگى انجمنهاى ایالتى و ولایتى به دنبال مبارزات پیگیر حضرت امام خمینى (ره) و صدور پیام حضرت امام خمینى (ره) در مورد ختم این غائله

  2 بهمن سال 1341
  تحریم رفراندوم غیر قانونى و قلابى شاه از سوى حضرت امام خمینى (ره)

  2 فروردین ماه سال 1342
  فاجعه خونین مدرسه فیضیه به دست عمال رژیم شاه

  15 خرداد سال 1342
  دستگیرى شبانه حضرت امام خمینى (ره) . قیام تاریخى ملت ایران در اعتراض به دستگیرى حضرت امام (ره)

  4 تیرماه سال 1342
  انتقال حضرت امام خمینى (ره) از پادگان قصر به سلولى در عشرت آباد.

  21 فرودین سال 1343
  سخنرانى تاریخى حضرت امام خمینى (ره) در مسجد اعظم قم پس از آزادى از حبس و حصر.

  4 آبان 1343
  سخنرانى کوبنده حضرت امام خمینى (ره) به مناسبت طرح اسارتبار کاپیتولاسیون.

  13 آبان 1343
  بازداشت و تبعید حضرت امام خمینى (ره) به ترکیه

  21 آبان سال 1343
  انتقال حضرت امام خمینى (ره) از آنکارا به بورساى ترکیه

  13 مهرماه سال 1344
  انتقال حضرت امام خمینى (ره) از ترکیه به بغداد

  16 مهرماه 1344
  حرکت امام خمینى (ره) از سامرا به کربلا بعد از تبعید به عراق

  23 مهرماه 1344
  ورود و استقرار حضرت امام خمینى در نجف بعد از تبعید به عراق

  23 آبان 1344
  شروع درسهاى حوزه‏اى حضرت امام خمینى در نجف پس از تبعید به عراق

  12 اردیبهشت 1356
  پیام حضرت امام خمینى (ره) به مناسبت چهلم شهداى قم

  2 مهرماه 1357
  محاصره منزل حضرت امام خمینى (ره) توسط نیروهاى بعثى عراق

  10 مهرماه 1357
  هجرت حضرت امام خمینى (ره) از عراق به سوى کویت

  13 مهرماه 1357
  هجرت حضرت امام خمینى (ره) از عراق به فرانسه

  12 بهمن 1357
  بازگشت امام خمینى (ره) به میهن اسلامى پس از 15 سال تبعید.

   

  سخنان امام خمینی

   

  سخنان امام خمینی

   

  ـ میزان بازماندن از حق، متابعت هوای نفس است.

  ـ ما باید این را بفهمیم که همه چیز هستیم و از هیچ کس، کم نداریم.

  ـ توکل به خدای تعالی، یکی از فروع توحید و ایمان است.

  ـ یقین به حقیقت، ثمره توحید است.

  ـ غرور و غفلت، انسان را به تباهی می کشاند.

  ـ یأس، از جنود شیطان است و امید، از جنود خداست؛ همیشه امیدوار باشید.

  ـ عزت نفس، مبدأش توکل علی اللّه و اعتماد بر حق تعالی است.

  ـ هر قدمی که برای تحصیل علم برمی دارید، قدمی هم برای کوبیدن خواسته های نفسانی، تقویت قوای روحانی، کسب مکارم اخلاق، تحصیل معنویات و تقوا بردارید.

  ـ اگر ایمان وارد قلب شود، کارها اصلاح می شود.

  ـ اگر در کارها نیت خالص نباشد، انسان را از درگاه ربوبی دور می کند.

  ـ خدا نکند انسان پیش از آنکه خود را بسازد، جامعه به او روی آورد و در میان مردم، نفوذ و شخصیتی پیدا کند؛ که خود را می بازد.

  ـ پیش از آنکه فرصت از دست برود، چاره بیندیشید.

  ـ توجه به او (خدا) را از یاد نبرید؛ توجه به او، منشأ خیرات است.

  ـ باید به قلبتان برسانید که هرکاری انجام می دهید، در محضر خدا هستید.

  ـ به خدا متوجه شوید، تا دل ها به تو متوجه شود.

  ـ صبر در معاصی، منشأ تقوای نفس است.

  ـ لازمه فراموشی حق تعالی آن است که انسان خود را فراموش کند.

  ـ دوراندیش باشید؛ عواقب امور را بسنجید؛ عقبه های خطرناکی که دارید، به یاد آورید و از فشار قبر، عالم برزخ، مشکلات و شدایدی که به دنبال آن است، غفلت نکنید.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت خودرو

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  ـ این دنیا با تمام زرق و برق ظاهری اش، ناچیزتر از آن است که قابل محبت باشد.

  ـ قلب جوان، لطیف و ملکوتی است و انگیزه های فساد در آن ضعیف است؛ لیکن هرچه سن بالا رود، ریشه گناه در قلب قوی تر و محکم تر می گردد، تا جایی که کندن آن از دل ممکن نیست.

  ـ مقامی که برای بندگان صالح خدا در نظر گرفته شده، تمام دنیا و مافیها ـ با آن جلوه های ساختگی ـ در مقابل آن، به قدر پشیزی ارزش ندارد.

  ـ جز به خالق یکتا، به احدی توجه نداشته باشید.

  ـ عید واقعی آن وقتی است که انسان رضای خدا را به دست بیاورد و درون خود را اصلاح کند.

  ـ خود را به ساده زیستن عادت دهید و از تعلق قلب به مال و منال و جاه و مقام بپرهیزید.

  ـ خداخواهی، سعه صدر می آورد و سعه صدر، تواضع و عزت نفس می آورد.

  ـ آنچه که انسان را به مراتب عالی انسانیت می رساند، کوشش خود انسان است.

  ـ آنچه که در عالم آخرت واقع می شود، چیزی است که در این دنیا تهیه گردیده است.

  ـ قلب انسان، مانند آینه صاف و روشن است و بر اثر توجه فوق العاده به دنیا و کثرت معاصی، کدر می شود.

  ـ زندگی در دنیای امروز، زندگی در مدرسه اراده است و سعادت و شقاوت هر انسانی به اراده همان انسان رقم می خورد.

  ـ از حالا که جوان هستید و قوای جوانی محفوظ است، جدیت کنید به اینکه هوای نفس را از نفس خودتان خارج کنید.

  ـ خدای تعالی دوست دارد که در وقت ذکر او، بنده، منقطع به سوی او و متضرع و خالص باشد.

  ـ حب دنیا و نفس، بزرگ ترین حجاب های رخسار محبوب است.

  ـ میزان ارزش، این دو خاصه است: علم و تقوا توأماً.

  ـ در اسلام، همه امور مقدمه انسان سازی است.

  ـ علم توحید هم اگر برای غیرخدا باشد، از حُجب ظلمانی است.

  ـ اگر انسان خباثت را از نهادش بیرون نکند، هرچه درس بخواند و تحصیل نماید، نه تنها فایده ای بر آن مترتب نمی شود، بلکه ضررها دارد.

  ـ دلبستگی به رحمت حق، منشأ تربیت نفوس و نرم شدن قلوب می شود.

  ـ تقویت روح، به این است که توجه تان به خدای تبارک و تعالی زیاد باشد.

  ـ روحانیی که خود را پیرو و شیعه علی بن ابی طالب علیه السلام می داند، ممکن نیست به مشتهیات دنیا توجهی داشته باشد.

  ـ دلبستگی به هرچه که غیر حق است، خار طریق سلوک الی اللّه است.

  ـ قدرت طلبی از هرکه باشد، از شیطان است.

  ـ کبر، از اخلاق خاصه شیطان است.

  ـ از نتایج صبر، تربیت نفس است.

  ـ اگر به سبب اعمال و کردار و رفتار ناروای شما یک نفر گمراه شده و از اسلام برگردد، مرتکب اعظم کبایر می باشید.

  ـ عالم سوء، عالم متوجه به دنیا و عالمی که در فکر حفظ مسند و ریاست باشد، نمی تواند با دشمنان اسلام مبارزه نماید.

  ـ قبل از آنکه عنان اختیار از کف شما ربوده شود، خود را بسازید و اصلاح کنید.

  ـ علم و تقوا اگر در کسی جمع باشد، در دنیا و آخرت سعادتمند است.

  ـ توجه به زرق و برق دنیا، انسان را از آن احساس انسانی اش می برد.

  ـ خودبینی، ارث شیطان است.

  ـ راه مستقیم الهی است که می تواند انسان را از نقص، رو به کمال ببرد.

  ـ مقاصد وقتی که عالی شد، زحمت های در راه آن مقصد، باید در نظر انسان نباشد.

  ـ ایمان، نوری است الهی که قلب را مورد تجلیات حق تعالی قرار می دهد.

  ـ برای هر کسی، هر کاری که بکند، باز جای توبه هست؛ در توبه باز است و رحمت خدا واسع است.

  ـ اهمیت امراض نفسانیه، هزاران درجه بیشتر از امراض جسمانیه است.

  ـ تمام فسادهایی که در عالم پیدا می شود، از خودخواهی پیدا می شود.

  ـ آن علمی که شروع بشود به اسم ربّ، نور هدایت دارد.

  ـ وای به حال طالب علمی که علوم، در قلب او کدورت و ظلمت آورد.

  ـ علم نور است، ولی در دل سیاه و قلب فاسد، دامنه ظلمت و سیاهی را گسترده تر می سازد.

  ـ در درس و بحث، اخلاص داشته باشید تا شما را به خدا نزدیک کند.

  ـ علمی که انسان را به خدا نزدیک می کند، در نَفس دنیا طلب، باعث دوری بیشتر از درگاه ذی الجلال می گردد.

  ـ حزب اللّه باشید و از زرق و برق زندگی و جلوه های ساختگی آن بپرهیزید.

  ـ گمان نمی کنم عبادتی بالاتر از خدمت به محرومین وجود داشته باشد.

  ـ نماز خوب، فحشا و منکر را از یک امت بیرون می کند.

  ـ طبقه ای که می خواهند مردم را ارشاد کنند، باید اقوالشان با اعمالشان موافق باشد.

  ـ حقوق اسلام، یک حقوق مترقی و متکامل و جامع است.

  ـ با خَلق خدا حسن سلوک داشته، نیکو معاشرت کنید و با نظر عطوفت و مهربانی به آنان بنگرید.

  ـ آن چیزی که دارد این سیاره ما را در سراشیبی انحطاط قرار می دهد، انحراف اخلاقی است.

  ـ اهل آخرت با هم در صلح و صفا هستند و قلب هایشان مملو از محبت خدا و بندگان خداست.

  ـ انبیای خدا برای این مبعوث شدند که آدم تربیت کنند؛ انسان بسازند؛ بشر را از زشتی ها، پلیدی ها، فسادها و رذایل اخلاقی دور سازند و با فضایل و آداب حسنه آشنا کنند.

  ـ کسی که دیگر مسلمانان از دست و زبان و چشم او در امان نباشند، در حقیقت مسلمان نیست.

  ـ تمام رسانه ها، مربی یک کشور هستند، باید تربیت کنند کشور را.

  ـ شهدا را قلم ها می سازند و قلم ها هستند که شهید پرورند.

  ـ مهم ترین عامل در کسب خودکفایی و بازسازی، توسعه مراکز علمی و تحقیقاتی و تمرکز و هدایت امکانات و تشویق همه جانبه نیروهای متعهد و متخصص است.

  ـ آن کس قلمش قلم انسانی است که از روی انصاف بنویسد.

   

  کلمات کلیدی : آیه از اما امام امـام انـواع او اوایل اوجگیـرى با بـازگشت به حضرت حوزه در دفـاع رحلت روز سال سرانجام سرنگونى سقوط شاه شهادت ـ قبلا قیام منافقین نزدیکترین نقـش هجـرت و پیـام چهار کمتر یاسر انتقال بازداشت بازگشت تحریم جلسه حرکت دستگیرى سخنرانى شروع فاجعه لغو محاصره هجرت ورود پیام ( (( (بانـو (حضرت (خدا) (دوبی) (رض), (ره) (ره) (سید (مـدرسه (گروه ) ) نیمه )از , ,امام   «تصدقت «سید «سیده «قدس «نور ، ؛ ؟ آبا آباد آبادان آبان آبـاد آبـان آبـى آتـش آثـار آخر آخرت آخـریـن آداب آدم آذر آرإ آراء آرام آرمیکا آزاد آزادتـریـن آزادى آزاردهنده آستان آستانه آستـانه آسیب آشنا آشناترین آشناست آشنای آشنایی، آشیل آغاز آغاز, آغازى آغوش آفـرینـان آقا آقاى آقـایان آماده آمادگى آمد آمدتریـن آمده آمرکا آمریکا آمریکاست آمـده آمـده, آمـریکا آمـریکاست, آمـریکـا آمـریکـاست آمـوزش آمیز آن آن، آنان آنجا آنجمله آنرا آنروز آنـروز آنها آنها  آنچنان آنچه آنکارا آنکه آواره آورد آورد ـ آورید آگاه آگـاهانه آگـاهـى آیات آیت آیت‌الله آینده آینه آیه أمه ا ابتدا ابتلإ ابعاد ابـاذر ابــدى ابـو ابلاغ ابی اتفاق اتهام اثبـات اثر اجبارى اجباری اجتماع اجتماعى اجتماعی اجتناب اجتهاد اجتهاد، اجدادى اجراى اجـازه اجـانب احترام احتیاج احدی احراز احساس احـوال احـیاء احمد احمد، احمـد اختصاص اختلاف اختلافات اختیار اختیـار اخذ اخراج اخلاص اخلاق اخلاق، اخلاقی اخیر اداره ادامه ادای ادعاى ارأه اراده اراک ارتباط ارتداد ارتـش ارث اردبیلـى اردبیلى اردیبهشت ارزش ارزش، ارزشمند ارزشهاى ارزیابـى ارسال ارشاد ارشد اروپا ارکان از از  ازآن ازدوا ازدواج ازدواجش ازفرزندان اساتید اسارتبار اساس اساسـى است است احمد، است دو است زهرا است زهرامصطفوی است ـ است فرزند است, است  است، است؛ استان استعفا استعمارى استفاده استقبال استقبـال استقرار استقـرار استمـرار اسد اسرأیل اسرایل اسـاسـى اسـد اسـرأیل اسـرأیلـى اسفند اسفنـد اسلام اسلام، اسلامـى اسلامى اسلامی اسلامی) اسم اش اش، اشاره اشتباه اشراقی اشرف اشغال اشـرف اشک اشکـال اصالت اصرار اصطلاح اصـول اصـول, اصفهانی اصلاح اصلاحات اصلاحـات اصلـى اطـرافـش اطلاع اطلاعات اطمینان اطهار(ع) اطهر اظهار اظهارنظرها، اظهارنظرهایی اعتبار اعتراض اعتراضات اعتراضها اعتراف اعتـراض اعتقاد اعتقادى اعتماد اعتنا اعدام اعراب اعرابی اعزام اعزامـى اعضاى اعضای اعطـم اعظم اعظم, اعلام اعلامیه اعمال اعمالشان اغفال اغلب افتاد افتاده افتتاحیه افتضاحـى افراد  افروخته افزایـش افسـران افشا افشاگرى افکار افکنیهاى اقامت اقبالی اقتصاد اقتصادى اقدامات اقشار اقـامت اقـدام اقـدامات اقوالشان الاسلام البته التصانیف الثانى الجلال الحرام الحسـن الحفظ الخمینـى الدنیا الدیـن الدین السلام الطـاف العاده العظمـى العظمـى(رض) العظمى الـله الـوسیله الفتح الله الله روز الله مصطفی الله  اللّه المـرجب المـوسـوى الملل المللـى الهى الهی الهیات الکریـم الگـوى الی الیزه اما امارات امام امام سید امام فریده امام) امان امت امتحان امتیاز امداد امر امراض امراى امروز امروز، امری امـا امـام امــــام امـور امـیدوارم امنای امنیت امنیتى امور امکانات امید امید، امیدوار امیـد امیـر امین انبیای انتخاب انتخابات انتخـابـات انتشار انتظار انتقاد انتقال انتقام انجام انجامید انجـام انجمنها, انجمنهاى انحراف انحطاط انحلال اند اندازه‌ای اندیشمند انرژى انسان انسان، انسانی انسانیت انصارى انصاف انصــــارى انعکاس انـد انـدیشه, انفجار انقلاب انقلابـى انقلابیون انکـار انگیزه اهداف اهـداف اهـم اهل اهمیت او او، اوان اوضاع اول اول پـس اولیـن اولین اولیه اى اکتشافات اکثریت اکنـون اکنون اکید اگر اگزوسه ای ایالتى ایجاد ایذایـى ایراد ایران ایران خدیجه ایران, ایران» ایرانـى ایرانی ایرانیان ایستـاد ایشان ایشـان ایـران ایـران شکست ایـن ایفاى ایمان ایمان، این اینجا اینک اینکه اینگونه با باب بار بارها باز بازار بازجـویان, بازد ـ بازداشت بازداشتگاه بازدید بازسازى بازسازی، بازماندن بازگشت بازگشته بازگـو بازگـویـى باستانـى باشد باشد سیدحسن باشد ـ باشد، باشـد باشند باشکـوهـى باشکوهی باشگاه باشید باشید ـ باشید؛ باعث باقی باقیمانـده بالا بالاتر بالاى بامداد بانـویى بانو بانوان بانویی باهنـر باید بایست ببرد ـ ببنیانگذار بتوان بجنوردی  بحث بحث، بخت بختیار بخشـى بخشید بخصوص بخـوان, بخـواهند بخواند بدتریـن بدو بدون بر برآورد برابر برادر برادران براندازى برانـداز برانگیخت براى برای برجسته برخاستند برخلاف برخورد برخی برد ـ بردار بردارید ـ بردبارى بررسى بررسی برزخ، برسانید برعهده برق برقرار برمی بروجردى بروجردی بروجـردى برود، بروم» بروند ساعت بروى, برکنارى برگردد، برگزار بزرگ بزرگ  بزرگان بزرگانـى بزرگداشت بزرگـوار بس بسازد، بسازند؛ بسازید بست دولت بستری بستـرى بسنجید؛ بسنـده بسیار بسیارى بسیاری بسیج بسیجیـان بشر بشنـو بشود بصر بصرم بعث بعثـى بعثى بعثیها بعد بعداز بعدها بعمل بعنــــوان بغداد بغداد بـا بـاز بـازسـازى بـاهنـر بـایـد بـدانـد بـدون بـدیـن بـر بـرابـر بـراى بـرایـم بـرجسته بـرخلاف بـرد بـردارى بـرداشته بـرده بـرود بــه بــود بـه بـود بـود اما بـود ایـن بـود روز بـود, بـود، بـودم بـودن بـودند بـودند جنگ بـودنـد بـوده بـوسیله بـى بـپذیـرنـد بفهمیم بقایاى بلاد بلند بلکه بمبـاران بمبـى بمبى بمناسبت بن بنا بنده، بندگان بنـدر بنـى بنویسد بنى بنگرید ـ بنیانگذار به بهأیت بهایـى بهتر بهره بهسازى بهشتـى بهشتى بهمـن بهمن بود بود بانو بود بدیـن بود در بود پـس بود، بودن, بودند بوده بورساى بویژه بى بپا بپذیـرد بپرهیزید ـ بکارگیرى بکـار بکند، بی بیان بیانیه بیاورد بیت بیرون بیست بیستم بیش بیشتر بیشمار بیعت بیـش بیـن بیمارستان بیمارى بین بیندیشید ـ بینـش تإثیر تإسیـس تإکید تإیید تا تاثیر تاخت تاریخ تاریخـى تاریخى تاز تازمان تازه تان تایخ تایید تایید  تبادل تبارک تباهی تبدیل تبعه‌ای تبعید تبعید تبعید, تبعیدهای تبعیدگاه تبعیـد تبعیـد اوایل تبـریز تجاوز تجربه تجربیات تجزیه تجـاوز تجـربه تجلیات تجهیزات تحت تحرکی تحریـم تحریک تحصیل تحصیلات تحـرکات تحـریـر تحـریک تحـولات تحقق تحقیقاتى تحقیقاتی تحمل تحمیلـى تداوم تدریس تدریـس تدویـن تذکر تر تربیت ترتبیب ترتیب ترجیح ترور تروریستـى ترک ترکیه ترکیه تریـن ترین تسلیحاتى تشخیص تشریح تشویق تشکل تشکیل تشکیلات تشیع تشییع تصریح تصـریح تصـویب تصمیـم تصمیم تصور تصویب تصویبنامه تظامى تظاهرات تعالى تعالی تعالی، تعبیـر تعجب تعدادى تعطیلى تعقیب تعلق تعهد تعیین تغـییر تغییر تـإکیـد تـا تـاب تـاریخ تـدریـس, تـدویـن تـرتیب تـرور تـرک تـرکیه تــــاریخ تـــــاریخ تـن تـو تـوان تـوانست تـوانسته تـوجه تـوسعه تـوضیح تفکر تقریبا تقریر تقصیر تقصیـرها تقـوا تقـى تقلید تقلیـد تقوا تقوای تقویت تقی تلاش تلاشهاى تلاش‌ها تلخ تلخى تلگراف تلگرافها تلگرافهاى تلگرافهایى تلگرافى تمام تمامى تمامی تمایل تمایلی تمرکز تند تنـد تنفیذ تنها تنهایی تهاجـم تهدید تهدیـدها, تهران تهران) تهران, تهرانی تهیه تو توأماً ـ توابع تواضع تواند توبه توجه توجهات توجهی توحید توسط توسعه توصیه توصیه  تولد تولیت توهیـن توکل تکامل تکاملى تکشیل تکمیل تکمیلـى اندکـى تکمیلى تکیه تیر تیرماه تیمسار تیمى ثبت ثبت‌نام ثقفی ثقفی  ثمر ثمره ج جارى جاسـوس جالب جام جامع جامعه جان جانبازى جانبه جانشین جانــکاه جانیان جاه جای جایـى جایگاه جایگاهش جایی جباراست جبران جبهه جداگانه جدی جدیت جز جزئیات جستجـو جسمانیه جشـن جشن  جـواد جـوامع جـوانـان جلب جلـوه جلـوگیرى جلوه جلوگیرى جمادى جماران جمارانـى جمع جمعه جمعى جمعیت جمله جمهور جمهورى جمهوری جناب جنایات جنتی جنـوب جنود جنگ جهاد جهان جهت جهت  جهیزیه جوان جوان، جوانش جوانی جویى حائری حاج حادثه حادثه‌ای حاصل حاضر حال حالا حالیکه حاوى حاکمه حاکى حایرى حایـرى حب حبس حبـس حتـى حتی حج حجاب حجاج حجت, حجـه حجه حدود حذف حرمت حزب حساس حساسیت حسن حسن) حسنه حسیـن حسین حسین‌علی حشر حصر حضرت حضـرات حضـرت حضـور حضور حضورش حـاج حـال حـالیکه حـایـرى حـد حـدودى حـرف حـرکتهاى حـوادث حـوزه حـوزوى حـومه حفظ حق حق، حقانیت حقایقـى حقجـو حقوق حقیقت حقیقت، حقیقتا حل حمایت حمایتهاى حملات حوادث حورا حوزه حوزه‏اى حوزی حُجب حکـام حکـم حکـومت حکم حکمـى حکومت حکیـم حیات خاتمی خاتم‌الانبیا خار خارج خارجه خارجى خاسته خاصه خاطراتش خاطرهامام خاطـره خالص خالـى خالق خامـوش خامنه خاندان خانـوادگى خانم خانم‌‌ها خانه خانواده خانواده میرزا خباثت خبر خبرآنلاین، خبرگان خبرگزاریهاى خبـر ختم خدا خداخواهی، خداست ـ خداست؛ خداى خدای خدمت خدیجه خرداد خرداد ماه خشـم خصـوصا خصـوصـا خصـومتهاى خصوصا خطاب خطر خطرناکی خطیئـه)) خطیر خـارجى خـامنه خـانـدانـى خـاک خـاکدان خـدا خـداوند خـرابیهاى خـرداد خـرداد, خـرمشهر خـروج خـم خـواست خـواستار خـوانسارى خـوانسـارى خـوانیـن خـواهان خـواهد خـواهران خـواهـد خـواهـم خـود خـوددارى خـون خـونرنگ خـویـش خفقان خفیه خلاصه خلاف خلق خلوت خمنی خمیـن خمیـن, خمینـى خمینـى, خمینى خمینى  خمینىدر خمینی خمینی امام خمینی ـ خمینی فرزندان خمینی(ره) خمینی  خمینی» خمینی، خمینیدر خمینینمى خواست خواسته خواند خواهد خواهر خواهند خوب، خود خودبینی، خودتان خودخواهی خودرو خودش، خودکفایی خورد ـ خورشیدی خوشنام خونین خویش خویشاوندی خویـش خَلق خیابانها خیر خیرات خیزش خیزند خیـانتهاى خیلی خیلی‌ها داخل داخلى داد داد روحیه دادن دادند دادند، داده دار دارد دارد اشراقی‌ها سید دارد امین دارد ـ دارد، دارد؛ دارفانی دارم دارند دارنـد دارید، داشت داشت سیدحسن داشت, داشت، داشت؛ داشتـن داشتند داشتنـد داشته داشته، داشتیـم دامنه داند, داند، دانستند دانسته دانشجـویان دانشکده دانشگاه دانشگاهها دانـد دانـم دانى دبیر دختر دختران دختری دخـالتهاى در درآخریـن درآن درازا دربار دربـاره دربند درج درجه درد درس درسهاى درسى درصد درقم درنگ درود دروس درون درگاه درگذشت دست دستت دستجردى دستغیب دسته دستگاه دستگیر دستگیرى دستگیـر دشـوار دشـواریها دشمـن دشمنان دشمنى دشواریهاى دعاى دعوت دعوت، دفاع دفتر دفـاع دقت دقیقا دقیقه دل دلاور دلایل دلبستگی دلخوری دلسوزى دلش دلها دلهاى دلى دلیل دمکراسى دنبال دنیا دنیا، دنیای دهد ـ دهد، دهـد دهـم دهم دهند دهنده دهندگان دهها دهید دهید، دو دوازده دوباره دوبـاره دور دوران دوراندیش دوره دورى دوری دوست دوستان دوستى دوست‌داران دول دولت دولتهاى دوم دوم, دى دکتر دکترای دکتـر دگرگـون دگـرگـون دیدار دیدم دیده دیدگاه‌های  دیـدگاههاى دیـن دیـوانه دیماه دینـى دیوانعالى دیپلمات‌های دیکته دیگر دیگر, دیگرى دیگری دیگـر ذکر ذی ر رإس رإى رئیـس را را ـ را( رابطه راحل راز راس راضـى راه راهی راى رایج ربط ربوبی ربوده ربّ، رجال رجایـى رجب رحلت رحمت رحمن رحمه رحیـم رخسار رد رذایل رزمندگان رزمنـدگان رسالت رساند، رسانـدنـد بدیـن رسانه رستاخیز رسـد رسم رسما رسماً رسمـى رسید رسید امام رسید، رسیدند رسیـد رشدى رضا نعیمه رضاخان, رضاى رضای رضایت رضایی رضوان رغم رفت رفتار رفتـم رفتند رفراندوم رفرانـدوم رفسنجانى رفسنجانی رفسنجـانـى رقباى رقم رنج رنج‌نامه رهبر رهبرى رهبری رهبـر رهبـرى رهبـریت رهسپـار رو روان روبرو روح روح، روحانى روحانی روحانی، روحانیان روحانیت روحانیی روحـانـى روحـانیت روحـانیـون روحى روحی  رود، روز روزنامه روزنـامه روزها روزهای روزهای  روزهـاى روشـن روشن روشنگرى روى روی رویارو رویارویـى رژیـم رژیم ریاست ریخت ریشه زبان زبانها زبده زبـده زحمت زخـم زد زدن زدند زدندو زرق زشتی زعامت زعیـم زمان زمان, زمان، زمانی زمـان زمینه زنان زندان زندانـى زندانهاى زندگى زندگی زندگینامه زنـدانـى زنـده زهرا زهرا، زهـر زهـراى زورگـوئیهایشان زکات زیاد زیادى زیارت زیر زیستن زیـر سئوالات سابق سابقه ساخت ساختار ساختـن ساختگى ساختگی ساده ساز سازد سازد ـ سازمان سازماندهى سازمانهاى سازند سازندگـى سازى سازی ساعات ساعت سال ساله سالها سالهاى سالکن سالگرد سالگـرد سالگى سالگی سالیانـى سال‌های سامان سامرا سامـرا ساواک ساواکیها ساکـن ساکن سایه سبب سبز ستیز سجایاى سحرگاه سحـرگاه سخت, سختى سخنان سخنرانـى سخنرانى سخنرانی سخنرانیهاى سخنرانی‌هایی سخنـرانیها سخنـرانیهاى سد سر سرآغازى سراسر سراسرى سراسیمگـى سراشیبی سران سرانجام سربازهاى سرتیپ سرعت سرنـوشت سروده سرپرستى سرکـوب سرکوب سرگشاده سطح سطر سطـوح سعادت سعادتمند سعه سـابقه سـاخت علیرغم سـاخته سـاعت سـال سـالهامام سـر سـراسیمه سـران سـرعت ســـال سـن سـوریه سـوق سـوى سفر سفید سفیـد سقـوط سقوط سلاحهاى سلاله سلام سلامـى سلسله سلطنت سلماسى, سلمان سلمانى سلولى سلوک سمت سن سنت سنـدهـایـى سنگـر سنگیـن سنگینى سه سهمی سوء، سوئیس سوم سوى سوپراتاندارد سوگ سوگند سوی سپاه سپتامپر سپرى سپـاه سپـس سکته سکـوت سکنی سکونت سیاره سیاست سیاست، سیاستهاى سیاسـى سیاسى سیاسی سیاه سیاهی سید سیده سیر سیزدهـم سیستانی سیـد سیما شاد شادمانى شامگاه شاه شاه شاه, شاهان شاهـد شاهنشاهـى شاهنشاهى شاگردان شاید شایسته شب شبانه شبـانه شتـافت شجاع شخص شخصـیت شخصیت شخصیتـى شخصیتهاى شخصیتی شد شد اقامت شد امام شد, شد، شدایدی شدت شدن شدند شدند؛ شده شده  شده، شدیدا شدیدااقدامات شدیـم شرایط شرایطـى شرایطی شرط شروع شرکت شرکتشان شریعتمدارى ششـد ششگانه شعارها شعله شغال شـأبه شـامگاه شـاه شـاگـردان شـد شـد امـام شـدن شـدنـد شـده شـرایط شـرایطـى شـرط شـرعى شـود شـوراى شـوروى شـوق شقاوت شما شمار شمال شمالى شمرد شمسـى, شمسى شمسی شناختنـد شناخته شنبه شنـاخت شنـاخته شنید شهاب شهادت شهامت شهدا شهداى شهدای شهر شهرستان شهرها شهریـور شهــرهــاى شهید شود شود ـ شود، شوراى شورای شوم؛ شوید، شکایتی شکر شکست شکـوهـى شکـوهمنـد شگفت شگفتیهاى شیخ شیراز شیطان شیطانـى شیعه شیـراز شیـرازى شیوه صاحب صاحبه صادر صادق صاف صالح صبحگاه صبر صبر، صحبت صحراى صدا صداترین صداقت صدام صداى صدر صدر، صدور صدیق صدیقه صدیقه، صرف صـاحب صـاحـب صـدا صـداقت صـدام صـدها صـدور صـدوقـى صـورت صفا صفحات صلابت صلاحت صلاحیت صلاحیتش صلح صمیمانه صهیـونیستـى صورت ضد ضررها ضعیف ضـد ضمـن ضمیر ضمیرى طاقت طالب طاهری طباطبایى طباطبایی طبـس طبقه طبیعت طرح طرحهاى طرز طریق طـرف طـرفـداران طــــى طـور طـول طـولانـى طـى طفولیت طلا طلاب طلب، طلبـى طلبی طور طول طولانى طومارها طى طی ظاهر ظاهرا ظاهری ظرافتها ظریف ظلمانی ظلمت ظهر ظهر) عادت عارفانه عازم عاشـوراى عاشقانه عاطفه عاطفه، عالم عالمی عالی عالیترین عالیقدر عامل عبادتی عبارت عبد عبدالکریم عدم عذرم عراق عراق عراق روز عراق, عراقـى عربـى عربی عرصه عرصه‌های عرفان عرفـــان عروس عزاى عزت عزل عزیز عزیزى عزیمت عشرت عشـرت عصر عصـر عضـو عضو عضویتش عطـش عطوفت عظام عظمى عظیـم عقب عقبه علامه علاوه علـم علـوم علـوى علم علما علماوکیان علماى علمـى علمى علمی علمیه علوم علوم، على علی علی، علیرغم علیـرغم علیه علیها, علیهم عمال عمر عمرش عمـده عمـومـا عمـومـى عمل عملیات عمه عمومى عمومی عمومی، عناصر عناصـر عنان عنـوان عنوان عهده عواقب عواملـى عکس عیار عید عیـن غائله غارتگرى غاصب غرب ماجـراى غربت، غربـى غروب غرور غفلت غفلت، غیاب غیبت غیر غیرخدا غیـر ـ فاجعه فاسد، فاصله فاطمه فاقد فایده فتـوا فتوا فحشا فرا فراخواند فراموش فراموشی فرانسـوى فرانسه فراهـم فرداى فردوست فرزند فرزندان فرزندانشان فرزندش فرزندی فرزنـدشان فرشته، فرصت فرصتـى فرق فرقان فرمائید فرمان فرماندهـى فرماندهى فرمـود فرمود فرمودند فرهنگـى فرهنگى فرهنگی فرو فرودگاه فرودین فروردیـن فروردین فروع فروند فریادهاى فریده فریده‌،‌ فساد فسادها فسادهایی فشار فشارها فشارهای فصل فضاى فضای فضایل فضـاى فضل فعال فعالیت فعالیتهاى فعالیت‌های فعال‌ترین فـرا فـرار فـرازى فـراق فـرانسه فـرزنـدشان فـرصت فـرصتـى فـرمان فـرودگاه فـرودگـاههاى فـروردیـن فـعلا فـوق فقط فقه فقه, فقیه فلسطیـن فلسطین فلسطینـى فلسفه فوق فکر فکـر فیضیه فیضیه, قأم قائل قائم قابل قاضـى قامتش قانـون قانـونـى قانونى قایل قبر، قبـول قبل قبلا قبلـى قبلـى, قبول قدر قدرت قدرتى قدس قدمی قرآن قرار قربانت قربانى قریب قسمت قصد قصر قصـر قصـور قضأیه قضـأیه قطعنامه قطعنـامه قطعه قـابل قـانـون قـدرت قـدوسـى قـرار قــدرت قـــم قــلبـى قـم قـواى قـوه قلابى قلب قلبتان قلبـى قلبم» قلبى قلــب قلم قلمش قلوب قم قم قم، قمرى قمـرى قمـى( قهرمـان قوا قوای قوى قوی قیام قیام, قیـام قیـامـى قیــام روحیه قیمت لازم لازمه لانه لایحه لباس لبنان لبنـان لحاظ لحظه لحـاظ لحـن لشکری لطیف لغو لقب لوشاتـو لکـن لیلی لیکن مإمـوریـن مإموریـن ما ماجراى ماجرای ماجـراى مادر مافیها مال مامـوریـن ماموریت‌های ماند مانده مانند ماه ماهها مبارزات مبارزه مبارزیـن مبارزین مبانـى مبتذل مبدأش مبدإ مبرم مبعوث مبـارز مبـارزه مبنـى مبنى مبنی متابعت متحده متخصص مترتب مترقی متضرع متعاقب متعلق متعه متعهد متلاشـى متمرکز متمولین متنفــر متنی متوجه متکامل مجازی مجال مجامع مجاهدین مجتهدیـن مجدانه مجدد مجرمینى مجروح مجـاهـدان مجـریه مجلس مجلـس مجمع محاسباتـش محاصره محبت محبـوب محبـوبتریـن محبوب محتواى محدودیتها محدودیتهاى محرم محرومین محسن محسوب محض محضر محـروم محفوظ محقر محل محله محمد محمدرضا محمـد محمـدیه, محور محول محکـوم محکم محیط مخاطبیـن مخاطبینـش مخاطره مخالف مخالفت مخالفتها مختلف مخـاصمه مخفى مداوا مدت مدرسان مدرسه مدنـى مذاکـره مذهب مذهبى مذهـى مذکور مرا مراتب مراجع مراحل مراسـم مراسم مراسمی مراکز مربـوط مربوط مربی مرتضى مرتضی مرتکب مرجعیت مرحـوم مرحوم مرخص مرد مرداد مردم مردم, مردم، مردمـش مردی مرز مرقد مرکز, مرکزى مرکزی مرگ مرگش مریم» مزبور مسأل مسئله مسئول مسئولیت مسئولیـن مساله مستبد مستقبلیـن مستقـر مستقیـم مستقیم مستقیما مسجد مسجـد مسـدود مسلح مسلحـانه مسلـم مسلمان مسلمانان مسلمیـن مسلمین مسلک مسند مسیح مسیر مسیـر مسیـرى مشترک مشتـرک مشتهیات مشغول مشـابه مشـارکت مشـورت مشهد, مشهور مشکل مشکلات مشکوکی مصاحبه مصادر مصادف مصحلت مصطفـى مصطفوی مصطفى مصطفی مصطفی، مصـأب مصلحت مطابق مطبـوعات مطرح مطلع مطلق مطمئن مطهرى مظلـومیـن مظلومانه معارف معاشرت معاصریـن معاصـر معاصی، معتقد معرفـى معروف معروفـش معمول معنـویت معنویات مغتنـم مغرض مـا مـاند مـانع مـاه مـدت مـدرسه مـدرسیـن مـذهبـى مـراجع مـرتضـى مـرحـوم مـردم مـردم امام مـرز مـرزى مـرگ مـقابل مـلت مـن مـواجه مـوازات مـوثـر مـوجب مـوجى مـورد مـوسـوى مـوفقیتهاى مـوقتا مـوقعیت مـومنه مـى مفاد مفتح مفهوم مقابل مقابله مقاصد مقاله مقاله, مقام مقامات مقامی مقاومت مقدس مقدمه مقر مقصد، مقطع مقـابله مقـاومت مقـدس مقـر مقیـم ملاصـادق, ملاقات ملت ملجإ ملـى ملل ملى ملک ملکوتی ملی ممـالک مملو ممکن مناسبات مناسبت مناسبـى منافقیـن منال منتشر منتشـر منتظرى منتظری منتفکـریـن منتقل منجر منجـر منزل منزلـى منزلى منشأ منطقه منظور منع منـاسبتـى منـاطق منفورتریـن منقطع منکر مهجه مهدى مهر مهرآباد مهربانی مهرماه مهم مواد موارد مواضع موافق موافقت مواهب موجب موجى مورد موسس موسـوى موسوی مومـن موهوم مى مکارم مکرمه مکـان مگر می میان میراث میرزا میرزاى میزان میل میلادى میلیـونها میلیون میلیونى میهن می‌آید می‌داد سید می‌دادند، می‌دهد می‌رسد می‌رود آنچه می‌شد می‌شد، می‌شود می‌شوند می‌کرد می‌کردند می‌کند می‌کند نفیسه می‌کنند؟ مصطفی، ناحیه ناروای ناشریـن ناشی نام نامه نامی نامیده نام‌های ناپذیر ناچیزتر ناکامى ناگزیر ناگزیـر ناگـوارى ناگفته ناگهانی ناگوار ناگوار چند نایل نباشد ـ نباشد، نباشند، نبردند به نبرید؛ نبـرد نبـود نبود، نتایج نتـوانست نتیجه نجف نخست نخستیـن نخستین نخـواهـد ندادنـد ندارد ـ ندارم ندارند نداریم ـ نداشت نخستیـن نداشتند از نداشته نداى ندیم نرم نرگس نزد نزدیک نزدیکی  نزنیـد نسبت نسل نشاط نشان نشانده نشد نشد، نشدن نشدنش نشده نشر نشست نشستن نشینـى نصیحت نطـامـى نطق نظام نظامـى نظامى نظر نظرات نظران نظرى نعمت نعیمه، نـاکـام نـدادنـد نـداشت نــوع نـوادگان نـوجـوانـى نـوجـوانى نـوروز نـوشت نـوشته نـوشـته نـویسنـدگان نـویـن نفتـى نفر نفس نفس، نفسانی، نفسانیه، نفـوذ نفوذ نفوذى نفوس نفیسه، نقص، نقطه نقـش نقل نقلی نماز نمانیده نمایان نماید ـ نماید، نمایند نمایندگان نمـودنـد نمـوده نمـى نمود نمودم نموده نمى نمی نمی‌خورد نمی‌خورد از نه نهاد نهادش نهاده نهادهای نهایت نهضت نهیم نوادگان نور نوروز نوری نوسازى نوشتار نوشته نوفل نوه نوه‌های نَفس نژاد نکات نکته نکرد نکرد زهرا نکرده نکشیـد, نکند نکند، نکنید نگاه نگـاه نگـران نگه نگهبان نیاز نیازمود نیافت نیاورد نیایـش نیت نیروهاى نیروهای نیروى نیروگاههاى نیز نیز  نیست نیست ـ نیصحت نیـرو نیمه نیویورک نیکو ها ها, ها، هاجر) هادى هادی هاشمـى هاشمی هاى های هایزر هایشان هجرت هجرى هجری هجـرت هجـرى هخامنشى هدایت هدفهاى هر هرچه هرکاری هرکه هرگز هرگـونه هزاران هست هست؛ هستند هستند، هستید هستید ـ هستیم هش هشت هشتم هشـدار هـا هـاشمـى هـدفهایـش هـر هـم هـواداران هـواپیماهاى هـواپیماى هـوایى هفته هم همان همانند هماننـد هماهنگى همت همراه همراهان همراهى همزمان همزمانی همسر همسرش همسرمرحوم همسری همسـویـى همـران همـراهـى همه همواره همپیمان همچـون همچنان همچنیـن همچنین همکارى همگـى همیشه همیشگى همیـن همین هنوز هنگـام هواپیماهاى هواپیماهایش هوای هیئت هیئتـى هیات هیچ هیچکدام هیچگاه هیچگونه هیچیک و و  واحد وادار وار وارث وارد واسطه واسطه  واسطه‌ واسع واشنگتـن واقع واقعه واقعى واقعی واقعیتهاى واولین واکنشـى واکنشهاى واکنیشى وای وبا وجشنهاى وجـوب وجـود وجـوه وجمعى وجود وحدت وحشیانه وداع ودیگـر ورزید ورزیـــد ورود وزارت وزرا وزراى وزیر وساواک وسیع وشخصیتهاى وشهادت وصال وصلت وصیتنامه وضعیت وضعیتـى وطـن وطن وطنخـواه وظایف وفاقـد وقت وقتی وقـوع وقیحـانه ولادت ولایت ولایتـى ولایتى ولایتى ولـى ولى ولی ومرگ ومسلـم وى وپیمـانهاى وکارساز وکسب وی وی، ویژگـى ویژگیهاى ویک پا پادگان پاریس پاریـس پاسخ پاشنه پانزده پاکستان پایان پایه پایکـوبى پدر پدر، پدربزرگ پدرش پدری پدید پذیرش پذیرفت پذیرفتـن پذیرفته پذیـرش پر پرداخت؛ پرداختند پرده پرسنل پرهیز پروا پرورش پرورند ـ پروژه پزشک پس پسر پسـرش پسند پشتیبانى پشتیبـانـى پشیزی پـا پـادگـان پـاریـس در پـاسـداران پـافشـارى پـاى پـایـدارى پـدر پـدید پـدیـد پـرواز پـروازهـاى پـس پـوششـى پلیدی پنج پنجم پهلـوى پهلوی، پهنه پیام پیامبر پیامبـر پیامـى( پیامها پیامهاى پیامهایى پیامى پیامی پیام‌های پیاپـى پیاپى پیجید پیدا پیرو پیروان پیروانـش پیروز پیروزى پیروزی پیش پیشرفته پیشروى پیشـى پیشنهاد پیـام پیـامـدهـاى پیـروزى پیـش پیــــروزى پیوست پیکر پیکهایى پیگیر پیگیرى پیگیـرى چاره چاشنی چرا چراغ چراکه چشـمانش چشم چـراغ چـریکـى چنانکه چند چندی چندیـن چنـان چنـد چنـدیـن چنگ چنیـن چنین چه چهار چهارده چهارم چهره چهلـم چهلم چگـونه چیز چیزی چیست ژنرال ژنرالهایـش کاخ کار کارشناسان کارشکنیها کارشکنیهاى کارها کارها, کارهای کاری کاظمیـن, کامل کاندیدا کاندیداتوری کاندیداها کاندیدای کانون کاپیتـولاسیون, کاپیتولاسیون کبایر کبر، کتاب کتابهاى کتـاب کثرت کدر کدورت کربلا کرد کرد ازدواج کرد امام کرد ثمره کرد دوران کرد سالهاى کرد سید کرد مصطفی کرد، کردار کردبرخلاف کردستان کردن کردند کرده کرده، کرنش کریـم کس کس، کسانـى کسب کسی کسی، کشاند ـ کشاوزرى کشتار کشتارهاى کشـور کشـورها کشور کشوری کشید کشیده کشیـد کشیـده کـابینه کـار کـارشنـاسـان کـافـى کـربلا کـرد کـردن کـردند ارتـش کـردند سفارت کـردنـد کـرده کـس کـن کـوتاه کـوتاهى کـودتاى کـودکـى کـودکى کـوشیدنـد کـوشیـده کـوچک کـویت کف کفایتى کفر کل کلام کلمه کم کمال کماندوهاى کماندوى کمـونیستـى کمک کمیت کمیته کنار کند کند تبعیـد کند ـ کند، کند؛ کندن کنـد کنـم کنـم, کنم کنند کنند ـ کنند، کنند؛ کنندگان کنونى کنید کنید ـ کنیزی که که  کوبنده کوبیدن کوتاهى کوتاهی کوس کوشش کوشید کوچک کویت کویت کیان کیـش کیفیت کیلومتر گانه گاه گاهی گذاشت گذاشته گذراند سپاه گذشت گذشت نور گذشت،طاغوتیان گذشته گرامـى گران گرانقدر گردد ـ گردد، گردن گردید گردیده گردیـد گردیـدانعکاس گرفت گرفت مـوشکهاى گرفت، گرفتارى گرفتند گرفته گروه گروهکهاى گریه گزارش گسترده گستـرده گسیخته گـر گـردید گـرفت گـرفتـار گـروهک گـروهکهاى گـواراتـر گـونه گـوید گـویند گفت گفتـن گفتنـد گفته گفتگـویى گلـوله گماشت گمان گمراه گمنام گناه گنجـد گه گواه گوشزد گویای گیرد گیـرى یأس، یا یاد یادم یاران یازده یاسر یافت یافت تصدق یافتـن یتیمى یدهآل یزد یزدى یزدی یعنـى یعنى یـافته یقین یوم یک یکتا، یکسـو یکـى یکى یکی ‌الله ‌هایی

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “امام خمینی”

  دیدگاه ها بسته شده اند.