امام رضا

امام رضا

مجموعه: اختصاصی, دینی و مذهبی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • امام رضا
 •  

  امام رضا

  امام رضا

  «قبولی زیارت معنایش این است که آن فیضی که از ملاقات این ولیّ خدا به ملاقات‌کننده میرسد، آن فیض به شما برسد؛ این معنای قبولی زیارت است.» پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به‌مناسبت فرارسیدن ایام ولادت امام رضا(علیه‌السلام) برخی آداب زیارت که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار جمعی از پاسداران سپاه حفاظت ولی امر در تاریخ ۸۲/۶/۱ بیان کرده‌اند در جدول زیر منتشر می‌کند :

  نکاتی درباره آداب زیارت امام رضا (علیه‌السلام)
  ۱     به حضور امام توجه کنید     شرط اوّل قبولی زیارت این است که با حضرت «ملاقات» کنید؛ یعنی رفتنِ حرم و آمدن، صِرف رفتن به یک مکان و بیرون آمدن نباشد؛ آن‌جا یک موجودی و یک روح والایی حضور دارد؛ به این حضور توجّه بکنید.
  ۲     با امام حرف بزنید     «به چشم دیدن» لازمه‌ی ملاقات نیست؛ او هست و سخن شما را می‌شنود، حضور شما را میبیند، شخص شما را میبیند، با او حرف بزنید؛ این شد زیارت. زیارت یعنی همین ملاقات.
  ۳     سلام بدهید     انسان وقتی به ملاقات کسی میرود، با او احوالپرسی میکند، به او سلام میکند؛ همین، در ملاقات روح مطهّر ائمّه (علیهم‌السّلام) و اولیاء الهی [هم] لازم است؛ باید رفت، سلام کرد، عرض ادب کرد.
  ۴     با هر زبانی زیارت کنید     [زیارت‌] به هر زبانی هم میشود؛ [اگر] به همین زبان معمولی خودمان حرف بزنیم، این آداب ملاقات و زیارت صورت گرفته.
  ۵     زیارتهای ائمه را بخوانید     اگر بخواهیم با یک بیان شیوا و با مضامین خوبی حرف بزنیم، آن همین زیارتهایی است مثل زیارت مخصوصه‌ی امام رضا، زیارت امین‌الله یا زیارت جامعه.
  ۶     با دل حرف بزنید     با دل حرف بزنید. سعی کنید ولو دو دقیقه، ولو پنج دقیقه، دل را فارغ کنید از بقیّه‌ی شاغلها و متّصل کنید به معنویّتی که در آن‌جا حضور دارد و حرفتان را بزنید.
  ۷     زیارت جامعه کبیره بخوانید     زیارت جامعه مثلاً شش هفت صفحه است، وقت کردید همه‌اش را بخوانید، وقت نکردید یک صفحه‌اش یا نصف صفحه‌اش را بخوانید.
  ۸     در زیارت به مخاطب آن متوجه باشید     در حالی‌که متن زیارت را میخوانید، ولو معنایش را هم ندانید، متوجّه باشید دارید خطاب به چه کسی میخوانید. اگر این شد، آن وقت میشود زیارت.
  ۹     دلتان به امام متصل باشد     بعضی‌ها خیال میکنند باید بروند حتماً به ضریح بچسبند! اینها چون دلهایشان وصل نمیشود، میخواهند جسمها را وصل کنند؛ چه فایده دارد؟ یکی هم ممکن است دورتر باشد، امّا دلش متّصل باشد؛ این خوب است.
  ۱۰     داخل حرم نماز بخوانید، ذکر بگویید     در داخل حرم نماز بخوانید، نماز قضا بخوانید، نماز واجب بخوانید، نماز مستحبّی بخوانید، نماز برای پدر و مادر بخوانید، ذکر بگویید -لااله‌الّاالله بگویید، تسبیحات اربعه بگویید- به شرطی که دل وصل باشد.

   

  زندگینامه امام رضا

   

  زندگینامه امام رضا

   

  مقدمه:

  امام علی ‌بن موسی‌الرضا (علیه السلام) هشتمین امام شیعیان از سلاله پاک رسول خدا و هشتمین جانشین پیامبر مکرم اسلام می‌باشند.

  ایشان در سن 35 سالگی عهده‌دار مسئولیت امامت و رهبری شیعیان گردیدند و حیات ایشان مقارن بود با خلافت خلفای عباسی که سختی‌ها و رنج بسیاری را بر امام رواداشتند و سر انجام مأمون عباسی ایشان را در سن 55 سالگی به شهادت رساند. در این نوشته به طور خلاصه، بعضی از ابعاد زندگانی آن حضرت را بررسی می‌نماییم.

  نام، لقب و کنیه امام:

  نام مبارک ایشان علی و کنیه آن حضرت ابوالحسن و مشهورترین لقب ایشان “رضا” به معنای “خشنودی” می‌باشد. امام محمد تقی (علیه السلام) امام نهم و فرزند ایشان سبب نامیده شدن آن حضرت به این لقب را اینگونه نقل می‌فرمایند: “خداوند او را رضا لقب نهاد زیرا خداوند در آسمان و رسول خدا و ائمه اطهار در زمین از او خشنود بوده‌اند و ایشان را برای امامت پسندیده‌اند و همینطور (به خاطر خلق و خوی نیکوی امام) هم دوستان و نزدیکان و هم دشمنان از ایشان راضی و خشنود بود‌ند.”

  یکی از القاب مشهور حضرت “عالم آل محمد” است. این لقب نشانگر ظهور علم و دانش ایشان می‌باشد. جلسات مناظره متعددی که امام با دانشمندان بزرگ عصر خویش، بویژه علمای ادیان مختلف انجام داد و در همه آنها با سربلندی تمام بیرون آمد دلیل کوچکی بر این سخن است، که قسمتی از این مناظرات در بخش “جنبه علمی امام” آمده است. این توانایی و برتری امام، در تسلط بر علوم یکی از دلایل امامت ایشان می‌باشد و با تأمل در سخنان امام در این مناظرات، کاملاً این مطلب روشن می‌گردد که این علوم جز از یک منبع وابسته به الهام و وحی نمی‌تواند سرچشمه گرفته باشد.

  پدر و مادر امام:

  پدر بزرگوار ایشان امام موسی کاظم (علیه السلام) پیشوای هفتم شیعیان بودند که در سال 183 ﻫ.ق. به دست هارون عباسی به شهادت رسیدند و مادر گرامیشان “نجمه” نام داشت.

  تولد امام:

  حضرت رضا (علیه السلام) در یازدهم ذیقعدﺓ الحرام سال 148 هجری در مدینه منوره دیده به جهان گشودند. از قول مادر ایشان نقل شده است که: “هنگامی‌که به حضرتش حامله شدم به هیچ وجه ثقل حمل را در خود حس نمی‌کردم و وقتی به خواب می‌رفتم، صدای تسبیح و تمجید حق تعالی و ذکر “لااله‌الاالله” را از شکم خود می‌شنیدم، اما چون بیدار می‌شدم دیگر صدایی بگوش نمی‌رسید. هنگامی‌که وضع حمل انجام شد، نوزاد دو دستش را به زمین نهاد و سرش را به سوی آسمان بلند کرد و لبانش را تکان می‌داد؛ گویی چیزی می‌گفت.”(2)

  نظیر این واقعه، هنگام تولد دیگر ائمه و بعضی از پیامبران الهی نیز نقل شده است، از جمله حضرت عیسی که به اراده الهی در اوان تولد، در گهواره لب به سخن گشوده و با مردم سخن گفتند که شرح این ماجرا در قرآن کریم آمده است.(3)

  زندگی امام در مدینه:

  حضرت رضا (علیه السلام) تا قبل از هجرت به مرو در مدینه زادگاهشان، ساکن بودند و در آنجا در جوار مدفن پاک رسول خدا و اجداد طاهرینشان به هدایت مردم و تبیین معارف دینی و سیره نبوی می‌پرداختند. مردم مدینه نیز بسیار امام را دوست می‌داشتند و به ایشان همچون پدری مهربان می‌نگریستند. تا قبل از این سفر، با اینکه امام بیشتر سالهای عمرش را در مدینه گذرانده بود، اما در سراسر مملکت اسلامی پیروان بسیاری داشت که گوش به فرمان اوامر امام بودند.

  امام در گفتگویی که با مأمون درباره ولایت عهدی داشتند، در این باره این گونه می‌فرمایند: “همانا ولایت عهدی هیچ امتیازی را بر من نیفزود. هنگامی که من در مدینه بودم فرمان من در شرق و غرب نافذ بود و اگر از کوچه‌های شهر مدینه عبور می‌کردم، عزیرتر از من کسی نبود. مردم پیوسته حاجاتشان را نزد من می‌آوردند و کسی نبود که بتوانم نیاز او را برآورده سازم مگر اینکه این کار را انجام می‌دادم و مردم به چشم عزیز و بزرگ خویش، به من مى‌نگریستند.”

  امامت حضرت رضا (علیه السلام):

  امامت و وصایت حضرت رضا (علیه السلام) بارها توسط پدر بزرگوار و اجداد طاهرینشان و رسول اکرم (صلی الله و علیه و اله) اعلام شده بود. به خصوص امام کاظم (علیه السلام) بارها در حضور مردم ایشان را به عنوان وصی و امام بعد از خویش معرفی کرده بودند که به نمونه‌ای از آنها اشاره می‌نماییم.

  یکی از یاران امام موسی کاظم (علیه السلام) می‌گوید: «ما شصت نفر بودیم که موسی بن‌جعفر به جمع ما وارد شد و دست فرزندش علی در دست او بود. فرمود: “آیا می‌دانید من کیستم؟” گفتم: “تو آقا و بزرگ ما هستی.” فرمود: “نام و لقب من را بگویید.” گفتم: “شما موسی بن جعفر بن محمد هستید.” فرمود: “این که با من است کیست؟” گفتم: “علی بن موسی بن جعفر.” فرمود: “پس شهادت دهید او در زندگانی من وکیل من است و بعد از مرگ من وصی من می‌باشد.”»(4) در حدیث مشهوری نیز که جابر از قول نبى ‌اکرم نقل می‌کند امام رضا (علیه السلام) به عنوان هشتمین امام و وصی پیامبر معرفی شده‌اند. امام صادق (علیه السلام) نیز مکرر به امام کاظم می‌فرمودند که “عالم‌ آل محمد از فرزندان تو است و او وصی بعد از تو می‌باشد.”

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت طلا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  اوضاع سیاسی:

  مدت امامت امام هشتم در حدود بیست سال بود که می‌توان آن را به سه بخش جداگانه تقسیم کرد:

  ده سال اول امامت آن حضرت، که همزمان بود با زمامداری هارون.

  1-      پنج سال بعد از‌ آن که مقارن با خلافت امین بود.

  2-      پنج سال آخر امامت آن بزرگوار که مصادف با خلافت مأمون و تسلط او بر قلمرو اسلامی آن روز بود.

  مدتی از روزگار زندگانی امام رضا (علیه السلام) همزمان با خلافت هارون الرشید بود. در این زمان است که مصیبت دردناک شهادت پدر بزرگوارشان و دیگر مصیبت‌های اسفبار برای علویان (سادات و نوادگان امیرالمؤمنین) واقع شده است. در آن زمان کوشش‌های فراوانی در تحریک هارون برای کشتن امام رضا (علیه السلام) می‌شد تا آنجا که در نهایت هارون تصمیم بر قتل امام گرفت؛ اما فرصت نیافت نقشه خود را عملی کند. بعد از وفات هارون فرزندش امین به خلافت رسید. در این زمان به علت مرگ هارون ضعف و تزلزل بر حکومت سایه افکنده بود و این تزلزل و غرق بودن امین در فساد و تباهی باعث شده بود که او و دستگاه حکومت، از توجه به سوی امام و پیگیری امر ایشان بازمانند. از این رو می‌توانیم این دوره را در زندگی امام دوران آرامش بنامیم.

  اما سرانجام مأمون عباسی توانست برادر خود امین را شکست داده و او را به قتل برساند و لباس قدرت را به تن نماید و توانسته بود با سرکوب شورشیان فرمان خود را در اطراف و اکناف مملکت اسلامی جاری کند. وی حکومت ایالت عراق را به یکی از عمال خویش واگذار کرده بود و خود در مرو اقامت گزید و فضل ‌بن ‌سهل را که مردی بسیار سیاستمدار بود، وزیر و مشاور خویش قرار داد. اما خطری که حکومت او را تهدید می‌کرد علویان بودند که بعد از قرنی تحمل شکنجه و قتل و غارت، اکنون با استفاده از فرصت دو دستگی در خلافت، هر یک به عناوین مختلف در خفا و آشکار عَلم مخالفت با مأمون را برافراشته و خواهان براندازی حکومت عباسی بودند؛ به علاوه آنان در جلب توجه افکار عمومی مسلمین به سوی خود، و کسب حمایت آنها موفق گردیده بودند و دلیل آشکار بر این مدعا این است که هر جا علویان بر ضد حکومت عباسیان قیام و شورش می‌کردند، انبوه مردم از هر طبقه دعوت آنان را اجابت کرده و به یاری آنها بر می‌خواستند و این، بر اثر ستم‌ها و نارواییها و انواع شکنجه‌های دردناکی بود که مردم و بخصوص علویان از دستگاه حکومت عباسی دیده بودند. از این رو مأمون درصدد بر آمده بود تا موجبات برخورد با علویان را برطرف کند. بویژه که او تصمیم داشت تشنجات و بحران‌هایی را که موجب ضعف حکومت او شده بود از میان بردارد و برای استقرار پایه‌های قدرت خود، محیط را امن و آرام سازد. لذا با مشورت وزیر خود فضل بن سهل تصمیم گرفت تا دست به خدعه‌ای بزند. او تصمیم گرفت تا خلافت را به امام پیشنهاد دهد و خود از خلافت به نفع امام کناره‌گیری کند، زیرا حساب می‌کرد نتیجه از دو حال بیرون نیست، یا امام می‌پذیرد و یا نمی‌پذیرد و در هر دو حال برای خود او و خلافت عباسیان، پیروزی است. زیرا اگر بپذیرد ناگزیر، بنابر شرطی که مأمون قرار می‌داد ولایت عهدی آن حضرت را خواهد داشت و همین امر مشروعیت خلافت او را پس از امام نزد تمامی گروه‌ها و فرقه‌های مسلمانان تضمین می‌کرد. بدیهی است برای مأمون آسان بود در مقام ولایتعهدی بدون این که کسی آگاه شود، امام را از میان بردارد تا حکومت به صورت شرعی و قانونی به او بازگردد. در این صورت علویان با خشنودی به حکومت می‌نگریستند و شیعیان خلافت او را شرعی تلقی می‌کردند و او را به عنوان جانشین امام می‌پذیرفتند. از طرف دیگر چون مردم حکومت را مورد تایید امام می‌دانستند لذا قیامهایی که بر ضد حکومت می‌شد جاذبه و مشروعیت خود را از دست می‌داد.

  او می‌اندیشید اگر امام خلافت را نپذیرد ایشان را به اجبار ولیعهد خود می‌کند که در اینصورت بازهم خلافت و حکومت او در میان مردم و شیعیان توجیه می‌گردد و دیگر اعتراضات و شورشهایی که به بهانه غصب خلافت و ستم، توسط عباسیان انجام می‌گرفت دلیل و توجیه خود را از دست می‌داد و با استقبال مردم و دوستداران امام مواجه نمی‌شد. از طرفی او می‌توانست امام را نزد خود ساکن کند و از نزدیک مراقب رفتار امام و پیروانش باشد و هر حرکتی از سوی امام و شیعیان ایشان را سرکوب کند. همچنین او گمان می‌کرد که از طرف دیگر شیعیان و پیروان امام، ایشان را به خاطر نپذیرفتن خلافت در معرض سئوال و انتقاد قرار خواهند داد و امام جایگاه خود را در میان دوستدارانش از دست می‌دهد.

  سفر به سوی خراسان:

  مأمون برای عملی کردن اهداف ذکر شده چند تن از مأموران مخصوص خود را به مدینه، خدمت حضرت رضا (علیه السلام) فرستاد تا حضرت را به اجبار به سوی خراسان روانه کنند. همچنین دستور داد حضرتش را از راهی که کمتر با شیعیان برخورد داشته باشد، بیاورند. مسیر اصلی در آن زمان راه کوفه، جبل، کرمانشاه و قم بوده است که نقاط شیعه‌نشین و مراکز قدرت شیعیان بود. مأمون احتمال می‌داد که ممکن است شیعیان با مشاهده امام در میان خود به شور و هیجان آیند و مانع حرکت ایشان شوند و بخواهند آن حضرت را در میان خود نگه دارند که در این صورت مشکلات حکومت چند برابر می‌شد. لذا امام را از مسیر بصره، اهواز و فارس به سوی مرو حرکت داد.ماموران او نیز پیوسته حضرت را زیر نظر داشتند و اعمال امام را به او گزارش می‌دادند.

  حدیث سلسله الذهب:

  در طول سفر امام به مرو، هر کجا توقف می‌فرمودند، برکات زیادی شامل حال مردم آن منطقه می‌شد. از جمله هنگامیکه امام در مسیر حرکت خود وارد نیشابور شدند و در حالی که در محملی قرار داشتند از وسط شهر نیشابور عبور کردند. مردم زیادی که خبر ورود امام به نیشابور را شنیده بودند، همگی به استقبال حضرت آمدند. در این هنگام دو تن از علما و حافظان حدیث نبوی، به همراه گروه‌های بیشماری از طالبان علم و اهل حدیث و درایت، مهار مرکب را گرفته و عرضه داشتند: “ای امام بزرگ و ای فرزند امامان بزرگوار، تو را به حق پدران پاک و اجداد بزرگوارت سوگند می‌دهیم که رخسار فرخنده خویش را به ما نشان دهی و حدیثی از پدران و جد بزرگوارتان، پیامبر خدا، برای ما بیان فرمایی تا یادگاری نزد ما باشد.” امام دستور توقف مرکب را دادند و دیدگان مردم به مشاهده طلعت مبارک امام روشن گردید. مردم از مشاهده جمال حضرت بسیار شاد شدند به طوری که بعضی از شدت شوق می‌گریستند و آنهایی که نزدیک ایشان بودند، بر مرکب امام بوسه می‌زدند. ولوله عظیمی در شهر طنین افکنده بود به طوری که بزرگان شهر با صدای بلند از مردم می‌خواستند که سکوت نمایند تا حدیثی از آن حضرت بشنوند. تا اینکه پس از مدتی مردم ساکت شدند و حضرت حدیث ذیل را کلمه به کلمه از قول پدر گرامیشان و از قول اجداد طاهرینشان به نقل از رسول خدا و به نقل از جبرائیل از سوی حضرت حق سبحانه و تعالی املاء فرمودند: “کلمه لااله‌الاالله حصار من است پس هر کس آن را بگوید داخل حصار من شده و کسی که داخل حصار من گردد ایمن از عذاب من خواهد بود.” سپس امام فرمودند: “اما این شروطی دارد و من، خود، از جمله آن شروط هستم.”

  این حدیث بیانگر این است که از شروط اقرار به کلمه لااله‌الاالله که مقوم اصل توحید در دین می‌باشد، اقرار به امامت آن حضرت و اطاعت و پذیرش گفتار و رفتار امام می‌باشد که از جانب خداوند تعالی تعیین شده است. در حقیقت امام شرط رهایی از عذاب الهی را توحید و شرط توحید را قبول ولایت و امامت می‌دانند.

  ولایت عهدی:

  باری، چون حضرت رضا (علیه السلام) وارد مرو شدند، مأمون از ایشان استقبال شایانی کرد و در مجلسی که همه ارکان دولت حضور داشتند صحبت کرد و گفت: “همه بدانند من در آل عباس و آل علی (علیه السلام) هیچ کس را بهتر و صاحب حق‌تر به امر خلافت از علی بن موسی رضا (علیه السلام) ندیدم.” پس از آن به حضرت رو کرد و گفت: “تصمیم گرفته‌ام که خود را از خلافت خلع کنم و آن را به شما واگذار نمایم.” حضرت فرمودند: “اگر خلافت را خدا برای تو قرار داده جایز نیست که به دیگری ببخشی و اگر خلافت از آن تو نیست، تو چه اختیاری داری که به دیگری تفویض نمایی.” مأمون بر خواسته خود پافشاری کرد و بر امام اصرار ورزید. اما امام فرمودند:‌ “هرگز قبول نخواهم کرد.” وقتی مأمون مأیوس شد گفت: “پس ولایت عهدی را قبول کن تا بعد از من شما خلیفه و جانشین من باشید.” این اصرار مأمون و انکار امام تا دو ماه طول کشید و حضرت قبول نمی‌فرمودند و می‌گفتند: “از پدرانم شنیدم، من قبل از تو از دنیا خواهم رفت و مرا با زهر شهید خواهند کرد و بر من ملائک زمین و آسمان خواهند گریست و در وادی غربت در کنار هارون ‌الرشید دفن خواهم شد.” اما مأمون بر این امر پافشاری نمود تا آنجاکه مخفیانه و در مجلس خصوصی حضرت را تهدید به مرگ کرد. لذا حضرت فرمودند: “اینک که مجبورم، قبول می‌کنم به شرط آنکه کسی را نصب یا عزل نکنم و رسمی را تغییر ندهم و سنتی را نشکنم و از دور بر بساط خلافت نظر داشته باشم.” مأمون با این شرط راضی شد. پس از آن حضرت، دست را به سوی آسمان بلند کردند و فرمودند: “خداوندا! تو می‌دانی که مرا به اکراه وادار نمودند و به اجبار این امر را اختیار کردم؛ پس مرا مؤاخذه نکن همان گونه که دو پیغمبر خود یوسف و دانیال را هنگام قبول ولایت پادشاهان زمان خود مؤاخذه نکردی. خداوندا، عهدی نیست جز عهد تو و ولایتی نیست مگر از جانب تو، پس به من توفیق ده که دین تو را برپا دارم و سنت پیامبر تو را زنده نگاه دارم. همانا که تو نیکو مولا و نیکو یاوری هستی.”

  جنبه علمی امام:

  مأمون که پیوسته شور و اشتیاق مردم نسبت به امام و اعتبار بی‌همتای امام را در میان ایشان می‌دید می‌خواست تا این قداست و اعتبار را خدشه‌دار سازد و از جمله کارهایی که برای رسیدن به این هدف انجام داد تشکیل جلسات مناظره‌ای بین امام و دانشمندان علوم مختلف از سراسر دنیا بود، تا آنها با امام به بحث بپردازند، شاید بتوانند امام را از نظر علمی شکست داده و وجهه علمی امام را زیر سوال ببرند که  شرح یکی از این مجالس را می‌آوریم:

  “برای یکی از این مناظرات، مأمون فضل بن سهل را امر کرد که اساتید کلام و حکمت را از سراسر دنیا دعوت کند تا با امام به مناظره بنشینند. فضل نیز اسقف اعظم نصاری، بزرگ علمای یهود، روسای صابئین (پیروان حضرت یحیی)، بزرگ موبدان زرتشتیان و دیگر متکلمین وقت را دعوت کرد. مأمون هم آنها را به حضور پذیرفت و از آنها پذیرایی شایانی کرد و به آنان گفت: “دوست دارم که با پسر عموی من (مأمون از نوادگان عباس عموی پیامبر است که ناگزیر پسر عموی امام می‌باشد.) که از مدینه پیش من آمده مناظره کنید.” صبح روز بعد مجلس آراسته‌ای تشکیل داد و مردی را به خدمت حضرت رضا (علیه السلام) فرستاد و حضرت را دعوت کرد. حضرت نیز دعوت او را پذیرفتند و به او فرمودند: “آیا می‌خواهی بدانی که مأمون کی از این کار خود پشیمان می‌شود.” او گفت: “بلی فدایت شوم.” امام فرمودند: “وقتی مأمون دلایل مرا بر رد اهل تورات از خود تورات و بر اهل انجیل از خود انجیل و از اهل زبور از زبورشان و بر صابئین بزبان ایشان و بر آتش‌پرستان بزبان فارسی و بر رومیان به زبان رومی‌شان بشنود و ببیند که سخنان تک ‌تک اینان را رد کردم و آنها سخن خود را رها کردند و سخن مرا پذیرفتند آنوقت مأمون می‌فهمد که توانایی کاری را که می‌خواهد انجام دهد ندارد و پشیمان می‌شود و لاحول و لا قوه الا بالله العلی العظیم.” سپس حضرت به مجلس مأمون تشریف ‌فرما شدند و با ورود حضرت، مأمون ایشان را برای جمع معرفی کرد و سپس گفت: “دوست دارم با ایشان مناظره کنید.” حضرت رضا (علیه السلام) نیز با تمامی آنها از کتاب خودشان درباره دین و مذهبشان مباحثه نمودند. سپس امام فرمود: “اگر کسی در میان شما مخالف اسلام است بدون شرم و خجالت سئوال کند.” عمران صایی که یکی از متکلمین بود از حضرت سؤالات بسیاری کرد و حضرت تمام سؤالات او را یک به یک پاسخ گفتند و او را قانع نمودند. او پس از شنیدن جواب سؤالات خود از امام، شهادتین را بر زبان جاری کرد و اسلام آورد و با برتری مسلم امام، جلسه به پایان رسید و مردم متفرق شدند. روز بعد حضرت، عمران صایی را به حضور طلبیدند و او را بسیار اکرام کردند و از آن به بعد عمران صایی خود یکی از مبلغین دین مبین اسلام گردید.

  رجاء ابن ضحاک که از طرف مأمون مامور حرکت دادن امام از مدینه به سوی مرو بود، می‌گوید: «آن حضرت در هیچ شهری وارد نمی‌شد مگر اینکه مردم از هر سو به او روی می‌آوردند و مسائل دینی خود را از امام می‌پرسیدند. ایشان نیز به آنها پاسخ می‌گفت و احادیث بسیاری از پیامبر خدا و حضرت علی (علیه السلام) بیان می‌فرمود. هنگامی که از این سفر بازگشتم نزد مأمون رفتم. او از چگونگی رفتار امام در طول سفر پرسید و من نیز آنچه را در طول سفر از ایشان دیده بودم بازگو کردم. مأمون گفت: “آری، ای پسر ضحاک! ایشان بهترین، داناترین و عابدترین مردم روی زمین است.”»

  اخلاق و منش امام:

  خصوصیات اخلاقی و زهد و تقوای آن حضرت به گونه‌ای بود که حتی دشمنان خویش را نیز شیفته و مجذوب خود کرده بود. با مردم در نهایت ادب تواضع و مهربانی رفتار می‌کرد و هیچ گاه خود را از مردم جدا نمی‌نمود.

  یکی از یاران امام می‌گوید: “هیچ گاه ندیدم که امام رضا (علیه السلام) در سخن بر کسی جفا ورزد و نیز ندیدم که سخن کسی را پیش از تمام شدن قطع کند. هرگز نیازمندی را که می‌توانست نیازش را برآورده سازد رد نمی‌کرد در حضور دیگری پایش را دراز نمی‌فرمود. هرگز ندیدم به کسی از خدمتکارانش بدگویی کند. خنده او قهقهه نبود بلکه تبسم می‌فرمود. چون سفره غذا به میان می‌آمد، همه افراد خانه حتی دربان و مهتر را نیز بر سر سفره خویش می‌نشاند و آنان همراه با امام غذا می‌خوردند. شبها کم می‌خوابید و بسیاری از شبها را به عبادت می‌گذراند. بسیار روزه می‌گرفت و روزه سه روز در ماه را ترک نمی‌کرد. کار خیر و انفاق پنهان بسیار داشت. بیشتر در شبهای تاریک، مخفیانه به فقرا کمک می‌کرد.”(5) یکی دیگر از یاران ایشان می‌گوید: “فرش آن حضرت در تابستان حصیر و در زمستان پلاسی بود. لباس او در خانه درشت و خشن بود، اما هنگامی که در مجالس عمومی شرکت می‌کرد، خود را می‌آراست (لباسهای خوب و متعارف می‌پوشید).(6) شبی امام میهمان داشت، در میان صحبت چراغ ایرادی پیدا کرد، میهمان امام دست پیش آورد تا چراغ را درست کند، اما امام نگذاشت و خود این کار را انجام داد و فرمود: “ما گروهی هستیم که میهمانان خود را به کار نمی‌گیریم.”(7)

  شخصی به امام عرض کرد: “به خدا سوگند هیچکس در روی زمین از جهت برتری و شرافت اجداد، به شما نمی‌رسد.” امام فرمودند:” تقوی به آنان شرافت داد و اطاعت پروردگار، آنان را بزرگوار ساخت.”(8)

  مردی از اهالی بلخ می‌گوید: “در سفر خراسان با امام رضا (علیه السلام) همراه بودم. روزی سفره گسترده بودند و امام همه خدمتگزاران حتی سیاهان را بر آن سفره نشاند تا همراه ایشان غذا بخورند. من به امام عرض کردم: “فدایت شوم بهتر است اینان بر سفره‌ای جداگانه بنشینند.” امام فرمود: “ساکت باش، پروردگار همه یکی است. پدر و مادر همه یکی است و پاداش هم به اعمال است.”(9)

  یاسر، خادم حضرت می‌گوید: «امام رضا (علیه السلام) به ما فرموده بود: “اگر بالای سرتان ایستادم (و شما را برای کاری طلبیدم) و شما مشغول غذا خوردن بودید بر نخیزید تا غذایتان تمام شود. به همین جهت بسیار اتفاق می‌افتاد که امام ما را صدا می‌کرد و در پاسخ او می‌گفتند: “به غذا خوردن مشغولند.” و آن گرامی می‌فرمود: “بگذارید غذایشان تمام شود.”»(10)

  یکبار غریبی خدمت امام رسید و سلام کرد و گفت: “من از دوستداران شما و پدران و اجدادتان هستم. از حج بازگشته‌ام و خرجی راه را تمام کرده‌ام اگر مایلید مبلغی به من مرحمت کنید تا خود را به وطنم برسانم و در آنجا معادل همان مبلغ را صدقه خواهم داد زیرا من در شهر خویش فقیر نیستم و اینک در سفر نیازمند مانده‌ام.” امام برخاست و به اطاقی دیگر رفت و از پشت در دست خویش را بیرون آورد و فرمود: “این دویست دینار را بگیر و توشه راه کن و لازم نیست که از جانب من معادل آن صدقه دهی.”

  آن شخص نیز دینارها را گرفت و رفت. از امام پرسیدند: “چرا چنین کردید که شما را هنگام گرفتن دینارها نبیند؟” فرمود: “تا شرمندگی نیاز و سوال را در او نبینم.”(11)

  امامان معصوم و گرامی ما در تربیت پیروان و راهنمایی ایشان تنها به گفتار اکتفا نمی‌کردند و در مورد اعمال آنان توجه و مراقبت ویژه ای مبذول می‌داشتند.

  یکی از یاران امام رضا (علیه السلام) می‌گوید: «روزی همراه امام به خانه ایشان رفتم. غلامان حضرت مشغول بنایی بودند. امام در میان آنها غریبه‌ای دید و پرسید: “این کیست؟” عرض کردند: “به ما کمک می‌کند و به او دستمزدی خواهیم داد.” امام فرمود: “مزدش را تعیین کرده‌اید؟” گفتند: “نه هر چه بدهیم می‌پذیرد.” امام برآشفت و به من فرمود: “من بارها به اینها گفته‌ام که هیچکس را نیاورید مگر آنکه قبلا مزدش را تعیین کنید و قرارداد ببندید. کسی که بدون قرارداد و تعیین مزد، کاری انجام می‌دهد، اگر سه برابر مزدش را بدهی باز گمان می‌کند مزدش را کم داده‌ای ولی اگر قرارداد ببندی و به مقدار معین شده بپردازی از تو خشنود خواهد بود که طبق قرار عمل کرده‌ای و در این صورت اگر بیش از مقدار تعیین شده چیزی به او بدهی، هر چند کم و ناچیز باشد؛ می‌فهمد که بیشتر پرداخته‌ای و سپاسگزار خواهد بود.”»(12)

  خادم حضرت می‌گوید: «روزی خدمتکاران میوه‌ای می‌خوردند. آنها میوه را به تمامی نخورده و باقی آنرا دور ریختند. حضرت رضا (علیه السلام) به آنها فرمود: “سبحان الله اگر شما از آن بی‌نیاز هستید، آنرا به کسانی که بدان نیازمندند بدهید.”»

  مختصری از کلمات حکمت‌آمیز امام:

  امام فرمودند: “دوست هر کس عقل اوست و دشمن هر کس جهل و نادانی و حماقت است.”

  امام فرمودند: “علم و دانش همانند گنجی می‌ماند که کلید آن سؤال است، پس بپرسید. خداوند شما را رحمت کند زیرا در این امر چهار طایفه دارای اجر می‌باشند: 1- سؤال کننده 2- آموزنده 3- شنونده 4- پاسخ دهنده.”

  امام فرمودند: “مهرورزی و دوستی با مردم نصف عقل است.”

  امام فرمودند: “چیزی نیست که چشمانت آنرا بنگرد مگر آنکه در آن پند و اندرزی است.”

  امام فرمودند: “نظافت و پاکیزگی از اخلاق پیامبران است.”

  شهادت امام:

  در نحوه به شهادت رسیدن امام نقل شده است که مأمون به یکی از خدمتکاران خویش دستور داده بود تا ناخن‌های دستش را بلند نگه دارد و بعد به او دستور داد تا دست خود را به زهر مخصوصی آلوده کند و در بین ناخن‌هایش زهر قرار دهد و اناری را با دستان زهر‌آلودش دانه کند و او دستور مأمون را اجابت کرد. مأمون نیز انار زهرآلوده را خدمت حضرت گذارد و اصرار کرد که امام از آن انار تناول کنند. اما حضرت از خوردن امتناع فرمودند و مأمون اصرار کرد تا جایی که حضرت را تهدید به مرگ نمود و حضرت به جبر، قدری از آن انار مسموم تناول فرمودند. بعد از گذشت چند ساعت زهر اثر کرد و حال حضرت دگرگون گردید و صبح روز بعد در سحرگاه روز 29 صفر سال 203 هجری قمری امام رضا (علیه السلام) به شهادت رسیدند.

  تدفین امام:

  به قدرت و اراده الهی امام جواد (علیه السلام) فرزند و امام بعد از آن حضرت به دور از چشم دشمنان، بدن مطهر ایشان را غسل داده و بر آن نماز گذاردند و پیکر پاک ایشان با مشایعت بسیاری از شیعیان و دوستداران آن حضرت در مشهد دفن گردید و قرنهاست که مزار این امام بزرگوار مایه برکت و مباهات ایرانیان است.

   

  احادیث امام رضا

   

  احادیث امام رضا

   

  1- سه ویژگى برجسته مؤمن

  لا یَکُونُ الْمُؤْمِنُ مُؤْمِنًا حَتّى تَکُونَ فیهِ ثَلاثُ خِصال:1ـ سُنَّهٌ مِنْ رَبِّهِ. 2ـ وَ سُنَّهٌ مِنْ نَبِیِّهِ. 3ـ وَ سُنَّهٌ مِنْ وَلِیِّهِ. فَأَمَّا السُّنَّهُ مِنْ رَبِّهِ فَکِتْمانُ سِرِّهِ. وَ أَمَّا السُّنَّهُ مِنْ نَبِیِّهِ فَمُداراهُ النّاسِ. وَ أَمَّا السُّنَّهُ مِنْ وَلِیِّهِ فَالصَّبْرُ فِى الْبَأْساءِ وَ الضَّرّاءِ.

  مؤمن، مؤمن واقعى نیست، مگر آن که سه خصلت در او باشد:سنّتى از پروردگارش و سنّتى از پیامبرش و سنّتى از امامش. امّا سنّت پروردگارش، پوشاندن راز خود است،امّا سنّت پیغمبرش، مدارا و نرم رفتارى با مردم است،امّا سنّت امامش، صبر کردن در زمان تنگدستى و پریشان حالى است.

  2- پاداش نیکى پنهانى و سزاى افشا کننده بدى

  « أَلْمُسْتَتِرُ بِالْحَسَنَهِ یَعْدِلُ سَبْعینَ حَسَنَهً، وَ الْمُذیعُ بِالسَّیِّئَهِ مَخْذُولٌ، وَالْمُسْتَتِرُ بِالسَّیِّئَهِ مَغْفُورٌ لَهُ ».

  پنهان کننده کار نیک [پاداشش] برابر هفتاد حسنه است، و آشکارکننده کار بد سرافکنده است، و پنهان کننده کار بد آمرزیده است.

  3- نظافت

  « مِنْ أَخْلاقِ الأَنْبِیاءِ التَّنَظُّفُ ».

  از اخلاق پیامبران، نظافت و پاکیزگى است.

  4- امین و امیننما

  « لَمْ یَخُنْکَ الاَْمینُ وَ لکِنِ ائْتَمَنْتَ الْخائِنَ ».

  امین به تو خیانت نکرده [و نمىکند] و لیکن [تو] خائن را امین تصوّر نموده اى.

  5- مقام برادر بزرگتر

  « أَلاَْخُ الاَْکْبَرُ بِمَنْزِلَهِ الاَْبِ ».

  برادر بزرگتر به منزله پدر است.

  6- دوست و دشمن هر کس

  « صَدیقُ کُلِّ امْرِء عَقْلُهُ وَ عَدُوُّهُ جَهْلُهُ ».

  دوست هر کس عقل او، و دشمنش جهل اوست.

  7- نام بردن با احترام

  « إِذا ذَکَرْتَ الرَّجُلَ وَهُوَ حاضِرٌ فَکَنِّهِ، وَ إِذا کَانَ غائِباً فَسَمِّه ».

  چون شخص حاضرى را نام برى [براى احترام] کنیه او را بگو و اگر غائب باشد نامش را بگو.

  8- بدى قیل و قال

  « إِنَّ اللّهَ یُبْغِضُ الْقیلَ وَ الْقالَ وَ إضاعَهَ الْمالِ وَ کَثْرَهَ السُّؤالِ ».

  به درستى که خداوند، داد و فریاد و تلف کردن مال و پُرخواهشى را دشمن مىدارد.

  9- ویژگیهاى دهگانه عاقل

  « لا یَتِمُّ عَقْلُ امْرِء مُسْلِم حَتّى تَکُونَ فیهِ عَشْرُ خِصال: أَلْخَیْرُ مِنْهُ مَأمُولٌ. وَ الشَّرُّ مِنْهُ مَأْمُونٌ. یَسْتَکْثِرُ قَلیلَ الْخَیْرِ مِنْ غَیْرِهِ، وَ یَسْتَقِلُّ کَثیرَ الْخَیْرِ مِنْ نَفْسِهِ. لا یَسْأَمُ مِنْ طَلَبِ الْحَوائِجِ إِلَیْهِ، وَ لا یَمَلُّ مِنْ طَلَبِ الْعِلْمِ طُولَ دَهْرِهِ. أَلْفَقْرُ فِى اللّهِ أَحَبُّ إِلَیْهِ مِنَ الْغِنى. وَ الذُّلُّ فىِ اللّهِ أَحَبُّ إِلَیْهِ مِنَ الْعِزِّ فى عَدُوِّهِ. وَ الْخُمُولُ أَشْهى إِلَیْهِ مِنَ الشُّهْرَهِ. ثُمَّ قالَ(علیه السلام): أَلْعاشِرَهُ وَ مَا الْعاشِرَهُ؟ قیلَ لَهُ: ما هِىَ؟ قالَ(علیه السلام): لا یَرى أَحَدًا إِلاّ قالَ: هُوَ خَیْرٌ مِنّى وَ أَتْقى ».

  عقل شخص مسلمان تمام نیست، مگر این که ده خصلت را دارا باشد:1ـ از او امید خیر باشد. 2ـ از بدى او در امان باشند. 3ـ خیر اندک دیگرى را بسیار شمارد. 4ـ خیر بسیار خود را اندک شمارد. 5ـ هر چه حاجت از او خواهند دلتنگ نشود. 6ـ در عمر خود از دانش طلبى خسته نشود. 7ـ فقر در راه خدایش از توانگرى محبوبتر باشد. 8ـ خوارى در راه خدایش از عزّت با دشمنش محبوبتر باشد. 9ـ گمنامى را از پرنامى خواهانتر باشد. 10ـ سپس فرمود: دهمى چیست و چیست دهمى؟ به او گفته شد: چیست؟ فرمود: احدى را ننگرد جز این که بگوید او از من بهتر و پرهیزکارتر است.

  10- نشانه سِفله

  « سُئِلَ الرِّضا(علیه السلام) عَنِ السِّفْلَهِ فَقالَ(علیه السلام):مَنْ کانَ لَهُ شَىْءٌ یُلْهیهِ عَنِ اللّهِ ».

  از امام رضا(علیه السلام) سؤال شد: سفله کیست؟فرمود: آن که چیزى دارد که از [یاد] خدا بازش دارد.

  11- ایمان، تقوا و یقین

  « إِنَّ الاِْیمانَ أَفْضَلُ مِنَ الاٌِسْلامِ بِدَرَجَه، وَ التَّقْوى أَفْضَلُ مِنَ الاِْیمانِ بِدَرَجَه وَ لَمْ یُعطَ بَنُو آدَمَ أَفْضَلَ مِنَ الْیَقینِ ».

  ایمان یک درجه بالاتر از اسلام است، و تقوا یک درجه بالاتر از ایمان است و به فرزند آدم چیزى بالاتر از یقین داده نشده است.

  12- میهمانى ازدواج

  « مِنَ السُّنَّهِ إِطْعامُ الطَّعامِ عِنْدَ التَّزْویجِ ».

  اطعام و میهمانى کردن براى ازدواج از سنّت است.

  13- صله رحم با کمترین چیز

  « صِلْ رَحِمَکَ وَ لَوْ بِشَرْبَه مِنْ ماء، وَ أَفْضَلُ ما تُوصَلُ بِهِ الرَّحِمُ کَفُّ الأَذى عَنْه ».

  پیوند خویشاوندى را برقرار کنید گرچه با جرعه آبى باشد، و بهترین پیوند خویشاوندى، خوددارى از آزار خویشاوندان است.

  14- سلاح پیامبران

  « عَنِ الرِّضا(علیه السلام) أَنَّهُ کانَ یَقُولُ لاَِصْحابِهِ: عَلَیْکُمْ بِسِلاحِ الاَْنْبِیاءِ، فَقیلَ: وَ ما سِلاحُ الاَْنْبِیاءِ؟ قالَ: أَلدُّعاءُ ».

  حضرت رضا(علیه السلام) همیشه به اصحاب خود مىفرمود: بر شما باد به اسلحه پیامبران، گفته شد: اسلحه پیامبران چیست؟ فرمود: دعا.

  15- نشانه هاى فهم

  « إِنَّ مِنْ عَلاماتِ الْفِقْهِ: أَلْحِلْمُ وَ الْعِلْمُ، وَ الصَّمْتُ بابٌ مِنْ أَبْوابِ الْحِکْمَهِ إِنَّ الصَّمْتَ یَکْسِبُ الَْمحَبَّهَ، إِنَّهُ دَلیلٌ عَلى کُلِّ خَیْر ».

  از نشانه هاى دین فهمى، حلم و علم است، و خاموشى درى از درهاى حکمت است. خاموشى و سکوت، دوستىآور و راهنماى هر کار خیرى است.

  16- گوشه گیرى و سکوت

  « یَأْتى عَلَى النّاسِ زَمانٌ تَکُونُ الْعافِیَهُ فیهِ عَشَرَهَ أَجْزاء: تِسْعَهٌ مِنْها فى إِعْتِزالِ النّاسِ وَ واحِدٌ فِى الصَّمْتِ ».

  زمانى بر مردم خواهد آمد که در آن عافیت ده جزء است که نُه جزء آن در کناره گیرى از مردم و یک جزء آن در خاموشى است.

  17- حقیقت توکّل

  « سُئِلَ الرِّضا(علیه السلام): عَنْ حَدِّ التَّوَکُّلِّ؟ فَقالَ(علیه السلام): أَنْ لا تَخافَ أحَدًا إِلاَّاللّهَ ».

  از امام رضا(علیه السلام) از حقیقت توکّل سؤال شد.

  فرمود: این که جز خدا از کسى نترسى.

  18- بدترین مردم

  « إِنَّ شَرَّ النّاسِ مَنْ مَنَعَ رِفْدَهُ وَ أَکَلَ وَحْدَهُ وَ جَلَدَ عَبْدَهُ ».

  به راستى که بدترین مردم کسى است که یارىاش را [از مردم] باز دارد و تنها بخورد و زیردستش را بزند.

  19- زمامداران را وفایى نیست

  « لَیْسَ لِبَخیل راحَهٌ، وَ لا لِحَسُود لَذَّهٌ، وَ لا لِمُـلـُوک وَفاءٌ وَ لا لِکَذُوب مُرُوَّهٌ ».

  بخیل را آسایشى نیست و حسود را خوشى و لذّتى نیست و زمامدار را وفایى نیست و دروغگو را مروّت و مردانگى نیست.

  20- دست بوسى نه!

  « لا یُقَبِّلُ الرَّجُلُ یَدَ الرَّجُلِ، فَإِنَّ قُبْلَهَ یَدِهِ کَالصَّلاهِ لَهُ ».

  کسى دست کسى را نمىبوسد، زیرا بوسیدن دست او مانند نماز خواندن براى اوست.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت خودرو

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  21- حُسن ظنّ به خدا

  « أَحْسِنِ الظَّنَّ بِاللّهِ، فَإِنَّ مَنْ حَسُنَ ظَنُّهُ بِاللّهِ کانَ عِنْدَ ظَنِّهِ وَ مَنْ رَضِىَ بِالْقَلیلِ مِنَ الرِّزْقِ قُبِلَ مِنْهُ الْیَسیرُ مِنَ الْعَمَلِ. وَ مَنْ رَضِىَ بِالْیَسیرِ مِنَ الْحَلالِ خَفَّتْ مَؤُونَتُهُ وَ نُعِّمَ أَهْلُهُ وَ بَصَّرَهُ اللّهُ دارَ الدُّنْیا وَ دَواءَها وَ أَخْرَجَهُ مِنْها سالِمًا إِلى دارِالسَّلامِ ».

  به خداوند خوشبین باش، زیرا هر که به خدا خوشبین باشد، خدا با گمانِ خوشِ او همراه است، و هر که به رزق و روزى اندک خشنودباشد، خداوند به کردار اندک او خشنود باشد، و هر که به اندک از روزى حلال خشنود باشد، بارش سبک و خانواده اش در نعمت باشد و خداوند او را به درد دنیا و دوایش بینا سازد و او را از دنیا به سلامت به دارالسّلامِ بهشت رساند.

  22- ارکان ایمان

  « أَلاْیمانُ أَرْبَعَهُ أَرْکان: أَلتَّوَکُّلُ عَلَى اللّهِ، وَ الرِّضا بِقَضاءِ اللّهِ وَ التَّسْلیمُ لاَِمْرِاللّهِ، وَ التَّفْویضُ إِلَى اللّهِ ».

  ایمان چهار رکن دارد: 1ـ توکّل بر خدا 2ـ رضا به قضاى خدا 3ـ تسلیم به امر خدا4ـ واگذاشتن کار به خدا.

  23- بهترین بندگان خدا

  « سُئِلَ عَلَیْهِ السَّلامُ عَنْ خِیارِ الْعبادِ؟ فَقالَ(علیه السلام):أَلَّذینَ إِذا أَحْسَنُوا إِسْتَبْشَرُوا، وَ إِذا أَساؤُوا إِسْتَغْفَرُوا وَ إِذا أُعْطُوا شَکَرُوا، وَ إِذا أُبْتِلُوا صَبَرُوا، وَ إِذا غَضِبُوا عَفَوْ ».

  از امام رضا(علیه السلام) درباره بهترین بندگان سؤال شد.

  فرمود: آنان که هر گاه نیکى کنند خوشحال شوند، و هرگاه بدى کنند آمرزش خواهند، و هر گاه عطا شوند شکر گزارند و هر گاه بلا بینند صبر کنند، و هر گاه خشم کنند درگذرند.

  24- تحقیر فقیر

  « مَنْ لَقِىَ فَقیرًا مُسْلِمًا فَسَلَّمَ عَلَیْهِ خِلافَ سَلامِهِ عَلَى الاَْغْنِیاءِ لَقَى اللّهُ عَزَّوَجَلَّ یَوْمَ الْقِیمَهِ وَ هُوَ عَلَیْهِ غَضْبانُ ».

  کسى که فقیر مسلمانى را ملاقات نماید و بر خلاف سلام کردنش بر اغنیا بر او سلام کند، در روز قیامت در حالى خدا را ملاقات نماید که بر او خشمگین باشد.

  25- عیش دنیا

  « سُئِلَ الاِْمامُ الرِّضا(علیه السلام): عَنْ عَیْشِ الدُّنْیا؟ فَقالَ: سِعَهُ الْمَنْزِلِ وَ کَثْرَهُ الُْمحِبّینَ ».

  از حضرت امام رضا(علیه السلام) درباره خوشى دنیا سؤال شد. فرمود: وسعت منزل و زیادى دوستان.

  26- آثار زیانبار حاکمان ظالم

  « إِذا کَذَبَ الْوُلاهُ حُبِسَ الْمَطَرُ، وَ إِذا جارَ السُّلْطانُ هانَتِ الدَّوْلَهُ، وَ إِذا حُبِسَتِ الزَّکوهُ ماتَتِ الْمَواشى ».

  زمانى که حاکمان دروغ بگویند باران نبارد، و چون زمامدار ستم ورزد، دولت، خوار گردد. و اگر زکات اموال داده نشود چهارپایان از بین روند.

  27- رفع اندوه از مؤمن

  « مَنْ فَرَّجَ عَنْ مُؤْمِن فَرَّجَ اللّهُ عَنْ قَلْبِهِ یَوْمَ القِیمَهِ ».

  هر کس اندوه و مشکلى را از مؤمنى برطرف نماید، خداوند در روز قیامت اندوه را از قلبش برطرف سازد.

  28- بهترین اعمال بعد از واجبات

  « لَیْسَ شَىْءٌ مِنَ الاَْعْمالِ عِنْدَ اللّهِ عَزَّوَجَلَّ بَعْدَ الْفَرائِضِ أَفْضَلَ مِنْ إِدْخالِ السُّرُورِ عَلَى الْمُؤْمِنِ ».

  بعد از انجام واجبات، کارى بهتر از ایجاد خوشحالى براى مؤمن، نزد خداوند بزرگ نیست.

  29- سه چیز وابسته به سه چیز

  « ثَلاثَهٌ مُوَکِّلٌ بِها ثَلاثَهٌ: تَحامُلُ الاَْیّامِ عَلى ذَوِى الاَْدَواتِ الْکامِلَهِ وَإِسْتیلاءُ الْحِرْمانِ عَلَى الْمُتَقَدَّمِ فى صَنْعَتِهِ، وَ مُعاداهُ الْعَوامِ عَلى أَهْلِ الْمَعْرِفَهِ ».

  سه چیز وابسته به سه چیز است: 1ـ سختى روزگار بر کسى که ابزار کافى دارد، 2ـ محرومیت زیاد براى کسى که در صنعت عقب مانده باشد، 3ـ و دشمنىِ مردم عوام با اهل معرفت.

  30- میانه روى و احسان

  « عَلَیْکُمْ بِالْقَصْدِ فِى الْغِنى وَ الْفَقْرِ، وَ الْبِرِّ مِنَ الْقَلیلِ وَ الْکَثیرِ فَإِنَّ اللّهَ تَبارَکَ وَ تَعالى یَعْظُمُ شِقَّهَ الـتَّمْرَهِ حَتّى یَأْتِىَ یَوْمَ الْقِیمَهِ کَجَبَلِ أُحُد ».

  بر شما باد به میانهروى در فقر و ثروت، و نیکى کردن چه کم و چه زیاد، زیرا خداوند متعال در روز قیامت یک نصفه خرما را چنان بزرگ نماید که مانند کوه اُحد باشد.

  31- دیدار و اظهار دوستى با هم

  « تَزاوَرُوا تَحابُّوا وَ تَصافَحُوا وَ لا تَحاشَمُو ».

  به دیدن یکدیگر روید تا یکدیگر را دوست داشته باشید و دست یکدیگر را بفشارید و به هم خشم نگیرید.

  32- راز پوشى در کارها

  « عَلَیْکُمْ فى أُمُورِکُمْ بِالْکِتْمانِ فى أُمُورِ الدّینِ وَ الدُّنیا فَإِنَّهُ رُوِىَ « أَنَّ الاِْذاعَهَ کُفْرٌ» وَ رُوِىَ « الْمُذیعُ وَ الْقاتِلُ شَریکانِ» وَ رُوِىَ « ما تَکْتُمُهُ مِنْ عَدُوِّکَ فَلا یَقِفُ عَلَیْهِ وَلیُّکَ».:

  بر شما باد به رازپوشى در کارهاتان در امور دین و دنیا. روایت شده که « افشاگرى کفر است» و روایت شده « کسى که افشاى اَسرار مىکند با قاتل شریک است» و روایت شده که « هر چه از دشمن پنهان مىدارى، دوست توهم بر آن آگاهى نیابد».

  33- پیمان شکنى و حیلهگرى

  « لا یَعْدُمُ المَرْءُ دائِرَهَ السَّوْءِ مَعَ نَکْثِ الصَّفَقَهِ، وَ لا یَعْدُمُ تَعْجیلُ الْعُقُوبَهِ مَعَ إِدِّراءِ الْبَغْىِ ».

  آدمى نمىتواند از گردابهاى گرفتارى با پیمان شکنى رهایى یابد، و از چنگال عقوبت رهایى ندارد کسى که با حیله به ستمگرى مىپردازد.

  34- برخورد مناسب با چهار گروه

  « إِصْحَبِ السُّلْطانَ بِالْحَذَرِ، وَ الصَّدیقَ بِالتَّواضُعِ، وَ الْعَدُوَّ بِالتَّحَرُّزِ وَ الْعامَّهَ بِالْبُشْرِ ».

  با سلطان و زمامدار با ترس و احتیاط همراهى کن، و با دوست با تواضع و با دشمن با احتیاط، و با مردم با روى خوش.

  35- رضایت به رزق اندک

  « مَنْ رَضِىَ عَنِ اللّهِ تَعالى بِالْقَلیلِ مِنَ الرِّزْقِ رَضِىَ اللّهُ مِنْهُ بِالْقَلیلِ مِنَ الْعَمَلِ ».

  هر کس به رزق و روزى کم از خدا راضى باشد، خداوند از عمل کم او راضى باشد.

  36- عقل و ادب

  « أَلْعَقْلُ حِباءٌ مِنَ اللّهِ، وَ الاَْدَبُ کُلْفَهٌ فَمَنْ تَکَلَّفَ الأَدَبَ قَدَرَ عَلَیْهِ، وَ مَنْ تَکَلَّفَ الْعَقْلَ لَمْ یَزْدِدْ بِذلِکَ إِلاّ جَهْل ».

  عقل، عطیّه و بخششى است از جانب خدا، و ادب داشتن، تحمّل یک مشقّت است، و هر کس با زحمت ادب را نگهدارد، قادر بر آن مىشود، امّا هر که به زحمت بخواهد عقل را به دست آورد جز بر جهل او افزوده نمىشود.

  37- پاداشِ تلاشگر

  « إِنَّ الَّذى یَطْلُبُ مِنْ فَضْل یَکُفُّ بِهِ عِیالَهُ أَعْظَمُ أَجْرًا مِنَ الُْمجاهِدِ فى سَبیلِ اللّهِ ».

  به راستى کسى که در پى افزایش رزق و روزى است تا با آن خانواده خود را اداره کند، پاداشش از مجاهد در راه خدا بیشتر است.

  38- به پنج کس امید نداشته باش

  « خَمْسٌ مَنْ لَمْ تَکُنْ فیهِ فَلا تَرْجُوهُ لِشَىْء مِنَ الدُّنْیا وَ الاْخِرَهِ:مَنْ لَمْ تَعْرِفَ الْوَثاقَهَ فى أُرُومَتِهِ، وَ الکَرَمَ فى طِباعِهِ، وَ الرَّصانَهَ فى خَلْقِهِ، وَ النُّبْلَ فى نَفْسِهِ، وَ الَْمخافَهَ لِرَبِّهِ ».

  پنج چیز است که در هر کس نباشد امید چیزى از دنیا و آخرت به او نداشته باش:1ـ کسى که در نهادش اعتماد نبینى،2ـ و کسى که در سرشتش کَرم نیابى،3ـ و کسى که در آفرینشش استوارى نبینى،4ـ و کسى که در نفسش نجابت نیابى،5ـ و کسى که از خدایش ترسناک نباشد.

  39- پیروزىِ عفو و گذشت

  « مَا التَقَتْ فِئَتانِ قَطُّ إِلاّ نُصِرَ أَعْظَمُهُما عَفْوً ».

  هرگز دو گروه با هم روبه رو نمىشوند، مگر این که نصرت و پیروزى با گروهى است که عفو و بخشش بیشترى داشته باشد.

  40- عمل صالح و دوستى آل محمّد

  « لا تَدْعُوا الْعَمَلَ الصّالِحَ وَ الاِْجْتِهادَ فِى الْعِبادَهِ إِتِّکالاً عَلى حُبِّ آلِ مُحَمَّد(علیهم السلام) وَ لا تَدْعُوا حُبَّ آلِ مُحَمَّد(علیهم السلام)لاَِمْرِهِمْ إِتِّکالاً عَلَى الْعِبادَهِ فَإِنَّهُ لا یُقْبَلُ أَحَدُهُما دُونَ الاْخَرِ ».

  مبادا اعمال نیک را به اتّکاى دوستى آل محمّد(علیهم السلام) رها کنید، و مبادا دوستى آل محمّد(علیهم السلام) را به اتّکاى اعمال صالح از دست بدهید، زیرا هیچ کدام از این دو، به تنهایى پذیرفته نمى شود.

   

  کلمات کلیدی : از اوضاع نکاتی (به (سادات (صلی (علیه (علیهم‌السّلام) (علیه‌السلام) (لباسهای (مأمون (و (پیروان [از [اگر] [براى [تو] [هم] [و [پاداشش] [یاد]  [زیارت‌]     «به  انسان  اگر  با  بعضی‌ها  به  داخل  در  دلتان  زیارت  زیارتهای  سلام  شرط « «آن «امام «روزی «ما «ملاقات» » آدمى » از » اطعام » امین » ایمان » با » بخیل » بر » برادر » بعد » به » حضرت » دوست » زمانى » سه » عقل » عقل، » مبادا » هر » هرگز » پنج » پنهان » پیوند » چون » کسى آبى آتش‌پرستان آثار آخر آخرت آداب آدم آدَمَ آراسته‌ای آرام آرامش آری، آزار آسان آسایشى آسمان آشکار آشکارکننده آفرینشش آقا آل آلوده آلِ آمد آمدن آمدن، آمدند آمده آمرزش آمرزیده آموزنده آن آنان آنجا آنجاکه آنرا آنها آنهایی آنوقت آنچه آنکه آن‌جا آورد آگاه آگاهى آیا آیت‌الله آیند أحَدًا أَبْوابِ أَتْقى أَجْرًا أَجْزاء أَحَبُّ أَحَدًا أَحَدُهُما أَحْسَنُوا أَحْسِنِ أَخْرَجَهُ أَخْلاقِ أَرْبَعَهُ أَرْکان أَساؤُوا أَشْهى أَعْظَمُ أَعْظَمُهُما أَفْضَلَ أَفْضَلُ أَلاَْخُ أَلاْیمانُ أَلتَّوَکُّلُ أَلدُّعاءُ أَلْحِلْمُ أَلْخَیْرُ أَلْعاشِرَهُ أَلْعَقْلُ أَلْفَقْرُ أَلْمُسْتَتِرُ أَمَّا أَنَّ أَنَّهُ أَنْ أَهْلُهُ أَهْلِ أَکَلَ أُبْتِلُوا أُحُد أُرُومَتِهِ، أُعْطُوا أُمُورِ أُمُورِکُمْ إضاعَهَ إِتِّکالاً إِدِّراءِ إِدْخالِ إِذا إِسْتَبْشَرُوا، إِسْتَغْفَرُوا إِصْحَبِ إِطْعامُ إِعْتِزالِ إِلاَّاللّهَ إِلاّ إِلى إِلَى إِلَیْهِ إِلَیْهِ، إِنَّ إِنَّهُ ائمه ائمّه ائْتَمَنْتَ ابزار ابعاد ابن ابوالحسن اتفاق اتّکاى اثر اجابت اجبار اجداد اجداد، اجدادتان اجر احادیث احترام « احترام] احتمال احتیاط احتیاط، احدى احسان « احوالپرسی اختیار اختیاری اخلاق اخلاقی اداره ادب ادب « ادیان اراده اربعه ارکان از ازدواج ازدواج « از‌ اساتید است است است است است امام است شهادت است() زندگی است() یاسر، است» است» اخلاق است، است،امّا است؛ استفاده استقبال استقرار استوارى اسفبار اسقف اسلام اسلامی اسلحه اش اشاره اشتیاق اصحاب اصرار اصل اصلی اطاعت اطاقی اطراف اطلاع‌رسانی اطهار اظهار اعتبار اعتراضات اعتماد اعظم اعلام اعمال اغنیا افراد افزایش افزوده افشا افشاى افشاگرى افکار افکنده اقامت اقرار الأَدَبَ الأَذى الأَنْبِیاءِ الا الاٌِسْلامِ الاَْبِ الاَْدَبُ الاَْدَواتِ الاَْعْمالِ الاَْغْنِیاءِ الاَْمینُ الاَْنْبِیاءِ، الاَْنْبِیاءِ؟ الاَْکْبَرُ الاَْیّامِ الاِْجْتِهادَ الاِْذاعَهَ الاِْمامُ الاِْیمانَ الاِْیمانِ الاْخَرِ الاْخِرَهِمَنْ التَقَتْ التَّزْویجِ التَّسْلیمُ التَّفْویضُ التَّقْوى التَّنَظُّفُ التَّوَکُّلِّ؟ الحرام الدَّوْلَهُ، الدُّنْیا الدُّنْیا؟ الدُّنیا الدّینِ الذهب در الذُّلُّ الرشید الرَّجُلَ الرَّجُلُ الرَّجُلِ، الرَّحِمُ الرَّصانَهَ الرِّزْقِ الرِّضا الرِّضا(علیه الزَّکوهُ السلام) السلام) امامت السلام)أَلَّذینَ السلام)لاَِمْرِهِمْ السلام)مَنْ السَّلامُ السَّوْءِ السُّؤالِ السُّرُورِ السُّلْطانَ السُّلْطانُ السُّنَّهُ السُّنَّهِ السِّفْلَهِ الشَّرُّ الشُّهْرَهِ الصَّدیقَ الصَّفَقَهِ، الصَّمْتَ الصَّمْتُ الصَّمْتِ الصّالِحَ الضَّرّاءِ مؤمن، الطَّعامِ الظَّنَّ العظیم العلی الـتَّمْرَهِ القاب القِیمَهِ الله اللّهَ اللّهُ اللّهِ اللّهِ، المَرْءُ النُّبْلَ النّاسِ اله) الهام الهی الَّذى الَْمحَبَّهَ، الَْمخافَهَ الُْمجاهِدِ الُْمحِبّینَ الْبَأْساءِ الْبَغْىِ الْبِرِّ الْحَلالِ الْحَوائِجِ الْحِرْمانِ الْحِکْمَهِ الْخائِنَ الْخَیْرِ الْخُمُولُ الْعاشِرَهُ؟ الْعافِیَهُ الْعامَّهَ الْعبادِ؟ الْعَدُوَّ الْعَقْلَ الْعَمَلَ الْعَمَلِ الْعَوامِ الْعُقُوبَهِ الْعِبادَهِ الْعِزِّ الْعِلْمُ، الْعِلْمِ الْغِنى الْفَرائِضِ الْفَقْرِ، الْفِقْهِ الْقاتِلُ الْقالَ الْقَلیلِ الْقِیمَهِ الْقیلَ الْمالِ الْمَطَرُ، الْمَعْرِفَهِ الْمَنْزِلِ الْمَواشى الْمُؤْمِنُ الْمُؤْمِنِ الْمُتَقَدَّمِ الْمُذیعُ الْوَثاقَهَ الْوُلاهُ الْکامِلَهِ الْکَثیرِ الْیَسیرُ الْیَقینِ الکَرَمَ اما امام امام امام امام به امام حضرت امام خصوصیات امام در امام مأمون امام نام امام پدر امام) امام، امامان امامت امامش امامش، امان امتناع امتیازی امر املاء امن اموال امور امّا امْرِء امید امیرالمؤمنین) امین امیننما « امین‌الله انار اناری انبوه انتقاد انجام انجیل اندرزی اندوه اندک اندک « انفاق انواع انکار اهالی اهداف اهل اهواز او او، اوامر اوان اوست اوست اول اولیاء اوّل اى اَسرار اُحد اکتفا اکرام اکراه اکرم اکناف اکنون اگر ای ایالت ایام ایجاد ایرادی ایرانیان ایستادم ایشان ایمان ایمان « ایمان، ایمن این این، اینان اینصورت اینها اینک اینکه اینگونه با بابٌ باد باران بارش باره بارها باز بازدید بازش بازمانند بازهم بازگردد بازگشتم بازگشته‌ام بازگو باش « باش، باشد باشد باشد باشد پدر باشد، باشد؛ باشدسنّتى باشدـ باشـ باشم باشند باشید باعث باقی بالاتر بالای بالله باید ببخشی ببرند ببندی ببندید ببیند بتوانم بتوانند بحث بحران‌هایی بخش بخشش بخششى بخصوص بخوانید بخوانید بخوانید، بخواهد بخواهند بخواهیم بخورد بخورند بد بدان بدانند بدانی بدترین بدن بدهی بدهی، بدهید بدهید» مختصری بدهید، بدهیم بدون بدى بدى « بدگویی بدیهی بر برآشفت برآورده برابر برادر برافراشته براندازی براى برای برتری برجسته برخاست برخورد برخی بردارد بردن بررسی برساند برسانم برسد؛ برطرف برقرار بروند برى برپا برکات برکت بزبان بزرگ بزرگان بزرگتر بزرگتر « بزرگوار بزرگوار، بزرگوارت بزرگوارتان، بزرگوارشان بزند بزند بزنید بزنید بزنید؛ بزنیم، بساط بسیار بسیاری بشنود بشنوند بصره، بعد بعضی بفشارید بقیّه‌ی بلا بلخ بلند بلکه بلی بن بنابر بنامیم اما بنایی بندگان بنشینند بنگرد بن‌جعفر به بهانه بهتر بهترین بهترین، بهشت به‌مناسبت بود بود       بود مدتی بود»() خادم بود، بودم بودن بودند بودند امام بودند، بودند؛ بوده بوده‌اند بودید بودیم بود‌ند یکی بوسه بوسى بوسیدن بویژه بَصَّرَهُ بَعْدَ بَنُو بِالتَّحَرُّزِ بِالتَّواضُعِ، بِالسَّیِّئَهِ بِاللّهِ بِاللّهِ، بِالْبُشْرِ بِالْحَذَرِ، بِالْحَسَنَهِ بِالْقَصْدِ بِالْقَلیلِ بِالْکِتْمانِ بِالْیَسیرِ بِدَرَجَه بِدَرَجَه، بِذلِکَ بِسِلاحِ بِشَرْبَه بِقَضاءِ بِمَنْزِلَهِ بِها بِهِ بپذیرد بپردازند، بپردازی بپرسید بچسبند بکنید بگذارید بگو بگو بگوش بگوید بگویند بگویید بگویید، بگیر بیان بیانگر بیاورند بیدار بیرون بیست بیش بیشتر بیشترى بیشماری بین بینا بینند بی‌نیاز بی‌همتای تأمل تا تابستان تاریخ تاریک، تایید تباهی تبسم تبیین تحریک تحقیر تحمل تحمّل تربیت ترس ترسناک ترک تزلزل تسبیح تسبیحات تسلط تسلیم تشریف تشنجات تشکیل تصمیم تصوّر تضمین تعالی تعیین تغییر تفویض تقسیم تقوا تقوای تقوی تقی تلاشگر « تلف تلقی تمام تمامی تمجید تن تناول تنها تنهایى تنگدستى تهدید تو تو، تواضع توانایی توانست توانسته توانگرى توجه توجّه توجیه توحید تورات توسط توشه توفیق توقف تولد تولد، توهم توکّل توکّل « تَبارَکَ تَحابُّوا تَحاشَمُو تَحامُلُ تَخافَ تَدْعُوا تَرْجُوهُ تَزاوَرُوا تَصافَحُوا تَعالى تَعْجیلُ تَعْرِفَ تَکَلَّفَ تَکُنْ تَکُونَ تَکُونُ تَکْتُمُهُ تُوصَلُ تِسْعَهٌ تک تکان ثروت، ثقل ثَلاثَهٌ ثَلاثُ ثُمَّ جا جابر جاذبه جارَ جاری جامعه جامعه جانب جانشین جایز جایگاه جایی جبر، جبرائیل جبل، جد جدا جداگانه جدول جرعه جز جزء جسمها جعفر جفا جلب جلسات جلسه جمال جمع جمعی جمله جنبه جهان جهت جهل جواب جواد جوار جَلَدَ جَهْل جَهْلُهُ حاجاتشان حاجت حاضرى حاضِرٌ حافظان حال حالى حالی حالی‌که حامله حاکمان حتماً حتی حج حدود حدیث حدیثی حرف حرفتان حرم حرکت حرکتی حس حساب حسنه حسود حصار حصیر حضرت حضرت، حضرتش حضور حفاظت حق حقیقت حق‌تر حلال حلم حماقت حمایت حمل حَتّى حَدِّ حَسَنَهً، حَسُنَ حُبَّ حُبِسَ حُبِسَتِ حُبِّ حُسن حِباءٌ حکمت حکمت‌آمیز حکومت حکومت، حیات حیله حیلهگرى « خائن خادم خاطر خامنه‌ای خاموشى خانه خانواده خبر خجالت خدا خدا خدا « خدا، خداـ خداوند خداوند، خداوندا خداوندا، خدایش خدشه‌دار خدعه‌ای خدمت خدمتکاران خدمتکارانش خدمتگزاران خراسان خراسان مأمون خرجی خرما خسته خشم خشمگین خشن خشنود خشنودباشد، خشنودی خصلت خصوص خصوصی خطاب خطری خفا خلاصه، خلاف خلافت خلافت، خلع خلفای خلق خلیفه خنده خواب خوار خوارى خواسته خواندن خواهان خواهانتر خواهد خواهم خواهند خواهند، خواهیم خوب خوبی خود خود، خوددارى خودرو خودشان خودمان خوردن خوش خوشبین خوشحال خوشحالى خوشى خوشِ خوی خویش خویش، خویشاوندان خویشاوندى خویشاوندى، خَفَّتْ خَلْقِهِ، خَمْسٌ خَیْر خَیْرٌ خِصال خِصالـ خِلافَ خِیارِ خیال خیانت خیر خیرى دائِرَهَ داخل داد دادماموران دادن دادند داده داده‌ای دارا دارالسّلامِ دارای دارد دارد دارد، دارد؛ دارد؟ دارم دارند دارَ دارِالسَّلامِ داری دارید داشت داشت تولد داشت، داشتن، داشتند داشتند، داشته داناترین دانش دانشمندان دانه دانیال در دراز درایت، درباره دربان درجه درد دردناک دردناکی درست درستى درشت درصدد درهاى دروغ دروغگو درى درگذرند دست دستان دستش دستمزدی دستور دستگاه دستگی دشمن دشمنان دشمنان، دشمنش دشمنىِ دعا دعوت دفن دقیقه، دل دلایل دلتنگ دلش دلهایشان دلیل دنیا دنیا « ده دهد دهمى دهمى؟ دهنده امام دهگانه دهی دهی آن دهید دو دو، دوایش دور دوران دورتر دوره دوست دوستان دوستان دوستداران دوستدارانش دوستى دوستىآور دوستی دولت دولت، دویست دَلیلٌ دَهْرِهِ دَواءَها دُونَ دگرگون دید دیدار دیدن دیدن» دیده دیدگان دین دینار دینارها دینی دیگر دیگرى دیگری ذَوِى ذَکَرْتَ ذکر ذیقعدﺓ ذیل را راحَهٌ، راز رازپوشى راستى راضى راضی راه راهنماى راهنمایی راهی رحم رحمت رخسار رد رزق رساند رساند رسمی رسول رسید رسیدن رسیدند رسیدند تدفین رضا رضا رضا مقدمه امام رضا «قبولی رضا(علیه رضا(علیه‌السلام) رضا، رضایت رفت رفت، رفتار رفتارى رفتم رفتن رفتنِ رفع رنج رها رهایى رهایی رهبری رو رواداشتند روانه روایت روبه روح روز روزه روزى روزگار روزی روسای روشن رومیان رومی‌شان روند روى روی روید رَبِّهِ رَحِمَکَ رَضِىَ رُوِىَ رِفْدَهُ رکن ریختند زادگاهشان، زبان زبانی زبور زبورشان زحمت زرتشتیان زمامدار زمامداران زمامداری زمان زمستان زمین زنده زندگانی زندگی زندگینامه زهد زهر زهرآلوده زهر‌آلودش زَمانٌ زکات زیاد زیاد، زیادى زیادی زیارت زیارت زیارتهایی زیانبار زیر زیرا زیردستش سؤال سؤالات سئوال ساخت() مردی سازد سازد سازم ساعت سال سالهای سالِمًا سالگی ساکت ساکن سایه سبب سبحان سبحانه سبک ستم ستم، ستمگرى ستم‌ها سحرگاه سختى سختی‌ها سخن سخنان سر سراسر سرافکنده سرانجام سربلندی سرتان سرش سرشتش سرچشمه سرکوب سزاى سعی سفر سفر، سفره سفره‌ای سفله سلاح سلاله سلام سلامت سلسله سلطان سن سنت سنتی سنّت سنّتى سه سهل سو سوال سوگند سوی سَبْعینَ سَبیلِ سَلامِهِ سُئِلَ سُنَّهٌ سِرِّهِ سِعَهُ سِفله « سِلاحُ سپاسگزار سپاه سپس سکوت سکوت « سکوت، سیاستمدار سیاسی مدت سیاهان سیره شاد شاغلها شامل شایانی شاید شبها شبهای شبی شخص شد شد فرمود شد، شدت شدم شدن شدند شدند، شده شده‌اند شرافت شرح شرط شرطی شرعی شرق شرم شرمندگی شروط شروطی شرکت شریک شش شصت شما شمارد شنونده شنیدم، شنیدن شنیده شهادت شهادتین شهر شهری شهید شود شود»() یکبار شود، شور شورش شورشهایی شورشیان شوق شوم شوند شوند، شَرَّ شَریکانِ» شَىْءٌ شَکَرُوا، شِقَّهَ شکر شکست شکم شکنجه شکنجه‌های شکنى شیعه‌نشین شیعیان شیفته شیوا صابئین صاحب صادق صالح صایی صبح صبر صحبت صدا صدای صدایی صدقه صفحات صفحه صفحه‌اش صفر صله صنعت صورت صَبَرُوا، صَدیقُ صَنْعَتِهِ، صِرف صِلْ ضحاک ضد ضریح ضعف طالبان طاهرینشان طایفه طبق طبقه طرف طرفی طلا طلبى طلبیدم) طلبیدند طلعت طنین طور طوری طول طَلَبِ طُولَ طِباعِهِ، ظالم « ظنّ ظهور ظَنُّهُ ظَنِّهِ عابدترین عافیت عاقل « عالم عالم‌ عبادت عباس عباسی عباسیان عباسیان، عبور عذاب عراق عرض عرضه عزل عزّت عزیرتر عزیز عصر عطا عطیّه عظیمی عفو عقب عقل عقوبت علاوه علت علم علما علمای علمی علوم علویان علی علیه عمال عمر عمران عمرش عمل عملی عمومی عموی عناوین عنوان عهد عهده‌دار عهدی عهدی باری، عوام عَبْدَهُ عَدُوُّهُ عَدُوِّهِ عَدُوِّکَ عَزَّوَجَلَّ عَشَرَهَ عَشْرُ عَفَوْ عَفْوً عَقْلُ عَقْلُهُ عَلاماتِ عَلم عَلى عَلَى عَلَیْهِ عَلَیْهِ، عَلَیْکُمْ عَنِ عَنْ عَنْه عَیْشِ عِنْدَ عِیالَهُ عیسی عیش غائب غائِباً غارت، غذا غذایتان غذایشان غرب غربت غرق غریبه‌ای غریبی غسل غصب غلامان غَضِبُوا غَضْبانُ غَیْرِهِ، ـ فارس فارسی فارغ فایده فدایت فرارسیدن فراوانی فرخنده فرزند فرزندان فرزندش فرستاد فرش فرصت فرقه‌های فرمائید فرمان فرمایی فرمود فرمودند فرمودند‌ فرموده فریاد فساد فضل فقر فقرا فقیر فقیر « فهم « فهمى، فى فىِ فَأَمَّا فَإِنَّ فَإِنَّهُ فَالصَّبْرُ فَرَّجَ فَسَلَّمَ فَسَمِّه فَضْل فَقالَ فَقالَ(علیه فَقیرًا فَقیلَ فَلا فَمَنْ فَمُداراهُ فَکَنِّهِ، فَکِتْمانُ فِئَتانِ فِى فیض فیضی فیهِ قاتل قادر قال « قالَ قالَ(علیه قانع قانونی قبل قبلا قبول قبولی قتل قداست قدرت قدری قرآن قرار قرارداد قرنهاست قرنی قسمتی قضا قضاى قطع قلبش قلمرو قم قمری قهقهه قول قوه قَدَرَ قَطُّ قَلْبِهِ قَلیلَ قُبِلَ قُبْلَهَ قیام قیامت قیامهایی قیل قیلَ قیمت لا لااله‌الاالله لااله‌الّاالله لاحول لازم لازمه‌ی لاَِصْحابِهِ لاَِمْرِاللّهِ، لب لباس لبانش لذا لذّتى لقب لَذَّهٌ، لَقَى لَقِىَ لَمْ لَهُ لَوْ لَیْسَ لِبَخیل لِحَسُود لِرَبِّهِ لِشَىْء لِمُـلـُوک لِکَذُوب لکِنِ لیکن مأموران مأمون مأیوس مؤاخذه مؤمن مؤمن « مؤمن لا مؤمن، مؤمنى ما ماء، ماتَتِ ماجرا مادر مال مامور مانده مانده‌ام مانع مانند ماه مایلید مایه مباحثه مبادا مبارک مباهات مبذول مبلغ مبلغی مبلغین مبین متصل متعارف متعال متعددی متفرق متن متوجه متوجّه متّصل متکلمین مثل مثلاً مجالس مجاهد مجبورم، مجذوب مجلس مجلسی محبوبتر محرومیت محمد محملی محمّد « محمّد(علیهم محیط مخاطب مخالف مخالفت مختلف مخصوص مخصوصه‌ی مخصوصی مخفیانه مدارا مدتی مدعا مدفن مدینه مدینه حضرت مدینه، مذهبشان مرا مراقب مراقبت مراکز مرحمت مردانگى مردم مردم « مردم] مردی مرو مرو، مروّت مرکب مرگ مزار مزد، مزدش مسئولیت مسائل مستحبّی مسلم مسلمان مسلمانان مسلمانى مسلمین مسموم مسیر مشاهده مشاور مشایعت مشروعیت مشغول مشغولند مشقّت مشهد مشهور مشهورترین مشهوری مشورت مشکلات مشکلى مصادف مصیبت مصیبت‌های مضامین مطلب مطهر مطهّر معادل معارف معرض معرفت معرفی معصوم معمولی معنای معنایش معنویّتی معین مقارن مقام مقدار مقوم ملائک ملاقات ملاقات ملاقات‌کننده مملکت ممکن من من، مناسب مناظرات مناظرات، مناظره مناظره‌ای منبع منتشر منزل منزله منش منطقه منوره مهار مهتر مهربان مهربانی مهرورزی مواجه موبدان موجب موجبات موجودی مورد موسی موسی‌الرضا موفق مولا مىدارد مىدارى، مىشود، مىفرمود مىپردازد مىکند مى‌نگریستند امامت مَأمُولٌ مَأْمُونٌ مَؤُونَتُهُ مَا مَخْذُولٌ، مَعَ مَغْفُورٌ مَنَعَ مَنْ مُؤْمِن مُؤْمِنًا مُحَمَّد(علیهم مُرُوَّهٌ مُسْلِم مُسْلِمًا مُعاداهُ مُوَکِّلٌ مِنَ مِنّى مِنْ مِنْها مِنْهُ مکان مکرر مکرم مگر میان میانه میانهروى میبیند، میخوانید میخوانید، میخواهند میرسد، میرود، میشود میشود؛ میهمان میهمانان میهمانى میوه میوه‌ای میکند، میکند؛ میکنند می‌آراست می‌آمد، می‌آوردند می‌آوریم برای می‌افتاد می‌اندیشید می‌باشد می‌باشد می‌باشد) می‌باشد»() می‌باشد، می‌باشند می‌باشند ایشان می‌توان می‌توانست می‌توانیم می‌خوابید می‌خواست می‌خواستند می‌خواهد می‌خواهی می‌خوردند می‌داد می‌داد او می‌داد؛ می‌دادم می‌دادند حدیث می‌داشتند می‌داشتند یکی می‌دانستند می‌دانند ولایت می‌دانی می‌دانید می‌دهد سفر می‌دهد، می‌دهیم می‌دید می‌رفتم، می‌زدند می‌شد می‌شدم می‌شنود، می‌شنیدم، می‌شود می‌فرمایند می‌فرمود می‌فرمودند می‌فرمودند، می‌فهمد می‌ماند می‌نشاند می‌نماییم نام، می‌نماییم یکی می‌نگریستند می‌پذیرد می‌پذیرفتند می‌پرداختند می‌پرسیدند می‌پوشید)() می‌کرد می‌کرد() می‌کرد، می‌کردم، می‌کردند می‌کردند، می‌کند می‌کنم می‌گذراند می‌گردد می‌گرفت می‌گریستند می‌گفت می‌گفت() نظیر می‌گفتند می‌گوید ناخن‌های ناخن‌هایش نادانی نارواییها نافذ نام نامش نامیده ناچیز ناگزیر ناگزیر، نبارد، نباشد نباشد نباشد؛ نبود نبوی نبوی، نبى نبیند؟ نبینم() امامان نبینى،ـ نترسى نتیجه نجابت نجمه نحوه نخواهم نخورده نخیزید ندارد نداشته ندانید، ندهم ندیدم نرم نزد نزدیک نزدیکان نسبت نشان نشاند نشانه نشانگر نشده نشود نشکنم نصاری، نصب نصرت نصف نصفه نظافت نظافت « نظر نعمت نفر نفسش نفع نقاط نقشه نقل نماز نماید نماید، نمایم نمایند نمایی نمود نمودند نموده نمونه‌ای نمى نمىبوسد، نمىتواند نمىشود نمىشوند، نمىکند] نمیشود، نمی‌تواند نمی‌رسد نمی‌رسید نمی‌شد نمی‌فرمود نمی‌فرمودند نمی‌نمود یکی نمی‌پذیرد نمی‌کرد نمی‌کردم نمی‌کردند نمی‌گیریم() شخصی ننگرد نه نه « نهاد نهادش نهایت نهم نوادگان نوزاد نوشته نَبِیِّهِ نَفْسِهِ نَفْسِهِ، نَکْثِ نُصِرَ نُعِّمَ نُه نپذیرد نپذیرفتن نکرده نکردی نکردید نکن نکنم نگاه نگذاشت نگه نگهدارد، نگیرید نیابد» نیابى،ـ نیاز نیازش نیازمند نیازمندند نیازمندی نیافت نیاورید نیز نیست نیست نیست « نیست، نیست؛ نیستم نیشابور نیفزود نیک نیکو نیکوی نیکى هارون هارون       هانَتِ هاى هجرت هجری هدایت هدف هر هرگاه هرگز هست هستم هستم این هستی هستی جنبه هستید هستید، هستیم هشتم هشتمین هفت هفتاد هفتم هم هم « همان همانا همانند همراه همراهى همزمان همه همه‌اش همچنین همچون همگی همیشه همین همین، همینطور هنگام هنگامی هنگامیکه هنگامی‌که هُوَ هِىَ؟ هیجان هیچ هیچکس و وابسته واجب واجبات « واجبات، واحِدٌ وادار وادی وارد واقع واقعه، واقعى والایی واگذار واگذاشتن وجه وجهه وحی ورزد ورزد، ورزید ورود وزیر وسط وسعت وصایت وصل وصی وضع وطنم وفات وفایى وقت وقتی ولادت ولایت ولایتعهدی ولایتی ولو ولوله ولی ولیعهد ولیّ وَ وَإِسْتیلاءُ وَالْمُسْتَتِرُ وَحْدَهُ وَفاءٌ وَلِیِّهِ وَلیُّکَ» بر وَهُوَ وکیل وی ویژه ویژگى ویژگیهاى پاداش پاداشش پاداشِ پادشاهان پاسخ پاسداران پافشاری پاک پاکیزگى پاکیزگی پایان پایش پایه‌های پایگاه پدر پدران پدرانم پدری پذیرایی پذیرش پذیرفت پذیرفتند پذیرفته پرداخته‌ای پرسید پرسیدند پرنامى پرهیزکارتر پروردگار پروردگار، پروردگارش پروردگارش، پریشان پس پسر پسندیده‌اند پشت پشیمان پلاسی پنج پند پنهان پنهانى پوشاندن پوشى پى پُرخواهشى پیامبر پیامبران پیامبران « پیامبران، پیامبرش پیدا پیروان پیروانش پیروزى پیروزىِ پیروزی پیش پیشنهاد پیشوای پیغمبر پیغمبرش، پیمان پیوسته پیوند پیکر پیگیری چرا چراغ چشم چشمانت چنان چند چنگال چنین چه چهار چهارپایان چون چگونگی چیز چیز « چیزى چیزی چیست چیست؟ کار کارها « کارهاتان کارهایی کارى کاری کاظم کافى کاملاً کانَ کبیره کتاب کجا کدام کرد کرد کرد ده کرد، کردار کردم کردم؛ کردن کردند کردنش کرده کرده‌ام کرده‌اند کرده‌ای کرده‌اید؟ کردید کرمانشاه کریم کس کس « کسانی کسب کسى کسی کشتن کشید کفر کلام کلمات کلمه کلید کم کمتر کمترین کمک کن کن، کنار کناره کناره‌گیری کند کند، کنم کنند کنند، کنند؛ کننده کنید کنید، کنید؛ کنیه که که  کوشش‌های کوفه، کوه کوچه‌های کوچکی کَالصَّلاهِ کَانَ کَثْرَهَ کَثْرَهُ کَثیرَ کَجَبَلِ کَذَبَ کَرم کَفُّ کُفْرٌ» کُلِّ کُلْفَهٌ کی کیست؟ کیست؟فرمود کیستم؟ گاه گذارد گذاردند گذرانده گذشت گذشت « گرامی گرامیشان گردابهاى گردد گردید گردید رجاء گردیدند گردیده گرفت گرفت؛ گرفتارى گرفتن گرفته گرفته گرفته‌ام گروه گروه « گروهى گروهی گروه‌ها گروه‌های گرچه گریست گزارش گزارند گزید گسترده گشودند گشوده گفت گفتار گفتم گفتند گفته گفته‌ام گفتگویی گمان گمانِ گمنامى گنجی گهواره گوش گوشه گونه گونه‌ای گویی گیرى یا یابد، یادگاری یاران یارىاش یاری یازدهم یاوری یحیی)، یعنی یقین یقین « یهود، یوسف یَأْتى یَأْتِىَ یَتِمُّ یَخُنْکَ یَدَ یَدِهِ یَرى یَزْدِدْ یَسْأَمُ یَسْتَقِلُّ یَسْتَکْثِرُ یَطْلُبُ یَعْدُمُ یَعْدِلُ یَعْظُمُ یَقُولُ یَقِفُ یَمَلُّ یَوْمَ یَکُفُّ یَکُونُ یَکْسِبُ یُبْغِضُ یُعطَ یُقَبِّلُ یُقْبَلُ یُلْهیهِ یک یکدیگر یکی ‌الرشید ‌اکرم ‌بن ‌تک ‌سهل ‌فرما ﻫق

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “امام رضا”

  دیدگاه ها بسته شده اند.