خارش بدن

خارش بدن

مجموعه: اختصاصی, پزشکی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • خارش بدن
 •  

  خارش بدن

  خارش بدن نشانه چیست

  شناخت دلایل نهفته خارش پوست برای درمان آن مهم است. از جمله درمان های خارش پوست، دارودرمانی، لباس های مرطوب و خیس و همچنین نور درمانی هستند.

  درمان های خانگی نظیر استفاده از ترکیبات ضد خارش و حمام آب سرد نیز می تواند مفید باشد.

  نشانه های خارش بدن

  خارش پوست معمولا در مناطق کوچکی از بدن ایجاد می شود، مانند بازو یا پا. گاهی نیز شما احساس خارش را در کل بدن دارید.

  با وجود این خارش، پوست شما ممکن است ظاهری طبیعی داشته باشد و یا ممکن است علائمی نظیر خطوط قرمز و ملتهب، پوست خشک و فلس مانند، برجستگی، جوش های کوچک و تاول و آبله روی پوستتان ظاهر شود.

  گاهش اوقات این خارش، طولانی و شدید می شود و هرچه شما بیشتر پوست خود را می خارانید احساس خارش شدیدتر می شود. قطعا این وضعیت می تواند بسیار آزاردهنده باشد.

  دلایل واقعی خارش چیست ؟

  خارش می تواند نشانه التهاب، عفونت و یا گزش حشرات باشد. دلایل پیچیده تر دیگری نظیر حساسیت ها وآلرژی ها هم وجود دارند، به عنوان مثال در برخی افراد، اختلالات تنفسی و تنگی نفس می تواند خارش را ایجاد کند.

  خشکی پوست

  خارش پوست اغلب از خشکی پوست ناشی می شود. خشکی پوست اغلب به دلیل عوامل محیطی ایجاد می گردد. گرما و سرمای هوا به همراه رطوبت کم هوا، استفاده طولانی از دستگاه تهویه هوا، وسایل گرمازا و نیز شستشوی پوست و استحمام بیش از حد می تواند به خشکی پوست و درنتیجه خارش آن منجر شود.

  عفونت ها

  خارش پوست ممکن است در اثر بیماری های عفونی باشد. بیماری هایی نظیر :

  – عفونت باکتریایی پوست

  – آبله مرغان

  – عفونت های قارچی پوست نظیر Ringworm که باعث خارش و زخم شدن پوست می شود.

  – سرخک و سرخجه

  – عفونت های ویروسی

  حشرات و انگل ها

  خارش پوست می تواند به دلیل گزش حشرات باشد، مثل :

  – ساس

  – کک

  – شپش

  – پشه

  – کنه

  آلرژی

  داروها، حیوانات، غذاها و سایر مواد آلرژی زا می توانند به خارش پوست منجر شوند. نظیر :

  – حساسیت های تماسی مانند حساسیت به لاتکس (مثل دستکش پلاستیکی)

  – حساسیت به مو و پر و پشم حیوانات

  – اگزما

  – حساسیت های غذایی

  – درماتیت های تماسی آزاردهنده نظیر پیچک سمی

  – حساسیت های دارویی نظیر پنی سیلین

  – حساسیت به گزش کرم انگلی ریز

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال تاروت

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  دلایل خود ایمنی و التهابی خارش پوست

  بیماری سلیاک، پسوریازیس، سندرم شوگرن، لوپوس آریتماتوی گسترده(SLE) از جمله این بیماری ها هستند.

  سایر دلایل خارش پوست

  کم خونی ناشی از کمبود آهن، بارداری و نیز گشادشدن ورید ها نیز باعث خارش می گردند.

  خارش، می تواند نشانه یک بیماری خطرناک باشد. واکنش های آلرژیکی پورپورا (لکه های خونریزی دهنده زیر پوستی)، لنفوم هوچکین، نارسایی کلیه، لکوپنی و بیماری کبدی از بیماری های مهمی هستند که خارش ناشی از آنها اکثر اوقات با خارش حساسیتی اشتباه گرفته می شود.

  خارش بدن نشانه چیست ، درمان خارش بدن

  عوارض خارش پوست

  با طولانی شدن مدت خارش، شدت خارش ها نیز زیاد می شود و فرد برای رهایی از این احساس آزاردهنده، با شدت بیشتری خود را می خاراند. از این رو خارش طولانی مدت به التهاب پوست و اعصاب پوستی یا همان نورودرماتیت منجر می شود.

  نورودرماتیت وضعیتی است که در آن، ناحیه ای از بدن که به طور ممتد خارانده می شود به حالت ضخیم و چرمی درمی آید. این نواحی پوست ملتهب، قرمز و معمولا تیره تر از سایر نقاط پوست بدن هستند.

  خارش مداوم همچنین می تواند به عفونت باکتریایی پوست، زخم های مقاوم به درمان و تغییرات رنگ پوست منجر شود.

  در این شرایط باید چه کنیم ؟

  تمام نشانه های بیماری خود، شدت و مدت خارش را یادداشت کنید.

  لیستی از تمام داروها و مکمل هایی را که مصرف می کنید، چه گیاهی و چه شیمیایی، تهیه کنید. حتی بهتر است مقدار مصرف هر یک از داروها را نیز دقیق یادداشت کنید. این لیست را به پزشک متخصص پوست نشان دهید.

  تشخیص علت خارش

  پزشک در ابتدا وضعیت بدنی بیمار را بررسی می کند. با گرفتن اطلاعات داروهای مصرفی گاهی پزشک لازم می بیند تست های تشخیصی دیگری نظیر موارد زیر را انجام دهد :

  – آزمایش خون : برای کشف بیماری های خونی که منجر به خارش می شوند، نظیر کم خونی ناشی از کمبود آهن.

  – پروفایل شیمیایی بدن: آزمایشی که به منظور تشخیص بیماری های کبدی و کلیوی گرفته می شود، چراکه این بیماری ها نیز می توانند منجر به علائم خارش شوند.

  – آزمایش تیروئید: مشکلات تیروئید مانند پرکاری تیروئید می تواند به خارش شدید منجر شود.

  – اسکن قفسه سینه: این تست به منظور پی بردن به وجود یا عدم وجود بیماری هایی نظیر ورم غدد لنفاوی و لنفوم هوچکین که منجر به خارش شدید در فرد می شود انجام می گیرد.

  پزشک بسته به علت بیماری و شدت خارش بیمار، درمان های مختلفی نظیر استفاده از کرم های کورتونی، آنتی هیستامین ها، پرتو درمانی، درمان های موضعی نظیر استفاده از لیدوکائین، استفاده از کرم و لوسیون خاصی را توصیه می کند.

  درمان های خانگی خارش بدن

  1- از کرم های مرطوب کننده مناسب استفاده کنید.

  2- از یک کرم و یا لوسیون ضد خارش استفاده کنید. پماد هیدروکورتیزون، حاوی حداقل یک درصد هیدروکورتیزون است و می تواند به طور موقت خارش را تسکین دهد. آنتی هیستامین خوراکی نظیر دیفن هیدرامین می تواند در موارد خارش شدید مفید باشد.

  3- تا حد ممکن سعی کنید از خاراندن پوست خود خودداری کنید. اگر نمی توانید پوستتان را نخارانید، هنگام خواب دستکش بپوشید و سعی کنید ناخن های شما کوتاه باشد.

  4- از کمپرس سرد و مرطوب استفاده کنید، مثل پارچه خیس و سرد.

  5- دوش آب سرد بگیرید.

  6- لباس های نخی و نرم بپوشید.

  7- از صابون های ملایم و بدون عطر استفاده کنید. بعد از شستشو محل خارش را مرطوب نگه دارید.

  8- از موادی که باعث تحریک و حساسیت پوست می شوند خودداری کنید. این مواد نظیر نیکل، طلا و جواهرات تزیینی، عطر، مواد آرایشی و بهداشتی هستند که می توانند خارش پوست را بیشتر کنند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال انبیا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  درمان خارش بدن

  همه ما تا به حال دچار خارش شده ایم. این مشکل شایع گاهی آنقدر شدید می شود که حتی پزشکان نیز در درمان آن ناتوان می شوند.  خارش در حقیقت نوعی احساسی است که فرد را وادار به خاراندن به عنوان نوعی واکنش می کند; هرچند همه ما می دانیم در ناراحتی هایی که با خارش همراه هستند، خاراندن چاره کار نیست، برعکس پوستی که خود به خود تحریک می شود، با خاراندن آسیب بیشتری می بیند; اما با این وجود چاره ای جز خاراندن نداریم.  به گزارش جام جم آنلاین بسیاری معتقدند احساس خارش غیرقابل تحمل تر از احساس درد است.  خارش ممکن است به صورت محدود یا منتشر، موقتی یا مداوم باشد.

  علت چیست ؟

  علت واقعی خارش، اغلب ناشناخته است; اما به طور کلی خارش ناشی از تحریک اعصاب پوستی است. خارش می تواند علامتی از یک بیماری پوستی و یا یک بیماری داخلی یا مسائل عصبی روانی و یا ترکیبی از این حالات باشد. بیماری های کبدی، یرقان های انسدادی، دیابت، کم کاری و پرکاری تیروئید، کم خونی، فقر آهن، بعضی بیماری های انگلی و بعضی سرطان ها می توانند سبب خارش شوند. از شایع ترین علل خارش، نارسایی کلیه است که موجب خارش های شدید و غیرقابل کنترل می شود. واکنش حساسیتی نسبت به فلزی خاص، عطر و اسانس، التهاب مزمن پوست و نیش حشرات و بیماری های پوستی شدید مانند اگزمای پوستی  نیز می تواند با خارش همراه شوند.

  1- نخستین اقدام برای برطرف کردن احساس خارش، استفاده از پمادها و کرم هایی است که مواد موثر در برطرف کردن خارش دارند. می توان برخی از این پمادها را بدون نیاز به نسخه پزشک از داروخانه ها تهیه کرد. همچنین کمپرس آب یخ یا آب و سرکه می تواند خارش را تسکین دهد.
  2- چنانچه احساس خارش بیش از ۲ روز ادامه پیدا کند، باید به پزشک مراجعه کنید; چون ممکن است به بیماری های پوستی مبتلا شده باشید.
  3- پوست خود را مرطوب نگه دارید. پوست بسیار خشک به آسانی دچار خارش می شود.
  4- برای شستن بدن بهتر است از مواد شوینده بدون عطر یا از لوسیون ها و محلول های شوینده استفاده شود. همچنین هرقدر زمان شستشو کوتاه تر و آب خنک تر باشد، بهتر است. پس از شستشو هم می توانید از کرم ها یا لوسیون های مرطوب کننده استفاده کنید.
  5 -در برخی موارد به علت گرمای هوا و افزایش درجه حرارت بدن، خارش بروز می یابد یا تشدید می شود که با خوردن مایعات فراوان و خنک کردن پوست می توان آن را برطرف کرد.
  6- سرخود هیچ دارویی را مصرف نکنید. برخی از داروها، خود می توانند سبب خارش شوند. استامینوفن کدیین را که بسیاری فراوان و سرخود مصرف می کنند، مثل  سایر داروهای مخدر می تواند سبب خارش شود.
  7- پوشیدن لباس های سبک و نخی و غیرچسبان و قرار گرفتن در محیط خنک در کاهش خارش موثر است.
  8- گاهی می توان با تجویز پزشک از پمادهای موضعی مثل ترکیبات کالامین یا کورتون ها استفاده کرد. در نظر داشته باشید مصرف داروهای خوراکی ضدخارش حتما باید توسط پزشک تجویز شود.
  9- در برخی بیماران، خارش هیچ علت پوستی یا داخلی ندارد; بلکه خارش عصبی دارند. در این گروه، مصرف داروهای آرامبخش با تجویز پزشک کمک  کننده است.
  10- همیشه از ضدآفتاب استفاده کنید; زیرا آفتاب نیز یکی از علل خارش است. آفتاب سوختگی پوست، خود همراه با خارش است. از آن گذشته، آفتاب ، پوست را خشک می کند که این نیز خود موجب خارش می شود حتی در فصول پاییز و زمستان بویژه در شرایط برفی نیز به دلیل انعکاس نور باید از ضدآفتاب استفاده شود; چراکه می تواند خشکی پوست را تشدید کند.

  درمان خارش بدن با گیاهان دارویی

  با این روش ها از خارش پوست جلوگیری کنید.

  قبل از استفاده از گیاهان دارویی بهتر است ابتدا علت خارش مشخص شود. بعضی از مواد طبیعی که به رفع خارش کمک می کند به قرار زیر است.

  روغن نارگیل/آب لیمو :

  به نقل از سایت «هلث نیوز» مخلوط مساوی این 2 ماده التهاب و خارش را کاهش می دهد. این مخلوط را در شیشه بریزید و روی قسمت های موثر اسپری کنید. این روغن خاصیت ضدویروسی وضدقارچی داردو در برابر بسیاری از عفونت ها مؤثر است.

  جودوسر :

  دو پیمانه جو دوسر را به آب ولرم حمام اضافه کنید و به مدت20 دقیقه در آن بنشینید.

  منتول :

  هر نوع پماد حاوی منتول مانند پماد ویکس بلافاصله خارش را از بین می برد.

  ژل آلوئه ورا :

  مالیدن ژل آلوئه ورا روی پوست، خارش را از بین می برد و پوست را نرم می کند.

  جوش شیرین :

  این ماده برای رفع خارش بسیار موثر است کافی است با کمی آب مخلوط کنید و روی قسمت موثر بمالید.

   

  کلمات کلیدی : از (لکه (مثل «هلث ، ؟ آب آبله آرامبخش آرایشی آریتماتوی آزاردهنده آزاردهنده، آزمایش آزمایشی آسانی آسیب آفتاب آلرژی آلرژی آلرژیکی آلوئه آن آن، آنتی آنقدر آنلاین آنها آهن آهن، آید ابتدا اثر احساس احساسی اختلالات ادامه از اسانس، است است است است  استامینوفن استحمام استفاده اسپری اسکن اشتباه اضافه اطلاعات اعصاب اغلب افراد، افزایش اقدام التهاب التهاب، التهابی اما انبیا انجام انسدادی، انعکاس انگل انگلی اوقات اکثر اگر اگزما اگزمای ای ایجاد ایم ایمنی این با بارداری بازدید بازو باشد باشد باشد باشد، باشید باشید باعث باکتریایی باید بدن بدن بدن، بدنی بدون برابر برای برجستگی، برخی برد برد بردن بررسی برطرف برعکس برفی بروز بریزید بسته بسیار بسیاری بعد بعضی بلافاصله بلکه بمالید بنشینید به بهتر بهداشتی بویژه بپوشید بپوشید بگیرید بیش بیشتر بیشتری بیمار بیمار، بیماران، بیماری بین بیند تا تاروت تاول تجویز تحریک تحمل تر ترکیبات ترکیبی ترین تزیینی، تست تسکین تشخیص تشخیصی تشدید تغییرات تماسی تمام تنفسی تنگی تهویه تهیه توان تواند توانند توانید توسط توصیه تیره تیروئید تیروئید، جام جز جلوگیری جم جمله جو جواهرات جودوسر جوش حال حالات حالت حاوی حتما حتی حد حداقل حرارت حساسیت حساسیتی حشرات حقیقت حمام حیوانات حیوانات، خاراند خاراندن خارانده خارانید خارش خارش خارش، خاص، خاصی خاصیت خانگی خشک خشکی خطرناک خطوط خنک خواب خود خود، خودداری خوراکی خوردن خون خونریزی خونی خونی، خیس داخلی داردو دارند دارند، داروخانه دارودرمانی، داروها داروها، داروهای دارویی دارویی دارید دارید داشته دانیم در درجه درد درصد درماتیت درمان درمانی درمانی، درمی درنتیجه دستکش دستگاه دقیق دقیقه دلایل دلیل دهد دهد دهنده دهید دو دوسر دوش دچار دیابت، دیفن دیگر دیگری را رطوبت رفع رنگ رهایی رو روانی روز روش روغن روی ریز زا زخم زمان زمستان زیاد زیر زیرا ساس سایت سایر سبب سبک سرخجه سرخود سرخک سرد سرد سرطان سرمای سرکه سعی سلیاک، سمی سندرم سوختگی سیلین سینه شایع شدت شدن شده شدید شدیدتر شرایط شستشو شستشوی شستن شما شناخت شود شود شود شود، شوند شوند شوند  شوند، شوگرن، شوینده شپش شیرین شیشه شیمیایی شیمیایی، صابون صفحات صورت ضخیم ضد ضدآفتاب ضدخارش ضدویروسی طبیعی طلا طور طولانی ظاهر ظاهری عدم عصبی عطر عطر، عفونت عفونی علائم علائمی علامتی علت علل عنوان عوارض عوامل غدد غذاها غذایی غیرقابل غیرچسبان فال فراوان فرد فرمائید فصول فقر فلزی فلس قارچی قرار قرمز قسمت قطعا قفسه لاتکس لازم لباس لنفاوی لنفوم لوسیون لوپوس لکوپنی لیدوکائین، لیست لیمو مؤثر ما ماده مالیدن مانند مانند، مایعات مبتلا متخصص مثال مثل مثل  محدود محل محلول محیط محیطی مختلفی مخدر مخلوط مداوم مدت مراجعه مرطوب مرغان مزمن مسائل مساوی مشخص مشکل مشکلات مصرف مصرفی معتقدند معمولا مفید مقاوم مقدار ملایم ملتهب، ممتد ممکن مناسب مناطق منتشر، منتول منجر منظور مهم مهمی مو مواد موادی موارد موثر موجب موضعی موقت موقتی مکمل می ناتوان ناحیه ناخن ناراحتی نارسایی نارگیلآب ناشناخته ناشی نخارانید، نخستین نخی ندارد نداریم  نرم نسبت نسخه نشان نشانه نظر نظیر نفس نقاط نقل نمی نهفته نواحی نور نورودرماتیت نوع نوعی نکنید نگه نیاز نیز نیست، نیش نیوز» نیکل، ها ها ها، های هایی هر هرقدر هرچند هرچه هستند هستند هستند هستند، هم همان همراه همه همچنین همیشه هنگام هوا هوا، هوچکین هوچکین، هیدرامین هیدروکورتیزون هیدروکورتیزون، هیستامین هیچ و وآلرژی وادار واقعی واکنش وجود ورا ورم ورید وسایل وضدقارچی وضعیت وضعیتی ولرم ویروسی ویکس پا پارچه پاییز پر پرتو پروفایل پرکاری پزشک پزشکان پس پسوریازیس، پشم پشه پلاستیکی) پماد پمادها پمادهای پنی پورپورا پوست پوست پوست، پوستتان پوستی پوستی)، پوستی  پوشیدن پی پیدا پیمانه پیچک پیچیده چاره چراکه چرمی چنانچه چه چون چیست چیست ژل کار کاری کافی کالامین کاهش کبدی کبدی، کدیین کرد کرد کردن کرم کشف کل کلی کلیه کلیه، کلیوی کم کمبود کمپرس کمک کمک  کمی کنترل کند کند کند کند، کنند کنند، کننده کنه کنید کنید کنید قبل کنید لیستی کنید، کنیم که کوتاه کورتون کورتونی، کوچک کوچکی کک گاهش گاهی گذشته، گردد گردند گرفتن گرفته گرما گرمازا گرمای گروه، گزارش گزش گسترده() گشادشدن گیاهان گیاهی گیرد پزشک یا یابد یادداشت یخ یرقان یک یکی

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “خارش بدن”

  دیدگاه ها بسته شده اند.