اسطوخودوس

مجموعه: خواص مواد غذایی

اسطوخودوس

اسطوخودوس

لاواندولا؛ اسطوقدوس؛ اسطوخدوس؛ سرده‌ای مشتمل از ۲۵ تــا ۳۰ گونه مختلف از دسته گیاهان گلدار و از خانواده نعناعیان می‌باشد. اسطوخودوس گل‌های کوچک خوشه‌ای آبی یــا قرمز سیر تــا بنفش دارد و ارتفاعش در حدود ۳۰ تــا ۶۰ سانتیمتر است. برگش شبیه برگ صعتر و از آن درازتر و باریکتر و ساقش واحد و باریک و بی‌شاخ و در قد کمتر از شبری و قبهٔ او متراکم از اجزاء شبیه بــه جو و بی‌تخم و مایل بــه سرخی و تندطعم و بــا اندک تلخی.

لاواندا (اسطوخودوس) بــا نام علمی Lavandula stoechas L گیاهی اســت از خانواده نعناسانان کــه برگ‌ها و قسمت سبز گیاه دارای اسانس روغنی فرار است. اسطوخودوس گیاهی اســت چند ساله بــه شکل بوته کوچک بــه بلندی نیم متر خیلی پرشاخه؛ ساقه‌های آن ۴گوشه؛ برگ‌های آن دراز؛ متقابل؛ پوشیده از کرک سفید پنبه‌ای. برگ‌های آن کــه در بهار ظاهر می‌شود بــه رنگ بنفش تیره بــه صورت سنبله. اسطوخودوس دارای برگ‌ها و کرک‌های معطر است. میوهٔ ایــن گیاه ۴ فندقه‌ای اســت و هریک از آنان نــیــز پــس از رسیدن؛ شکل بیضوی و رنگ قهوه‌ای شفاف پیدا می کن. در سطح میوه ۳ زائده مشخص پیدا می‌شود. از کلیه قسمت‌های ایــن گیاه مخصوصا شاخه‌های برگدار آن بوی قوی ولــی مطبوع استشام می‌گردد. ظاهر زیبایی کــه گیاه پــس از گل دادن پیدا می‌نماید باعث می‌شود در بعضی نواحی اقدام بــه پرورش آن بــه عــنــوان یک گیاه زینتی گردد. قسمت مورد استفاده ایــن گیاه سرشاخه‌های برگدار و گل دار آن اســت کــه علاوه بر مصارف درمانی؛ اسانس گیری بــه عمل می‌آید.

نام‌های دیگر آن: خیر دشتی؛ آنس الارواح؛ لاوند؛ ممسک الارواح؛ ضُرم؛ زغلیل؛ رزالذهب؛ خیری؛ خرام؛ خرامی؛ آلاله تلخ؛ گل‌لاوند؛ شاه‌اسپرم رومی می‌باشد. در تنکابن آن را تروم می‌نامند.

فواید اسطوخودوس

فواید اسطوخودوس

•  اسطوخودوس خاصیت آرام بخشی دارد

دمنوش اسطوخودوس بــا عطر بی نظیر و آرام بخش خود؛ شما را آرام می کند. مطالعات نشان می دهند کــه اسطوخودوس سرعت فعالیت دستگاه عصبی را پایین می آورد و باعث آرامش فرد می شود.

این خاصیت بــه رفع اضطراب؛ بی خوابی؛ استرس و افسردگی کمک می کند. یافته های تحقیقات نشان می دهد روغن اسطوخودوس؛ میزان درد ناشی از تزریق زیرجلدی را کاهش می دهد. روغن های فرار و عطر آرام بخش اسطوخودوس در هنگام دم کردن؛ آزاد می شوند.

•  اسطوخودوس بــرای رفع مشکلات گوارشی

یکی دیگر از کاربردهای سنتی دمنوش اسطوخودوس؛ درمان مشکلات گوارشی همچون معده ی عصبی و سوءهاضمه است. طبق مطالعات جدید؛ ایــن کاربرد اسطوخودوس از لحاظ علمی نــیــز ثابت شده است. پژوهش ها نشان می دهد ماساژ روغن اسطوخودوس بــه آرامش عضلات صاف روده کمک می کند. پژوهش دیگری نشان می دهد روغن اسطوخودوس از تشکیل زخم معده جلوگیری می کــنــد و گوارش را تسهیل می کند.

•  چای اسطوخودوس ؛ خواب‌آوری طبیعی

نوشیدن چای لاوندر پیش از خواب بــه افرادی کــه دچار اختلال خواب هستند و شب ها چندین بار از خواب بیدار می شوند؛ کمک می کــنــد تــا بــه مرور خوابی آرام و بی دغدغه را تجربه کنند. بــرای بهره‌مندی از تاثیر ایــن چای کافی اســت یک ساعت پیش از خواب شبانه یک فنجان چای لاوندر را بــه صورت ولرم بنوشید. بــرای تهیه ایــن چای کافی اســت یک قاشق چای‌خوری برگ خشک شده ایــن گیاه را درون یک فنجان آب جوش بریزید و سر فنجان را بــا کمک نعلبکی ببندید تــا در عرض 10 دقیقه دم بکشد.

•  کمپرس گیاه اسطوخودوس و کاهش درد

کمپرس جوشانده گیاه اسطوخودوس در تسکین دردهای ناشی از کوفتگی‌ها و ضرب‌دیدگی‌ها بسیار موثر است. بــرای تهیه ایــن کمپرس کافی اســت 3 تــا 4 قاشق غذاخوری از گیاه خشک شده اسطوخودوس را بــا 2 لیوان آب مخلوط کرده و روی حرارت قرار دهید. پــس از آنکه ایــن مخلوط بــه مدت 10 دقیقه جوشید آن را صاف کرده و اجازه دهید بــه اندازه کافی سرد شود. ســپــس ایــن مایع را بــا کمک دستمالی نخی و تمیز روی موضع مورد نظر کمپرس کنید. بهتر اســت اجازه دهید تــا ایــن مایع بــه اندازه کافی سرد شــود زیــرا گرمای آن مــمــکن اســت موجب بروز خونریزی‌های زیر پوستی در ناحیه ضرب دیده شود.

•  درمان  سرگیجه و ضعف عمومی

درمانگران شیوه های طبیعی درمانی در جهان بــا کمک گیاه خشک شده لاوندر و عسل ترکیبی تهیه می کـنـنـد کــه مصرف ایــن ترکیب بــه هنگام بروز سرگیجه و ضعف عمومی بسیار موثر است. در ایــن شرایط درمانگران یک قاشق غذاخوری از پودر برگ‌های خشک شده لاوندر را بــا یک قاشق غذاخوری عسل و یک لیوان آب گرم مخلوط می کنند. نوشیدن ایــن ترکیب می تواند در مدت کوتاهی ضعف بیمار را برطرف کرده و سرگیجه را از بین ببرد.

اضافه کردن 10 تــا 15 قطره از عصاره گیاه لاوندر در وان حمام و دراز کشیدن در آن بــه مدت 20 تــا 30 دقیقه در از بین بردن خستگی و کوفتگی بدن بسیار موثر است. دراز کشیدن در آبی کــه بــا ایــن عصاره مخلوط شده باشد علاوه بر آنکه موجب تخلیه استرس‌ها و تنش‌های روزانه می‌شود بــه بهبود گردش جریان خون کمک کرده و کیفیت خواب افراد را نــیــز افزایش می‌دهد.

• اسطوخودوس ضدّ تشنّج و اسپاسم

تشنّج بــه دنبال انقباض و شل شدن سریع و غیرارادی عضلات ایجاد می شــود و موجب لرزش بدن می شود. اسپاسم هم بــه همین صورت اســت بــا ایــن تفاوت کــه عضلات منقبض باقی می مانند.

روغن اسطوخودوس بــه کاهش تشنّج و اسپاسم کمک می کند. محققان بر ایــن باورند کــه اسطوخودوس؛ کانال های کلسیم را مسدود می کــنــد و بــه ایــن ترتیب مانع از انقباض عضلانی می شود.

7 نکته طلایی درباره اسطوخودوس

* اسطوخودوس از جمله گیاهان دارویی اســت کــه خواص درمانی متنوعی دارد. برگ‌ها؛ گلبرگ‌های بنفش رنگ و سرشاخه های ایــن گیاه از جمله بخش‌هایی از ایــن گیاه اســت کــه بــرای درمان بیماری‌های مختلف از ســوی درمانگران طب سنتی توصیه شده است.

* درمانگران طب سنتی مصرف چای اسطوخودوس را یکی از بهترین داروهای گیاهی بــرای تقویت معده و افزایش عملکرد آن می دانند.

* اسطوخودوس بــه جهت داشتن خواص مفید در پاکسازی کبد می‌تواند از ابتلا بــه بسیاری از بیماری‌ها و اختلال‌های کبدی پیشگیری کند.

* نوشیدن چای یــا جوشانده برگ های خشک شده اسطوخودوس در کاهش التهاب و تورم دستگاه تنفسی مناسب اســت و موجب درمان سرفه می‌شود.

* برخی از درمانگران طب سنتی معتقدند کــه مصرف گیاه اسطوخودوس در افرادی کــه دچار خواب‌رفتگی دست و پا می‌شوند بسیار موثر است.

خواص اسطوخودوس

خواص اسطوخودوس

چگونه حافظه خود را تقویت کنید

برای افزایش توان حافظه و عملکرد مغز راهکارهای مختلفی در طب سنتی و دیگر شیوه‌های درمانی طب مکمل وجود دارد. امــا یکی از کاربردی ترین آنها استفاده ازعرقیات گیاهی و مصرف میوه‌های طبیعی نظیر کشمش؛ خرما وانجیر است. بــه اعتقاد درمانگران نوشیدن یک فنجان عرق لاوندر هــر شب پیش از خواب و بــه مدت 30 تــا 40 روز می‌تواند تاثیر زیادی در افزایش توان مغز؛ بهبود عملکرد آن و تقویت حافظه داشته باشد.

سوزش نیش حشرات را درمان کنید

بسیاری از کوهنوردان یــا افرادی کــه عادت بــه کوهنوردی و حضور در فضاهای باز و محیط‌های سرسبز دارند بــا خاصیت عصاره لاوندر در درمان و تسکین محل گزش نیش حشرات آشنایی دارند. عصاره گیاه لاوندر بــه دلیل داشتن خواص التیام‌بخش و تسکین‌دهنده‌ای کــه دارد در کاهش التهاب و سوزش محل گزش حشرات بسیار موثر اســت و می‌تواند نقش موثری داشته باشد. ایــن عصاره همچنین می‌تواند بــه عــنــوان یک ضدعفونی کننده بــرای شست‌وشوی زخم‌های سطحی و محل گزش حشرات مورد استفاده قرار گیرد.

درمان اسپاسم شکم بــا ماساژ

درمانگران طب سنتی ماساژ شکم بــا روغن لاوندر را یکی از مفیدترین شیوه‌های درمان و تسکین اسپاسم‌ها و انقباض‌های عضلات شکم می‌دانند. ماساژ ایــن روغن در ناحیه شکم و جذب آن موجب می‌شود کــه اسپاسم های دستگاه گوارش بــه ویژه درناحیه روده‌ها درمان شــود و درد ناشی از آن بــه مرور کاهش یافته و بــه طور کلی از بین رود.

درمان اسکار سوختگی بــا روغن اسطوخودوس

بسیاری از درمانگران طب سنتی و مکمل بر ایــن باورند کــه استفاده از روغن گل اسطوخودوس بــه صورت موضعی موجب از بین رفتن آثار باقی مانده زخم‌ها و برخی از سوختگی‌ها می‌شود. ماساژ روغن و عصاره اسطوخودس یــا لاوندر بــه روی زخم‌ها بــه صورت مستمر و روزانه کمک می کــنــد تــا جای زخم‌ها و سوختگی‌ها از بین رود. علاوه بر ایــن استفاده از جوشانده رقیق شده ایــن گیاه نــیــز بــه عــنــوان یک ضدعفونی‌کننده بــرای پاکسازی زخم ها و جراحات سطحی بسیار موثر است. بــرای تهیه ایــن مخلوط جوشانده سرد شده گیاه لاوندر را پــس از رقیق کردن بــا مقداری اتانول ترکیب کرده و بــرای ضدعفونی مورد استفاده قرار دهید.

نکات احتیاطی بــرای مصرف اسطوخودوس

دمنوش اسطوخودوس نسبتاً بی خطر اســت امــا می تواند مشکلاتی را ایجاد کند؛ بــه خصوص اگــر از دارویی استفاده می کنید کــه فعالیت دستگاه عصبی مرکزی را کــنــد می کنند. مصرف همزمان دمنوش اسطوخودوس بــا داروهای خواب آور؛ آرام بخش و ضدافسردگی مشکل ایجاد می کند. اگــر پــس از مصرف دمنوش اسطوخودوس هــر نوع واکنش حسّاسیتی همچون لرزش یــا گرفتگی گلو را تجربه کردید؛ مصرف را قطع کنید.

دمنوش آرام بخش اسطوخودوس و نعناع

مواد لازم

دو لیوان آب جوش
۲ قاشق چای خوری گلبرگ های خشک شده یــا تازه ی اسطوخودوس
½ پیمانه برگ های تازه ی نعناع

طرز تهیه دمنوش اسطوخودوس

گلبرگ های اسطوخودوس و برگ های نعناع را بــه آب جوش اضافه کنید و بگذارید ۱۵ دقیقه دم بکشد. دمنوش را صاف کنید و اگــر خواستید؛ یک قاشق چای خوری عسل بــه آن اضافه کنید. ایــن مقدار بــرای دو نفر کافی است.

 

در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

نظر شما برای “اسطوخودوس”

دیدگاه ها بسته شده اند.