اسطوخودوس

اسطوخودوس

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • اسطوخودوس
 •  

  اسطوخودوس

  اسطوخودوس

  لاواندولا، اسطوقدوس، اسطوخدوس، سرده‌ای مشتمل از ۲۵ تا ۳۰ گونه مختلف از دسته گیاهان گلدار و از خانواده نعناعیان می‌باشد. اسطوخودوس گل‌های کوچک خوشه‌ای آبی یا قرمز سیر تا بنفش دارد و ارتفاعش در حدود ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر است. برگش شبیه برگ صعتر و از آن درازتر و باریکتر و ساقش واحد و باریک و بی‌شاخ و در قد کمتر از شبری و قبهٔ او متراکم از اجزاء شبیه به جو و بی‌تخم و مایل به سرخی و تندطعم و با اندک تلخی.

  لاواندا (اسطوخودوس) با نام علمی Lavandula stoechas L گیاهی است از خانواده نعناسانان که برگ‌ها و قسمت سبز گیاه دارای اسانس روغنی فرار است. اسطوخودوس گیاهی است چند ساله به شکل بوته کوچک به بلندی نیم متر خیلی پرشاخه، ساقه‌های آن ۴گوشه، برگ‌های آن دراز، متقابل، پوشیده از کرک سفید پنبه‌ای. برگ‌های آن که در بهار ظاهر می‌شود به رنگ بنفش تیره به صورت سنبله. اسطوخودوس دارای برگ‌ها و کرک‌های معطر است. میوهٔ این گیاه ۴ فندقه‌ای است و هریک از آنان نیز پس از رسیدن، شکل بیضوی و رنگ قهوه‌ای شفاف پیدا می کن. در سطح میوه ۳ زائده مشخص پیدا می‌شود. از کلیه قسمت‌های این گیاه مخصوصا شاخه‌های برگدار آن بوی قوی ولی مطبوع استشام می‌گردد. ظاهر زیبایی که گیاه پس از گل دادن پیدا می‌نماید باعث می‌شود در بعضی نواحی اقدام به پرورش آن به عنوان یک گیاه زینتی گردد. قسمت مورد استفاده این گیاه سرشاخه‌های برگدار و گل دار آن است که علاوه بر مصارف درمانی، اسانس گیری به عمل می‌آید.

  نام‌های دیگر آن: خیر دشتی، آنس الارواح، لاوند، ممسک الارواح، ضُرم، زغلیل، رزالذهب، خیری، خرام، خرامی، آلاله تلخ، گل‌لاوند، شاه‌اسپرم رومی می‌باشد. در تنکابن آن را تروم می‌نامند.

  فواید اسطوخودوس

  فواید اسطوخودوس

  •  اسطوخودوس خاصیت آرام بخشی دارد

  دمنوش اسطوخودوس با عطر بی نظیر و آرام بخش خود، شما را آرام می کند. مطالعات نشان می دهند که اسطوخودوس سرعت فعالیت دستگاه عصبی را پایین می آورد و باعث آرامش فرد می شود.

  این خاصیت به رفع اضطراب، بی خوابی، استرس و افسردگی کمک می کند. یافته های تحقیقات نشان می دهد روغن اسطوخودوس، میزان درد ناشی از تزریق زیرجلدی را کاهش می دهد. روغن های فرار و عطر آرام بخش اسطوخودوس در هنگام دم کردن، آزاد می شوند.

  •  اسطوخودوس برای رفع مشکلات گوارشی

  یکی دیگر از کاربردهای سنتی دمنوش اسطوخودوس، درمان مشکلات گوارشی همچون معده ی عصبی و سوءهاضمه است. طبق مطالعات جدید، این کاربرد اسطوخودوس از لحاظ علمی نیز ثابت شده است. پژوهش ها نشان می دهد ماساژ روغن اسطوخودوس به آرامش عضلات صاف روده کمک می کند. پژوهش دیگری نشان می دهد روغن اسطوخودوس از تشکیل زخم معده جلوگیری می کند و گوارش را تسهیل می کند.

  •  چای اسطوخودوس ، خواب‌آوری طبیعی

  نوشیدن چای لاوندر پیش از خواب به افرادی که دچار اختلال خواب هستند و شب ها چندین بار از خواب بیدار می شوند، کمک می کند تا به مرور خوابی آرام و بی دغدغه را تجربه کنند. برای بهره‌مندی از تاثیر این چای کافی است یک ساعت پیش از خواب شبانه یک فنجان چای لاوندر را به صورت ولرم بنوشید. برای تهیه این چای کافی است یک قاشق چای‌خوری برگ خشک شده این گیاه را درون یک فنجان آب جوش بریزید و سر فنجان را با کمک نعلبکی ببندید تا در عرض 10 دقیقه دم بکشد.

  •  کمپرس گیاه اسطوخودوس و کاهش درد

  کمپرس جوشانده گیاه اسطوخودوس در تسکین دردهای ناشی از کوفتگی‌ها و ضرب‌دیدگی‌ها بسیار موثر است. برای تهیه این کمپرس کافی است 3 تا 4 قاشق غذاخوری از گیاه خشک شده اسطوخودوس را با 2 لیوان آب مخلوط کرده و روی حرارت قرار دهید. پس از آنکه این مخلوط به مدت 10 دقیقه جوشید آن را صاف کرده و اجازه دهید به اندازه کافی سرد شود. سپس این مایع را با کمک دستمالی نخی و تمیز روی موضع مورد نظر کمپرس کنید. بهتر است اجازه دهید تا این مایع به اندازه کافی سرد شود زیرا گرمای آن ممکن است موجب بروز خونریزی‌های زیر پوستی در ناحیه ضرب دیده شود.

  •  درمان  سرگیجه و ضعف عمومی

  درمانگران شیوه های طبیعی درمانی در جهان با کمک گیاه خشک شده لاوندر و عسل ترکیبی تهیه می کنند که مصرف این ترکیب به هنگام بروز سرگیجه و ضعف عمومی بسیار موثر است. در این شرایط درمانگران یک قاشق غذاخوری از پودر برگ‌های خشک شده لاوندر را با یک قاشق غذاخوری عسل و یک لیوان آب گرم مخلوط می کنند. نوشیدن این ترکیب می تواند در مدت کوتاهی ضعف بیمار را برطرف کرده و سرگیجه را از بین ببرد.

  اضافه کردن 10 تا 15 قطره از عصاره گیاه لاوندر در وان حمام و دراز کشیدن در آن به مدت 20 تا 30 دقیقه در از بین بردن خستگی و کوفتگی بدن بسیار موثر است. دراز کشیدن در آبی که با این عصاره مخلوط شده باشد علاوه بر آنکه موجب تخلیه استرس‌ها و تنش‌های روزانه می‌شود به بهبود گردش جریان خون کمک کرده و کیفیت خواب افراد را نیز افزایش می‌دهد.

  • اسطوخودوس ضدّ تشنّج و اسپاسم

  تشنّج به دنبال انقباض و شل شدن سریع و غیرارادی عضلات ایجاد می شود و موجب لرزش بدن می شود. اسپاسم هم به همین صورت است با این تفاوت که عضلات منقبض باقی می مانند.

  روغن اسطوخودوس به کاهش تشنّج و اسپاسم کمک می کند. محققان بر این باورند که اسطوخودوس، کانال های کلسیم را مسدود می کند و به این ترتیب مانع از انقباض عضلانی می شود.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت دلار

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  7 نکته طلایی درباره اسطوخودوس

  * اسطوخودوس از جمله گیاهان دارویی است که خواص درمانی متنوعی دارد. برگ‌ها، گلبرگ‌های بنفش رنگ و سرشاخه های این گیاه از جمله بخش‌هایی از این گیاه است که برای درمان بیماری‌های مختلف از سوی درمانگران طب سنتی توصیه شده است.

  * درمانگران طب سنتی مصرف چای اسطوخودوس را یکی از بهترین داروهای گیاهی برای تقویت معده و افزایش عملکرد آن می دانند.

  * اسطوخودوس به جهت داشتن خواص مفید در پاکسازی کبد می‌تواند از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها و اختلال‌های کبدی پیشگیری کند.

  * نوشیدن چای یا جوشانده برگ های خشک شده اسطوخودوس در کاهش التهاب و تورم دستگاه تنفسی مناسب است و موجب درمان سرفه می‌شود.

  * برخی از درمانگران طب سنتی معتقدند که مصرف گیاه اسطوخودوس در افرادی که دچار خواب‌رفتگی دست و پا می‌شوند بسیار موثر است.

  خواص اسطوخودوس

  خواص اسطوخودوس

  چگونه حافظه خود را تقویت کنید

  برای افزایش توان حافظه و عملکرد مغز راهکارهای مختلفی در طب سنتی و دیگر شیوه‌های درمانی طب مکمل وجود دارد. اما یکی از کاربردی ترین آنها استفاده ازعرقیات گیاهی و مصرف میوه‌های طبیعی نظیر کشمش، خرما وانجیر است. به اعتقاد درمانگران نوشیدن یک فنجان عرق لاوندر هر شب پیش از خواب و به مدت 30 تا 40 روز می‌تواند تاثیر زیادی در افزایش توان مغز، بهبود عملکرد آن و تقویت حافظه داشته باشد.

  سوزش نیش حشرات را درمان کنید

  بسیاری از کوهنوردان یا افرادی که عادت به کوهنوردی و حضور در فضاهای باز و محیط‌های سرسبز دارند با خاصیت عصاره لاوندر در درمان و تسکین محل گزش نیش حشرات آشنایی دارند. عصاره گیاه لاوندر به دلیل داشتن خواص التیام‌بخش و تسکین‌دهنده‌ای که دارد در کاهش التهاب و سوزش محل گزش حشرات بسیار موثر است و می‌تواند نقش موثری داشته باشد. این عصاره همچنین می‌تواند به عنوان یک ضدعفونی کننده برای شست‌وشوی زخم‌های سطحی و محل گزش حشرات مورد استفاده قرار گیرد.

  درمان اسپاسم شکم با ماساژ

  درمانگران طب سنتی ماساژ شکم با روغن لاوندر را یکی از مفیدترین شیوه‌های درمان و تسکین اسپاسم‌ها و انقباض‌های عضلات شکم می‌دانند. ماساژ این روغن در ناحیه شکم و جذب آن موجب می‌شود که اسپاسم های دستگاه گوارش به ویژه درناحیه روده‌ها درمان شود و درد ناشی از آن به مرور کاهش یافته و به طور کلی از بین رود.

  درمان اسکار سوختگی با روغن اسطوخودوس

  بسیاری از درمانگران طب سنتی و مکمل بر این باورند که استفاده از روغن گل اسطوخودوس به صورت موضعی موجب از بین رفتن آثار باقی مانده زخم‌ها و برخی از سوختگی‌ها می‌شود. ماساژ روغن و عصاره اسطوخودس یا لاوندر به روی زخم‌ها به صورت مستمر و روزانه کمک می کند تا جای زخم‌ها و سوختگی‌ها از بین رود. علاوه بر این استفاده از جوشانده رقیق شده این گیاه نیز به عنوان یک ضدعفونی‌کننده برای پاکسازی زخم ها و جراحات سطحی بسیار موثر است. برای تهیه این مخلوط جوشانده سرد شده گیاه لاوندر را پس از رقیق کردن با مقداری اتانول ترکیب کرده و برای ضدعفونی مورد استفاده قرار دهید.

  نکات احتیاطی برای مصرف اسطوخودوس

  دمنوش اسطوخودوس نسبتاً بی خطر است اما می تواند مشکلاتی را ایجاد کند، به خصوص اگر از دارویی استفاده می کنید که فعالیت دستگاه عصبی مرکزی را کند می کنند. مصرف همزمان دمنوش اسطوخودوس با داروهای خواب آور، آرام بخش و ضدافسردگی مشکل ایجاد می کند. اگر پس از مصرف دمنوش اسطوخودوس هر نوع واکنش حسّاسیتی همچون لرزش یا گرفتگی گلو را تجربه کردید، مصرف را قطع کنید.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت سکه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  دمنوش آرام بخش اسطوخودوس و نعناع

  مواد لازم

  دو لیوان آب جوش
  ۲ قاشق چای خوری گلبرگ های خشک شده یا تازه ی اسطوخودوس
  ½ پیمانه برگ های تازه ی نعناع

  طرز تهیه دمنوش اسطوخودوس

  گلبرگ های اسطوخودوس و برگ های نعناع را به آب جوش اضافه کنید و بگذارید ۱۵ دقیقه دم بکشد. دمنوش را صاف کنید و اگر خواستید، یک قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید. این مقدار برای دو نفر کافی است.

   

  کلمات کلیدی : از (اسطوخودوس) ، آب آبی آثار آرام آرامش آزاد آشنایی آلاله آن آنان آنس آنها آنکه آور، آورد ابتلا اتانول اجازه اجزاء احتیاطی اختلال اختلال‌های ارتفاعش از ازعرقیات اسانس است است استرس استرس‌ها استشام استفاده اسطوخدوس، اسطوخودس اسطوخودوس اسطوخودوس اسطوخودوس بسیاری اسطوخودوس ½ اسطوخودوس، اسطوقدوس، اسپاسم اسپاسم اسپاسم‌ها اسکار اضافه اضطراب، اعتقاد افراد افرادی افزایش افسردگی اقدام الارواح، التهاب التیام‌بخش اما اندازه اندک انقباض انقباض‌های او اگر ایجاد این با بار باریک باریکتر باز بازدید باشد باشد سوزش باعث باقی باورند ببرد اضافه ببندید بخش بخشی بخش‌هایی بدن بر برای برخی بردن برطرف بروز برگ برگدار برگش برگ‌ها برگ‌ها، برگ‌های بریزید بسیار بسیاری بعضی بلندی بنفش بنوشید به بهار بهبود بهتر بهترین بهره‌مندی بوته بوی بکشد بکشد •  بگذارید بی بیدار بیضوی بیمار بیماری‌ها بیماری‌های بین بی‌تخم بی‌شاخ تا تاثیر تازه تجربه تحقیقات تخلیه ترتیب تروم ترکیب ترکیبی ترین تزریق تسهیل تسکین تسکین‌دهنده‌ای تشنّج تشکیل تفاوت تقویت تلخ، تلخی لاواندا تمیز تندطعم تنش‌های تنفسی تنکابن تهیه توان تواند تورم توصیه تیره ثابت جای جدید، جذب جراحات جریان جلوگیری جمله جهان جهت جو جوش جوش جوشانده جوشید حافظه حدود حرارت حسّاسیتی حشرات حضور حمام خاصیت خانواده خرام، خرامی، خرما خستگی خشک خصوص خطر خواب خوابی خوابی، خواب‌آوری خواب‌رفتگی خواستید، خواص خود خود، خوری خوشه‌ای خون خونریزی‌های خیر خیری، خیلی دادن دار دارای دارد دارد دارند داروهای دارویی داشتن داشته دانند در دراز دراز، درازتر درباره درد درد دردهای درمان درمان  درمانگران درمانی درمانی، درناحیه درون دست دستمالی دسته دستگاه دشتی، دغدغه دقیقه دلار دلیل دم دمنوش دنبال دهد دهند دهید دهید نکات دو دچار دیده دیگر دیگری را راهکارهای رزالذهب، رسیدن، رفتن رفع رقیق رنگ رود رود درمان روده روده‌ها روز روزانه روغن روغنی رومی روی زائده زخم زخم‌ها زخم‌های زغلیل، زیادی زیبایی زیر زیرا زیرجلدی زینتی ساعت ساقش ساقه‌های ساله سانتیمتر سبز سر سرخی سرد سرده‌ای سرسبز سرشاخه سرشاخه‌های سرعت سرفه سرگیجه سریع سطح سطحی سفید سنبله سنتی سوءهاضمه سوختگی سوختگی‌ها سوزش سوی سپس سکه سیر شاخه‌های شاه‌اسپرم شب شبانه شبری شبیه شدن شده شرایط شست‌وشوی شفاف شل شما شود شود شود این شود •  شوند •  شوند، شکل شکم شیوه شیوه‌های صاف صعتر صفحات صورت ضدافسردگی ضدعفونی ضدعفونی‌کننده ضدّ ضرب ضرب‌دیدگی‌ها ضعف ضُرم، طب طبق طبیعی طبیعی طلایی طور ظاهر عادت عرض عرق عسل عصاره عصبی عضلات عضلانی عطر علاوه علمی عمل عملکرد عمومی عمومی عنوان غذاخوری غیرارادی فرار فرد فرمائید فضاهای فعالیت فنجان فندقه‌ای فواید قاشق قبهٔ قد قرار قرمز قسمت قسمت‌های قطره قطع قهوه‌ای قوی قیمت لازم لاواندولا، لاوند، لاوندر لحاظ لرزش لیوان ماساژ ماساژ درمانگران مانده مانع مانند مایع مایل متر متراکم متقابل، متنوعی محققان محل محیط‌های مختلف مختلفی مخصوصا مخلوط مدت مرور مرکزی مستمر مسدود مشتمل مشخص مشکل مشکلات مشکلاتی مصارف مصرف مطالعات مطبوع معتقدند معده معطر مغز مغز، مفید مفیدترین مقدار مقداری ممسک ممکن مناسب منقبض مواد موثر موثری موجب مورد موضع موضعی مکمل می میزان میوه میوهٔ میوه‌های می‌آید نام‌های می‌باشد می‌تواند می‌دانند می‌دهد • می‌شود می‌شود می‌شوند می‌نامند می‌نماید می‌گردد ناحیه ناشی نام نخی نسبتاً نشان نظر نظیر نعلبکی نعناسانان نعناع نعناع نعناع طرز نعناعیان نفر نقش نواحی نوشیدن نوع نکته نیز نیش نیم ها های هر هریک هستند هم همزمان همچنین همچون همین هنگام و واحد وان وانجیر واکنش وجود ولرم ولی ویژه پا پاکسازی پایین پرشاخه، پرورش پس پنبه‌ای پودر پوستی پوشیده پژوهش پیدا پیش پیشگیری پیمانه چای چای‌خوری چند چندین چگونه کاربرد کاربردهای کاربردی کافی کانال کاهش کبد کبدی کردن کردن، کرده کردید، کرک کرک‌های کشمش، کشیدن کلسیم کلی کلیه کمتر کمپرس کمک کن کند کند کند •  کند، کنند کننده کنید کنید کنید بسیاری کنید برای که کوتاهی کوفتگی کوفتگی‌ها کوهنوردان کوهنوردی کوچک کیفیت گردد گردش گرفتگی گرم گرمای گزش گل گلبرگ گلبرگ‌های گلدار گلو گل‌لاوند، گل‌های گوارش گوارشی گوارشی گوشه، گونه گیاه گیاهان گیاهی گیرد درمان گیری ی یا یافته یک یکی • 

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “اسطوخودوس”

  دیدگاه ها بسته شده اند.