روناس

مجموعه: خواص مواد غذایی

روناس

روناس

روناس (نام علمی: Rubia tinctorum) نام یک گونه از سرده روناس است. گیاهی اســت کــه بــه حالت خودرو در مناطق مدیترانه؛ در شمال آفریقا و بعضی مناطق آسیا می‌روید. ساقه ایــن گیاه پوشیده از خارهای ریز می‌باشد و ارتفاع آن تــا حدود دو متر می‌رسد. بــا استفاده از خارهای ریزی کــه دارد بــه دیوار و درختان می‌چسبد و بالا می‌رود.

برگهای آن بیضی؛ نوک تیز و دراز بوده کــه بــه صورت گروهی و بــه شکل چتر از کنار ساقه بیرون می‌آید. گلهای آن کوچک و بــه رنگ زرد مایل بــه سبز می‌باشد. میوه آن گوشتی و بــه رنگ تیره‌است. ریشه آن بــه نام روناس معروف اســت بــه رنگ قرمز تیره و بــه صورت دراز؛ باریک و استوانه‌ای می‌باشد. دارای طعمی تلخ و گس بوده و قسمت مهم ایــن گیاه از نظر طبی بشمار می‌آید. از ریشه روناس در قدیم بــرای رنگرزی پارچه و نخ استفاده می‌شده‌است.

ر و نا س گیاهی اســت کــه بــه حالت خودرو در مناطق مدیترانه؛ در شمال آفریقا و بعضی مناطق آسیا می روید. ساقه ایــن گیاه پوشیده از خارهای ریز اســت و ارتفاع آن تــا حدود دو متر می رسد. روناس بــا استفاده از خارهای ریزی کــه دارد بــه دیوار و درختان می چسبد و بالا می رود. برگ های آن بیضی؛ نوک تیز و دراز بوده کــه بــه صورت گروهی و بــه شکل چتر از کنار ساقه بیرون می آید.

میوه آن گوشتی و بــه رنگ تیره است. ریشه آن بــه نام روناس معروف اســت بــه رنگ قرمز تیره و بــه صورت دراز ؛ باریک و استوانه ای می باشد ... دارای طعمی تلخ و گس بوده و قسمت مهم ایــن گیاه از نظر طبی محسوب می شود. از ریشه ر و نا س در قدیم بــرای رنگرزی پارچه و نخ استفاده می شده است.

● ترکیبات شیمیایی

ریشه روناس دارای ماده ای رنگی بــه نام آلیزارین اســت کــه بــرای رنگرزی بکار می رفت ولــی بعد از اینکه توانستند ایــن ماده را بــه طریقه شیمیایی تهیه کـنـنـد کشت آن بــرای تهیه آلیزارین متوقف گردید .

 

خواص روناس

 

خواص روناس

 

▪ از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است.

▪ باز کننده گرفتگی ها در بدن است.

▪ بــرای معالجه بیماری فلج آنرا بــا عسل مخلوط کرده و بــه بیمار بدهید.

▪ ترشح شیر را زیاد می کند.

▪ درد سیاتیک را رفع می کند.

▪ اشتها آور است.

▪ اوره خون را پائین می آورد .

▪ جوش خوردن استخوان شکسته را تسریع می کــنــد .

▪ تورم را در بدن از بین می برد .

▪ از کمپرس جوشانده آن بــرای رفع بیماریهای پوستی استفاده کنید.

● طرز استفاده

▪ دم کرده : یک قاشق مربا خوری ریشه خرد شده روناس را در یک لیوان آب جوش ریخته ... بگذارید بــه مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد. مقدار مصرف آن نصف فنجان سه بار در روز است.

▪ جوشانده : ۱۰ گرم ریشه روناس را در یک لیتر آب ریخته و بگذارید بــرای مدت ده دقیقه بجوشد ... ایــن جوشیده را در وان حمام بریزید و بــرای رفع بیماریهای پوستی در آن استراحت کنید .

● مضرات

همانطور کــه گفته شــد روناس ترشح ادرار را زیاد می کــنــد و فشار آنرا بالا می برد بنابرین مــمــکن اســت در اثر استفاده زیاد ایجاد خون در ادرار کــنــد و در ایــن صورت بهتر اســت کــه روناس بــا کتیرا خورده شود.

 

فواید روناس

 

فواید روناس

 

درمان شوره سر بــا ماسک روناس

اگر تصمیم دارید دست کم از شر شوره سر خلاص شوید؛ پیشنهاد می‌کنیم ماسک روناس را تجربه کنید. بــا کمک ایــن گیاه دارویی نه تنها می‌توانید از بروز شوره سر پیشگیری کنید بـلـکـه می‌توانید از آن بــرای تیره کردن رنگ موهای خود استفاده کنید بدون آنکه نگران آسیب‌های احتمالی تغییر رنگ موهایتان باشید. روناس علاوه بر آنکه می‌تواند طیف رنگ‌های قهوه‌ای تیره؛ مشکی و پرکلاغی را ایجاد کند؛ می‌تواند بــه درمان شوره سر و درمان و پیشگیری از پوسته پوسته شدن پوست سر شما کمک کند.

نسخه 1 : اگــر تصمیم دارید موهایتان را پرکلاغی کنید می‌توانید نصف لیوان پودر رناس را بــا آب مخلوط کنید و آن را بــه مدت 45 دقیقه روی موهایتان ماسک کنید. هــر 10 دقیقه یک بار پوست سر را بــا کمک ایــن مرهم بــه خوبی ماساژ دهید.

نسخه 2 : 10 گرم ریشه روناس را در یک لیتر آب ریخته و بگذارید بــرای مدت 10 دقیقه بجوشد. ایــن جوشانده را در وان حمام بریزید و بــرای رفع بیماری‌های پوستی در آن استراحت کنید. در ضمن بــا کمپرس جوشانده روناس روی سر می‌توانید بــرای درمان شوره سر نــیــز بهره بگیرید.

نسخه 3 : بــرای بــه دست آمدن رنگ قهوه‌ای تیره بــرای موهایتان می‌توانید علاوه بر ریشه روناس؛ پوست گردو و دانه‌های قهوه را بــه میزان مساوی ترکیب و بــا مقداری آب؛ خمیر کرده و بــه مدت 45 دقیقه روی سر بگذارید.

 

در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

نظر شما برای “روناس”

دیدگاه ها بسته شده اند.