روناس

روناس

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • روناس
 •  

  روناس

  روناس

  روناس (نام علمی: Rubia tinctorum) نام یک گونه از سرده روناس است. گیاهی است که به حالت خودرو در مناطق مدیترانه، در شمال آفریقا و بعضی مناطق آسیا می‌روید. ساقه این گیاه پوشیده از خارهای ریز می‌باشد و ارتفاع آن تا حدود دو متر می‌رسد. با استفاده از خارهای ریزی که دارد به دیوار و درختان می‌چسبد و بالا می‌رود.

  برگهای آن بیضی، نوک تیز و دراز بوده که به صورت گروهی و به شکل چتر از کنار ساقه بیرون می‌آید. گلهای آن کوچک و به رنگ زرد مایل به سبز می‌باشد. میوه آن گوشتی و به رنگ تیره‌است. ریشه آن به نام روناس معروف است به رنگ قرمز تیره و به صورت دراز، باریک و استوانه‌ای می‌باشد. دارای طعمی تلخ و گس بوده و قسمت مهم این گیاه از نظر طبی بشمار می‌آید. از ریشه روناس در قدیم برای رنگرزی پارچه و نخ استفاده می‌شده‌است.

  ر و نا س گیاهی است که به حالت خودرو در مناطق مدیترانه، در شمال آفریقا و بعضی مناطق آسیا می روید. ساقه این گیاه پوشیده از خارهای ریز است و ارتفاع آن تا حدود دو متر می رسد. روناس با استفاده از خارهای ریزی که دارد به دیوار و درختان می چسبد و بالا می رود. برگ های آن بیضی، نوک تیز و دراز بوده که به صورت گروهی و به شکل چتر از کنار ساقه بیرون می آید.

  میوه آن گوشتی و به رنگ تیره است. ریشه آن به نام روناس معروف است به رنگ قرمز تیره و به صورت دراز ، باریک و استوانه ای می باشد . دارای طعمی تلخ و گس بوده و قسمت مهم این گیاه از نظر طبی محسوب می شود. از ریشه ر و نا س در قدیم برای رنگرزی پارچه و نخ استفاده می شده است.

  ● ترکیبات شیمیایی

  ریشه روناس دارای ماده ای رنگی به نام آلیزارین است که برای رنگرزی بکار می رفت ولی بعد از اینکه توانستند این ماده را به طریقه شیمیایی تهیه کنند کشت آن برای تهیه آلیزارین متوقف گردید .

   

  خواص روناس

   

  خواص روناس

   

  ▪ از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است.

  ▪ باز کننده گرفتگی ها در بدن است.

  ▪ برای معالجه بیماری فلج آنرا با عسل مخلوط کرده و به بیمار بدهید.

  ▪ ترشح شیر را زیاد می کند.

  ▪ درد سیاتیک را رفع می کند.

  ▪ اشتها آور است.

  ▪ اوره خون را پائین می آورد .

  ▪ جوش خوردن استخوان شکسته را تسریع می کند .

  ▪ تورم را در بدن از بین می برد .

  ▪ از کمپرس جوشانده آن برای رفع بیماریهای پوستی استفاده کنید.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت دلار

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  ● طرز استفاده

  ▪ دم کرده : یک قاشق مربا خوری ریشه خرد شده روناس را در یک لیوان آب جوش ریخته . بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد. مقدار مصرف آن نصف فنجان سه بار در روز است.

  ▪ جوشانده : ۱۰ گرم ریشه روناس را در یک لیتر آب ریخته و بگذارید برای مدت ده دقیقه بجوشد . این جوشیده را در وان حمام بریزید و برای رفع بیماریهای پوستی در آن استراحت کنید .

  ● مضرات

  همانطور که گفته شد روناس ترشح ادرار را زیاد می کند و فشار آنرا بالا می برد بنابرین ممکن است در اثر استفاده زیاد ایجاد خون در ادرار کند و در این صورت بهتر است که روناس با کتیرا خورده شود.

   

  فواید روناس

   

  فواید روناس

   

  درمان شوره سر با ماسک روناس

  اگر تصمیم دارید دست کم از شر شوره سر خلاص شوید، پیشنهاد می‌کنیم ماسک روناس را تجربه کنید. با کمک این گیاه دارویی نه تنها می‌توانید از بروز شوره سر پیشگیری کنید بلکه می‌توانید از آن برای تیره کردن رنگ موهای خود استفاده کنید بدون آنکه نگران آسیب‌های احتمالی تغییر رنگ موهایتان باشید. روناس علاوه بر آنکه می‌تواند طیف رنگ‌های قهوه‌ای تیره، مشکی و پرکلاغی را ایجاد کند، می‌تواند به درمان شوره سر و درمان و پیشگیری از پوسته پوسته شدن پوست سر شما کمک کند.

  نسخه 1 : اگر تصمیم دارید موهایتان را پرکلاغی کنید می‌توانید نصف لیوان پودر رناس را با آب مخلوط کنید و آن را به مدت 45 دقیقه روی موهایتان ماسک کنید. هر 10 دقیقه یک بار پوست سر را با کمک این مرهم به خوبی ماساژ دهید.

  نسخه 2 : 10 گرم ریشه روناس را در یک لیتر آب ریخته و بگذارید برای مدت 10 دقیقه بجوشد. این جوشانده را در وان حمام بریزید و برای رفع بیماری‌های پوستی در آن استراحت کنید. در ضمن با کمپرس جوشانده روناس روی سر می‌توانید برای درمان شوره سر نیز بهره بگیرید.

  نسخه 3 : برای به دست آمدن رنگ قهوه‌ای تیره برای موهایتان می‌توانید علاوه بر ریشه روناس، پوست گردو و دانه‌های قهوه را به میزان مساوی ترکیب و با مقداری آب، خمیر کرده و به مدت 45 دقیقه روی سر بگذارید.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت سکه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

   

  کلمات کلیدی : از ▪ ● (نام ) ، آب آب، آسیا آسیب‌های آفریقا آلیزارین آمدن آن آنرا آنکه آور آورد آید میوه اثر احتمالی ادرار ارتفاع از است است ▪ است ● استخوان استراحت استفاده استفاده ▪ استوانه استوانه‌ای اشتها اوره اگر ای ایجاد ایران این اینکه با بار باریک باز بازدید باشد باشید بالا بجوشد بدن بدهید ▪ بدون بر برای برد بروز برگ بریزید بشمار بعد بعضی بلکه بنابرین به بهتر بهره بوده بکار بکشد بگذارید بگذارید بگیرید نسخه بیرون بیضی، بیمار بیماری بیماریهای بیماری‌های بین تا تجربه ترشح ترکیب ترکیبات تسریع تصمیم تغییر تلخ تنها تهیه توانستند تورم تیره تیره، تیره‌است تیز جوش جوشانده جوشیده حالت حدود حمام خارهای خرد خشک خلاص خمیر خواص خوبی خود خودرو خوردن خورده خوری خون دارای دارد دارویی دارید دانه‌های در دراز دراز، درختان درد درمان دست دقیقه دلار دم ده دهید نسخه دو دیوار دیگر ر را رسد رفت رفع رناس رنگ رنگرزی رنگی رنگ‌های رود روز روناس روناس درمان روناس ▪ روناس اگر روناس روناس روناس، روی روید ریخته ریز ریزی ریشه زرد زیاد س ساقه سبز سر سرده سه سکه سیاتیک شد شدن شده شر شما شمال شود شود شوره شوید، شکسته شکل شیر شیمیایی شیمیایی ریشه صفحات صورت ضمن طب طبی طرز طریقه طعمی طیف عسل علاوه علمی فرمائید فشار فلج فنجان فواید قاشق قدیم قرمز قسمت قهوه قهوه‌ای قیمت لیتر لیوان ماده ماساژ ماسک مایل متر متوقف محسوب مخلوط مدت مدیترانه، مربا مرهم مساوی مشکی مصرف مضرات همانطور معالجه معروف مقدار مقداری ممکن مناطق مهم موهای موهایتان می میزان میوه می‌آید می‌باشد می‌تواند می‌توانید می‌رسد می‌رود برگهای می‌روید می‌شده‌است ر می‌چسبد می‌کنیم نا نام نخ نصف نظر نه نوک نگران نیز ها های هر و وان ولی پائین پارچه پرکلاغی پودر پوست پوسته پوستی پوشیده پیشنهاد پیشگیری چتر چسبد کتیرا کردن کرده کشت کم کمپرس کمک کنار کند کند نسخه کند ▪ کند، کنند کننده کنید کنید که کوچک گردو گردید گرفتگی گرم گروهی گس گفته گلهای گوشتی گونه گیاه گیاهی یک

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “روناس”

  دیدگاه ها بسته شده اند.