پنیرک

پنیرک

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • پنیرک
 •  

  پنیرک

  پنیرک

  پَنیرَک از گیاهان خزنده و پایا با بلندای ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر و ساقه‌های ستبر، شاخه‌شاخه و کرک‌دار و منشعب و رنگ گل‌ها آبی و صورتی و میوه مسطح است. این سرده در ایران ۱۰ گونه گیاه علفی یک‌ساله یا چندساله دارد. این گیاه در درمان سرماخوردگی مؤثر است و در اغلب نقاط ایران بویژه در دشت‌های شهرستان اقلید می‌روید.

   

  فواید پنیرک چیست

   

  فواید پنیرک چیست

   

  خواص دمنوش گل پنیرک

  دم کرده گل ها یکی از داروهای خوب ضد سرفه است. هم چنین به عنوان برطرف کننده تورم دهان و گلو مصرف می شود.

  خواص درمانی :

  طبیعت: از نظر طب سنتی ایران این گیاه طبیعتی معتدل و تا حدودی سرد و تر دارد.

  خواص :

  – دمنوش گل پنیرک برای عفونت‌های مثانه، اسهال خونی موثر است.

  – دمنوش آن برای کسانی که دچار یبوست و دارای معده و روده‌های تنبلی هستند، توصیه می‌شود.

  – دم کرده گل ها یکی از داروهای خوب ضد سرفه است. هم چنین به عنوان برطرف کننده تورم دهان و گلو مصرف می شود.

  – انسداد مجاری کبد را باز می کند و موجب ازدیاد ترشح ادرار می شود.

  – همچنین تأثیر آن در درمان سرماخوردگی تأیید شده است.

  موارد منع مصرف :

  – افرادی که سابقه آلرژی به گیاهان دارویی دارند باید در مصرف پنیرک احتیاط نمایند.

  – بیماران مبتلا به دیابت و یا افرادی که بدنشان به تغییرات قند خون حساسیت نشان می دهد، باید با توجه بیشتری این گیاه را مصرف نمایند، زیرا ممکن است سبب کاهش قند خون گردد.

  طرز تهیه :

  یک قاشق غذا خوری گل پنیرک را در یک قوری ریخته و آب با دمای ۸۰ درجه سانتی گراد روی آن می ریزیم و اجازه می دهیم که به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد.

  مشخصات :

  پنیرک گیاهی است علفی ، پایا و چند ساله که ارتفاع آن به ۶۰ سانتی متر نیز می‌رسد. برگ‌های آن این گیاه خودرو و حالت دایره ای و دندانه دار دارد و گل‌های آن بنفش رنگ و کوچک هستند. قسمت مورد استفاده گیاه پنیرک، برگ و گل آن می‌باشد.

  دمنوش گل پنیرک با طعمی ملایمی که دارد میتواند بدون شیرین کننده هم اغلب ذائقه ها را راضی کند. این بسته به سلیقه ی شماست. البته به علت اینکه بیشتر خواص دارویی دارد بهتر است که با عسل شیرین شود.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت دلار

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

   

  خواص پنیرک

   

  خواص پنیرک

   

  پنیرک با نام علمی Malva sylvestris در عربی خبازی نامیده می شود. گیاهی است علفی، به ارتفاع تا 60 سانتی متر و پایا. به صورت خودرو، در بسیاری از نقاط می روید و برای استفاده نیز کشت می گردد.

  قسمت مورد استفاده ی پنیرک برگ و گل می باشند. البته در اکثر نواحی، گل پنیرک مورد استفاده قرا می گردد. این گیاه در ایران رویش ندارد و گونه ی نزدیک به آن به نام M.neglecta مورد استفاده قرار می گیرد. گونه ی موجود در ایران، به بلندی گونه ی اول نیست و به حالت تقریبا خوابیده است و حداکثر تا 40 سانتی متر مرتفع می شود. برگ ها دارای حالت دایره ای و دندانه دار و گل ها، بنفش رنگ و کوچک هستند.

  قسمت مورد استفاده ی پنیرک در ایران، گل های بنفش رنگ خشک شده ی آن می باشد. محل رویش گیاه در ایران نواحی البرز، اطراف تهران، شمال ایران، آذربایجان، آستارا، اصفهان، نواحی مرکزی ایران، خراسان، دامغان، سمنان، جنوب ایران، کرمان، بلوچستان و سایر نقاط می باشند.

  الف : گل پنیرک

  ترکیبات مهم

  گل های پنیرک بیش از 10 درصد موسیلاژ دارند. این موسیلاژ در اثر هیدرولیز، تبدیل به گالاکتوز، آرابینوز، گلوکز، رامنوز و اسید گالاکتورونیک می شود. هم چنین گل های پنیرک حاوی مقدار کمی تانن و حدود یک دهم درصد لوکوآنتوسیانین ها و 7 درصد آنتوسیانین ها می باشد(نسبت به وزن خشک گل).

  اثرات مهم

  دم کرده ی گل ها به خاطر داشتن موسیلاژ، یکی از داروهای خوب ضد سرفه است. هم چنین به عنوان ضد نزله(زکام) و تورم دهان و گلو مصرف می شود. از سویی چون دارای خاصیت قابض ضعیف است، تا حدی به عنوان ضداسهال عمل می کند.

  در طب عوام از خوراکی آن، به منظور مشکلات مثانه و به صورت ضماد موضعی در التیام زخم ها استفاده می شود. از رنگ آن(آنتوسیانین های آن)، برای مواد غذایی استفاده می شود.

  طریقه و مقدار مصرف

  تهیه چای: بر روی 2 گرم از گل ها، یک لیوان آب سرد ریخته و حداکثر 5 دقیقه می جوشانیم. هم چنین می توان بر روی همین مقدار گل، یک لیوان آب در حال جوشیدن ریخته و پس از 15 دقیقه، صاف نموده و میل کنیم.

  نکات قابل توجه

  1- اثرات گل پنیرک، عمدتا مربوط به موسیلاژ و آنتوسیانین آن است که یکی از مهم ترین داروهای ضد سرفه و مفید برای رفع گرفتگی صدا است.

  2- بهتر است پس از صاف کردن دم کرده، گل را کمی فشار داد تا تمام موسیلاژ استخراج شده و تفاله را دور بریزیم.

  3- هنگام تهیه ی فرآورده، نباید بیش از 5 دقیقه آن را بجوشانیم، چون باعث هیدرولیز موسیلاژ و کم اثر شدن محصول می شود.

  4- در منابع جدید مصرف گیاه را برای درمان کم خونی، مفید گزارش نموده اند.

  مهمترین اثرات گزارش شده گل پنیرک :

  ضد درد، ضد التهاب، ضد عفونی کننده، قابض، ملین، ادرار آور، خلط آور و مقوی رحم.

  ب : برگ پنیرک

  ترکیبات مهم

  برگ حاوی حدود 8 درصد موسیلاژ می باشد که پس از هیدرولیز، تولید قندهای آرابینوز، گلوکز، رامنوز، گالاکتوز و اسید گالاکتورونیک اسید می کند. هم چنین حاوی مقدار تانن و فلاونوئید است.

  طریقه و مقدار مصرف

  بر روی 5 گرم برگ، یک لیوان آب سرد ریخته مدت حدود 5 دقیقه می جوشانیم و یا بر روی همین مقدار برگ، یک لیوان آب در حال جوشیدن می ریزیم و بهتر است درب آن را بپوشانیم؛ آن گاه پس از 15 دقیقه صاف می کنیم. البته بهتر است محلول های سرد آن را، قبل از مصرف، کمی گرم کنیم. در صورتی که با هر بار مصرف، یک قاشق عسل به آن بیفزاییم، اثر آن قوی تر می شود. این میزان مصرف را می توان روزی سه تا چهار بار تکرار کرد.

  اثرات مهم

  اثرات مهم برگ پنیرک مشابه با گل های آن است؛ به ویژه جهت درمان تورم قسمت های بالای راه های تنفسی و گلو، تورم های روده ای – معدی، مناسب است.

  داروهای گیاهی

  برگ پنیرک به عنوان یکی از گیاهان مؤثر در عوارض سرماخوردگی به ویژه سرفه، در تعداد زیادی از فرمولاسیون های سرماخوردگی، مخلوط با گیاهان دیگر وجود دارد.

  عوارض جانبی

  تاکنون عوارضی از مصرف گل و یا برگ پنیرک گزارش نشده است.

  نکات قابل توجه

  1- گیاه پنیرک موجود در ایران(Malva neglecta)، از نظر خواص دارویی مشابه با پنیرک موجود در نقاط دیگر دنیا است. این دو گونه گیاه از یک جنسی هستند که شرح آن داده شده است.

  2- خواص گل و برگ پنیرک، نزدیک به هم است؛ ولی اثرات گل به دلیل داشتن آنتوسیانین و لکوآنتوسیانین ها، کامل ترمی باشد.

  3- برای استفاده از خواص کامل پنیرک، می توان مخلوطی از گل و برگ آن را مورد استفاده قرار داد.

  4- چون اثرات پنیرک با گل ختمی هم جهت است، می توان از مخلوط گل پنیرک و گل ختمی جهت تهیه ی موسیلاژ مربوطه، به ویژه در سرماخوردگی، تسکین سرفه به عنوان خلط آور و رفع گرفتگی صدا استفاده کرد.

  5- برای جمع آوری گل ها، بهتر است در زمان باز شدن گل ها که اکثرا در تابستان است، این کار صورت گیرد، جمع آوری برگ ها در فصل بهار باید صورت گیرد.

  6- در بازار ایران، فقط گل پنیرک به صورت خشک شده(بنفش رنگ) وجود دارد که می توان طبق روش ذکر شده، از آن استفاده کرد.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت سکه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  پنیرک در طب سنتی

  از نظر طب سنتی گیاه پنیرک را معتدل می ‌دانند، اخلاط غلیظ را رقیق و اخلاط خیلی رقیق را معتدل می‌ کند. ساییدگی برگ آن برای شکستگی اعضاء مفید است، ترکیب آن با روغن زیتون برای سوختگی و عقرب ‌گزیدگی مفید است، دم کرده ی ساقه و برگ آن با شکر، گرفتگی صدا را برطرف می‌ سازد.

  در درمان التهاب ‌های تنفسی و جوش ‌های پوستی کاربرد دارد، دارای ویتامین A و B و C است و در درمان بیماری ‌های کلیه و مثانه بسیار مؤثر است، ضدسرفه و مرهم سینه است.

  برگ و ریشه پنیرک اگر به شکل ضماد درآید و روی دمل و یا کورک قرار گیرد باعث می ‌شود تا بسیار سریع سر باز کنند.

  جوشانده ی آن برای عفونت ‌های مثانه، اسهال خونی و سرفه‌ های شدید موثر و مفید است، دم کرده ی آن برای کسانی که دچار یبوست و دارای معده و روده‌ های تنبلی هستند، توصیه می ‌شود.

  در درمان برونشیت و استفراغ نیز استفاده می‌ شود، به صورت غرغره در رفع تحریکات مخاط دهان و درد گلو اثر مفیدی دارد و همچنین برای رفع سوزش مجرای ادرار مفید است.

  برای رفع جوش‌های صورت نیز می ‌توان از پنیرک استفاده کرد ضمن این که درد و ناراحتی‌ های محل جوش را تسکین می ‌دهد و به صورت کمپرس یا لوسیون در درمان سوختگی‌ ها موثر است.

  در هندوستان از گیاه پنیرک به عنوان داروی لعابدار نرم‌ کننده و خنک‌ کننده استفاده می‌ شود، 300 گرم برگ خشک پنیرک را در یک لیتر آب می‌ جوشانند و به عنوان مسکن می‌ خورند.

  استعمال جوشانده آن به صورت کمپرس گرم و حمام، در رفع ناراحتی‌ های بواسیر، بعضی تومورها، ورم پلک چشم و غیره بین مردم معمول است.

  از جوشاندن گل و برگ آن در نیم لیتر آب، محلولی به دست می ‌آید که اثر نرم‌ کننده در پوست بدن دارد و به صورت لوسیون مالیدن بر روی پوست، آرامش و نرمی خاصی به افرادی که دارای پوست حساس و لطیف هستند می ‌بخشد.

  برای تسکین ناراحتی‌های ناشی از تابش گرمای خورشید و آفتاب ‌زدگی، جوشانده 500 گرم گل یا ریشه گیاه را در یک لیتر آب تهیه کرده و پس از صاف کردن به ملایمت در محل سوختگی می ‌مالند.

  برای رفع سردردهای یک طرفه شدید، دل پیچه، ورم لوزه‌ها، درد گلو و آنژین اثر مفید دارد.

   

  کلمات کلیدی : از ضد طبیعت پنیرک یک )، ، آب آب، آبی آذربایجان، آرابینوز، آرامش آستارا، آفتاب آلرژی آن آن(آنتوسیانین آن)، آن، آنتوسیانین آنژین آور آور، آوری اثر اثرات اجازه احتیاط اخلاط ادرار ارتفاع از ازدیاد است است است از است برای است برگ است داروهای است در است طریقه است موارد است نکات است، است؛ استخراج استفاده استفراغ اسهال اسید اصفهان، اطراف اعضاء اغلب افرادی اقلید البته البرز، التهاب التهاب، التیام الف اند مهمترین انسداد اول اکثر اکثرا اگر ای ایران ایران( ایران، این اینکه ب با بار باز بازار بازدید باشد باشد باشد(نسبت باشند باشند باعث بالای باید بجوشانیم، بدن بدنشان بدون بر برای برطرف برونشیت برگ برگ، برگ‌های بریزیم بسته بسیار بسیاری بعضی بلندای بلندی بلوچستان بنفش به بهار بهتر بواسیر، بویژه بپوشانیم؛ بکشد مشخصات بیش بیشتر بیشتری بیفزاییم، بیماران بیماری بین تأثیر تأیید تا تابستان تابش تانن تبدیل تحریکات تر ترشح ترمی ترکیب ترین تسکین تعداد تغییرات تفاله تقریبا تمام تنبلی تنفسی تهران، تهیه توان توجه توجه تورم توصیه تولید تومورها، تکرار جانبی تاکنون جدید جمع جنسی جنوب جهت جوش جوشاندن جوشانده جوشانند جوشانیم جوشیدن جوش‌های حال حالت حاوی حداکثر حدود حدودی حدی حساس حساسیت حمام، خاصی خاصیت خاطر خبازی ختمی خراسان، خزنده خشک خلط خنک‌ خوابیده خواص خوب خودرو خودرو، خوراکی خورشید خورند استعمال خوری خون خونی خونی، خیلی داد داد داده دار دارای دارد دارد خواص دارد عوارض دارد، دارند داروهای داروی دارویی داشتن دامغان، دایره در درآید درب درجه درد درد، درصد درمان درمانی دست دشت‌های دقیقه دقیقه، دل دلار دلیل دم دمای دمل دمنوش دندانه دنیا دهان دهد، دهم دهیم دو دور دچار دیابت دیگر ذائقه ذکر را را، راضی رامنوز رامنوز، راه رحم رفع رقیق رنگ رنگ) روده روده‌ روده‌های روزی روش روغن روی روید رویش ریخته ریزیم ریشه زخم زمان زیادی زیتون زیرا سابقه سازد در ساقه ساقه‌های ساله سانتی سانتیمتر سایر ساییدگی سبب ستبر، سر سرد سردردهای سرده سرفه سرفه، سرفه‌ سرماخوردگی سرماخوردگی، سریع سلیقه سمنان، سنتی سنتی از سه سوختگی سوختگی‌ سوزش سویی سکه سینه شاخه‌شاخه شدن شده شده(بنفش شده، شدید شدید، شرح شماست شمال شهرستان شود شود شود خواص شود طریقه شود، شکر، شکستگی شکل شیرین صاف صدا صفحات صورت صورتی ضد ضداسهال ضدسرفه ضعیف ضماد ضمن طب طبق طبیعتی طرفه طعمی عربی عسل عفونت عفونت‌های عفونی عقرب علت علفی علفی، علمی عمدتا عمل عنوان عوارض عوارضی عوام غذا غذایی غرغره غلیظ غیره فرآورده، فرمائید فرمولاسیون فشار فصل فقط فلاونوئید فواید قابض قابض، قابل قاشق قبل قرا قرار قسمت قند قندهای قوری قوی قیمت لطیف لعابدار لوزه‌ها، لوسیون لوکوآنتوسیانین لکوآنتوسیانین لیتر لیوان مؤثر مالیدن مبتلا متر مثانه مثانه، مجاری مجرای محصول محل محلول محلولی مخاط مخلوط مخلوطی مدت مربوط مربوطه، مرتفع مردم مرهم مرکزی مسطح مسکن مشابه مشکلات مصرف مصرف بر مصرف تهیه مصرف، معتدل معده معدی، معمول مفید مفیدی مقدار مقوی ملایمت ملایمی ملین، ممکن منابع مناسب منشعب منظور منع مهم مهم اثرات مهم برگ مهم دم مهم گل مواد موثر موجب موجود مورد موسیلاژ موسیلاژ، موضعی می میتواند میزان میل میوه می‌ می‌باشد دمنوش می‌رسد می‌روید می‌شود ناراحتی‌ ناراحتی‌های ناشی نام نامیده نباید ندارد نرمی نرم‌ نزدیک نزله(زکام) نشان نشده نظر نقاط نمایند نمایند، نموده نواحی نواحی، نیز نیست نیم ها ها، های هر هستند هستند قسمت هستند، هم همچنین همین هندوستان هنگام هیدرولیز هیدرولیز، و وجود ورم وزن ولی ویتامین ویژه پایا پس پلک پنیرک پنیرک پنیرک پنیرک ترکیبات پنیرک دم پنیرک پَنیرَک پنیرک، پوست پوست، پوستی پیچه، چای چشم چند چندساله چنین چهار چون چیست خواص کار کاربرد کامل کاهش کبد کرد کرد کرد اثرات کردن کرده کرده، کرمان، کرک‌دار کسانی کشت کلیه کم کمپرس کمی کند کند در کنند جوشانده کننده کننده، کنیم کنیم نکات که کورک کوچک گالاکتورونیک گالاکتوز گالاکتوز، گاه گراد گردد گردد طرز گردد قسمت گرفتگی گرم گرمای گزارش گل گل) اثرات گل، گلو گلو، گلوکز، گل‌ها گل‌های گونه گیاه گیاهان گیاهی گیاهی برگ گیرد گیرد گیرد، ی یا یبوست یک یکی یک‌ساله ‌آید ‌بخشد برای ‌توان ‌دانند، ‌دهد ‌زدگی، ‌شود ‌شود در ‌مالند برای ‌های ‌گزیدگی –

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “پنیرک”

  دیدگاه ها بسته شده اند.