ترنجبین

ترنجبین

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • ترنجبین
 •  

  ترنجبین ، خواص ترنجبین

  ترنجبین

  ترنگبین، ترانگبین یا (به عربی ترنجبین) ، شیرابه‌های برگ و ساقه‌های گیاه خارشتر است که از نظر خواص ملین بوده و جوشانده آن برای سرفه و درد سینه مفید است. آن را به فرانسوی Manne d”hedysarum و Manna d”alhagi و Manne de perse و به انگلیسی Manna of hedysarum و به عربی “ترنجبین” می‌نامند.

  ماده‌ای است شیرین که به صورت شبنم روی گیاه حاج یا خارشتر (با نام علمی Alhagi maurorum) یا خاربز می‌نشیند. در یک بررسی که توسط مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان انجام شد، مشاهده شد که این شیرابه‌های قندی در نتیجه عمل حشره‌ای به طور طبیعی و با ایجاد شکاف به خارج تراوش می‌شود.

  خواص ترنجبین

  خاصیت ضدعفونی کنندگی خوبی دارد و میکروب‌ها را از بین می‌برد، به همین دلیل برای درمان بیماری‌های عفونی مفید است.

  ترنجبین به فارسی “ترانگبین” یا “ترنگبین” است. آن را به فرانسوی Manne d”hedysarum و Manna d”alhagi و Manne de perse و به انگلیسی Manna of hedysarum و به عربی “ترنجبین” می‌نامند.

  ماده‌ای است شیرین که به صورت شبنم روی گیاه حاج یا خارشتر یا خاربز می‌نشیند. در یک بررسی که توسط مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان انجام شد، مشاهده شد که این شیرابه‌های قندی در نتیجه عمل حشره‌ای به طور طبیعی و با ایجاد شکاف به خارج تراوش می‌شود.

  گیاه خارشتر درختچه یا بوته خاری است که در بیابان‌ها و دشت‌های کم ارتفاع ایران مانند خراسان، یزد، تبریز، زرند، اطراف قم و بوشهر به طور خودرو فراوان دیده می‌شود.

  حاوى ترکیبات قندى مختلفى چون گلوکز و فروکتوز، ساکاروز و ترى ساکارید است که به راحتى در آب حل مى‌شود.

  سابقا از آن در کارخانجات ساده قندگیری به طور سنتی قند می‌گرفتند، ولی بعدها چون فروش آن از نظر دارویی بازار بهتری پیدا کرد، آن را فقط به عنوان دارو می‌فروشند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت دلار

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  فواید ترنجبین

  خواص ترنجبین

  * ملین و مسهل است. دوز مصرفى آن به عنوان ملین بر حسب سن بیمار بین 10 تا 70 گرم است که با کمى آب مصرف مى‌شود. اگر در مقدار کم خورده شود، ملین و اگر به مقدار زیاد مصرف شود، مسهل است.

  * طبق نظر حکمای طب سنتی گرم، ولی در عین حال تر است.

  * برای تسکین عطش و تب مفید است.

  * در تسکین سرفه و درد سینه موثر است.

  * اگر با آب زیره خورده شود، برای دفع صدای شکم که با تب خفیفی توام باشد، نافع است.

  * خوردن آن با آب پنیر برای اخراج اخلاط سوخته، با ماءالشعیر برای دفع اخلاط گرم، با کره برای باز کردن ادرار (در مواردی که ترشح ادرار بند می‌آید) مفید است.

  * جوشانده اش معرق است.

  * گل‌های آن برای بواسیر مفید است.

  * مالیدن روغن برگ‌هایش برای روماتیسم خیلی نافع است.

  * عرق این گیاه اگر مدتی کم کم خورده شود، برای دفع سنگ کلیه و مثانه تا حدودی مؤثر است.

  فواید ترنجبین

  در مصرف ترنجبین احتیاط کنید

  * بسیاری از خانواده‌ها برای بهبود زردی کودک خود از مخلوط ترنجبین و آب قند استفاده می‌کنند که این مواد، نه تنها تاثیری در بهبود زردی کودک ندارند، بلکه باعث اسهال و استفراغ نوزاد نیز می‌شوند.

  در یک مطالعه تحقیقاتی که با هدف بررسی اثر ترنجبین خوراکی در کاهش زردی نوزادان انجام گردید، نشان داده شد که علیرغم باورهای بومی مبنی بر تاثیر ترنجبین در کاهش زردی نوزادی، تجویز این ماده اثر قابل توجهی در درمان زردی ندارد.

  * بیماران مبتلا به حصبه، اسهال خونی، بواسیر، خون ادراری و آبله از خوردن ترنجبین خودداری کنند.

  * ترنجبین برای طحال و اشخاص گرم مزاج مضر است.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت سکه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  چگونگی تهیه آب ترنجبین

  برای تهیه آب ترنجبین، مقداری از آن را در آب جوش حل می کنند. سپس مایع صاف روی آن را بر می‌دارند و می‌گذارند قدری بماند تا مواد خارجی آن ته نشین شود. حالا مایع صاف شده روی آن، آماده خوردن است.

  آب ترنجبین اگر صبح ناشتا خورده شود، موثرتر است. مقدار خوراکی معمول آن 12 تا 35 گرم است.

   

  کلمات کلیدی : از (با (به (در ) ، آب آبله آماده آن آن، اثر احتیاط اخراج اخلاط ادرار ادراری ارتفاع از است است است است آب است ترنجبین استفاده استفراغ اسهال اش اشخاص اطراف انجام انگلیسی اگر ایجاد ایران این با باز بازار بازدید باشد، باعث باورهای بر برای بررسی برگ برگ‌هایش بسیاری بعدها بلکه بماند بند به بهبود بهتری بواسیر بواسیر، بوته بوده بوشهر بومی بیابان‌ها بیمار بیماران بیماری‌های بین تا تاثیر تاثیری تب تبریز، تجویز تحقیقات تحقیقاتی تر ترانگبین تراوش ترشح ترنجبین ترنجبین ترنجبین برای ترنجبین) ترنجبین، ترنگبین ترنگبین، ترى ترکیبات تسکین تنها ته تهیه توام توجهی توسط جوش جوشانده حاج حال حالا حدودی حسب حشره‌ای حصبه، حل حکمای خاربز خارج خارجی خارشتر خاری خاصیت خانواده‌ها خراسان خراسان، خفیفی خواص خوبی خود خودداری خودرو خوراکی خوردن خورده خون خونی، خیلی داده دارد دارو دارویی در درختچه درد درمان دشت‌های دفع دلار دلیل دوز دیده دیگر را راحتى روغن روماتیسم روی زردی زرند، زیاد زیره ساده ساقه‌های ساکاروز ساکارید سرفه سن سنتی سنگ سوخته، سپس سکه سینه شبنم شد شد، شده شود شود، شکاف شکم شیرابه‌های شیرین صاف صبح صدای صفحات صورت ضدعفونی طب طبق طبیعی طحال طور عربی عرق عطش عفونی علمی علیرغم عمل عنوان عین فارسی فرانسوی فراوان فرمائید فروش فروکتوز، فقط فواید قابل قدری قم قند قندى قندگیری قندی قیمت مؤثر ماءالشعیر ماده مالیدن مانند مایع مبتلا مبنی مثانه مختلفى مخلوط مدتی مرکز مزاج مسهل مشاهده مصرف مصرفى مضر مطالعه معرق معمول مفید مقدار مقداری ملین منابع مواد مواد، مواردی موثر موثرتر مى‌شود مى‌شود سابقا می میکروب‌ها می‌آید) می‌برد، می‌دارند می‌شود می‌شود حاوى می‌شود گیاه می‌شوند در می‌فروشند می‌نامند ماده‌ای می‌نامند ماده‌ای می‌نشیند می‌کنند می‌گذارند می‌گرفتند، ناشتا نافع نام نتیجه ندارد ندارند، نشان نشین نظر نه نوزاد نوزادان نوزادی، نیز هدف همین و ولی پنیر پیدا چون چگونگی کارخانجات کاهش کرد، کردن کره کشاورزی کلیه کم کمى کنند کنند کنندگی کنید که کودک گردید، گرم گرم، گلوکز گل‌های گیاه یا یزد، یک

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “ترنجبین”

  دیدگاه ها بسته شده اند.