آداب و رسوم ازدواج در کرمانشاه

آداب و رسوم ازدواج در کرمانشاه

مجموعه: فرهنگ زندگی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • آداب و رسوم ازدواج در کرمانشاه
 •  

  آداب و رسوم ازدواج در کرمانشاه

  آداب و رسوم ازدواج در کرمانشاه

   

  آداب ورسوم ازدواج در استان کرمانشاه با خواستگارى آغاز مى‌شود که آداب و آئین خاصى دارد. نظام خویشاوندى در جوامع کرد بر پایهٔ پدر تبارى است. ازدواج‌ها در گذشته درون گروهى بود. اما امروزه پسر همسر دلخواهش را انتخاب مى‌کند و به مادرش اطلاع مى‌دهد. مادر به بهانه‌اى به خانه دختر مى‌رود و اگر او را پسندید، بى‌آنکه به خانه خود برمى‌گردد و از خوبى و زیبائى دختر مى‌گوید.

  آداب و رسوم خواستگاری

  پدر پسر در یک روز خوش‌یمن (معمولاً روزهاى فرد) همراه چند ریش‌سفید به خانه دختر مى‌روند و او را براى پسرش خوازمنى (Xwazmani) یا خواستگارى مى‌کنند. در صورت توافق پدر دختر، همانجا میزان شیربهاء و مهریه مشخص مى‌شود. قبل از مراسم عروسی، مراسم ندورانى (نامزدی)، عقدکنان و حنابندان است.

  آداب و رسوم نامزدی

  در طول مدت نامزدى خانواده داماد موظف هستند لباس او را تهیه کنند. مراسم عروسى بین کردها با سرنا و دهل به‌مدت ۳-۲ شبانه‌روز برگزار مى‌شود. در این مراسم از میهمانان با ناهار و شام پذیرائى مى‌شود. در طول مدت عروسى شرکت‌کنندگان به‌صورت دسته‌جمعى به رقص و پاى‌کوبى مى‌پردازند. در گذشته بردن عروس، همراه با سوارکارى و تیراندازى در اطراف بود و به این ترتیب عروس را تا خانه داماد مشایعت مى‌کردد.

  آداب و رسوم عروسی

  با نزدیک شدن عروس به خانه داماد، سورناچى‌ها با نواختن آهنگ (سوارسوار)، اسب‌ها را به‌وجود آورده به استقبال عروس مى‌رفتند. داماد نیز به پیشواز مى‌آمد و مشتى نقل و نبات و سکه بر سر عروس مى‌ریخت و به اتفاق به داخل منزل مى‌رفتند.

   

  کلمات کلیدی : () (سوارسوار)، (معمولاً (نامزدی)، آئین آداب آغاز آهنگ آورده اتفاق از ازدواج ازدواج‌ها اسب‌ها است است آداب استان استقبال اطراف اطلاع اما امروزه انتخاب او اگر این با بر براى بردن برمى‌گردد برگزار به بهانه‌اى به‌صورت به‌مدت به‌وجود بود بى‌آنکه بین تا تبارى ترتیب تهیه توافق تیراندازى جوامع حنابندان خاصى خانه خانواده خوازمنى خواستگارى خواستگاری پدر خوبى خود خوش‌یمن خویشاوندى داخل دارد داماد داماد، دختر دختر، در درون دسته‌جمعى دلخواهش دهل را رسوم رقص روز روزهاى ریش‌سفید زیبائى سر سرنا سوارکارى سورناچى‌ها سکه شام شبانه‌روز شدن شرکت‌کنندگان شیربهاء صورت طول عروس عروس، عروسى عروسی با عروسی، عقدکنان فرد) قبل لباس مادر مادرش مدت مراسم مشایعت مشتى مشخص منزل مهریه موظف مى‌آمد مى‌دهد مى‌رفتند مى‌رود مى‌روند مى‌ریخت مى‌شود مى‌پردازند مى‌کردد آداب مى‌کند مى‌کنند مى‌گوید آداب میزان میهمانان نامزدى نامزدی در ناهار نبات ندورانى نزدیک نظام نقل نواختن نیز هستند همانجا همراه همسر و ورسوم پاى‌کوبى پایهٔ پدر پذیرائى پسر پسرش پسندید، پیشواز چند کرد کردها کرمانشاه کرمانشاه کنند که گذشته گروهى یا یک

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “آداب و رسوم ازدواج در کرمانشاه”

  دیدگاه ها بسته شده اند.