سنت ها و آیین های ازدواج در ایران

سنت ها و آیین های ازدواج در ایران

مجموعه: فرهنگ زندگی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • سنت ها و آیین های ازدواج در ایران
 •  

  سنت ها و آیین های ازدواج در ایران

  سنت ها و آیین های ازدواج در ایران

   

  سنت ازدواج در میان ایرانیان محترم شمرده می‌شود و هر کدام از آداب و رسومی که برای با شکوه‌تر برگزار کردن آن اجرا می‌کنند فلسفه ای دارد که توجه به آن فرهنگ ازدواج ساده همراه با پایبندی به عقاید و مذهب را در میان جوانان گسترش می‌دهد.

  تاریخچه برخی از رسوم در جشن عروسی، به پیش از تاریخ می‌رسد. این رسوم، در فرهنگ بسیاری از ملل جهان مشترک است. تبادل حلقه ازدواج، تبادل مهریه و شیربها، هدیه دادن گل، شام دادن در شب عروسی ، موسیقی، شعرخوانی، دعا و خواندن کتب مقدس مانند قرآن در فرهنگ ملل گوناگون به شکل‌های مختلف و با جزئیاتی متفاوت وجود دارد. در عین حال امروزه برخی از زوج‌ها، مایلند مراسم عروسی خود را در مکان‌های عجیبی مانند توالت عمومی، معدن، داخل بلدوزر، در آسمان و حتی در فضا برگزار کنند.

  اما در میان ایرانیان سنت ازدواج محترم شمرده می شود و هر کدام از آداب و رسومی که برای با شکوه تر برگزار کردن آن اجرا می کنند فلسفه ای وجود دارد که توجه به آن، فرهنگ ازدواج ساده همراه با پایبندی به عقاید و مذاهب در میان جوانان گسترش می دهد.

  نمایش و شناساندن آداب و رسوم ایرانیان در بحث ازدواج می تواند به آسان سازی ازدواج کمک کند چرا که در بسیاری از اقوام مراسم عروسی با کمترین هزینه و در عین حال با شکوه ترین مراسم برگزار می شود. بنابراین می توان گفت که ایرانیان از دیرباز همه اقوام و فامیل را در برگزاری مراسم عروسی شرکت می دادند و هر رسمی که بلد بودند مانند رقص های سنتی، خواندن آواز و بازی های مختلف را به کمک یکدیگر اجرا می کردند که این موضوع به با شکوه شدن یک مراسم ازدواج کمک شایانی می کرد.

  اگر سنت های ازدواج به جوانان این دوره شناسانده شود چه بسا تجملاتی که گریبان آنها را گرفته کمرنگ تر شود چون به طور حتم آنها می گویند که به عنوان مثال از قدیم مهریه ایرانیان کم بوده و اکنون مهریه های بالا فرهنگی است که از غرب یاد گرفته ایم بنابراین بهتر آن است که مانند نیاکانمان رفتار کنیم.

  هزار و یک رنگ عروسی اقوام ایرانی

  بررسی برخی از آیین های ازدواج در میان اقوام ایرانی، نشان از مشارکت اقوام مختلف در برگزاری مراسم ازدواج، تهیه جهیزیه، شام عروسی و برپایی جشن ها دارد تا انجا که در میان برخی از اقوام ایران خانواده های عروس و داماد نه یک یا دو روز بلکه هفت تا ده شبانه روز مراسم جشن و پایکوبی را ادامه دهند.

  برخلاف برخی مناطق که میزان مهریه عروس را سکه به تعداد سال تولد نوعروسان تعیین می کند، این مرحله از عروسی ترکمن بسیار ساده بوده است. شیربها نیز در گذشته به صورت مال، گوسفند، گاو، قوچ و شتر بود که به عروس داده می شود و به باور ترکمن ها، شیربها جنبه هدیه دادن دارد.

  در میان اقوام لر، معمولا رسم بر این است که زنان فامیل دختری را برای پسر انتخاب می کنند و چندین بار به خانه دختر رفت و آمد می کنند تا حرکات و رفتار او را در برخورد با مهمان و خانواده اش مورد ارزیابی قرار دهند پس از آن نوبت به آمد و شد ریش سفیدان است.

  این مرحله از عروسی در واقع پا درمیانی افراد بزرگ طایفه و به نوعی تضمین دادن آنان به منظور تایید داماد در مورد خصوصیات فردی و اجتماعی وی به خانواده عروس است.

  پس از اینکه این ریش سفیدان نظر خانواده عروس را جلب کردند مقدمه کار فراهم شده و خانواده و فامیل داماد پس از چند روز رسما به خواستگاری عروس می‌روند. پس از این مرحله خانواده عروس نیز شرطهای خود را برای قبول این وصلت اعلام کرده و خانواده داماد بعد از چند روز رضایت خود را به خانواده عروس اعلام می‌ کند.

  یکی از آداب ویژه مردم لر که در آیین‌های عروسی مردم این دیار رایج است رقص و پایکوبی به همراه بازیهای سنتی و محلی است. ساز و سماع، کمانچه و تنبک از آلات موسیقی است که در آیین عروسی لرها از آن استفاده می‌شود.

  از نکات جالب مربوط به ازدواج در غالب نقاط گیلان به ویژه در مناطق روستایی یکی آن است که پیوند دو خانواده اصولا با یاری و همکاری در کار و زندگی آغاز می شود. تأملی در قسمتهای مختلف این مراسم نشان می دهد که اگر چه از جهت مالی داد وستدهایی در قالب هدایای مختلف بین دو خانواده صورت می گیرد، که البته بخش عمده آن جنبه کمک به عروس و داماد را دارد اما همکاریهای مختلف بسیار چشمگیر است.

  پسران در شالیکاری، دروی شالی، کلش ریختن بام خانه ها، درودی گندم وسایر کارهای کشاورزی و باغداری، دامداری، نوغان داری و غیره که بر عهده مردان است به کمک پدر نامزد خود به اصطلاح به یاوری می روند. دامادها معمولا این کار را بعد از ازدواج نیز ادامه می دهند.

  در شرق گیلان نهالی را که در خانه پدر عروس کنده اند همراهش می کنند و این نهال را عروس و داماد با هم در خانه داماد می کارند. در بعضی از روستاهای غرب و شرق گیلان مادر عروس پای خروسی را که از مادر داماد گرفته با رشته های رنگین ابریشمین به پای مرغ می بندد و آن مرغ و خروس را با عروس همراه می کنند تا در خانه داماد بند از پای آن برگیرند و در لانه ای که آماده کرده اند جایشان دهند.

  اجرای موسیقی سنتی و رقص محلی

  یکی از بخش های مهم هر مراسم عروسی سنتی در شهرهای ایران اجرا موسیقی های سنتی است. به عنوان مثال در قشم این موسیقی سنتی عضوا نامیده می شود. عضوا از قدیم در قشم مرسوم بوده است که طی آن داماد را به خانه عروس مشایعت مى‌کنند. عضوا معمولا در ساعات آخر جشن عروسى از جلوی بازار آغاز شده و به منزل عروس ختم مى‌شود. اجراکنندگان این موسقی سنتی به همراه داماد این مسیر را پیاده طى مى‌کنند.

  مهریه بالا نشانه سنگ بزرگ برای نزدن است.

  اما عروسی ترکمن ها پر از رمز و راز است که به دورانهای قدیمی زندگی آنها بستگی دارد، مراسم ازدواج در گذشته تا حدودی متفاوت تر از مراسم عروسی در حال است، ازدواج ترکمن ها در گذشته چندین مرحله داشت. تصمیم گیری پدر و مادر عروس،  شیرینی رد کردن، تعیین شیربها و روز عروسی از جمله مراحل جشن عروسی ترکمن هاست که نوع و شیوه اجرایی برخی از این رسوم فرق کرده است. در میان ترکمن ها تعیین مهریه زیاد توسط خانواده داماد همانند سنگ بزرگ برای نزدن به حساب می آید.

  بوی عطر نارنج در مراسم ازدواج شیرازی ها

  شیرازیها خانه داماد و عروس را برای مراسم عروسی آذین بندی می کنند و گلدان های سفالی که معمولا دارای گل شمعدانی است دور حوض می گذارند. کف حیاط فرش می گسترند بعد از حضور همه مدعوین و گرم شدن مجلس به دنبال عروس می روند.

  معمولا زنان هنگام ورود به خانه عروس کل می زنند و زنانی که در خانه عروس یعنی از یاران نزدیک او هستند با کل جواب می دهند بعد بزرگتری که همراه داماد است از پدر و مادر عروس اجازه می خواهند که او را با خود ببرند عروس دست پدر و مادر خود را می بوسد و خداحافظی می کند بعد عروس را از زیر قرآن می گذرانند. هنگامی که عروس به خانه داماد وارد می شود یک نفر ظرفی را که درآن عسل است جلو عروس می آورد عروس انگشتش را کمی درآن زده به در خانه می کشد و وارد می شود.

  سینی دیگری که یک جلد قرآن مجید و یک ظرف و یک کاسه آب که برگ سبز یا شاخه گل در آن می افکنده اند و یا نارنجی که روی آب کاسه افتاده جلوش آورده می شود.

  عروس قرآن را می بوسد و از زیر آن می گذرد و دیگران ظرف نقل را روی سرش می پاشند. بعد کاسه آب را که نارنج یا برگ سبز یا شاخه گل در آن شناور است پیش پایش می گذارند تا عروس از روی آن رد شود. عروس باید طوری عبور کند که پایش به ظرف اصابت کند و ظرف واژگون شود.

  هفت شبانه روز عروسی در چهارمحال و بختیاری

  شاید بگویید آنقدر مراسم ازدواج تشریفاتی و تجملاتی شده است که دیگر نمی توان بیشتر از یک روز مراسم عروسی برگزار کرد و از مهمانان پذیرایی کرد اما در منطقه سامان چهار محال و بختیاری تا همین چند سال پیش هفت شبانه روز عروسی برگزار می شد.

  در روستاهای این استان عروسیها هفت شبانه روزطول می کشد و فامیل نزدیک داماد و همه همسایگان هفت روز مانده به روز عروسی در خانه داماد جمع می شوند و هر کدام مشغول کاری می شود. همه دست به دست هم می دهند وکارهای عروسی را انجام می دهند.

  در عروسیهای روستایی، اهالی روستا خودشان برای عروسی آشپزی می کنند واجاقهای بزرگ گلی را به پا می کنند و برای آتش زیر دیگها همه مردان فامیل جمع می شوند واز صحرا هیزم می آورند تا در روز عروسی مشکلی نداشته باشند.

  زنان فامیل ازهفت روز قبل گرد هم می آیند و کارهایی از جمله پاک کردن سبزی برای قورمه ولپه برای قیمه وپوست کندن بادمجان وسرخ کردن، پاک کردن گوشت ومرغ و… انجام داده تا در روز عروسی کاری باقی نمانده باشد تا بتوانند سنتهای عروسی را با خیال آسوده انجام بدهند.

  ازدواج اقوام مختلف ایران در حافظه جهانی ثبت می شود

  از نظر کارشناسان میراث فرهنگی هر کدام از آداب و رسوم اقوام مختلف ایرانی به دلیل تنوع رسوم و ویژگی های خاص آن می تواند در فهرست میراث جهانی به ثبت برسد. به همین دلیل معاون میراث فرهنگی کشور با بیان این‌که پرونده ازدواج اقوام ایرانی توسط کارشناسان میراث فرهنگی تهیه و فرستاده شده است، گفت : این پرونده به دلیل شاخصه‌های خاص امسال در فهرست نمونه میراث جهانی یونسکو ثبت خواهد شد.

  اما دریغ که این رسوم رو به نابودی رفته و اکنون دختران مهریه هایی همون سکه به اندازه سال تولدشان، ارتفاع کوه هیمالیا و وزن کشتی تایتانیک طلب می کنند که مطمئنا تاثیری در دوام، پایداری و خوشبختی یک زندگی ندارد.

   

  کلمات کلیدی : ، آب آتش آخر آداب آذین آسان آسمان آسوده آشپزی آغاز آلات آماده آمد آن آن، آنان آنقدر آنها آواز آورد آورده آورند آید بوی آیند آیین آیین‌های ابریشمین اجازه اجتماعی اجرا اجراکنندگان اجرایی ادامه ارتفاع ارزیابی از ازدواج ازدواج، ازهفت است است اما است این است پس است پسران است، استان استفاده اش اصابت اصطلاح اصولا اعلام افتاده افراد افکنده اقوام البته اما امروزه امسال انتخاب انجا انجام اند اندازه انگشتش اهالی او اکنون اگر ای ایران ایران ایرانی ایرانی بررسی ایرانی، ایرانیان ایم این اینکه این‌که با بادمجان بار بازار بازی بازیهای باشد باشند زنان باغداری، باقی بالا بام باور باید ببرند بتوانند بحث بختیاری بختیاری شاید بخش بدهند ازدواج بر برای برخورد برخی برسد برپایی برگ برگزار برگزاری برگیرند بزرگ بزرگتری بسا بستگی بسیار بسیاری بعد بعضی بلد بلدوزر، بلکه بنابراین بند بندد بندی به بهتر بود بودند بوده بوسد بگویید بیان بیشتر بین تأملی تا تاثیری تاریخ تایتانیک تایید تبادل تجملاتی تر ترکمن ترین تشریفاتی تصمیم تضمین تعداد تعیین تنبک تنوع تهیه توالت توان تواند توجه توسط تولد تولدشان، ثبت جالب جایشان جزئیاتی جشن جلب جلد جلو جلوش جلوی جمع جمله جنبه جهان جهانی جهت جهیزیه، جواب جوانان حافظه حال حتم حتی حدودی حرکات حساب حضور حلقه حوض حیاط خاص خانه خانواده ختم خداحافظی خروس خروسی خصوصیات خواستگاری خواندن خواهد خواهند خود خودشان خوشبختی خیال داخل داد دادن دادند داده دارای دارد دارد در دارد، داری داشت داماد دامادها دامداری، دختر دختران دختری در درآن درمیانی درودی دروی دریغ دست دعا دلیل دنبال ده دهد دهد نمایش دهند دهند اجرای دهند برخلاف دهند در دو دوام، دور دورانهای دوره دیار دیرباز دیگر دیگران دیگری دیگها را راز رایج رد رسم رسما رسمی رسوم رسوم، رسومی رشته رضایت رفت رفتار رفته رقص رمز رنگ رنگین رو روز روزطول روستا روستاهای روستایی روستایی، روند روند معمولا روی ریختن ریش زده زنان زنانی زندگی زنند زوج‌ها، زیاد زیر ساده ساز سازی ساعات سال سامان سبز سبزی سرش سفالی سفیدان سماع، سنت سنتهای سنتی سنتی، سنگ سکه شاخصه‌های شاخه شالی، شالیکاری، شام شایانی شب شبانه شتر شد شد اما شد در شدن شده شرطهای شرق شرکت شعرخوانی، شمرده شمعدانی شناساندن شناسانده شناور شهرهای شود شود از شود سینی شود عروس شود هفت شوند شکل‌های شکوه شکوه‌تر شیرازی شیربها شیربها، شیرینی شیوه صحرا صورت طایفه طلب طور طوری طى طی ظرف ظرفی عبور عجیبی عروس عروس،  عروسى عروسی عروسی، عروسیها عروسیهای عسل عضوا عطر عقاید عمده عمومی، عنوان عهده عین غالب غرب غیره فامیل فراهم فردی فرستاده فرش فرق فرهنگ فرهنگی فضا فلسفه فهرست قالب قبل قبول قدیم قدیمی قرآن قرار قسمتهای قشم قورمه قوچ قیمه لانه لر لر، لرها مادر مال، مالی مانده مانند مایلند متفاوت مثال مجلس مجید محال محترم محلی محلی یکی مختلف مدعوین مذاهب مذهب مراحل مراسم مربوط مرحله مردان مردم مرسوم مرغ مسیر مشارکت مشایعت مشترک مشغول مشکلی مطمئنا معاون معدن، معمولا مقدس مقدمه ملل مناطق منزل منطقه منظور مهریه مهم مهمان مهمانان مورد موسقی موسیقی موسیقی، موضوع مى‌شود مى‌کنند مى‌کنند مهریه مکان‌های می میان میراث میزان می‌ می‌دهد تاریخچه می‌رسد می‌روند می‌شود می‌شود از می‌کنند نابودی نارنج نارنجی نامزد نامیده ندارد نداشته نزدن نزدیک نشان نشانه نظر نفر نقاط نقل نمانده نمونه نمی نه نهال نهالی نوبت نوع نوعروسان نوعی نوغان نکات نیاکانمان نیز ها ها شیرازیها ها، هاست های هایی هدایای هدیه هر هزینه هستند هفت هم همانند همراه همراهش همسایگان همه همون همکاری همکاریهای همین هنگام هنگامی هیزم هیمالیا و واجاقهای وارد واز واقع واژگون وجود ورود وزن وسایر وستدهایی وسرخ وصلت ولپه ومرغ وپوست وکارهای وی ویژه ویژگی پا پاشند پاک پای پایبندی پایداری پایش پایکوبی پدر پذیرایی پر پرونده پس پسر پیاده پیش پیوند چرا چشمگیر چند چندین چه چهار چهارمحال چون کار کارشناسان کارند کارهای کارهایی کاری کاسه کتب کدام کرد کرد اگر کردن کردن، کردند کرده کشاورزی کشتی کشد کشور کف کل کلش کم کمانچه کمترین کمرنگ کمک کمی کند کند یکی کند، کندن کنده کنند کنند اما کنیم هزار که کوه گاو، گذارند گذرانند گذرد گذشته گرد گرفته گرم گریبان گسترش گسترند گفت گل گل، گلدان گلی گندم گوسفند، گوشت گوناگون گویند گیرد، گیری گیلان یا یاد یاران یاری یاوری یعنی یونسکو یک یکدیگر یکی

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “سنت ها و آیین های ازدواج در ایران”

  دیدگاه ها بسته شده اند.