مهدی اخوان ثالث

مهدی اخوان ثالث

مجموعه: اختصاصی, شعر
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • مهدی اخوان ثالث
 •  

  مهدی اخوان ثالث

  مهدی اخوان ثالث

   

  مهدی اخوان ثالث ( م – امید ) در سال 1307 هجری شمسی در مشهد قدم به عرصهء هستی نهاد. نام پدرش، علی و نام مادرش مریم بود. پدر ِ مهدی از مردم یزد بود که در جوانی به مشهد مهاجرت کرده و در این شهر سکونت اختیار نموده و ازدواج کرده بود. وی به شغل داروهای گیاهی و سنتی مشغول بود. اخوان به هنگام تولد با یک چشم واردِ این جهان شد اما پس از مدتی چشمِ دیگر او به‌روی عالم و آدم باز شد، خود در این باره می گوید: « پدر من عطار – طبیب بود و مادر هم کارش خانه‌داری و بعدها هم دعاگویی و نماز و طاعت و زیارت امام رضا و از این قبیل. بعد از مدتی با درمان‌های پدر و دعاهای مادر ونذر و نیازهایش آن چشم دیگر را هم به دنیا گشودم. خدا به من رحم کرد و الا حالا دنیا را با یک چشم می‌دیدم. اما حالا با دو چشم می بینم.»

  مهدی اخوان ثالث تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاه خود به پایان رسانید و فارغ التحصیل هنرستان صنعتی شد. گرایش به هنر موسیقی، قسمتی از فعالیت‌های دوران کودکی مهدی اخوان ثالث را تشکیل می‌داد او می‌گوید : « مشکلی که من داشتم در ابتدای کار پیش از کار شعر، پدرم مردی بود ـ یادش برایم گرامی ـ که به قول معروف قدما روی خوش به بچه نمی‌خواست نشان بدهد، به پسرش به فرزندش یعنی اخم‌ها در هم کشیده و از این قبیل و من مانده بودم چه کنم، پیش از شعر، من با موسیقی سرو کار پیدا کرده بودم، پیش استاد سلیمان روح افزا می‌رفتم و همچنین پسرش ساز می‌زدم، تار … من نمی‌گذاشتم پدر بفهمد که من با ساز سر و کار دارم، چون می‌دانستم تعصبش را. برادرش را وادار کرد که تار را دور بیندازد و کار نکند و اینها، تار برادرش را که عموی من باشد، من گرفتم و خلاصه اینها. »
  بدین ترتیب کودکیِ وی با هنر شعر و موسیقی درهم آمیخت هرچند پدرش معتقد بود که «صدای تار همان صدای شیطان است» و او را از نزدیک شدن به موسیقی باز می‌داشت، او در این‌باره می‌گوید : « [پدرم] گفت: باباجان این کار را دیگه نکن. گفتم چه کاری؟ گفت همونی که گفتم. خوب البته فهمیدم چی می‌گه. بعد گفتم چرا آخه باباجان، مثلاً به چه دلیل؟ گفت که دلیلش رو می‌خوای؟ گفتم: بله. گفت: این نکبت داره، صدای شیطان‎ِ … و از این حرف هایی که می شد نصیحت کرد …

  از استادانِ دوران کودکی مهدی اخوان ثالث در زمینه موسیقی، سلیمان روح افزا یکی از نوازندگان تار بود. در شعر و شاعری نیز این حرکت در منزل مهیا گردید؛ پدرش از آنجاییکه به شعر علاقه داشت انگیزهء لازم را در مهدی بوجود آورد، و در این مسیر معلمش پرویز کاویان جهرمی نیز از او حمایت نمود. چیزی نگذشت سر از «انجمن ادبی خراسان» درآورد و با بزرگان شعر آن روزگار از نزدیک آشنا شد. از استادانی که او در این انجمن با آنها آشنا شد استاد نصرت (منشی باشی) شاعر خراسانی بود که اخوان ثالث درباره او چنین تعریف می کند: « در خراسان وقتی که تازه به شاعری رو کرده بودم ( سال های 23- 24 ) به یک انجمن ادبی دعوت شدم که استاد کهنسالی به نام نصرت منشی باشی در صدر آن بود. هر وقت شعر مرا می‌شنید می‌پرسید تخلصتان چیست؟ او واجب می‌دانست که هر شاعری تخلصی داشته باشد و من نام دیگری نداشتم، سرانجام خودش نام امید را به عنوان تخلص بر من نهاد … ».

  مهدی اخوان ثالث در سرودن شعر به سبک کلاسیک در قصیده سرایی (به شیوه اساتید کهن خراسان و خاصه منوچهری) و غزلسرایی (ارغنون از جمله فعالیت‌های این دوره اوست) و نیز به سبک نو (به شیوه نیما ، مانند مجموعه زمستان) طبع آزمایی کرد.

  اخوان در سال 1329 با ایران (خدیجه) اخوان ثالث، دختر عمویش ازدواج نمود. حاصل این ازدواج سه دختر به نام های لاله، لولی، تنسگل و سه پسر به نام های توس، زردشت و مزدک علی می‌باشد. از حوادث دلخراش دوره زندگی اخوان می‌توان مرگ دو فرزندش را نام برد. در سال 1342 تنسگل دختر سوم وی هنوز چهار روز از تولدش نگذشته بود که فوت کرد و در سال 1353 دختر اولش لاله در رودخانهء کرج غرق گردید، این دو واقعه ضربهء سختی بر او وارد کرد. از دیگر رویدادهای زندگی مهدی اخوان ثالث، حوادث پیش از انقلاب و قرارگرفتن وی در صفِ مخالفین رژیم بود. پس از کودتای 28 مرداد سال 32، ایران چهرهء دیگری به‌خود گرفت و نظام سیاسی-فرهنگی جامعهء آن‌زمان به‌کلی دگرگون شد. اخوان نیز مانند بسیاری از اهل قلم، دستگیر و روانهء زندان شد. او در این زمان از امضای تعهدنامه جهت آزادی از زندان امتناع کرد و ناگزیر چند ماه در زندان ماند؛ اخوان در شعر ِ «نادر یا اسکندر» لحظه‌ای تصور می‌کند که مادرش به دیدار او می‌رود و از او می‌خواهد که با امضای تعهدنامه از زندان آزاد شود اما اخوان نمی‌پذیرد :

  «… باز می‌بینم که پشت میله‌ها مادرم استاده با چشمان تر
  ناله‌اش گم گشته در فریادها گویی از خود پرسد «آیا نیست کر؟»

  آخر انگشتی کند چون خامه‌ای دست دیگر را بسان نامه‌ای گوید:

  «بنویس و راحت شو …»
  به رمز «تو عجب دیوانه و خودکامه‌ای»
  من سری بالا زنم چون ماکیان
  از پس ِ نوشیدن هر جرعه آب
  مادرم جنباند از افسوس سر
  هرچه آن گوید این بیند جواب»

   

  زندگینامه مهدی اخوان ثالث

   

  زندگینامه مهدی اخوان ثالث

   

  پس از آزاد شدن از زندان، اخوان ثالث تا آخر عمر دیگر هیچ‌گاه برای حزب و دسته‌ای خاص فعالیت نکرد و در واقع از کارهای روزمرهء سیاسی کناره‌گیری کرد و برای امرار معاش به روزنامهء «ایران ما» پیوست. اما طولی نکشید که در سال 1344 برای دومین بار راهی زندان شد؛ اما این بار اتهام او سیاسی نبود، اگرچه اشعارش در این زمان حکایت از مردمی‌است که زیر فشار قدرت حاکمه قرار داشتند و او راوی قصه‌های آنان بود، اما قصه‌ای به نام «قصهء قصاب کش» یا «قصاب جماعت حاکم و م. امید جماعت محکوم» باعث شد مردی از او شکایت نماید؛ ابراهیم گلستان از دوستان مهدی اخوان چنین تعریف می‌کند :

  « … مردی به دادگستری از دست او شکایت برد ـ دست؟ ـ و چرخ دادگستری آهسته به راه افتاد تا اینکه با تمامی کوشش‌ها که این شکایت را بمالانند کار ِ محاکمه آخر شروع شد. در دادگاه شاعر به جای یک اِنکار – کاری که آسان میسر بود چون ابراز جرم در این جور موردها کمتر در دادگاه‌ها نشان‌دادنی هستند – بعد از صرف مقدماتِ مبسوطی، اهورایش بیامرزاد و زردشتش ببخشاید، برخاست حمله برد بر محدویت‌های ضد نفس و آزادی، و همچنین بر انواع مالکیت‌ها – چیزهایی که حرفه و درآمد قاضی ها، موجودیت قضاوت و قانون و دادگاه یکسر، مطلقا به آنها بستگی دارد، قاضی اول کوشیده بود که جدی نگیرد و از خر ِ شیطان او را بیاورد پایین، اما همان مقدمات صبحگاهی مبسوط کار خود را کرد، شاعر را وادار کرد، دور بردارد، و دور هم برداشت تا حدی که قاضی عاجز شد. او را محکوم کرد به زندان به‌حداقل ِ ممکن زندان. هرچند مفهوم زندان حداقل برنمی دارد، قاضی در دست قانون بود.»

  از آنجایی که دوست نداشت تا برای هیچ و پوچ زندگی خود را در پشت میله‌ها سپری نماید، خود را از نظرها پنهان کرد. با این اتفاق ماندنِ او در رادیو نیز میسر نبود، زیرا از نظر قانونی این امر با کار دولتی مغایرت داشت، از این رو تا مدت‌ها با نام همسرش برای رادیو نویسندگی می‌کرد. اما در تابستان 1344 تحملش تمام شد و خود را به زندان قصر معرفی کرد. زندانی شدن اخوان دردسرهای زیادی برای او ایجاد نمود و خانواده‌اش را در تنگنای مادی قرار داد.

  مهدی اخوان ثالث در روز یکشنبه 4 شهریور 1369 در بیمارستان مهر تهران بدرود حیات گفت و پیکرش را به مشهد انتقال دادند و در جوار آرامگاه فردوسی در باغ توس به خاک سپردند.

  ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

  مشاغل و سمتهای اداری

  اخوان ثالث در سال 1327 ساکن تهران شد و به خدمت آموزش و پرورش درآمد و به دبیری پرداخت و پس از چندی به سمت مامور در وزارت اطلاعات مشغول همکاری شد و وظیفه‌اش نظارت بر برنامه‌های ادبی بود. وی همچنین به کار صدا برگردانی (دوبله) فیلم‌های مستند در استودیو «گلستان» نیز پرداخت. بنا به قول گلستان در مدت سه – چهار سال روی صداگذاری نزدیک به سیصد فیلم مستند نظارت کرد. به جز آن هم به متن ترجمه‌ها و روانی گفتارها رسیدگی می‌کرد، هم بر نوار اصلی و برگردان به نسخه‌های فیلم. پس از آنکه کارگاه فیلم گلستان تعطیل شد، ایرج گرگین رییس برنامهء دوم رادیو از اخوان دعوت کرد تا مسئوولیت مستقیم برنامه‌های ادبی را برعهده گیرد. با توجه به آنکه تجربهء لازم را برای این‌کار نداشت، اما با موفقیت برنامه‌ها را اداره کرد. او می‌گوید:«من آن وقت هفته‌ای چهار برنامه داشتم، یک برنامهء ادبی داشتم، یک برنامهء کتاب داشتم، در میزگردهایی هم که راجع به این جور مسایل بود شرکت می‌کردم.»

  در سال 1348 از اخوان برای کار تلویزیون آبادان دعوت به عمل آمد. او تا سال 1353 برای تلویزیون آبادان برنامه‌سازی نمود، اما حادثهء مرگ دخترش لاله، او را مجبور کرد به تهران بازگردد و از همکاری با تلویزیون آبادان صرفنظر نماید. تا قبل از انقلاب، اخوان ثالث کمابیش با برنامه‌های ادبی در تلویزیون ظاهر می‌شد، پس از پیروزی انقلاب برای مدتی در سازمان انتشارات و آموزش انقلاب اسلامی (فرانکلین سابق) مشغول به کار شد، اما پس از مدتی استعفا داد و خانه‌نشین شد.

  فعالیتهای آموزشی

  مهدی اخوان ثالث پس از آنکه به تهران آمد به اتفاق احمد خویی و اکبر آذری با سفارش مدیر روزنامهء «زندگی»، در اداره فرهنگ روستایی برای آموزگاری استخدام شد. اداره نیز هر سه نفر آنها را برای تدریس به ورامین فرستاد. تدریس در مدرسهء روستایی کریم آباد بهنام سوخته ورامین اولین گام برای ورود به حرفهء معلمی بود. انتخاب شغل معلمی در آن سالیان با روحیهء اخوان سازگار بود. یکی دو سال بعد، او را به مدرسهء کشاورز منتقل کردند و او در آنجا علاوه بر آنکه معلم ادبیات بود، فقه و آهنگری را نیز به بچه‌ها یاد می‌داد. اخوان بعد‌ها به دلایلی از کار تدریس در آموزش و پرورش کناره‌گیری کرد. او خود علت این امر را برخی تمردها یا رفتن، نرفتن‌ها بیان می‌کند. ادامهء فعالیت آموزشی مهدی اخوان ثالث درسال 1356 می‌باشد. او با دعوت دانشگاه، شعر سامانیان و مشرطیت به بعد را تدریس می‌کرد و در اواخر عمر نیز در دانشگاههای تهران، تربیت معلم و شهید بهشتی به این کار مشغول بود.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت طلا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  سایر فعالیتها و برنامه‌های روزمره

  اخوان ثالث تا سال 1323 می‌کوشد خود را از جمیع جهات فرهنگی، ادبی، اجتماعی و سیاسی کامل کند. زندگی او در دورهء دوم بیشتر بر مبنای تفکر سیاسی و اجتماعی می‌گذرد، اگرچه در این دوره نیز شعر می‌سراید و می‌کوشد شعرهایی ماندگار بیافریند اما او که هنوز جوانی پرشور است، جذب جنبش‌های سیاسی می‌شود تا بدین طریق حقانیت و عدالت را در جهان یا حداقل ایران برقرار کند. به هر حال از لحاظ فکری اخوان از بدو ورود به تهران تا سال 1323 دورهء پرتلاطمی را می‌گذراند. او با بسیاری از مسایل فکری و جنبش‌های سیاسی از طریق کتاب‌ها و روزنامه‌ها آشنا می‌شود، در واقع ذهنیت اخوان در آن‌سال‌ها با خواندن کتاب‌ها پرورش می‌یابد. خودش در ضمن خاطراتش می‌گفت، هرماه که حقوقش را می‌گرفت از ورامین به تهران می‌آمد و چند کتاب می‌خرید. کتاب‌هایی با گرایش چپ، کتاب‌های کسروی. اخوان در مدت فعالیت آموزشی در آموزش و پرورش در مجلهء این اداره همکاری داشته‌است. مجله‌ای که به اعتراف خودش در مدت 17-18 سال آموزگاری، دبیری و مدیر مدرسه بودن خوشایند نبود چون اغلب چیزها‌یی که در این مجله به‌چاپ می‌رسید، بخشنامه‌های اداری بود و یا خبرهای تغییر فلان وزیر. او بعد از سال 1330 علاوه بر تدریس در وزارت آموزش و پرورش با مطبوعات تهران همکاری تنگاتنگی داشت، بسیاری از نوشته‌ها و شعرهای او در روزنامه‌ها و مجلاتِ‌ماهانهء آن روز وجود دارد. در واقع نوشتن در مطبوعات یگانه راه امرار معاش او بود. نوشته‌های اخوان که برای گذراندن زندگی با اسم مستعار چاپ می‌شد، غیر از نوشته‌هایی بود که در واقع کار دل او بود. در سال 1330 اخوان سرپرستی صفحهء ادبی روزنامه جوانان دمکرات را به عهده گرفت و از این طریق با تک‌تکِ شاعران جوان آن‌روز آشنا شد، شاعرانی چون سیاوش کسرایی، سایه، احمد شاملو، محمد عاصمی و نصرت رحمانی و … او تا قبل از ازدواج با دوست صمیمی‌اش رضا مرزبان چه‌در ورامین و چه‌در تهران در یک‌خانه زندگی می‌کرد. از آنجا که اخوان سری پرشور برای مسایل سیاسی و از جمله حزب دموکرات چپ‌گرای توده داشته پس از کودتای 1332 مانند بسیاری از اهل قلم دستگیر و روانهء زندان شد. پس از آزاد شدن از زندان، اخوان تا آخر عمر دیگر هیچ‌گاه برای حزب و دستهء خاصی فعالیت نکرد و در واقع از کارهای روزمره سیاسی کناره گیری کرد و برای امرار معاش به روزنامه ایران ما پیوست. مدیر روزنامه ایران‌ما عامل اصلی آزادی اخوان از زندان بود از این رو اخوان در کنار او کوشید تا دیگر با دست از پا خطا نکند و فقط به غنای بینش ادبی و فرهنگی خود بیفزاید! در این سالها سرپرستی چند صفحهء هنر و ادبیات روزنامه ایران‌ما به عهدهء او و دوست جوانش حسین رازی بود. بعدها اخوان به اتفاق همین دوستش نخستین جنگ هنر و ادب امروز را منتشر کرد. پس از شمارهء دوم جنگ هنر و ادب مجموعهء شعر زمستان را در سال 1335 چاپ و منتشر کرد، چاپ این مجموعه خود آغاز حرکت جدیدی در عرصه فرهنگ و هنر آن روزگار بود. زندگی اخوان در سال‌های پس از انقلاب بیشتر در خلوت و انزوا گذشت. نه حادثهء مهمی در زندگی او اتفاق افتاد نه شعر خارق‌العاده ای سروده شد. بلکه مهمترین رویداد فرهنگی، سفر او به خارج از ایران بود. اخوان که در تمام طول زندگیش حتی برای یک‌بار نیز به خارج سفر نکرده بود، در سال پایانی عمر خود از طرف خانه فرهنگ معاصر آلمان دعوت شد. در این سفر وی به فرانسه، انگلیس، آلمان، دانمارک، سوئد و نروژ رفت. شعر خواند و از سوی فرهنگ دوستان ایرانی مورد استقبال قرار گرفت. سفر اخوان در سال 1369 به اروپا زمینه را برای تجدید دیدار با دوستان قدیمی فراهم کرد، در این دیدار، ابراهیم گلستان، رضا مرزبان، اسماعیل خویی و چند تن دیگر از دوستان صمیمی دوران جوانی‌اش را دیده و مدتی را با آنها سپری نمود.

   

  اشعار مهدی اخوان ثالث

   

  اشعار مهدی اخوان ثالث

   

  چه میکنی؟ چه میکنی؟

  درین پلید دخمه ها

  سیاهها ، کبودها

  بخارها و دودها ؟

  ببین چه تیشه میزنی

  به ریشه ی جوانیت

  به عمر و زندگانیت

  به هستیت ، جوانیت

  تبه شدی و مردنی

  به گورکن سپردنی

  چه می کنی ؟ چه می کنی ؟

  چه می کنم ؟ بیا ببین

  که چون یلان تهمتن

  چه سان نبرد می کنم

  اجاق این شراره را

  که سوزد و گدازدم

  چو آتش وجود خود

  خموش و سرد می کنم

  که بود و کیست دشمنم ؟

  یگانه دشمن جهان

  هم آشکار ، هم نهان

  همان روان بی امان

  زمان ، زمان ، زمان ، زمان

  سپاه بیکران او

  دقیقه ها و لحظه ها

  غروب و بامدادها

  گذشته ها و یادها

  رفیقها و خویشها

  خراشها و ریشها

  سراب نوش و نیشها

  فریب شاید و اگر

  چو کاشهای کیشها

  بسا خسا به جای گل

  بسا پسا چو پیشها

  دروغهای دستها

  چو لافهای مستها

  به چشمها ، غبارها

  به کارها ، شکستها

  نویدها ، درودها

  نبودها و بودها

  سپاه پهلوان من

  به دخمه ها و دامها

  پیاله ها و جامها

  نگاهها ، سکوتها

  جویدن برو تها

  شرابها و دودها

  سیاهها ، کبودها

  بیا ببین ، بیا ببین

  چه سان نبرد می کنم

  شکفته های سبز را

  چگونه زرد می کنم

  زنده یاد مهدی اخوان ثالث

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت خودرو

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  مهدی اخوان ثالث :

  به دیدارم بیا هر شب، در این تنهایی ِ تنها و تاریک ِ خدا مانند
  دلم تنگ است
  بیا ای روشن، ای روشن‌تر از لبخند
  شبم را روز کن در زیر سرپوش سیاهی‌ها
  دلم تنگ است

  بیا بنگر، چه غمگین و غریبانه

  در این ایوان سرپوشیده، وین تالاب مالامال
  دلی خوش کرده‌ام با این پرستوها و ماهی‌ها
  و این نیلوفر آبی و این تالاب مهتابی
  بیا ای همگناه ِ من درین برزخ

  بهشتم نیز و هم دوزخ

  به دیدارم بیا، ای همگناه، ای مهربان با من
  که اینان زود می‌پوشند رو در خواب‌های بی گناهی‌ها
  و من می‌مانم و بیداد بی خوابی
  در این ایوان سرپوشیدهٔ متروک
  شب افتاده ست و در تالاب ِ من دیری ست
  که در خوابند آن نیلوفر آبی و ماهی‌ها، پرستوها
  بیا امشب که بس تاریک و تن‌هایم

  بیا ای روشنی، اما بپوشان روی

  که می‌ترسم ترا خورشید پندارند
  و می‌ترسم همه از خواب برخیزند
  و می‌ترسم همه از خواب برخیزند
  و می‌ترسم که چشم از خواب بردارند
  نمی‌خواهم ببیند هیچ کس ما را
  نمی‌خواهم بداند هیچ کس ما را
  و نیلوفر که سر بر می‌کشد از آب

  پرستوها که با پرواز و با آواز

  و ماهی‌ها که با آن رقص غوغایی
  نمی‌خواهم بفهمانند بیدارند
  شب افتاده ست و من تنها و تاریکم
  و در ایوان و در تالاب من دیری ست در خوابند
  پرستوها و ماهی‌ها و آن نیلوفر آبی
  بیا ای مهربان با من!
  بیا ای یاد مهتابی!

  آسمانش را گرفته تنگ در آغوش
  ابر؛ با آن پوستین سردِ نمناکش.
  باغ بی برگی،
  روز و شب تنهاست،

  با سکوت پاکِ غمناکش.
  سازِ او باران، سرودش باد.
  جامه اش شولای عریانی‌ست.
  ورجز،اینش جامه ای باید .

  بافته بس شعله ی زرتار پودش باد .
  گو بروید ، هرچه در هر جا که خواهد ، یا نمی خواهد .
  باغبان و رهگذران نیست .
  باغ نومیدان
  چشم در راه بهاری نیست

  گر زچشمش پرتو گرمی نمی تابد ،
  ور برویش برگ لبخندی نمی روید ؛
  باغ بی برگی که می گوید که زیبا نیست ؟
  داستان از میوه های سربه گردونسای اینک خفته در تابوت پست خاک می گوید .
  باغ بی برگی
  خنده اش خونیست اشک آمیز
  جاودان بر اسب یال افشان زردش میچمد در آن .
  پادشاه فصلها ، پائیز .

  تو چه دانی که پسِ هر نگهِ ساده ی من…

  چه جنونی

  چه نیازی،

  چه غمی ست؟

  “مهدی اخوان ثالث”

  از بهترین شعرهای مهدی اخوان ثالث

  … عُقدۀ خود را فرو می خورد ،

  چون خمیر ِ شیشه ، سوزان جُرعه ای از شعله و نِشتر

  و به دُشخواری فرو می برد ؛

  لقمه ی بُغضی که قُوتِ غالبش آن بود …

  …«هی فلانی ! زندگی شاید همین باشد ؟

  یک فریب ساده و کوچک .

  آن هم از دست ِ عزیزی که تو دنیا را

  جز برای او و جر با او نمی خواهی .

  من گمانم زندگی باید همین باشد .

  آه ! … آه ! امّا

  او چرا این را نمی داند ، که در اینجا

  من دلم تنگ است ، یک ذره است ؟

  شاتقی هم آدم است ، ای دادِ بر من ، داد !

  ای فغان ! فریاد !

  من نمی دانم چرا طاووس من این را نمی داند ؟

  که من ِ بیچاره هم در سینه دل دارم .

  که دل ِ من هم دل است آخر ؟

  سنگ و آهن نیست .

  او چرا این قدر از من غافل است آخر ؟

  آه ، آه ای کاش

  گاهگاهی بچه را نیز می آورد.

  کاشکی … امّا … رها کن ، هیچ »

  و رها می کرد .

  او رها می کرد حرفش را .

  حرف ِ بیدادی که از آن بود دایم داد و فریادش .

  و نمی بُرد و نمی شد بُرد از یادش.

  اغلب او اینجا دهان می بست

  گر به ناهنگام ، یا هنگام ، دَم دَر می کشید از درد ِ دل گفتن .

  شاتقی، این ترجمان ِ درد ،

  قهرمان ِ درد ،

  آن یگانه مرد ِ مردانه .

  پوچ و پوک ِ زندگی را نیم دیوانه .

  و جنون عشق را چالاک و یکتا مرد .

  او به خاموشی گرایان ، شکوه بس می کرد .

  و سپس با کوشش ِ بسیار

  عقدۀ خود را فرو می خورد .

  چون خمیر ِ شیشه ، سوزان جُرعه ای از شعله و نِشتر

  و به دُشخواری فرو می برد ؛

  لقمۀ بُغضی که قُوتِ غالبش آن بود.

  تا چها می کرد ، خود پیداست،

  چون گـُـوارد ، یا چه می آرد

  جرعۀ خنجر به کام و سینه و حنجر ؟

  و چه سینه و حنجری هم شاتقی را بود !

  دودناکی ، پنجره ی کوری که دارد رو به تاریکا .

  زخمگینی خُشک و راهی تنگ و باریکا .

  گریه آوازی ، گره گیری ، خَسَک نالی .

  چاه راه ِ کینه و خشم اندرون ، تاب و شکن بیرون .

  خشم و خون را باتلاقی و سیه چالی .

  تنگنا غمراهه ای ، نَقبِ خراش و خون .

  شاتقی آنگاه

  چند لحظه چشمها می بست و بعد از آن ،

  می کشید آهی و می کوشید

  ــ با چه حالتها و حیلتها ــ

  باز لبخند ِ غریبش را ، که چندی محو و پنهان بود ،

  با خطوط ِ چهرۀ خود آشنا می کرد .

  لیکن این لبخند ، در آن چهره تا یک چند ،

  از غریب ِ غربت ِ خود مویه ها می کرد .

  و چنانچون تکّه ای وارونه از تصویر ،

  ــ یا چو تصویری که می گرید ، غریبی می کند در قاب ِ بیگانه ــ

  در خطوط ِ چهرۀ او ، جا نمی افتاد .

  حِسّ غربت در غریبه قابهای چشم ِ ما می کرد .

  شاتقی آنگاه در می یافت .

  روی می گرداند و نابیننده ، بی سویی ، نگاه می کرد .

  همزمان با سرفه ، یا خمیازه ، یا با خارش چانه ،

  ــ می نمون این گونه ، می کرد ــ

  تکّۀ وارون ِ آن تصویر را از چهره بر می داشت ؛

  و خطوط ِ چهره اش را جا به جا می کرد .

  تا بدین سان از برای آن جراحت ، آن به زهر آغشته ، آن لبخند ،

  باز جای غصب وا می کرد .

  عصر بود و راه می رفتیم ،

  در حیاط ِ کوچک پاییز ، در زندان ،

  چند تن زندانی ِ با هم ، ولی تنها .

  آنچنان با گفت و گو سرگرم ؛

  این چنین با شاتقی خندان .

  از : مهدی اخوان ثالث

  زمستون،تن عریون باغچه چون بیابون

  درختا با پاهای برهنه زیر بارون

  نمیدونی تو که عاشق نبودی

  چه سخته مرگ گل برای گلدون

  گل و گلدون چه شبها نشستن بی بهانه

  واسه هم قصه گفتن عاشقانه

  چه تلخه چه تلخه

  باید تنها بمونه قلب گلدون

  مثل من که بی تو

  نشستم زیر بارون زمستون

  زمستون

  برای تو قشنگه پشت شیشه

  بهاره زمستونها برای تو همیشه

  تو مثل من زمستونی نداری

  که باشه لحظه چشم انتظاری

  گلدون خالی ندیدی

  نشسته زیر بارون

  گلای کاغذی داری تو گلدون

  تو عاشق نبودی

  ببینی تلخه روزهای جدایی

  چه سخته چه سخته

  بشینم بی تو با چشمای گریون

  شعر زمستون از اخوان ثالث

  زنده یاد مهدی اخوان ثالث :

  سلامت را نمی خواهند پاسخ گفت ،

  سرها در گریبان است .

  کسی سر بر نیارد کرد پاسخ گفتن و دیدار یاران را .

  نگه جز پیش پا را دید ، نتواند ،

  که ره تاریک و لغزان است .

  وگر دست ِ محبت سوی کس یازی ،

  به اکراه آورد دست از بغل بیرون ؛

  که سرما سخت سوزان است .

  نفس ، کز گرمگاه سینه می اید برون ، ابری شود تاریک

  چو دیوار ایستد در پیش چشمانت .

  نفس کاین است ، پس دیگر چه داری چشم

  ز چشم دوستان دور یا نزدیک ؟

  مسیحای جوانمرد من ! ای ترسای پیر ِ پیرهن چرکین !

  هوا بس ناجوانمردانه سرد است … آی…

  دمت گرم و سرت خوش باد !

  سلامم را تو پاسخ گوی ، در بگشای!

  منم من ، میهمان هر شبت ، لولی وش مغموم .

  منم من ، سنگ تیپاخورده ی رنجور .

  منم ، دشنام پست آفرینش ، نغمه ی ناجور .

  نه از رومم ، نه از زنگم ، همان بیرنگ بیرنگم .

  بیا بگشای در ، بگشای ، دلتنگم .

  حریفا ! میزبانا ! میهمان سال و ماهت پشت در چون موج می لرزد .

  تگرگی نیست ، مرگی نیست .

  صدایی گر شنیدی ، صحبت سرما و دندان است .

  من امشب آمدستم وام بگزارم.

  حسابت را کنار جام بگذارم .

  چه می گویی که بیگه شد ، سحر شد ، بامداد آمد ؟

  فریبت می دهد ، بر آسمان این سرخی ِ بعد از سحرگه نیست .

  حریفا ! گوش سرما برده است این ، یادگار سیلی ِ سرد ِ زمستان است .

  و قندیل سپهر تنگ میدان ، مرده یا زنده .

  به تابوت ستبر ظلمت نه توی ِ مرگ اندود ، پنهان است .

  حریفا ! رو چراغ باده را بفروز ، شب با روز یکسان است .

  سلامت را نمی خواهند پاسخ گفت .

  هوا دلگیر ، درها بسته ، سرها در گریبان ، دستها پنهان ،

  نفسها ابر ، دلها خسته و غمگین ،

  درختان اسکلتهای بلور آجین .

  زمین دلمرده ، سقفِ آسمان کوتاه ،

  غبار آلوده مهر و ماه ،

  زمستان است

  مهدی اخوان ثالث (میم – امید )

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “مهدی اخوان ثالث”

  دیدگاه ها بسته شده اند.