پروین اعتصامی

پروین اعتصامی

مجموعه: اختصاصی, شعر
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • پروین اعتصامی
 •  

  پروین اعتصامی

  پروین اعتصامی

   

  پروین اعتصامی نامی آشنا برای دوستداران شعر است، در این بخش از سایت آکاایران برای شما مطالبی در مورد پروین اعتصامی را به همراه بیوگرافی این شاعر  آماده کرده ایم، با ما همراه باشید.

  پروین اعتصامی که نام اصلی او “رخشنده ” است در بیست و پنجم اسفند 1285 هجری شمسی در تبریز متولد شد ، در کودکی با خانواده اش به تهران آمد . پدرش که مردی بزرگ بود در زندگی او نقش مهمی داشت…

   

  زندگینامه پروین اعتصامی

   

  زندگینامه پروین اعتصامی

   

  و هنگامیکه متوجه استعداد دخترش شد ، به پروین در زمینه سرایش شعر کمک کرد.

  ” پدر پروین”

  یوسف اعتصامی معروف به اعتصام الملک از نویسندگان و دانشمندان بنام ایران بود. وی اولین “چاپخانه” را در تبریز بنا کرد ، مدتی هم نماینده ی مجلس بود.
  اعتصام الملک مدیر مجله بنام “بهار” بود که اولین اشعار پروین در همین مجله منتشر شد ، ثمره ازدواج اعتصام الملک ، چهار پسر و یک دختر است.

  “مادر پروین”

  مادرش اختر اعتصامی نام داشت . او بانویی مدبر ، صبور ، خانه دار و عفیف بود ، وی در پرورش احساسات لطیف و شاعرانه دخترش نقش مهمی داشت و به دیوان اشعار او علاقه فراوانی نشان می داد.

  “شروع تحصیلات و سرودن شعر”

  پروین از کودکی با مطالعه آشنا شد . خانواده او اهل مطالعه بود و وی مطالب علمی و فرهنگی به ویژه ادبی را از لابه لای گفت و گوهای آنان درمی یافت در یازده سالگی به دیوان اشعار فردوسی ، نظامی ، مولوی ، ناصرخسرو ، منوچهری ، انوری ، فرخی که همه از شاعران بزرگ و نام آور زبان فارسی به شمار می آیند ، آشنا بود و از همان کودکی پدرش در زمینه وزن و شیوه های یادگیری آن با او تمرین می کرد.
  گاهی شعری از شاعران قدیم به او می داد تا بر اساس آن ، شعر دیگری بسراید یا وزن آن را تغییر دهد ، و یا قافیه های نو برایش پیدا کند ، همین تمرین ها و تلاشها زمینه ای شد که با ترتیب قرارگیری کلمات و استفاده از آنها آشنا شود و در سرودن شعر تجربه بیاندوزد.
  هر کس کمی با دنیای شعر و شاعری آشنا باشد ، با خواندن این بیت ها به توانائی او در آن سن و سال پی می برد برخی از زیباترین شعرهایش مربوط به دوران نوجوانی ، یعنی یازده تا چهارده سالگی او می باشد ، شعر ” ای مرغک ” او در 12 سالگی سروده شده است:

  ای مُرغک خُرد ، ز آشیانه
  پرواز کن و پریدن آموز
  تا کی حرکات کودکانه؟
  در باغ و چمن چمیدن آموز
  رام تو نمی شود زمانه
  رام از چه شدی ؟ رمیدن آموز
  مندیش که دام هست یا نه
  بر مردم چشم ، دیدن آموز
  شو روز به فکر آب و دانه
  هنگام شب آرمیدن آموز

  با خواندن این اشعار می توان دختر دوازده ساله ای را مجسم کرد که اسباب بازی اش ” کتاب” است ؛ دختری که از همان نوجوانی هر روز در دستان کوچکش ، دیوان قطوری از شاعری کهن دیده می شود ، که اشعار آن را می خواند و در سینه نگه می دارد.
  شعر ” گوهر و سنگ ” را نیز در 12 سالگی سروده است.
  شاعران و دانشمندانی مانند استاد علی اکبر دهخدا ، ملک الشعرای بهار ، عباس اقبال آشتیانی ، سعید نفیسی و نصر الله تقوی از دوستان پدر پروین بودند ، و بعضی از آنها در یکی از روزهای هفته در خانه او جمع می شدند ، و در زمینه های مختلف ادبی بحث و گفتگو می کردند. هر بار که پروین شعری می خواند ، آنها با علاقه به آن گوش می دادند و او را تشویق می کردند.

  ” ادامه تحصیلات”

  پروین ، در 18 سالگی ، فارغ التحصیل شد ، او در تمام دوران تحصیلی ، یکی از شاگردان ممتاز مدرسه بود. البته پیش از ورود به مدرسه ، معلومات زیادی داشت ، او به دانستن همه مسائل علاقه داشت و سعی می کرد ، در حد توان خود از همه چیز آگاهی پیدا کند. مطالعات او در زمینه زبان انگلیسی آن قدر پیگیر و مستمر بود که می توانست کتابها و داستانهای مختلفی را به زبان اصلی ( انگلیسی ) بخواند . مهارت او در این زبان به حدی رسید که 2 سال در مدرسه قبلی خودش ادبیات فارسی و انگلیسی تدریس کرد.

  “سخنرانی در جشن فارغ التحصیلی”

  در خرداد 1303 ، جشن فارغ التحصیلی پروین و هم کلاس های او در مدرسه برپا شد. او در سخنرانی خود از وضع نامناسب اجتماعی ، بی سوادی و بی خبری زنان ایران حرف زد. این سخنرانی ، بعنوان اعلامیه ای در زمینه حقوق زنان ، در تاریخ معاصر ایران اهمیت زیاد دارد.

  پروین در قسمتهای از اعلامیه “زن و تاریخ” گفته است:

  « داروی بیماری مزمن شرق منحصر به تعلیم و تربیت است ، تربیت و تعلیم حقیقی که شامل زن و مرد باشد و تمام طبقات را از خوان گسترده معروف مستفیذ نماید. »
  و درباره راه چاره اش گفته است :
  « پیداست برای مرمت خرابی های گذشته ، اصلاح معایب حالیه و تمهید سعادت آینده ، مشکلاتی در پیش است. ایرانی باید ضعف و ملالت را از خود دور کرده ، تند و چالاک این پرتگاه را عبور کند. »

  “اخلاق پروین”

  یکی از دوستان پروین که سال ها با او ارتباط داشت ، درباره او گفته است :
  « پروین ، پاک طینت ، پاک عقیده ، پاکدامن ، خوش خو و خوش رفتار ، نسبت به دوستان خود مهربان ، در مقام دوستی فروتن و در راه حقیقت و محبت پایدار بود. کمتر حرف می زد و بیشتر فکر می کرد ، در معاشرت ، سادگی و متانت را از دست نمی داد . هیچ وقت از فضایل ادبی و اخلاقی خودش سخن نمی گفت.»
  همه این صفات باعث شده بود که او نزد دیگران عزیز و ارجمند باشد.
  مهمتر از همه این ها ، نکته ای است که از میان اشعارش فهمیده می شود . پروین ، با آن همه شعری که سروده ، در دیوانی با پنج هزار بیت ، فقط یک یا دو جا از خودش حرف زده و درباره خودش شعر سروده و این نشان دهنده فروتنی و اخلاق شایسته اوست.

  “نخستین چاپ دیوان اشعار”

  پیش از ازدواج ، پدرش با چاپ مجموعه اشعار او مخالف بود و این کار را با توجه به اوضاع و فرهنگ آن روزگار ، درست نمی دانست. او فکر می کرد که دیگران ممکن است چاپ شدن اشعار یک دوشیزه را ، راهی برای یافتن شوهر به حساب آورند!
  اما پس از ازدواج پروین و جدائی او از شوهرش ، به این کار رضایت داد. نخستین مجموعه شعر پروین ، حاوی اشعاری بود که او تا پیش از 30 سالگی سروده بود و بیش از صد و پنجاه قصیده ، قطعه ، غزل و مثنوی را شامل می شد.
  مردم استقبال فراوانی از اشعار او کردند ، به گونه ای که دیوان او در مدتی کوتاه پس از چاپ ، دست به دست میان مردم می چرخید و بسیاری باور نمی کردند که آنها را یک زن سروده است ، استادان معروف آن زمان ، مانند دهخدا و علامهء قزوینی ، هر کدام مقاله هایی درباره اشعار او نوشتند و شعر و هنرش را ستودند.

  ” کتابداری”

  پروین مدتی کتابدار کتابخانه دانشسرای عالی تهران (دانشگاه تربیت معلم کنونی) بود . کتابداری ساکت و محجوب که بسیاری از مراجعه کنندگان به کتابخانه نمی دانستند او همان شاعر بزرگ است . پس از چاپ دیوانش وزارت فرهنگ نیز از او تقدیر کرد.

  ” دعوت دربار و مدال درجه سه”

  معمولا رسم است که دولت ، دانشمندان و بزرگان علم و ادب را طی برگزاری مراسمی خاص ، مورد ستایش و احترام قرار می دهد . در چنین مراسمی وزیر یا مقامی بالاتر ، مدالی را که نشانه سپاس ، احترام و قدردانی دولت از خدمات علمی و فرهنگی فرد مورد نظر است ، به او اهدا می کند ، وزارت فرهنگ در سال 1315 مدال درجه سه لیاقت را به پروین اعتصامی اهدا کرد ولی او این مدال را قبول نکرد.
  گفته شده که حتی پیشنهاد رضا خان را که از او برای ورود به دربار و تدریس به ملکه و ولیعهد وقت دعوت کرده بود ، نپذیرفت ، روحیه و اعتقادات پروین به گونه ای بود که به خود اجازه نمی داد در چنین مکان هایی حاضر شود . او ترجیح می داد در تنهایی و سکوت شخصی اش به مطالعه بپردازد.
  او که در 15 سالگی درباره ستمگران و ثروتمندان به سرودن شعر پرداخته ، چگونه می تواند به محیط اشرافی دربار قدم بگذارد و در خدمت آنها باشد ؟
  او که انسانی آماده ، دارای شعوری خلاق و همواره درگیر در مسائل اجتماعی بود به این نشان ها و دعوت ها فریفته نمی شد.

  در این جا یکی از اشعار پروین در مذمت اغنیای ستمگر را می خوانیم :

  برزگری پند به فرزند داد، کای پسر
  این پیشه پس از من تو راست
  مدت ما جمله به محنت گذشت
  نوبت خون خوردن و رنج شماست
  ….
  هر چه کنی نخست همان بدروی
  کار بد و نیک ، چو کوه و صداست
  ….
  گفت چنین ، کای پدر نیک رای
  صاعقه ی ما ستم اغنیاست
  پیشه آنان ، همه آرام و خواب
  قسمت ما ، درد و غم و ابتلاست
  ما فقرا ، از همه بیگانه ایم
  مرد غنی ، با همه کس آشناست
  خوابگه آن را که سمور و خزست
  کی غم سرمای زمستان ماست
  تیره دلان را چه غم از تیرگیست
  بی خبران را چه خبر از خداست

  ” دوران بیماری و مرگ پروین”

  پروین اعتصامی ، پس از کسب افتخارات فراوان و درست در زمانی که برادرش – ابوالفتح اعتصامی – دیوانش را برای چاپ دوم آن حاضر می کرد ، ناگهان در روز سوم فروردین 1320 بستری شد پزشک معالج او ، بیماری اش را حصبه تشخیص داده بود ، اما در مداوای او کوتاهی کرد و متاسفانه زمان درمان او گذشت و شبی حال او بسیار بد شد و در بستر مرگ افتاد.
  نیمه شب شانزدهم فروردین 1320 پزشک خانوادگی اش را چندین بار به بالین او خواندند و حتی کالسکه آماده ای به در خانه اش فرستادند ، ولی او نیامد و …. پروین در آغوش مادرش چشم از جهان فرو بست .
  پیکر پاک او را در آرامگاه خانوادگی اش در شهر قم و کنار مزار پدرش در جوار خانم حضرت معصومه (س) به خاک سپردند . پس از مرگش قطعه شعری از او یافتند که معلوم نیست در چه زمانی برای سنگ مزار خود سروده بود . این قطعه را بر سنگ مزارش نقش کردند ، آنچنانکه یاد و خاطره اش در دل مردم نقش بسته است

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت طلا

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

   

  اشعار پروین اعتصامی

   

  اشعار پروین اعتصامی

   

  کاهلی در گوشه‌ای افتاد سست

  خسته و رنجور، اما تندرست

  عنکبوتی دید بر در، گرم کار

  گوشه گیر از سرد و گرم روزگار

  دوک همت را به کار انداخته

  جز ره سعی و عمل نشناخته

  پشت در افتاده، اما پیش بین

  از برای صید، دائم در کمین

  رشته‌ها رشتی ز مو باریکتر

  زیر و بالا، دورتر، نزدیکتر

  پرده می ویخت پیدا و نهان

  ریسمان می تافت از آب دهان

  درس ها می داد بی نطق و کلام

  فکرها می‌پخت با نخ های خام

  کاردانان، کار زین سان می کنند

  تا که گویی هست، چوگان می زنند

  گه تبه کردی، گهی آراستی

  گه درافتادی، گهی برخاستی

  کار آماده ولی افزار نه

  دایره صد جا ولی پرگار نه

  زاویه بی حد، مثلث بی شمار

  این مهندس را که بود آموزگار؟!

  کار کرده، صاحب کاری شده

  اندر آن معموره معماری شده

  این چنین سوداگری را سودهاست

  وندرین یک تار، تار و پودهاست

  پای کوبان در نشیب و در فراز

  ساعتی جولا، زمانی بندباز

  پست و بی مقدار، اما سربلند

  ساده و یک دل، ولی مشکل پسند

  اوستاد اندر حساب رسم و خط

  طرح و نقشی خالی از سهو و غلط

  گفت کاهل کاین چه کار سرسری ست؟

  آسمان، زین کار کردنها بری ست

  کوها کارست در این کارگاه

  کس نمی‌بیند ترا، ای پر کاه

  می تنی تاری که جاروبش کنند؟

  می کشی طرحی که معیوبش کنند؟

  هیچ گه عاقل نسازد خانه‌ای

  که شود از عطسه‌ای ویرانه‌ای

  پایه می سازی ولی سست و خراب

  نقش نیکو می زنی، اما بر آب

  رونقی می جوی گر ارزنده‌ای

  دیبه‌ای می باف گر بافنده‌ای

  کس ز خلقان تو پیراهن نکرد

  وین نخ پوسیده در سوزن نکرد

  کس نخواهد دیدنت در پشت در

  کس نخواهد خواندنت ز اهل هنر

  بی سر و سامانی از دود و دمی

  غرق در طوفانی از آه و نمی

  کس نخواهد دادنت پشم و کلاف

  کس نخواهد گفت کشمیری بباف

  بس زبر دست ست چرخ کینه‌توز

  پنبه ی خود را در این آتش مسوز

  چون تو نساجی، نخواهد داشت مزد

  دزد شد گیتی، تو نیز از وی بدزد

  خسته کردی زین تنیدن پا و دست

  رو بخواب امروز، فردا نیز هست

  تا نخوردی پشت پایی از جهان

  خویش را زین گوشه گیری وارهان

  گفت آگه نیستی ز اسرار من

  چند خندی بر در و دیوار من؟!

  علم ره بنمودن از حق، پا ز ما

  قدرت و یاری از او، یارا ز ما

  تو به فکر خفتنی در این رباط

  فارغی زین کارگاه و زین بساط

  در تکاپوییم ما در راه دوست

  کارفرما او و کارآگاه اوست

  گر چه اندر کنج عزلت ساکنم

  شور و غوغایی ست اندر باطنم

  دست من بر دستگاه محکمی ست

  هر نخ اندر چشم من ابریشمی است

  کار ما گر سهل و گر دشوار بود

  کارگر می خواست، زیرا کار بود

  صنعت ما پرده‌های ما بس است

  تار ما هم دیبه و هم اطلس است

  ما نمی‌بافیم از بهر فروش

  ما نمی گوییم کاین دیبا بپوش

  عیب ما زین پرده‌ها پوشیده شد

  پرده ی پندار تو پوسیده شد

  گر، درد این پرده، چرخ پرده در

  رخت بر بندم، روم جای دگر

  گر سحر ویران کنند این سقف و بام

  خانه ی دیگر بسازم وقت شام

  گر ز یک کنجم براند روزگار

  گوشه ی دیگر نمایم اختیار

  ما که عمری پرده‌داری کرده‌ایم

  در حوادث، بردباری کرده‌ایم

  گاه جاروبست و گه گرد و نسیم

  کهنه نتوان کرد این عهد قدیم

  ما نمی‌ترسیم از تقدیر و بخت

  آگهیم از عمق این گرداب سخت

  آنکه داد این دوک، ما را رایگان

  پنبه خواهد داد بهر ریسمان

  هست بازاری دگر، ای خواجه تاش

  کاندر آنجا می‌شناسند این قماش

  صد خریدار و هزاران گنج زر

  نیست چون یک دیده ی صاحب نظر

  تو ندیدی پرده ی دیوار را

  چون ببینی پرده ی اسرار را

  خرده می‌گیری همی بر عنکبوت

  خود نداری هیچ جز باد بروت

  ما تمام از ابتدا بافنده‌ایم

  حرفت ما این بود تا زنده‌ایم

  سعی کردیم آنچه فرصت یافتیم

  بافتیم و بافتیم و بافتیم

  پیشه‌ام این ست، گر کم یا زیاد

  من شدم شاگرد و ایام اوستاد

  کار ما اینگونه شد، کار تو چیست؟

  بار ما خالی است، دربار تو چیست؟

  می نهم دامی، شکاری می زنم

  جوله‌ام، هر لحظه تاری می‌تنم

  خانه ی من از غباری چون هباست

  آن سرایی که تو می سازی کجاست؟

  خانه ی من ریخت از باد هوا

  خرمن تو سوخت از برق هوی

  من بری گشتم ز آرام و فراغ

  تو فکندی باد نخوت در دماغ

  ما زدیم این خیمه ی سعی و عمل

  تا بدانی قدر وقت بی بدل

  گر که محکم بود و گر سست این بنا

  از برای ماست، نز بهر شما

  گر به کار خویش می‌پرداختی

  خانه‌ای زین آب و گل می‌ساختی

  می گرفتی گر به همت رشته‌ای

  داشتی در دست خود سر رشته‌ای

  عارفان، از جهل رخ برتافتند

  تار و پودی چند در هم بافتند

  دوختند این ریسمان ها را به هم

  از دراز و کوته و بسیار و کم

  رنگرز شو، تا که در خم هست رنگ

  برق شد فرصت، نمی داند درنگ

  گر بنایی هست باید برفراشت

  ای بسا امروز کان فردا نداشت

  نقد امروز ار ز کف بیرون کنیم

  گر که فردایی نباشد، چون کنیم؟

  عنکبوت، ای دوست، جولای خداست

  چرخه‌اش می گردد، اما بی صداست

  پروین اعتصامی

  پدر آن تیشه که برخاک  تو زد دست اجل

  تیشه ای بـود که شـد  باعـث ویرانـی مـن

  یوسـفـت نـام  نهادند و بـه  گـرگت  دادنــد

  مرگ گرگ توشد، ای یوسف کنعانی مـن

  مـه گردون ادب بـودی و در خـاک شــدی

  خـاک زندان توگشـت، ای مه زنـدانی مـن

  از نـدانسـتن مـن، دزد قـضـا آگـه بــود

  چـو تـو را برد، بخـنـدیـد به نادانـی مـن

  آنـکه در زیر زمین، داد سر و سامانـت

  کاش میخورد غم بی سر و سامانی مـن

  به سر خاک تو رفتم، خط پاکش خواندم

  آه از این خـط که نوشتند به پیشـانی مـن

  رفـتی و روز مـرا تیره تـر از شـب کردی

  بـی تــو در ظـلمتم ای دیــدۀ نــورانی مــن

  بی تو اشک و غم حسرت، همه مهمان منند

  قـدمی رنجه کـن از مـهر، به مهمـانی مـن

  صــفحه  رو  ز انـظار،  نـهان  مـیدارم

  تـا نـخوانند در این صـفحه، پریشانی مـن

  دَهر بسیار چو من سر به گریبـان دیده است

  چـه تـفاوت  کـندش سـر به  گـریبانی  مـن؟

  عضو جمعیت حق گشتـی و دیگر نخوری

  غـم تـنهــایی و مهجـوری و حـیرانـی مـن

  گـل و ریـحـان کــدامین چـمنت بــنمودنـد؟

  کـه شکستی قـفـس، ای مرغ گلستـانی مـن

  مــن کـه قــدر گـهر پــاک تــو مـیدانستم

  ز چـه مـفقود شـدی، ای گـُهر کــانی مـن

  مـن کـه آب تـو ز سـر چـشـمه دل مـیـدادم

  آب و رنگت چه شد، ای لاله نعمانی مـن؟

  من یکی مرغ غزل خوان تو بودم، چه فِتـاد

  که دگـر گـوش نـدادی  به  نواخـوانی مـن؟

  گـنج خود خـواندیم و رفـتی و بگذاشــتیم

  ای عـجب بعد تـو با کیست نگهبـانی مـن؟

  پروین اعتصامی

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت خودرو

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  براهی در، سلیمان دید موری

  که با پای ملخ میکرد زوری

  بزحمت، خویش را هر سو کشیدی

  وزان بار گران، هر دم خمیدی

  ز هر گردی، برون افتادی از راه

  ز هر بادی، پریدی چون پر کاه

  چنان در کار خود، یکرنگ و یکدل

  که کارآگاه، اندر کار مشکل

  چنان بگرفته راه سعی در پیش

  که فارغ گشته از هر کس، جز از خویش

  نه‌اش پروای از پای اوفتادن

  نه‌اش سودای کار از دست دادن

  بتندی گفت کای مسکین نادان

  چرائی فارغ از ملک سلیمان

  مرا در بارگاه عدل، خوانهاست

  بهر خوان سعادت، میهمانهاست

  بیا زین ره، بقصر پادشاهی

  بخور در سفرهٔ ما، هر چه خواهی

  به خار جهل، پای خویش مخراش

  براه نیکبختان، آشنا باش

  ز ما، هم عشرت آموز و هم آرام

  چو ما، هم صبح خوشدل باش و هم شام

  چرا باید چنین خونابه خوردن

  تمام عمر خود را بار بردن

  رهست اینجا و مردم رهگذارند

  مبادا بر سرت پائی گذارند

  مکش بیهوده این بار گران را

  میازار از برای جسم، جان را

  بگفت از سور، کمتر گوی با مور

  که موران را، قناعت خوشتر از سور

  چو اندر لانهٔ خود پادشاهند

  نوال پادشاهان را نخواهند

  برو جائیکه جای چاره‌سازیست

  که ما را از سلیمان، بی نیازیست

  نیفتد با کسی ما را سر و کار

  که خود، هم توشه داریم و هم انبار

  بجای گرم خود، هستیم ایمن

  ز سرمای دی و تاراج بهمن

  چو ما، خود خادم خویشیم و مخدوم

  بحکم کس نمیگردیم محکوم

  مرا امید راحتهاست زین رنج

  من این پای ملخ ندهم بصد گنج

  مرا یک دانهٔ پوسیده خوشتر

  ز دیهیم و خراج هفت کشور

  گرت همواره باید کامکاری

  ز مور آموز رسم بردباری

  مرو راهی که پایت را ببندند

  مکن کاری که هشیاران بخندند

  گه تدبیر، عاقل باش و بینا

  راه امروز را مسپار فردا

  بکوش اندر بهار زندگانی

  که شد پیرایهٔ پیری، جوانی

  حساب خود، نه کم گیر و نه افزون

  منه پای از گلیم خویش بیرون

  اگر زین شهد، کوته‌داری انگشت

  نکوبد هیچ دستی بر سرت مشت

  چه در کار و چه در کار آزمودن

  نباید جز بخود، محتاج بودن

  هر آن موری که زیر پای زوریست

  سلیمانیست، کاندر شکل موریست

  پروین اعتصامی

  شنیدستم که وقت برگریزان

  شد از باد خزان، برگی گریزان

  میان شاخه‌ها خود را نهان داشت

  رخ از تقدیر، پنهان چون توان داشت

  بخود گفتا کازین شاخ تنومند

  قضایم هیچگه نتواند افکند

  سموم فتنه کرد آهنگ تاراج

  ز تنها سر، ز سرها دور شد تاج

  قبای سرخ گل دادند بر باد

  ز مرغان چمن برخاست فریاد

  ز بن برکند گردون بس درختان

  سیه گشت اختر بس نیکبختان

  به یغما رفت گیتی را جوانی

  کرا بود این سعادت جاودانی

  ز نرگس دل، ز نسرین سر شکستند

  ز قمری پا، ز بلبل پر شکستند

  برفت از روی رونق بوستان را

  چه دولت بی گلستان باغبان را

  ز جانسوز اخگری برخاست دودی

  نه تاری ماند زان دیبا، نه پودی

  بخود هر شاخه‌ای لرزید ناگاه

  فتاد آن برگ مسکین بر سر راه

  از آن افتادن بیگه، برآشفت

  نهان با شاخک پژمان چنین گفت

  که پروردی مرا روزی در آغوش

  بروز سختیم کردی فراموش

  نشاندی شاد چون طفلان بمهدم

  زمانی شیردادی، گاه شهدم

  بخاک افتادنم روزی چرا بود

  نه آخر دایه‌ام باد صبا بود

  هنوز از شکر نیکیهات شادم

  چرا بی موجبی دادی به بادم

  هنرهای تو نیرومندیم داد

  ره و رسم خوشت، خورسندیم داد

  گمان میکردم ای یار دلارای

  که از سعی تو باشم پای بر جای

  چرا پژمرده گشت این چهر شاداب

  چه شد کز من گرفتی رونق و آب

  بیاد رنج روز تنگدستی

  خوشست از زیردستان سرپرستی

  نمودی همسر خوبان با غم

  ز طیب گل، بیاکندی دماغم

  کنون بگسستیم پیوند یاری

  ز خورشید و ز باران بهاری

  دمی کاز باد فروردین شکفتم

  بدامان تو روزی چند خفتم

  نسیمی دلکشم آهسته بنشاند

  مرا بر تن، حریر سبز پوشاند

  من آنگه خرم و فیروز بودم

  نخستین مژدهٔ نوروز بودم

  نویدی داد هر مرغی ز کارم

  گهرها کرد هر ابری نثارم

  گرفتم داشتم فرخنده نامی

  چه حاصل، زیستم صبحی و شامی

  بگفتا بس نماند برگ بر شاخ

  حوادث را بود سر پنجه گستاخ

  چو شاهین قضا را تیز شد چنگ

  نه از صلحت رسد سودی نه از چنگ

  چو ماند شبرو ایام بیدار

  نه مست اندر امان باشد، نه هشیار

  جهان را هر دم آئینی و رائی است

  چمن را هم سموم و هم صبائی است

  ترا از شاخکی کوته فکندند

  ولیک از بس درختان ریشه کندند

  تو از تیر سپهر ار باختی رنگ

  مرا نیز افکند دست جهان سنگ

  نخواهد ماند کس دائم بیک حال

  گل پارین نخواهد رست امسال

  ندارد عهد گیتی استواری

  چه خواهی کرد غیر از سازگاری

  ستمکاری، نخست آئین گرگست

  چه داند بره کوچک یا بزرگست

  تو همچون نقطه، درمانی درین کار

  که چون میگردد این فیروزه پرگار

  نه تنها بر تو زد گردون شبیخون

  مرا نیز از دل و دامن چکد خون

  جهانی سوخت ز اسیب تگرگی

  چه غم کاز شاخکی افتاد برگی

  چو تیغ مهرگانی بر ستیزد

  ز شاخ و برگ، خون ناب ریزد

  بساط باغ را بی گل صفا نیست

  تو برگی، برگ را چندان بها نیست

  چو گل یکهفته ماند و لاله یکروز

  نزیبد چون توئی را ناله و سوز

  چو آن گنجینه گلشن را شد از دست

  چه غم گر برگ خشکی نیست یا هست

  مرا از خویشتن برتر مپندار

  تو بشکستی، مرا بشکست بازار

  کجا گردن فرازد شاخساری

  که بر سر نیستش برگی و باری

  نماند بر بلندی هیچ خودخواه

  درافتد چون تو روزی بر گذرگاه

  پروین اعتصامی

  به ماه دی، گلستان گفت با برف

  که ما را چند حیران میگذاری

  بسی باریده‌ای بر گلشن و راغ

  چه خواهد بود گر زین پس نباری

  بسی گلبن، کفن پوشید از تو

  بسی کردی بخوبان سوگواری

  شکستی هر چه را، دیگر نپیوست

  زدی هر زخم، گشت آن زخم کاری

  هزاران غنچه نشکفته بردی

  نوید برگ سبزی هم نیاری

  چو گستردی بساط دشمنی را

  هزاران دوست را کردی فراری

  بگفت ای دوست، مهر از کینه بشناس

  ز ما ناید بجز تیمارخواری

  هزاران راز بود اندر دل خاک

  چه کردستیم ما جز رازداری

  بهر بی توشه ساز و برگ دادم

  نکردم هیچگه ناسازگاری

  بهار از دکهٔ من حله گیرد

  شکوفه باشد از من یادگاری

  من آموزم درختان کهن را

  گهی سرسبزی و گه میوه‌داری

  مرا هر سال، گردون میفرستد

  به گلزار از پی آموزگاری

  چمن یکسر نگارستان شد از من

  چرا نقش بد از من مینگاری

  به گل گفتم رموز دلفریبی

  به بلبل، داستان دوستاری

  ز من، گلهای نوروزی شب و روز

  فرا گیرند درس کامکاری

  چو من گنجور باغ و بوستانم

  درین گنجینه داری هر چه داری

  مرا با خود ودیعتهاست پنهان

  ز دوران بدین بی اعتباری

  هزاران گنج را گشتم نگهبان

  بدین بی پائی و ناپایداری

  دل و دامن نیالودم به پستی

  بری بودم ز ننگ بد شعاری

  سپیدم زان سبب کردن در بر

  که باشد جامهٔ پرهیزکاری

  قضا بس کار بشمرد و بمن داد

  هزاران کار کردم گر شماری

  برای خواب سرو و لاله و گل

  چه شبها کرده‌ام شب زنده‌داری

  به خیری گفتم اندر وقت سرما

  که میل خواب داری؟ گفت آری

  به بلبل گفتم اندر لانه بنشین

  که ایمن باشی از باز شکاری

  چو نسرین اوفتاد از پای، گفتم

  که باید صبر کرد و بردباری

  شکستم لاله را ساغر، که دیگر

  ننوشد می بوقت هوشیاری

  فشردم نرگس مخمور را گوش

  که تا بیرون کند از سر خماری

  چو سوسن خسته شد گفتم چه خواهی

  بگفت ار راست باید گفت، یاری

  ز برف آماده گشت آب گوارا

  گوارائی رسد زین ناگواری

  بهار از سردی من یافت گرمی

  منش دادم کلاه شهریاری

  نه گندم داشت برزیگر، نه خرمن

  نمیکردیم گر ما پرده‌داری

  اگر یکسال گردد خشک‌سالی

  زبونی باشد و بد روزگاری

  از این پس، باغبان آید به گلشن

  مرا بگذشت وقت آبیاری

  روان آید به جسم، این مردگانرا

  ز باران و ز باد نو بهاری

  درختان، برگ و گل آرند یکسر

  بدل بر فربهی گردد نزاری

  بچهر سرخ گل، روشن کنی چشم

  نه بیهوده است این چشم انتظاری

  نثارم گل، ره آوردم بهار است

  ره‌آورد مرا هرگز نیاری

  عروس هستی از من یافت زیور

  تو اکنون از منش کن خواستگاری

  خبر ده بر خداوندان نعمت

  که ما کردیم این خدمتگذاری

  پروین اعتصامی

  ای خوش از تن کوچ کردن، خانه در جان داشتن

  روی مانند پری از خلق پنهان داشتن

  همچو عیسی بی پر و بی بال بر گردون شدن

  همچو ابراهیم در آتش گلستان داشتن

  کشتی صبر اندرین دریا افکندن چو نوح

  دیده و دل فارغ از آشوب طوفان داشتن

  در هجوم ترکتازان و کمانداران عشق

  سینه‌ای آماده بهر تیرباران داشتن

  روشنی دادن دل تاریک را با نور علم

  در دل شب، پرتو خورشید رخشان داشتن

  همچو پاکان، گنج در کنج قناعت یافتن

  مور قانع بودن و ملک سلیمان داشتن

  پروین اعتصامی

   

  کلمات کلیدی : از براهی برزگری « پیکر ( (دانشگاه (س) ) » اخلاق » و ، ؛ ؟ ؟ او آئین آئینی آب آب بیاد آب رونقی آبیاری روان آتش آخر آراستی گه آرام آرام چو آرامگاه آرمیدن آرند آری به آزمودن نباید آشتیانی آشنا آشناست خوابگه آشوب آشیانه پرواز آغوش آغوش بروز آماده آمد آموز آموز با آموز تا آموز رام آموز شو آموز مندیش آموزم آموزگار؟ کار آموزگاری چمن آن آنان آنجا آنها آنچنانکه آنچه آنگه آه آهسته آهنگ آور آوردم آورند اما آکاایران آگاهی آگـه آگه آید آیند آینده ابتدا ابتلاست ما ابراهیم ابری ابریشمی ابوالفتح اجازه اجتماعی اجل تیشه احترام احساسات اختر اختیار ما اخلاق اخلاقی اخگری ادامه ادب ادبی ادبیات ار ارتباط ارجمند ارزنده‌ای دیبه‌ای از ازدواج اساس اسباب است است است « است ای است تار است ترا است ره‌آورد است ما است مادر است چـه است چمن است کار است شاعران است، استاد استادان استعداد استفاده استقبال استواری چه اسرار اسفند اسیب اش اشرافی اشعار اشعار پیش اشعارش اشعاری اشک اصلاح اصلی اطلس اعتباری هزاران اعتصام اعتصامی اعتصامی اعتصامی ای اعتصامی به اعتصامی شنیدستم اعتصامی پدر اعتصامی و اعتصامی پروین اعتصامی کاهلی اعتقادات اعلامیه اغنیاست پیشه اغنیای افتاد افتاد نیمه افتادن افتادنم افتاده، افتادی افتخارات افزار افزون منه افکند افکند سموم افکندن اقبال البته التحصیل التحصیلی التحصیلی در الشعرای الله الملک اما امان امروز امروز، امسال ندارد امید انبار بجای انتظاری نثارم انداخته جز اندر اندرین انسانی انـظار،  انوری انگشت نکوبد انگلیسی اهدا اهل اهمیت او او، اوست نخستین اوست گر اوستاد کار اوضاع اوفتاد اوفتادن نه‌اش اولین اکبر اکنون ای ایام ایران ایرانی ایم مرد ایم، ایمن ایمن ز این اینجا اینگونه با باختی باد باد ز بادم هنرهای بادی، بار باران بارگاه باری نماند باریده‌ای باریکتر زیر باز بازار کجا بازاری بازدید بازی باش باش ز باشد باشد مهمتر باشد، باشم باشی باشید پروین باطنم دست باعث باعـث باغ باغبان باف بافتند دوختند بافتیم بافتیم پیشه‌ام بافنده‌ای کس بافنده‌ایم حرفت بال بالا، بالاتر بالین بام خانه بانویی باور باید بباف بس ببندند مکن ببینی بجز بحث بخت آگهیم بخش بخـنـدیـد بخندند گه بخواب بخواند بخوبان بخود، بد بدانی بدروی کار بدزد خسته بدل گر بدین بر بر که برآشفت نهان برادرش براند برای برایش برتافتند تار برتر برخاست برخاستی کار برخاک  برخی برد برد، بردباری بردباری شکستم بردباری مرو بردن رهست بردی نوید برزیگر، برف برف که برفراشت ای برق بره بروت ما برون برپا برکند برگ برگ، برگریزان شد برگزاری برگی برگی چو برگی، بری بزرگ بزرگان بزرگست تو بس بسا بسازم بساط بساط در بست بستر بستری بسته بسراید بسیار بسیاری بشمرد بشناس ز بشکست بشکستی، بصد بعد بعضی بعنوان بــنمودنـد؟ کـه بــود چـو بـه  بـود بـودی بقصر بلبل بلبل، بلندی بمن بمهدم زمانی بن بنا بنا از بنام بنایی بندباز پست بندم، بنشاند مرا بنشین که بنمودن به به  بها بهار بهاری درختان، بهاری دمی بهر بهمن چو بود بود صنعت بود نه بود هنوز بود کارگر بود اعتصام بودم بودم نخستین بودم نویدی بودم، بودن بودن هر بودند بوستان بوستانم درین بوقت بپردازد او بپوش عیب بگذارد بگذاشــتیم ای بگذشت بگرفته بگسستیم بی بیاندوزد هر بیاکندی بیت بیدار نه بیرون بیرون اگر بیست بیش بیشتر بیماری بین از بینا راه بیهوده بیوگرافی بیک بیگانه بیگه، تا تاج قبای تار تار، تاراج تاراج ز تاری تاریخ تاریک تاش کاندر تافت تبریز تبه تجربه تحصیلات تحصیلات پروین تحصیلی تدبیر، تدریس ترا، تربیت ترتیب ترجیح ترکتازان تشخیص تشویق تعلیم تغییر تـر تــو تـفاوت  تـنهــایی تـو تقدیر تقدیر، تقوی تلاشها تمام تمرین تمهید تن تن، تند تندرست عنکبوتی تنها تنهایی تنومند قضایم تنگدستی خوشست تنی تنیدن تهران تو تو بسی توئی توان توانائی تواند توانست توجه توشد، توشه توگشـت، تکاپوییم تگرگی چه تیر تیرباران تیره تیرگیست بی تیز تیشه تیغ تیمارخواری هزاران ثروتمندان ثمره جا جائیکه جاروبست جاروبش جامهٔ جان جانسوز جاودانی ز جای جای چرا جدائی جز جسم، جشن جمع جمعیت جمله جهان جهان خویش جهل جهل، جوار جوانی حساب جوانی کرا جولا، جولای جوی حاصل، حاضر حال حال گل حالیه حاوی حتی حد حد، حدی حرف حرکات حریر حساب حسرت، حصبه حضرت حـیرانـی حق حق، حقوق حقیقت حقیقی حله حوادث، حیران خادم خار خاص خاطره خالی خام کاردانان، خان خانم خانه خانه‌ای که خانواده خانوادگی خاک خاک چه خبر خبران خبری خداست خداست چرخه‌اش خداوندان خدمات خدمت خدمتگذاری پروین خراب نقش خرابی خراج خرداد خرم خرمن نمیکردیم خریدار خزان، خزست کی خسته خشکی خشک‌سالی زبونی خط خط طرح خـاک خـط خـواندیم خفتم نسیمی خفتنی خلاق خلق خلقان خم خماری چو خمیدی ز خندی خو خواب خواب قسمت خواجه خواست، خواستگاری خبر خوان خواند خواندم آه خواندن خواندنت خواندند خوانهاست بهر خوانیم خواهد خواهی خواهی به خواهی بگفت خوبان خود خود، خودخواه درافتد خودرو خودش خوردن خوردن تمام خورسندیم خورشید خوش خوشت، خوشتر خوشتر ز خوشدل خون خون جهانی خونابه خویش خویش نه‌اش خویشتن خویشیم خُرد خیری خیمه دائم داد داد ره داد شروع داد هزاران داد گمان داد، دادم دادم نکردم دادن دادن بتندی دادنت دادند دادنــد مرگ داده دادی دار دارای دارد پروین دارد شعر داروی داری داری مرا داری؟ داریم داستان داستانهای داشت داشت داشت بخود داشت رخ داشتم داشتن در داشتن روشنی داشتن روی داشتن همچو داشتن پروین داشتن کشتی دام دامن دامی، داند دانست دانستن دانستند دانشسرای دانشمندان دانشمندانی دانه هنگام دانهٔ دایه‌ام دختر دخترش دختری در در رخت در کس در، دراز درافتادی، دربار درباره درجه درختان درختان سیه درد درس درست درمان درمانی درمی درنگ گر درگیر دریا درین دزد دست دست رو دست چه دستان دستگاه دستی دشمنی دشوار دعوت دل دل، دلارای که دلان دلفریبی به دلکشم دم دماغ ما دماغم کنون دمی غرق دنیای ده دهان درس دهخدا دهد دهنده دو دوازده دود دودی نه دور دوران دورتر، دوست دوست کارفرما دوست، دوستاری ز دوستان دوستداران دوستی دوشیزه دولت دوم دوک، دکهٔ دگر گر دگر، دگـر دی دی، دیبا دیبا، دیبه دید دیدن دیدنت دیده دیــدۀ دیهیم دیوار دیوان دیوانش دیوانی دیگر دیگر ننوشد دیگران دیگری را را بگفت را خرده را ز را میازار را هزاران را چه را چون را گهی را، رائی راحتهاست راز رازداری بهر راست راست مدت راغ چه راه راه از راه ز راهی رای صاعقه رایگان پنبه رباط فارغی رخ رخشان رخشنده رست رسد رسم رسید رشته‌ای داشتی رشته‌ای عارفان، رشتی رضا رضایت رفت رفتار رفتم، رفـتی رموز رمیدن رنج رنج من رنجه رنجور، رنگ برق رنگ مرا رنگت ره ره، رهگذارند مبادا رو  روحیه روز روز فرا روزهای روزگار روزگار دوک روزگار گوشه روزگاری از روزی روشن روم رونق روی ریخت ریزد بساط ریسمان ریسمان هست ریشه ریـحـان ز زان زبان زبر زخم زخم، زد زده زدیم زر نیست زمان زمانه رام زمانی زمستان زمین، زمینه زن زنان زندان زنده‌ایم سعی زنده‌داری به زندگانی که زندگی زندگینامه زنـدانی زنم جوله‌ام، زنند گه زنی، زوری بزحمت، زوریست سلیمانیست، زیاد زیاد من زیادی زیباترین زیر زیرا زیردستان زیستم زین زیور تو سادگی ساز سازگاری ستمکاری، سازی ساغر، سال سال، ساله سالگی سامانـت کاش سامانی سان ساکت ساکنم شور سایت سبب سبز سبزی ست ست هر ست کوها ست، ست؟ آسمان، ستایش ستم ستمگر ستمگران ستودند ستیزد ز سحر سخت آنکه سختیم سخن سخنرانی سر سر، سرایش سرایی سربلند ساده سرت سرخ سرد سردی سرسبزی سرسری سرما که سرمای سرها سرو سرودن سروده سرپرستی نمودی سست سست خسته سعادت سعادت، سعی سعید سـر سفرهٔ سقف سلیمان سلیمان مرا سلیمان، سمور سموم سن سنگ سنگ نخواهد سه سه معمولا سهل سهو سو سوادی سوخت سوداگری سودای سودهاست وندرین سودی سور چو سور، سوز چو سوزن سوسن سوم سوگواری شکستی سپاس سپردند سپهر سکوت سینه شاخ شاخ حوادث شاخساری که شاخه‌ای شاخه‌ها شاخک شاخکی شاد شاداب چه شادم چرا شاعر شاعر  شاعران شاعرانه شاعری شام چرا شام گر شامل شامی بگفتا شانزدهم شاهین شاگرد شاگردان شایسته شب شب، شبرو شبها شبی شبیخون مرا شخصی شد شد در شد پرده شد گر، شد مردم شد، شدم شدن شدن همچو شدند شده شده اندر شده این شدی شرق شعاری سپیدم شعر شعر پروین شعرهایش شعری شعوری شـب شـد  شـدی، شــدی خـاک شما شما گر شمار شمار این شماری برای شماست … هر شمسی شهد، شهدم بخاک شهر شهریاری نه شو، شود شوهر شوهرش شکاری شکاری چو شکر شکستند برفت شکستند ز شکستی شکفتم بدامان شکل شیردادی، شیوه صاحب صبا صبائی صبح صبحی صبر صبور صد صداست پروین صداست … گفت صـفحه، صفا صفات صفحات صلحت صید، ضعف طبقات طرحی طفلان طلا طوفان طوفانی طی طیب طینت ظـلمتم عاقل عالی عباس عبور عدل، عزلت عزیز عشرت عشق سینه‌ای عطسه‌ای عـجب عفیف عقیده علاقه علامهء علم علم در علمی علی عمر عمری عمق عمل عمل تا عنکبوت خود عهد عیسی غباری غزل غلط گفت غم غم ز غنچه غنی غوغایی غیر فارسی فارغ فتنه فراری بگفت فراز ساعتی فرازد فراغ تو فراموش نشاندی فراوان فراوانی فربهی فرخنده فرخی فرد فردا فردا بکوش فردایی فردوسی فرزند فرستادند فرصت فرصت، فرمائید فرهنگ فرهنگی فرو فروتن فروتنی فروردین فروش ما فریاد ز فریفته فضایل فقرا فقط فهمیده فِتـاد که فکر فکندند ولیک فکندی فیروز فیروزه قافیه قانع قبلی قبول قدر قدردانی قدم قدیم قدیم ما قرار قرارگیری قزوینی قسمتهای قصیده قضا قطعه قطوری قـضـا قــدر قـفـس، قم قماش صد قمری قناعت قیمت لابه لاله لانه لانهٔ لای لحظه لرزید لطیف لیاقت ما ما تو ما قدرت ما، مادرش ماست تیره ماست، ماند مانند ماه متاسفانه متانت متوجه متولد مثلث مثنوی مجسم مجلس مجله مجموعه محبت محتاج محجوب محنت محکم محکمی محکوم مرا محیط مخالف مختلف مختلفی مخدوم بحکم مخراش براه مخمور مدال مدالی مداوای مدبر مدتی مدرسه مدیر مذمت مرا مراجعه مراسمی مربوط مرد مردم مردگانرا ز مردی مرغ مرغان مرغک مرغی مرمت مرگ مرگش مزار مزارش مزد دزد مزمن مسائل مست مستفیذ مستمر مسوز چون مسپار مسکین مشت چه مشکل مشکل چنان مشکلاتی مطالب مطالبی مطالعات مطالعه معاشرت معاصر معالج معایب معروف معصومه معلم معلوم معلومات معماری معموره معیوبش مـرا مــن بی مـفقود مـن آنـکه مـن از مـن به مـن دَهر مـن رفـتی مـن صــفحه  مـن مــن مـن مـن مـن مـه مـن گـل مـن یوسـفـت مـن، مـن؟ عضو مـن؟ من مـن؟ پروین مـن؟ گـنج مـهر، مـیدارم تـا مـیدانستم ز مـیـدادم آب مقاله مقام مقامی مقدار، ملالت ملخ ملک ملکه ممتاز ممکن من من چرا من چند من، من؟ علم منتشر منحصر منش منند قـدمی منوچهری مه مهارت مهجـوری مهر مهربان مهرگانی مهمان مهمـانی مهمی مهندس مو موجبی مور مور که موران مورد موری موری که موریست پروین مولوی مُرغک مپندار تو مژدهٔ مکان می میان میخورد میفرستد به میل مینگاری به میهمانهاست بیا میوه‌داری مرا میکرد میکردم میگذاری بسی میگردد می‌تنم خانه می‌ساختی می می‌شناسند می‌پخت می‌پرداختی خانه‌ای می‌گیری ناب نادان چرائی نادانـی ناسازگاری بهار ناصرخسرو ناله نام نامناسب نامی نامی چه ناپایداری دل ناگاه فتاد ناگهان ناگواری بهار ناید نباری بسی نباشد، نتوان نتواند نثارم گرفتم نخ نخست نخستین نخواهد نخواهند برو نخوت نخوردی نخوری غـم نداری نداشت نقد ندهم ندیدی نرگس نز نزاری بچهر نزد نزدیکتر پرده نساجی، نسازد نسبت نسرین نسیم کهنه نشان نشانه نشناخته پشت نشکفته نشیب نصر نطق نظامی نظر نظر تو نعمانی نعمت که نـام  نـخوانند نـدادی  نـدانسـتن نــورانی نـهان  نفیسی نقش نقشی نقطه، نماند نماید نمایم نماینده نمی نمی کس نمیگردیم نمی‌بافیم نمی‌بیند نمی‌ترسیم ننگ نه نه دایره نه زاویه نه بر نهادند نهان نهان ریسمان نهم نو نواخـوانی نوجوانی نوح دیده نور نوروز نوروزی نوشتند نویسندگان نپذیرفت نپیوست زدی نکته نکرد وین نکرد کس نکرد گفته نگارستان نگه نگهبان بدین نگهبـانی نیاری عروس نیاری چو نیازیست نیفتد نیالودم نیامد نیرومندیم نیز نیست نیست تو نیست چو نیستش نیستی نیک نیکبختان به نیکبختان، نیکو نیکیهات ها های هایی هباست آن هجری هجوم هر هرگز هزار هزاران هست هست تا هست مرا هست، هستی هستیم هشیار جهان هشیاران هفت هفته هم هم از همان همت همراه همسر همه همواره همچون همی همین هنر بی هنرش هنگامیکه هوا خرمن هوشیاری فشردم هوی من هیچ هیچگه و وارهان گفت ودیعتهاست ورود وزارت وزن وزیر وضع وقت ولی ولیعهد وی ویخت ویران ویرانـی ویرانه‌ای پایه ویژه پا پا، پائی پادشاهان پادشاهند نوال پادشاهی بخور پارین پاک پاکان، پاکدامن پاکش پای پای، پایت پایدار پایی پدر پدرش پر پرتو پرتگاه پرداخته پرده پرده، پرده‌داری پرده‌داری اگر پرده‌ها پرده‌های پرهیزکاری قضا پروای پروردی پرورش پروین پروین مادرش پروین پروین پروین یوسف پروین یکی پرگار پرگار نه پری پریدن پریدی پریشانی پزشک پس پس، پستی بری پسر پسر این پسند اوستاد پشت پشم پــاک پنج پنجاه پنجم پنجه پند پندار پنهان پنهان ز پودهاست پای پودی پودی بخود پوسیده پوشاند من پوشید پوشیده پژمان پژمرده پی پیدا پیداست پیراهن پیرایهٔ پیری، پیش پیش که پیشـانی پیشنهاد پیشه پیوند پیگیر چاره چاره‌سازیست که چالاک چاپ چاپخانه چرا چرخ چرخید چشم چشم نه چـشـمه چـمنت چـه چمن چمیدن چند چندان چندین چنگ نه چنگ چو چنین چه چهار چهارده چهر چو چون چوگان چکد چگونه چیز چیست؟ بار چیست؟ می کار کار که کار گوشه کارآگاه کارآگاه، کارست کارم گهرها کارگاه کارگاه کس کاری کاری هزاران کاز کازین کالسکه کامکاری ز کامکاری چو کان کاندر کاه می کاه چنان کاهل کای کاین کتاب کتابخانه کتابدار کتابداری کتابداری پروین کتابها کجاست؟ خانه کدام کرد کرد کرد سخنرانی کرد گاهی کردستیم کردم کردن کردن، کردند کردند کردنها کرده کرده، کرده‌ام کرده‌ایم در کرده‌ایم گاه کردی کردی بـی کردی، کردیم کز کس کس، کسب کسی کشمیری کشور گرت کشی کشیدی وزان کــانی کــدامین کـن کـندش کـه کف کفن کلاس کلاف کس کلام فکرها کلاه کلمات کم کم رنگرز کمانداران کمتر کمک کمی کمین رشته‌ها کن کنار کنج کنجم کند کندند تو کنعانی کنند کنند تا کنند؟ می کنند؟ هیچ کنندگان کنونی) کنی کنیم گر کنیم؟ عنکبوت، که کهن کوبان کوتاه کوتاهی کوته کوته‌داری کودکانه؟ در کودکی کوه کوچ کوچک کوچکش کی کیست کینه کینه‌توز پنبه گاه گذارند مکش گذرگاه پروین گذشت گذشت نوبت گذشته گر گران گران، گرد گرداب گردد گردد، گردن گردون گردی، گرفتی گرم گرمی منش گرگ گرگست چه گریبـان گریزان میان گستاخ چو گسترده گستردی گشت گشتـی گشتم گشته گـرگت  گـریبانی  گـهر گـوش گـُهر گفت گفت که گفت» همه گفت، گفتا گفتم گفتم که گفته گفتگو گل گل چه گل، گلبن، گلزار گلستان گلستـانی گلشن گلشن مرا گلهای گلیم گنج گنج مرا گنجور گنجینه گندم گه گهی گوارا گوارائی گوش گوش که گوشه گوشه‌ای گونه گوهای گوهر گوی گویی گوییم گیتی گیتی، گیر گیرد شکوفه گیرند گیری ی یا یاد یادگاری من یادگیری یار یارا یاری یاری ز یازده یافت یافتن یافتن مور یافتند یافتیم بافتیم یعنی یغما یوسف یک یکدل که یکرنگ یکروز نزیبد یکسال یکسر یکسر بدل یکهفته یکی – …

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “پروین اعتصامی”

  دیدگاه ها بسته شده اند.