پونه

پونه

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • پونه
 •  

  پونه

  پونه

  از گیاهان خانواده نعناعیان و نام‌های دیگر آن گیاه پشه و سبزی پودینگ است. گیاهی است از سرده نعناع و تیره لب گلی‌ها و له شده برگ‌های آن عطر نعناع دارد. مصارف شناخته شده آن در آشپزی و شیرینی پزی و در طب سنتی بعنوان آرامبخش و مسکن و نیز در سقط جنین بکار می‌رود. اسانس آن در صنعت عطر سازی کاربرد دارد و دارای ماده سمی پولِگون∗ است.

  کاربرد در آشپزی و پزشکی

  در یونان باستان و در روم قدیم کاربرد داشته و یونانیان برای معطر کردن شراب از آن استفاده می‌کردند. در کتاب آشپزی رومیان (اِپیسوس)∗ این گیاه را به همراه پونه کوهی و انجدان رومی و گشنیز در بسیاری از دستورهای غذائی بکار می‌بردند. امروزه مصرف کمی در آشپزی دارد.

  هر چند روغن آن بسیار سمی است، اما مصرف این گیاه بصورت تازه و خشک متداول است. مهاجرین اولیه در آمریکا از پودر خشک شده آن برای دفع حشرات استفاده می‌کردند. در تاریخچه انجمن سلطنتی لندن خاطرنشان شده‌است که این انجمن استفاده از پونه را برای کشتن مار زنگی پیشنهاد داده‌است.

  مصرف داروئی آن بیشتر برای خاصیت آرامبخشی و رفع سوءهاضمه و روان‌کننده عادت ماهانه، و گاهی برای تسریع سقط جنین بوده‌است. همچنین کاهش نفخ معده را نیز، از خواص آن ذکر می‌کنند.[۵] دم کرده برگ و گل آن در دل‌درد∗ و آنفلوآنزا مؤثر است.

  خواص پونه

  خواص پونه

  پونۀ کوهی بی‌اشتهایی و ضعف معده را هم از بین می‌برد و سکسکه را تسکین می‌دهد. پونه که زداینده و باز کننده و نرم‌کننده مواد صفرایی و سودایی است.

  از خانواده نعناع است و ترکیب اصلی موجود در این گیاه، اسانس روغنی فرار یا روغن منتول است. به علاوه در اعضای این گیاه مقداری تانن، مواد رزینی و قند نیز وجود دارد و حاوی مقدار زیادی ویتامین است.

  در فصل گرما می‌روید، اما سایه روشن را بهتر می‌تواند تحمل کند.

  این گیاه در خاک‌های مرطوب و غنی از مواد آلی مانند کود برگ به خوبی رشد می‌کند. با گیاه پونه می‌توان یک دم کردهٔ گیاهی فوق العاده تهیه نمود. برای تهیهٔ یک فنجان دم کردهٔ این گیاه، یک قاشق غذاخوری سرخالی از برگ یا گل پونهٔ تازه و یا یک قاشق چای خوری برگ پونه خشک شده را در چای صاف کن درون یک لیوان ریخته و یک فنجان آب در حال جوش را روی آن بریزید. اجازه دهید مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد و رنگ چای در بیاید. اگر دوست داشتید می‌توانید آن را کمی شیرین کنید.

  برگ‌ها و گل‌های پونه و همچنین ساقه‌های آن می‌توانند جایگزین مناسبی برای بسیاری از آنتی بیوتیک‌ها باشند. این گیاه همچنین بادشکن، معرق، مدر و محرک نیز می‌باشد.

  از دم کردهٔ این گیاه برای درمان سرماخوردگی، زکام، سردرد‌ها، مشکلات گوارشی، کم کردن تب خفیف، تسکین گلودرد و برای بهبود نفخ شکم، حالت تهوع، و بی‌خوابی استفاده می‌شود.

  آن را به عنوان تحریک کننده تولید صفرا نیز می‌شناسند.

  تزریق عصارهٔ آن به موش‌های آزمایشگاهی نشان داد که این گیاه دارای خواص آرام بخشی خوبی است.

  عصارهٔ آن دارای خاصیت تسکین دهندهٔ درد نیز می‌باشد.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت دلار

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  در محیط آزمایشگاه دیده شد که عصارهٔ پونه در مقابل ویروس تب خال، ویروس آنفلوآنزا، بیماری نیوکاسل و ویروس‌های مختلف دیگر فعال است.

  به گفته ابو علی سینا تندی و تلخی که دارد بسیار نرم‌کننده است و بویژه نوع کوهی در نرمش دادن موثر‌تر از جویباری است. خون را به سوی پوست می‌کشد و قرحه‌آور است. عرق ریز است و بسیار گرمی‌بخش. مواد را از ژرفای تن جذب می‌کند. تکه‌کننده و خشکاننده و گرم‌کننده است.

  هر نوع آن و بویژه پونۀ کوهی بی‌اشتهایی و ضعف معده را هم از بین می‌برد و سکسکه را تسکین می‌دهد. پونه که زداینده و باز کننده و نرم‌کننده مواد صفرایی و سودایی است، خودش و آب‌پزش در علاج یرقان مفید است. اگر بیمار یرقانی خود را با آب پز و پونۀ کوهی شستشو دهد عرق کند و سود بیند و اگر پونه را با انجیر خورند داروی استسقا است.

  فواید پونه ، خاصیت پونه

  فواید پونه

  از دسته سبزیجات با طبیعت گرم و خشک است که مصرف زیادی در بین خانواده های ایرانی دارد. دم کرده این سبزی برای درمان اسهال بسیار مفید است. پونه برای رفع عصبانیت خوب است و همچنین خاصیت اشتها آوری دارد و به هضم غذا نیز کمک میکند. برای درمان واریس خوردن پونه توصیه میشود.

  – دم‎کرده اش برای سرفه‎های مداوم و آسم مفید می‎باشد. 3 گرم در 100 سی‎سی آب جوش ده دقیقه دم کرده، روزی 3 استکان میل شود.

  – برای تقویت لثه با سوخته پونه مسواک کنید.

  – کسانی که غش می‎کنند آن را استشمام کنند زیرا بوی آن مفید است.

  – یک نسخه برای سوءهاضمه برگ نعناع 3 گرم + برگ آویشن 4 گرم + برگ پونه 3 گرم در 300 سی‎سی آب جوشانده بالای غذا یک فنجان میل شود.

  – یک چای برای تقویت نیروی جنسی : پونه 30 گرم + مرزه 30 گرم + زعفران 1 گرم + فلفل هندی (سیاه) 3 گرم + فلفل سفید 3 گرم + فلفل قرمز 3 گرم آسیاب کرده مخلوط نموده هر دفعه 5 گرم در یک فلاکس ریخته سپس به اندازه 2 لیوان آب جوش در فلاکس ریخته تا شب به 3 نوبت محتوی میل شود.

  – برای رفع لکه‎های پوست برگ تازه آن را له کرده به‎صورت ضماد روی پوست بگذارید.

  – برای دور شدن حشرات آن را بکوبید و بگذارید بوی آن در فضا پخش شود.

  – بوئییدن آن مقوی قلب است.

  – خوردن زیادش برای معده خوب نیست.

  – کسانی که کرم کدو دارند پونه با عسل و کمی نمک مخلوط نموده قبل از غذا میل کنند.

  – جهت رفع خارش دستگاه تناسلی با دم‎کرده اش شستشو دهید 30 گرم در یک لیتر آب.

  – کسانی که ضعف اعصاب دارند و دوست ندارند از داروی خوردنی استفاده کنند می‎توانند 200 گرم پونه را در یک لیتر آب بجوشانند در حمام با اسفنج روی بدن بمالند و یا این که نیم کیلو پونه را در 5 لیتر آب بجوشانند در وان ریخته در آب آن به مدت 15 دقیقه استراحت کنند.

  – متعادل کننده و منظم کننده عادت ماهانه می‎باشد.

  – کسانی که تنگی نفس دارند بوییدن پونه برای آن‎ها مفید است.

  – برای درمان ورمی که در اثر سرمازدگی به وجود آمده است پونه با کنجد مخلوط کرده در محل ورم بمالید.

  – خانم‎های آبستن زیاد پونه نخورند چون باعث سقط جنین می‎شود.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت سکه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  خاصیت پونه

  – برای سرفه و سرفه‎های پی‎درپی 40 گرم پو نه کوهی را در یک لیتر آب به مدت 15 دقیقه دم کنید بعد روزی 3 فنجان میل شود.

  – برای درد مفاصل که در اثر نقرس می‎باشد ضماد آن را به مدت 2 ساعت روی مفاصل بگذارید.

  – برای بیماری استسقاء مفید است.

  – ضد بلغم است.

  – روغنش از چین و چروک صورت جلوگیری می‎کند.

  طرز تهیه روغن پونه : پونه تازه را در روغن مایع خیسانده مقابل آفتاب می‎گذاریم تا آب آن تبخیر شود یا این که کمی حرارت می‎دهیم در ظروف سربسته نگذارید چون اسانس آن عوض می‎شود سپس صاف کرده روغن را روی صورت می‎گذاریم.

  – ضد سودا است.

  – برای قاعدگی‎های دردناک از آن بصورت دم کرده، استفاده کنید.

  – برای از بین خارش و سیاهی پوست روغنش را به پوست بمالید.

  – برای از بین بردن کک مک صورت پونه تازه را در سرکه ریخته سپس صاف نموده با احتیاط به پوست بمالید. طرزتهیه: پونه تازه خرد شده 200 گرم + سرکه 250 گرم + روغن بادام تلخ 50 گرم مخلوط نموده چند روز در آفتاب بگذارید، سپس صاف نموده از روغن استفاده نمایید.

  – خالو‎اش نوعی پونه است که در گیلان می‎روید. خوردن خام و یا دم‎کرده آن یک داروی خوب برای بی‎اختیاری ادرار می‎باشد در ضمن ضدعفونی‎کننده مجاری ادرار و رحم می‎باشد.

  – کسانی که رنگ رخسار آن‎ها زرد گشته است با جوشانده آن صورت را شستشو دهند.

  – برای تسکین درد سیاتیک پونه تازه را کوبیده در محل درد به‎صورت ضماد بگذارید.

  – اگر چنانچه زنبور یا عقرب کسی را گزید فوراً پونه کوبیده را روی محل نیش بگذارید، از دیدار پزشک فراموش نشود.

  – برای کشتن کرم باغچه پودر خشک شده آن را در باغچه بپاشید.

  – مخصوصاً نوع کوهی آن تنظیم کننده حرکات قلب است.

  – گاهی اوقات کودکان شیرخوار، شیر مادر در معده آن‎ها می‎بندد جهت درمان مادر از دم‎کرده چای پونه چند روز متوالی استفاده کند و روزی یک مرتبه یک قاشق چای‎خوری از چای پونه به کودک بدهد.

  – برای درمان کبودی پوست که در اثر ضربه یا فشار به وجود آمده است ضماد پونه بگذارید و اگر لیموترش تازه بود روزی 3 عدد همراه غذا بخورید وگرنه روزی 3 قاشق آبلیمو میل شود.

  – برای درمان بی‎اشتهایی 10 گرم پونه کوهی را در 500 سی‎سی آب جوش به مدت 20 دقیقه دم‎کرده صاف کنید با عسل شیرین شود و میل گردد.

   

  کلمات کلیدی : از در (اِپیسوس)∗ (سیاه) + آب آب – آبستن آبلیمو آب‌پزش آرام آرامبخش آرامبخشی آزمایشگاه آزمایشگاهی آسم آسیاب آشپزی آفتاب آلی آمده آمریکا آن آنتی آنفلوآنزا آنفلوآنزا، آن‎ها آوری آویشن ابو اثر اجازه احتیاط ادرار از اسانس است است است به است در است عصارهٔ است هر است – است از است، استراحت استسقا استسقاء استشمام استفاده استکان اسفنج اسهال اش اشتها اصلی اعصاب اعضای العاده اما امروزه انجدان انجمن انجیر اندازه اوقات اولیه اگر ایرانی این با بادام بادشکن، باز بازدید باستان باشند باعث باغچه بالای بجوشانند بخشی بخورید بدن بدهد – برای بردن برگ برگ‌های بریزید بسیار بسیاری بصورت بعد بعنوان بلغم بمالند بمالید بمالید – به بهبود بهتر به‎صورت بوئییدن بود بوده‌است بوی بویژه بوییدن بپاشید – بکار بکشد بکوبید بگذارید بگذارید – بگذارید، بیاید بیشتر بیمار بیماری بین بیند بیوتیک‌ها بی‌اشتهایی بی‌خوابی بی‎اختیاری بی‎اشتهایی تا تاریخچه تازه تانن، تب تبخیر تحریک تحمل ترکیب تسریع تسکین تقویت تلخ تلخی تن تناسلی تندی تنظیم تنگی تهوع، تهیه تهیهٔ توصیه تولید تکه‌کننده تیره جایگزین جذب جلوگیری جنسی جنین جهت جوش جوشانده جویباری حال حالت حاوی حرارت حرکات حشرات حمام خارش خاصیت خاطرنشان خال، خالو‎اش خام خانم‎های خانواده خاک‌های خرد خشک خشکاننده خفیف، خواص خوب خوبی خود خودش خوردن خوردنی خورند خوری خون خیسانده داد دادن داده‌است مصرف دارای دارد دارد هر دارند داروئی داروی داشته داشتید در درد دردناک درمان درون دسته دستورهای دستگاه دفع دفعه دقیقه دلار دل‌درد∗ دم دم‎کرده ده دهد دهند – دهندهٔ دهید دور دوست دیدار دیده دیگر ذکر را رحم رخسار رزینی رشد رفع رنگ روان‌کننده روز روزی روشن روغن روغنش روغنی روم رومی رومیان روی ریخته ریز زداینده زرد زعفران زنبور زنگی زکام، زیاد زیادش زیادی زیرا سازی ساعت ساقه‌های سایه سبزی سبزیجات سربسته سرخالی سردرد‌ها، سرده سرفه سرفه‎های سرماخوردگی، سرمازدگی سرکه سفید سقط سلطنتی سمی سنتی سوءهاضمه سوخته سود سودا سودایی سوی سپس سکسکه سکه سیاتیک سیاهی سینا سی‎سی شب شد شدن شده شده‌است شراب شستشو شناخته شود شود – شکم، شیر شیرخوار، شیرین شیرینی صاف صفحات صفرا صفرایی صنعت صورت ضد ضدعفونی‎کننده ضربه ضعف ضماد ضمن طب طبیعت طرزتهیه ظروف عادت عدد عرق عسل عصارهٔ عصبانیت عطر عقرب علاج علاوه علی عنوان عوض غذا غذائی غذاخوری غش غنی فرار فراموش فرمائید فشار فصل فضا فعال فلاکس فلفل فنجان فواید فوراً فوق قاشق قاعدگی‎های قبل قدیم قرحه‌آور قرمز قلب قند قیمت لب لثه لندن له لکه‎های لیتر لیموترش لیوان مؤثر مادر ماده مار مانند ماهانه ماهانه، مایع متداول متعادل متوالی مجاری محتوی محرک محل محیط مختلف مخصوصاً مخلوط مداوم مدت مدر مرتبه مرزه مرطوب مسواک مسکن مشکلات مصارف مصرف معده معرق، معطر مفاصل مفید مقابل مقدار مقداری مقوی مناسبی منتول منظم مهاجرین مواد موثر‌تر موجود موش‌های مک میشود – میل میکند می‌باشد می‌باشد از می‌برد می‌بردند می‌توان می‌تواند می‌توانند می‌توانید می‌دهد می‌رود می‌روید، می‌شناسند تزریق می‌شود آن می‌کردند می‌کشد می‌کند می‌کنند[] می‎باشد می‎باشد – می‎بندد می‎توانند می‎دهیم می‎روید می‎شود می‎شود می‎کند طرز می‎کنند می‎گذاریم می‎گذاریم – نام‌های نخورند ندارند نرمش نرم‌کننده نسخه نشان نشود – نعناع نعناعیان نفخ نفس نقرس نمایید – نمود نموده نمک نه نوبت نوع نوعی نگذارید نیروی نیز نیز، نیست – نیش نیم نیوکاسل های هر هضم هم همراه همچنین هندی و واریس وان وجود ورم ورمی وگرنه ویتامین ویروس ویروس‌های پخش پز پزشک پزشکی پزی پشه پو پودر پودینگ پوست پولِگون∗ پونه پونه پونه – پونهٔ پونۀ پیشنهاد پی‎درپی چای چای‎خوری چروک چنانچه چند چون چین ژرفای کاربرد کاهش کبودی کتاب کدو کردن کرده کرده، کردهٔ کرم کسانی کسی کشتن کم کمک کمی کن کنجد کند کند این کنند کنند – کننده کنید کنید برگ‌ها کنید – که کوبیده کود کودک کودکان کوهی کک کیلو گاهی گردد گرم گرما گرمی‌بخش گرم‌کننده گزید گشته گشنیز گفته گل گلودرد گلی‌ها گل‌های گوارشی، گیاه گیاه، گیاهان گیاهی گیلان یا یرقان یرقانی یونان یونانیان یک

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “پونه”

  دیدگاه ها بسته شده اند.