گل پامچال

گل پامچال

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • گل پامچال
 •  

  گل پامچال

  گل پامچال

  پامچال، از گیاهان علفی و ماندنی تیره پامچالیان (Primulaceae) است که بیشتر گونه‌های آن توسط بشر با انجام عمل لقاح به وجود آمده‌اند. دمای معمولی اتاق را یعنی دمای متوسط در حد ۲۰ درجه سانتی گراد را دوست دارد. ارتفاع گیاه بین ۲۵ تا ۶۰ سانتی‌متر متفاوت است و باید در فواصلی بین ۳۰ تا ۵۰ سانتی‌متر کاشته شوند. محل آفتابی و سایه آفتاب را دوست دارد و خاک آن باید غنی و زه‌کشی شده باشد. مدت گل دهی پامچال تقریباً در تمام مدت سال می‌باشد. اگر چه تمامی گونه‌های پامچال از طریق تقسیم پاجوش‌ها و انتقال آنها به محل جدید می‌توان تکثیر نمود با این حال گلکاران علاقه دارند آنها را توسط بذر تکثیر نمایند. شاید علت آن به دست آوردن گونه‌های جدیدی از گیاه باشد. به هر حال برای تکثیر گیاه از طریق بذر باید از اواخر فروردین اقدام نمود و پس از بزرگ شدن بوته‌ها، آنها را به صورت نهال در محل مناسب نشا کرد. برای گل دهی آن در فصل زمستان، باید درفصل پائیز بوته‌های آن را با ارتفاعی در حدود بیست و پنج سانتی‌متر به گلدان منتقل نمود و در گلخانه نگهداری نمود. خاک نرم حاوی خاکبرگ و شن برای آن کفایت می‌کند ولی کود باید دو هفته‌ای یک بار داده شود.

   

  فواید گل پامچال

   

  فواید گل پامچال

   

  گل پامچال، گیاهی زیبا و پرخاصیت است و روغن طبیعی که از ساقه، برگ ها و گاهی گل آن تهیه می شود، استفاده دارویی دارد. در این مطلب به نقل از «هلث مد»، به خواص این گیاه اشاره می شود.

  خاصیت ادرارآور دارد و از این طریق سموم بدن مانند سدیم، اسید، چربی و … را دفع می کند.

  نقش مهمی در بازسازی سلول های بدن دارد.

  به طور طبیعی دارای خاصیت ضدباکتریایی، ضدقارچی و ضدعفونی کننده است.

  ناراحتی هایی مانند گلودرد و عفونت بینی را به طور موثر درمان می کند.

  علایم قبل از قاعدگی و پس از یائسگی را کاهش می دهد.

  روغن آن خاصیت ضدافسردگی دارد، در نتیجه استرس و اضطراب را رفع می کند و آرامش بخش است.

  تمیزکننده طبیعی پوست است.

  با افزایش انقباض عضلات و بافت ها، از افتادگی پوست پیشگیری می کند و چین و چروک را نیز از بین می برد.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت دلار

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

   

  خواص درمانی گل پامچال

   

  خواص درمانی گل پامچال

   

  روغن گل مغربی (گل پامچال) همانند ویتامین C جالب ترین کشف در زمینه طب پیشگیری است. این ماده شامل ترکیب های فنیل آلانین بوده که باعث کاهش درد می شود و به طور فزاینده ای در درمان سردردهای مزمن استفاده می شود. به تازگی در تمام دنیا مطالعه هایی روی این گیاه انجام گرفته و درباره تاثیر آن در موارد زیر بررسی هایی انجام شده است :

  مشکلات ناشی از افزایش سن، الکلیسم، آکنه، بیماری های قلبی، بیش فعالی در کودکان، مولتیپل اسکلروزیس، کنترل وزن، چاقی، سندرم پیش از قاعدگی، اسکیزوفرنیا، پسوریازیس، آلرژی، آسم، آترواسکلروز، تنظیم کلسترول، سردرد مزمن، آسیب عصبی-دیابتی، درماتیت-اگزما، سلامت پروستات، ناتوانی جنسی و نازایی، التهاب،لوپوس، آرتریت روماتوئید، اسکلرودرمی، اختلال های حافظه ناشی از آلزایمر، درد معده، تغذیه پوست و مو.

  به دلیل تاثیر فراوان این گیاه در زمینه پیشگیری و درمان، در حال حاضر بخش قابل توجهی از توصیه های گیاه شناسان برای جوان ماندن و پیشگیری از بیماری ها را در بر می گیرد.

  خواص روغن گل مغربی مربوط به مقدار زیادی اسید چرب گاما- لینولنیک اسید (GLA) در آن است. در واقع روغن گل مغربی بیشترین مقدار این اسید چرب را داراست و گیاهان دیگر فقط مقدار کمی GLA دارند. به همین دلیل این گیاه به عنوان عامل درمانی مهمی شناخته شده و مطالعه ها برای بررسی آثار آن همچنان ادامه دارد.

  به طور طبیعی تعداد فواید این گیاه در حال افزایش است. اسید گاما لینولنیک، اسید لینولئیک و مواد مغذی دیگر در این روغن برای ساختمان سلولی و بهبود حالت کشسانی پوست ضروری است. همچنین این اسیدهای چرب به تنظیم هورمونی بدن کمک می کنند که یکی از نتایج آن سلامت بافت پستان ها است.

  به طور خاص روغن گل مغربی در شرایط زیر کمک کننده است. البته توصیه جدی ما مشورت با پزشک معالج قبل از مصرف می باشد.

   

  کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) ، یائسگی ،اندومتریوز و پستان فیبروکیستیک

  با تاثیر بر تولید پروستاگلاندین های التهابی که  طی قاعدگی آزاد می شوند، GLA موجود در روغن گل مغربی می تواند سبب کاهش کرامپ های  قاعدگی (گرفتگی عضلات) شود. حساسیت پستان ها را در زمان قبل از قاعدگی کاهش داده وعلائم روده تحریک پذیر را تخفیف می دهد. در تمایل زیاد به مصرف کربوهیدرات ها و التهاب های همراه اندومتریوز نیز کمک کننده است. در برخی افراد به دلیل پایین بودن سطوح GLA در بدن، سندرم پیش از قاعدگی بروز می کند که با دادن این مکمل می توان علائم را کاهش داد.

  در دوران یائسگی (منوپوز) نیز کاهش گر گرفتگی و احساس سلامتی، همزمان با مصرف دارو گزارش شده است.

  در زنانی که پستان های فیبروکیستیک دارند هم اسیدهای چرب اختصاصی این روغن می تواند التهاب پستان ها را کاهش داده و جذب ید را افزایش دهد. شاید مقدار ید در بدن این افراد به شکل غیر طبیعی پایین است. میزان دوز مصرف روغن گل مغربی در این دسته از زنان 3 گرم در روز و در سه نوبت می باشد. البته باید توجه کرد که اگر بعد از 2 تا 3 ماه از مصرف بهبودی در علایم مشاهده نگردید از ادامه مصرف خودداری نمایند.

   

  کاهش درد مفاصل و التهاب ناشی از آرتریت روماتوئید

  بررسی ها نشان می دهد که مصرف مکمل  روغن گل مغربی و سایر منابع GLA سبب کاهش درد مفاصل و التهاب در بیماری های مفصلی می شود. در یک مطالعه شش ماهه کاهش علائم التهاب در آرتریت روماتوئید با دریافت کپسول های حاوی GLA نسبت به گروه پلاسبو، دیده شده است. در مطالعه دیگر تعداد مفاصل حساس و متورم در مقایسه با گروه پلاسبو کاهش یافته بود.

   

  کاهش آسیب های عصبی ناشی از دیابت

  تحقیق ها نشان می دهد که GLA موجود در روغن گل مغربی می تواند باعث پیشگیری و درمان آسیب های عصبی (نوروپاتی) در بیماران دیابتی باشد. در یک مطالعه یک ساله علائمی نظیر بی حسی و گزگز شدن در افرادی که نوروپاتی خفیف دیابتی داشتند، با مصرف روغن گل مغربی نسبت به گروه پلاسبو کاهش یافت.

   

  کاهش علائم اگزما

  در بعضی از بیماران زمانی که مشکلات تغذیه ای مربوط به GLA وجود داشته باشد، اگزما دیده می شود. بنابراین دریافت  GLA از طریق مصرف روغن گل مغربی می تواند مفید واقع شود. در بعضی مطالعه ها نشان داده شده است که این روغن می تواند التهاب های ناشی از اگزما را در مقایسه با گروه پلاسبو کاهش داده و علائمی نظیر خارش، ترشح و پوسته پوسته شدن پوست که مربوط به اگزما هستند را بهبود بخشد. در این حالت بیمار نیاز کمتری به استفاده از کرم های استروئید و دارو و در نتیجه عوارض جانبی ناخوشایند آن ها دارد.

   

  درمان کمکی آکنه

  اسیدهای چرب ضروری از طریق رقیق کردن چربی (ماده روغنی ضخیمی که در افراد مبتلا به آکنه زیاد ترشح می شود) باعث جلوگیری از بسته شدن منافذ و گسترش ضایعات می شوند. اسیدهای چرب با کاهش التهاب، کنترل مصرف مواد غذایی در سلول ها، تولید پروستاگلاندین ها و در نتیجه انقباض عروق خونی به درمان آکنه کمک می کنند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت سکه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  مقابله با آسیب های مولتیپل اسکلروزیس

  ذخیره زیاد اسیدهای چرب ضروری در روغن گل مغربی با کاهش التهاب ناشی از اختلال های پیش رونده عصبی مفید واقع می شود.

   

  درمان کاهش حافظه ناشی از آلزایمر

  روغن گل مغربی با بهبود انتقال ایمپالس های عصبی در درمان اختلال های پیش رونده مغزی مفید است.

   

  پیشگیری از ناتوانی مردان و نازایی زنان

  از طریق بهبود جریان خون، GLA موجود در روغن گل مغربی به مواردی از درمان ناتوانی جنسی در مردان که ناشی از اختلال های جریان خون در اعضای تناسلی است، کمک می کند. برای این منظور روغن معمولا با ویتامین C و Ginko Biloba تجویز می شود. به علاوه روغن به مدت طولانی مصرف می شود. GLA از تنگ شدن عروق خونی پیشگیری کرده و سپس از تشکیل پلاک در جدار رگ به دنبال افزایش کلسترول جلوگیری می کند. به علاوه با بهبود عملکرد رحم در زنانی که نازایی دارند، مفید واقع می شود.

   

  جلوگیری از بروز علائم ترک الکل

  GLA باعث ترشح نوع خاصی پروستاگلاندین به نام پروستاگلاندین E در مغز می شود که با حمایت غیر مستقیم از کبد و سیستم عصبی از علائم ترک الکل نظیر افسردگی و تشنج پیشگیری می کند.

   

  خواص

  ضد چسبندگی پلاکت، ضد پلاک سازی، ضد التهاب، آنتی اکسیدان، آنتی پرولیفراتیو، آنتی ترومبوتیک، وازودیلاتور.

  قبل از مصرف دارو در صورت ابتلا به صرع، مصرف آنتی کواگولان، داروهای ضد فشار خون، داروهای کاهنده کلسترول یا مصرف داروهای هورمونی نظیر استروژن باید با پزشک مشورت کرد. زنان باردار یا شیرده نباید این دارو را مصرف کنند.

   

  کلمات کلیدی : از مشکلات () (ماده (منوپوز) (نوروپاتی) (گرفتگی (گل «هلث ، ،اندومتریوز آترواسکلروز، آثار آرامش آرتریت آزاد آسم، آسیب آفتاب آفتابی آلانین آلرژی، آلزایمر روغن آلزایمر، آمده‌اند آن آنتی آنها آوردن آکنه آکنه اسیدهای آکنه، ابتلا اتاق احساس اختصاصی اختلال ادامه ادرارآور ارتفاع ارتفاعی از است است است با است به است تمیزکننده است در است ناراحتی است، استرس استروئید استروژن استفاده اسکلرودرمی، اسکلروزیس ذخیره اسکلروزیس، اسکیزوفرنیا، اسید اسید، اسیدهای اشاره اضطراب اعضای افتادگی افراد افرادی افزایش افسردگی اقدام البته التهاب التهاب، التهاب،لوپوس، التهابی الکل الکل الکلیسم، انتقال انجام اندومتریوز انقباض اواخر اکسیدان، اگر اگزما اگزما در ای ایمپالس این با بار باردار بازدید بازسازی باشد باشد باشد، باعث بافت باید بخش بخشد بدن بدن، بذر بر برای برخی برد بررسی بروز برگ بزرگ بسته بشر بعد بعضی بنابراین به بهبود بهبودی بوته‌ها، بوته‌های بود بودن بوده بی بیست بیش بیشتر بیشترین بیمار بیماران بیماری بین بینی تا تاثیر تازگی تجویز تحریک تخفیف ترشح ترومبوتیک، ترک ترکیب ترین تشنج تشکیل تعداد تغذیه تقریباً تقسیم تمام تمامی تمایل تناسلی تنظیم تنگ تهیه توان تواند توجه توجهی توسط توصیه تولید تکثیر تیره جالب جانبی جدار جدی جدید جدیدی جذب جریان جلوگیری جنسی جوان حاضر حافظه حال حالت حاوی حد حدود حساس حساسیت حسی حمایت خارش، خاص خاصی خاصیت خاک خاکبرگ خفیف خواص خواص ضد خودداری خون خون، خونی داد در دادن داده داراست دارای دارد دارد دارد به دارد، دارند دارند، دارو داروهای دارویی داشتند، داشته در درباره درجه درد درفصل درماتیتاگزما، درمان درمان، درمانی دریافت دریافت  دست دسته دفع دلار دلیل دمای دنبال دنیا دهد دهد روغن دهی دو دوران دوز دوست دیابت تحقیق دیابتی دیده دیگر را رحم رفع رقیق روده روز روغن روغنی روماتوئید روماتوئید بررسی روماتوئید، رونده روی رگ زمان زمانی زمستان، زمینه زنان زنان از زنانی زه‌کشی زیاد زیادی زیبا زیر ساختمان سازی، ساقه، سال ساله سانتی سانتی‌متر سایر سایه سبب سدیم، سردرد سردردهای سطوح سلامت سلامتی، سلول سلولی سموم سن، سندرم سه سپس سکه سیستم شامل شاید شدن شده شرایط شش شن شناخته شناسان شود شود شود شود خاصیت شود) شود، شوند شوند، شکل شیرده صرع، صفحات صورت ضایعات ضخیمی ضد ضدافسردگی ضدباکتریایی، ضدعفونی ضدقارچی ضروری طب طبیعی طریق طور طولانی طی عامل عروق عصبی عصبیدیابتی، عضلات عضلات) عفونت علائم علائمی علاقه علاوه علایم علت علفی عمل عملکرد عنوان عوارض غذایی غنی غیر فراوان فرمائید فروردین فزاینده فشار فصل فعالی فقط فنیل فواصلی فواید فیبروکیستیک فیبروکیستیک با قابل قاعدگی قاعدگی، قبل قلبی، قیمت لقاح لینولئیک لینولنیک لینولنیک، ما ماده ماندن ماندنی مانند ماه ماهه مبتلا متفاوت متورم متوسط محل مد»، مدت مربوط مردان مزمن مزمن، مستقیم مشاهده مشورت مشکلات مصرف مطالعه مطلب معالج معده، معمولا معمولی مغذی مغربی مغز مغزی مفاصل مفصلی مفید مقابله مقایسه مقدار منابع مناسب منافذ منتقل منظور مهمی مو به مواد موارد مواردی موثر موجود مولتیپل مکمل مکمل  می میزان می‌باشد می‌توان می‌کند ناتوانی ناخوشایند نازایی نازایی، ناشی نام نباید نتایج نتیجه نرم نسبت نشا نشان نظیر نقل نمایند نمایند نمود نهال نوبت نوروپاتی نوع نگردید نگهداری نیاز نیز ها ها، های های  هایی هر هستند هفته‌ای هم همانند همراه همزمان همچنان همچنین همین هورمونی و وازودیلاتور قبل واقع وجود وزن، وعلائم ولی ویتامین پائیز پاجوش‌ها پامچال پامچال روغن پامچال گل پامچال پامچال، پامچال) پامچال، پامچالیان پایین پذیر پرخاصیت پروستات، پروستاگلاندین پرولیفراتیو، پزشک پس پستان پسوریازیس، پلاسبو پلاسبو، پلاک پلاکت، پنج پوست پوسته پیش پیشگیری چاقی، چرب چربی چروک چسبندگی چه چین کاشته کاهش کاهنده کبد کرامپ کربوهیدرات کرد کردن کرده کرم کشسانی کشف کفایت کلسترول کلسترول، کمتری کمک کمکی کمی کنترل کند کند کند علایم کند نقش کنند کنند کننده که که  کواگولان، کود کودکان، کپسول گاما گاهی گر گراد گرفته گرفتگی گرم گروه گزارش گزگز گسترش گل گلخانه گلدان گلودرد گلکاران گونه‌های گیاه گیاهان گیاهی گیرد خواص یا یائسگی یافت یافته ید یعنی یک یکی

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “گل پامچال”

  دیدگاه ها بسته شده اند.