خواص موز

مجموعه: خواص مواد غذایی

خواص موز

موز نام میوه و گیاهی بــا همین نام اســت کــه بومی مناطق حاره‌ای جنوب شرق آسیا؛ شبه جزایر مالزی؛ و استرالیا است. امروزه ایــن گیاه در تمام مناطق گرمسیری کــه از رطوبت مطلوبی برخوردار باشند کاشت می‌شود.

گیاه موز در وهله اول بــرای میوه‌اش و ضمناً بــرای تولید فیبر و نــیــز زیبایی کاشته می‌شود. از آنجائی کــه گیاه موز نسبتاً بلند و مستقیم و محکم می‌باشد؛ اشتباهاً بــه آن درخت می‌گویند؛ در حالی کــه واقعیت آن اســت کــه آنها فــقــط شاخه‌هایی هستند کــه پــس از دادن میوه خشک شده و از بین می‌روند. ایــن شاخه‌ها می‌توانند بــه بلندی بین دو تــا هشت متر برسند و برگ‌های آن نــیــز بــه حدود سه و نیم متر می‌تواند برسد. میوه موز بــه صورت خوشه در انتهای ساقه تشکیل می‌شود.

نتایج یک مطالعه جدید در کالج سلطنتی لندن نشان داده اســت کــه مصرف یک عدد موز در روز بــه میزان قابل توجهی خطر بروز علائم آسم را در کودکان کاهش می‌دهد.

کشورهای هند؛ چین؛ اوگاندا؛ فیلیپین و اکوادور بــه ترتیب بزرگترین تولیدکنندگان و کشورهای اکوادور؛ کاستاریکا؛ کلمبیا و فیلیپین بزرگترین صادرکنندگان موز در جهان هستند.

خواص موز بسیار اســت چـنـانـچه در کشورهای آفریقایی و خاور میانه و دور بــه عــنــوان یکی از بهترین و پرطرافدارترین میوه ها در طب سنتی و درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گرد.

موز یکی از قدیمی ترین گیاهان کشت شده در دنیا بوده و احتمالاً از یک گونه وحشی مشتق شده است. در واقع موز یک گیاه شبه درخت اســت کــه می تواند بــه ارتفاع 9 متر هم برسد.

در هــر صد گرم موز بــه میزان زیر مواد معدنی و انرژی موجود است

انرژی 100 کالری

آب 70 گرم

پروتئین 8 گرم

چربی 2 گرم

قند 6/5 گرم

کلسیم 8 میلی گرم

فسفر 25 میلی گرم

آهن 7 میلی گرم

سدیم 1 میلی گرم

پتاسیم 370 میلی گرم

ویتامین A صدونود واحد

ویتامینB1 پنج میلی گرم

ویتامین B2 شش میلی گرم

ویتامینB3 هفت میلی گرم

ویتامین C ده میلی گرم

موز از نظر طب قدیم ایران معتدل اســت و خون را غلیظ می کــنــد ... موز انرژی زیادی دارد و چــون نرم هست غذای خوبی بــرای کودکان و اشخاص مسن محسوب می شود.

خواص موز

1) بدلیل داشتن پتاسیم زیاد ضد سرطان بوده و غذای خوبی بــرای ماهیچه ها می باشد.

2) موز ملین بوده و همچنین و بــه عــنــوان درمان اسهال و اسهال خونی کاربرد دارد.

3) موز خونساز اســت بنابراین اشخاص لاغر و کم خون حتما بــایــد موز بخورند.

4) از خواص موز ایــن اســت کــه تقویت کننده معده و نیروی جنسی است.

5) درمان زخم معده و روده از خواص موز است.

6) گرد موز همچنین داروی خوبی بــرای پائین آوردن کلسترول است.

7) شیره گلهای موز درمان کننده اسهال خونی می باشد.

8) جوشانده موز اثر قطع خونریزی دارد.

9) ضماد برگ درخت موز بــرای درمان و سوختگی مفید است.

10) موز نفاخ اســت و زیادخوردن آن خصوصاً در سرد مزاجان تولید گاز معده می کــنــد بــرای رفع ایــن عارضه بــایــد پــس از موز کمی نمک خورد.

11) تامین رشد و تعادل سیستم اعصاب از خواص موز است.

12) بــرای درمان ضعف بدن موز را بــا عسل بخورید.

13) موز مدر است.

14) موز بعلت دارا بودن قند زیاد بــرای مبتلایان بــه مرض قند مضر اســت و نباید در خوردن آن افراط کـنـنـد .

 

فواید موز

فواید موز

مناطقی کــه موز بــه عمل می آید بیشتر از خواص پوست موز آگاهند. باورنکردنی اســت وقتی بــا علم جدید و کشف خواص مختلف موز می‌بینیم کــه قدیمی‌ها بــه همان شیوه از میوه‌ها بــرای درمان و زیبایی استفاده می‌کردند. پوست موز هم از آن جمله مواد اســت کــه قدیمی‌ها حــتـی در زمان‌های خیلی دور در مناطق گرمسیر و استوایی از آن بــه شیوه‌های مختلف بهره می‌بردند و حالا کــه علم پیشرفت کرده می‌بینیم کــه نه تنها آنها خرافات نبوده بـلـکـه بسیار هم نتیجه بخش بوده است. چیزی کــه در ایــن مطلب بــه آن می‌پردازیم خواص پوست موز اســت کــه در زیبایی و درمان برخی مشکلات بسیار مفید اســت ... بــا خواص پوست موز آشنا شوید و دیگر پوست موز را دور نریزید.

سفید کننده دندان

پوست موز را روی دندان بمالید و ایــن کار را روزی دو بار بــا پوست تازه موز انــجـام دهید تــا نتیجه‌اش را ببینید.

براق کننده و سفید کننده پوست

همان خاصیت سفید کنندگی بــرای دندان را روی پوست صورت و دست خود نــیــز می‌توانید انــجـام دهید. اگــر روی دستتان لکه‌های قهوه‌ای ایجاد شده‌ هــر روز پوست تازه موز را روی دست و صورتتان بــه آرامی ماساژ دهید.

کاهش چروک پوست صورت و دست

به مدت سی دقیقه بعد از ماساژ پوست بــا پوست موز بگذارید پوست موز روی قسمتی از پوست کــه چروک شده بماند ایــن کار را موقع استراحت بعد از ظهر و شبها می‌توانید انــجـام دهید و اگــر همیشه انــجـام دهید چروک پوستتان را از بین می‌برید و حــتـی مانع از ایجاد چروک می‌شوید.

درمان جوش

ماساژ پوست موز روی جوش صورت جای آن را از بین می‌برد وعلاوه بر آن پتاسیم موجود در آن مانع از ایجاد جوش و چروک روی صورت می شــود و همانطور کــه قبلا گفتیم صورت را براق می‌کند.

نرم‌کننده و مرطوب کننده پوست

پوست موز بــرای پوستهای خشک بسیار مفید اســت اگــر پوست بدنتان خشک اســت و پوسته پوسته می‌شود روزانه پوست موز را روی آن ماساژ دهید.

از بین برنده پف چشم

درحالیکه خیار و سیب‌زمینی دشمن پف چشم شناخته شده‌اند پوست موز در ایــن مورد معجزه گر اســت کــه کمتر کسی می‌داند. کافیست کــه مانند خیار پوست موز را روی پف چشم بگذارید و ۱۵ دقیقه صبر کنید در ایــن مواقع بــه موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید.

از بین برنده خال گوشتی و زیگیل

وقتی حس کردید خال گوشتی و یــا زیگیل تازه شروع بــه درآمدن کرده هــر روز تاکید می کنم هــر روز روزی ۱۰ دقیقه پوست موز را روی زیگیل وخال بگذارید تــا تاثیر آن را در یک هفته متوجه شوید.

آرام کننده درد

پوست موز را روی قسمتی از بدن کــه درد می‌کند بگذارید تــا ۳۰ دقیقه بماند درد را آرام می‌کند.

آرام کننده درد ناشی از جای گزیدگی

اگر جای پشه گزیدگی می‌سوزد و یــا دردناک اســت پوست موز را روی آن بگذارید و مدتی ماساژ دهید.

براق کننده کفش

پوست موز کفش‌های شما را براق و تمیز می‌کنید اینبار امتحان کنید.

چند نکته مهم

پوست موزی کــه صاف و بی لکه باشد بــرای ایــن کار استفاده کنید.

حتما هنگامی کــه موز را تازه خوردید (حتما روزی یک موز بخورید اگــر از سلولیت‌های خود متنفرید) از پوستش استفاده کنید؛ پوست کهنه و سیاه شده خاصیتی ندارد.

موز را در جای خنک و دور از نور آفتاب نگه دارید.

به هیچ وجه پوست موز را فریز نکنید تــا بعدا از آن استفاده کنید.

 

در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

نظر شما برای “خواص موز”

دیدگاه ها بسته شده اند.