خواص جو

خواص جو

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • خواص جو
 •  

  خواص جو

  خواص جو

  خوردن دانه جو تشنگی را فرو می نشاند. تب را برطرف می کند و به عنوان مقوی و تونیک عمل می کند. و مالت در هضم غذاهای نشاسته ای خیلی کمک می کند و برای کاهش ترشح شیر کاربرد دارد.

  جو گیاهی است یک ساله که ارتفاع ساقه استوانه ای آن بسته به ارقام مختلفه از ۱۰۰ ـ ۴۰ سانتی متر فرق می کند.

  ● خواص جو :

  جو به طور کلی در طب سنتی به سه صورت مختلف استعمال می شود :

  ۱) جوی کامل که دانه با سبوس روی آن باشد و فقط دنباله آن را کنده باشند.

  ۲) جوی مقشر یا پوست گرفته که عملاً قسمتی از پوست آن گرفته شده است.

  ۳) جوی سفید کرده که تمام پوست و سبوس آن را گرفته و به صورت جوی سفید درآمده باشد که در اصطلاح به آن جوی مرواریدی می گویند.

  جوی کامل معمولاً برای تهیه غرغره ها به کار می رودو در سایر موارد از جوی مقشر یا جوی کاملاً سفید استفاده می شود.

  ● خواص دارویی :

  مالت جو کمک به هضم غذا می کندو مغذی است و سینه را نرم می کند ، برای معالجه سوء هاضمه تجویز شده است.

  خوردن دانه جو تشنگی را فرو می نشاند. تب را برطرف می کند و به عنوان مقوی و تونیک عمل می کند. و مالت در هضم غذاهای نشاسته ای خیلی کمک می کند و برای کاهش ترشح شیر کاربرد دارد.

  جو از نظر طبیعت طبق نظر حکمای سنتی سرد و خشک است و مواد مغذی آن از گندم کمتر است، ولی قابض و خشک کننده است. غلیان صفرا و خون را تسکین می دهد و تب های گرم و تب های سل را تقلیل می دهد. مضر مثانه است، از این نظر باید با روغن و انسیون خورده شود.

  اگر جو مقشر را بپزند به حدی که جوها شکفته و خوب پخته شوند، ولی آن را نمالند و آن را صاف کرده و سردش کنند ماءالشعیر به دست می آید ؛ ماءالشعیر سرد و تر است. مسکن حدت خون ، صفرا ، اخلاط سوخته و تب ها و امراض گرم است. حرارت باطنی را تسکین می دهد و حرارت کند و عطش مفرط را فرو می نشاند و برای سل، زخم های ریه، ذات الجنب، سردرد گرم و امثال اینها نافع است.

  زود هضم می شود ، مولد خون صالح است و به اصطلاح خونساز است ولی معده را سست می کند. برای آلات داخل شکم اشخاص سرد مزاج مضر است و نفاخ. از این نظر باید گل قند خورده شود و در مواردی که شکم بسته است، خوردن ماءالشعیر جایز نیست، و جمع بین ماءالشعیر سکنجبین نیز جایز نیست. اگر ماءالشعیر با نصف وزن جو آن ، خشخاش کوبیده مخلوط و مانند حریره شود، برای سردرد گرم مفید است و با عناب ، سپستان ، انجیر و پرسیاوشان برای درد سینه و سرفه مجرب است.

  شیره جو که آن را کشک الشعیر گویند سرد مایل به خشک است و غلیظ تر از ماءالشعیر است و برای اسهال صفراوی و مزاج های گرم مفید است و غرغره با آن برای ورم گلو و درد گلو نافع است.

  ضماد و آرد جو رادع است، ورم های سخت را تحلیل می برد، دمل های گرم را سر باز می کند و به تنهایی و یا مخلوط با هم وزن آرد جو و تخم پنیرک، برای سل ، ذات الجنب ، ورم های زیر بغل ، سینه ، پستان ، پشت گوش و سایر اعضا مفید است و ضماد آن با ریوند چینی برای ورم هایی که حرارت آنها در کمال حدت نباشد ، بسیار نافع است و با سرکه برای ورم های صفراوی و مخملک مفید است. اگر آرد جو نباشد ، جو مقشر را با آب و یا عصاره برگ های مناسب ساییده و استفاده کنید.

  ضماد آرد جو با آب برای نقرس گرم و با آب گشنیز تازه برای تحلیل خنازیر و ورم های گرم سفت و ورم گلو نافع است.

  آب پخته جو با سرکه برای جرب و خارش و آب برگ کاهو و نظایر آن برای سردرد ، ورم چشم ، باد سرخ و محکم کردن عضو شکسته نافع است. خوردن آرد جو با شکر غذای خوبی برای اطفال و مسکن عطش و التهاب است.

  نان جو ثقیل الهضم و سنگین است و نفاخ. اگر خمیر آرد جو را بگذارند که ترش شود و در دوغ حل کنند و یک شب بگذارند بماند و بخورند برای تسکین غلیان خون صفراوی ، تشنگی مفرط ، قی صفراوی، تب های گرم ، اسهال صفراوی و خارش بسیار مفید است.

  جو برای سرد مزاجان مضر است از این نظر باید با شکر خورده شود.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت دلار

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  فواید جو ، خاصیت جو

  فواید جو

  ● نگاهی به تحقیقات علمی جدید در مورد خواص درمانی جو :

  جو از روزگاران کهن همیشه به عنوان بسته ای از ترکیبات دارویی مفید برای بیماران قلبی و یبوست و دیگر اختلالات هاضمه و احتمالاً سرطان شناخته شده است.

  ▪ جو به عنوان دارویی برای عروق قلبی :

  جو ، به نظر می رسد که از چند طریق در کاهش کلسترول مؤثر است. یکی این است که شبیه داروهای شیمیایی ضد کلسترول بازار، در مکانیسم ساخت کلسترول در کبد دخالت کرده و کلسترول را کاهش می دهد. محققان وزارت کشاورزی آمریکا در مرکز تحقیقات مادیسن سه ترکیب جداگانه در جو کشف کرده اند که قابلیت کبد در ساختن کلسترول نوع LDL را مهار می کند.( LDL جزوی از کلسترول است که مضر بوده و به رگ های خونی آسیب می رساند و منجر به حمله های قلبی می شود.)

  در آزمایشی خوراندن جو به خوک موجب شده که کلسترول خون خوک تا ۱۸ در صد پایین بیاید و بدین ترتیب ، جو در کاهش کلسترول خون انسان نیز مؤثر است. تحقیقات دکتر روزماری نیومن استاد دانشگاه موتانا که بر روی عده ای از مردان داوطلب انجام شد، نشان داد که خوردن جو به صورت نان ، دانه پخت و کیک کلسترول خون آنها را به میزان محسوسی پایین آورده است.

  این گروه پس از۶ هفته هر روز سه بار با غذای خود از خوراکی های جو استفاده کرده اند و پس از ۶ هفته کلسترول خون آنها ۱۵ در صد کاهش یافته است.آزمایشها نشان می دهد هر چقدر کلسترول خون بیشتر باشد، تأثیر رژیم جو در کاهش آن بیشتر است.

  در آزمایش فوق گروه دیگری که طی همان مدت ۶ هفته از آرد گندم یا سبوس گندم به جای جو استفاده کرده بودند، هیچ کاهشی را در کلسترول خون نشان ندادند.

  به نظر دکتر نیومن خاصیت کاهش کلسترول در خون ، حداقل قسمتی مدیون وجود مواد بتاگلوکان محلول در آن است. (مواد بتوگلوکان الیاف صمغی هستند که به خصوص در جو و یولاف(جو دو سر) به صورت قابل حل در آب حل می شود. این مواد نه فقط در پوسته نازک خارجی بلکه در داخل مغز دانه جو نیز وجود دارد.)

  دکتر نیومن در حال حاضر با همکاری گروهی از دانشمندان سوئدی دست اندر کار اجرای تحقیقاتی هستند که معلوم کند کدام واریته جو از این نظر بهترین هستند یعنی کلسترول خون را بیشتر کاهش می دهند.

  آزمایش هایی که در دانشکده پزشکی دانشگاه ویسکانسن شده نیز نشان می دهد که کپسول های حاوی روغن جو که محتوی عواملی برای کاهش قابلیت کلسترول سازی کبد هستند، به اشخاصی که پس از انفارکتوس عمل جراحی قلب کرده اند داده شده، موجب کاهش کلسترول خون آنها در حدود۱۸ـ ۹ در صد شده است.

  ▪ جو به عنوان ضد سرطان :

  دکتر چارلز اسون ، دانشمند و کارشناس تغذیه در دانشگاه ویسکانسن، معتقد است که در دانه های گیاهان،مواد شیمیایی ضد سزطان وجود دارد و دکتر ترول ، یکی از صاحب نظران در رشته علوم تغذیه، نیز این نظریه را تدیید می کند. دکتر ترول می گوید مواد شیمیایی معروف به مهار کننده های پروتئاز که در دانه های گیاهی از جمله در جو وجود دارند، عوامل موجب سرطان را در بستر روده ها سرکوب می کنند و به این دلیل جو در ردیف مواد ضد سزطان قرار دارد.

  ▪ جو برای رفع یبوست :

  گروهی از دانشمندان معتقدند جو برای یبوست بسیار مفید است. در آزمایشاتی که انجام دادند به این نتیجه رسیدند که هر چه بیشتر آرد جو را تصفیه کنند، یعنی بیشتر سبوس آن گرفته شود اثر شفابخش آن کمتر می شود. بهترین راه این است که جو با سبوس کامل به صورت آرد یا بلغور جو مصرف شود.

  جو سفید کرده که اغلب در فروشگاه ها عرضه می شود، دارای آثار شفابخش کمتری به خصوص در رفع یبوست است. ولی به هر حال جو پوست کنده و بدن سبوس نیز از نظر مبارزه با بیماری های قلبی تا حدودی مفید است.

  دانشمندان دانشگاه ویسکانسن توصیه می کنند برای این که از حداکثر خواص جو استفاده شود، حتی الامکان آرد کامل آن تهیه و مصرف شود، یعنی سبوس آن هیچ گرفته نشود زیرا ترکیبات ضد کلسترول جو بیشتر در پوسته خارجی یعنی در سبوس جو قرار دارد.

  بر اساس نتایج پژوهشهای جدید، جو الیاف غذایی ذوب شونده زیادی دارد و میزان کلسترول بالای خون را بسیار کاهش می دهد. کلسترول بالا میزان خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد. پژوهشگران خوردن روزانه جو را توصیه می کنند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت سکه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  خاصیت جو

  سبوس جو دوسر دارای خواص باور نکردنی است، این ماده غذایی علاوه بر اینکه در لاغری تاثیر بسزایی دارد ضد دیابت است و کلسترول را کاهش می‌دهد.

  نصیر دهقان پزشک و پژوهشگر طب سنتی با اشاره به خواص دارویی درمانی جو دو سر گفت: جو دوسر از نظر طب قدیم معتدل یعنی نه سرد و نه گرم است اما عده‌ای هم عقیده دارند که این گیاه کمی خشک است.

  دهقان در ادامه گفت: طبق تحقیقاتی که اخیرا صورت گرفته جو دوسر در کاهش کلسترول خون تاثیر بسیار مثبتی دارد و بدین منظور باید جو دوسر را بدون اینکه سبوس آن گرفته شده باشد مصرف گردد.

  وی در همین خصوص اظهار داشت: مصرف جو دوسر علاوه بر اینکه در درمان اگزما موثر است توصیه می‌شود برای لاغر شدن هر روز جو دوسر را مصرف کنید.

  دکتر نصیر دهقان با اشاره به تاثیرات درمانی دیگر جو دوسر تصریح کرد: این گیاه ادرار‌آور و ملین است و یبوست را برطرف می‌کند، همچنین جو دوسر قند خون را متعادل می‌کند و کسانی که به بیماری قند مبتلا هستند باید هر روز از این گیاه استفاده کنند.

  این پژوهشگر با اشاره به اینکه جو برای دفع سنگ کلیه مفید است گفت: بدین منظور باید مقدار بیست گرم از آن را در یک لیتر آب جوش بریزید و به مدت چند دقیقه جوشانده و سپس از آن استفاده کنید.

  گفتنی است که برای برطرف کردن درد کلیه رفع بی‌خوابی و خارش از بین بردن سرفه و ورم گلو نیز می‌توان از این جوشانده استفاده کرد.

  پزشک و پژوهشگر طب سنتی در پایان یادآور شد، برای برطرف کردن کمر درد، پهلو درد و اسپاسمهای عضلانی جو دوسر را با سرکه مخلوط کرده پخته و به صورت پماد گرم روی عضو دردناک بگذارید، همچنین برای درمان زخمهایی که دیر بهبود می‌یابند نیز می‌توان جو دوسر را آرد کرده و با مخلوط شراب سفید روی این قبیل زخم‌ها بمالید.

   

  کلمات کلیدی : ) از جو مالت (مواد ، ؛ آب آثار آرد آزمایش آزمایشاتی آزمایشی آسیب آلات آمریکا آن آنها آورده آید اثر اجرای احتمالاً اختلالات اخلاط اخیرا ادامه ادرار‌آور ارتفاع ارقام از اساس است است است ) است دهقان است، استآزمایشها استاد استعمال استفاده استوانه اسهال اسون اسپاسمهای اشاره اشخاص اشخاصی اصطلاح اطفال اظهار اعضا اغلب افزایش الامکان التهاب الجنب الجنب، الشعیر الهضم الیاف اما امثال امراض انجام انجیر اند اندر انسان انسیون انفارکتوس اگر اگزما ای این اینها اینکه با باد بار باز بازار، بازدید باشد باشد، باشند ) باطنی بالا بالای باور باید بتاگلوکان بتوگلوکان بخورند بدن بدون بدین بر برای برد، بردن برطرف برگ بریزید بستر بسته بسزایی بسیار بغل بلغور بلکه بمالید بماند به بهبود بهترین بودند، بوده بپزند بگذارند بگذارید، بیاید بیست بیشتر بیماران بیماری بین بی‌خوابی تأثیر تا تاثیر تاثیرات تازه تب تجویز تحقیقات تحقیقاتی تحلیل تخم تدیید تر ترتیب ترش ترشح ترول ترکیب ترکیبات تسکین تشنگی تصریح تصفیه تغذیه تغذیه، تقلیل تمام تنهایی تهیه توصیه تونیک ثقیل جای جایز جداگانه جدید جدید، جراحی جرب جزوی جمع جمله جو جو جوش جوشانده جوها جوی حاضر حال حاوی حتی حداقل حداکثر حدت حدودـ حدودی حدی حرارت حریره حل حمله حکمای خارجی خارش خاصیت خشخاش خشک خصوص خطر خمیر خنازیر خواص خوب خوبی خود خوراندن خوراکی خوردن خورده خون خونساز خونی خوک خیلی داخل داد دادند داده دارای دارد دارد دارد جو دارد) دارند دارند، داروهای دارویی داشت دانشمند دانشمندان دانشکده دانشگاه دانه داوطلب دخالت در درآمده درد درد، دردناک درمان درمانی دست دفع دقیقه دلار دلیل دمل دنباله دهد دهقان دهند دو دوسر دوغ دکتر دیابت دیر دیگر دیگری ذات ذوب را رادع راه ردیف رساند رسد رسیدند رشته رفع روده رودو روز روزانه روزماری روزگاران روغن روی رژیم رگ ریه، ریوند زخم زخمهایی زخم‌ها زود زیادی زیر زیرا ساخت ساختن سازی ساقه ساله سانتی سایر ساییده سبوس سخت سر سر) سرخ سرد سردرد سردش سرطان سرفه سرکه سرکوب سزطان سست سفت سفید سل سل، سنتی سنگ سنگین سه سوء سوئدی سوخته سپس سپستان سکنجبین سکه سینه شب شبیه شد، شدن شده شده، شراب شفابخش شناخته شود شود شود) شود، شوند، شونده شکر شکسته شکفته شکم شیر شیره شیمیایی صاحب صاف صالح صد صفحات صفرا صفراوی صفراوی، صمغی صورت ضد ضماد طب طبق طبیعت طریق طور طی عده عده‌ای عرضه عروق عصاره عضلانی عضو عطش عقیده علاوه علمی علوم عمل عملاً عناب عنوان عوامل عواملی غذا غذاهای غذای غذایی غرغره غلیان غلیظ ـ فرق فرمائید فرو فروشگاه فقط فواید فوق قابض قابل قابلیت قبیل قدیم قرار قسمتی قلب قلبی قند قی قیمت لاغر لاغری لیتر مؤثر ماءالشعیر ماده مادیسن مالت مانند مایل مبارزه مبتلا متر متعادل مثانه مثبتی مجرب محتوی محسوسی محققان محلول محکم مختلف مختلفه مخلوط مخملک مدت مدیون مردان مرواریدی مرکز مزاج مزاجان مسکن مصرف مضر معالجه معتدل معتقد معتقدند معده معروف معلوم معمولاً مغذی مغز مفرط مفید مقدار مقشر مقوی ملین مناسب منجر منظور مهار مواد موارد مواردی موتانا موثر موجب مورد مولد مکانیسم می میزان می‌توان می‌دهد می‌شود می‌کند می‌کند، می‌یابند نازک نافع نان نباشد نتایج نتیجه ندادند نرم نشاسته نشان نشاند نشود نصف نصیر نظایر نظر نظران نظریه نفاخ نقرس نمالند نه نوع نکردنی نگاهی نیز نیست نیست، نیومن ها هاضمه های هایی هر هستند هستند، هضم هفته هم همان همچنین همکاری همیشه همین هیچ و واریته وجود ورم وزارت وزن ولی ویسکانسن ویسکانسن، پایان پایین پخت پخته پرسیاوشان پروتئاز پزشک پزشکی پس پستان پشت پماد پنیرک، پهلو پوست پوسته پژوهشهای پژوهشگر پژوهشگران چارلز چشم چقدر چند چه چینی کار کاربرد کارشناس کامل کاملاً کاهش کاهشی کاهو کبد کدام کرد کرد پزشک کردن کرده کسانی کشاورزی کشف کشک کلسترول کلی کلیه کمال کمتر کمتری کمر کمک کمی کند کند کند( کنده کندو کنند کنند کنند این کنند، کننده کنید کنید دکتر کنید گفتنی که کهن کوبیده کپسول کیک گردد وی گرفته گرم گروه گروهی گشنیز گفت گل گلو گندم گوش گوید گویند گویند جوی گیاه گیاهان،مواد گیاهی یا یادآور یافته یبوست یعنی یولاف(جو یک یکی ▪ ●

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “خواص جو”

  دیدگاه ها بسته شده اند.