خواص شاهدانه

مجموعه: خواص مواد غذایی

خواص شاهدانه

شاهدانه گیاهی یک ساله بــا برگ‌های قطره‌ای است. میوهٔ ایــن گیاه ریز و روغنی بوده و خاصیت آرامش بخش دارد کــه از آن بــرای درمان نــیــز استفاده می‌شود. از بخش‌های مختلف ایــن گیاه مشتقات فراوانی از جمله تخم شاه‌دانه؛ الیاف شاه‌دانه و مواد روانگردان شامل ماری‌جوانا و حشیش تهیه می‌شود.

فواید شاهدانه

گیاه مؤنث شاهدانه دارای چندین گل است. داخل تخمدان ایــن گل‌ها دانه‌های سیاه رنگی اســت کــه در حقیقت همان شاه‌دانه‌ای اســت کــه بــه عــنــوان آجیل در ایران مصرف می‌شود و طعم مطبوعی دارد؛ و بــرای خوراک بعضی از پرندگان زینتی نــیــز می‌توان از ایــن دانه استفاده کرد.

دانه شاهدانه؛ یکی از مغذی‌ترین و قابل هضم‌ترین مواد غذایی روی زمین است. دانه شاهدانه سرشار از پروتئین؛‌ اسیدهای آمینه ضروری و اسیدهای چرب ضروری است.

دانه‌های شاهدانه دارای خواص تغذیه‌ای فراوانی هستند و منبع خوبی از اسیدهای چرب ضروری و اسیدهای آمینه ضروری و نــیــز مواد معدنی هستند.

طبق نتایج تحقیقات؛ افرادی کــه بــه طور منظم دانه‌های شاهدانه را مصرف می‌کنند فشار خون و همچنین میزان کلسترول بد در خون آن‌ها بــا کاهش روبرو خواهد شد.

پروتئین و آنزیم‌های موجود در دانه‌های بدون پوست شاهدانه؛ از آن جا کــه موجب کاهش ورم و التهاب می‌شود کمک خوبی بــرای مبتلایان بــه آرتروز و همچنین درد مفاصل محسوب می‌شود.

اگر بــه دنبال راهی بــرای کاهش وزن خود هستید؛ شاهدانه را همراه بــا صبحانه میل کنید. مصرف شاهدانه هنگام صبح و در وعده صبحانه؛ باعث احساس سیری طولانی طی روز در شما خواهد شــد و بــه ایــن ترتیب دیگر نسبت بــه خوردن غذاهای شور و شیرین اشتهای کاذب نخواهید داشت.

مصرف ایــن ماده غذایی همچنین موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و نــیــز تنظیم هورمون‌ها خواهد شد.

برخی از مبتلایان بــه بیماری «ام اس» بــرای برطرف کردن علائم مشکل خود؛ بــه طور قانونی از ایــن دارو استفاده می‌کنند.

تحقیقات روی ایــن گیاه بــرای تولید دارویی بــه عــنــوان درمان بیماری‌های ناتوان کننده سیستم عصبی بدن ادامه دارد.

دانشمندان آمریکایی اعلام کرده‌اند ترکیب شیمیایی گیاه شاهدانه می‌تواند مانع گسترش سلول‌های سرطان سینه در بدن شود.

محققان موفق بــه کشف یک ماده شیمیایی در گیاه شاهدانه شده‌اند کــه تاثیر ضدافسردگی دارد. آنان دریافته‌اند کــه ایــن ترکیب شیمیایی می‌تواند بــه تولید دوباره سلول‌های عصبی کمک کند.

در طب سنتی چین از تمام قسمت‌های مختلف گیاه بــه عــنــوان دارو استفاده می‌شود.

فواید شاهدانه

خواص شاهدانه

– ضد اسپاسم و انقباضات عضلانی است.

– از خواص شاهدانه ایــن اســت کــه مسهل اســت و در درمان یبوست کاربرد دارد.

– بــرای افرادی کــه دچار احتباس ادرار شده‌اند؛ کارساز است.

– ضد انگل معده است.

– در استعمال خارجی بــه خصوص روی تاول‌ها کاربرد دارد.

– گیاه شاهدانه ارزش زیادی بــرای معالجه کزاز دارد.

– خواص شاهدانه : گیاه شاهدانه مسکن واقعی و موثری بــرای درد شکم و معالجه میگرن و درد اعصاب و روماتیسم است.

– خوردن برگ آن رطوبت‌های معده را خشک می کند.

– روغن شاهدانه گرم و خشک اســت و بــرای درد گوش مفید است.

لازم بــه ذکر اســت کــه خوردن زیاده از حد آن مضر اســت و موجب سردرد؛ تاری دید و درد معده می‌شود و در موارد مصرف زیاد؛ استفراغ نــیــز دیده شده است.

شاهدانه ضد جانور و انگل معده ؛شاهدانه از گیاهان یک ساله و لیفی اســت و دو پایه ای است. دارای ریشه عمودی و ساقه بلند و 2 تــا 4 متر ارتفاع.

خواص شاهدانه

در مناطق دور بیشترین کاربرد شاهدانه در چین و هندوچین است. استوارت می نویسد کــه در چین تمام قسمتهای مختلف گیاه شاهدانه در طب سنتی و چین بــه عــنــوان دارو کاربرد دارد.
از تخم شاهدانه بــه عــنــوان تونیک؛ نیروبخش؛ مسهل و ملین؛ نرم کننده؛ مدر؛ مسکن؛ ضد جانور؛ انگل معده و مخدر استفاده می شود. مصرف زاید یر حد مجاز آن خطرناک است. یعنی از مسکن هایی اســت کــه طبق معمول؛ اسراف در خوردن آن خطرناک است.

تخم شاهدانه در موارد زکام و ناراحتی های پــس از زایمان و قی و استفراغ شدید مصرف می شــود و در استعمال خارجی؛ روی تاول ها و زخم ها و بــه طور کلی زخم سر و کچلی می اندازند.
ماسون و تئوبالد می گویند کــه گیاه شاهدانه ارزش زیادی بــرای معالجه کزاز دارد. گیاه شاهدانه مسکن واقعی و مؤثری بــرای درد شکم و معالجه سوء هاضمه بــا علایم درد و بــرای سرطان ها و زخم ها اثر شفا بخش دارد بــه علاوه بــرای معالجه میگرن و نورالژی و رماتیسم و درد اعصاب مفید است.

از تخم آن پــس از اینکه بــه ترتیب خاصی تهیه و بــه صورت دارو آماده شــد بــرای پایین افتادگی رحم و کمک بــه وضع حمل و بــه عــنــوان تب بر استفاده می شود.
شاهدانه طبق نظر حکمای طب سنتی؛ از نظر طبیعت؛ قسمت های مختلف آن متفاوت است.

ـ خواص شاهدانه : تخم آن خیلی گرم و خشک است. پوست آن سرد و خشک اســت و از نظر خواص معتقدند کــه بــه علت مرکب القوی بودن برگ آن در عین حال کــه فرح؛ سرور؛ نشاط و نیکویی بــه رنگ رخسار می آورد؛ مخدر نــیــز هست و پــس از آن سستی می آورد. بعد از آن کــه آثار قسمت گرم آن نشاط اســت زایل شــد آثار قسمت سرد آن کــه تخدیر و سستی اســت ظاهر می شــود و اشتهای غذا را از بین می برد و نهایتاً موجب غم؛ تکدر؛ تاریکی دید چشم؛ جنون؛ مالیخولیا؛ ترس بسیار و استسقا می شود.
عصاره برگ آن بــرای از بین بردن شپش سر و ریختن چند قطره از عصاره برگ و روغن آن در گوش بــرای تسکین درد گوش نافع است. خوردن برگ آن رطوبت های معده را خشک می کــنــد و شکم را می بندد وقبض می کــنــد و ترشح ادرار را زیاد می کند. ضماد و برگ آن بــرای تحلیل ورم های گرم و تسکین دردهای عصبی مفید است. مقدار خوراک آن تــا 4 گرم و اسراف در خوردن آن مضر و خطرناک است.

ـ تخم آن آشفتگی حال و بــه هم خوردن دل را تسکین می دهد و بادها را پراکنده می کــنــد و قابض است. مضار آن ایــن اســت کــه سردرد می آورد؛ دید چشم را کم می کــنــد و مضر معده است. بــرای احتراز از ایــن عوارض بــایــد سرخ کرده آن را خورد.
روغن شاهدانه گرم و خشک اســت و بــرای درد گوش؛ اعصاب؛ تحلیل ورم های سفت و نرم کردن سفتی رحم نافع است. چند قطره در گوش ریخته شــود و یــا روی سایر اعضا و ورم مالیده شود.

روش تهیه عصاره گیاه شاهدانه

سرشاخه های گلدار شاهدانه هندی 1 واحد؛ الکل 60 درصد 6 واحد؛ آب مقطر 1 واحد گرفته و طبق روش معمول از آن عصاره تهیه می کنند. مقدار خوراک ایــن عصاره 5 سانتی گرم تــا 5 دسی گرم بر حسب مورد در رفع حساسیت های شدید و دردهای رماتیسمی مصرف می شود.

 

در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

نظر شما برای “خواص شاهدانه”

دیدگاه ها بسته شده اند.