خواص شاهدانه

خواص شاهدانه

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • خواص شاهدانه
 •  

  خواص شاهدانه

  شاهدانه گیاهی یک ساله با برگ‌های قطره‌ای است. میوهٔ این گیاه ریز و روغنی بوده و خاصیت آرامش بخش دارد که از آن برای درمان نیز استفاده می‌شود. از بخش‌های مختلف این گیاه مشتقات فراوانی از جمله تخم شاه‌دانه، الیاف شاه‌دانه و مواد روانگردان شامل ماری‌جوانا و حشیش تهیه می‌شود.

  فواید شاهدانه

  گیاه مؤنث شاهدانه دارای چندین گل است. داخل تخمدان این گل‌ها دانه‌های سیاه رنگی است که در حقیقت همان شاه‌دانه‌ای است که به عنوان آجیل در ایران مصرف می‌شود و طعم مطبوعی دارد؛ و برای خوراک بعضی از پرندگان زینتی نیز می‌توان از این دانه استفاده کرد.

  دانه شاهدانه، یکی از مغذی‌ترین و قابل هضم‌ترین مواد غذایی روی زمین است. دانه شاهدانه سرشار از پروتئین،‌ اسیدهای آمینه ضروری و اسیدهای چرب ضروری است.

  دانه‌های شاهدانه دارای خواص تغذیه‌ای فراوانی هستند و منبع خوبی از اسیدهای چرب ضروری و اسیدهای آمینه ضروری و نیز مواد معدنی هستند.

  طبق نتایج تحقیقات، افرادی که به طور منظم دانه‌های شاهدانه را مصرف می‌کنند فشار خون و همچنین میزان کلسترول بد در خون آن‌ها با کاهش روبرو خواهد شد.

  پروتئین و آنزیم‌های موجود در دانه‌های بدون پوست شاهدانه، از آن جا که موجب کاهش ورم و التهاب می‌شود کمک خوبی برای مبتلایان به آرتروز و همچنین درد مفاصل محسوب می‌شود.

  اگر به دنبال راهی برای کاهش وزن خود هستید، شاهدانه را همراه با صبحانه میل کنید. مصرف شاهدانه هنگام صبح و در وعده صبحانه، باعث احساس سیری طولانی طی روز در شما خواهد شد و به این ترتیب دیگر نسبت به خوردن غذاهای شور و شیرین اشتهای کاذب نخواهید داشت.

  مصرف این ماده غذایی همچنین موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و نیز تنظیم هورمون‌ها خواهد شد.

  برخی از مبتلایان به بیماری «ام اس» برای برطرف کردن علائم مشکل خود، به طور قانونی از این دارو استفاده می‌کنند.

  تحقیقات روی این گیاه برای تولید دارویی به عنوان درمان بیماری‌های ناتوان کننده سیستم عصبی بدن ادامه دارد.

  دانشمندان آمریکایی اعلام کرده‌اند ترکیب شیمیایی گیاه شاهدانه می‌تواند مانع گسترش سلول‌های سرطان سینه در بدن شود.

  محققان موفق به کشف یک ماده شیمیایی در گیاه شاهدانه شده‌اند که تاثیر ضدافسردگی دارد. آنان دریافته‌اند که این ترکیب شیمیایی می‌تواند به تولید دوباره سلول‌های عصبی کمک کند.

  در طب سنتی چین از تمام قسمت‌های مختلف گیاه به عنوان دارو استفاده می‌شود.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال روزانه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  فواید شاهدانه

  خواص شاهدانه

  – ضد اسپاسم و انقباضات عضلانی است.

  – از خواص شاهدانه این است که مسهل است و در درمان یبوست کاربرد دارد.

  – برای افرادی که دچار احتباس ادرار شده‌اند، کارساز است.

  – ضد انگل معده است.

  – در استعمال خارجی به خصوص روی تاول‌ها کاربرد دارد.

  – گیاه شاهدانه ارزش زیادی برای معالجه کزاز دارد.

  – خواص شاهدانه : گیاه شاهدانه مسکن واقعی و موثری برای درد شکم و معالجه میگرن و درد اعصاب و روماتیسم است.

  – خوردن برگ آن رطوبت‌های معده را خشک می کند.

  – روغن شاهدانه گرم و خشک است و برای درد گوش مفید است.

  لازم به ذکر است که خوردن زیاده از حد آن مضر است و موجب سردرد، تاری دید و درد معده می‌شود و در موارد مصرف زیاد، استفراغ نیز دیده شده است.

  شاهدانه ضد جانور و انگل معده ،شاهدانه از گیاهان یک ساله و لیفی است و دو پایه ای است. دارای ریشه عمودی و ساقه بلند و 2 تا 4 متر ارتفاع.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال حافظ

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  خواص شاهدانه

  در مناطق دور بیشترین کاربرد شاهدانه در چین و هندوچین است. استوارت می نویسد که در چین تمام قسمتهای مختلف گیاه شاهدانه در طب سنتی و چین به عنوان دارو کاربرد دارد.
  از تخم شاهدانه به عنوان تونیک، نیروبخش، مسهل و ملین، نرم کننده، مدر، مسکن، ضد جانور، انگل معده و مخدر استفاده می شود. مصرف زاید یر حد مجاز آن خطرناک است. یعنی از مسکن هایی است که طبق معمول، اسراف در خوردن آن خطرناک است.

  تخم شاهدانه در موارد زکام و ناراحتی های پس از زایمان و قی و استفراغ شدید مصرف می شود و در استعمال خارجی، روی تاول ها و زخم ها و به طور کلی زخم سر و کچلی می اندازند.
  ماسون و تئوبالد می گویند که گیاه شاهدانه ارزش زیادی برای معالجه کزاز دارد. گیاه شاهدانه مسکن واقعی و مؤثری برای درد شکم و معالجه سوء هاضمه با علایم درد و برای سرطان ها و زخم ها اثر شفا بخش دارد به علاوه برای معالجه میگرن و نورالژی و رماتیسم و درد اعصاب مفید است.

  از تخم آن پس از اینکه به ترتیب خاصی تهیه و به صورت دارو آماده شد برای پایین افتادگی رحم و کمک به وضع حمل و به عنوان تب بر استفاده می شود.
  شاهدانه طبق نظر حکمای طب سنتی، از نظر طبیعت، قسمت های مختلف آن متفاوت است.

  ـ خواص شاهدانه : تخم آن خیلی گرم و خشک است. پوست آن سرد و خشک است و از نظر خواص معتقدند که به علت مرکب القوی بودن برگ آن در عین حال که فرح، سرور، نشاط و نیکویی به رنگ رخسار می آورد، مخدر نیز هست و پس از آن سستی می آورد. بعد از آن که آثار قسمت گرم آن نشاط است زایل شد آثار قسمت سرد آن که تخدیر و سستی است ظاهر می شود و اشتهای غذا را از بین می برد و نهایتاً موجب غم، تکدر، تاریکی دید چشم، جنون، مالیخولیا، ترس بسیار و استسقا می شود.
  عصاره برگ آن برای از بین بردن شپش سر و ریختن چند قطره از عصاره برگ و روغن آن در گوش برای تسکین درد گوش نافع است. خوردن برگ آن رطوبت های معده را خشک می کند و شکم را می بندد وقبض می کند و ترشح ادرار را زیاد می کند. ضماد و برگ آن برای تحلیل ورم های گرم و تسکین دردهای عصبی مفید است. مقدار خوراک آن تا 4 گرم و اسراف در خوردن آن مضر و خطرناک است.

  ـ تخم آن آشفتگی حال و به هم خوردن دل را تسکین می دهد و بادها را پراکنده می کند و قابض است. مضار آن این است که سردرد می آورد، دید چشم را کم می کند و مضر معده است. برای احتراز از این عوارض باید سرخ کرده آن را خورد.
  روغن شاهدانه گرم و خشک است و برای درد گوش، اعصاب، تحلیل ورم های سفت و نرم کردن سفتی رحم نافع است. چند قطره در گوش ریخته شود و یا روی سایر اعضا و ورم مالیده شود.

  روش تهیه عصاره گیاه شاهدانه

  سرشاخه های گلدار شاهدانه هندی 1 واحد، الکل 60 درصد 6 واحد، آب مقطر 1 واحد گرفته و طبق روش معمول از آن عصاره تهیه می کنند. مقدار خوراک این عصاره 5 سانتی گرم تا 5 دسی گرم بر حسب مورد در رفع حساسیت های شدید و دردهای رماتیسمی مصرف می شود.

   

  کلمات کلیدی : از «ام ،شاهدانه آب آثار آجیل آرامش آرتروز آشفتگی آماده آمریکایی آمینه آن آنان آنزیم‌های آن‌ها آورد آورد، اثر احتباس احتراز احساس ادامه ادرار ارتفاع ارزش از اس» است است است است شاهدانه است لازم استسقا استعمال استفاده استفراغ استوارت اسراف اسپاسم اسیدهای اشتهای اعصاب اعصاب، اعضا اعلام افتادگی افرادی التهاب القوی الکل الیاف اندازند ماسون انقباضات انگل اگر ای ایران ایمنی این اینکه با بادها بازدید باعث باید بخش بخش‌های بد بدن بدون بر برای برد بردن برطرف برگ برگ‌های بسیار بعد بعضی بلند بندد به بودن بوده بیشترین بیماری بیماری‌های بین تئوبالد تا تاثیر تاری تاریکی تاول تاول‌ها تب تحقیقات تحقیقات، تحلیل تخدیر تخم تخمدان ترتیب ترس ترشح ترکیب تسکین تغذیه‌ای تقویت تمام تنظیم تهیه تولید تونیک، تکدر، جا جانور جانور، جمله جنون، حافظ حال حد حساسیت حسب حشیش حقیقت حمل حکمای خارجی خارجی، خاصی خاصیت خشک خصوص خطرناک خواص خواهد خوبی خود خود، خوراک خورد روغن خوردن خون خیلی داخل دارای دارد دارد دارد از دارد دانشمندان دارد؛ دارو دارویی داشت مصرف دانه دانه‌های در درد دردهای درصد درمان دریافته‌اند دسی دل دنبال دهد دو دوباره دور دچار دید دیده دیگر ذکر را راهی رحم رخسار رطوبت رطوبت‌های رفع رماتیسم رماتیسمی رنگ رنگی روانگردان روبرو روز روزانه روش روغن روغنی روماتیسم روی ریختن ریخته ریز ریشه زاید زایل زایمان زخم زمین زکام زیاد زیاد، زیاده زیادی زینتی ساقه ساله سانتی سایر سر سرخ سرد سردرد سردرد، سرشاخه سرشار سرطان سرور، سستی سفت سفتی سلول‌های سنتی سنتی، سوء سیاه سیری سیستم سینه شامل شاهدانه شاهدانه شاهدانه، شاه‌دانه شاه‌دانه، شاه‌دانه‌ای شد شد برخی شد پروتئین شده شده‌اند شده‌اند، شدید شفا شما شود شود شود شود شاهدانه شود عصاره شور شپش شکم شیرین شیمیایی صبح صبحانه صبحانه، صفحات صورت ضد ضدافسردگی ضروری ضماد طب طبق طبیعت، طعم طور طولانی طی ظاهر عصاره عصبی عضلانی علائم علاوه علایم علت عمودی عنوان عوارض عین غذا غذاهای غذایی غم، ـ فال فراوانی فرح، فرمائید فشار فواید قابض قابل قانونی قسمت قسمتهای قسمت‌های قطره قطره‌ای قی لیفی مؤثری مؤنث ماده ماری‌جوانا مالیخولیا، مالیده مانع مبتلایان متر متفاوت مجاز محسوب محققان مختلف مخدر مدر، مرکب مسهل مسکن مسکن، مشتقات مشکل مصرف مضار مضر مطبوعی معالجه معتقدند معدنی معده معمول معمول، مغذی‌ترین مفاصل مفید مقدار مقطر ملین، مناطق منبع منظم مواد موارد موثری موجب موجود مورد موفق می میزان میل میوهٔ میگرن می‌توان می‌تواند می‌شود می‌شود می‌شود می‌کنند می‌کنند ناتوان ناراحتی نافع نتایج نخواهید نرم نسبت نشاط نظر نهایتاً نورالژی نویسد نیروبخش، نیز نیکویی ها هاضمه های هایی هست هستند هستند طبق هستید، هضم‌ترین هم همان همراه همچنین هندوچین هندی هنگام هورمون‌ها و واحد واحد، واقعی ورم وزن وضع وعده وقبض پایه پایین پراکنده پرندگان پروتئین،‌ پس پوست چرب چشم چشم، چند چندین چین کاذب کاربرد کارساز کاهش کرد دانه کردن کرده کرده‌اند کزاز کشف کلسترول کلی کم کمک کند کند کند در کنند کننده کننده، کنید که کچلی گرفته گرم گسترش گل گلدار گل‌ها گوش گوش، گویند گیاه گیاهان گیاهی یا یبوست یر یعنی یک یکی

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “خواص شاهدانه”

  دیدگاه ها بسته شده اند.