خواص طالبی

خواص طالبی

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • خواص طالبی
 •  

  خواص طالبی

  طالبی نام یکی از صیفی‌جات است. میوه طالبی شیرین و آبدار بوده، ریشه آن در کشور فرانسه و الجزایر است.

  انتخاب طالبی

  برای خرید یک طالبی خوب و رسیده، با کف دست به آن ضربه بزنید باید یک صدای تو خالی داشته باشد. وقتی آن را در دست می گیرید باید نسبت به اندازه اش سنگین به نظر برسد و هیچ نقطه له شدگی یا نرم شدگی نداشته باشد. پوست آن باید به رنگ کرم یا زرد مایل شده باشد ( رنگ سبز پوست نشانه کال بودن آن است). محل اتصال آن به ساقه باید کمی نرم باشد و باقی‌مانده ساقه باید به راحتی کنده شود. یکی دیگر از نشانه‌های رسیده بودن طالبی بوی ملایم شیرینی است که از پوست آن به مشام می رسد.

  طالبی یکی از پرطرفدارترین میوه های فصل تابستان حتی در آن سوی دنیاست و به خاطر عطر و طعم دلپذیرش بسیارمحبوب است. نام انگلیسی آن Cantaloupe است که از نام یک دهکده در ایتالیا به نام Cantalup گرفته شده که در این محل طالبی برای اولین بار در سال 1700 میلادی کاشت شده است.

  طالبی متعلق به خانواده خیار و کدو است. گرمک و طالبی، شبیه خربزه هستند و از جهت غذا و پزشکی شباهت زیادی به خربزه دارند با این تفاوت که پیش از خربزه می رسند و لطیف تر هستند و هضم آنها آسان تر است. طالبی و گرمک از میوه های پرآب فصل تابستان است. طالبی شیرین و خوشبوتر از گرمک است. قسمت های مورد استفاده طالبی و گرمک عبارتند از:میوه و تخم میوه.

  خواص طالبی

  طالبی یکی از بهترین منابع ویتامینA است و مملو از بتا کاروتن است که در بدن تبدیل به ویتامینA می شود. در یک فنجان آب طالبی فقط 56 کالری انرژی وجود دارد ولی 129% نیاز روزانه ما به ویتامینA را تامین می کند که تاثیر آن در بهبود بینایی و پوست بدن بر همه واضح است.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال روزانه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  خواص درمانی گرمک و طالبی

  1- خواص طالبی : طالبی میوه ای اشتها آور است.

  2- طالبی، ادرارآور، نرم کننده (ملیّن) و موجب طراوت و شادابی پوست بدن است.

  3- خوردن طالبی، بعد از غذا برای درمان کم خونی مفید است.

  4- مصرف طالبی برای کسانی که سل ریوی دارند و یا مبتلا به یبوست و بواسیر هستند، مفید است.

  5- خواص طالبی : گرمک سرشار از ویتامین هایa وc و سلولز است.

  6- گرمک ملّین است؛ مخصوصاً برای کسانی که از یبوست می نالند مفید است.

  7- گرمک و طالبی، تشنگی را در تابستان تسکین می دهد.

  8- گوشت طالبی برای تسکین سوختگی های سطحی و یا درمان ورم پوست موثر است.

  9- خواص طالبی : آب طالبی برای نرم نمودن پوست مفید است.

  فواید طالبی ، خواص آب طالبی

  خواص آب طالبی

  پژوهشگران در تحقیقات جدید خود به این نتیجه رسیدند که بین آب طالبی و بیماری فشار خون ارتباط نزدیکی وجوددارد و و اقعا شفابخش است البته این فقط برای بیمار فشارخون مناسب است و تاحدی بیماری را کنترل میکند اگر بیماریهای دیگری نیز دارید باید با احتیاط مصرف کنید تا مضر نباشد.

  محققان برای آزمایش، مقداری از پلاکت‌های خون را گرفته با مقدار کمی عصاره یا آب طالبی شیرین مخلوط کرده و مشاهده کردند در طالبی عاملی وجود دارد که به شدت مانع از انباشته شدن غیرطبیعی پلاکت‌ها می‌شود و در نتیجه از انعقاد و لخته شدن خون در رگ‌ها (که عامل حمله‌های قلبی است) جلوگیری می‌شود. اگر طالبی و آسپیرین با هم خورده شود، خاصیت ضد انعقاد خون نیرومندتری تشکیل می‌شود.

  طالبی را بدون شکر یا چیزهایی دیگر به طور ساده باید پیش از غذا خورد؛ کسانی که طالبی را با نمک و فلفل می‌خورند هضم آن را آسان‌تر می‌کنند ولی در مقابل، خاصیت ملین آن را کم می‌کند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال حافظ

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  خواص طالبی : گوشت طالبی را اگر روی سوختگی‌های سبک و سطحی یا ورم پوست بگذارند، آن را تسکین داده و شفا می‌بخشد.

  تخم طالبی یا گرمک با تخم کدو و تخم خیار تشکیل تخم‌های خنک را می‌دهند و برای تسکین و نرم کردن سینه و رفع اگزما مصرف می‌شود.

  فراموش نکنید مصرف زیاد دستنبو، طالبی و گرمک برای بیماران دیابتی، ورم روده و سوءهاضمه ضرر دارد و موجب نفخ روده، معده و درد معده می‌شود.

  طرز مصرف آن این است که این سه تخم را کمی می‌کوبند و در آب می‌ریزند تا شیره آن در آب مخلوط شود، سپس آن را صاف کرده و مصرف می‌کنند. دستنبو، گرمک و طالبی، تشنگی را در تابستان تسکین می‌دهد.

  فواید طالبی

  طالبی و گرمک به علت داشتن پتاسیم و عطر مطبوع، مقوی قلب هستند و عروق را باز می‌کنند، همچنین به دلیل درصدی منیزیم از میوه‌های آرام بخش به شمار می‌روند.

  طالبی و گرمک فشار خون را پایین می‌آورند به طوری که پتاسیم موجود در آن‌ها جدار رگ‌ها را نرم کرده و منجر به دفع سدیم اضافی می‌شود. اشخاصی که فشار خون بالا دارند می‌توانند روزانه با خوردن نصف طالبی به کنترل این بیماری کمک کنند.

  همچنین این میوه‌ها می‌توانند اثر داروهای پایین آورنده فشار خون را تسریع بخشند.

  خواص طالبی : این میوه‌ها سرشار از فیبر بوده و بسیار ملین و مسهل هستند، بدین سبب برای کسانی که دچار یبوست، بواسیر و افزایش چربی خون هستند، بسیار توصیه می‌شود.

  این میوه‌ها به دلیل مدر بودن برای کسانی که دچار احتباس ادرار و یا سنگ مجاری ادراری هستند بسیار موثر است و همچنین افراد مبتلا به کم خونی، نقرس و روماتیسم بهتر است حتماً طالبی را در برنامه غذایی خود قرار دهند.

  این میوه‌ها به دلیل دارا بودن قند، خاصیت تقویت‌کنندگی داشته و یکی از احیاء کنندگان سلولی و از عوامل تجدید جوانی هستند.

  طالبی‌های با گوشت زرد حاوی مقدار قابل ملاحظه‌ای ترکیب شیمیایی آنتی‌اکسیدان بتاکاروتن بوده که پیش‌ساز ویتامین A به شمار می‌رود. همچنین گرمک نیز برای پیشگیری از بیماری یرقان و رفع حرارت کبد مفید بوده و زیاد کننده شیر زنان شیرده و خارج کننده رسوبات کلیه و

  مثانه است.

  خواص طالبی : طالبی و گرمک هر دو برای دفع سموم بدن و خون و فعالیت‌های سلول‌های پوستی مفید هستند و به علت داشتن مقادیر زیاد فسفر باعث تقویت سلول‌های مغزی و فعالیت اعصاب می‌شوند.

  همچنین فراوانی کلسیم آن‌ها موجب تقویت عضلات و تکمیل استخوان‌بندی و رشد و نمو سامانه اسکلتی انسان می‌شود.

   

  کلمات کلیدی : از ( (ملیّن) (که آب آبدار آرام آزمایش، آسان آسان‌تر آسپیرین آن آنتی‌اکسیدان آنها آن‌ها آور آورنده اتصال اثر احتباس احتیاط احیاء ادرار ادرارآور، ادراری ارتباط از ازمیوه است است است است) است؛ استخوان‌بندی استفاده اسکلتی اش اشتها اشخاصی اضافی اعصاب افراد افزایش اقعا البته الجزایر انباشته انتخاب اندازه انرژی انسان انعقاد انگلیسی اولین اگر اگزما ای ایتالیا این با بار باز بازدید باشد باعث باقی‌مانده بالا باید بتا بتاکاروتن بخش بخشند بدن بدون بدین بر برای برسد برنامه بزنید بسیار بسیارمحبوب بعد به بهبود بهتر بهترین بواسیر بودن بوده بوده، بوی بگذارند، بیمار بیماران بیماری بیماریهای بین بینایی تا تابستان تاثیر تاحدی تامین تبدیل تجدید تحقیقات تخم تخم‌های تر ترکیب تسریع تسکین تشنگی تشکیل تفاوت تقویت تقویت‌کنندگی تو توصیه تکمیل جدار جدید جلوگیری جهت جوانی حافظ حاوی حتماً حتی حرارت حمله‌های خارج خاصیت خاطر خالی خانواده خربزه خرید خنک خواص خوب خود خورد؛ خوردن خورده خوشبوتر خون خونی خونی، خیار داده دارا دارد دارند داروهای دارید داشتن داشته در درد درصدی درمان درمانی دست دستنبو، دفع دلپذیرش دلیل دنیاست دهد دهند دهکده دو دچار دیابتی، دیگر دیگری را راحتی رسد رسند رسوبات رسیدند رسیده رسیده، رشد رفع رنگ روده روده، روزانه روزانه روماتیسم روی رگ‌ها ریشه ریوی زرد زنان زیاد زیادی ساده ساقه سال سامانه سبب سبز سبک سدیم سرشار سطحی سل سلولز سلولی سلول‌های سموم سنگ سنگین سه سوءهاضمه سوختگی سوختگی‌های سوی سپس سینه شادابی شباهت شبیه شدت شدن شده شدگی شفا شفابخش شمار شود شود، شکر شیر شیرده شیره شیرین شیرینی شیمیایی صاف صدای صفحات صیفی‌جات ضد ضربه ضرر طالبی طالبی طالبی طالبی، طالبی‌های طراوت طرز طعم طور طوری عامل عاملی عبارتند عروق عصاره عضلات عطر علت عوامل غذا غذایی غیرطبیعی فال فراموش فرانسه فراوانی فرمائید فسفر فشار فشارخون فصل فعالیت فعالیت‌های فقط فلفل فنجان فواید فیبر قابل قرار قسمت قلب قلبی قند، لخته لطیف له ما مانع مایل مبتلا متعلق مثانه مجاری محققان محل مخصوصاً مخلوط مدر مسهل مشام مشاهده مصرف مضر مطبوع، معده مغزی مفید مقابل، مقادیر مقدار مقداری مقوی ملاحظه‌ای ملایم ملّین ملین مملو منابع مناسب منجر منیزیم موثر موجب موجود مورد می میلادی میوه میوه میوه‌ها میوه‌های میکند می‌آورند می‌بخشد می‌توانند می‌خورند می‌دهد می‌دهند می‌رود می‌روند می‌ریزند می‌شود می‌شود می‌شوند می‌کند می‌کنند می‌کنند، می‌کوبند نالند نام نباشد نتیجه نداشته نرم نزدیکی نسبت نشانه نشانه‌های نصف نظر نفخ نقرس نقطه نمو نمودن نمک نکنید نیاز نیرومندتری نیز های هر هستند هستند هستند، هضم هم همه همچنین هیچ و و واضح وجود وجوددارد ورم وقتی ولی ویتامین پایین پتاسیم پرآب پرطرفدارترین پزشکی پلاکت‌ها پلاکت‌های پوست پوستی پژوهشگران پیش پیشگیری پیش‌ساز چربی چیزهایی کاروتن کاشت کال کالری کبد کدو کردن کردند کرده کرم کسانی کشور کف کلسیم کلیه کم کمک کمی کنترل کند کنده کنند کننده کنندگان کنید که گرفته گرمک گوشت گیرید یا یبوست یبوست، یرقان یک یکی

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “خواص طالبی”

  دیدگاه ها بسته شده اند.