خواص سدر

خواص سدر

مجموعه: اختصاصی, پزشکی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • خواص سدر
 •  

  خواص سدر

  خواص سدر

  برگ سدر قابض و مقوی معده است. همچنین خاصیت ضد میکروب و ضد قارچ دارد؛ به همین دلیل از آن برای درمان انگل‌های موضعی (پوستی) استفاده می‌شود.

  گیاه‌شناسی

  سدر درختی است که ارتفاع آن تا 10 متر می‌رسد. این درخت، خاردار و دارای ساقه‌ای به رنگ تقریباً سفید است.

  برگ‌ها تقریباً بیضی‌شکل و در قسمت انتهایی مدور، ولی در قسمت مقابل کمی نوک‌تیز هستند که به صورت متناوب بر روی شاخه قرار می‌گیرند. کناره برگ‌ها دارای دندانه‌های کوچک است و سه رگبرگ در طول برگ به طور واضح دیده می‌شود.

  گل‌ها پنج گلبرگ دارند و به صورت مجتمع و پوشیده از کرک هستند.

  میوه گیاه به صورت سفت، گوشت‌دار، تقریباً کروی و به اندازه گیلاس یا بزرگ‌تر از آن است. این میوه‌ها که زردرنگ و خوراکی هستند، اغلب طعمی ترش و مطبوع دارند، ولی گاهی هم شیرین‌اند.

  درخت سدر حدود صد سال عمر می‌کند و در استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و دیگر مناطق جنوبی، از جمله بعضی جزایر ایرانی خلیج‌فارس رویش دارد و در بعضی نواحی جنوبی میوه آن جزء میوه‌های مصرفی مردم است. این درخت در مناطق دیگر جهان از جمله عراق، مصر، عربستان، حبشه، آفریقای شمالی، نیجریه و فلسطین نیز می‌روید.

  سدر در آیات و روایات

  در قرآن کریم چهار بار واژه سدر آمده است؛ دو بار در سوره نجم، یک بار در سوره واقعه و یک بار در سوره سبا. بیشتر مفسران قرآن کریم سدر (سدره) را درخت کُنار می‌دانند. البته دراین‌باره اختلاف نظر وجود دارد و بعضی منظور از گیاه سدر را گونه‌ای سدروس (سدر لبنانی) تفسیر کرده‌اند که درختی تنومند از خانواده کاج‌هاست.

  همچنین گیاه‌شناسان متخصص در انجیل، مطالعات و بحث‌های زیادی درباره گیاهی که از آن تاج خاری بر سر حضرت مسیح (ع) گذاشتند، انجام داده و به این نتیجه رسیده‌اند که گیاه مربوطه درخت سدر بوده است؛ به همین دلیل نام حضرت مسیح (ع) را به عنوان گونه گیاه برگزیده‌اند. درخت سدر به زبان عبری (یهودی) به نام شی‌ساف است که در گذشته (و حتی امروزه به طور معدود) یهودیان مردگان خود را با آن شستشو می‌دادند و معتقد بودند که این درخت مقدس است و این عمل باعث خشنودی فرشتگان از مردگان می‌شود.

  داروشناختی و اثرات مهم

  برگ سدر قابض و مقوی معده است. همچنین خاصیت ضد میکروب و ضد قارچ دارد؛ به همین دلیل از آن برای درمان انگل‌های موضعی (پوستی) استفاده می‌شود. جوشانده برگ آن در درمان علائم سرماخوردگی مۆثر است و فشارخون را افزایش می‌دهد. از ضماد برگ آن در قدیم برای نرم کردن و درمان ورم و زخم‌ها استفاده می‌کردند. شستشوی موی سر با سدر باعث تمیزی و تقویت رشد مو شده و هنوز هم به همین منظور از آن استفاده می‌شود؛ به طوری که بسیاری از صنایع آرایشی از عصاره برگ آن انواع شامپوها را تهیه می‌کنند. مصرف خوراکی میوه سدر برای درمان برونشیت، سرفه و سل مفید است. میوه دارای طبیعت سرد و خشک و نارس آن قابض و نفخ‌زاست.

  سرخ‌کرده و بوداده میوه سدر بسیار قابض و برای اسهال و زخم‌های روده و تب مفید است. در گذشته از سدر بیشتر برای درمان زخم‌ها و شستشوی سر و بدن استفاده می‌کردند. در حیوانات آزمایشگاهی، کاهش قند خون با مصرف برگ سدر گزارش شده است.

  ترکیبات مهم

  مهم‌ترین ترکیبات برگ سدر ترکیبات ساپونینی است. از مهم‌ترین ساپونین‌های گلوکزیدی آن می‌توان چهار جسم کریستینین‌های A، B، C و D را نام برد. از دیگر ساپونین‌های برگ، ابلین لاکتون می‌باشد که یک ساپونین استروئیدی و عامل کف‌کنندگی سدر است. از برگ سدر آلکالوئیدهایی از جمله آمفی‌بین‌های A، E و F، ماری‌تین A و C و اسپینانین A استخراج شده‌اند. همچنین در برگ سدر تانن و استرول‌های گیاهی از جمله بتاسیتوسترول وجود دارد.

  نکات قابل‌توجه
  1- چوب درخت سدر بسیار سخت و بادوام است و در قدیم برای ساختن اجزای مختلف خانه‌ها به کار می‌رفت. درخت سدر آفت ندارد و موریانه کمتر می‌تواند به آن آسیب برساند. همچنین زغال تهیه‌شده از چوب سدر جهت تولید حرارت ایده‌آل است.

  2- بهترین زمان برداشت برگ سدر اواخر فصل تابستان می‌باشد.

  3- در بسیاری از کشورهای اسلامی نظیر ایران، عراق، هندوستان (مسلمانان)، جنوب شرقی عربستان سعودی و نقاط دیگر، مرده‌های خود را با سدر و کافور که هر دو از درختان بهشتی هستند، می‌شویند. با این کار، گذشته از ضدعفونی و پاک شدن جسم مرده، عقیده بر این است که فرشتگان خشنود خواهند شد. در یکی از منابع آمده است که یهودیان هم در گذشته این عمل را انجام می‌دادند و در حال حاضر نیز به طور معدود انجام می‌دهند.

  4- در منابعی اشاره شده که زنان قدیم مصر با شانه‌های چوبی ساخته‌شده از درخت سدر موهای خود را شانه می‌کردند.

  5-‌ در تحقیقی که در سال 1373 توسط مۆلف و همکاران بر روی برگ سدر ناحیه اهواز انجام شد، در آن ترکیباتی از جمله ساپونین، آلکالوئید، فلاوونوئید و تانن تشخیص داده شد. این نمونه حاوی درصد بالایی از خاکستر محلول در اسید بود.

   

  خاصیت سدر

   

  خاصیت سدر

   

  سِدر سردهٔ درختی است از تیره مخروطیان که شباهت زیادی با کاج دارد، ولی از کاج بسیار تنومندتر و بلندتر می‌شود، و تا بیش از سه هزار سال عمر می‌کند. شاخه‌های درخت سدر کشیده و دور یگدیگر است. سدر بومی کوه‌های هیمالیای غربی و منطقه مدیترانه می‌باشد. شاخه‌های این درخت کشیده است و برگش مانند کاج سوزنی می‌باشد. چوب این درخت سفید و ضخیم می‌باشد و در برخی گونه‌ها چوب کمی سرخ‌تر می‌باشد. میوه این درخت شبیه کاج است.

  قابض است.
  ملین است.
  مسکن است.
  ضد التهاب، ضد انگل، ضد بیماری های مقاربتی، ضد سوزش مجاری ادراری و صفرا بر است.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت دلار

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

   

  فواید سدر

   

  فواید سدر

   

  سدر چه خواص و فوایدی برای سلامت مو دارد؟

  اگر تار موهایتان ضعیف شده و از ریزش مو خلاصی ندارید میتوانید این داروی گیاهی و سنتی معجزه آسا را برای سلامت و ضخیم شدن موهایتان از عطاری تهیه و برای درخشش و تقویت موهای بیمار خود استفاده نمایید.

   

  محکم و ضخیم شدن تار و ریشه مو با سدر

  ** ضماد برگ من و شستشو با آن جهت بثورات جلدى و زخم‌هاى پوستى و گرفتن چرک بدن و تقویت مو و جلوگیرى از ریزش آن ، و تقویت اعصاب و از بین بردن شپش و شپشک سودمند است .

  ** شستشوی موی سر با سدر باعث تمیزی و تقویت رشد مو شده و هنوز هم به همین منظور از آن استفاده می‌شود؛ به طوری که بسیاری از صنایع آرایشی از عصاره برگ آن انواع شامپوها را تهیه می‌کنند.

  ** در منابعی اشاره شده که زنان قدیم مصر با شانه‌های چوبی ساخته‌شده از درخت سدر موهای خود را شانه می‌کردند.

  ** سدر ظاهر سالم مو را حفظ کرده و آن را تقویت می‌کند. ویتامین‌های سدر موها را تقویت کرده و در مقابل عوامل آسیب رسام محیطی از آن محافظت می‌نماید. سدر موهای شما را از خشکی، موخوره و شوره حفظ می‌کند.

  ** گیاه سدر ضدالتهاب، خنک کننده پوست، تقویت‌کننده پوست، تقویت‌کننده و حالت‌دهنده مو است؛ این گیاه همچنین از ریزش موی سر جلوگیری می‌کند،

  ** ترکیبات شیمیایی سدر صابونی است و از سدر برای شست و شوی بدن یا سر استفاده می‌‌شود؛همچنین باعث تقویت و افزایش رشد مو می‌شود.

  سدر برای رشد و سلامت موهای شما بسیار مفید است. 1 قاشق غذاخوری از پودر سدر را با تقریبا یک فنجان آب گرم ترکیب کنید. آن‌ها را با انگشت خود خوب مخلوط‌کنید تا کف آن مانند کف صابون شود. موهای خود را با آن بشویید و بگذارید تا زمان شستن باقی بدن روی مو باقی بماند. سپس موهای خود را کاملا با آب بشویید. روز بعد از شستشو موهای شما براق‌شده و پرحجم‌تر به نظر می‌رسند.

   

  ریزش مو را با سدر متوقف کنید

  سدر مقوی مو است و موها را تقویت می‌کند و از ریزش مو جلوگیری می‌کند اما برای ریزش مو باید مو را طبقه‌بندی کرد. افرادی که منافذ گشادی در پوست سرشان دارند و قطر موهای‌شان زیاد است، از آنجا که گیاه سدر حالت قابض دارد، برای این تیپ ریزش‌ها ایده‌آل است اما افرادی که پوست خشک دارند و منافذ موهای‌شان تنگ است، معمولا موهای نازکی دارند.

  – این افراد نباید از سدر استفاده کنند و به جای آن ترکیباتی که عصاره گرم دارند مانند سیر، فلفل یا عصاره بادام استفاده کنند.
  – در این حالت منافذ پوست باز می‌شود و موها می‌توانند از این منافذ بیرون بیایند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : قیمت سکه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  صمغ سدر برای شوره سر

  شوره سر یکی از مشکلاتی است که علل بسیاری می‌تواند داشته باشد اما یکی از درمان‌هایی که می‌توان برای آن در نظر گرفت، سدر است. گیاه سدر صمغی دارد که می‌توان آن را در آب حل و روی سر استفاده کرد. این ترکیب در افرادی که شوره سر دارند اثری معجزه آسا دارد. اگر بخواهید می‌توانید از شامپوهای آماده سدر برای این مشکل استفاده کنید.

  شستن سر با سدر نیز بسیار مفید می‌باشد.

  طرز مصرف سدر به این صورت است که یک قاشق سدر را در کاسه‌ای بزرگ ریخته و آن را به هم می‌زنیم تا کف کند. سپس فقط با کف و آب آن، سر را می‌شوییم. ذرات گیاه نباید در لابه لای مو برود؛ زیرا در این صورت در لای مو جمع شده، به سختی خارج می‌شوند و این خود باعث ریزش مو می‌گردد

  برگهای سدر را خشک کرده و پودر نموده و جهت شستشوی بدن و مو بکار می‌برند . برگ سدر حاوی تانن ، استرولهای گیاهی مانند بتاسیتوسترول ، بتاسیتوسترول گلوکزید و ساپونین ابلین لاکتون می‌باشد. ساپونین موجود در سدر عامل کف کنندگی در برگ سدر می‌باشد. ابلین لاکتون از دسته ساپونینهای استروئیدی است و به عنوان ماده اولیه برای تهیه هورمونهای استروئیدی می‌توان بکار برد. کنار با نام علمی‌Zizyphus درختی است به ارتفاع قریب به 10 متر با شاخه‌های سفید تا خاکستری و برگهای قلبی شکل و کشیده با سه رگبرگ برجسته که گوشوارک آن به خار تبدیل شده‌است ، میوه این گیاه تخم مرغی شکل و زرد رنگ و خوراکی است . این درخت در مناطق مختلف جنوب ایران به کنار مرسوم است و در کتابها به نامهای کنار ، سدر ، سدره، منبل داوود، سنجد گرجی ، نیم ، ضال ، ببر و شجره النبق خوانده شده‌است. از قدیم از برگ سائیده درخت کنار بعنوان ماده پاک کننده موی سر و بدن استفاده شده و هنوز هم استفاده از آن منداول است . برگ سائیده کنار «سدر» یا «کنار» نام دارد .

  طریقه مصرف : پودر برگ سدر را تهیه نموده و یک قاشق رابا مقداری آب ولرم مخلوط کنید پس از نیم ساعت بعد از اینکه موهای خود را با شامپو دلخواه شستید این ترکیب را روی سر ریخته و به مدت 10 دقیقه آرام ماساژ دهید سپس سر خود را بشویید(بدون شامپو).اگر موهایتان خشک است میتوانید 2 قطره روغن زیتون و اگر سرتان شوره دارد میتوانید دو قطره سرکه سفید به این محلول اضافه کنید.

   

  شامپوها و لوسیون‌های ساخته شده از سدر

  هنگام استفاده از سدر و حنا به این نکته توجه داشته باشید که اگر آنها را خوب آبکشی نکنید و موها را به دقت نشوئید، سدر لابه‌لای موها باقی می‌ماند و تأثیر عکس خواهد داشت و موجب ریزش مو می‌شود. یک قاشق سدر را در یک ظرف بزرگ ریخته و خوب هم بزنید تا کف کند و در نهایت با آب و کف سدر موها را بشوئید. پس از قرار دادن حنا بر روی موها، لازم نیست از شامپو استفاده کنید؛ اما اگر تمایل دارید موهایتان را شامپو کنید، شامپو باید ملایم و رقیق باشد.

  در حالی که هنوز موهای‌تان مرطوب است، می‌توانید با یک روغن گیاهی موها را ماساژ دهید. اگر پس از قرار دادن حنا بر روی موها، آنها را خوب نشوئید، پوست سر دچار خارش و خشک می‌شود موها حالت شکننده پیدا می‌کنند، افرادی که از خشکی موها پس از استفاده از حنا، شکایت دارند، موها را خوب آبکشی نمی‌کنند.

  موها را آنقدر آبکشی کنید تا رنگ آب کاملا بی‌رنگ و تمامی‌ذرات حنا از روی آن پاک شود. استفاده از حنا، خشکی مو و پوست سر را تشدید نمی‌کند، مگر در مواقعی که موها به خوبی آبکشی نشوند.

  هنگام خرید نیز دقت کنید حنا یا سدری که می‌خرید حاوی هیچ نوع ماده افزودنی و مصنوعی نباشد و کلمه 100 درصد طبیعی روی آن درج شده باشد. حنای طبیعی هیچ‌گاه رنگ مشکی ندارد ولی استفاده از حنای مشکی ایمن نخواهد بود (چه در دوران بارداری و چه غیر از آن) و ممکن است موجب واکنش‌های آلرژیکی، قرمزی، تاول و یا سوختگی شود که در این صورت باید به سرعت درمان گردد.

   

  کلمات کلیدی : از طریقه (سدر (سدره) (ع) (مسلمانان)، (و (پوستی) (چه (یهودی) «سدر» «کنار» ، آب آبکشی آرام آرایشی آزمایشگاهی، آسا آسیب آفت آفریقای آلرژیکی، آلکالوئید، آلکالوئیدهایی آماده آمده آمفی‌بین‌های آن آن) آن، آنجا آنقدر آنها آن‌ها آیات ابلین اثرات اثری اجزای اختلاف ادراری ارتفاع از است است است برگ‌ها است ترکیبات است قابض است ضد است مسکن است ملین است، است؛ استان‌های استخراج استروئیدی استرولهای استرول‌های استفاده اسلامی اسهال اسپینانین اسید اشاره اضافه اعصاب اغلب افراد افرادی افزایش افزودنی البته التهاب، النبق اما امروزه انتهایی انجام انجیل، اندازه انواع انگشت انگل، انگل‌های اهواز اواخر اولیه اگر ایده‌آل ایران ایران، ایرانی ایمن این اینکه با بادام بادوام بار بارداری باز بازدید باشد باشد در باشید باعث باقی بالایی باید ببر بتاسیتوسترول بثورات بحث‌های بخواهید بدن بر براق‌شده برای برجسته برخی برد برداشت بردن برساند برود؛ برونشیت، برگ برگ، برگزیده‌اند برگش برگهای برگ‌ها بزرگ بزرگ‌تر بزنید بسیار بسیاری بشوئید بشویید بشویید(بدون بعد بعضی بعنوان بلندتر بلوچستان بماند به بهترین بهشتی بود بود بوداده بودند بوده بومی بکار بگذارید بیایند بیرون بیش بیشتر بیضی‌شکل بیمار بیماری بین بی‌رنگ تأثیر تا تابستان تاج تار تانن تاول تب تبدیل تحقیقی تخم ترش ترکیب ترکیبات ترکیباتی تشخیص تشدید تفسیر تقریبا تقریباً تقویت تقویت‌کننده تمامی‌ذرات تمایل تمیزی تنومند تنومندتر تنگ تهیه تهیه‌شده توجه توسط تولید تیره تیپ جای جزء جزایر جسم جلدى جلوگیرى جلوگیری جمع جمله جنوب جنوبی جنوبی، جهان جهت جوشانده حاضر حال حالت حالت‌دهنده حالی حاوی حبشه، حتی حدود حرارت حضرت حفظ حل حنا حنا، حنای حیوانات خار خارج خاردار خارش خاری خاصیت خانه‌ها خانواده خاکستر خاکستری خرید خشنود خشنودی خشک خشکی خشکی، خلاصی خلیج‌فارس خنک خواص خوانده خواهد خواهند خوب خوبی خود خوراکی خون دادن داده دارای دارد دارد نکات دارد، دارد؛ دارد؟ اگر دارند دارند – دارند، داروی دارید داشت داشته داوود، در دراین‌باره درباره درج درخت درخت، درختان درختی درخشش درصد درمان درمان‌هایی دسته دقت دقیقه دلار دلخواه دلیل دندانه‌های دهید دو دور دوران دچار دیده دیگر دیگر، ذرات را رابا رسام رسیده‌اند رشد رقیق رنگ روایات در روده روز روغن روی رویش رگبرگ ریخته ریزش ریزش‌ها ریشه زبان زخم‌ها زخم‌هاى زخم‌های زرد زردرنگ زغال زمان زنان زیاد زیادی زیتون زیرا سائیده ساختن ساخته ساخته‌شده ساعت ساقه‌ای سال سالم ساپونین ساپونین، ساپونینهای ساپونینی ساپونین‌های سبا سخت سختی سدر سدر سدر سدر سدر سِدر سدر هنگام سدر برگ سدره، سدروس سدری سر سر شوره سرتان سرخ‌تر سرد سردهٔ سرشان سرعت سرفه سرماخوردگی سرکه سعودی سفت، سفید سل سلامت سنتی سنجد سه سوختگی سودمند سوره سوزش سوزنی سپس سکه سیر، سیستان شاخه شاخه‌های شامپو شامپو)اگر شامپوها شامپوهای شانه شانه‌های شباهت شبیه شجره شد شد، شدن شده شده، شده‌است شده‌اند شرقی شست شستشو شستشوی شستن شستید شما شمالی، شود شوره شوی شپش شپشک شکایت شکل شکننده شیرین‌اند درخت شیمیایی شی‌ساف صابون صابونی صد صفحات صفرا صمغ صمغی صنایع صورت ضال ضخیم ضد ضدالتهاب، ضدعفونی ضعیف ضماد طبقه‌بندی طبیعت طبیعی طعمی طور طوری طول ظاهر ظرف عامل عبری عراق، عربستان عربستان، عصاره عطاری عقیده علائم علل علمی‌ عمر عمل عنوان عوامل عکس غذاخوری غربی غیر فرشتگان فرمائید فشارخون فصل فقط فلاوونوئید فلسطین فلفل فنجان فواید فوایدی قابض قابل‌توجه قارچ قاشق قدیم قرآن قرار قرمزی، قریب قسمت قطر قطره قلبی قند قیمت لابه لابه‌لای لازم لاکتون لای لبنانی) لوسیون‌های ماده ماری‌تین ماساژ مانند متخصص متر متناوب متوقف مجاری مجتمع محافظت محلول محکم محیطی مختلف مخروطیان مخلوط مخلوط‌کنید مدت مدور، مدیترانه مربوطه مردم مرده، مرده‌های مردگان مرسوم مرطوب مرغی مسیح مشکل مشکلاتی مشکی مصر مصر، مصرف مصرفی مصنوعی مطالعات مطبوع معتقد معجزه معده معدود معدود) معمولا مفسران مفید مقابل مقاربتی، مقداری مقدس مقوی ملایم ممکن من منابع منابعی مناطق منافذ منبل منداول منطقه منظور مهم برگ مهم مهم‌ترین مهم‌ترین مو مواقعی موجب موجود موخوره موریانه موضعی موها موها، موهای موهایتان موهای‌تان موهای‌شان موی مگر مۆثر مۆلف میتوانید میوه میوه‌ها میوه‌های میکروب می‌باشد می‌باشد می‌باشد طرز می‌برند می‌توان می‌تواند می‌توانند می‌توانید می‌خرید می‌دادند می‌دانند می‌دهد می‌دهند می‌رسد می‌رسند می‌رفت می‌روید سدر می‌زنیم می‌شود می‌شود داروشناختی می‌شود سدر می‌شود گل‌ها می‌شود گیاه‌شناسی سدر می‌شود، می‌شود؛ می‌شوند می‌شویند می‌شوییم می‌ماند می‌نماید می‌کردند می‌کردند می‌کردند ‌ می‌کند می‌کند می‌کند، می‌کنند می‌کنند می‌کنند، می‌گردد برگهای می‌گیرند می‌‌شود؛همچنین ناحیه نارس نازکی نام نامهای نباشد نباید نتیجه نجم، نخواهد ندارد ندارید نرم نشوئید، نشوند هنگام نظر نظیر نفخ‌زاست سرخ‌کرده نقاط نمایید نموده نمونه نمی‌کند، نمی‌کنند موها نهایت نواحی نوع نوک‌تیز نکته نکنید نیجریه نیز نیست نیم های هر هرمزگان، هزار هستند هستند میوه هستند، هم همچنین همکاران همین هندوستان هنوز هورمونهای هیمالیای هیچ هیچ‌گاه و واضح واقعه واژه واکنش‌های وجود ورم ولرم ولی ویتامین‌های پاک پرحجم‌تر پس پنج پودر پوست پوست، پوستى پوشیده پیدا چرک چه چهار چوب چوبی کاج کاج‌هاست همچنین کار کار، کاسه‌ای کافور کاملا کاهش کتابها کرد کردن کرده کرده‌اند کروی کرک کریستینین‌های کریم کشورهای کشیده کف کف‌کنندگی کلمه کمتر کمی کنار کناره کند کنند کنند – کننده کنندگی کنید کنید کنید سدر کنید شستن کنید، کنید؛ که کوه‌های کوچک کُنار گاهی گذاشتند، گذشته گرجی گردد گرفت، گرفتن گرم گزارش گشادی گلبرگ گلوکزید گلوکزیدی گوشت‌دار، گوشوارک گونه گونه‌ای گونه‌ها گیاه گیاهی گیاه‌شناسان گیلاس یا یهودیان یک یکی یگدیگر

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “خواص سدر”

  دیدگاه ها بسته شده اند.