خواص خرما

خواص خرما

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • خواص خرما
 •  

  خواص خرما

  خرما یا رطب گیاهی تک‌لپه‌ای و گرمسیری جزو تیره نخل‌ها است که میوه‌اش خوراکی و دارای هسته‌ای سخت و پوست نازک و طعم شیرین که به شکل خوشه‌ای بزرگ از شاخه آویزان می‌گردد و برگهای آن بزرگ است. ارتفاع نخل به ۱۰ تا ۲۰ متر یا بیشتر می‌رسد.

  به میوهٔ نرسیده خرما، «خارَک» یا «خرک» یا کنگ (و در زبان عربی، «حبابوک») گفته می‌شود. رطب مرحله قبل از رسیدگی کامل خرماست که رطوبت بیشتر و قند کمتری نسبت به خرمای کاملاً رسیده دارد.

  میوه خرما جزو میوه‌های سته می‌باشد یعنی تمام قسمت بریکاری آن گوشتی و محتوی مواد غذایی است. خرما از دورانِ باستان در رژیم غذایی انسان وجود داشته است و یکی از قدیمی‌ترین میوه‌های کشت شده توسط انسان بوده است.

  خرما در ایران

  مصرف سرانه خرما در ایران ۷ کیلوگرم است که میانگینی از مصرف سرانه ۲۵ کیلوگرمی استان‌های جنوبی و ۱ کیلوگرمی سایر استان‌ها می‌باشد. در ایران به طور سالانه، ۱ میلیون تن خرما تولید می‌شود که عمده مصرف داخلی آن در ماه رمضان صورت می‌گیرد. از میان محصول خرمای هر سال ایران، ۱۰ درصد برای صادرات به کشورهای دیگر اختصاص می‌یابد، ۵۰ درصد به مصرف داخلی می‌رسد و ۴۰ درصد هم در مراحل مختلف برداشت محصول، ضایع‌شده و از بین می‌روند.

  برخی از ویژگی ها و خواص خرما

  1- طبع خرما گرم و خشک است.

  2- برای رفع خشونت و نرم کردن سینه 50 گرم خرما در 1000 گرم آب جوشانده صاف نموده روزی 2 تا 3 استکان بخورید. البته این برای افراد سرد مزاج بسیار خوب است.

  3- برای تقویت کلیه از شربت فوق استفاده کنید.

  4- کسانی که درد کمر یا درد مفاصل دارند می توانند از شربت خرما که در شماره 2 آمده است استفاده کنند.

  5- اگر خرما با شنبلیله خورده شود جهت سنگ مثانه مفید است.

  6- برای تقویت نیروی جنسی خرما را در شیر تازه خیس کرده کمی دارچین بزنید و صبح به عنوان صبحانه بخورید و سپس کمی شیر بالای آن میل کنید.

  7- کسانی که می‌خواهند سنگ مثانه‌شان خرد شود از دمکرده آن استفاده کنند (دم کرده هسته خرما) و دم کرده آن بسیار قابض است و کسانی که یبوست دارند سعی کنند در هنگام استفاده از دم کرده خرما از غذاهای ساده و ملین استفاده کنند.

  8- وجود ویتامین B از خواص خرما است ، خرما میوه خوبی برای تعادل اعصاب و نیز باعث رشد است.

  9- فسفری که در خرما وجود دارد باعث سر زنده نگاه داشتن سلول‌های عصبی می ‌شود.

  10- از خواص خرما داشتن آهن است ، بنابراین خرما برای کمبود آهن بسیار مفید است.

   

  فواید خرما

  خواص دارویی خرما

  مردم صحرا هسته درخت خرما را در آورده و از آن نان می پزند این هسته را بو داده و از آن به عنوان قهوه استفاده می کنند، چرا که دم کرده آن بسیار مطبوع است یا حتی آن را در آب برای چند روز خیس کرده و به عنوان غذای مقوی به شترهای خود می دهند و معتقدند که این غذا از گندم و جو مقوی تر است.اثر دیگر معجزه آسای هسته خرما از بین بردن تورم پلک های چشم است؛ برای این منظور پمادی از هسته خرما درست کرده و آن را روی چشم می گذارند؛ این پماد برای رشد مژه های چشم نیز بهترین دارو است. در زمان های قدیم همواره خرما را برای قدرت و انرژی به کار می برده اند و هنوز بهترین میوه برای بازیافتن انرژی و قدرت جوانی است.گل های درخت خرما نیز خاصیت دارویی دارند و همچنین طعم گل های درخت خرما تلخ بوده و اثر مسهلی دارد.

  خواص خرما از دید پزشکان

  در خرما، مقداری فیبر غذایی موجود است، فیبر موجود در خرما برای سلامت دستگاه گوارش و تغذیه بسیار مناسب است، علاوه بر آن خرما حاوی کاروتنوئیدها یا موادرنگی است که پیش ساز ویتامین A و آنتی اکسیدان محسوب می شود و جلوی ضایعات و سرطانی شدن سلول ها را می گیرد.خرما در درمان یبوست، اختلالات روده ای، مشکلات قلبی و اسهال مفید است و جزو مواد غذایی ملین به شمار می آید.به همین دلیل برای افرادی که از یبوست رنج می برند، مفید اعلام شده است، برای اینکه هر چه بهتر و بیشتر از این خاصیت خرما استفاده کنید، بهتر است خرما را یک شب کامل در آب خیس کنید و صبح روز بعد خرماهای خیس خورده را مانند شربت مصرف کنید.بعضی از انواع نخل ها میوه شان وقتی رطب هستند، چیده و استفاده می شود؛ مثل رطب مضافتی و کبکاب «زرد طلایی» و بعضی دیگر باید بعد از مرحله رطب، ۲۰ روز در گرمای خرماپزان مناطق گرمسیر بر سر نخل بماند تا نیمه خشک شود که به آن خرما می گویند، مثل خرمای نیمه خشک زاهدی و پیارم؛ البته بعضی از انواع خرماهای نیمه خشک را کاملا خشک کرده و به بازار می فرستند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال روزانه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  خواص خرما برای بیماری های اعصاب

  پتاسیم در این میوه به میزان قابل توجهی موجود است که برای جلوگیری از پرفشاری خون و برای کار صحیح عضلات و اعصاب ضروری است که به هم خوردن آن در بدن، بسیار خطرناک است. علاوه بر آن، خرما حاوی میزان قابل توجهی منیزیم است که برای اعصاب و عضلات ضروری است.

   

  فواید خرما برای خون سازی

  خرما مقدار قابل توجهی فولات یا همان اسیدفولیک به بدن می رساند که برای خون رسانی برای بدن لازم است و زنان هنگام بارداری مجبور می شوند، علاوه بر دریافت فولات از طریق غذا، قرص آن را نیز مصرف کنند.فولات به عنوان ماده خون ساز در خرما موجود است، هر چند که مقدار آهن خرما آن چنان زیاد نیست، اما برای خون سازی، بدن احتیاج به سه ماده مغذی فولات، آهن و ویتامین ۱۲ B دارد که در غذاهای حیوانی یافت می شوند، بنابراین برای این منظور باید از غذاهای متنوع استفاده کرد.ویتامین C یکی دیگر از مواد مغذی خرما است که این ویتامین برای جلوگیری از بیماری های خطرناک خونریزی دهنده یا همان اسکوربوت لازم است و باید بدن هر فرد در طول روز، ۶۰ میلی گرم ویتامین C دریافت کند که تقریباً در هر ۱۰۰ گرم خرما ۱۴ میلی گرم ویتامین C موجود است.

  خواص خرما برای چاق شدن

  خرما بخشی از رژیم غذایی سالم است، چرا که قند، چربی، پروتئین و انواع ویتامین های ضروری در آن موجود است، بنابراین این ماده غذایی در مقابله با کمبود وزن کمک مؤثری است.

  فواید خرما برای تقویت قلب

  ثابت شده است، خرمایی که شب در آب خیس شده و صبح مصرف شود برای قلب های ضعیف مفید است، اگر این کار را دو بار در هفته انجام دهید به تقویت قلب خود کمک کرده اید.

  خاصیت دارویی خرما

  ترکیبات شیمیایی خرما

  خرما ویتامین هایی مانندC، B، A و E دارد و حاوی مقادیری املاح مدنی است.خرمای خشک ۳۰۰ کالری انرژی، دو گرم پروتئین، 0/6گرم چربی ، ۶۰میلی گرم گوگرد، ۵۰ میلی گرم فسفر،۶۵۰میلی گرم پتاسیم، ۶۵ میلی گرم منیزیم،۷۰ میلی گرم کلسیم، دو میلی گرم آهن و ۲/۲ میلی گرم نیاسین و مقدار کمی سدیم دارد.یک متخصص تغذیه در این زمینه گفت: در ۱۰۰گرم خرما ۱۲۵ کیلو کالری موجود است و این در حالی است که در هر ۱۰۰ گرم قند، ۴۰۰ کیلو انرژی موجود است و مقدار انرژی ناشی از خوردن خرما از قند ساده بسیار کمتر است و بسیار کمتر از قند، افراد را دچار چاقی و اضافه وزن می کند.محمد بیرجندی افزود: ۱۰۰ گرم خرما حاوی1/5 درصد پروتئین گیاهی از جنس مرغوب است و در خرما، مقداری فیبر غذایی موجود است که این مقدار فیبر موجود در خرما برای سلامت دستگاه گوارش و تغذیه بسیار مناسب بوده و علاوه بر آن کارتنوئید یا مواد رنگی در خرما است که پیش ساز ویتامین A و آنتی اکسیدان محسوب می شود که جلوی ضایعات و سرطانی شدن سلول ها را می گیرد.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال حافظ

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  خرما در هرم غذایی

  خرما از ارزش غذایی خوبی برخوردار است و باید آن را در هرم مواد غذایی میوه به حساب آورد. با توجه به کوچکی هر عدد خرما، هر واحد آن شامل دو تا سه عدد خرما است که چنانچه براساس نیاز روزانه دو تا سه واحد میوه می خورید، می توانید این تعداد را به جای یکی از این واحدهای میوه استفاده کنید.به یاد داشته باشید که خرما به علت داشتن قند زیاد که بخش بیشتر آن قند ساده است درصورت مصرف زیاد و با افزایش انرژی مصرفی ممکن است، سبب چاقی شود، افراد دیابتی یا کسانی که سابقه دیابت در خانواده آنان وجود دارد باید تعادل را در مصرف خرما حفظ کنند.

  مضرات خرما

  نباید در مصرف خرما زیاده روی کرد، چرا که مصرف بسیار بالای آن موجب آسیب به کبد و طهال، افزایش فشارخون، جوش دهان و پوسیدگی دندان ها می شود. در خوردن آن افراط نکنید، چرا که دارای قند زیادی است در این صورت آنهایی که لوزالمعده حساس دارند یا آنهایی که بیماری قند در خانواده آنها وجود دارد باید کمتر از این میوه استفاده کنند.

   

  کلمات کلیدی : از (دم (و «حبابوک») «خارَک» «خرک» «زرد ، آب آسای آسیب آمده آن آن، آنان آنتی آنها آنهایی آهن آورد آورده آویزان آیدبه اثر احتیاج اختصاص اختلالات ارتفاع ارزش از از خواص است است است است است، است؛ استاثر استان‌ها استان‌های استخرمای استفاده استکان استگل اسهال اسکوربوت اسیدفولیک اضافه اعصاب اعصاب اعلام افراد افرادی افراط افزایش افزود البته اما املاح انجام اند انرژی انرژی، انسان انواع اکسیدان اگر ای، اید ایران ایران ایران، این اینکه با بار بارداری بازار بازدید بازیافتن باستان باشید باعث بالای باید بخش بخشی بخورید بدن بدن، بر براساس برای برخوردار برخی برداشت بردن برده برند، برگهای بریکاری بزرگ بزنید بسیار بعد بعضی بماند بنابراین به بهتر بهترین بو بوده بیرجندی بیشتر بیماری بین تا تازه تر ترکیبات تعادل تعداد تغذیه تقریباً تقویت تلخ تمام تن توانند توانید توجه توجهی تورم توسط تولید تک‌لپه‌ای تیره ثابت جای جزو جلوگیری جلوی جنس جنسی جنوبی جهت جو جوانی جوش جوشانده حافظ حالی حاوی حتی حساب حساس حفظ حیوانی خاصیت خانواده خرد خرما خرما خرما) خرما، خرماست خرماهای خرماپزان خرمای خرمایی خشونت خشک خطرناک خواص خوب خوبی خود خوراکی خوردن خورده خورید، خوشه‌ای خون خونریزی خیس داخلی داده دارای دارد دارد دارد میوه داردیک دارند دارو دارویی دارچین داشتن داشته در درخت درد درست درصد درصورت درمان دریافت دستگاه دلیل دم دمکرده دندان دهان دهند دهنده دهید دو دورانِ دچار دیابت دیابتی دید دیگر را رساند رسانی رسیده رسیدگی رشد رطب رطب، رطوبت رفع رمضان رنج رنگی روده روز روز، روزانه روزانه روزی روی رژیم زاهدی زبان زمان زمینه زنان زنده زیاد زیاده زیادی سابقه ساده ساز سازی سازی، سال سالانه، سالم سایر سبب سته سخت سدیم سر سرانه سرد سرطانی سعی سلامت سلول سلول‌های سنگ سه سپس سینه شاخه شامل شان شب شترهای شدن شدن شده شربت شمار شماره شنبلیله شود شود، شود؛ شوند، شکل شیر شیرین شیمیایی صادرات صاف صبح صبحانه صحرا صحیح صفحات صورت ضایعات ضایع‌شده ضروری ضعیف طبع طریق طعم طلایی» طهال، طور طول عدد عربی، عصبی عضلات علاوه علت عمده عنوان غذا غذا، غذاهای غذای غذایی غذایی فال فرد فرستند فرمائید فسفر،میلی فسفری فشارخون، فواید فوق فولات فولات، فیبر قابض قابل قبل قدرت قدیم قدیمی‌ترین قرص قسمت قلب قلب قلبی قند قند، قهوه لازم لوزالمعده مؤثری ماده مانند مانند، ماه متخصص متر متنوع مثانه مثانه‌شان مثل مجبور محتوی محسوب محصول محصول، مختلف مدنی مراحل مرحله مردم مرغوب مزاج مسهلی مشکلات مصرف مصرفی مضافتی مضرات مطبوع معتقدند معجزه مغذی مفاصل مفید مقابله مقادیری مقدار مقداری مقوی ملین ممکن مناسب مناطق منظور منیزیم منیزیم، مواد موادرنگی موجب موجود مژه می میان میانگینی میزان میل میلی میلیون میوه میوهٔ میوه‌اش میوه‌های می‌باشد می‌خواهند می‌رسد می‌رسد به می‌روند می‌شود می‌گردد می‌گیرد می‌یابد، نازک ناشی نان نباید نخل نخل‌ها نرسیده نرم نسبت نموده نکنید، نگاه نیاز نیاسین نیروی نیز نیست، نیمه ها های هایی هر هرم هستند، هسته هسته‌ای هفته هم همان همواره همچنین همین هنوز هنگام و واحد واحدهای وجود وزن وقتی ویتامین ویژگی پتاسیم پتاسیم، پرفشاری پروتئین پروتئین، پزشکان پزند پلک پماد پمادی پوست پوسیدگی پیارم؛ پیش چاق چاقی چرا چربی چربی، چشم چنان چنانچه چند چه چیده کار کارتنوئید کاروتنوئیدها کالری کامل کاملا کاملاً کبد کبکاب کرد، کردن کرده کردویتامین کسانی کشت کشورهای کلسیم، کلیه کمبود کمتر کمتری کمر کمک کمی کند کندمحمد کنند کنند کنند، کنندفولات کنگ کنید کنید کنید، کنیدبعضی کنیدبه که کوچکی کیلو کیلوگرم کیلوگرمی گذارند؛ گرم گرمای گرمسیر گرمسیری گفت گفته گل گندم گوارش گوشتی گوگرد، گویند، گیاهی گیرد گیردخرما یا یاد یافت یبوست یبوست، یعنی یک یکی ‌شود

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “خواص خرما”

  دیدگاه ها بسته شده اند.