خواص چای ترش

خواص چای ترش

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • خواص چای ترش
 •  

  خواص چای ترش

   

  چای تُرش یا چای روزل یا چای قرمز از کاسبرگ گیاه چای ترش تهیه می‌شود و در بسیاری از مناطق دنیا بصورت نوشیدنی گرم و یا سرد مصرف دارد. در آمریکای لاتین و بخصوص در جامائیکا مصرف آن متداول است و بنام گل جامائیکا یا Sorrel، و شمال آفریقا بنام چای سودانی و در مصر بنام کرکده Karkade مشهور است. مزه آن ترش است و معمولاً با شکر نوشیده می‌شود.

  گل جامائیکا (Roselle) گیاهی است یک ساله بوته‌هائی به ارتفاع ۲–۳ متر برگهای ۳–۵ وجهی سبز مایل به زرد گلهای زرد با کاسبرگ‌های سبز که بعد از رسیدن میوه، کاسبرگ‌ها برنگ قرمز در می‌آید. در بعضی کشورها از الیاف ساقه‌های آن در تهیه وسائل استفاده می‌شود. این گیاه بصورت گونه مهاجر وارد ایران و در منطقه گلمورتی(دلگان)استان سیستان و بلوچستان برای اولین بار کشت شد.نام دیگر آن ؛چای مکی است زیرا بصورت گسترده ای در شبه جزیره عربستان کشت و مورد استفاده است.

  چای ترش یا چای قرمز که به چای مکه نیز معروف است از گیاه رز چینی تهیه می‌ شود که از گلبرگ و دانه های آن می‌ توان به عنوان نوشیدنی استفاده کرد. چای هیبیسکوس دارای رنگ قرمز سیر و طعم ترش است.

  از خواص چای ترش می توان به شادابی و رفـع‌ کـنـنـده ی عوارض بیماری ‌های قلبی اشاره کرد.

  مصرف این محصول در تعدادی از فرهنگ‌ ها مانند چین، مکزیک و حتی اروپا وجود دارد. در سودان و مصر به عنوان یک نوشیدنی تشریفاتی در جشن‌ های رسمی‌ از آن استفاده می‌ کنند.

  این چای یکی از نوشیدنی ‌های مناسب برای کسانی است که می ‌خواهند جایگزین مناسبی برای چای پیدا کنند.

  در میان گیاهانی که نام چای را به خود گرفته ‌اند، چای قرمز یا چای ترش که به آن چای مکه هم می‌ گویند، به علت رنگ، طعم و خاصیت ویژه ‌ای که دارد، جایگاه مهمی‌ را به خود اختصاص داده است.

  شما می‌ توانید آن را با کمی عسل به صورت شربت استفاده کنید یا با آب سیب ترکیب کرده و خنک بنوشید. ترشی آن و شیرینی سیب به خوبی با هم سازگار می‌ شوند.

  این چای را می‌ توان به صورت سرد و گرم همراه مقداری قند یا نبات یا حتی بدون آن به عنوان یک نوشیدنی رژیمی‌ مصرف کرد.

   

  طریقه ی مصرف چای قرمز

  افرادی که دارای قند، چربی و فشارخون بالا هستند، می ‌توانند یک تا دو نوبت از چای روزانه ی خود را به چای قرمز اختصاص دهند و برای هر بار مصرف، 5 گرم از گل برگ‌ های چای قرمز را داخل یک فنجان ریـخـته و سپس آب جوش بر روی آن بریزند و سرپوشی گذاشته، 10 دقیقه بماند تا دم بکشد، سپس صاف کرده و میل کنید.

   

  کاهش فشار خون از خواص چای ترش

  بر اساس یافته های یک پژوهش ارایه شده در کنگره بین المللی طب سنتی و مکمل، مصرف دم کرده ی چای ترش به طور معنی داری نسبت به چای معمولی بر پر فشاری خون بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 موثر است.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال روزانه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  خواص چای ترش برای دیابتی ها

  چای قرمز یا چای ترش در نقاط مختلف دنیا با نام های متفاوتی خوانده می شود. این گیاه و محصولات آن در ایران به نام های چای مکی یا چای مکه، چای قرمز و چای ترش خوانده می شود. یکی از مهم ترین خواص چای ترش شباهت ترکیبات آن با انسولین است و به همین جهت این گیاه خواص ضد دیابتی هم دارد. درمان سستی، گیجی و سوء هاضمه از خواص چای ترش بوده و دانه های چای ترش غنی از چربی و پروتئین است.

   

  فواید چای ترش

  فواید چای ترش یا چای قرمز

  دم کرده ی برگ این گیاه منبعی غنی از آهن و مس است.

  از پودر آسیاب شده ی کاسبرگ آن می توان به عنوان طعم دهنده در کیک، شکلات و بستنی نیز استفاده کرد.

  بر اساس یافته های پژوهشی که نتایج آن در کنگره ی بین المللی طب سنتی و مکمل، ارایه شد 60 بیمار مبتلا به دیابت به دو گروه تقسیم شده، گروه اول از چای معمولی و گروه دوم از چای ترش به مدت 30 روز روزانه دو بار صبح و عصر مصرف کردند.

  این گزارش با هدف تعیین اثر کوتاه مدت مصرف چای ترش توسط بیماران متبلا به دیابت نوع 2 بر پرفشاری خون آن ها صورت گرفته است.

  در این آزمایش فشار خون سیستولیک(انقباضی) در مصرف کنندگان چای ترش به طور معنی داری 4/15 درصد کاهش یافت، در حالی که این ارقام برای مصرف کنندگان چای معمولی 4/8 درصد افزایش نشان داد. میانگین فشار خون دیاستولیک(انبساطی) در گروه گیرنده چای ترش 3/4 درصد کاهش داشته ولی در گروه گیرنده چای معمولی 6/4 درصد افزایش داشته است.

  این گزارش ادامه می دهد، درصد اثر مثبت درمانی گروه گیرنده های چای ترش و چای معمولی به ترتیب 1/48 و 4/15 به دست آمده است.

  بنابراین گزارش، این مداخله نظیر سایر مطالعات مشابه، اثر کاهش دهنده فشار خون را که در طب سنتی بسیاری از کشورها مورد توجه است، تایید می کند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال حافظ

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  آشنایی با روش تهیه لیموناد چای ترش نعنایی

  مواد لازم برای چای ترش :

  چای ترش خشک : نصف فنجان

  برگ نعنا : یک مشت

  آب : ‌4 فنجان

  شربت نعنا : یک سوم تا سه چهارم فنجان

  مواد لازم برای لیموناد :

  آب لیمو ترش تازه : یک فنجان

  آب : 4 و نیم فنجان

  شربت نعنا : سه چهارم تا 1 فنجان

  مواد لازم برای سیروپ نعنا :

  شکر : یک و نیم فنجان

  آب : یک و نیم فنجان

  برگ نعنا : یک چهارم فنجان

  طرز تهیه :

  چای ترش و برگ‌های خرد شده نعنا را در قابلمه‌ای بزرگ ریخته و 4 فنجان آب اضافه کرده و در قابلمه را گذاشته 24 ساعت در یخچال بگذارید بماند .

  چای را از صافی رد کنید و به اندازه‌ی دلخواه شربت نعنا بزنید . با یک سوم فنجان سیروپ شروع کنید و سپس متناسب با ذائقه‌ی خودتان شربت بیشتری اضافه کنید .

  برای تهیه لیموناد :

  آب لیمو ، آب و شربت نعنا را اضافه کرده و در صورت تمایل برای شیرین‌تر شدن می‌توانید شربت بیشتری اضافه کنید . لیموناد را در یخچال بگذارید خنک شود .

  برای تهیه شربت نعنا :

  در قابلمه ای متوسط شکر ، آب و برگ‌های خرد شده نعنا را مخلوط کرده به جوش بیاورید تا شکر حل شود . سپس از روی حرارت برداشته و در قابلمه را15- 10 دقیقه بگذارید سپس بچشید اگر طعم نعنای شربت به اندازه ی کافی بود صافش کنید وگرنه 10 دقیقه دیگر یا بیشتر بگذارید بماند و مزه بدهد . شربت را کناری بگذارید تا به دمای اتاق برسد سپس در یخچال بگذارید خنک شود .

  لیوان‌ها را یخ بریزید و به مقدار مساوی از لیموناد و چای ترش اضافه کنید و روی لیوان‌ها را با برگ‌های تازه نعنا و برش‌های لیمو تزئین کنید‌.

   

  کلمات کلیدی : چای آب از در شکر لیوان‌ها چای () ، ؛چای آب آزمایش آسیاب آشنایی آفریقا آمده آمریکای آن آهن اتاق اثر اختصاص ادامه ارایه ارتفاع ارقام اروپا از از خواص اساس است است است است از است این است بنابراین است در است شما است چای است، استفاده اشاره اضافه افرادی افزایش المللی الیاف اندازه اندازه‌ی انسولین اول اولین اگر ای ایران این با بار بازدید بالا بخصوص بدهد بدون بر برای برداشته برسد برش‌های برنگ برگ برگهای برگ‌ برگ‌های بریزند بریزید بزرگ بزنید بستنی بسیاری بصورت بعد بعضی بلوچستان بماند بنام بنوشید به بوته‌هائی بود بوده بچشید بکشد، بگذارید بیاورید بیشتر بیشتری بیمار بیماران بیماری بین تا تازه تایید ترتیب ترش ترش ترشی ترکیب ترکیبات ترین تزئین تشریفاتی تعدادی تعیین تقسیم تمایل تهیه توان توانید توجه توسط تُرش جامائیکا جایگاه جایگزین جزیره جشن‌ جهت جوش حافظ حالی حتی حرارت حل خاصیت خرد خشک خنک خواص خوانده خوبی خود خودتان خون داخل داد داده دارای دارد دارد، داری داشته دانه در درصد درمان درمانی دست دقیقه دلخواه دم دمای دنیا دهد، دهند دهنده دو دوم دیابت دیابتی دیاستولیک(انبساطی) دیگر ذائقه‌ی را رد رز رسمی‌ رسیدن رفـع‌ رنگ رنگ، روز روزانه روزانه روزل روش روی رژیمی‌ ریخته ریـخـته زرد زیرا سازگار ساعت ساقه‌های ساله سایر سبز سرد سرپوشی سستی، سنتی سه سوء سودان سودانی سوم سپس سیب سیر سیروپ سیستان سیستولیک(انقباضی) شادابی شباهت شبه شد شدن شدنام شده شده، شربت شروع شمال شود شوند این شکر شکلات شیرینی شیرین‌تر صاف صافش صافی صبح صفحات صورت ضد طب طرز طریقه طعم طور عربستان عسل عصر علت عنوان عوارض غنی فال فرمائید فرهنگ‌ فشار فشارخون فشاری فنجان فنجان فنجان آب فنجان برگ فنجان شربت فواید قابلمه قابلمه‌ای قرمز قرمز قرمز دم قلبی قند قند، لاتین لازم لیمو لیموناد لیوان‌ها مانند مایل مبتلا متبلا متداول متر متفاوتی متناسب متوسط مثبت محصول محصولات مختلف مخلوط مداخله مدت مزه مس مساوی مشابه، مشت آب مشهور مصر مصرف مصرف، مطالعات معروف معمولاً معمولی معنی مقدار مقداری مناسب مناسبی مناطق منبعی منطقه مهاجر مهم مهمی‌ مواد موثر مورد مکزیک مکمل، مکه مکه، مکی می میان میانگین میل میوه، می‌ می‌آید می‌توانید می‌شود می‌شود گل نام نبات نتایج نسبت نشان نصف نظیر نعنا نعنای نعنایی نقاط نوبت نوشیدنی نوشیده نوع نیز نیم ها ها هاضمه های هدف هر هستند، هم همراه همین هیبیسکوس و وارد وجهی وجود وسائل ولی وگرنه ویژه پر پرفشاری پروتئین پودر پژوهش پژوهشی پیدا چای چربی چهارم چین، چینی کاسبرگ کاسبرگ‌ها کاسبرگ‌های کافی کاهش کرد کرد کرد بر کرد مصرف کردند این کرده کرکده کسانی کشت کشورها کـنـنـده کمی کناری کند کنند این کنند در کنندگان کنگره کنید کنید کنید‌ که کوتاه کیک، گذاشته گذاشته، گرفته گرم گروه گزارش گزارش، گسترده گل گلبرگ گلمورتی(دلگان)استان گلهای گونه گویند، گیاه گیاهانی گیاهی گیجی گیرنده ی یا یافت، یافته یخ یخچال یک یکی ‌ ‌اند، ‌ای ‌توانند ‌خواهند ‌های –

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “خواص چای ترش”

  دیدگاه ها بسته شده اند.