خواص کاهو

مجموعه: خواص مواد غذایی

خواص کاهو

کاهو گیاهی یک ساله از خانواده گل مینا یــا گل آفتابگردان کاسنیان است. کاهو بیشتر بــه صورت سبزی پرورش می‌یابد ولــی در مواقعی بــه صورت ساقه یــا بذر نــیــز یافت می‌شود. کاهو بــرای اولین‌بار توسط مصریان باستان کشت شــد کــه آن را از یک علف هرز کــه دانه‌هایش بــرای تولید روغن استفاده می‌شد بــه دست آوردند. کاهو بعدها بــه روم و یونان نــیــز گسترش یافت کــه آنان نام لاکتوکا بــه آن دادند؛ کــه کلمه کاهو در انگلیسی از ریشه همین کلمه است.

در سال ۵۰ قبل از میلاد؛ چندین‌گونه از آن توصیف شده بود؛ و کاهو در نوشته‌های قرون وسطی از جمله چندین گیاه نامه پدیدار گشته‌است. در طی قرون ۱۶ تــا ۱۸ رشد چندین گونه از آن در اروپا مشاهده شده؛ و در اواسط قرن ۱۸م بــه ایــن نتیجه رسیدند کــه می‌توانند آن را در باغات نــیــز پرورش دهند. در ابتدا اروپا و آمریکای شمالی بازار فروش کاهو بودند و در اواخر دهه ۱۹۰۰ مصرف آن بــه صورت جهانی گسترش یافت.

در کل اگرچه کاهوی مقاوم یک ساله بسیار آسان کشت می‌شود؛ نیازمند دمای نسبی پایین‌تری اســت تــا از گل‌دادن سریع آن جلوگیری شود. کاهو می‌تواند توسط موجودات کــه کمبود مواد غذایی دارند؛ همچون حشرات یــا آفت‌های پستانداران و قارچ‌ها و باکتری‌ها دچار آفت‌زدگی شود. اگرچه ایــن ویژگی می‌تواند بــرای باغداران خانگی در حفظ ونگهداری بذرها ایجاد مشکل نماید؛ زیست شناسان از آن بــرای گسترش خزانه ژنی گونه‌های مختلف کاهو استفاده می‌کنند. تولید جهانی کاهو و کاسنی در سال ۲۰۱۰ در رقم ۲۳؛ ۶۲۰؛ ۰۰۰ تن قرارگرفت کــه چیزی بیشتر از نصف تولید چین می‌باشد.

کاهو بیشتر در سالاد استفاده می‌شود؛ اگرچه می‌توان آن را در تعدادی از غذاها همچون سوپ‌ها؛ ساندویچ‌ها و غیره مشاهده کرد؛ هم چنین می‌توان آن را سرخ نمود. نوعی از آن کــه Woju یــا کاهوی مارچوبه نام دارد و بخاطر ساقه آن پرورش می‌یابد؛ می‌توان بــه صورت خام یــا پخته شده مصرف کرد. کاهو یک منبع خوب بــرای ویتامین آ و پتاسیم است؛ همچنان کــه منبعی‌اصلی بــرای دیگر ویتامین‌ها و موادمعدنی است. برخلاف ویژگی‌های مفید و سودمند؛ کاهو منبع انواع باکتری؛ ویروس و انگل‌های قابل شیوع در بین انسان هاست. بعلاوه مصرف اصلی آن بــه عــنــوان گیاه سبز پربرگ؛ خصوصیات مذهبی و دارویی بسیاری را در طول قرن‌ها بــرای انسان‌ها فراهم کرده‌است.

خواص کاهو

کاهو از نظر طب قدیم ایران سرد و مرطوب است

1)کاهو تمیز کننده خون است

2)از خواص کاهو ایــن اســت کــه بعلت داشتن آهن خونساز است

3)ضد تورم است

4)کاهو خواب آور و آرام بخش است

5)از خواص کاهو ایــن اســت کــه بــرای ضعف اعصاب مفید است

6) کاهو ملین و ادرار آور است

7)خوردن کاهو بــرای مالیخولیا مفید است

8)کاهو زخم های مجاری ادرار و مثانه را درمان می کند

9)اگر کاهو را بــا سکنجبین و یــا سرکه بخورند اشتها آور است

10)کاهو اثر ضد تشنج دارد

11)تسکین درد معده از خواص کاهو است

12)از خواص کاهو ایــن اســت کــه قوای جنسی را تقویت می کند

13)برای برطرف کردن درد سینه کاهو را بپزید و بخورید

14)زنان شیرده اگــر می خواهند کــه شیرشان زیاد شــود بــایــد کاهوی پخته بخورند

15)از خواص کاهو ایــن اســت کــه ورم غدد لنفاوی را برطرف می کند

نحوه استفاده : کاهو بــه طرق مختلف در سالادها و بعضی غذاها مصرف دارد و میتوان آنرا همراه بــا سکنجبین بــه علت طعم لذیذ مصرف کرد.

کاهو یکی از قدیمیترین سبزیجات دنیا اســت منشاء آن در هندوستان و آسیای مرکزی می باشد ... کاهو طبق مدارکی کــه بدست آمده از شش قرن قبل از میلاد در ایران مصرف می شده اســت و یک قرن قبل از میلاد بــه روم راه یافته و غذای مهمی بــرای رومیان بوده اســت ... کریستف کلمب تخم کاهو را بــه دنیای جدید برد بطوریکه از اوائل قرن پانزدهم میلادی کاهو در هائیتی و باهاما کشت می شده اســت ... کاهو گیاهی اســت یکساله کــه دارای برگهای پهن و دراز و سبز روش می باشد و بــا طعم کمی شیرین .

آشنایی بــا فواید کاهو ؛ خواص دارویی کاهو

انواع مختلف کاهو کــه در حال حاضر در آمریکا کشت می شــود حدود 16 نوع می باشد کــه در تمام طول سال وجود دارد؛ روی هم رفته دو دسته کاهو وجود دارد :

1-کاهوی پرورشی و اهلی کــه در سالاد استفاده می شــود کــه کاهوی گرد Head Lettuce و کاهوی ایرانی Romano Lettuce از انواع مهم آن اســت .

2- کاهوی وحشی یــا کاهوی خودروکاهوی گرد

کاهوی ایرانی از نظر مواد غذایی از کاهوی گرد بهتر اســت ... کاهوی گرد ارزش غذایی چندانی ندارد زیــرا دارای مقدر زیادی الیاف اســت کــه تولید گاز و نفخ در معده می کــنــد .

فواید کاهو

تخم کاهو از نظر طب قدیم ایران سرد و خشک است

1-تخم کاهو مخرب و خواب آور است

2-خوردن تخم کاهو زکام را برطرف می کند

3-تخم کاهو بــرای درد سینه مفید است

4-خوردن تخم کاهو بــرای دستگاه ادراری نافع اســت و آنهائیکه قطره قطره ادرار می کـنـنـد بــایــد تخم کاهو بخورند

( در حدود 10 گرم روزانه ) تــا ایــن مرض برطرف شــود .

موارد مهمی کــه بــایــد درمورد مضرات بیش از اندازه کاهو در رژیم غذایی

مضرات رژیم لاغری سخت و غیر اصولی بسیار جدی تر از ضعف و بی حالی است. بسیاری از افراد نا دانسته دست بــه رژیم های لاغری غیر اصولی می زنند و عوارض جدی را وارد سلامت خود می کنند.

بدن انسان و هــمــه موجودات؛ از 4 خلط تشکیل شده است:خلط صفرا بــا مزاج گرم و خشک؛ خلط بلغم بــا مزاج سرد و تر؛ خلط سودا بــا مزاج سرد و خشک؛ و خط دم بــا مزاج گرم و تر.

چربی مرطوب ترین عضو بدن است

یک متخصص طب سنتی عــنــوان می کند:هریک از اعضای بدن نــیــز مزاج خاص خود را دارند؛ مثلاً قلب؛ گرم و خشک است؛ استخوان؛ سردترین عضو بدن و چربی مرطوب ترین عضو بدن است.

بسیاری از افراد؛ بــرای لاغرشدن از رژیم های کم کالری مانند سالاد گوجه و خیار یــا کاهو استفاده می کـنـنـد یــا مثلاً آب بسیار زیادی می نوشند؛ ایــن افراد؛ ابتدا وزنشان بــه سرعت کم می شــود مثلاً در هفته اول 2 کیلو کم می کـنـنـد ولــی خیلی زود بــه جایی می رسند کــه وزنشان ثابت می ماند و تغییری نمی کند.

مصرف مداوم خیار؛ کاهو؛ گوجه و نظیر اینها؛ موجب افزایش رطوبت بدن می شود

باید دانست کــه مصرف مداوم خیار؛ کاهو؛ گوجه و نظیر اینها؛ موجب افزایش رطوبت بدن می شــود کــه در قالب بافت چربی؛ کــه گفتیم طبیعت آن سرد و تر است؛ در بدن ذخیره می شود.

رعایت رژیم های لاغری بدون در نظر گرفتن مزاج عوارض جدی دارد

پس اقدام بــه رژیم های لاغری بدون در نظر گرفتن مزاج و شرایط پایه ای بدن افراد؛ می تواند موجب عوارض جدی شود.

امروزه بــا افراد زیادی مواجه می شویم کــه شاید مثلاً چربی اطراف پهلوهایشان کم شده باشد ولــی دچار آسیب هایی در دیگر اعضا هستند:کبد چرب کــه در بیش تر موارد؛ حاصل افزایش سردی و تری در ایــن عضو حیاتی است؛ ریزش مو؛ مشکلات رحمی؛ بروز چربی خون بالا؛ ضعف بدنی و روحی و … از عوارض مصرف موادغذایی سرد بــه طور مداوم و زیاد در رژیم های لاغری است.

خیلی از ایــن افراد کــه بــا رعایت رژیم های کم کالری و بدون توجه بــه طبیعت بدن و دیگر شرایط جسمی؛ روحی؛ سنی؛ اقلیمی و… اقدام بــه کاهش وزن می کنند؛ پــس از گذشت مدتی چاقی آن ها برمی گردد و حــتـی مــمــکن اســت چاق تر از گذشته شوند.

 

در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

نظر شما برای “خواص کاهو”

دیدگاه ها بسته شده اند.