خواص عرق بیدمشک

خواص عرق بیدمشک

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • خواص عرق بیدمشک
 •  

  خواص عرق بیدمشک

  بیدمشک ، درخت یا درختچه‌ای زینتی از سرده بید است که دارای گل‌های زردکمرنگ دم‌گربه‌ای می‌باشد. ارتفاع درخت به ۹ متر می‌رسد.
  گیاهی است از نژاد بید که اندازه آن از بید معمولی کوچک‌تر ولی سنبله‌های آن دارای اسانس معطری هستند. گل‌های آن قبل از برگ‌ها ظاهر می‌شوند.اسانسی از این گیاه گرفته می‌شود بنام عرق بیدمشک. هم برای معطر کردن شربت و هم دارای خواص درمانی بالا می‌باشد.

  عرق بیدمشک در طب سنتی

  از نظر طبیعت، گل بید (شاتونهای آن) سرد و کمی تر، برگ آن سرد و خشک و میوه آن سرد و تر و کمی قابض است.

  جالینوس طبیعت بیدمشک را سرد و تر می داند و عده ای کمی گرم و خشک.

  از نظر خواص، مقوی دماغ و قلب و بازکننده انسداد کبد است.

  بعضی از انواع سردرد را رفع می کند.

  رفع عطش می کند و معده را تقویت می کند.

  از خواص عرق بیدمشک این است که برای رفع بیماری های گرم نافع است.

  عرق گل های آن از خوردن خود گل ها مفیدتر است.

  برگ آن قابض است و عصاره برگ بید مسهل بلغم و صفرا و رفع کننده تب با لرز و برای باز کردن انسداد کبد و یرقان مفید است.

  از خواص عرق بیدمشک این است که مدر بوده و برای رفع اختناق رحم و درد مفاصل و نقرس نافع می باشد.

  قطره آن در گوش برای پاک کردن چرک گوش مفید است.

  نشستن در دم کرده برگ و شاخه آن برای رفع عفونت های اعضای تحتانی بدن نافع است.

  دم کرده برگ آن برای اسهال خونی و خوردن عرق شکوفه آن برای خفقان گرم و تب های گرم نافع است.

  صمغی که از برگ آن گرفته می شود مقوی دید چشم است.

  خاکستر چوب آن به صورت موضعی برای قطع خونریزی و با سرکه برای زگیل و ورم پستان و زخم های مخملک و آبله و ورم های گرم مفید است.

  مقدار مصرف آن از آب جوشانده یا دم کرده برگ آن 32-80 گرم با شکر می باشد.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال روزانه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  فواید عرق بیدمشک‌

  از نظر خواص عرق بیدمشک را از هر نظر از عرق بید قوی تر می دانند. عرق بیدمشک مقوی دل و دماغ و ملین مزاج است. برای تقویت نیروی جنسی در گرم مزاج ها اثر مفید دارد. بوییدن گل آن مقوی دماغ و از بین برنده بادها و گازهای غلیظ است.

  اگر با دم کرده برگ آن غرغره کنند و یا از روغن شکوفه آن به پیشانی بمالند، برای تسکین سردرد گرم مفید است.روغن شکوفه بیدمشک سرد و تر است.

  تهیه روغن شکوفه بیدمشک

  مقدار نیم کیلوگرم روغن بادام را گرفته و 120 گرم شکوفه بیدمشک را در آن می ریزند و روی آتش خیلی ملایم می گذارند تا به تدریج آب آن بخار شود و فقط روغن بماند و البته توجه شود که نسوزد.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال حافظ

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  ترکیب شیمیایی

  از نظر ترکیبات شیمیایی در پوست درخت بید، وجود گلوکوزید سالیسین تأیید شده است. به علاوه در پوست این درخت، موم، صمغ، اکسالات و تانن وجود دارد. مصرف گلوکوزید سالیسین در کنترل روماتیسم مفصلی حاد، به صورت دو گرم هر سه تا چهار ساعت، مؤثر است.

  فواید عرق بیدمشک‌

  برای کاهش تب و درد و التهاب یک قاشق مرباخوری از گرد پوست بید خشک را در یک پیمانه (200 گرم) آب سرد به مدت 8 ساعت خیس کنید و پس از صاف کردن در هر روز سه پیمانه بخورید. پودر این محلول تلخ و قابض است و می توان آن را با کمی عسل یا آب میوه شیرین دیگری مخلوط کرد.

  اگر1-2 قاشق قهوه خوری عصاره روان سنبله های بید (شاتونها) را هنگام خواب بخورند در رفع بیخوابی ناشی از ضعف اعصاب و رفع اشکال در عادت ماهیانه دردناک و رفع ناراحتی های اعصاب مفید است.

  موارد ممنوعیت مصرف

  *کودکان زیر دو سال
  *زنان باردار
  *مادران شیرده
  *اشخاص با سن کمتر از 16 سال که مبتلا به سرماخوردگی، آنفونزالا یا آبله مرغان هستند
  *ابتلا به زخم گوارشی، گاستریت، و نفخ

   

  کلمات کلیدی : از ( (شاتونها) (شاتونهای ، آب آبله آتش آن آن) آنفونزالا ابتلا اثر اختناق ارتفاع از اسانس است است است استروغن اسهال اشخاص اشکال اعصاب اعضای البته التهاب اندازه انسداد انواع اکسالات اگر ای این با بادام بادها باردار باز بازدید بازکننده باشد باشد بالا بخار بخورند بخورید بدن برای برنده برگ برگ‌ها بعضی بلغم بمالند، بماند بنام به بوده بوییدن بیخوابی بید بید، بیدمشک بیدمشک بیدمشک‌ بیماری بین تأیید تا تانن تب تحتانی تدریج تر تر، ترکیب ترکیبات تسکین تقویت تلخ تهیه توان توجه جالینوس جنسی جوشانده حاد، حافظ خاکستر خشک خشک خفقان خواب خواص خواص، خود خوردن خوری خونریزی خونی خیس خیلی دارای دارد داند دانند در درخت درخت، درختچه‌ای درد دردناک درمانی دل دم دماغ دم‌گربه‌ای دو دید دیگر دیگری را رحم رفع روان روز روزانه روغن روماتیسم روی ریزند زخم زردکمرنگ زنان زگیل زیر زینتی ساعت ساعت، سال سال سالیسین سرد سردرد سرده سرماخوردگی، سرکه سن سنبله سنبله‌های سنتی سه شاخه شده شربت شود شکر شکوفه شیرده شیرین شیمیایی شیمیایی صاف صفحات صفرا صمغ، صمغی صورت ضعف طب طبیعت طبیعت، ظاهر عادت عده عرق عسل عصاره عطش عفونت علاوه غرغره غلیظ فال فرمائید فقط فواید قابض قاشق قبل قطره قطع قلب قهوه قوی لرز مؤثر مادران ماهیانه مبتلا متر محلول مخلوط مخملک مدت مدر مرباخوری مرغان مزاج مسهل مصرف مصرف معده معطر معطری معمولی مفاصل مفصلی مفید مفیدتر مقدار مقوی ملایم ملین ممنوعیت موارد موضعی موم، می میوه می‌باشد می‌باشد می‌رسد می‌شود می‌شونداسانسی ناراحتی ناشی نافع نسوزد نشستن نظر نفخ نقرس نژاد نیروی نیز نیم ها های هر هستند هستند هم هنگام و وجود ورم ولی پاک پس پستان پودر پوست پیشانی پیمانه چرک چشم چهار چوب کاهش کبد کرد کردن کرده کمتر کمی کنترل کند کند کنند کننده کنید که کودکان کوچک‌تر کیلوگرم گازهای گاستریت، گذارند گرد گرفته گرم گرم) گل گلوکوزید گل‌های گوارشی، گوش گیاه گیاهی یا یرقان یک

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “خواص عرق بیدمشک”

  دیدگاه ها بسته شده اند.