خواص نارنج

خواص نارنج

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • خواص نارنج
 •  

  خواص نارنج

  از آب نارنج برای خوشبو کردن و بهبود طعم غذا استفاده می‌شود و در صنعت عطرسازی و شامپو سازی هم کاربرد دارد. شکوفه‌های آن یکی از معطرترین گلهاست که آن مربای بهار نارنج و همچنین عرق نارنج در طب سنتی ایران کاربرد دارد. در درمان ناراحتی‌های معده از مربای آن استفاده می‌شود.درخت نارنج مادر مرکبات است و پایه بسیار خوبی جهت پیوند شاخه‌های نارنگی و یا پرتقال است. فشار خون و ضربان قلب را زیاد می‌کند . نارنج میوه‌ای که در ایران به فراوانی تولید می‌شود و محصولات جانبی متعددی نیز دارد. نارنج میوه درختی بزرگ و زیباست با برگهایی بزرگتر و خوشبوتر از برگهای درخت لیمو. شکوفه‌های آن که بسیارخوشبو است بهارنارنج نامیده می‌شود. در بعضی مناطق در تمام فصول سال می‌توان میوه نارنج را برروی درخت دید. در حالیکه هنوز میوه سال گذشته بر درخت است میوه‌های جدید هم در حال رسیدن هستند. شکوفه نارنج (بهار نارنج) طبیعت(مزاج) = گرم و خشک، بوییدن آن شادی آور، تقویت کننده مغز و از بین برنده آبریزش بینی (زکام) است. از این شکوفه ها مربای لذیذی تهیه می‌شود که خواص مفید شکوفه را دارد. اگر یک قاشق مرباخوری از گل شکوفه خشک نارنج را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید ودرفنجان را ببندید بعد از ۱۰ دقیقه نوشیدنی بسیار خوشبو ونشاط آوری آماده می‌شود.

  عرق بهار نارنج

  عرقی که از شکوفه‌های نارنج تهیه می‌شود عرق بهار نارنج نامیده می‌شود که طبیعت آن هم گرم و خشک است. این عرق، نشاط آور، تقویت کننده مغز، باز کننده گرفتگی مجاری بینی، از بین برنده ترشحات سینوس‌ها ودستگاه تنفس است. در از بین بردن بعضی از انواع تپش قلب مفید است. به علاوه در رفع دردهای ناشی از گیرافتادن باد در روده بزرگ هم مفید است. ناشتا خوردن آن در درمان اسهالهای رطوبی (اسهالهای ناشی از افزایش رطوبت دستگاه گوارش) مفید است.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال روزانه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  پوست نارنج

  پوست این میوه هم سرشار از خاصیت است. طبیعت (مزاج) پوست نارنج، گرم و خشک است. بوییدن پوست و برگ نارنج هم نشاط آور است. از خلال پوست نارنج هم می‌توان مانند خلال پوست پرتقال مربا تهیه کرد و هم با خیساندن آن در سرکه، ترشی ساخت. مربا وترشی پوست نارنج تقویت کننده معده‌است. مصرف حدود چهار گرم از پوست خشک نارنج حالت تهوع و استفراغ را دفع می‌کند و انگلهای دستگاه گوارش را خارج می‌کند.

  نارنج، میوه ای از گروه مرکبات است. آب نارنج ترش، مطبوع و سرشار از ویتامین C  است. نارنج از جمله میوه هایی است که برای اعصاب، دفع سنگ کلیه و مثانه، گلودرد و فشار خون بسیار مفید است.

  آشنایی با فواید نارنج

  خواص نارنج عبارتند از :

  – از خواص نارنج  این است که هضم غذا را آسان می کند.

  – خوردن نارنج با شکر در رفع یبوست موثر است. – برای درمان گلودرد و فشار‌ خون بایستی نصف لیوان آب نارنج را با یک قاشق عسل مخلوط کرده و بعد از غذا میل نمایید. – از خواص نارنج  این است که اثر ضدعفونى کننده و میکروب کشى دارد. – ضماد پخته میوه نارنج که پوست و هسته هم داشته باشد، برای جرب، خارش، جوش هاى پوستی و نرم کردن پوست بدن و موى سر مفید است.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال حافظ

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  فواید نارنج

  شکوفه نارنج را بهار نارنج می گویند که اثرات زیر را دارد :

  – درمان بى خوابى هاى عصبى است، ولى زیاده روى در خوردن و بوییدن آن بى خوابى ایجاد مى نماید.

  – برای دفع سنگ کلیه و مثانه بایستی عرق بهار نارنج را با ساقه کرفس مخلوط کرده و میل کنید. – بهار نارنج ضد تشنج بوده و سکسکه را بهبود می دهد. – عرق بهار نارنج اعصاب را تقویت می کند و درمان بی خوابی است . – براى رفع قولنج و تقویت اشتها مفید است. – آروغ و سوزش هاضمه را تسکین مى دهد. – بوییدن بهار نارنج برای بهبود سرماخوردگی موثر است. – مربای بهار نارنج تقویت کننده ی معده است. – عرق بهار نارنج برای زدودن غم و افسردگی مفید است.

   

  کلمات کلیدی : از از (اسهالهای (بهار (زکام) (مزاج)   آب آبریزش آروغ آسان آماده آن آور آور، آوری اثر اثرات از از خواص است است است است، استفاده استفراغ اسهالهای اشتها اضافه اعصاب اعصاب، افزایش افسردگی انواع انگلهای اگر ای ایجاد ایران این با باد باز بازدید باشد، بایستی ببندید بدن بر براى برای بردن برروی برنده برگ برگهای برگهایی بزرگ بزرگتر بسیار بسیارخوشبو بعد بعضی به بهار بهارنارنج بهبود بوده بوییدن بى بی بین بینی بینی، ترش، ترشحات ترشی تسکین تشنج تقویت تمام تنفس تهوع تهیه تولید تپش جانبی جدید جرب، جمله جهت جوش حافظ حال حالت حالیکه حدود خارج خارش، خاصیت خشک خشک، خلال خوابى خوابی خواص خوبی خوردن خوشبو خوشبوتر خون خیساندن دارد داشته در درخت درختی دردهای درمان دستگاه دفع دقیقه دهد دید دیگر را رسیدن رطوبت رطوبی رفع روده روزانه روى زدودن زیاد زیاده زیباست زیر ساخت سازی ساقه سال سر سرشار سرماخوردگی سرکه، سنتی سنگ سوزش سکسکه سینوس‌ها شاخه‌های شادی شامپو شکر شکوفه شکوفه‌های صفحات صنعت ضد ضدعفونى ضربان ضماد طب طبیعت طبیعت(مزاج) طعم عبارتند عرق عرق، عرقی عسل عصبى عطرسازی علاوه غذا غم فال فراوانی فرمائید فشار فشار‌ فصول فنجان فواید قاشق قلب قولنج لذیذی لیمو لیوان مادر مانند متعددی مثانه مثانه، مجاری محصولات مخلوط مربا مرباخوری مربای مرکبات مصرف مطبوع معده معده‌است معطرترین مغز مغز، مفید مناطق موثر موى مى می میل میوه میوه‌ای میوه‌های میکروب می‌توان می‌شود می‌شود می‌شوددرخت می‌کند می‌کند نارنج، ناراحتی‌های نارنج نارنج نارنج) نارنج  نارنج، نارنگی ناشتا ناشی نامیده نرم نشاط نصف نماید نمایید نوشیدنی نیز ها هاضمه هاى هایی هستند هسته هضم هم همچنین هنوز و وترشی ودرفنجان ودستگاه ولى ونشاط ویتامین پایه پخته پرتقال پوست پوستی پیوند چهار کاربرد کرد کردن کرده کرفس کشى کلیه کند کند کننده کنید که گذشته گرفتگی گرم گروه گل گلهاست گلودرد گوارش گوارش) گویند گیرافتادن ی یا یبوست یک یکی

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  یک دیدگاه برای “خواص نارنج”

  1. \n6
   محمد علی

   thank
   you
   narrange