خواص گزنه

مجموعه: خواص مواد غذایی

خواص گزنه

خواص گزنه

1) گزنه مو را تقویت کرده و از ریزش موی سر جلوگیری می کــنــد ؛ حــتـی در بعضی از موارد موی سر دوباره می روید ... بــرای استفاده از ایــن خاصیت 6 گرم سر شاخه ها و برگها و ریشه گزنه را بتنهایی و یــا بــا 30 گرم چای کوهی در یک لیتر آبجوش ریخته و آنقدر بجوشانید تــا حجم مایع بــه نصف برسد ... شبها مقدری از ایــن مایع را بــه سر بمالید و صبح بشوئید .

2)برای براق شدن و جلا دادن بــه موها بعد از شستشوی سر موها را بــا چای گزنه ماساژ دهید ... بدین منظور یک قاشق چایخوری برگ گزنه خشک را در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بگذارید بماند ... ماساژ دادن بــا ایــن چای ؛ شوره سر را برطرف می کند.

3)دستگاه هاضمه را تقویت می کند

4)ادرار را زیاد می کند

5)برای درمان بیماری قند مفید اســت بدین منظور یک فنجان چای گزنه را سه بار در روز میل کنید

6)از خواص گزنه ایــن اســت کــه ترشح شیر را در زنان شیرده زیاد می کند

7)اخلاط خونی را برطرف می کند

8)بیماریهای پوستی را برطرف می کند

9)برای باز کردن عادت ماهیانه از دانه گزنه استفاده کنید

10)در درمان کم خونی موثر اســت و تعداد گلبولهای قرمز را زیاد می کند

11)اگر در ادرار خون وجود داشته باشد گزنه آنرا برطرف می کند

12)گزنه عرق آور است

13)پاک کننده اخلاط سینه ؛ ریه و معده است

14)از خواص گزنه ایــن اســت کــه نیروی جنسی را تقویت می کند

15)گرفتگی های کبدی را رفع می کند

16)برای از بین بردن زگیل ؛ ضماد برگهای تازه آنرا روی زگیل بمالید .

17)برای پاک کردن مثانه ؛ رفع عفونت مثانه و دفع سنگ از مثانه برگ گزنه را همراه بــا ریشه شیرین بیان دم کنید و بشویید

18)برای التیام زخم ها و زخم های سرطانی از ضماد تخم گزنه مخلوط بــا عسل استفاده کنید

19)برای برطرف کردن کهیر از جوشانده گزنه بمقدار سه فنجان در روز بنوشید

20)کاهش درد نقرس از خواص گزنه است

خواص چای گزنه چیست

21)برای برطرف کردن ناراحتی های زنانه قبل از عادت ماهیانه از چای گزنه استفاده کنید

22)ناراحتی های کلیه را برطرف می کند

23)ضماد آن درد عضلانی را برطرف می کند

24)کرم معده و روده را می کشد

25)درمان بواسیر از خواص گزنه است

26)برای برطرف کردن درد رماتیسم ؛ برگهای تازه آنرا روی پوست بمالید .

 

فواید گزنه ؛ خواص چای گزنه چیست

فواید گزنه

با گزنه لوسیون ضد ریزش مو درست کنید

همچنین می‌توانید خودتان دست بــه کار شوید و یک لوسیون تقویت کننده‌ی ضدریزش مو تهیه کنید. بــرای ایــن کار بــه اندازه‌ی سه مشت برگ تازه‌ی گزنه را بــا 200 میلی لیتر آب آنقدر بجوشانید تــا حجم مایع نصف شود. ســپــس محلول را صاف و آن را دور از نور خورشید نگهداری کنید.

هر روز صبح چند قطره از ایــن محلول را بــه پوست سرتان بزنید و کمی ماساژ دهید. ایــن گیاه می‌تواند نقش موثری در کنترل سبوم ترشح شده داشته باشد و بــرای همین هم در ترکیبات بیشتر شامپوهای مخصوص موهای چرب استفاده می‌شود.

اگر موهای چربی دارید دو قاشق غذا خوری برگ گزنه را بــا 200 میلی لیتر آب جوش بــه مدت 20 دقیقه دم بدهید. وقتی دم کرده آماده شــد چند قاشق غذاخوری خاک رس سبز بــه آن اضافه کنید تــا بــه صورت یک خمیر غلیظ در بیاید.

زمانی کــه می‌خواهید حمام کنید ایــن خمیر را بــه پوست سر و ساقه‌ی موها بزنید و ســپــس بــه آرامی ماساژ دهید. بگذارید خمیر بــه مدت 5 تــا 10 دقیقه روی سرتان بماند و ســپــس بــا دقت موها را شستشو دهید. ایــن شامپو بــه مدت یک هفته و داخل ظرف در بسته قابل نگهداری و استفاده است.

طرز استفاده از گزنه

1- دم کردن گزنه

مقدار 40 گرم برگ گزنه را در یک لیتر آبجوش ریخته و بمدت 10 دقیقه دم کنید ... مقدار مصرف آن سه فنجان در روز بعد از غذاست .

2- جوشانده گزنه

مقدر 30 گرم گزنه را در یک لیتر آب ریخته و بمدت 10 دقیقه آنرا بجوشانید ... ایــن جوشانده بــرای تصفیه خون مفید اســت ... مقدار مصرف آن یک فنجان بین غذاها در روز اســت .

3- تنطور گزنه

یک قسمت برگ گزنه را بــا پنج قسمت الکل 50 درجه طبی مخلوط کرده  و در داخل شیشه در بسته بریزید و بمدت 15 روز هــر روز آنرا تکان دهید بعد از اینمدت آنرا صاف کرده و در شیشه دربسته نگاهدری کنید ... مقدر مصرف آن 15-10 قطره سه بار در روز می باشد .

مضرات گزنه

گزنه اگــر بیش از حد استفاده شــود مــمــکن اســت بــرای روده ها و کلیه ها مضر باشد بنابراین بهتر اســت بــا صمغ عربی و کتیرا خورده شود.
مقدر مصرف بیش از 10 گرم در روز مــمــکن اســت باعث بند آمدن ادرار شــود ... زنان باردار و کودکان بــایــد از مصرف آن خورددی کـنـنـد .

خاصیت پیشگیری از بیماری ها

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. بــرای پیشگیری از بیماری‌هایی مانند بیماری‌های ویروسی؛ حفظ انرژی و دوری از خستگی بهتر است. روزانه یک فنجان دم کرده‌ی ایــن گیاه را میل کنید. بــرای ایــن کار یک قاشق غذاخوری برگ گزنه را بــا 250 میلی لیتر آب جوش دم کرده و میل کنید.

 

در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

نظر شما برای “خواص گزنه”

دیدگاه ها بسته شده اند.