خواص سیاه دانه

خواص سیاه دانه

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • خواص سیاه دانه
 •  

  خواص سیاه دانه

  سیاه‌دانه یا «شونیز» گیاهی یک‌ساله و گلدار و بومی جنوب غربی آسیا است.

  در ایران این گیاه به‌ویژه در اراک و اصفهان به فراوانی می‌روید. از دانهٔ این گیاه به عنوان دارو استفاده می‌شود.

  سیاه‌دانه از راستهٔ گل‌های ساعت و تیرهٔ آلالگان است. دانه‌اش دارای اثر قاعده‌آور، ضد کرم، ضد باکتری، مسهل و زیادکننده ترشحات شیر است.

  سیاه‌دانه مزه‌ای تلخ و ادویه‌ای دارد با کمی ته‌مزهٔ توت فرنگی. از سیاه‌دانه در در مصارف دارویی استفاده می‌شود.

  بیست خاصیت دارویی معجون سیاه دانه و عسل

  خواص سیاه دانه معجون سیاه دانه و عسل معروف به معجون دوسین از داروهای ساده و در عین حال موثری هست که از قدیم در طب سنتی محبوب بوده و برای درمان بیماری های مختلفی از آن استفاده می شده است.این معجون خواص بسیار زیادی دارد که در این مطلب به بخشی از آنها اشاره می کنیم.

  1-از اصلی ترین خواص معجون سیاه دانه  این است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

  2- برای درمان سرماخوردگی های پی در پی مفید است.

  3-در درمان تب های بلغمی و سوداوی تاثیر دارد.

  4-ادرارآور است و برای مردان مبتلا به پروستات مفید است. همچنین عفونت های ادراری را درمان می کند.

  5-برای درمان سردردهایی که مرتبط با مزاج سرد هستند مفید است.

  6-مالیدن این ترکیب  به پوست برای درمان جوش های بلغمی مفید است. توجه داشته باشید که جوش های بلغمی بدون التهاب، زیرپوستی و سفت هستند و استفاده از این ترکیب برای جوش های قرمز و پرالتهاب نتیجه عکس خواهد داد و وضع پوستتان بدتر خواهد شد.

  7-تاثیر خوبی بر دستگاه گوارش  و انگل های روده دارد.

  8- نفخ معده و دل درد های ناشی از آن را درمان می کند.

  9- برای پیشگیری و درمان زخم معده موثر است.

  10-برای بهبود بیماری های پوستی پیسی و لک مفید هست.

  11-می تواند سنگ های کلیه و مثانه را از بین ببرد.

  12-در روزهای پایانی بارداری به کنترل درد و افزایش توان و مقاومت مادران  هنگام زایمان کمک می کند. توجه داشته باشید حتما با مشورت پزشک زنان و یا  متخصص طب سنتی از این معجون استفاده کنید.

  13- موجب افزایش شیر مادران شیرده می شود.

  14- از ابتلا به بیماری های مزمن و سرطان جلوگیری می کند چون اثر معجون سیاه دانه به مدت طولانی در بدن باقی می ماند

  15-باعث کاهش عوارض داروهای شیمی درمانی بر کلیه ها می شود.

  16- با طبع گرم بسیار انرژی زا و باعث از بین رفتن افسردگی می شود.

  17-مصرف یک قاشق مرباخوری از ترکیب روغن سیاه دانه و عسل خالص به نسبت مساوی باعث درمان اضطراب و تپش های قلب و تنظیم ضربان قلب می شود.

  18- سیاه دانه دارای ماده ای هست که در بدن تولید انتی هیستامین می کند به همین دلیل برای درمان حساسیت و آسم بسیار مفید است.

  19- افزایش دهنده طبیعی میل جنسی

  20- افزایش تعداد اسپرم و درمان ناباروری حاصل از کمبود تعداد اسپرم

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال روزانه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  خواص سیاه دانه

  – سیاه دانه طبیعت گرمی دارد.
  – به دلیل داشتن ماده ای موسوم به تیموکیتون، دارای اثرات ضد تشنجی است. بررسی ها نشان می دهد سیاه دانه می تواند موجب تاخیر در زمان شروع تشنج و کاهش مدت آن شود.
  – در کاهش نفخ شکم و دفع گازهای معده موثر است.
  – زیاد کننده شیر مادران است.
  – قاعده آور است، یعنی عادت ماهانه را باز می کند.
  – ضد کرم است. مصرف سیاه دانه با سرکه باعث دفع کرم دستگاه گوارشی می شود.
  – استفاده از مخلوط سیاه دانه آسیاب شده با عسل برای تسکین درد رحم و پس درد زایمان مفید است.
  – غرغره کردن جوشانده ی سیاه دانه در سرکه باعث تسکین درد دندان و محکم شدن دندان می شود.

  فواید سیاه دانه

  درمان بیماری ها با سیاه دانه

   

  خواص سیاه دانه و سرگیجه و درد گوش

  یک قاشق مرباخوری عسل را با چند قطره روغن سیاه دانه مخلوط کرده و هر صبح ناشتا، میل کنید. این کار را حداقل تا 11 روز ادامه دهید.

  فواید سیاه دانه و روماتیسم

  یک فنجان روغن سیاه دانه را گرم کنید. سپس قبل از خواب آن را در محل درد بمالید و خوب ماساژ دهید. بعد محل مورد نظر را با یک تکه پارچه پشمی باندپیچی نموده و استراحت کنید.

  خواص سیاه دانه و اسهال

  یک قاشق غذاخوری سیاه دانه ی آسیاب شده را با نصف استکان عصاره ی تره تیزک (شاهی) مخلوط کرده و پس از صرف غذا در سه وعده میل نمایید.

  خواص سیاه دانه و ناراحتی های کبدی

  مقداری از پودر سیاه دانه را با گیاه صبر زرد ( آلوئه ورا ) و عسل مخلوط کرده و هر صبح ناشتا، به مدت هفت روز یک قاشق مرباخوری از آن را میل کنید.

  همچنین می توانید روغن سیاه دانه را که در حال جوش است، با غنچه ی برگ های بید (برگ های کوچک ) مخلوط کرده و پیش از خواب یک قاشق مرباخوری از آن را به مدت یک هفته میل کنید.

  فواید سیاه دانه و سردرد و میگرن

  نصف قاشق سیاه دانه آسیاب شده را با نصف قاشق انیسون (دانه هایی شبیه رازیانه دارد) و سه تکه میخک کوبیده شده، مخلوط کنید و با یک لیوان شیر بجوشانید (بهتر است کمی عسل خالص نیز اضافه کنید). یک فنجان از این معجون دارویی را می توانید در هنگام شروع سردرد و میگرن بنوشید.

  در ضمن با روغن سیاه دانه، گیجگاه و شقیقه خود را چرب کنید.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال حافظ

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  خواص سیاه دانه و درد و ناراحتی های کلیوی

  یک استکان سیاه دانه را در یک لیتر آب بجوشانید و با عسل شیرین کنید و به مدت یک هفته، صبح ناشتا آن را میل نمایید.

  همچنین می توانید یک قاشق غذاخوری سیاه دانه آسیاب شده را با نصف لیوان روغن زیتون مخلوط کرده و به صورت ضماد (یعنی مانند پماد روی یک تکه پارچه تمیز) در آن قسمت از کلیه که احساس درد می کنید بگذارید. این عمل را روزانه یک بار و به مدت پنج روزادامه دهید.

  هر روز مقداری جعفری را در یک لیوان آب بجوشانید و هفت قطره روغن سیاه دانه را به آن افزوده و صبح و شب یک فنجان میل کنید. این کار را به مدت پنج روز ادامه دهید.

  فواید سیاه دانه و بی اختیاری ادرار

  پوسته تخم مرغ را پس از شستن کامل ، با حرارت مقداری تفت دهید و با مقداری سیاه دانه مخلوط کرده و بکوبید تا کاملا نرم شود. یک قاشق چایخوری از این مخلوط را در یک لیوان شیر ریخته و آن را به هم بزنید و صبح و شب، به مدت یک هفته میل کنید.

  خواص سیاه دانه و دل پیچه و درد های روده ای

  به مقدار مساوی زیره و نعنا و انیسون را بجوشانید و هفت قطره روغن سیاه دانه به آن اضافه کنید. سپس با عسل خالص آن را شیرین کرده و در موقع دل پیچه و دل درد آن را بنوشید.

  خواص سیاه دانه و تب

  اگر مقداری سیاه دانه را بکوبید و با کمی سکنجبین میل نمایید، تب را برطرف می کند.

   

  کلمات کلیدی : از ( (برگ (بهتر (دانه (شاهی) (یعنی ) «شونیز» ، آب آسم آسیا آسیاب آلالگان آلوئه آن آنها آور ابتلا اثر اثرات احساس اختیاری ادامه ادرار ادراری ادویه‌ای اراک از است است است است برای است در است سیاه‌دانه است مالیدن است در است، استاین استراحت استفاده استکان اسهال اسپرم اسپرم اشاره اصفهان اصلی اضافه اضطراب افزایش افزوده افسردگی التهاب، انتی انرژی انگل انیسون اگر ای ای ایران ایمنی این با بار بارداری باز بازدید باشید باعث باقی باندپیچی باکتری، ببرد در بجوشانید بخشی بدتر بدن بدون بر برای بررسی برطرف برگ بزنید بسیار بعد بلغمی بمالید بنوشید بنوشید در به بهبود به‌ویژه بوده بومی بکوبید بگذارید بی بید بیست بیماری بین تا تاثیر تاخیر تب تب تخم ترشحات تره ترکیب ترکیب  ترین تسکین تشنج تشنجی تعداد تفت تقویت تلخ تمیز) تنظیم ته‌مزهٔ توان تواند توانید توت توجه تولید تپش تکه تیرهٔ تیزک تیموکیتون، جعفری جلوگیری جنسی جنوب جوش جوشانده حاصل حافظ حال حتما حداقل حرارت حساسیت خاصیت خالص خواب خواص خواهد خوب خوبی خود داد دارای دارد دارد دارد دارد ادرارآور دارد) دارو داروهای دارویی داشتن داشته دانه دانه دانه دانه  دانه، دانهٔ دانه‌اش در درد درمان درمانی دستگاه دفع دل دلیل دندان دهد دهنده دهید دهید دهید دهید هر دوسین دیگر را رازیانه راستهٔ رحم رفتن روده روز روزادامه روزانه روزانه روزهای روغن روماتیسم روی ریخته زا زایمان زخم زرد زمان زنان زیاد زیادکننده زیادی زیتون زیره زیرپوستی ساده ساعت سرد سردرد سردردهایی سرطان سرماخوردگی سرکه سرگیجه سفت سنتی سنگ سه سوداوی سپس سکنجبین سیاه سیاه‌دانه سیستم شب شب، شبیه شد تاثیر شدن شده شده، شروع شستن شقیقه شود شود شود شود مصرف شکم شیر شیرده شیرین شیمی صبح صبر صرف صفحات صورت ضد ضربان ضماد ضمن طب طبع طبیعت طبیعی طولانی عادت عسل عسل عصاره عفونت عمل عنوان عوارض عکس عین غذا غذاخوری غربی غرغره غنچه فال فراوانی فرمائید فرنگی فنجان فواید قاشق قاعده قاعده‌آور، قبل قدیم قرمز قسمت قطره قلب لک لیتر لیوان مادران مادران  ماده ماساژ ماند باعث مانند ماهانه مبتلا متخصص مثانه محبوب محل محکم مختلفی مخلوط مدت مرباخوری مرتبط مردان مرغ مزاج مزمن مزه‌ای مساوی مسهل مشورت مصارف مصرف مطلب معجون معده معروف مفید مقاومت مقدار مقداری موثر موثری موجب مورد موسوم موقع می میخک میل میگرن میگرن می‌روید می‌شود می‌شود سیاه‌دانه ناباروری ناراحتی ناشتا ناشتا، ناشی نتیجه نرم نسبت نشان نصف نظر نعنا نفخ نمایید نمایید همچنین نمایید، نموده نیز ها های هایی هر هست هست می هستند هفت هفته هفته، هم همچنین همین هنگام هیستامین و ورا وضع وعده پارچه پایانی پرالتهاب پروستات پزشک پس پشمی پماد پنج پودر پوست پوستتان پوسته پوستی پی پیسی پیش پیشگیری پیچه چایخوری چرب چند چون کار کامل کاملا کاهش کبدی کردن کرده کرم کرم، کلیه کلیوی کمبود کمک کمی کنترل کند کند کند کند برای کننده کنید کنید کنید کنید همچنین کنید) کنیم از که کوبیده کوچک گازهای گرم گرمی گلدار گل‌های گوارش  گوارشی گوش گیاه گیاهی گیجگاه ی یا یا  یعنی یک یک‌ساله

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “خواص سیاه دانه”

  دیدگاه ها بسته شده اند.