خواص پیاز

خواص پیاز

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • خواص پیاز
 •  

  پیاز

  پیاز از قدیمی‌ترین سبزیها و صیفی‌جات خوراکی در دنیا و ایران است که خاستگاه آن در ایران و افغانستان ذکر کرده‌اند. این محصول سه هزار سال قبل از میلاد مسیح در مصر کشت می‌شده‌است و بر اساس برخی اسناد کارگرانی که در ساختن اهرام مصر فعالیت می‌کرده‌اند از پیاز به عنوان غذای اصلی استفاده می‌کردند. پیاز به خانواده آلیاسه (Alliaceae) متعلق است و گیاهی است دو ساله با رشد بوته‌ای ضعیف، برگهای استوانه‌ای شکل توخالی که در سال اول با توجه به طول روز مورد نیاز خود تشکیل سوخ یا پیاز (Bulb) داده و در سال دوم با کشت سوخها و پس از ظهور ساقه (های) گل دهنده و چترها تولید بذر می‌نماید. مهم‌ترین فاکتورهای محیطی مؤثر در تشکیل سوخ درجه حرارت و طول روز است و بر این اساس رقمهای پیاز به سه گروه شامل ارقام روز بلند، روز متوسط و روز کوتاه تقسیم‌بندی می‌شوند. اهمیت این موضوع در تعیین زمان مناسب کاشت است به طور مثال برای کاشت ارقام روز بلند مانند پیاز قرمز قرمز ایلخچی به طور معمول فروردین ماه اقدام به کاشت می‌شود.

  پیازی که به صورت وحشی در طبیعت بروید شناخته نشده است، ولی از حداقل ۷۰۰۰ سال پیش به طور انتخابی کاشته و پرورش داده شده است. آن گیاهی دو ساله است ولی معمولاً به صورت یک‌ساله کاشته می‌شود. انواع جدید معمولاً تا ارتفاع ۱۵ تا ۴۵ سانتیمتر رشد می‌کنند. برگ‌ها سبز مایل به زرد هستند و در یک ردیف باریک مسطح به شکل‌بادبزن و متناوب رشد می‌کنند. آن‌ها گوشتی، توخالی و استوانه‌ای شکل و یک طرف مسطح هستند. در پهن‌ترین حالت‌شان یک‌چهارم از راهی که به سمت نوک ضخیم و مخروطی شکل می‌پیمایند هستند. ته هر برگ معمولاً غلاف سفیدی است که از پایه اصلی می‌روید. از زیر هر پایه اصلی دسته‌ای از ریشه‌های فیبری از فاصله کوتاهی از خاک گسترش می‌یابند. هنگامیکه پیاز بالغ می‌شود، ذخایر غذایی شروع به انباشته شدن در ته برگ و برجستگی پیاز می‌کنند.

  در پاییز برگ‌ها از بین می‌روند و پوستهٔ بیرونی پیاز خشک و ترد می‌شود و به طور معمول در این زمان محصول برداشت می‌شود. اگر پیاز در طول زمستان در خاک بماند نقطه رویش در وسط پیاز در بهار شروع به رشد کرده و برگ‌های جدیدی درمی‌آورد و ساقهٔ دراز، ضخیم و توخالی توسعه می‌یابد که در نوک آن برگچه‌ای از گل‌آذین در حال توسعه محافظت می‌کند. گل‌آذین با گل‌های سفید و شش‌تایی آرایش چتری را تشکیل می‌دهد. دانه‌ها سیاه براق و در برش عرضی مثلثی شکل هستند.

  خواص پیاز

  – پیاز به علّت داشتن فسفر ، کارهای فکری را آسان می‌ کند.

  – برای افرادی که دچار بی‌ خوابی  هستند، مفید است و در صورت مصرف زودتر خواب به سراغ آنها خواهد آمد.

  – از خواص پیاز این است برای کودکان کم ‌رشد و پیرمردان ضعیف مفید است.

  – برای جلوگیری از خون دماغ می ‌توانید چند قطره سرکه را روی پیاز رنده شده بریزید و آب آن را در بینی بچکانید، تا از خونریزی جلوگیری نماید.

  – پیاز لثه‌ها را تقویت می ‌کند و رنگ چهره را روشن می ‌سازد.

  – پیاز سرشار از ویتامین‌های A  و B و C  می باشد ونیزدارای آهن، آهک، فسفر ، پتاسیم  ، سدیم  ، گوگرد، ید،سلنیوم، سیلیس و قند است که به طور مستقیم جذب بدن می‌ شود.

  – یک پزشک هندی به نام مِنون در پی تحقیقات دو ساله ی خود در دانشکده ی پزشکی، دانشگاه نیوکاسل انگلستان، اعلام نمود که: پیاز خام، پخته و یا سرخ کرده از تشکیل لخته ‌های خون در رگ ها جلوگیری نموده و مانع از بروز سکته ی قلبی و مغزی  می ‌شود.

  – پیاز قادر است که کلسترول  و چربی های خون را کاهش داده و از انعقاد خون داخل رگ ها جلوگیری نماید.

  – پیاز قادر است خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش دهد.

  – خوردن پیاز همراه با غذاهای چرب، مخصوصاً در مهمانی ‌ها یا مسافرت ها، سبب هضم چربی ها می شود.

  – پیاز به علت داشتن گوگرد ضد عفونت خون است. وقتی گوگرد وارد خون و ریه‌ها گردد با عفونت‌های مجاری تنفسی، مانند آسم ، برونشیت و گریپ و غیره مبارزه می ‌کند.

  – از خواص پیاز در استعمال خارجی، پیاز پخته، تسکین دهنده ی سوختگی‌ها و بواسیر است.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال روزانه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  خواص پیاز

  – مرهمی که از پیاز خام رنده شده درست می ‌کنند اگر به پایین شکم بگذارند، خروج ادرار را آسان می‌سازد و اگر بر روی پیشانی گذاشته شود سردردهای شدید نیمه ی ‌سر و سردردهای عصبی را آرام می‌کند.

  – از خواص پیاز این است که تحریکی که در هنگام پوست کندن پیاز حاصل می ‌شود، دردهای شدید نیمه ی سر ( میگرن ) را بر طرف کرده و زکامی را که تازه شروع شده است از بین می ‌برد.

  – برگ‌ های سبز پیازچه که بیش تر هنگام بهار یافت می‌ شود، دارای مقدار زیادی ویتامین C است.

  – پیاز،تقریبا تمام خواص سیر را در معالجه ی فشارخون، مرض ‌قند، درمان بیماری کرمک و غیره را دارد.

  – اگر ورقه‌های نازک پیاز در شیر، پخته و مصرف شود، برای درمان دردهای حاصل از قولنج روده‌ها و ناراحتی‌های شکم مفید است.

  – پیاز پخته، حبس البول و کم شدن ادرار را شفا می ‌دهد و ادرار آور خوبی است.

  – مصرف پیاز پخته به هر شکل که باشد برای رفع ناراحتی‌ های روحی مفید است.

  – از خواص پیاز پخته شده در سرکه، برای تقویت هاضمه، زردی (یرقان)  ، ورم طحال  و استفراغ صفراوی است.

  – تخم پیاز طبیعت گرم دارد و خوردن 4 تا 5 گرم آن برای تحریک نیروی جنسی موثر است.

  – قرار دادن پیاز پخته و گرم در محل سوختگی و یا قرار دادن آن در محل بواسیر اثر شفا بخش دارد، زیرا خون را به طرف سطح پوست انتقال داده و از تجمع خون در رگ‌ های بواسیری می ‌کاهد.

  – اگر با آب پیاز چیزی روی کاغذ بنویسید، دیده نمی ‌شود ولی همین‌ که آن را گرم کنید و حرارت دهید، کلمات ظاهر می ‌گردد.

  – استفاده از پیازی که با چربی پخته شده باشد، برای دفع اخلاط چسبنده از سینه مفید است.

  – از خواص پیاز پخته با چربی ، رفع یبوست و نفخ روده‌ها است. برای این منظور پیاز را با ملایمت بپزید و در هنگام پختن به تدریج به آن کره اضافه نمایید و سپس مصرف کنید.

  – مصرف پیاز پخته، باعث لینت یا نرمی مزاج می‌شود.

  تذکر :

  1- زیاده روی در خوردن پیاز موجب تشنگی، استفراغ، تیرگی چهره و حتی فراموشی می‌ شود. پس در حد اعتدال مصرف کنید.

  2- برای برطرف کردن بوی بد پیاز بعد از مصرف آن، می توانید یک عدد گردو یا مقداری نان سوخته میل نمایید و یا چند عدد باقلا را جویده و مدتی در دهان نگاه دارید.

  فواید کامل پیاز

  فواید پیاز در جلوگیری از ریزش مو

  پیاز خاصیت درمانی دارد که با ریزش مو مقابله می کند و به طور موثری باعث رشد مو می شود. پیاز سرشار از سولفور است که باعث افزایش گردش خون می شود. خواص ضدباکتریایی آن، التهاب پوست را از بین می برد. آب پیاز، مو را قوی می کند، منافذ مسدود شده پیاز مو را باز می کند و مانع از عفونت پوست سر می شود.

  استفاده از آب پیاز خام :
  بهترین راه برای به دست آوردن سولفور موجود در پیاز، استفاده از آب پیاز خام است. آب پیاز را به مدت نیم ساعت روی پوست سر بمالید و سپس موها را با شامپوی ملایم بشویید. در صورت تکرار این کار، ۳بار در هفته، در عرض یک یا ۲ماه نتیجه آن را مشاهده خواهید کرد.

  مخلوط پیاز و عسل :
  یک چهارم آب پیاز را با کمی عسل مخلوط کنید و روزانه به سر بمالید و پس از نیم ساعت، موها را با شامپو بشویید.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال حافظ

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  خواص پیاز برای پوست و مو

  تحققیات نشان داده است که عصاره پیاز به دلیل دارا بودن اسید های گیاهی می توان روی پوست پلینگ مناسب انجام دهد. یعنی باعث ریزش و رفع لایه سلولهای مرده و کراتینی پوست شود و این فعالیت و شادابی لایه زاینده پوست را فراهم می آورد که ثمره این عملکرد داشتن پوستی بدون لک ، جوش ، تمیز و با طراوت می باشد که در بررسی ها و تحقیقات به اثبات رسیده است.

  برای این امر لازم است افراد حداقل روزی دوبار لکه های قهوه ای را به آب پیاز آغشته کنند.
  در صورت لزوم بعد از شستن پوست مقداری کرم گیاهی روی پوست مالیده شود . البته پوستهای چرب معمولا نیاز به کرم ندارند.

  محققان عنوان می کنند که آب پیاز به علت داشتن مواد ضد عفونی کننده گوگرددار و اسید های مفید چون اسید سیتریک حتی می تواند به بهترین وجه جوشهای معمولی و سر سیاه صورت و نواحی بینی را ضد عفونی و سریعا درمان نماید.

  همچنین شیره پیاز خام به علت داشتن مقدار قابل توجهی ویتامین c در طراوت ، تقویت ، رفع وجلوگیری از چین و چروک می تواند نقش پایه ای و اساسی داشته باشد .

  جهت تهیه و استفاده از آب پیاز یک عدد پیاز را رنده نمایید و از پارچه تمیز عبور داده و شیره تهیه شده را توسط تکه ای پنبه روی پوست بمالید و حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه که البته این زمان به مقدار تحمل هر شخص قابل تغییر است.

   

  کلمات کلیدی : از جهت بهترین یک ( () (های) (یرقان)  )   ، آب آرام آرایش آسان آسم آغشته آلیاسه آمد آن آن، آنها آن‌ها آهن، آهک، آور آورد آوردن ابتلا اثبات اثر اخلاط ادرار ارتفاع ارقام از اساس اساسی است است است است، استعمال استفاده استفراغ استفراغ، استوانه‌ای اسناد اسید اصلی اضافه اعتدال اعلام افراد افرادی افزایش افغانستان اقدام البته البول التهاب الی امر انباشته انتخابی انتقال انجام انعقاد انواع انگلستان، اهرام اهمیت اول اگر ای ایران ایلخچی این با بار باریک باز بازدید باشد باشد، باعث باقلا بالغ بخش بد بدن بدون بذر بر براق برای برجستگی برخی برد برداشت بررسی برش برطرف بروز برونشیت بروید برگ برگهای برگچه‌ای برگ‌ برگ‌ها برگ‌های بریزید بشویید بشویید بعد بلند بلند، بمالید بماند بنویسید، به بهار بهترین بواسیر بواسیری بوته‌ای بودن بوی بپزید بچکانید، بگذارند، بیرونی بیش بیماری بین بینی بی‌ تا تازه تجمع تحریک تحریکی تحققیات تحقیقات تحمل تخم تدریج تر ترد تسکین تشنگی، تشکیل تعیین تغییر تقسیم‌بندی تقویت تمام تمیز تنفسی، ته تهیه توان تواند توانید توجه توجهی توخالی توسط توسعه تولید تکرار تکه تیرگی ثمره جدید جدیدی جذب جلوگیری جنسی جوش جوشهای جویده حاصل حافظ حال حالت‌شان حبس حتی حد حداقل حدود حرارت خارجی، خاستگاه خاصیت خام خام، خانواده خاک خروج خشک خطر خواب خوابی  خواص خواهد خواهید خوبی خود خوراکی خوردن خون خونریزی داخل دادن داده دارا دارای دارد دارد دارد، دارید داشتن داشته دانشکده دانشگاه دانه‌ها در دراز، درجه دردهای درست درمان درمانی درمی‌آورد دست دسته‌ای دفع دقیقه دلیل دماغ دنیا دهان دهد دهد دهنده دهید، دو دوبار دوم دچار دیده دیگر ذخایر ذکر را راه راهی ردیف رسیده رشد رفع رقمهای رنده رنگ روحی روده‌ها روز روزانه روزانه روزی روشن روی رویش رگ رگ‌ ریزش ریشه‌های ریه‌ها زاینده زرد زردی زمان زمستان زودتر زکامی زیاده زیادی زیر زیرا ساختن ساعت ساعت، ساقه ساقهٔ سال ساله سانتیمتر سبب سبز سبزیها سدیم  سر سراغ سرخ سردردهای سرشار سرطان سرکه سرکه، سریعا سطح سفید سفیدی سلولهای سمت سه سوخ سوخته سوختگی سوختگی‌ها سوخها سولفور سپس سکته سیاه سیتریک سیر سیلیس سینه شادابی شامل شامپو شامپوی شخص شدن شده شدید شروع شستن شش‌تایی شفا شناخته شود شود شود شود، شکل شکل‌بادبزن شکم شیر، شیره صفحات صفراوی صورت صیفی‌جات ضخیم ضد ضدباکتریایی ضعیف ضعیف، طبیعت طحال  طراوت طرف طور طول ظاهر ظهور عبور عدد عرض عرضی عسل عصاره عصبی عفونت عفونت‌های عفونی علت علّت عملکرد عنوان غذاهای غذای غذایی غلاف غیره فاصله فال فاکتورهای فراموشی فراهم فرمائید فروردین فسفر فشارخون، فعالیت فواید فکری فیبری قابل قادر قبل قدیمی‌ترین قرار قرمز قطره قلبی قند قهوه قولنج قوی لازم لایه لثه‌ها لخته لزوم لک لکه لینت مؤثر مالیده مانع مانند ماه مایل مبارزه متعلق متناوب متوسط مثال مثلثی مجاری محافظت محصول محل محیطی مخروطی مخصوصاً مخلوط مدت مدتی مرده مرض مرهمی مزاج مسافرت مستقیم مسدود مسطح مسیح مشاهده مصر مصرف معالجه معده معمول معمولا معمولاً معمولی مغزی  مفید مقابله مقدار مقداری ملایم ملایمت مناسب منافذ منظور مهمانی مهم‌ترین مو مو مو مواد موثر موثری موجب موجود مورد موضوع موها مِنون می میل میلاد میگرن می‌ می‌دهد می‌روند می‌روید می‌سازد می‌شده‌است می‌شود می‌شود می‌شود تذکر می‌شود، می‌شوند می‌نماید می‌پیمایند می‌کردند می‌کرده‌اند می‌کند می‌کند می‌کنند می‌کنند می‌یابد می‌یابند ناراحتی‌ ناراحتی‌های نازک نام نان نتیجه ندارند محققان نرمی نشان نشده نفخ نقش نقطه نماید نماید همچنین نمایید نمود نموده نمی نواحی نوک نگاه نیاز نیروی نیز نیم نیمه نیوکاسل ها ها، هاضمه، های هر هزار هستند هستند هستند، هضم هفته، همراه همین‌ هندی هنگام هنگامیکه و وارد وجلوگیری وجه وحشی ورقه‌های ورم وسط وقتی ولی ونیزدارای ویتامین ویتامین‌های پارچه پایه پاییز پایین پتاسیم  پختن پخته پخته، پرورش پزشک پزشکی، پس پلینگ پنبه پهن‌ترین پوست پوستهای پوستهٔ پوستی پی پیاز پیاز پیاز، پیاز،تقریبا پیازچه پیازی پیرمردان پیش پیشانی چترها چتری چرب چرب، چربی چروک چسبنده چند چهارم چهره چون چیزی چین کار، کارهای کارگرانی کاشت کاشته کاغذ کاهش کراتینی کرد مخلوط کردن کرده کرده‌اند کرم کرمک کره کشت کلسترول  کلمات کم کمی کند کند کند، کندن کنند کنند در کننده کنید کنید که کوتاه کوتاهی کودکان گذاشته گردد گردش گردو گرم گروه گریپ گسترش گل گل‌آذین گل‌های گوشتی، گوگرد گوگرد، گوگرددار گیاهی ی یا یافت یبوست ید،سلنیوم، یعنی یک یک‌ساله یک‌چهارم ‌برد ‌توانید ‌دهد ‌رشد ‌سازد ‌سر ‌شود ‌شود ‌شود، ‌قند، ‌ها ‌های ‌کاهد ‌کند ‌کند ‌کنند ‌گردد

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “خواص پیاز”

  دیدگاه ها بسته شده اند.