خواص زعفران

خواص زعفران

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • خواص زعفران
 •  

  خواص زعفران

  زعفران گیاهی است از تیره‌ی زنبقیان، سردهٔ زعفران که ویژگی سرخوشی داشته و امروزه برخی شرکت‌های دارویی اروپایی از آن بعنوان اینتگراتور ضد افسردگی استفاده می‌کنند.

  زعفران گیاهی کوچک و چند ساله به ارتفاع ۱۰ تا ۳۰ سانتی‌متر است. از وسط پیاز و یا قاعده ساقه، تعدادی برگ باریک و دراز خارج می‌شوند. از وسط برگ‌ها، ساقه گلدار خارج شده که به یک تا سه گل منتهی می‌شود. گل‌ها دارای ۶ گلبرگ بنفش رنگ هستند که ممکن است در بعضی واریته‌ها به رنگ گلی یا ارغوانی باشند.

  گل‌ها دارای ۳ پرچم و یک مادگی منتهی به کلالهٔ سه شاخه به رنگ قرمز متمایل به نارنجی است. قسمت مورد استفاده این گیاه، انتهای خامه و کلاله سه شاخه است که به نام زعفران مشهور است و دارای بوی معطر با طعم کمی تلخ می‌باشد. کشت زعفران در ایران به ویژه در شهرستان های شهرستان زاوه ، تربت حیدریه، تایباد (طیبات)، باخرز، گناباد و سبزوار و نیشابور در استان خراسان رضوی و شهرستان های قائن، بجستان، فردوس، سرایان و بیرجند در استان خراسان جنوبی و به تازگی در استان‌های فارس و کرمان و لرستان رواج دارد.

  زعفران به عنوان طعم دهندهٔ غذا و برای رنگ پارچه، در کشورهای در حال توسعه و توسط صنعت گران به مقدار زیاد استفاده می‌شود. در طب سنتی، زعفران به عنوان مسکن، خلط آور، محرک جنسی و معرق، کاربرد دارد. در گزارش‌های داستان گونهٔ مربوط به مناطق استوایی آسیا، از خمیری نام برده شده که مخلوطی از زعفران و چوب صندل است و این خمیر امروز همچون گذشته به صورت مرهمی آرامش بخش برای پوست‌های خشک مصرف می‌شود.

  مصارف زعفران

  زعفران به جهت طعم، بو و رنگ زرد خاصی که دارد به وفور در غذاها (به ویژه همراه با برنج)، صنایع شرینی‌سازی، داروسازی و صنایع دیگر به مصرف می‌رسد.

  ترکیبات شیمیایی زعفران

  مهم‌ترین ترکیبات موجود در زعفران شامل ترکیبات زرد رنگ که به خوبی در آب محلول‌اند (مشتقات کروستین)، ترکیبات تلخ از جمله پیکروکروسین که به ویژه مقوی معده می‌باشند، مواد معطر (اسانس) که مهم‌ترین ترکیب آن سافرانال می‌باشد که گاهی تا ۱درصد زعفران را تشکیل می‌دهد، روغن ثابت به میزان حداکثر ۱۰درصد، رطوبت حدود ۱۳۱۰ درصد و ترکیبات معدنی حدود ۵درصد می‌باشد.

  نگهداری زعفران

  زعفران بویژه بعد از آسیاب شدن باید دور از نور و رطوبت و در جام شیشه‌ای نگهداری شود. زیرا با توجه به این که اسانس (مواد معطر) زعفران قابل تبخیر شدن است در صورت نگه داری نامناسب، به مرور زمان اسانس آن تبخیر شده و از اثرات دارویی و طعم و مزهٔ آن کاسته می‌شود و مرغوبیت آن از دست می‌رود.

  زعفران ماده غذایی با ارزشی است که به مقدار کم از گیاه زعفران بدست می آید در واقع از هر 100 تا 200 هزار گیاه زعفران، حدود 5 کیلوگرم گل زعفران بدست می آید که وزن 5 کیلوگرم زعفران تازه بعد از خشک شدن به یک کیلوگرم می رسد.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال روزانه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  ارزش غذایی زعفران

  زعفران چاشنی و رنگ دهنده غذا می باشد زعفران موجب کاهش چربی و کلسترول خون می گردد. زعفران آرام بخش، اشتها آور، ضد اسپاسم، پیشگیری کننده از بیماریهای قلبی و سرطان، تقویت کننده حافظه و کاهش دهنده فشار خون است. از گیاه زعفران در درمان بیماری آسم، بیماریهای پوستی، بیماری های چشم، عفونت ادراری، یرقان، پیش انداختن قاعدگی، رفع نفخ شکم ، درمان معده درد و درمان کم خونی استفاده می شود.

  از خواص زعفران این است که به هضم غذا کمک می کند و تقویت کننده معده می باشد و به عنوان مسکن بویژه در دردهای لثه کاربرد دارد.

  فواید زعفران

  خواص زعفران برای درمان افسردگی

  مصرف زعفران در پیشگیری از بروز افسردگی موثر است. بر اساس تحقیقات امروزی نیز نتیجه گرفته شده است که زعفران دارای خواص ضد افسردگی است و این در حالی است که بر اساس تب سنتی به زعفران خواص فرح بخشی و خنده آوری نیز نسبت داده اند. بر طبق نتایج این تحقیقات استفاده از زعفران در غذا و نوشیدن حداقل یک فنجان چای زعفران برای تمدد اعصاب توصیه می شود. زعفران افزایش دهنده تمرکز حواس است و در پیشگیری از آلزایمر و پارکیسون موثر می باشد زعفران در درمان دردهای عصبی و کم خوابی موثر می باشد.

  خواص زعفران برای پیشگیری از کاهش دید در سالخوردگی

  بر اساس تحقیقات مرکز دانشگاهی ایتالیا زعفران در تنظیم کارکرد سلولهای بینایی موثر است و سلولهای بینایی را در مقابل آسیبها محافظت می کند و از پیشرفت بیماریهای چشم جلوگیری می کند و موجب احیای سلولهای آسیب دیده چشم می شود. زعفران در درمان اختلالات لکه زرد شبکیه که در سنین سالخوردگی ایجاد می شود موثر است. مصرف زعفران در رژیم غذایی از پیشرفت بیماریهای ژنتیک چشم جلوگیری می کند و به همین علت مصرف متعادل آن به سالخوردگان و افراد مبتلا به بیماری های چشم توصیه می شود.

  فواید زعفران برای پیشگیری از سرطان

  زعفران خواص ضد سرطانی دارا می باشد و به عنوان یک داروی ضد تومور و جمع کننده رادیکالهای آزاد عمل می‌کند. بر اساس تحقیقات پزشکی ثابت شده است که مواد آنتی اکسیدان موجود در زعفران خواص ضد سرطانی دارا می باشند. بر اساس نتایج این بررسی بنظر می رسد که استفاده از زعفران، از بروز توالی های ژنی سرطان زا جلوگیری می کند و در ترمیم مولکول های دی ان ای آسیب دیده تاثیر بسزایی دارد.

  مضررات مصرف بی رویه زعفران

  مصرف بی رویه زعفران مضر می باشد و باعث استفراغ، کاهش ضربان قلب، خون ریزی از بینی، خون ریزی از پلک ها و لب و موجب سر گیجه، بی حالی، زردی پوست و عوارض خطرناک دیگر می شود که این عواقب حتی می تواند منجر به مرگ شود.

  زعفران عامل سقط جنین و یا برطرف کننده سخت زایی

  رقیه و سحر کامران سامانی در پژوهش خود با موضوع درمان سخت زائی با مصرف زعفران در همایش زعفران داروی گیاهی هزاره سوم ارائه شد، نشان دادند که خوردن زعفران در زمان حاملگی، شخص را برای زایمان آسان آماده می کند. بر طبق پژوهش آنان مصرف زعفران در دوران بحرانی بارداری یعنی سه ماه اول که دوران تشکیل اندام‌ها ست می‌تواند به جنین صدماتی وارد نماید. مصرف زعفران در سه ماه اول حاملگی باعث افزایش هورمون پروستاگلاندین در رحم شده و اثرتحریکی مستقیم روی عضلات صاف رحم دارد و در نتیجه احتمال سقط جنین را به همراه دارد اما مصرف متعادل آن پس از سه ماه اول دوران بارداری مفید است و مادر را برای زایمان آسان آماده می کند. زعفران موجب خاصیت ارتجاعی در نسوج رحم می گردد و زایمان را آسانتر می سازد.

  زعفرانی که پس از سه ماه اول حاملگی مصرف شده است تاثیر خود را چند ساعت قبل از زایمان با شروع شدن درد و با دریافت عصبی گیرنده های درد و تولید هورمون پروستا گلاندین که درهنگام وضع حمل باعث انقباض ماهیچه های دیواره رحم می‌شوند و اثرتحریکی مستقیم روی عضلات صاف رحم و اثر شل کنندگی سرویکس دارد می‌ گذارد بنابراین با مصرف صحیح زعفران میزان پروستا گلاندین در رحم در زمان تولد نوزاد را افزایش داد و از سخت زائی جلوگیری کرد.

  مقدار مناسب و مجاز مصرف زعفران در ماه

  مصرف سه گرم زعفران برای هر نفر در ماه بسیار سالم و سودمند می باشد و مصرف بیش از 5 گرم آن برای هر نفر در ماه مضر می باشد. اما مصرف 5 گرم زعفران در یک وعده غذائی می تواند منجر به مرگ انسان گردد.

  نگهداری از زعفران

  زعفران را باید دور از نور و رطوبت نگهداری کرد زعفران را درظروف شیشه ای یا فلزی دربسته نگهداری نمایید. توجه داشته باشید اسانس زعفران قابل تبخیر شدن است، بنابر این درب ظرف زعفران را ببندید درصورت باز ماندن درب ظرف زعفران اثرات داروئی و کیفیت آن کاهش می یابد.

  خواص دارویی زعفران

  مصارف زعفران

  از خواص زعفران این است که به مواد غذایی عطر و رنگ مخصوص می دهد و به همین جهت از زعفران در صنایع غذایی مانند سوسیس سازی، در شیرینی سازی مانند تهیه پودرهای کیک، در داروسازی مانند داروهای ضد افسردگی، در نساجی مانند رنگ کردن پارچه های ابریشمی، در تولید مشروبات الکلی و غیر الکلی بعنوان طعم دهنده طبیعی و در صنایع لبنی و غیره استفاده می شود.

  زعفران برای آشپزخانه ایرانی‌ها مثل طلا ارزشمند است. زعفران از قدیم الایام و قرنهای متوالی برای طعم و بوو رنگ غذا مشهور بوده است و الحق و انصاف هم طعمی که زعفران به غذا می‌دهد با هیچ ادویه دیگری جایگزین نمی‌شود. اما آیا می‌دانستید که زعفران چه خواص فوق‌العاده‌ای برای پوست دارد؟

  خواص دارویی زعفران برای پوست

  از خواص زعفران این است که باعث رنگ شفاف پوست می‌شود، در مصر باستان ماسک مورد علاقه ملکه کلئو پاترا ماسک زعفران بوده است. زعفران چروک‌های صورت را محو می کند و مهمتر آنکه برای بهبود آکنه و جوش صورت از آن بسیار استفاده می‌شود. خیلی از کرم‌های گران قیمت شب و روز از این ترکیب برای رفع چین و چروک صورت و از بین بردن جای جوش صورت استفاده می کنند. درست است که قیمت زعفران هم بالاست اما در مقایسه با کرم‌های مختلف بهداشتی مبلغ بسیار کمی است. مشکل خیلی‌ها که می گویند ماسک‌های خانگی روی پوست ما اثر ندارد این است که چون پول زیادی برایش خرج نمی کنند درمان را ادامه نمی دهند تنها با یک یا دو بار استفاده از ماسک بی‌حوصله می‌شوند اما صرف هزینه های گزاف برای خرید انواع کرم‌ها آنها را مجبور می کند که مدام استفاده کنند اگر همین پشتکار را برای داروهای خانگی داشته باشند نتیجه‌ای صدها برابر بهتر می‌بینند.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال حافظ

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  جوان سازی پوست از خواص زعفران است

  ماسک شیر و زعفران برای جوان‌سازی پوست بسیار معروف است کافی است یک قاشق غذاخوری شیر را با یک قاشق چایخوری زعفران مخلوط کنید  دو قطره روغن گل شمعدانی هم اضافه کنید و به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی صورت بگذارید بماند برای اینکه مواد از روی پوست نریزد اسفنج را به پوست خود با ضربه های آهسته بزنید تا آبش را بگیرد.

  بعد اسفنج را خیس کرده و مواد را بعد از نیم ساعت از صورت پاک کنید با آب ولرم شستشو دهید سعی نکنید که با مالاندن ماسک روی صورت زردی آن را بگیرید بعد از ۲ ساعت خودش پاک می‌شود اگر عجله دارید با ترکیب ماست و جو پرک پوست را ماساژ دهید تا پوست سفید شود.

  از بین بردن جای جوش صورت هم از خواص زعفران است (ماسک زعفران)

  یک قاشق چایخوری زعفران

  یک قاشق غذاخوری ماست و یا خامه ترش

  یک قاشق چایخوری عسل

  ۳تا ۴ قطره روغن یلانگ یلانگ (اختیاری)

  ترکیب را خوب مخلوط کنید و روی پوست صورت وگردن خود بمالید اگر نمی‌خواهید دستانتان رنگ بگیرد از فرچه نرم استفاده کنید. به مدت نیم ساعت بگذارید بماند. بعد از نیم ساعت با یک اسفنج و یا ابر آرایشی مواد را از روی صورت پاک کنید و با آب ولرم صورت را بشویید. مانند ماسک قبل نگران زردی نباشید و اگر عجله دارید با جو پرک و ماست لایه‌برداری کنید.

   

  کلمات کلیدی : از (اختیاری) ترکیب (اسانس) (به (طیبات)، (ماسک (مشتقات (مواد ، آب آبش آرام آرامش آرایشی آزاد آسان آسانتر آسم، آسیا، آسیاب آسیب آسیبها آشپزخانه آلزایمر آماده آن آنان آنتی آنها آنکه آهسته آور، آوری آکنه آیا آید ابر ابریشمی، اثر اثرات اثرتحریکی احتمال احیای اختلالات ادامه ادراری، ادویه ارائه ارتجاعی ارتفاع ارزش ارزشمند ارزشی ارغوانی اروپایی از از خواص اساس اسانس است است است، استان استان‌های استفاده استفراغ، استوایی اسفنج اسپاسم، اشتها اضافه اعصاب افراد افزایش افسردگی افسردگی افسردگی، الایام الحق الکلی اما امروز امروزه امروزی ان انتهای اند انداختن اندام‌ها انسان انصاف انقباض انواع اول اکسیدان اگر ای ایتالیا ایجاد ایران ایرانی‌ها این اینتگراتور اینکه با باخرز، بار بارداری باریک باز بازدید باستان باشد باشد باشند باشند باشید باعث بالاست باید ببندید بجستان، بحرانی بخش بخش، بخشی بدست بر برابر برای برایش برخی بردن برده بررسی برطرف برنج)، بروز برگ برگ‌ها، بزنید بسزایی بسیار بشویید بعد بعضی بعنوان بمالید بماند بنابر بنابراین بنظر بنفش به بهبود بهتر بهداشتی بو بوده بوو بوی بویژه بگذارید بگیرد بگیرد بعد بگیرید بی بیرجند بیش بیماری بیماریهای بین بینایی بینی، بی‌حوصله تا تاثیر تازه تازگی تایباد تب تبخیر تحقیقات تربت ترش یک ترمیم ترکیب ترکیبات تشکیل تعدادی تقویت تلخ تمدد تمرکز تنظیم تنها تهیه توالی تواند توجه توسط توسعه توصیه تولد تولید تومور تیره‌ی ثابت جام جای جایگزین جلوگیری جمع جمله جنسی جنوبی جنین جهت جو جوان جوان‌سازی جوش حافظ حافظه حال حالی حالی، حاملگی حاملگی، حتی حداقل حداکثر حدود حمل حواس حیدریه، خارج خاصی خاصیت خامه خانگی خراسان خرج خرید خشک خطرناک خلط خمیر خمیری خنده خوابی خواص خوب خوبی خود خودش خوردن خون خونی خیس خیلی خیلی‌ها داد دادند داده دارا دارای دارد دارد دارد دارد زعفران دارد؟ داروئی داروسازی داروهای داروی دارویی داری دارید داستان داشته دانشگاهی در دراز درب دربسته درد دردهای درست درصد درصد، درصورت درظروف درمان درهنگام دریافت دست دستانتان دقیقه دهد دهند دهنده دهندهٔ دهید دو دور دوران دی دید دیده دیواره دیگر دیگری را رادیکالهای رحم رسد رسد رضوی رطوبت رفع رقیه رنگ رواج روز روزانه روغن روی رویه رژیم ریزی زا زائی زاوه زایمان زایی زرد زردی زعفران زعفران زعفران یک زعفران) یک زعفران، زعفرانی زمان زنبقیان، زیاد زیادی زیرا سازد سازی سازی، ساعت سافرانال ساقه ساقه، سالخوردگان سالخوردگی سالخوردگی سالم ساله سامانی سانتی‌متر سبزوار ست سحر سخت سر سرایان سرخوشی سردهٔ سرطان سرطان سرطان، سرطانی سرویکس سعی سفید سقط سلولهای سنتی سنتی، سنین سه سودمند سوسیس سوم شاخه شامل شب شبکیه شخص شد، شدن شده شروع شرکت‌های شرینی‌سازی، شستشو شفاف شل شمعدانی شهرستان شود شود شود شود از شود زعفران شکم شیر شیرینی شیشه شیشه‌ای شیمیایی صاف صحیح صدماتی صدها صرف صفحات صنایع صندل صنعت صورت ضد ضربان ضربه طب طبق طبیعی طعم طعم، طعمی طلا ظرف عامل عجله عسل تا عصبی عضلات عطر عفونت علاقه علت عمل عنوان عوارض عواقب غذا غذائی غذاخوری غذاها غذایی غیر غیره فارس فال فرح فردوس، فرمائید فرچه فشار فلزی فنجان فواید فوق‌العاده‌ای قائن، قابل قاشق قاعده قاعدگی، قبل قدیم قرمز قرنهای قسمت قطره قلب، قلبی قیمت لایه‌برداری لب لبنی لثه لرستان لکه ما مادر ماده مادگی ماساژ ماست ماسک ماسک‌های مالاندن ماندن مانند ماه ماه ماهیچه مبتلا مبلغ متعادل متمایل متوالی مثل مجاز مجبور محافظت محرک محلول‌اند محو مختلف مخصوص مخلوط مخلوطی مدام مدت مربوط مرغوبیت مرهمی مرور مرکز مرگ مزهٔ مستقیم مسکن مسکن، مشروبات مشهور مشکل مصارف مصر مصرف مضر مضررات معدنی معده معرق، معروف معطر معطر) مفید مقابل مقایسه مقدار مقوی ملکه ممکن مناسب مناطق منتهی منجر مهمتر مهم‌ترین مواد موثر موجب موجود مورد موضوع مولکول می میزان می‌ می‌باشد می‌باشد می‌باشند، می‌بینند می‌تواند می‌دانستید می‌دهد می‌دهد، می‌رسد می‌رود می‌شود می‌شود می‌شود، می‌شوند می‌کند می‌کنند نارنجی نام نامناسب، نباشید نتایج نتیجه نتیجه‌ای ندارد نرم نریزد نساجی نسبت نسوج نشان نفخ نفر نماید نمایید نمی نمی‌خواهید نمی‌شود نور نوزاد نوشیدن نکنید نگران نگه نگهداری نیز نیشابور نیم ها های هر هزار هزاره هزینه هستند هضم هم همایش همراه همچون همین هورمون هیچ و وارد واریته‌ها واقع وزن وسط وضع وعده وفور ولرم وگردن ویژه ویژگی پاترا پارچه پارچه، پارکیسون پاک پروستا پروستاگلاندین پرچم پرک پزشکی پس پشتکار پلک پودرهای پوست پوست پوستی، پوست‌های پول پژوهش پیاز پیش پیشرفت پیشگیری پیکروکروسین چاشنی چای چایخوری چربی چروک چروک‌های چشم چشم، چند چه چوب چون چین ژنتیک ژنی کاربرد کارکرد کاسته کافی کامران کاهش کرد کرد کردن کرده کرمان کرم‌ها کرم‌های کروستین)، کشت کشورهای کلئو کلاله کلالهٔ کلسترول کم کمک کمی کند کنند کننده کنندگی کنید کنید  که کوچک کیفیت کیلوگرم کیک، گاهی گذارد گذشته گران گردد گردد گرفته گرم گزارش‌های گزاف گل گلاندین گلبرگ گلدار گلی گل‌ها گناباد گونهٔ گویند گیاه گیاه، گیاهی گیجه، گیرنده یا یابد یرقان، یعنی یلانگ یک

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “خواص زعفران”

  دیدگاه ها بسته شده اند.