خواص توت فرنگی

مجموعه: خواص مواد غذایی

خواص توت فرنگی

توت فرنگی گیاهی نهان دانه از تیرهٔ گل سرخ است. رشد ایــن گیاه علفی پایا در آب و هوای معتدل گرم و در بستر غنی از گیاخاک و خاک اسیدی بسیار خوب است. گل‌های توت‌فرنگی نسبت بــه سرما بــه شدت حساس هستند ولــی عطر و طعم نهنج (قسمت خوراکی گیاه) بــا انجماد از بین نمی‌رود .

توت فرنگی به‌دلیل دارا بودن فیتو کمیکال؛ اثرات مثبت بسیاری بر روی مغز می‌گذارد و می‌تواند اثرات نامطلوب پیری بر مغز را کاهش دهد .

توت‌فرنگی میوه‌ای نسبتاً جدید اســت کــه تــا ۲۵۰-۳۰۰ سال قبل بــه ایــن شکل امروزی وجود نداشت و بیشتر موارد استفاده دارویی داشته است. در قرن چهاردهم در فرانسه توت فرنگی‌های وحشی از جنگل بــه زمین زراعتی منتقل شــد و از آن بــه عــنــوان یک گیاه اهلی استفاده گردید.

در جنگلهای شمال ایران توت فرنگی وحشی بــه طور فراوان یافت می‌شود. به‌نظر می‌رسد کــه اولین رقم اصلاح شده در زمان صدارت اتابک اعظم از فرانسه بــه ایران آمد و بــه نام اتابکی خوانده شــد .

توت فرنگی؛ کــه بــه عــنــوان ملکه میوه ها در آسیا شناخته می شود؛ میوه ای سرشار از ویتامین ها؛ مواد مغذی بود و خواص و فواید درمانی زیادی دارد. توت فرنگی میوه ای محبوب بوده و حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان؛ فیبر و ویتامین می باشد.

این میوه مغذی و پرفایده چربی خوب خون را افزایش داده؛ فشارخون را پایین می آورد و بــه شما بــرای محافظت در برابر سرطان کمک می نماید. ایــن میوه جزو 20 میوه پر از آنتی اکسیدان بوده و منبعی خوب بــرای تامین پتاسیم و کلسیم می باشد. فــقــط 8 عدد توت فرنگی؛ ویتامین C ای بیشتر از 1 پرتقال دارند. در ادامه بــه بررسی خواص و فواید ایــن میوه خوشمزه و پرطرفدار می پردازیم.

مصرف توت فرنگی چــه خاصیت و فایده درمانی دارد ؟

مصرف انواع میوه ها و سبزیجات؛ از جمله توت فرنگی فوایدی بی پایان در پی دارد. بــا خوردن خوراکی های گیاهی؛ خطر بیماری های قلبی؛ دیابت و سرطان کاهش می یابد. همچنین مصرف مقادیر بالای میوه و سبزیجات بــرای سلامت پوست و مو؛ افزایش انرژی و کاهش وزن مفید می باشد.

بیماری قلبی و توت فرنگی – مصرف منظم آنتوسیانین نوعی فلانوئید کــه در خانواده توت ها موجود است؛ خطر حمله قلبی را تــا 32 درصد در زنان جوان و میانسال کاهش میدهد. همچنین کوئرستین؛ نوعی دیگری فلانوئید کــه در توت فرنگی موجود است؛ یک ضدالتهاب طبیعی بوده و تصلب شریان را کاهش داده و در تحقیقاتی کــه برروی حیوان ها انــجـام شد؛ آسیب ناشی از کلسترول بد خون (LDL) را کاهش داد.

همچنین مــمــکن اســت کوئرستین خواص ضدسرطانی نــیــز داشته باشد؛ بــا اینحال تحقیق بیشتری در اینباره لازم می باشد. نتنها پتاسیم و فیبر موجود در توت فرنگی بــرای قلب مفید است؛ بـلـکـه تحقیقات نشان داده اســت کــه توت فرنگی باعث کاهش نوعی آمینواسید کــه بــه لایه داخلی رگ ها آسیب می رساند؛ می شود.

فواید توت فرنگی بــرای جلوگیری از سکته مغزی

آنتی اکسیدان های موجود در توت فرنگی و همچنین پتاسیم بالای درون توت فرنگی باعث کاهش خطر لخته های خون خطرناک در مغز کــه باعث سکته مغزی می شوند؛ کمک می نمایند.

فواید توت فرنگی بــرای جلوگیری از سرطان

همانطور کــه در بالا گفته شد؛ توت فرنگی حاوی آنتی اکسیدان هایی بوده کــه در برابر رادیکال های آزاد عمل کرده؛ رشد سلول های سرطانی را مهار کرده و باعث کاهش التهاب بدن می شود.

فواید توت فرنگی بــرای کاهش فشار خون

بدلیل پتاسیم بالا در توت فرنگی؛ ایــن میوه پرطرفدار بــرای افرادیکه دچار فشارخون بالا هستند؛ توصیه می شود. پتاسیم بــه خنثی کردن اثر سدیم در بدن کمک می نماید. مصرف کم پتاسیم همانقدر بــرای فشارخون بالا بداست کــه مصرف بالای سدیم بــرای فشارخون بالا بد می باشد.

فواید توت فرنگی

خواص توت فرنگی بــرای یبوست

مصرف خوراکی هاییکه پر از فیبر و آب هستند بــه کاهش یبوست و اجابت مزاج راحت کمک می نمایند.

خواص توت فرنگی بــرای دیابت

توت فرنگی قندی پایین و میزان فیبری بالا داشته و هردو ایــن فاکتور ها بــه حفظ تعادل قندخون کمک می نماید. توت فرنگی یکی از خوراکی های مناسب بــرای افراد دیابتی می باشد. تحقیقات نشان می دهد کــه خوردن 37 توت فرنگی در روز می تواند بطرز چشم گیری عوارض دیابت همچون نارسایی کلیه و نوروپاتی محیطی را کاهش دهد.

خواص توت فرنگی بــرای زنان باردار

دریافت میزان کافی اسید فولیک بــرای زنان باردار لازم می باشد و توت فرنگی حاوی مقادیر مناسبی فولیک اسید است.

خواص توت فرنگی بــرای افسردگی و حافظه کوتاه مدت

فولیک اسید موجود در توت فرنگی بــرای افسردگی نــیــز می تواند مفید باشد ... همچنین مواد موجود در توت فرنگی نشان داده اند کــه می توانند باعث بهبود حافظه کوتاه مدت شوند.

اگر از جوش‌ خسته شده‌اید …

اگر مدتی اســت کــه جوش‌ها و آکنه‌های صورت‌تان به‌شدت آزارتان می‌دهد؛ ایــن مخلوط خانگی کــه از توت‌فرنگی تهیه شده اســت می‌تواند واقعا موثر باشد. 7 تــا 8 توت‌فرنگی را کاملا له کنید ســپــس یک قاشق غذاخوری خامه ترش را بــه آن اضافه کرده و خوب بــه هم بزنید. حالا ایــن مخلوط را به‌صورت‌تان بمالید و بگذارید حدود 10 تــا 12 دقیقه روی پوست‌تان باقی بماند؛ ســپــس به‌خوبی صورت‌تان را آب بکشید. اگــر هفته‌ای 2 بار از ایــن مخلوط طبیعی توت‌فرنگی استفاده کنید در بهبود جوش‌های شما تاثیر بسیاری خواهد داشت.

اگر زیر چشم‌هایتان پف می کــنــد …

یک عدد توت‌فرنگی را خیلی باریک برش دهید ســپــس ایــن برش‌ها را در یک جای خنک بگذارید تــا کاملا سرد شوند؛ ســپــس ایــن برش‌ها را زیر چشم‌های‌تان بگذارید و حدود 10 تــا 20 دقیقه دراز بکشید؛ بعد از ایــن مدت صورت‌تان را بــا آب سرد بشویید و ســپــس از یک کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید.

اگر توت‌فرنگی را موضعی استفاده کنید

توت‌‌فرنگی دارای مقدار زیادی اسید سالیسیلیک اســت کــه می‌تواند پوست شما را از شر سلول‌های مرده خلاص کندو در نتیجه باعث صافی پوست و کوچک شدن منافذ پوستی می‌شود و رنگ چهره را باز می‌کند. ایــن میوه یک لایه‌بردار خیلی ملایم اســت کــه می‌تواند تمام کثیفی‌ها و ناخالصی‌ها را از روی پوست بردارد و در نتیجه اگــر روی پوست شما التهاب یــا قرمزی وجود داشته باشد آن را از بین می‌برد و در نتیجه توت‌فرنگی می‌تواند یک ماسک پاک‌کننده عالی بــرای تمیز کردن و نرم کردن صورت شما باشد. علاوه بر این‌ها؛ آنتی‌اکسیدان‌های موجود در ایــن میوه؛ ترمیم آسیب‌های پوستی را سرعت می‌بخشد و از پوست در مقابل پیری محافظت می‌کند. پوست شما بــه طور طبیعی روزانه میلیون‌ها سلول تازه می‌سازد و می‌توان گــفــت کــه هــر 30 تــا 40 روز یک‌بار پوست کاملا بازسازی می‌شود امــا بعد از آنکه سن از 30 سالگی عبور می‌کند‌؛ ایــن روند بازسازی طبیعی پوست به‌طور قابل ملاحظه‌ای کــنــد می‌شود. امــا شما می‌توانید در ایــن مرحله بــا استفاده از ماسک توت‌فرنگی بــه پوست خود کمک فراوانی بکنید. البته ماسک توت‌فرنگی خواص دیگری نــیــز دارد از جمله اینکه مقاومت پوست را در مقابل عوامل محیطی افزایش می‌دهد؛ دیگر اینکه می‌تواند التهابات و حساسیت‌های پوستی را التیام دهد و در نهایت اینکه رنگ پوست را روشن می‌کند. البته تاثیرات استفاده موضعی از توت‌فرنگی در دراز مدت خود را نشان می‌دهد. شما بــایــد حداقل 2 بار در هفته در طول 3 تــا 6 ماه از ایــن توت‌فرنگی استفاده کنید تــا اثرات آن را ببینید.

خاصیت توت فرنگی

خاصیت توت فرنگی برای پوست

اسکراب توت فرنگی :
تهیه ایــن اسکراب کــه یکی از آسان ترین اسکراب ها بــه حساب می آید؛ پوست را سالم و شاداب می کند. کافی اســت یک دانه توت فرنگی را نصف کنید و بــه مدت ۱۵ دقیقه بــه صورت بمالید. پــس از خشک شدن صورت خود را بــا آب بشویید. بــرای از بین بردن سلول های مرده پوستی؛ قبل از خواب توت فرنگی له شده را بــه پوست خود بمالید و بگذارید یک شب کامل روی صورت بماند و روز بعد بــا آب خالی بشویید.

تمیز کننده پوست :
آب توت فرنگی را بگیرید و بــا چند قطره گلاب مخلوط کنید. مخلوط بــه دست آمده را بــا استفاده از پنبه بــه صورت بمالید و کمی ماساژ دهید. ســپــس صورت خود را بــا آب سرد بشویید.

ماسک توت فرنگی :
برای استفاده از ماسک توت فرنگی می توان ۵ تا۱۰ عدد توت فرنگی تازه را پــس از شستشوی کامل له کرده و پــس از استحمام کــه منافذ پوست بازتر هستند؛ آن را روی صورت بــه مدت ۲۰ دقیقه قرار داد و ســپــس صورت را بــا آب شست.
این کار را می توان در فصلی کــه توت فرنگی است؛ یک روز در میان و یــا دو روز در میان انــجـام داد.
البته قبل از انــجـام ایــن عمل فرد بایستی مطمئن شــود کــه نسبت بــه ایــن میوه حسیت ندارد.
برای اطمینان از عدم حساسیت می توان بــا قرار دادن میوه له شده بر روی قسمت کوچکی از پوست دست یــا صورت؛ آن را آزمایش کرد.
توت فرنگی علاوه برداشتن اسیدهای گیاهی دارای اسانس خوش بویی اســت کــه وقتی بــه صورت ماسک مصرف می شود؛ جذب پوست شده و بــه اثرات اسیدهای میوه موجود در آن کمک می کند.

توت فرنگی و خواص آن

صاف شدن و درمان منافذ باز پوست بــا توت فرنگی

توت فرنگی دارای مقدار زیادی اسید سالیسیلیک اســت کــه می تواند پوست شما را از شر سلول های مرده خلاص کندو در نتیجه باعث صافی پوست و کوچک شدن منافذ پوستی می شــود و رنگ چهره را باز می کند. ایــن میوه یک لایه بردار خیلی ملایم اســت کــه می تواند تمام کثیفی ها و ناخالصی ها را از روی پوست بردارد و در نتیجه اگــر روی پوست شما التهاب یــا قرمزی وجود داشته باشد آن را از بین می برد و در نتیجه توت فرنگی می تواند یک ماسک پاک کننده عالی بــرای تمیز کردن و نرم کردن صورت شما باشد.
علاوه بر ایــن ها؛ آنتی اکسیدان های موجود در ایــن میوه؛ ترمیم آسیب های پوستی را سرعت می بخشد و از پوست در مقابل پیری محافظت می کند. پوست شما بــه طور طبیعی روزانه میلیون ها سلول تازه می سازد و می توان گــفــت کــه هــر ۳۰ تــا ۴۰ روز یک بار پوست کاملا بازسازی می شــود امــا بعد از آنکه سن از ۳۰ سالگی عبور می کــنــد ؛ ایــن روند بازسازی طبیعی پوست بــه طور قابل ملاحظه ای کــنــد می شود. امــا شما می توانید در ایــن مرحله بــا استفاده از ماسک توت فرنگی بــه پوست خود کمک فراوانی بکنید. البته ماسک توت فرنگی خواص دیگری نــیــز دارد از جمله اینکه مقاومت پوست را در مقابل عوامل محیطی افزایش می دهد؛ دیگر اینکه می تواند التهابات و حساسیت های پوستی را التیام دهد و در نهایت اینکه رنگ پوست را روشن می کند. البته تاثیرات استفاده موضعی از توت فرنگی در دراز مدت خود را نشان می دهد. شما بــایــد حداقل ۲ بار در هفته در طول ۳ تــا ۶ ماه از ایــن توت فرنگی استفاده کنید تــا اثرات آن را ببینید.

از دیگر خواص توت فرنگی می توان بــه موارد زیر اشاره کــرد :

– مصرف ایــن میوه علاوه بر وجود انواع ویتامین؛ املاح و آب کــه هــر کدام اثرات خود را بر بدن اعمال می کـنـنـد دارای خاصیت تقویت کننده؛ ملین و خنک کننده نــیــز می باشد.

– توت فرنگی از تصلب شرائین جلوگیری می نماید.

– توت فرنگی اشتها آور اســت و ادرار را زیاد می کند.

– دم کرده برگ توت فرنگی در زیاد کردن ادرار و شیر بانوان مفید است.

– دم کرده برگ توت فرنگی یــا میوه توت فرنگی می تواند نقرس و سنگ های مثانه را معالجه کند.

– املاح معدنی موجود در توت فرنگی خاصیت مسهلی بــه آن بخشیده است؛ زیــرا ایــن املاح عضلات روده را بــه انبساط و انقباض وادار می کــنــد و بــه همین جهت توت فرنگی بــرای درمان یبوست مؤثر است.

– اگــر توت فرنگی را له کنید و در آب بریزید؛ نوشابه ای بــه دست می آید کــه بــرای درمان تب هایی کــه بــا بیماریهای التهابی همراه می باشد؛ بسیار مفید است.

– توت فرنگی بــه علت داشتن آهن و ویتامین C در خونسازی بدن مؤثر است.

– توت فرنگی بــه علت دارابودن مقادیر کافی کلسیم و فسفر؛ در رشد و نمو کودکان و نوجوانان ؛ استحکام دندان ها و ترمیم شکستگی استخوان ها بسیار مؤثر است.

– توت ‌فرنگی حاوی موادی چــون فسفر؛ کلسیم؛ منیزم؛ پتاسیم و مقداری آهن و هیدرات 2 کربن بوده و در بدن تولید انرژی کرده و خستگی را برطرف می‌کند.

– توت فرنگی بــه دلیل داشتن ویتامین C ؛ در درمان بیماری لثه مؤثر بوده و بــه هضم غذا کمک زیادی می‌کند.

 

در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

نظر شما برای “خواص توت فرنگی”

دیدگاه ها بسته شده اند.