خواص شلغم

مجموعه: خواص مواد غذایی

خواص شلغم

شلغم سبزی ریشه ای اســت بــه رنگ سبز و سفید و یــا بنفش و بــا برگ‌هایی ناصاف و بریدگی‌های زیاد. ریشهٔ آن غدّه‌ای و بــه شکل‌های گرد و یــا دراز بــه رنگ سفید بــا لکه‌های بنفش می‌باشد. شلغم نه تنها از نظر داشتن ویتامین و خواص معدنی‌اش ارزنده‌است؛ بـلـکـه از حیث سایر ویژگی‌های غیر غذایی هم سرآمد بوده و در زمره سبزی‌های مهم شمرده می‌شود.

خواص شلغم

شلغم از نظر طب قدیم ایران گرم و تر است.

خواص شلغم آنقدر زیاد اســت کــه می توان گــفــت ایــن گیاه بــرای هــر دردی درمان اســت و اگــر مردم می دانستند کــه ایــن گیاه چقدر فایده درد تمام باغچه های خانه خود را شلغم میکاشتند و هــر روزه از آن استفاده می کــردنــد .

1) شلغم مقوی است.

2) شلغم اشتها آور است.

3) شلغم ضعف جنسی را درمان کرده و اسپرم را زیاد می کند.

4) تسکین سرفه از فواید شلغم اســت .

5) ترشی شلغم بهترین نوع ترشی اســت زیــرا مقوی معده و روده ها و اشتها آور است.

6) آب شلغم قند خون را پائین می آورد.

7) تخم شلغم را اگــر سرخ کرده و بخورید بــرای ضعف جنسی موثر است.

8) اگــر گلو درد دارید آب پخته شلغم را قرقره کنید.

9) خوردن آب شلغم درمان کننده جوش صورت است.

10) آنهایی کــه حافظه ضعیف دارند حتما بــایــد شلغم بخورند زیــرا ثابت شده اســت کــه شلغم حافظه را تقویت می کند.

فواید شلغم

11) درمان شب کوری از خواص شلغم اســت .

12) شلغم بعلت داشتن ویتامین B1 علاج کم خونی است.

13) شلغم بــرای رشد و نمو استخوانها مفید اســت بنابراین زنان باردار و شیرده حتما بــایــد از آن استفاده کـنـنـد .

14) زن حامله ای کــه در مدت بارداری شلغم خورده باشد بچه اش زودتر رشد کرده ؛ زودتر حرف می زند و حــتـی زودتر راه می افتد و در مقابل امراض مقاومت بیشتری خواهد داشت .

15) آنهایی کــه غده تیروئیدشان کم ترشح می کــنــد بــایــد حتما شلغم بخورند زیــرا شلغم بعلت داتشن ید فراوان ترشحات غده تیروئید را تنظیم می کــنــد .

16) شلغم مهمترین گیاه ضد سرطان اســت و حــتـی گسترش سرطان را متوقف می کــنــد .

17) از فواید شلغم درمان بسیاری از بیماریهای پوستی است.

18) شلغم پخته بهترین دارو بــرای برونشیت است.

شلغم یکی از مفیدترین و غنی ترین سبزی هایی اســت کــه بــه زودی بــا نزدیک شدن فصل پاییز در سبد غذایی بسیاری از خانواده ها قرار می گیرد. ایــن سبزی از جمله خوراکی های طبیعی اســت کــه مصرف مداوم آن در فصل های سرد سال موجب افزایش ایمنی و تقویت سیستم دفاعی بدن می شود. علاوه بر ایــن در تحقیقات مختلفی ثابت شده؛ مصرف ایــن سبزی و عصاره آن در پیشگیری از ابتلا بــه سرطان و برخی از بیماری های عفونی موثر است.

● بهترین شلغم را بخرید

وقتی بــرای خرید شلغم راهی بازار می شوید دقت کنید تــا بهترین و مرغوب ترین شلغم را کــه خواص درمانی بیشتری دارد بــا خود بــه خانه بیاورید. بــرای انتخاب شلغم بــایــد بــه پوست آن توجه کنید. شلغم تازه و رسیده پوستی براق و شفاف دارد و وقتی آن را لمس می کنید سفت و محکم است. بنابراین اگــر شلغمی را لمس کردید و احساس کردید کــه بــا فشار اندکی انگشت شما در آن فرو می رود مطمئن باشید کــه آن شلغم تازه نـیـسـت و اگــر آن شلغم را بــه خانه ببرید و میل کنید دچار نفخ شکم می شوید. یکی دیگر از ویژگی های شلغم تازه ایــن اســت کــه درصورتی کــه آن را برش زدید درون آن سفت و روشن باشد. در آن صورت اســت کــه می توانید از خواص درمانی شلغم مطمئن شوید.

● بخارپز یــا آب پز ؟

بهترین شیوه بــرای طبخ شلغم و حفظ ویتامین ها و خواص درمانی آن؛ بخارپز کردن است. در ایــن شرایط اســت کــه تمامی خواص درمانی شلغم حفظ می شود. در حقیقت ایــن روش در مقایسه بــا آب پز شدن شلغم بهتر اســت زیــرا هنگام آب پز شدن بخشی از خواص درمانی شلغم کــه مانع از ابتلا مصرف کننده بــه سرطان می شــود خارج می شود. بنابراین درمانگران توصیه می کنند؛ شلغم را یــا بــه صورت بخارپز یــا بــه صورت خام مصرف کنیم تــا ارزش غذایی آن را بــه طور کامل دریافت کنیم.

فواید شلغم و سنگ کلیه

شلغم بــه دلیل خاصیت ادرار آوری کــه دارد در درمان سنگ کلیه و دفع ایــن سنگ ها از مجاری ادرار بسیار موثر است. بــه همین دلیل اســت کــه بسیاری از درمانگران در دوره درمان بــه بیماران مبتلا بــه سنگ کلیه توصیه می کنند. علاوه بر نوشیدن مایعات؛ شلغم را نــیــز در برنامه غذایی خود بگنجانند.

 

در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

نظر شما برای “خواص شلغم”

دیدگاه ها بسته شده اند.