خواص هندوانه

خواص هندوانه

مجموعه: اختصاصی, خواص مواد غذایی
به این مطلب امتیاز دهید

 

 • خواص هندوانه
 •  

  خواص هندوانه

  هندوانه نوعی بوته و میوه از دسته صیفی جات است که در جالیز رشد می‌کند.

  اصل این میوه از هندوستان بوده‌است چنان که از ریشهٔ کلمه [= منسوب به هندوان] برمی‌آید. گونه کامل‌تر نام آن «خربزهٔ هندوانه» بوده‌است. هندوانه پس از آمدن به ایران به عربستان راه یافت و از آنجا به اندلس رسید و از اندلس به ناحیه های دیگر اروپا. از فارسنامهٔ ابن بلخی برمی‌آید که در فهرج هندوانه‌های بزرگی به عمل می‌آمده‌است؛ چنان که گوید «به فهرج خربزه ها بود نیکو و شیرین و بزرگ و هندویانه بدان رتبه که دو از آن خربزه بر چهارپایی نهند»

  در گذشته به این میوه تربوزه می‌گفته‌اند که هم اکنون در افغانستان و تاجیکستان به هندوانه تربوزه گفته می‌شود.

  هم اکنون هندوانه در شهرهای شمالی ایران و بخش پیشین و باهوکلات درسیستان وبلوچستان و شهرهای استان خوزستان و کرمان و در استان فارس شهرستان اقلید به صورت وسیع کاشت می شود.

  ریشهٔ کلمهٔ هندوانه از کلمهٔ وانا که معنی هندوانه در زبان هندی است گرفته شده‌است و ایرانیان قدیم آن را هندووانا می گفتند و هم اکنون هندوانه می‌گویند.

  خواص هندوانه برای پیشگیری از سرطان و مشکلات قلبی

  بررسی ها نشان می دهد میزان لیکوپن موجود در هندوانه حدود 1.5 برابر بیش از گوجه فرنگی بزرگ و تازه است. لیکوپن آنتی اکسیدانی است که از تولید رادیکال های آزاد مضر برای سلول های بدن جلوگیری می کند. همچنین لیکوپن موجود در میوه های قرمزرنگ و سبزیجات به مبارزه با بیماری های قلبی و برخی انواع سرطان ها کمک می کند.برای حفظ بیشترین میزان آنتی اکسیدان در هندوانه لازم است آن را پیش از بریدن در دمای اتاق نگهداری کنید.

  خواص هندوانه (آب هندوانه) در تسکین دردهای عضلانی

  نتایج یک بررسی نشان می دهد مصرف آب هندوانه یک ساعت پیش از ورزش کردن از بروز دردهای ماهیچه ای و افزایش ضربان قلب جلوگیری می کند. این خاصیت هندوانه به دلیل وجود ماده «سیترولین» در این میوه است که عملکرد رگ ها را بهبود داده و فشارخون را پایین می آورد.

  هندوانه هم جزو میوه ها و هم جزو سبزیجات است

  هندوانه نیز همچون بسیاری از میوه ها با کاشت دانه آن تولید می شود. همچنین پوست این میوه قابلیت مصرف دارد. در حقیقت طبیعت دو وجهی هندوانه تمام قسمت های آن را قابل خوردن کرده و هیچ بهانه ای برای دور انداختن این میوه وجود ندارد.

  آشنایی با خواص هندوانه

  فواید هندوانه برای کم آبی بدن

  91.5 درصد از میوه هندوانه را آب تشکیل داده و با مصرف آن می توان میزان آب ازدست رفته بدن را که موجب سردرد، احساس خستگی و پایین آمدن تمرکز می شود، جبران کرد.

  با نمک ، هندوانه شیرین تر می شود !

  اگرچه ممکن است این خبر کمی عجیب به نظر برسد، اما اگر فقط مقداری نمک روی سطح هندوانه بریزید متوجه خواهید شد که طعم و مزه آن در مقایسه با قبل شیرین تر خواهد شد و البته اگر مقدار بیشتری نمک روی آن بریزید آنگاه طعم شورمزه آن را به خوبی احساس خواهید کرد.

  اگر هندوانه را در زیر میکروسکوپ بررسی کنید، خواهید دید بافت این میوه متشکل از هزاران سلول بسیار کوچک است. همه این سلول ها دارای غشایی هستند که ما از آن به عنوان یک غشای نیمه تراوا نام می بریم. از ویژگی های منحصربه فرد غشاهای نیمه تراوا این است که آب به آسانی به آن ها وارد یا از میانشان خارج می شود.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال روزانه

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  در هندوانه این سلول ها شبیه به کیسه های محتوی آب میوه هستند. یکی از ویژگی های نمک این است که آب را به خود جذب می کند. اگر در جایی تراکم نمک بیشتر باشد و در قسمتی که در مجاورت آن است تراکم نمک کمتر باشد، آب از قسمتی که تراکم نمک کمتر است به قسمتی که تراکم نمک بیشتر است حرکت خواهد کرد. وقتی شما مقداری نمک در سطح هندوانه می پاشید در مجاورت سلول هایی که دارای غشای نیمه تراوا هستند قسمتی با غلظت بالای نمک ایجاد می کنید و به این ترتیب آب درون سلول های تشکیل دهنده بافت میوه به سطح میوه منتقل خواهد شد که طعم و مزه میوه را نیز با خود انتقال می دهد و به این ترتیب قسمتی از هندوانه که روی سطح پوست میوه قرار گرفته است و در حقیقت همان قسمت خوراکی میوه است، شیرین تر خواهد شد. اگر مقدار نمکی که روی سطح میوه می ریزید بیشتر باشد در این صورت طعم شورمزه نمک به شیرینی هندوانه غالب خواهد شد و شما شوری آن را به خوبی احساس خواهید کرد.

  در صد گرم هندوانه مواد زیر موجود است :

  آب 92 گرم
  پروتئین 0/5 گرم
  مواد چربی 0/2 گرم
  نشاسته 6 گرم
  کلسیم 0/7 میلی گرم
  فسفر 10 میلی گرم
  آهن 0/5 میلی گرم
  سدیم 1 گرم
  پتاسیم 100 میلی گرم
  ویتامین آ 600 میلی گرم
  ویتامین ب 1 0/03 میلی گرم
  ویتامین ب 2 0/3 میلی گرم
  ویتامین ب 3 0/2 میلی گرم
  ویتامین ث 8 میلی گرم

  تخم هندوانه دارای حدود 30 درصد روغن است که از نظر خواص شیمیایی مانند روغن بادام می باشد .

  هندوانه از نظر طب قدیم ایران سرد و تر است . گرما را برطرف می کند و بهترین میوه تابستان است .

  فواید هندوانه

  حدود ۴۴ درصد کالری هندوانه را قند تشکیل می دهد، اما قند آن طبیعی است و همانطور که می دانیم قند دشمن بدن نیست. بلکه یک ماده غذایی حیاتی برای تأمین سوخت انرژی است و تنها منبع سوخت مغز است.علاوه بر قند و آب، هندوانه دارای ویتامین ث و مقدار کم و ناچیزی چربی اما بدون کلسترول است.

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  از صفحات دیگر نیز بازدید فرمائید : فال حافظ

  —– —– —– —– —– —– —– —– —– —–

  هندوانه دارای لیکوپین فتوشیمیایی است که این ماده یکی از کاروتنوئیدهای رنگی جلوگیری کننده و جنگنده با بیماریهای است. هندوانه قرمز رنگ است چون دارای موادشیمیایی طبیعی به شکل رنگدانه های قرمز رنگ مثل گوجه فرنگی است. گوجه فرنگی پخته شده عالی ترین منبع لیکوپین است. لیکوپین از دیواره سلولی گیاهان آزاد می شود و توسط بدن مورد استفاده قرار می گیرد.علاوه بر تمام اینها، هندوانه بدون چربی و یک منبع غنی از ویتامین A – C – B۶ ویتامین است. مطالعات نشان می دهد، یک فنجان و نیم هندوانه دارای ۹ تا ۱۳ میلی گرم لیکوپین است و بطور متوسط لیکوپین موجود در هندوانه ۴۰ درصد بیشتر از لیکوپین موجود در گوجه فرنگی است. همانطور که می دانیم لیکوپین از بدن در برابر ابتلا به بیماریهای قلبی، برخی انواع سرطانها مثل سرطان پروستات، ریه، سینه و مخاط رحم، محافظت به عمل می آورد و از بروز این بیماریهای خطرناک جلوگیری می کند.

  خواص هندوانه برای سلامتی

  1. فواید هندوانه برای سلامتی بسیار زیاد است. مهم نیست که هندوانه را چطور برش بزنید، بهترین آنتی ‌اکسیدان‌ها در آن یافت می‌شود.

  2. هندوانه منبع بسیار خوبی از ویتامین C و A است.

  3. هندوانه قرمز خوشمزه همچنین منبع قوی از آنتی ‌اکسیدان کاروتن است که لیکوپن نامیده می‌شود. این آنتی‌ اکسیدان‌ها در بدن حرکت کرده و رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند. رادیکال‌های آزاد موادی در بدن هستند که می‌توانند آسیب زیادی به ما وارد کنند. این مواد می‌توانند کلسترول را اکسید کرده و باعث شود که به دیواره رگ‌‌های خونی چسبیده و موجب ضخیم‌تر شدن آن شود و این عمل می‌تواند منجر به سکته قلبی شود. لیکوپن که رنگ قرمز زیبا را به هندوانه می‌دهد به کاهش خطر سرطان پروستات هم کمک می‌کند.

  4. جالب است بدانید که هندوانه تنها میوه‌‌ای است که نسبت به میوه‌ها و سبزی‌جات دیگر دارای مقدار بیشتری بتاکاروتن است.

  5. فواید هندوانه : هندوانه میوه‌‌ای است که حاوی میزان بالایی الکترولیت سدیم و پتاسیم است که آن را از طریق عرق دفع می‌کنیم.

  6. هندوانه همچنین سرشار از ویتامین‌های B است که برای تولید انرژی حیاتی هستند. متخصصین تغذیه توصیه می‌کنند که هندوانه منبع بسیار خوبی از ویتامین B6، B1 و منیزیم است. این میوه بخاطر میزان بالای آبی که در خود دارد که تقریباً 90 درصد آن را می گیرد و ارزش کالری آن، جزء باارزش‌ترین میوه‌‌ها دسته‌ بندی می‌شود.

  7. خواص هندوانه : هندوانه خاصیت خنک‌کنندگی خاصی دارد و به طرز شگرفی سرشار از سیترولین بوده که آمینو اسیدی است که بدنمان برای ساخت یک آمینواسید دیگر، آرژنین، که در چرخه اوره برای از بین بردن آمونیاک استفاده می‌شود، مصرف می‌کند.

  8. آنتی‌اکسیدان‌ها به کاهش شدت آسم کمک می‌کنند. همچنین خطر سرطان روده، آسم، بیماری قلبی، آرتروز هماتوئید و سرطان پروستات را کاهش می‌دهد.

  9. هندوانه منبع خوبی از تیامین، پتاسیم و منیزیم است که از بدن در برابر بیماری‌های مختلفی محافظت می‌کنند.

  10. فواید هندوانه : هندوانه فاقد چربی است اما به تولید انرژی کمک می‌کند. دربرابر زوال ماکولا هم محافظ خوبی محسوب می‌شود.

   

  کلمات کلیدی : از در حدود (آب [ «به «خربزهٔ «سیترولین» ، آ آب آب، آبی آرتروز آرژنین، آزاد آسانی آسم آسم، آسیب آمدن آمونیاک آمینو آمینواسید آن آن، آنتی آنتی‌ آنتی‌اکسیدان‌ها آنجا آنگاه آورد آورد ابتلا ابن اتاق احساس ارزش اروپا از ازدست است است است است، استان استعلاوه استفاده اسیدی افزایش افغانستان اقلید البته الکترولیت اما انتقال انداختن اندلس انرژی انواع اوره اکسید اکسیدان اکسیدانی اکسیدان‌ها اکنون اگر اگرچه ای ایجاد ایران ایرانیان این اینها، ب با باارزش‌ترین بادام بازدید باشد باشد، باعث بافت بالای بالایی باهوکلات بتاکاروتن بخاطر بخش بدان بدانید بدن بدن بدنمان بدون بر برابر برای برخی بردن بررسی برسد، برش برطرف برمی‌آید بروز بریدن بریزید بریم بزرگ بزرگی بزنید، بسیار بسیاری بطور بلخی بلکه بندی به بهانه بهبود بهترین بوته بود بوده بوده‌است بیش بیشتر بیشتری بیشترین بیماری بیماریهای بیماری‌های بین تأمین تا تابستان تاجیکستان تازه تخم تر تراوا تراکم تربوزه ترتیب ترین تسکین تشکیل تغذیه تقریباً تمام تمرکز تنها توان توسط توصیه تولید تیامین، ث جات جالب جالیز جایی جبران جذب جزء جزو جلوگیری جنگنده حافظ حاوی حدود حرکت حفظ حقیقت حیاتی خارج خاصی خاصیت خبر خربزه خستگی خطر خطرناک خنثی خنک‌کنندگی خواص خواهد خواهید خوبی خود خوراکی خوردن خوزستان خوشمزه خونی داده دارای دارد دانه دانیم در دربرابر دردهای درسیستان درصد درون دسته دسته‌ دشمن دفع دلیل دمای دهد دهد، دهنده دو دور دید دیواره دیگر دیگر، را رادیکال رادیکال‌های راه رتبه رحم، رسید رشد رفته رنگ رنگدانه رنگی روده، روزانه روغن روی رگ رگ‌‌های ریزید ریشهٔ ریه، زبان زوال زیاد زیادی زیبا زیر ساخت ساعت سبزیجات سبزی‌جات سدیم سرد سردرد، سرشار سرطان سرطانها سطح سلامتی سلامتی سلول سلولی سوخت سکته سیترولین سینه شبیه شد شدت شدن شده شده‌است شما شمالی شهرستان شهرهای شود شود شود ریشهٔ شود، شورمزه شوری شکل شگرفی شیرین شیرینی شیمیایی صد صفحات صورت صیفی ضخیم‌تر ضربان طب طبیعت طبیعی طرز طریق طعم عالی عجیب عربستان عرق عضلانی عمل عملکرد عنوان غالب غذایی غشاهای غشای غشایی غلظت غنی فارس فارسنامهٔ فاقد فال فتوشیمیایی فرد فرمائید فرنگی فشارخون فقط فنجان فهرج فواید قابل قابلیت قبل قدیم قرار قرمز قرمزرنگ قسمت قسمتی قلب قلبی قلبی قلبی، قند قوی لازم لیکوپن لیکوپین ما ماده مانند ماهیچه ماکولا مبارزه متخصصین متشکل متوجه متوسط مثل مجاورت محافظ محافظت محتوی محسوب مخاط مختلفی مزه مشکلات مصرف مضر مطالعات معنی مغز مقایسه مقدار مقداری ممکن منبع منتقل منجر منحصربه منسوب منیزیم مهم مواد موادشیمیایی موادی موجب موجود مورد می میانشان میزان میلی میوه میوه‌ها میوه‌‌ای میوه‌‌ها میکروسکوپ می‌آمده‌است؛ می‌تواند می‌توانند می‌دهد می‌دهد می‌شود می‌شود می‌شود می‌شود هم می‌شود، می‌کند می‌کند می‌کند اصل می‌کنند می‌کنند می‌کنیم می‌گفته‌اند می‌گویند ناحیه نام نامیده ناچیزی نتایج ندارد نسبت نشان نظر نمک نمکی نهند» در نوعی نگهداری نیز نیست نیم نیمه نیکو ها های هایی هزاران هستند هم هماتوئید همان همانطور همه همچنین همچون هندوان] هندوانه هندوانه) هندوانه» هندوانه‌های هندوستان هندووانا هندویانه هندی هیچ و وارد وانا وبلوچستان وجهی وجود ورزش وسیع وقتی ویتامین ویتامین‌های ویژگی پاشید پایین پتاسیم پخته پروستات پروستات، پس پوست پیش پیشگیری پیشین چربی چرخه چسبیده چطور چنان چهارپایی چون کاروتن کاروتنوئیدهای کاشت کالری کامل‌تر کاهش کرد کرد کرد کرد اگر کردن کرده کرمان کلسترول کلمه کلمهٔ کم کمتر کمک کمی کند کند کندبرای کنند کننده کنید کنید کنید، که کوچک کیسه گذشته گرفته گرم گرم گرم آهن گرم سدیم گرم فسفر گرم مواد گرم نشاسته گرم ویتامین گرم پتاسیم گرم پروتئین گرم کلسیم گرما گفتند گفته گوجه گونه گوید گیاهان گیرد گیردعلاوه یا یافت یک یکی ‌اکسیدان ‌اکسیدان‌ها

   

 • تو بیا
 •  

  در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید :

  مطالب مرتبط

  دیدگاه ها

  نظر شما برای “خواص هندوانه”

  دیدگاه ها بسته شده اند.